r De onderzeebootjager „Noord- Brabant" te water gelaten Chaos dreigt bij onderwijs NERVA NOVA DERMA SCHAAKRUBRIEK Tussen Amsterdam en Parijs Voorzien van een nieuw wapen Verkeer in Eindhoven eiste drie doden Dr Adenauer en Bidault spraken over Saarkwestie Dit jaar ongeveer 38.000 emigranten BOEKEN BULLETIN Meisjesromans Barnsteen Het meisje José PimPam Pom en de wonderlamp BRENGT UW ZENUWEN TOT RUST Langs eigen wegen Rijdt U ook zo auto? 1 (dooi F. DE SINCLAIR] Luister eens naar: Radioprogramma Correspondentie over deze rubriek aan drs J. Muilwijk, Van Maerlantlaan 142, Den Haag. EINDSPELSTUDIES (I) WAT men ook van problemen moge zeggen, bij eindspelstudies zal nie mand het practische nut kunnen ont kennen. Er zijn nl heel wat studies, die zó in de partij kunnen voorkomen. Hoewel de ware liefhebber dit minder belangrijk zal vinden, kan het mis schien een aanleiding vorben om eens met de eindspelstudie kennis te ma ken. Als-eerste voorbeeld kies ik een compositie van onze grote landgenoot H. G. M. Wcenink (18921931), op wiens betekenis ik nog terug zal komen. Wit: Kc7, Ld8, pi e6 en f3 (4). Zwart: Kh5, La8, pi h7, h6 en g2 (5). Wit speelt en wint. 1. e6—e7, g2—glD? 2. e7—e8Dt, Dgl g6; 3. De8e5t en zwart moet de iame geven, waarna de winst een peu- eschilletje is. Maar Zwart kan sterker ipelen: 1. La8c6!; 2. Kc7 x c6 (gedwon- ;en) g2glD; 3. e7—e8Dt, Dglg6+ !om dit schaak te kunnen geven, moest ie witte koning naar c6 gelokt wor- len). Nu zou afruil op g6 met hxg6 jeantwoord worden, en de partij is dan mor wit niet te winnen (bv. 5. Kd5, g5; i. Ke5, Kg6!; 7. Ke6, Kh5!: 8. Kf6, Kh4; Kf5, Kh5; of 8. Kf5 i.p.v. Kf6 CH4!; 9. f4? Kg3 met ruil van de pion). Maar er volgt: 4. Kc6d7ü Dg8 x e8t; 1. Kd7 x e8 en wint; de loper beschermt le f-pion en houdt de h-pionnen tegen: Kh5g6; 6. Ke8f8 en nu: a) 6. Kf5; 7. Lc7. Ke6; 8. Kg7,h5; Kxh7. h4; 10. Kh6, Kd5; 11. Kg5, h3; 2. Kg4 met verovering van de laatste lion; loper en pion zijn voldoende voor rinst, zoals men weet: b) 6. h6—h5: 7. Kg8, h6; 8. Lh4, lf5; 9. Lg3, h4: 10. Lh2! Ke6; 11. Kg7, Id5; 12. Kg6! Kd4; 13. f4 en de pion Dopt door. Het mooiste komt echter nog. Zwart kan spelen (1. e7, Lc6; 2. txc6) 2. g2—glT, Nu zou 3. e8Dt 'g6t: 4. Kd7 pat opleveren. Maar wit peelt: 3. e7e8T! en wint omdat de op- lar.s van de f-pion niet gestuit kan 'orden: 3. Tg2 (er dreigde Te5t): 4. Kd5. 'd2t; 5. Kc4 Tf2; 6. Te3.Td2; 7. Tr'3 en e koning komt zonder ongerief bij de ■pion. De waarde van deze studie ligt vooral i het thema: Zwart kan op twee ver killende manieren promoveren, wat oor twee verschii'ende promoties van -it weerlegd wordt. Wordt vervolgt). Rectificatie: De witsneler uit de orige rubriek heette Plokker. DE LADDERWEDSTRIJD De vorige rubriek bevatte een lijst an deelnemers aan de ladderwedstnjd i de door hen totdusver behaalde unten. Het vorig jaar was dit aantal ger, terwijl ditmaal alleen opgeno- len werden degenen die dit seizoen letterdaad deelnamen (de punten van overigen zijn nog niet vervallen; idien zij voor de zomer echter niet izenden, raken zij hun score kwijt). Wanneer U nu weet, dat er tweemaal ir jaar vier prijzen beschikbaar wa- :n gesteld, dan kunt U nagaan, hoe ng het zou moeten duren eer een euweling eerv prijs kreeg. De redactie ig dit „probleem" ook, en loste het op tor het „materiaal" te verdubbelen: Er komen, zowel in December als in ;t voorjaar, 8 prijzen, te weten 2 X 10, 2 x f 9, 2 x f 8 en 2 X f 7. Met nr 27 wordt de eerste serie be- ndigd. Doet U er dus een schepje op! iterlijk Maandagmorgen met de eer- e post uiteraard 7 December! oet ik de oplossinggen hebben, wie te at is verspeelt ditmaal zijn