Leven van Franse kabinet op het nippertje gered Ramp op Eierlandse gronden eiste drie mensenlevens Londen en Parijs willen het Sovjet-voorstel aanvaarden Geen Duits bezwaar meer tegen verkiezing Executieve Roofoverval te Purmerend in hoger beroep berecht Geen kans op meerderheid in Kamer voor Legerverdrag Nieuwe ziekenhuis te Hoorn krijgt 150 bedden Rhee naar Formosa Beeldhoudster zonder hoogtevrees Belgische kotter vergaan Zaterdag 28 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1305 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederland-dag in Brussel Holland-Nautic ontslaat 130 werknemers Koele ontvangst in Washington Een wonderboom Haagse ministersconferentie Ouden van Dagen vragen kolentoeslag Beide verdachten ontkennen alles Viei weken voorwaardelijk voor stationsambtenaar Rustig en zacht weekend WEERBERICHT Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 et p. mm Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woordent 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I ö.Ub Der maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.' £)E ranse premier, Josepli Laniel, heeft gisteren in de Nationale Ver gadering een vertrouwensvotum gewonnen, daardoor zijn regering gered en het mogelijk gemaakt de Bermuda-conferentie, die op 4 De cember begint, bij te wonen. In de Nationale Vergadering kreeg bij gister in de namiddag een meerderheid van 31 stemmen, 275 afgevaar digden stemden voor en 244 tegen. Laniels motie verzocht de Vergade ring eenvoudig zijn Europese politiek goed te keuren. Dit hield in de ratificatie van het Europees Legerverdrag in het begin van het volgend jaar, nadat het conflict tussen Frankrijk en Duitsland over het Saar- gebied is geregeld en nadat Engeland toestemt in een nauwe band met de Europese erdedigings Gemeenschap. De uitslag van de stemming was lang onzeker, daar men niet wist hoe de Gaullisten zouden stem men. Tenslotte hebben zij besloten de regering niet ten val te brengen in dit uiterst gewichtige stadium van de internationale politieke toe stand, maar Laniel hun afkeuring van het Europese legerplan te doen blijken door hem slechts een kleine meerderheid te laten behalen. Bidault diende in het begin van de debatten van gisteren zijn ontslag in, doch trok dit verzoek weer in na een gesprek onder vier ogen met I.anicl. (Eigen bericht) Gelijk reeds in het kort werd ge meld, ligt het in de bedoeling in Hoorn te komen tot de stichting van een nieuw protestants streekziekenhuis, waartoe de acte, welke het stichtings comité een basis gaf op 14 November is gepasseerd. Doel is de bouw van een ziekenhuis met een capaciteit van 150 bedden met een uiterst moderne me dische inrichting. Zeer waarschijnlijk zal het ziekenhuis verrijzen aan de Nieuweweg te Hoorn. Het rijk is ge negen drie zevende van het bouwkapi. taal beschikbaar te stellen. Het overige deel wil men verkrijgen door een obli gatielening. Men schat dat de kosten f20.000 per bed zullen bedragen. Mo gelijk zal men de vrijkomende zieken huizen te Hoorn, de zgn. Villa en het Stadsziekenhuis bestemmen voor ver pleeghuizen van ouden van dagen. yOOR de Nationale Vergadering tot stemming kwam deed Bidault nog een beroep op de Kamer om te volhar den in Frankrijks solidariteit met het Westen ondanks de nieuwe Russische nota. Deze daad van de Sovjets, zei hij, vertegenwoordigde het resultaat van de krachtige Westelijke politiek. Bidault zei: „Voor de eerste keer in lange tijd is het Russische antwoord niet negatief, doch de Atlantische soli. dariteit dient bewaard te blijven." Later werd gemeld, dat Laniel de Gaullisten had beloofd, dat hij aan pre sident Eisenhower en Sir Winston Churchill zou uitleggen, dat Frankrijk zijn politiek van vereniging van Europa zou voortzetten, maar dat het zou moeten zijn zonder het tegenwoor dige Europese-legerplan, of in i eder geval met een sterk gewijzigde versie er van. Het kabinet werd gered dank zij de Gaullisten, die (voor het merendeel) zich van stemming