Meester De Wilde tijdens receptie in Breezand van alle kant gehuldigd De Merletten behaalde een verrassende zege Directeur Oskamp nam afscheid tijdens jaarvergadering Nieuws uit Julianadorp „Kunstzin" en „Kunstmin' eerste winteruitvoering in Eensgezindheid en sfeer Definitief vaarwel in Februari Niet alleen voortreffelijk onderwijzer maar steunpilaar der gemeenschap Voortreffelijke journalist Treffende woorden JIMMY BROWN EN DE De heer P. Rienstra als zilveren jubilaris Van de bridge-tafel Van de groene tafel V. V. V. Den Hoorn bestond 20 jaar Hippolytushoef WOENSDAG 2 DECEMBER 1958 H®T MOET dc heer De Wilde goed hebben gedaan, deze zeer grote belangstel ling tijdens de receptie, die in zaal Blokdijk werd gehouden. Wanneer men zo lang zijn beste krachten heeft gegeven aan de opvoeding van een zo groot deel van de Polder* jeugd, dan is het wei eens noodzakelijk, dat men de eer krijgt, die men toekomt. Welnu, die eer heeft meester De Wilde gehad. Niet alleen als onderwijzer, evenzeer als dienaar van de gemeenschap op ander ge bied. Als organisatieman en als verslaggever van onze bladen, een gebied, waar op hij zich in bijna vüf-en-twintig jaar een reputatie heeft verworven, die' menig beroepsjournalist hem zou benijden. Ook dat is heel duldeUjk aan het licht gekomen. Veel belangstelling dus. Van alle kanten. En ook dat moet de jubilaris goed hebben gedaan. Niet alleen voorstanders van dc openbare school, even zeer mensen, die het bijzonder onderwijs met hart en ziel aanhangen. Dat werd wel het beste gedemonstreerd door het feit, dat niet alleen collega's bij het bijzonder onderwijs er waren, pastoor Verhoeff was er zelf ook. Burgemeester Mijnliff was er. wethouder Kloosterman, vele raadsleden, inspecteur Bos, leden van oudercemmissies en voorts tal van vrienden, collega's, oud-collega's en verdere belangstellenden. pR IS OP deze receptie veel gespro ken en het waren geen gemeen plaatsen. Dat kan niet van iedere re ceptie worden gezegd. Hier werden woorden gesproken, die uit het hart kwamen. Die zo treffend waren, keer op keer, dat we bijna niet zouden kun nen zeggen, waaraan we de meeste aandacht zouden willen schenken. Bloemen en cadeaux Niet alleen woorden waren er. Bloe men, sigaren, cadeaux, een prachtige vulpen bijv. van het gemeentebestuur, een uurwerk van collega's en oud collega's, een legpenning van dezelfde, te veel om op te noemen. Bloemen uit alle kringen. Zo bijv. van onze dag bladen, als bewijs, dat niet alleen in de Polder het werk van de heer De Wilde wordt gewaardeerd, maar ook bij de krant. Bloemen ook van alle caféhou ders, bewijs van medeleven, dat boek delen spreekt. Een prachtige encyclo pedie op medisch gebied van de school feestvereniging.Laten we niet trachten alles te vermelden. Telegram men, o.a. van Daan Pool, waarin hulde werd gebracht aan zijn toneelcritie- ken, van zijn oud-collega Jan Raven, die zo lang met hem op het verslag geversbankje heeft gezeten en zelfs een bloemstukje, telegrafisch besteld natuurlijk van een oud-leerling, die nu in Australië vertoeft. Natuurlijk zullen die materiële bli.i- ken van belangstelling de heer De Wil de, zijn vrouw en kinderen welkom zijn geweest, maar wij twijfelen er niet aan, of de woorden die er deze middag gesproken zijn. zullen een nog diepere weerklank hebben gevonden. Er waren vaak ontroerende momenten. Bijv. toen het oud-hoofd van de school van Breezand, de heer De Vries, on- lanks zijn negen en zeventig jaren, nog een prachtige speech hield. Ik heb je misschien wel eens de lof onthouden, omdat ik alleen iets zei, als het niet goed was. maar nu wil ik het toch nog zeggen: Het was goed. Voor de tweede maal De rij van sprekers werd geopend door burgemeester Mijnlieff, die er aan herinnerde, dat hij vijftien jaar gele den had gesproken bij het 25-jarig jubileum. Toen had ik het maar van horen zeggen, aldus mr Mijnlieff. Nu kan ik met gezag oordelen. Een goed onderwijzer, maar ook een goed mens, door en door aan de gehele Polder verknocht. Een man die geen grenzen kent, maar een ruime blik heeft. Dank voor wat ge voor het onderwijs, maar ook voor wat ge voor de gemeenschap hebt gedaan, zo besloot de burgemees ter, met mevrouw De Wilde in deze hulde te betrekken. De inspectie kan helaas wel eens wei nig doen voor de onderwijzers, zo be gon inspecteur Bos, maar ik wil wel verklaren, dat ik hier niet formeel sta, maar omdat ik met dit jubileum mee leef. Een jub'leum niet alleen als on derwijsman, maar als gemeenschaps mens. Het Is niet voldoende, als de onderwijzer In de school een voorbeeld Is Gij waart dat ook cr buiten, omdat ge besefte, dat ge veel voor de dorps gemeenschap kon zijn. U hebt zich aan De heer De Wilde: Het verheugt me, dat ik niet alleen waardering heb mogen ondervinden voor het werk in de school verricht, maar ook voor het werk voor de krant, dat ik werk van het grootste belang voor de gemeenschap vind. wagende van de filmtekst „Dc beste jaren van ons leven", die zij samen in Breezand hebben