kans! Goede oplossingen ontvangen van 26: N. Breebaart, G. v. d. Beek, T. men, A. J. Nooder, S. Prins, J. B. ietz, D. Appel, A. P. P. Monner, W. aanraadts, Th. Ph. de Waal, J. Mos- rt, J. G. Cromjongh, J. v. Charldorp, W. Pezaro, G. A. P. Ooykaas, J. J. Gunning, A. F. Rusting, B. Ligtvoet, H. Kubbe, J. Bastiaanse, F. Zoontjes, Marsman, Th. Slotman. P. Stet, S. iemstra, D. v. d. Veen, G. v. d. Wolff, Ambriola en S. Bosse, allen 5 punten. OPLOSSING (L. I. Koebbelj, 1913). Pe4f6 (een zg. Plachutta: een fer, dat door twee stukken van de lfde beweging genomen kan worden) Tc6xf6 er dreigde Lf8± en ;6±. Nu werkt Tfl echter niet meer i f8:); 2. Lf8t! T x f8; 3. Tg6. Of 1. '1 x f6 nu werkt Tc6 niet meer op 2. Tg6t! Txg6; 3. Pfü. Niet 1. Lb4, 4!; 2. Ld2. Tcf6! en er is geen direct at mogelijk. Of 1. Lg5t Kg7; 2. Lf6t Kf8 en het at niet verder. Of 1. Kxb7, Tb6+; Kxb6. Tblt Of 1. Pg3, Kg7; 2. xflt, Kh8. Evenmin snijdt hout: 1. ;5, Tg6; of 1. Pc3, a5 of 1. Pf2 T x f2; T x f2, Kg7. PROBLEEM NR 27 Wit: Kf5, Dg2, Tc7, La2 en e5, Pdl h3. pi b7, d2 en f4 (10). Zwart: Kd5; Dhl, Tb3 en f3. La6, Pa7, c4. e4 en g4 (9) Wit geeft mat in twee zetten. Zaterdagmiddag ls van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te water gelaten de onderzee bootjager „Noord Brabant". De doop plechtigheid en de tewaterlating werd verricht door mevrouw W. Burghard— Van der Sluys, echtgenote van ,1e Commandant Zeemacht. De onderzee bootjager „Noord Brabant" is de vijfde van de serie van twaalf voor de Ko ninklijke Marine in aanbouw zijnde jagers, waarvan er vier gebouwd wor den bü „De Schelde". Deze schepen van de A-klasse heb ben een grootste lengte van 111.30 m. en een grootste breedte van 11.30 m„ een gemiddelde diepgang van 3,86 m. en een standaard waterverplaatsing van 2160 ton. Het machinevermogen wordt 45000 as-pk. De maximum snel heid zal 32 zeemijlen per uur bedragen en de bemanning zal 246 koppen tellen. De bewapening zal bestaan uit vier kanons van 12 cm in dubbel torens. Deze kanons zijn zowel bedoeld tegen zee- als tegen luchtdoelen. De zeer moderne richtmiddelen stellen in staat ook met succes tegen de snelst vlie gende vliegtuigen in actie te komen. De snelheid is zeer hoog, meer dan 50 granaten per minuut en per kanon. De onderzeebootbestrijdingsmiddelen zullen eveneens van het nieuwste type zijn. In samenwerking met Franse in genieurs hebben Nederlandse deskun digen hiertoe een nieuw wapen ont wikkeld. dat verwant is aan het raket wapen en dat de traditionele dieptebom zal vervangen. Nadat de tewaterlating verricht was door mevrouw Burghard, werd de kiel gelegd voor de derde onderzeeboot jager, die bij „De - Schelde" gebouwd zal worden. Deze derde en ook een vierde jager zullèn in 1955 te water worden gelaten. Bij de plechtigheid waren o.a. aan wezig de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Zo klaar mei de afwas en... fluweelzachte handen! Advertentie, ing. Med mevrouw De Quay, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, en voorts tal van marine officieren. Na afloop werd aan mevr. Burghard het bijltje aangeboden, waar mee de tewaterlating was verricht en een souvenir. In Eindhoven zijn Zaterdagavond twee verkeersongelukken gebeurd, ten gevolge waarvan drie doden waren te betreuren. Het waren twee jongens van acht jaar en een man van 77 jaar. Omstreeks zes uur reed de heer Kor ting op de Broekseweg te Eindhoven met een bestelauto. Naast hem zaten zijn achtjarig zoontje en diens even eens achtjarige buurvriendje, een zoon tje van de familie S. De twee jongens g'ngen stoeien, tengevolge waarvan één van de jongens onverwacht het stuur greep De heer K. verloor