onthielden. Hun lei der, Chaban, zeide dat zij dit deden om een nieuwe kabinetscrisis te vermijden op de vooravond van de conferentie op Bermuda. Volgens de stemmingsuitslag is er voor het Europese legerverdrag geen meerderheid in de tegenwoordige ver gadering. De 275 stemmen, die voor de regering werden uitgebracht, zijn het maximale aantal dat bijeengeschraapt kan worden en wanneer de ratificatie van het verdrag in stemming komt, zul len er zeker afvalligen zijn. Het groot ste deel van de 100 afgevaardigden die zich van stemming onthielden staat vijandig tegenover het Europese leger. Tezamen met de 244 stemmen tegen de regering, die Vrijdag zijn uitge bracht, is een absolute meerderheid tegen het verdrag gekant. De tegenstanders van het verdrag in de verschillende partijen zijn onoffi cieel reeds alternatieven voor het EVG verdrag aan het bestuderen. Waarne mers meenden gisteravond, dat er van bevoegde zijde geen poging zou wor den gedaan een andere methode te ont. werpen om Duitsland te bewapenen en in te passen in het Westelijke verdedi gingsstelsel tot na besprekingen met de Russen. Nu Brussel op feeërieke wijze ver licht is, zal op 17 December onder be schermheerschap van de Nederlandse ambassadeur te Brussel een Neder landse dag worden gehouden. De bur gemeester van Amsterdam zal ontvan gen worden door het Brusselse ge meentebestuur terwijl in de Vlaamse schouwburg „Schipper naast God" van Jan de Hartog zal worden vertoond. De Nederlandse auteur zal bij de uitvoe ring van zijn werk zelf aanwezig zijn. President Syngman Rhee van Zuid- Korea is gisteren mar Formosa ver trokken, waar hij een ontmoeting zal hebben m"t generaal Tsjang Kai Sjek. Rhee wordt vergezeld van zijn minis ter van Buitenlandse Zaken en een generaal. Bij zijn vertrek ze: Rhee, dat het bezoek wori gebracht n.a.v. een oude uitnodiging van Tsjang Kai Sjok. Volgens hem moet aan het bezoek geen politieke betekenis worden ge hecht. Gisteren is aan honderd arbeiders en dertig kantoorbedienden van de Holland-Nautic in Haarlem ontslag aangezegd. Zij behoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarissen over de afgelopen weeft en maand zullen normaal worden uit betaald. Het is echter dubieus of de lonen en salarissen over de wettelijk voorgeschreven opzegtermijnen uitbe taald zullen kunnen worden. Aan het begin van de week lag het in het voor nemen dertig werknemers voor ont slag voor te dragen. Later liep het aantal op tot 162. Daarvan blijkt de directie nu te zijn teruggekomen, om dat onder de overl vende arbeiders een verloop werd verwacht, dat de afwerking van de nog resterende or ders in gevaar zou kunnen brengen. (Van een onzer verslaggevers) JJRIE REDDINGBOTEN, twee vliegtuigen en twee sleepboten hebben gister middag drie uur lang tevergeefs gezocht naar de beide vermiste opvarenden van de Belgische kotter Ostende 65 „Willy Jeaninne", die gistermorgen omstreeks acht uur op de Eierlandse Gronden strandde. Het vaartuig moet door de mist uit de koers zijn geraakt. De kotter lag met de voorsteven naar de wal op onge veer anderhalve mijl ten Westen van de vuurtoren van Eierland. De „Willy Jeaninne" zond noodseinen uit, waarop zowel de reddingboten „Prins Hendrik" van Den Helder en „Brandaris" van West-Terschelling als de motorstrandredding- boot „Joan Hodshon" van De Cocksdorp uitvoeren. ITIT verschillende bronnen is thans meer bekend geworden omtrent de nieuwe Sof jetnota aan de Westelijke Grote Drie, waarin wordt voorgesteld in Berlijn een conferentie te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. De Sovjet-Unie brengt naar voren, dat de noodzaak van vermindering van de internationale spanning tot rijpheid is gekomen. Communistisch China dient bü de besprekingen hierover te worden betrokken, zij het na een bijeenkomst van de Grote Vier. In de nota wordt verder ontkend, dat Rusland een aantal voorwaarden heeft gesteld voor bijwoning van een bijeenkomst van de ministers Voorts wordt gezegd, dat uitvoering