Plannen voor woningbouw moerriool aangenomen en Mijnenveger „Bedum" in Nieuwediep aangekomen 'OORDER&REEDTE CLEMATISSTR. 4 Noodlokalen voor onderwijs in Nieuw Den Helder GEMEENTERAAD DEN HELDER Vlotte behandeling van grote agenda HELDERSE COURANT NIEUW DEN HELDER Marine-Kerstactie Kraan wagen viel van de kant op dekschuit Ongeval op Rijksweg Nog twaalf van dit type zullen volgen ma IN HET KORT Wegenbelasting Vuilnisemmers Moerriool Woningbouw Bouwkaswoningen Lokalennood Succes voor Helderse kanariekwekers Agentschap De „Johan Maurits" in San Francisco „Borculo" en „Bolsward" reeds overgenomen J. J. Adriaanse overleden MALVERSATIEZAAK VOOR HET HOF Openstelling gewestelijk Arbeidsbureau Kleine verkeersongevallen DRIE FRACTIE-VOORZITTERS en de stilzwijgende instemming wettigde de gedachte, dat zij de gevoelens van de gehele raad ver tolkten spraken gisteravond na de opening van de raadsvergadering livin misprijzen uit over de lawine van stukken, waaronder men vrijwel op het nippertje werd bedolven. De lieer J. li. Smith (PvdA), en de heren S. I rins VD) en C. Run (KVP) sloten zich daarbij aan, vond een agenda van drie-en-zestig punten te omvangrijk voor een behande ling op één avond, wilde de raad althans op een redelijk tijdstip gereed zijn. De heer H. van der Schoor (Prot.-Chr.) voegde als „newcomcr" daaraan toe, dat een behoorlijke kennisneming van de ter inzage ge legde stukken met deze gang van zaken onmogelijk is. Namens liet college antwoordde de voorzitter, burgemeester mr G. I). Rehorst, dat ook B. en W. met deze lawine te kampen hebben gehad. Er zijn nu eenmaal punten, die zeer veel voorbereiding vereisen en geen uitstel tot een volgende raadsvergadering kunnen velen. Bij de betrokken diensthoofden is er bereids op aangedrongen, dat de bijlagen uiterlijk veertien dagen vóórdat de raad bijeenkomt zijn uitgewerkt. Men wil er naar streven, de raadsvergaderingen voortaan weer op de eerste Dinsdag van de maand (te beginnen op 5 Januari 1954) te houden. IN zijn openingswoord richtte de voor zitter namens de gehele raad woor den van deelneming tot de heer G. J. Eijlders. wiens echtgenote na de vorige vergadering is overleden. Medegedeeld werd, dat de heer W. de Boer (Prot.- Chr.) bericht van verhindering wegens ziekte had gezonden. Het voorstel om Julianadorp, Nieuw Den Helder en Huisduinen wat de Wegenbelasting betreft gelijk te scha kelen met het stadsgedeelte binnen de linie ontmoette tegenstand van de heren J. J. Kistemaker (VVD) en K. Hoornsman (P.v.d.A.), die niet tevreden waren met de verklaring, dat tussen de gemeente en het bestuur van de polder „Het Koegras" in beginsel over eenstemming is bereikt over het over nemen van de wegen in de polder door de gemeente. Zeker in dit stadium achtten zij de voorgestelde wijziging onbillijk. De heer Hoornsman tekende bovendien aan, dat de gemeente reeds een gedeelte van de berm langs de Jan Verfailleweg voor de bouw van woningen heeft benut, zonder dat over leg met het polderbestuur (de eige naar!) werd gepleegd. De heer S. Prins (VVD) adviseerde aanhouding van het voorstel, tot de wegen door de ge meente zijn overgenomen. Wethouder P. S. van der Vaart gaf toe, dat aan de Jan VerfaiUeweg een strook grond van de polder „Het Koe gras" tot bouwgrond is „gepromoveerd zonder officiële machtiging van het polderbestuur. Het college was er ech ter van overtuigd, geen bezwaren te zullen ontmoeten, ook al is deze for maliteit niet vervuld. Het voorstel werd toen aangenomen met 24-2 stemmen (tegen de heren Prins en Kistemaker). Zonder hoofdelijke stemming ver leende de raad het crediet van f 15.700 voor het nemen van een proef met uniforme vuilnisemmers bij de étagebouw in Oud en Nieuw Den Helder en Huisduinen. Vooraf had echter de heer G. J. Eijlders (Prot.