Bermuda gereed voor ontvangst van Westelijke leiders Het „heerlijk a vondje "nadert Herriot geen president Mossadeq daagt aanklager uit totworstelwedstrijd Rumoer in Duitsland over de maarschalk Kesselring Australië erkent slechts de Nederlandse souvereiniteit Kamers met uitzicht op zee Druk overleg over Sovjetnota In Ouwerkerk ligt een meter slib Dorpelingen op zoek naar water Staking in Engeland AUTO OP TRAILER GEREDEN Woensdag 2 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1308 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna T.V.-nota op 14 December in Tweede Kamer Vrouwen in de zaal huilden „Ik hen bereid mijn kinderen vaderloos te zien Man, die tot het laatst in Hitier geloofde WE E RBE RICHT Millie Hudson: Ik pas wel op uw man Droogte in Limburg Ons hittegolfje Twee inzittenden gedood Kind kwam onder stadsbus en overleed daarna Djakarta en Nieuw-Guinea Indonesië speelt slechts toneel" Drukke tijd voor Franse Kamerleden Directie: J. BIJLSMA en C.KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties v„Juttertjes"> tot 15 woorden t L— elk woord meer 5 cent Abonnementen pei kwartaal ö.ua oer maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij niet candidaat zal staan voor het president schap van de republiek. Herriot zal zich voorts niet meer candidaat stellen voor het voorzitter schap van de Nationale Vergadering, die in Januari voor haar nieuwe zitting een voorzitter zal kiezen. Herriot zeide, dat hij zijn besluit had genomen met het oog op zijn gezond heidstoestand en leeftijd. Hij is 81 jaar. Gedurende zeven jaar was hij voorzit ter van de Nationale Vergadering. De leider der radicalen is een der voor aanstaande politieke figuren uit de derde en vierde republiek. Alle afgevaardigden, met inbegrip van de communisten, verhieven zich van hun zetels om hun scheidende voorzitter hulde te brengen, een van de zeldzame gelegenheden, dat de par tijtegenstellingen even wegvallen. Premier Laniel verklaarde, dat het parlement en het gehele land het be sluit van Herriot betreuren en voegde hieraan toe: „Hij zal een van de on misbaarste leidsmannen van ons land blijven". Sinas 1905 is Herriot .burgemeester van Lyon geweest. In 1924 en in 1934 was hij minister-president. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de televisie-nota aan de orde te stellen in de vergadering van Maan dag 14 December. Pcrzië is officieel toegelaten tot de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.). Het heerlijkavondje nadert met rasse schreden. Voor vele schoorstenen zingen nu des avonds kinderen hoopvol hun Sinterklaasliedjes tijdens het schoentje-zetten HAMILTON, dc hoofdstad van de Bermuda-eilanden, is in af wachting van de conferentie van de regeringsleiders van de Vl'este- lijke Grote Drie, die a.s. Vrijdag begint. De laatste hand wordt thans gelegd aan de voorbereidin gen. President Eisenhower, riir Winston Churchill en premier La niel van Frankrijk zullen verblijf houden in het gerieflijke gebouw van de Mid-Ocean Golf Club, een laag, lichtrood geschilderd com plex, dat uitziet op de blauwe Ca- raibische zee. De drie ministers van Buitenlandse Zaken logeren in het op enige afstand gelegen Castle Towers Hotel. De drie dele gaties zullen ieder haar eigen eet zaal en keuken hebben. De kosten van de Bermuda-conferentie zul len geheel door Engeland worden gedragen. De voormalige Perzische pre mier, de 72 jarige Mohammed Mossadeq, die voor een krijgs raad wegens verraad terechtstaat, heeft gisteren de openbare aan klager uitgedaagd voor een wor stelwedstrijdHij maakte de toeschouwers beurtelings aan het huilen en het lachen toen hij zijn ontsnapping uit zijn huis