van het Europese Legerplan „de deur zal openen voor een herleving van het Duitse militarisme en de Duitse weerwraak- gcdachte". Het grootste deel van de Sovjetnota is een herhaling van de Russische formules voor wereldvrede en van beschuldiging aan het adres van het Westen. Het voornaamste nieuwe element in de nota is, dat de vroegere eis van Moskou is vervallen, dat geen conferentie over Duitsland zou kunnen worden gehouden als niet tevens op een bijeenkomst van de Grote Vijf wordt gesproken over be ëindiging van de koude oorlog. De „Prins Hendrik", die om tien minuten over half twaalf het wrak bc- reikte, rapporteerde, dat de kotter door de bemanning reeds was verlaten. Al leen het stuurhuis en de verschansing van de „Willy Jeaninne" staken nog boven water uit. Om twaalf uur 'werd de assistentie van de Zee-opsporings- en reddings dienst op Valkenburg ingeroepen. Om half één steeg een Mitchell op, be stuurd door de luitenant ter zee vlie ger der tweede klasse J. Zalmann. een half uur later gevolgd door een Sikor- sky-hefschroefvliegtuig, bestuurd door de luitenant ter zee vlieger der tweede klasse P. M. van der Wel. Via Radio Scheveningen berichtte de Mitchell omstreeks één uur, dat op de Vliehors een sloep met vier man dreef. De „Joan Hodshon" begaf zich naar de PEN woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel de Sovjetnota „teleurstellend" genoemd. Volgens hem blijkt er een tactische terugtocht uit, terwijl de Sovjet-Unie vasthoudt aan vroeger ingenomen posities. Hij zei, dat de Sovjetpolitiek in de verdediging is. Ook beschuldigde hij de Russen van een nieuwe poging om bekrachtiging van ..et Europese Legerverdrag te ver hinderen. De Westelijke Drie hebben op de Bermuda-conferentie alle gele genheid om over de nota van gedachten te wisselen. In officiële Londense kringen twij felt men er geen ogenblik aan, dat de Westelijken het Sovjetvoorstel moeten aanvaarden. Men ziet het, gelijk in Washington, als een resultaat van het Westelijke „diplomatieke en morele initiatief". Engeland zal vermoedelijk voorstellen de conferentie eind 'Janu ari of begin Februari te houden. Chur chill is van mening, dat het Russische voorstel de Bermuda-conferentie niet zal beïnvloeden. Het feit, dat Rusland zijn eis tot een voorafgaande confeien- tie met Peking-China heeft laten val len, wordt in Londen als een diploma tiek succes v-or net Westen beschouwd. De uitgesproken koele ontvangst van de nota in Washington heeft in Londen verbazing en enige bezorgdheid gewekt. W: ïemers in Parijs verwachten, dat de Westelijke ministers hun Russi sche collega Molotov begin volgend jaar zullen ontmoeten. De afgevaardig de van India bij de Ver. Naties, Menon, hoopte, dat de nota het begin zal vor men van een „nieuw avontuur voor de vrede". De Westduitse bondskanselier ör Adenauer verklaarde, dat de Russische nota niets verandert aan de bereidheid van West-Duitsland om deel te nemen aan de Westeuropese integratie-poli tiek, daar deze politiek geen aggressie tegenover de Sovjet-Unie beoogt. sloep, waarin zich drie overlevenden bevonden. De vijftienjarige Roland van Damme bleek reeds te zijn overleden, waarschijnlijk aan een hartverlamming. De drie geredden werden naar De Cocksdorp vervoerd, waar zij voorlo pig in huize „Stella Maris" werden on dergebracht. Het waren de machinist Fernard Jonckheere en de matrozen André Bracks en Joseph Bruneel. Zij verklaar den, dat aanvankelijk ook de kapitein eigenaar Hubert van Acker en de stuurman Charles Legean in de sloep waren gegaan, maar spoedig over boord waren gesprongen om te trach ten, zwemmend te wal te bereiken. Zij moeten daarbij door de harde ebstroom naar zee zijn afgedreven. Later verklaarden de overlevenden, dat de kapitein en de stuurman aan boord van 't vissersvaartuig waren ge- De Britse kweker Jack Mat- tews uit Thurston heeft door enting een vruchtboom ge kweekt, die na elkaar vijf ver schillende soorten fruit geeft. Hij heeft zes jaar lang geëxperimen teerd