-chr.) te kennen gegeven, dat hij bezwaren had tegen een verplich te invoering van dit systeem, omdat het de ingezetenen wellicht zonder hun instemming voor kosten plaatst. Met de stem van de heer C. Steen- lage (PvdA) tegen, die er geen be hoefte aan had dezelfde bezwaren tegen verlenging van de termijn aan te voeren, als hij twee jaar geleden naar voren had gebracht, ging de raatj accoord met het voorstel inzake het wederopbouwplan A, verband hou dende met de plannen tot het bouwen van een nieuwe bioscoop aan de Spoorstraat. de Fa de Fort- Onder de vele hamerstukkem, die de revue passeerden, was ook ne voorstel tot het fourneren van een crediet van f 261.000 voor de aan leg van het gedeelte moerriool tus sen de Keizersbrug en de Patrijzen straat, waarna ter hoogte van zantenstraat bemaling op gracht mogelijk is. De benoemingsvoorstellen vergden eveneens weinig tijd. De gen werden verricht overeenkomst g de reeds gepubliceerde aanbevelingen. Voorts werden de raadsafdelingen voor het onderzoek van de gemeente begroting voor 1954 - waar'van de indiening nog voor de volgende raads vergadering kan worden samengesteld. verwacht Mevr. A. Mulder—Bonke (pdA) be tuigde haar instemming met het ten, dat bij het maken van het bestea voor de 140 woningen ten Oosten v de Jan Verfailleweg rekening was gehouden met huisvrouwclijke advie zen. Wethouder Van der Vaart rigeerde haar opmerkingen in re, dat het gemeentebestuur een dankbaar gebruik maakt wnje J sten der „Adviescommissie deling", welke indertijd in *D°eePhener S. Prins (VVD) betreurde het, dat vier onderhandse aa^est dingen in één raadsvergaderim* tafel werden gebracht. In bet havige geval was slechts bij e nemersfirma prijsopgaaf ge,v.( J; bancj heer C. Ran (KVP) zag in dit verband graag opgehelderd, welke d op de bouwmarkt heersen, omdat üez waren aangevoerd om de onderhandse cor- zovcr- Woningin t leven is aanbestedingen te motiveren. De heer C. Bakker (PvdA) sprak zijn vreugde uit over de zuiniger verkaveling van de grond, die door de in het oor spronkelijke plan aangebrachte wij ziging kon worden bereikt. Wethouder Van der Vaart zei o.m., dat ook B. en W. de voorkeur geven aan openbare aanbestedingen. Hij wees de raad op de inhoud van een rapport, dat door de directeur van Openbare Werken werd uitgebracht naar aanleiding van een bespreking met de plaatselijke aannemers. Het doel van deze bespreking was een behoorlijke spreiding van het werk op de bouwmarkt, die in Den Helder overvoerd schijnt te geraken. Op het verband tussen de conclusies uit dit raport en de noodzaak van onder handse aanbestedingen ging de wet houder niet nader in. De raad drong daarop trouwens niet aan en bleek derhalve door deze toespelingen te vreden gesteld. Het gevraagde crediet van f 2.165.200 werd toen zonder hoofdelijke stemming beschikbaar gesteld en eveneens ging de raad ermee accoord, dat de uitvoe ring van het project wordt opgedragen aan de fa J. Molenaar Mzn te Koedijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zal het aanleggen van de riolering bij deze woningen voor f 48.860 onder hands worden opgedragen aan de gebr. S. en J. Meijer te Den Helder. Teneinde de spoedige totstandkoming van de 33 Bouwkaswoningen aan de Abel Tasmanstraat te bevorderen, stem de de raad in met het voorstel van B. en W. om de gemeente voor 12 wo ningen in dit bouwplan te laten deel nemen. In antwoord op een vraag van de heer M. Blom (VVD) deelde wet houder Van der Vaart mede, dat deze