beschreef, toen dat in Augustus door soldaten en een woedende menigte werd belegerd. De aan klager vertelde de rechtbank dat Mossadeq sterker was dan hij er uitzag en kans had gezien over een tuinmuur te springen om te ontsnappen QE voormalige Duitse luchtmaarschalk Kesselring doet weer van zich spre ken. Kesselring werd een jaar geleden door de Britse bezetting vrijgelaten uit de gevangenis van Werl in het Ruhr- gebied en hij trad daarna terstond op het politieke toneel door zich tot pre sident van de herleefde „Stahlhelm" te laten kiezen. In die kwaliteit heeft Kesselring zich opgeworpen als verde diger van menige wandaad der nazi's. Onlangs trad hij als militaire deskun dige op in een proces tegen een leider van de „Volksstorm", die in de laatste dagen van de oorlog acht mensen had laten vermoorden, omdat zii met me®r aan het zinloze „verweer" wilden deel nemen. Kesselring heeft daarbij de achtvoudige moord als militaire nooa- zaak verdedigd. Hij is daarover in de pers scherp aangevallen als een sol daat, die in Hitier geloofde „zolang er nog een telefoondraad naar Berlijn functionneerde". Minister Strauss Heeft nu Kesselring gekenschetst als een generaal, die „tot het laatste ogenblik bruine vodden on dersteund heeft". De minister heeft be- Verwachting tot hedenavond: AANHOUDEND ZACHT Droog weer met veranderlijke be wolking. Zwakke tot matige, in het Noorden van het land vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Donderdag: Zon op 8.28, onder 16.31 Maan op ó.2b onuei it.23 loofd in het kabinet de vraag te zul len behandelen of aan zulke generaals nog pensioenen betaald kunnen wor den. Voormalige Duitse generaals ge nieten een pensioen van vijftienhonderd mark per maand. Strauss, een der geestdriftigste voor standers van de Duitse herbewapening, heeft voorts de eis gesteld, dat lieden van het slag van Kesselring nóóit meer iets te zeggen zullen krijgen in Duitse militaire formaties. De in Mun- chen verschijnende „Sueddeutsche Zei- tung" knoopt daar de opmerking aan vast: „Het zou goed zijn, dat Strauss deze woorden in herinnering hield voor het geval hij straks in plaats van mi nister zonder portefeuil.e minister van Defensie zou worden". IN HET Londen.se blad „Evening Stan- dard" heeft een lezeres haar diensten als „oppasser van echtgenoten" aange boden. „Wanneer een vrouw een avond wil uitgaan", zo schrijft Millie Hudson, kan zij mij opbellen en dan zal ik voor haar echtgenoot zorgen tot zij te rugkomt". Mej. Hudson, die in de Lon. dense voorstad Hampstead woont, ver klaarde op liet denkbeeld te zijn geko men, nadat zij klachten van huisvrou wen had gelezen, die schreven dat zij nooit eens een avond met vriendinnen konden uitgaan, omdat haar echtgeno ten het vervelend vinden, alleen te zijn. Op de vraag of zij niet van mening was, dat vrouwen het misschien een onplezierig idee zouden vinden om haar echtgenoot alleen met een vreem de vrouw achter te laten, antwoordde mej. Hudson: „O, nee, vooral als de op passer een aardige rustige vrouw is 20- als ik". j^OSSADEQ wees op de voorzitter van de rechtbank, generaal Has- rollah Moghbeli, en zeide „Als ik kwaad ben, ben ik sterker dan u, ge neraal", en, zich wendend tot de aïó- klager, verklaarde hij „Als u het toe staat zal ik met genoegen een partij worstelen met Azemodeh (de aankla ger). Als ik hem sla, heb ik het be wijs geleverd. Als hij mij slaat is dat mijn straf". De rechters konden een glimlach niet onderdrukken en de aanklager be dekte zijn gezicht met zijn handen om zijn lachen te verbergen. Bij het verhaal van zijn ontsnapping zei Mossadeq, dat „wij op 19 Augustus, ongeveer om 12 uur besloten te ver trekken. Mijn lieve vrouw