en hoopt volgend jaar zijn product op de markt te brengen. DE MINISTERS op de Haagse conferentie zijn ook gisteren nog niet gereed gekomen met het punt voor punt doornemen van de resul taten van Rome. De essentiële kwestie van de bevoegdheden der instel lingen van de Politieke Gemeenschap is pas vandaag aan de orde gekomen. Wel is men het gistermiddag eens geworden over een ander essentieel punt: Duitsland heeft zijn bezwaren laten vallen tegen de verkiezing van de Executieve der Politieke Gemeenschap door de Raad van nationale ministers. (In Rome had Duitsland verkiezing van dat lichaam door het Europese Parlement voorgestaan.) De andere vijf landen hadden zich reeds te Rome uitgesproken voor deze oplossing, die dus neerkomt op verkiezing van de Executieve volgens het multi laterale en niet volgens het supra-nationale principe. Maar vandang zal de kwestie van een één-kamer of een twee-kamer parlement nog moeten worden besproken, dat wil zeggen de vraag of er behalve de ,.Volkercnkamer" ook nog een Senaat zal komen dan wel of de Raad van nationale ministers zelf de rol van de senaat zal overnemen. DE STUDIECOMMISSIE, die vermoe delijk in Parijs haar hoofdkwartier zal hebben, zal zo spoedig mogelijk na afloop van de Haagse conferentie met haar werkzaamheden moeten beginnen. De conferentie zal gpen bepaalde ter- De Koningin en Prins Bernhard arriveren aan het paleis op de Dam. mijn stellen, waarin dat werk moet worden voltooid, maar men hoopt dat over vier of vijf maanden het punt zal zijn bereikt, waarop de commissie de vruchten van haar arbeid aan de minis ters zal kunnen voorleggen en deze op grond daarvan tot overeenstemming zullen kunnen komen. Over het plan om de studiecommissie te benoemen, i.s nog niet gestemd, maar daar alle zes delegaties het over de wenselijkheid hiervan eens zijn, is stemming er over nauwelijks nodig. Minister Beyen sprak gisteravond na het einde van de derde zitting de ver wachting uit, dat de ministers der zes landen in het voorjaar van 1954 op nieuw bijeen zouden kunnen komen om de volgende stap naar de vorming van de Europese 'olitieke Gemeenschap te doen. ij baseerde die verwachting op de hoop, dat de te vormen studiecom missie, die de meningsverschillen tus sen de zes mtrent het toekomstige Europese statuut uit de weg moet rui men, tegen die tijd zo ver gevorderd zal zijn, dat de ministers dan spijkers met koppen zullen kunnen slaan. De minister verklaarde ook. dat de Neder landse regering in haar aanvankelijk- bezwaren tegen een rechtstreeks geko zen Europees Parlement, dat van het begin van de Politieke Gemeenschap af zou functionneren. heeft laten val len. (Zie vervolg pag. 5) bleven. Zij wilden proberen 't schip er gens aan de grond te zetten. Doch toen de sloep op zestig meter var. het vaar tuig was, hoorden zij aan boord roe pen. De beide mannen sprongen te wa ter. De sloep roeide hun tegemoet, doch heeft ze volgens deze nieuwe ver klaring niet meer kunnen ontdekken. Volgens deze verklaring ook had het schip via de schroefas water gemaakt, doch bleek pompen niet te helpen. Aan het opsporingswerk werd ook deelgenomen door de sleepboten „Hol land' 'en „Stortemelk" van de rederij Doeksen te West-Terschelling. In nau we samenwerking met de reddingboten en de vliegtuigen werd een uitgebreid zeegebied afgezocht, helaas zonder re sultaat. Gistermiddag om vier uur moesten de pogingen worden gestaakt. De „Willv Jeaninne" moet als redde loos verloren worden beschouwd. Miss Rita Ling, een Engelse beeldhouwstertverkt aun re- liefs, die de buitenmuren van de nieuwe Nederlands Hervormde kerk in Londen sullen gaan sieren. Daarbij blijkt zij geen vrees te koesteren haar werk op hoge steigers uit te oefenen. Het hoofdbestuur van de Nederland se Bond voor Ouden van Dagen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht de ouden van dagen, die een uitkering ont vangen volgens de noodwet-ouder domsvoorziening, een toeslag te ver lenen, naast de toeslag welke door