gemeentelijke woningen voorhands ge reserveerd blijven voor bouwspaarders. Komen er geen gegadigden, dan zal de exploitatie worden opgedragen aan de Woningstichting. Nadat dc heer J. Kikkert (PvdA) het college hulde had gebracht voor het in dezG getoonde initiatief, verklaarde de raad zich zonder hoofdelijke stem ming accoord met het voorstel tot het verstrekken van een hypothecaire geldlening van f 250.t)00 aan de Neder lands Hervormde diaconie voor de bouw van het'Rusthuis voor ouden van dagen aan de Huisduinerweg. De voorgestelde verhoging van de begrafenisrcchlen c.a., welke nood zakelijk is teneinde de steeds stijgen de exploitatie-tekorten van de Alge mene Begraafplaats enigszins op te vangen, had de instemming van de raad. Wel bracht d#e heer G. J Eijlders (Prot.-chr.) bezwaren naar voren tegen het voornemen (dat had hij althans horen verluiden), een aantal graven te verplaatsen terwille van een verbre ding van de Duinweg. Hij vond dit van weinig piëteit getuigen. Wethouder P. Th. Luijckx gaf de geruststellende toe lichting, dat de geprojecteerde plant- soenstrook langs de Duinweg voldoen de mogelijkheden biedt voor het in acht nemen van een ruime overgangs termijn. De sterke groei van Nieuw Den Hel der brengt in dit stadsdeel een toe nemende behoefte aan schoolruimte mee. Wethouder J. J. Landman ver wachtte in het lopende schooljaar een stijging met 350 leerlingen bij het la ger onderwijs en voor het leerjaar 1954 '55 bovendien nog een accrès van 300 leerlingen. De nieuwe openbare lagere school kan in Juli 1954 gereed zijn. de nieuwe prot.-chr. lagere school in Augustus 1954. Intussen moeten de leerlingen worden opgevangen in drie noodlokalen, die aan of bij de reeds aanwezige noodlokalen in de Hortensia straat zullen worden gebouwd. De raad verstrekte hiertoe een crediet van f 16.000. Tijdens de rondvraag deelde wethou der P. Th. Luyckx nog mede, dat de gemeente Den Helder wederom mach tiging heeft (en wel tot 1 Januari 1957) tot het storten van vuilnis in zee. Nog voor half elf kon de vergadering wor den gesloten. Onder auspiciën van de Algemene Nederlandse bond voor kanarieteelt en vogelbescherming werd vorige week in Tilburg de „Holland-klcurcnshow 1953" gehouden. In deze kampioens wedstrijd voor kleurkanaries behaalde de heer G. C. Rosa van „Onze Kamer zanger", een tweede prijs voor eigen kweek 1953 met een Zilver-Isabel (91 punten) en een t,.eede prijs voor stammen eigen kweek 1953 met Zilver- Isabel (357 punten). De heer J. Oder- kerk behaalde met zijn Citroen-Agaat een dertiende prijs (89+ punten) en de heer J. Schmidt met Zilver-Agaat 88 punten. Dc verenigingswedstrijd lever de „Onze Kamerzanger" de derde prijs op. voor Abonnementen Losse nummers Advertenties Klachten c.d. In samenwerking met de dienst van Sociale Zaken der Koninklijke Marine organiseert het bureau O. S. en O., evenals in 1952, een Marinc-Kerstactie. Het doel daarvan is, in behoeftige om standigheden verkerende marinegezin nen hier ter stede met enige Kerstgaven te verrassen. Van de binnengekomen bijdragen worden conserven aangekocht, waar mee een eenvoudig Kerstmaal kan wor den bereid, niertoe worden Kerstpak ketten samengesteld. Daarnaast worden ook kledingpakketten verstrekt, inhou dende kleding en/of speelgoed, voor het goede doel geschonken door leden van het marinepersoneel. Tot en met Zaterdag 19 December kan men de goederen inleveren, hetzij aan de Ar- tillerieschool in fort „Erfprins", waar de eerste officier zich met de inzame ling heeft belast, hetzij bij het bureau O. S. en O. in het Peperhuisje. Gistermorgen heeft de gele kraan wagen van de Rijkswerf een