hier door de macht over het stuur en bot ste tegen een geparkeerde auto op. Tengevolge van de botsing werden de twee jongens uit de auto op straat ge slingerd Zij zijn vrijwel onmiddellijk overleden. Een uur later stak de 77-jarige heer Snijders achter een autobus de weg over. Hij werd gegrepen door een pas serende auto en was op slag dood. De Westduitse Bondskanselier dr Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, hebben Zaterdagmiddag te Den Haag twee uur met elkaar de Saarkwestie besproken. Na afloop werd in een communiqué gezegd, dat hun gezichtspunten in die mate nader tot elkaar waren geko men, dat men het juist acht de be sprekingen volgens de huidige basis voort te zetten. Daarvoor zullen de beide ministers gelegenheid hebben tijdens de vergadering van de minis terraad van de Raad van Europa op 11 December te Parijs. Dit jaar zullen vermoedelijk onge- van de intussen alweer overwonnen economische terugslag in Australië. In October 1952 waren er bv. 228 aanmel dingen voor Australië. In dezelfde maand van dit jaar bedroeg het aan tal aanmeldingen alweer 1400. MARSHALL NAAR OSLO De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Mars hall, is Zaterdag uit Amerika vertrok ken naar Oslo, waar hij de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst zal nemen. (Vervolg van pag. 1) De heer Bogaart, bestuurslid van de Ned. Onderwijzersvereniging zeide het volgende: „Op 9 November jl, staakten in Frankrijk professoren, leraren en on derwijzers, omdat de Franse regering het aantal leerlingen per klas wilde verhogen tot 28. In ons land zou menig een blij zijn met klassen van 35 leer lingen jyjeer dan 10.000 klassen hier te lande tellen 40 leerlingen. Niet minder dan 1400 kinderen zitten in klassen van 60 tot 64 leerlingen. Van elke tien Ne derlandse kinderen zitten er zeven in een klas, die te groot is, of de kinderen lopen op straat. Het is benauwend, zo vervolgde spreker, dat de minister van Onderwijs een klassegemiddelde van 37,8 als richtgetal kon noemen, zonder dat Nederland daar heftig op reageer de. Het ULO-klassegemiddelde is op gelopen van 19 tot 27. Het is niet te hopen", aldus de heer Bogaart, dat de regering met het nemen van maatrege len wacht, tot Nederland in onderwijs zaken volledig achtergebleven is. Wij luiden de noodklok over ons onderwijs met zware slagen. Bij de U.M. „West-Friesland" Hoorn verscheen een serie boeken voor oudere meisjes, die er alle fris en keur'g-verzorgd uitzien. „Kop Op Klein Duimpje" door Fra..- cis B. Andrée voor meisjes van 1214 jaar vertelt van het enig kind uit en doktersgezin, dat een pleegzusje krijgt. Aanvankelijk wordt verondersteld, 'at dit meisje een wees is, maar wanneer later blijkt, dat haar vader nog le°"t, gaat zij met hem naar Amerika, waar door „Klein Duimpje" opnieuw alle n blijft met haar vader en moeder. Vlot geschreven en verteld, hoewel de ge dachten van de hoofdpersoon „Klein Duimpje" soms we! wat ouwelijk zijn. „Zet je schrap Greet", door Miep Kuyper, lft. 14—16 jaar, is wel het aardigste boek uit deze nieuwe serie. Op onderhoudende, soms geestige wij ze, vertelt de schrijfster hoe de e"o- centrische Greet door haar verblijf in een kinderkamp, waar ze als leidster fungeert, leert zich bij andere mensen aan te passen. „Het Muizennest", doi Emmy Be- linfante-Belinfante (tweede druk) speelt zich af in een pension. Het dochtertje van de pensionhoudster en tiaar vrien dinnen zijn de hoofdpersonen. Wel wat érg zoet, deze geschiedenis, terwijl ook de stijl hier en daar verouderd is. „Toen het Water Wies", door Netty Koen-Conrad, is een roman voor meis jes van omstreeks 14 18 jaar. De