gemeentelijke diensten var. Sociale Zaken wordt verstrekt aan deze on dersteunden. Voor 1940 werd bijv. te Rotterdam f 1.per week kolengeld verstrekt. Men kon dus 26 eenhed n eierkolen betrekken. Thans wordt f 3 20 ko lengeld verstrekt, waarvan men slechts ongeveer 14 eenheden eierkolen kan betrekken. (Van een onzer redacteuren) HET GERECHTSHOF tc Amsterdam heeft zich gistermorgen geruime tijd bezig gehouden met de roofoverval die Zondagnacht 10 Mei te Purmerend heeft plaats gevonden. Op die bewuste nacht hadden de Purmerenders M. J. G. en M. H. de kermisvreugde verstoord door de 77-jarige M. Roele op enkele meters voor het rusthuis „Rusthoeve", waar het slachtoffer is gehuisvesd. tegen de grond te slaan, waarna zij zich van de portefeuille van R. meester maakten. £)E 24-JARIGE G. had tijdens de be handeling van de zaak voor de recht bank te Alkmaar bekend mede schul dig te zijn geweest. Tot grote ergernis van de president van het Gerechtshof, mr W. Vos, beweerde deze verdachte gistermorgen echter dat hij zich totaal niets meer kon herinneren. Hij wist niet meer dat hij tezamen met M. H. in een café te Purmerend een (on)behoor- lijk aantal borrels had gedronken, dat zij na sluitingstijd achter R. waren aangelopen en dat hij R. vlak voor Rusthoeve had neergeslagen. Het was ook aan zijn herinneringsvermogen ontgaan dat H. zich daarna op het slachtoffer had geworpen, zich meester maakte van de portefeuille, inhouden de f 140,en dat hij van dit geld zijn deel heeft gehad. „Wie heeft je dat ingegeven om, na dat je eerst voor de politie, later voor de rechter-commissaris en tijdens de behandeling van de zaak te Alkmaar alles zonder mee»- had bekend, nu net te doen alsof je de hele zaas vergeten bent?" informeerde de president „Edelachtbare, ik heb dat toen be kend omdat de politie te Purmerend my had gedreigd met drie maanden Huis van Bewaring" was het antwoord van G. „Je leeft toch niet in de veronder stelling dat je, na een dergelijke beken tenls, er met drie maanden af zou komen?" repliceerde mr Vos. „Door deze houding aan te nemen maait je het er voor je zelf niet beter op. Ook de procureur-gtneraal. rn>- J. F De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 56-jange eerste stations- ambtenaar van Weesp. G S, conform de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar wegens schuld aan het treinongeluk op Vrijdag ochtend 19 Juni jl. Hoeffelman keurde in scherpe bewoor dingen de houding van verdachte af. Mr Hoeffelman achtte de straf welke door de rechtbank te Alkmaar was op gelegd, een jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk, aan zienlijk te licht. Dit is een van de zwaarste misdrijven en ik meen dat deze -verdachte tot twee jaar gevange nisstraf dient te worden veroordeeld, aldus de procureur-generaal De olfi- cier van justitie te Alkmaar had des tijds vier jaar geëist. (Zie vervolg pag. 5) Dinsdag en Woensdag toen met Zuidelijke winden koude lucht uit Frankrijk naar ons land stroom de, kwam de temperatuur bij een dichte mist zelfs midden op de dag maar weinig boven het vries punt. Gisteren werd al belang rijk zachtere luch't aangevoerd, waarin de temperatuur tot 1(1 graden Celsius steeg. Dit zachte weer zal ook morgen nog aan houden. Nog slechts enkele da gen scheiden ons van de winter maand. Er moet veel veranderen anders zal deze herfst zijn ver lopen zonder dat er zelfs langs de kust een windkracht van volle storm is voorgekomen. Een front, dat gisteren vrij veel regen bracht in Engeland en Schotland, zal ons land niet kunnen berei ken De kans op een droog en rustig weekend met voor de tijd van het jaar vrij hoge tempera- turen is qmn* Verwaoht-ng lot hedenavond* OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer en op klaringen. Matige Zuid-Oostelijke wind Wemig verandering in temneratuur. Zondag: Zo- op 8.2? onder 16 34 Maan op 0 05 onder 13.24 Maandag- Zon op 8.24 onder 16.33 Maan op 1.58, onder 13.36

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1