tuimeling gemaakt. Het gevaarte stortte nabij de Westelijke poort van de wal en kwam terecht op een 'ijzeren dekschuit. Daar bij deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Bij het lichten van de kraanwagen gebeurde echter wel een ongelukje. De commandeur J. K. van de takelzolder liep een beenbreuk op. Maandagmiddag omstreeks vier uur wilde de heer K. uit St. Maarten, die in een Citroën over de Rijksweg reed, links af de Doggersvaart op, terwijl uit de richting Den Helder een Volks wagen naderde. Aangenomen wordt, dat K. laatstgenoemde auto niet heeft opgemerkt. Er ontstond een hevige botsing, waarbij beide voertuigen grote schade opliepen. Men deelde ons mede, dat de heer K. een knie ernstig bles seerde. Het Nederlandse fregat „Johan Mau rits van Nassau" is Maandag te San Francisco aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Het heeft dienst ge daan in de Koreaanse wateren en is op weg naar Nederland. De bemanning zal door de Nederlandse gemeenschap aldaar op een diner worden onthaald. De Amerikaanse marine zal voor tocht jes en ander amusement zorgen. NUMMER TWEE van de veertien kustmijnenvegers, die overeenkom" stig liet programma voor wederzijdse militaire bijstand in de Ver enigde Stalen worden gebouwd voor de Koninklijke Marine, is gister morgen om elf uur in Den Helder aangekomen. Op 9 November vertrok Hr. Ms. „Bedum", tegelijk niet twee Italiaanse mijnenvegers van het zelfde type, uit Norfolk en legde sindsdien 4249 zeemijlen af. De schepen voeren tezamen met een Amerikaanse tanker in convooi- verhand. De reis werd gemaakt met korte onderbrekingen op de Bermuda-eilanden en de Azoren. Het convooi ging bij de Azoren uit een, zodat het laatste traject in alle eenzaamheid maar begunstigd door bijzonder mooi weer! werd afgelegd. De commandant, luitenant ter zee der tweede klasse D. T. Vis, de beide offi cieren, de drie onderofficieren en de vier-en-dertig korporaals en manschap pen, zijn op 2 Juli met de „Waterman" naar de Verenigde Staten vertrokken. Nadat de „Bedum", die bij de Tampa Marine Company in Florida werd ge bouwd, eind Augustus te New Orleans aan dc Koninklijke Marine was overge dragen, zette zij koers naar Norfolk (Virginia) voor uitgebreide oefeningen. Tijdens de opleiding aan wal concen treerde men zich op de onderwerpen navigatie en gevechtsformatie, scheepsbeveiliging, en brandblussing, terwijl men zich al varend bezig hield met de practijk van de scheepsbeveili ging, met schietoefeningen en dergelij- Na korte, ernstige ziekte is op 29 November te Amsterdam op bijna 64- jarige leeftijd overleden de heer J. J. Adriaanse, hoofd ener Christelijke U.L.O.-school aldaar, die hij sinds 1935 diende. Hij was de zoon van het eerste lioofd der Christelijke School hier ter stede, indertijd gevestigd op de hoek van Koningstraat en Koningdwars straat. Daar is hij ook werkzaam geweest tot 1916 onder het toenmalige hoofd, de heer P. Storm. Vele ouderen onder onze lezers zullen zich dit nog kunnen herinneren, omdat zij er op school zijn geweest. De heer Adriaanse was niet alleen een man van grote kwaliteiten op schoolgebied, maar gaf zich daarnaast aan allerlei verenigingsarbeid. Zo was hij jarenlang voorzitter van het Ne derlands Christelijk Gymnastiekver- bond. Bij zijn afscheid als zodanig werd hij door de regering benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en door het N.C.G.V. tot erevoorzitter. Ook in andere functies, o.a. in het Centraal Verband van Christelijke Sportorganisaties heeft hij veel werk verzet. Steeds bleef hij een warm hart be- höildeh voor' zijn vaderstad, speciaal voor het Christelijk schoolwezen. Bij