kwam tot rnij en zei: „Mijn lieve man, wij moe ten gaan". „Ik heb haar toen gezegd te gaanIk ben bereid mijn kinde ren vaderloos te zien, maar niet moe derloos. Breng je in veiligheid, wat mijn lot ook moge zijn, laat het komen. Vergeef mij mijn fouten". Verschillen de vrouwen barstten in luid snikken uit toen Mossadeq dit zeide en toen hij voortging nam het snikken nog toe. „Mijn vrouw verliet mij. Ik bleef al leen achter met drie ministers". Hoes sein Fatemi had, naar hij zeide, de bunker waarin zij een schuilplaats had den gezocht, reeds verlaten. Mossadeq sloeg zich op de borst en zei „Ik heb hun gezegd ik ga niet met u mee. Ik wil gedood worden om mij voor mijn land op te offeren". Maar, volgens Mossadeq, toen heeft een mi nister hem gezegd: „Als u blijft, blij ven wij ook. Dat wil zeggen, dat wij dan ook gedood zullen worden". Toen had Mossadeq besloten, over de muur te vluchten en zich in veiligheid te stellen. De voordeur werd geramd door zware tanks en de kogels vlogen over de muur. „Wij vonden een ladder en achtte dat een geschenk van de verklaarde Mossadeq. ik Heer", DE bewaking van de met prikkel draad omgeven Mid Ocean Club is toevertrouwd aan 240 man van de „Welsh Fuseliers" en aan de plaatse lijke militie en politie. Het omliggende terrein wordt terdege doorzocht, maar er zijn nog geen wachtposten rondom het clubgebouw geplaatst. Wel zijn reeds de vlaggen van de drie landen gehesen, de Britse vlag in het midden, geflankeerd door het Amerikaanse en het Franse dundoek. Volgens het voorlopige program zul len de ministers van Buitenlandse Ma ken Vrijdagavond, kort na de aan komst van presid.n; Eisenhower, hun eerste bespreking 1. bben. Hierna zul len de „Grote Drie" van gedachten wisselen, welke bespreking Zaterdag en Zondagochtend zal worden voort gezet. Naar men verwacht keert president Eisenhower Maandagavond naar Wash ington terug. De Britse premier blijft nog tot Woensdag. Aan president Ei senhower, als het nige staatshoofd, dat aan de besprekingen deelneemt, zal de grootste ontvangst worden be reid. Hij zal worden begroet door hon derd fuseliers, een evengroot aantal Amerikaanse militairen van de lucht basis op Bermuda en een speciale erewacht van 21 Amerikanen, terwijl de aanwezige oorlogsschepen 21 sa luutschoten zullen afvuren. DIT alles blijkt, dat de jongste Rus sische nota, waarin de Westelijke Grote Drie wordt voorgesteld te Ber lijn een conferentie te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, waarschijnlijk wel het belangrijkste onderv rp van bespre king zal uitmaken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pul les, zei gisteren op een persconferen tie, dat alle opinies betreffende de Sovetnota op de conferentie zullen worden be-pr ken. De Grote Drie heb ben daartoe ook de Westduitse rege ring uitvoerig g raadpleeg!. Dr Adenauer deelde gisteren op een bijeenkomst van zijn kabinet te Bonn mee, dat de Bondsregering uitgebreide onderhandelingen voert met de Wes telijke geallieerden over het antwoord, dat aan de Russen zal worden gege ven. Duitsland heeft het grootste be lang bij een conferentie met de Sov jets, doch het is noodzakelijk, dat de Westelijke landen een gemeenschap pelijk en stabiel fiont in deze kwes tie vormen, aldus Adenauer. De Rus sen zulen hun hc :'.ing moeten wijzi gen om te laten zien, d het hun nu inzake he Duitse probleem ernst is. Ook Dulles antwoordde niet recht streeks op vragen of de VS bereid zijn op basis van de jongste nota van het Kremlin aan de conferentietafel te gaan zitten. Sommige onderdelen van de nota zijn volgens h?m onaan vaardbaar, hetgeen niet wil zeggen, dat de VS niet bereid zijn