te gengestelde karakters van de beide vriendinnen Mies en Anne zijn goed getekend en er zit wel vaart in het verhaal. De watersn -od. waarbij Mies haar a.s. man verliest en de verande ring vanh aar kara'-' r, die daarv n het gevolg is, spelen zich in enkele bladzijden af en doen daarom wel wat geforceerd aan. „De tocht naar het licht", door Leni Saris, eveneens een roman voor oudere meisjes, vertelt van de moeilijke weg naar het geluk (zowel in haar carrière als in haar persoonlijke levenvan een begaafd violiste. Vele jonge meis jes zullen stellig genieten van dit ver haal, dat een religieuze inslag heeft en waarin alles ten slotte zich ten goede keert. Hans Borrebach voorzag al deze boe ken van vlotte illustraties. Tot dusver zijn de mooie verhalen uit de geschiedenis i de mythologie van de klassieke oudheid voor hen, dié geen gymnasiale of andere klassieke opleiding genoten, vrijwel een gesloten boek gebleven en het is dan ook een zeer lofwaardige onderneming van de uitgeverij Elsevier om de uitstekend verzorgde bloemlezing „Barnsteen" uit te brengen, waarin M. A. Schwartz de mooiste en boeiendste fragmenten uit de werken van de grote klassieke ver halende schrijvers en dichters heeft verzameld. Hij is zeer gelukkig ge weest in zijn keuze en heeft de brok ken kostelijk barnsteen van Homerus, Herodotus, Cicero, Vergilius en tal van anderen bijna letterlijk in modern en vlot Nederlands omgezet. De tekst wordt verhelderd door enkele nood zakelijke toelichtingen en verlucht door een aantal fraaie kunsthistorische platen. Zo juist is bij Uitg. Kluitman ver schenen „Het Meisje José" door Ans van Breda en geillustreerd door Hans Borrebach. Het verhaal speelt zich af tijdens de kronigsfeesten in Engeland. Engeland het land met zijn grote te genstellingen. Het is typerend voor het talent van de schrijfster, dat zij de le zeres tot het allerlaatst in spanning houdt. 185. Nu weten jullie allemaal wei, dat Billie zich niet zo gauw liet tegen houden en nu hij eenmaal die beroem de wonderlamp had, helemaal niet! Hij draafde dus gewoon dwars over het troepje heen en Kareltje die zijn maat niet uit het oog wilde verliezen, draaf de achter hem aan. Joessoef zag de sterretjes voor zijn ogen dansen, toen hij zich plotseling door iemand omver geworpen zag en juist toen hij zich weer wilde oprichten, galoppeerde Ka reltje nog eens over zijn hoofd heen. Verwilderd keek de kamerdienaar van de emir om zich heen. „Wat een land hier., kreunde hij, zijn hoofd wrijvend. „Wat een barbaren.... Was ik maarrr in Bagdad gebleven." Maar Pim, Pam en Pom, die zelf ook onder steboven waren gelopen, konden in het maanlicht toch heel goed zien, wie hun Fenne Feenstra, de schrijfster, die bij de oudere jeugd al veel goodwill heeft verworven met Nelleke's opvoeding, Maar die vlag verlaten.nooit. Terug in het vaderland e.a. heeft een ware geschiedenis gebruikt voor haar laatste roman „Langs eigen wegen". Het zijn eigenlijk twee geschiedenissen, die van Bob van Weverden, de Helderse knaap, die via de Oostzeevaart naar Zweden ontvlucht en vandaar bij de marine in Engeland terecht komt en van Joek Brenda, het dappere meisje, dat ae Strijd bij Arnhem meemaakt en zien na de oorlog in NICA-verband op weg begeeft naar Indonesië. Twee verschil lende wegen, die elkaar in de Archipel ontmoeten, waar Joek 'tenslotte com mandante is van haar afdeling van het VK en Bob als marineofficier dienst doet. „Langs eigen wegen" is een ro man voor jonge mensen, die het avon tuurlijke pad van de twee hoofdperso nen zeker met belangstelling zullen volgen. Het boek verscheen bij Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Henri