de opening der nieuwe Groen van Prinstererschool in de Wilhelmina- school was hij tegenwoordig en offreer de het bestuur de eerste ledenlijst en een foto van het toenmalige gebouw, dat nog slechts één verdieping telde; beide curiosa, die voor de geschiedenis onzer stad van waarde zijn. In brede kring zal men deze harde werker met zijn gaven van hoofd en hart missep. Hl 4- VWVA(,WN, j i f HUWELIJK QISTERMIDDAG isGradus te gast geweest bij het echtpaar Wil jouwKassen in de Jan in 't Veltstraat, dat morgen, Donderdag 3 December, het gouden hu welijksfeest viert. Het be looft een onvergetelijke dag te worden op nummer 112 in de Jan in 't Veltstraat, waar van drie tot vijf uur wordt gerecipieerd en onge twijfeld tal van vriendenen kennissen handen komen drukken en hartelijke ge lukwensen willen aanbie den. Uw stukjesschrijver heeft van Frederik Wiljouw, die op 25 Februari 1877 in Den Helder werd geboren, geen enorme verhalen te horen gekregen. Van zijn vrouw, Aagje Kossen (geboren 19 December 1878, eveneens in Nieuwediep)ook niet. En waarom zóuden ze vertellen over de armoe van vroeger; nu zijn ze immers méér dan tevreden en gelukkig? Want de tijden zijn ontegenzeglijk beter geworden, vraag het de heer Wiljouw maar, die als kleine jongen op de logger kwam en niet al te zeer werd ontzien. Van zijn twaalfde jaar af tot vier jaar na z'n trouwen bleef 'hij op de logger, van „af- houwer" tot schipper toe. En toen kwam hij bij de Betonning en Verlichting op het stoomschip „Am sterdam", eerst onder kapi tein De Groot en later on der schipper Minneboo. Op 1 Mei 1940 werd de heer Wiljouio gepensionneerd. En wat hebben zij het nu naar hun zin. In de eerste plaats omdat hun zes kinde ren het uitstekend maken, en voorts natuurlijk, omdat zij zelf nog zo goed gezond zijn. Is dat weelde, of niet.' Morgen komt de familie over, een uitgebreide fami lie, want de heer en mevr. Wiljouw hebben vijftien kleinkinderen. Op Gradus' vraag: „Ook achter-klein kinderen?", antwoordde de bruid: „Nee, nóg niet, maar 't lóópt er wél om". Ook dat komt dus in orde. Vanmiddag receptie, van avond feest in „Mouton". Veel plezier zij gouden brui degom en bruid toegewenst. En nog vele jaren. LICHT J-JET is de laatste dagen 's avonds bar ongezellig aan de Polderweg. En dat is ditmaal 'n goed teken, \yant men is bezig, de verlichting aldaar te verbeteren. Er worden nieuwe lantaarnpa len opgericht, hetgeen tot vreugde strekt, want straks zal het avondlijk en nachte lijk verkeer er wèlbij varen, meent Gradus. DRUKTE QMDAT het rond Sint Ni- colaas altijd zo'n drukte is, hebben de Helderse bak kers besloten, dat aanstaan de Vrijdag geen brood zal worden bezorgd. Gradus meldt dit, opdat de huis vrouwen er rekening mee houden. Donderdag brengt uw bakker dus voor twee dagen brood. De Vrijdag zal hij benutten om zoveel mogelijk Sint Nicolaas-be- stellingen af te leveren. Men kan dit karwei onmogelijk alleen op Zaterdag doen. GEMELD QAARNE vermeldt Gradus, dat het echtpaar Stokhof van de Bassingracht gisteren vijf en vijftig jaar getrouwd was, en hij betreurt het, dat hij deze oudjes niet heeft kunnen bezoeken. Dat komt zo: er kan niet worden af geweken van de regel, die uitsluitend van toepassing is op gouden (50 jaar) en diamanten (60 jaar) huwe lijksfeesten, die in feite „officiéél erkend" worden. Op Maandag 7 December is het echtpaar Moen te Huisduinen eveneens vijf en vijftig jaar getrouwd. De heer Moen is koster van de Ned.