met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oosten- rrk te spreken. Dulles zei, dat de kwestie van het stationneren van Ame rikaanse troepen in Eu opa mogelijk ook op Bermuda zal worden bespro ken. Hij weigerde in te gaan op be richten, dat de VS voorbereidselen treffen om Frankrijk het verdere v _r- blijf van Amerikaanse strijdkrachten in Europa te garanderen, indien Frank rijk het Europese Leger Verdrag zou bekrachtigen. Ouwerkerk vlak bij het laat ste sluitstuk van de dijk op Schouwen-Duiveland wordt weer begaanbaar gemaakt. De wegen zijn met een anderhalve meter dikke zand- en sliblaag bedekt. Arbeiders zijn bezig het slib te verwijderen DOOR de langdurige droogte sinds September jl. heeft het in N.-Lim- burg niet noemenswaard geregend neemt het watergebrek op het platte land een steeds 1 groter omvang aan. Nadat eerst in de dorpen America en Grindtsveen de waterputten droog kwamen te staan en de brandweer met tankwagens in de behoefte aan water moest voorzien, is de Venravse brand weer voor dezelfde taak gesteld ten aanzien van de afgelegen peeldorpcn Ysselsteyn en Veulen. Ook in de Zui delijke Peel kampt men thans met de droogte. In het dorp Grashoek (ge meente Helden zijn velen, wier eigen regenput is opgedroogd, thans aan gewezen op de hulp van andere dorps bewoners, die nog een kleine voorraad in hun putten hibben. Er moet zeer zuinig mee worden omgesprongen, zo dat men vele Gr shoekers dagelijks naar het een half uur verder gelegen Helenaveen ziet gaan, waar zij zich uit de Helenavaart het water verschaffen, dat men voor het wassen, de Zaterdag se schoonmaak van huis en hof en voor het vee nodig heeft. Twee millioen arbeiders op scheeps werven en in fabrieken in Engeland zullen vandaag voor 24 uur het werk neerleggen uit protest tegen de weige ring der werkgevers om een loonsver hoging van vijftien procent te geven. Meer dan 4.000 bedrijven, w.o. het merendeel van de grote moforen- en vliegtuigfabrieken, die aan belangrijke buitenlandse orders werken, zullen van de staking te lijden hebben. Hoewel de vakorganisatie, waarvan de staking uit gaat, drie millioen leden telt. wordt aangenomen dat een derde der leden zich niet aan het stakingsbevel zal slo ren. De meeste arbeiders van de staats bedrijven voor de wapenindustrie heb ben geweigerd aan d staking deel te nemen, terwijl ook het grondpersoneel van de vliegvelden de oproep voor een „sympathiestaking" heeft afgewezen. De staking betekent zowel voor de werkgevers als voor de arbeiders een schadepost van millioenen ponden. De heer J. G. Koster, eigenaar van het grote Zijper Hoenderpark in het vriendelijke dorpje Scha- geroruj, is een man, die men niets over kippen en haar eigen aardigheden behoeft te vertellen. Hij weet er alles vflii. Zondag middag zijn echter zijn ogen scho teltjes geworden, toen zich een kloek met twaalf kuikens (pulletjes, zegt men in Westfries land) aandiende. Dat had zelfs de heer Koster nog nooit mee gemaakt. De kloek moet bepaald van mening zijn geweeit, dat het voorjaar was aangebroken. Van het broeden heeft men niets ge merkt, terwijl ondanks langdu rige nasporingen ook het nest niet is ontdekt. Het aanbod van de communistische leider Ho Chi Minh over vrede in Indo- China is in Washington koel ontvangen. In de Noord-Oostpolder zijn Maan dagavond twee jonge mannen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het zijn de 19-jarige A H. en de 22- jarige H. J. S. uit Vollcnhove. Beiden waren ongehuwd. Het ongeluk gebeur de op de Banterweg. Uit de richting Bant naderde een trailer uit Den Hulst. Toen deze op de weg keerde, kwam op hetzelfde ogenblik een personenauto met de twee jongemannen uit de rich ting