Knap heeft een geestig boekje geschreden, dat, zoals de titel reeds vertelt, speciaal bestemd is voor de automobilist. Deze zal zich hierin ze ker terugvinden. Want Henri Knap heeft het heel speciaal voor hem ge schreven. Hij houdt de autobestuurder een levensgrote spiegel voor en men moet al stekeblind of een doorgewin terde hypocriet zijn als men zichzelf ergens in dit kostelijke werkje niet tegenkomt. Alle soorten automobilis ten zijn er met een satyrische pen haarfijn in getekend. En ze krijgen met een brede glimlach tevens een heel goed lesje voorgeschoteld. Daarom is het boekje niet alleen geestig, maar ook leerzaam. En het geeft aan het slot bovendien nog vele practische wenken Charles Boots illustreerde het en de Bezige Bij bracht het op de markt grote tube thans 85 c. (Advertentie, Ing. Mcd.) 40) Ze was oprecht opgelucht toen ze ein delijk weer veilig en zonder enig avon tuur beleefd te hebben, op haar kamer was. Ze deed de deur met bizonder veel zorg op slot, keek onder het bed en in de kasten, sloeg zelfs op haar dekens, omdat ze dacht' dat daar iets raars bolde. Zou ze kunnen slapen? Ze was er bang voor. Toen herinnerde ze zich dat ze in haar tasje nog dat buisje had met die slaaptabletten welke Her haar had gegeven op de avond na de dood van Victor „om te kunnen slapen, als je soms vervelende gedachten hebt!" En die had ze nu maar al te veel! Ze nam er twee. Toen ze wakker werd, scheen de zon in haar kamer en was het al over ach ten! Die tabletjes van Herman hadden wonderen verricht, want ze voelde zich nu in alle opzichten weer kiplekker! Ineens schoot haar de gedachte aan Bcate's brief te binnen. Die kon ze dan nu wel eens lezen. Ze had hem in de lade van het nacht kastje gelegd en ze nam hem er nu uit. maakte hem voorzichtig open. Er bleek een tweede brief in te zit ten, welke open was en een lang en stevig pakje bevatte. Die tweede brief was gericht aan de Officier van Justi tie bij de Arr. Rechtbank te Amster dam en luidde: De ondergetekende, Ir. Beate Lasalle geboren 17 Juni 1920 te Leopoldville Belg Congo, h.t. Amsterdam, Willem Kesstraat 6541, verklaart hierbij de personen prof. dr. Victor de Raat en de zich noemendé ir. Walter Vriesen- dorp, van het leven te hebben' beroofd door hen te verwonden met een ver giftigde blaasroerdoorn. Twee exemplaren, dezelfde waarmee de dood veroorzaakt werd, gaan hierne vens. Men betrachte bij het onderzoek d grootste voorzichtigheid, want de ge ringste verwonding er mee kan dode lijk zijn, Ir. B. Lasalle. Amsterdam, 12 Juni 1952. En de andere brief was aan Marta gericht en luidde als volgt: Lieve Marta. Het bezorgen van bijgaande brief is de laatste dienst, welke je me zult kunnen bewijzen. Ik heb in Afrika een infectie opgelo pen van lepra, was er trouwens voor gepraedisponeerd, want zowel mijn moeder stierf aan melaatsheid als twee harer broers en een zuster Was ik in Europa gebleven, dan zou ik het ™el met hebben gekregen, maar mijn verblijf daarginds was me noodlottig Je weet, er is nog geen afdoend ge neesmiddel tegen gevonden en ik ken het afschuwelijke lot en het afgrijse lijke einde van de lijders. Het scheiden uit het leven valt mij te minder zwaar, lieve Mart om rede nen, die jij alleen kunt begrijpen. Ik hoop dat je zelf nog een lang en gelukkig leven voor je zult hebben. Vaarwel! Bea. Marta staarde enige ogenblikken op de brief, schudde het hoofd: de tranen sprongen in haar ogen. Wat was er nu waar in deze brief: had Beate werkelijk die vreselijke ziekte? Of was er alleen maar dat andere geweest, „de redenen", die jij alleen kunt begrijpen?" Het antwoord op die vraag zou ze nooit