-herv. kerk aldaar. Gradus, die beide echtparen van harte gelukwenst, kan dus geen uitzonderingen ma ken. Hij dankt natuurlijk de tipgevers voor de door hen genomen moeite. TUTTI QNDER de titel „Tutti- frutti" heeft de amuse mentsvereniging ,,'t Cen trum" dezer dagen in Ca sino een alleraardigst pro gramma geboden. De orga nisatoren hebben, zo ver nam Gradus van zijn lijfkie- ker, sinds de vorige maal goed begrepen, dat vele koks de brij bederven. Was het voorheen de gewoonte, met een maximum aan mede werkers op de planken te paraderen, thans volstond men met minder, en dat is het peil van het gebodene zeer ten goede gekomen, voornamelijk wat de tafere len betreft. De proloog met de tap- dansende meisjes was leuk, aankleding en décor van „De Alpenweide" getuigden van een uitstekende smaak, en het tafereel „Tuin dans" was uitgesproken idyllisch. Op beschaafde wijze werd door het duo Meyerink—De Jong een tango gedanst. Over de schetsen was liifkieker minder te spreken. Hij kreeg de indruk, dat men M te veel vertrouwde op veronderstelde getant- heid van enkele spelers. De dames- en heren-schetsen- spelers ziin tot beter werk in staat dan nu werd gede monstreerd. Een betere voor bereiding zou al wonderen kunnen doen. Een verdienstelijk num- mer was dat van „De zin gende meisjes", die alléén, naar lijfkieker's smaak, som mige liedjes wat al te „slow" uitvoerden. Heel wat beter was „zeven dagen lang;..", dat in een pittig tempo werd voorgedragen. De heer G. Kooyman verzorgde enkele accordeonnummers, en het bleek, dat de heer P. Rol als boer Piet wel weer een potje kon breken. PAARD ■pWEE Gradianen hebben voor deze rubriek een wens ingezonden. Zij waren uiterst tevreden over de ont vangst, welke Zaterdag aan Sint Nicolaas is bereid, doch in één opzicht bleven er voor hen toch verlangens. „Zou het niet veel leuker en feestelijker zijn geweest", zo vragen zij, „wanneer de Sint op een paard in plaats van in een auto had gezeten?" De heer N. schreef: „Er staat ergens in de omtrek heus nog wel een wit paard op stal". Hij moge misschien gelijk hebben, maar heeft hij er wel eens aan gedacht, dat de bisschop uit Spanje wel licht bevreesd, is voor een zo hoge zit op een paard? De brave man is zo jong niet meer! Aldus zal hij genood zaakt zijn geweest, een wat minder romantisch vervoer middel te gebruiken. De heer O. vond voorts, dat er te weinig Pieten wa ren, en dat niet beide zwarte knechten de goede Sint in het raadhuis hadden moeten vergezellen. Buiten stonden de jongens en meisjes naar het nobele tweetal te hun keren. Hoewel uw Gradus niet zo diep heeft gedacht bij de ontvangst, geeft hij deze opmerkingen gaarne door aan het Sint Nicolaas- comité. Aan de „flits-show" van de Helderse fotohandelaren bewaart uw Gradus prettige herinneringen, niet in de laatste plaats orn de wijze, waarop Wim Jansen het woord voerde. Hier ziet u hem met. een jeugdige Nieu- wedieper, die probeerde de wedstrijd om een flitscamera te winnen. Dit mocht deze knaap niet gelukken, daar de heer Rock uit Huisduinen de vragen beter tuist te beantwoorden. ke. Tijdens de afscheidsinspectie, die het verblijf in de „Fleet Training Group" afsloot, deed de nieuwe mijnen veger zich kennen als een doeltreffend werkende gevechtseenheid. Zij had toen met haar Nederlandse bemanning reeds 3000 zeemijlen afgelegd. Voor de „Bedum" uit Norfolk ver trok heeft zij nog een bezoek gebracht aan de U.S. Naval Minecraft Base te Charleston (Zuid-Carolina), waar zij zusterschepen ontmoette onder Italiaan se, Portugese, Franse, Belgische en Noorse vlag. Op de reis naar Nederland trof de „Bedum" in de haven van Ponte Delgada op de Azoren een Amerikaans smaldeel aan, met als gevolg dat het verblijf in deze aanloophaven goeddeels in beslag werd genomen door officiële ontvangsten over-en-weer. De