Emmeloord. Doordat de trailer juist dwars over de weg stond, zagen zij de lichten er van blijkbaar niet en reden er in volle vaart tegenaan De botsing was zo hevig, dat de personen- auto geheel onder de trailer schoot. De twee inzittenden waren op slag deod. De auto, een huurauto uit Vollenhove, is vrijwel geheel vernield. Op de Haagdijk, midden in het win kelcentrum van Breda, is gisteren mevr. Van B. uit Breda met de fiets komen te vallen. Zij vervoerde twee kinderen, van respectievelijk vier jaar en 22 maanden. Het ene kind zat ach terop en de kleinste voor op de fiets. Door nog onopgehelderde oorzaak is mevr. Van B. komen te vallqn op het moment, dat een stadsbus haar pas seerde. De baby schoot in de val van de fiets en kwam onder de bus te recht. Het kindje werd ernstig aan het hoofd gewond. Het is naar Diacones- senhuis te Breda vervoerd en daar overleden. AUSTRALISCHE autoriteiten toonden zich gisteren niet verontrust door de verklaring van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, dat de Indonesische regering thans voorbereidingen treft voor het spoedig invoegen van Westelijk Nieuw- Guinea bü de republiek van Indonesië. Deze autoriteiten zeiden, dat z(j de Indonesische regering ervan verdach ten „toneel te spelen" om indruk te maken op de Indonesische kiezers ten aanzien van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Functionarissen van h.it Australische Gemenebest voegden hier aan toe, dat zij van mening waren, dat de Indonesische regering niet dc bedoeling heeft positieve stappen te doen. Officiële functionarissen zeiden, dat een proclamatie van Indonesische sou vereiniteit over Nederlands Nieuw- Guinea niet de feitelijke toestand, dat Nederland dit gebied bestuurt, kon veranderen. Voorts zeiden zij, dat de Australische contacten met Indonesië er zeer sterk op gericht zijn op de hoog te te blijven, of de Indonesische rege ring drastische maatregelen overweegt om haar huidige positie te veranderen. De proclamatie van Indonesische sou vereiniteit over Nederlands Nieuw- Guinea zou voor Australië geen bete kenis hebben. Al doet Indonesië ook aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea gelden, Nederland voert het bestuur over dit gebied en de Nederlandse sou vereiniteit wordt door Australië er kend. De autoriteiten voegden hieraan toe, dat indien Indonesië zou trachten .n werkelijkheid de souvereiniteit uit te oefenen, Australië nieuwe stappen zou moeten overwegen, mogelijk op inter nationaal niveau. Australië heeft met het oog op Australische Nieuw-Guinea, dat aan het Nederlandse gebied grenst, er zeer groot, belang bij, dat er in dit gebied vrede en rust heersen. Het Indonesische kabinet heeft gis teravond, na een vergadering van zes uur, o.m. besloten, een bureau voor Westelijk Nieuw-Guinea in te stenen ter coördinatie van pogingen om Ne derlands Nieuw-Guinea bij Indonesië in te lijven. Het bureau komt onder leiding van de minister-president. De minister antwoordde desgevraagd dat het bureau niet kan worden be schouwd als „een noodregering voor het gebied West-Nieuw-Guinea". Hij voegde er aan toe, dat de regering nog niet had overwogen op korte termijn een missie naar Nederland te zend-n voor besprekingen over de Nederlands- Indonesische betrekkingen. De minis ter zeide tenslotte, dat de oprichting van het bureau Westelijk Nieuw-Gui- in het kader ligt van de verwezenlij king van het regeringsprogram. hRt Fra"se Nationale Vergadering ver dnn ,re7l be.sloten- dr>e zittingen per dag te houden gedurende zeven voo l«/ week teneinde de begroting voor 1954 voor het einde van dit jaar te kunnen afhandelen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1