meer krijgen. Arme, arme Bea. Toen ze een half uur later zat .te ontbijten, ging de telefoon. Het ont stemde haar ditmaal niet, ze ver wachtte het. En het was ook Ab, de halfbroer van Beate, die haar med'e- deelde dat Beate gisteravond plotse ling was overleden. Toch wist Marta niet, wat ze daarop zeggen moest, maar degeen die tele foneerde verwachtte blijkbaar ook niets meer en brak het gesprek meteen af. Een half uur daarna belde Marta de politie-inspecteur van het Leidse Plein op en vroeg hem of het hem schikte, als ze even bij hem kwam om hem enige zeer belangrijke mededelingen te doen en toen hij daarop zeer hoffe lijk antwoordde, dat hij haar met zeer veel genoegen zou ontvangen, was ze tien minuten later op weg naar hem toe. BESLUIT Een week later bevatten de couran ten een sensationeel bericht, waarvan de in het oog vallende kop luidde: „Belangrijke internationale handel in verdovende middelen opgerold. Grote voorraden in .beslag genomen. Ook staven goud, juwelen, paarlen en tal van kostbaarheden, afkomstig van be rovingen en inbraken". En dan volgde er een uitvoerige be schrijving van het gebeurde, hetwelk hierop neerkwam, dat met medewer king van de Parijse politie het hoofd van de bende, die zich Mc Cullen noemde, maar die een zekere Jarvis bleek te zijn en destijds een bekende figuur in een grote gangsterzaak in Chicago, met zijn vrouw en vijf hand langers op heterdaad was betrapt, bij welke gelegenheid grote voorraden verdovende middelen, staven goud, ju welen en paarlcolliers en nog tal van ander kostbaarheden van duistere her komst, in handen van de politie wa ren gevallen. Maar ook de Amsterdamse politie had met succes een inval gedaan in een kleine boerderij onder de rook van de hoofdstad en ook daar waren grote partijen verdovende middelen, verbor gen in een divan, te voorschijn geko men, benevens ook daar staven goud, afkomstig van gestolen en omgesmol ten gouden sieraden. Vier mannen, al len goede bekenden bij de politie, wa ren daar gearresteerd. Tenslotte werd nog vermeld, dat be wijzen waren gevonden, dat de Parijse bende in nauw contact stond met die, welke onder de rook van Amsterdam was opgerold. „Ziezo, juffrouw de Wilde", sprak inspecteur Kijzer van het Bureau Leid se Plein, toen Marta, hij en De Boer op zijn kamer de loop «der gebeurte nissen nog eens nagingen, „zo is er dan nu toch een einde gekomen aan de dingen, die U zozeer hebben veront rust en in gevaar gebracht. U zult nog wel als getuige gedagvaard worden als de zaak dient en mogelijk krijgt U ook nog wel een uitnodiging van de Parijse Justitie om daar ook. de nodige verklaringen te komen afleggen". „O, dat vind ik best", zei Marta, ,ik wil al die mensen nog wel eens zien, die mij en mijn arme vriendin zo be drogen hebben en ik zal ze niet spa ren ook ofschoon...." Ze zweeg eensklaps. „Ofschoon U de man, die U beiden het ergste bedroog niet meer in de be klaagdenbank zult aantreffen", sprak De Boer. „Nee, gelukkig niet", antwoordde Marta zacht en ze dacht aan Beate. (EINDE) dat koopje geleverd had! „Billie en Kareltje," riep Pim. „Wat zouden die hier te maken hebben? Het is, dat ik het met eigen ogen gezien heb, anders zou ik het nooit geloofd hebben Het was voor Billie en Kareltje niet zo prettig, dat ze door hun oude vijanden herkend warenmaar veel trok Bil lie zich daar niet van aan. Hij was nu de eigenaar van de wonderlamp en wie kon hem dan nog wat doen? Ja, zo was het ook! Billie, als eigenaar van de machtige wonderlamp, kon niet veel gebeuren. We hebben gezien, dat er al heel wat gekke dingen gebeurd waren, toen Pim, Pam en Pom eige naar van de beroemde wonderlamp