Ameri kaanse admiraal, die het bevel voerde over het smaldeel, toonde zich verrast over deze ontmoeting: een zusterschip van de „Bedum", vermoedelijk Hr. Ms. „Borne", was door hem te water gela ten. Inmiddels zijn in Amerika ook Hr. Ms. „Borculo" (commandant de luite nant ter zee der tweede klasse C. Huijs- man) en „Bolsward" (commandant de luitenant ter zee der A. L. van der Cingel) door de Koninklijke Marine overgenomen. De serie van veertien kustmijnenvegers van dit type wordt gecompleteerd met de „Borne", „Brum- men", „Breukelen", „Blaricum", „Briel- le", „Breskens", „Bruinisse", „Boxtel", „Brouwershaven" en „BeiLen". Verder zijn in de Verenigde Staten in aanbouw zes oceaan-mijnenvegers (Hr. Ms. „On bevreesd", „Onverschrokken", „Onver saagd", „Onvermoeid", „Onvervaard" en „Onverdroten") en zeven fregatten (Hr. Ms. Panter, Jaguar, Lynx, Wolf, Fret, Hermelijn en Vos). Weer heeft gisteren een verdachte uit de omvangrijke zaak der malversaties bij kolenleveranties aan de Kon. Ma rine alhier, voor het Amsterdamse Ge rechtshof in hoger beroep terecht ge staan. Ditmaal was het de vrouw van de inmiddels wegens diefstal veroor deelde stoker bij de marine-inventaris- dienst, de 41-jarige mevr. A. B. B„ die door de Alkmaarse. rechtbank in Augustus j.1. wegens medeplichtigheid bij het innen van steekpenningen tot zes maanden was veroordeeld. Voor het Hof zei zij gisteren, dat zij appél had aangetekend, omdat ze haar twee kinderen niet alleen kon laten, nu haar man ook al in de gevangenis verblijft. Over haar was in Den Helder een reclasseringsrapport uitgebracht, waarin weinig goeds werd verteld. De procureur-generaal, mr J. F. Hoeffel- man, eiste bevestiging van het vonnis. Dit tot grote verbazing van de raads man, mr H. Jonker, die het Hof vroeg niet te vergeten, dat het enkele weken de man van verdachte op dit punt juist wel had vrijgesproken. „Aan deze vrouw wordt uitsluitend medeplichtig heid ten laste gelegd, medeplichtig heid, die zij haar man heeft verleend bij het misdrijf, waarvan u hem hebt (op dat enkele punt dus, red.) vrijge sproken. Dan zal toch ook vrijspraak vbor de medeplichtige moeten volgen". De procureur wenste niet te replice ren. Het Hof zal uitspraak doen op 15 December. De ambtenaar van de Kinderwetten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keu ringsdienst aan de Spoorgracht. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk is vanavond van half acht tot half negen aan het adres Piet Heinstraat 1. Helderse ert Tussen Haaks en Kuitje Hr. Ms. „Soemba" is gisteren naar de Werf gegaan. Hr. Ms. „Cerberus" is naar Vlissin- gen vertrokken. i Het is morgen hoog water om 4.45 en 17.40 uur, en laag water om 11.25 en 23.35 uur. De temperatuur van het zeewater was 9.3 graden Celsius. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau deelt ons mede, dat het bureau voor werkgevers dagelijks is geopend van half negen tot half één en (behalve op Zaterdag) van half twee tot half zes. Voor werknemers is het bureau alleen des morgens geopend. Op het natte wegdek van de Bot- brug is een bromfietser geslipt toen hij plotseling wilde stoppen om een kennis aan te spreken. Hij kwam met z(jn hoofd op het stuur terecht en moest met een diepe snijwond boven het rech teroog naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij naar huis terugkeren. Een auto uit Nunspeet, die op de Rijksweg een andere auto had inge haald, zwenkte te vroeg naar de rech- terweghelft. Een aanrijding tussen beide wagens was het gevolg van deze snij- manoeuvre. De aangerichte schade was met groot.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3