waren, njaar wat zou er nu niet kun nen gebeuren, nu de toverlamp in han den van twee bandieten was geraakt? SYMPHONIE NO. 9 in d kl. t. op. 125 met 1 slotkoor over Schiller's „Ode an der Freude" van L. van Beethoven. Terwijl Mozart 40 en Haydn meer dan 140 symphonieën componeerde schiep Beethoven er niet meer dan 10 of 11, waarvan hij er slechts negen heeft genum merd. Een duidelijk bewijs, dat de symphonie voor hem iets anders en iets belangrijkers geworden was dan bij zijn voorgan gers. Zij is voor hem de hoogste muzikale vorm van mede deling In de Negende kan men menen de gehele mensheid de vreugde deelachtig te zien worden, die het gevolg is van de hogere menselijkheid. Ten einde in dit laatste werk zich ondubbelzinnig uit te spreken, roept Beethoven in de finale het koor te hulp. Hier beginnen dus de grengen, die de instrumentale en de vocale vormen scheiden, te vervallen. Het werk wordt uitgevoerd door Nederlandse solisten en orkest. Het geheel staat onder leiding van Paul van Kempen. Dinsdag 20.30 uur over Hilversum I, 402 m.). ARTHUR RUB1NSTEIN. Hij speelt werken van Claude Debus- sy, waaronder het prachtige „Masques". Geheel nieuwe tonen in het bijzonder in pianowerk lie ten de Franse impressionnistische componisten horen. Deze richting was een voortzetting op de kunst van Gabriel Fauré en zocht voor alles de fijnheid en het ongewone. De weergave van het impulsleven maakt plaats voor die van stem mingen en indrukken. Debussy is wel de zuiverste vertegenwoordi ger van deze richting. Een prach tig voorbeeld van deze nieuwe stijl is wel het Masques.Zijn Arabesques, balladen en études behoren daar trouwens ook toe. Dinsdag 22.35 uur over Hilver sum I, 402 m.). DINSDAG 1 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.80 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 I.and- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus.-Orkest en soliste. 14.00 Gevar. programma. 14.50 Gram. 15.00 Parijse chansons. 15.30 „Ben je zes tig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 1700 Voor de jeugd. 17.15 Felicita ties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: J. G. J. Kuiper: „Nederland en Griekenland". 18.00 Gevar. muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20-30 Radio Philharmonisch Orkest, groot koor en sol. 2145 Ken een haan een el liggen. 22.00 Orgelconcert. 22.20 Gram. 22.25 „Ouders en kinderen", causerie. 22-35 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Niéuws. 23.15 Kamerkoor. 23.40—24.00 Plano-recital. HILVERSUM I, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—2400 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8-15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 1050 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 11.45 Blokfluit, claveclmbel en piano. 12.00 Amus.muziek. 1230 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13-30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16,30 Voor de jeugd. 17 25 Lichte muziek. 17.40 Militair klank beeld. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30, Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Fanfare- Orkest. 19-35 Vioolrecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.15 Lichte mu ziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Operette-programma. 22.30 Buitenlands overzicht. 2245 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20— 24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. NCRV. 20.15— 21.45: 1. Journaal; 2. Weerberichten; 3- „Land in opkomst", documentair program ma. Pauze. - 4. De Baard van Sinter klaas; 5. Dagsluiting.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2