versleten. De heer Vergaaij, die van deze re ceptie de leiding had, dankte de heer De Wilde tenslotte voor de zuivere op bouwende critiek, zowel in als buiten de school er aan toevoegende, dat het 's avonds nog even dunnetjes zou wor den overgedaan. Burgemeester Mijnlieff overhandigt namens het gemeentebestuur een prachtige Parker 51 aan de jubilaris, na zijn verdiensten te hebben ge schetst. Bijzonder tref)end was liet, toen de heer De Wilde in zijn alge meen dankwoord, na o.a. de heer Lunshof wegens ziekte te hebben verontschuldigd, zich richtte tot juffrouw Zilvelder. Ook u hebt aan deze school uw veertigjarig jubileum gevierd aldus de heer De Wilde en dertig jaar van die veer tig hebben we samen lief en leed gedeeld. Telkens en telkens weer als ik u zie, word ik herinnerd aan de spreuk, die ik in hel Kat holiek verenigingsgebouw zag hangen: Weet te dienen zonder er aan te verdienen. Dat is een spreuk, die op u volledig van toe passing is. 17. Jimmy, Jackie e de professor genoten alle drie van de heerlijke vliegtocht, vooral Jackie die nog nooit van z'n leven had gevlogen. Hij zat vol aandacht door een der raampjes naar beneden te turen en niet zod.a zag hij ergens een stadje liggen of en rivier stromen, of hij. klampte de ste wardess aan om haar te vragen welk stadje en welke rivier dat nu wel was. Het brave meisje werd er op de duur tureluurs van en tenslotte bracht zij het weetgierige knaapje maar naar de bestuurderscabine. „Dan kan-ie de ge zagvoerder een half uurtje vervelen", dacht zij, „en dan ben ik hem ten minste een tijdje kwijt". Maar Jackie raakte van al die knopjes en klokjes die hij daér zag zo onder de indruk, dat hij geen mond durfde open te doen. Door de afwisseling die de r is bood, was het oord van bestemming veel eerder bereikt dan ?n had 'ur- ven hopen. Het toestel maakte een schitterende landing op het vliegveld van Calcutta en geen half uur later lieten de drie Himalaje-reizigers zich in een taxi, die bijna bezweek onder de bagage die ook mee moest, naar 'n hotel rijden. Jackie kreeg, hier op dracht netjes een lange lijst te maken van alle dingen die zij hadden mee genomen en Jimmy en de professo* gingen de stad in om een vervoermid del op de kop te tikken, waarmede zij de lange tocht naar t Himalaja-ge- bergte zouden kunnen ondernemen. De hotelportier wees hun de weg naar 'n markt, waar heel vaak nette twee dehands auto's te koop werden aan geboden. het gemeen gegeven, daarbjj zich niet opsluitend in het kringetje, waardoor de mensen wel eens spreken als over de „onderwijzer". Het is uw grote ver dienste geweest, dat ge niet wereld vreemd zjjt geworden. Voor de H.M.v.L. complimenteerde de heer D. Geerligs, onder het aan bieden van een enveloppe met inhoud, terwijl de heer G. Geerligs het werk van de jubilaris prees in de school feestcommissie. In een zeer gevoelige en persoonlijke speech kwam tenslotte aan het woord de heer Mallekote, die eveneens bijna veertig jaar geleden aan de school te Breezand begon en die als het ware de broeder van de jubilaris was gewor den. Ik ben uit Breezand weggetrok ken en ik heb me wel eens afgevraagd, wie de wijste partij heeft gekozen. Nu ik zie, welk een hulde jou vandaag gebracht wordt aarzel ik niet te zeg gen, dat je hier de grootste voldoening gevonden hebt. Wat verheug ik me daar in. Moge je de kracht vinden om even opgewekt de laatste jaren aan te vangen en door te maken. De Wilde spreekt De heer De Wilde sprak na elke woordvoerder een dankwoord. Voor de goede gang van zaken menen wij hier een samenvatting van deze woorden te moeten geven. Ik twijfelde er wel eens aan, of het een verdienste was, dat ik zo lang in Breezand bleef. Ik had wel eens het gevoel, dat men met mij opgescheept bleef. Daarom doet het zo goed, dat burgemeester Mijnlieff en daarna inspecteur Bos van mij heb ben getuigd, dat zij ook mijn werk op gemeenschapsgebied en voor de krant zo waarderen. Ik vind hierin een be vestiging van mijn standpunt, dat dit werk er toe heeft bijgedragen het be grip in de Polder voor elkaar te doen groeien. Ik ben er daarom ook trots op geweest, dat wij in de Polder een unicum waren, doordat de kinderen van openbare en bijzondere scholen gezamenlijk schoolfeest houden. Toen ik gisteren geen gymnastiekles kon ge ven, omdat het lokaal moest worden klaargemaakt voor mijn feest, heb ik dc kinderen verteld van dat schilderij in de Sint Pauls kathedraal in Lon den, waar Christus staat afgebeeld op een deur in de vorm van een hart, waar geen sleutel en geen klink voor zijn. Ik heb de kinderen uitgelegd, dat het niet nodig is een sleutel te hebben om het hart tc openen, omdat dat van binnenuit moet gebeuren. Ik hoop mijn te hebben geopend. Ik vraag mijzelf te hebben geopend. Ik vraag mij zelf wel eens af of ik wel goed ben ge weest, of ik niet te verouderd was, maar wanneer ik dan op een vijf en iwintigjarig huwelijksfeest van mijn oud-leerlingen als het ware een reünie zie, dan geloof ik weer. Ontroerd dankte hij tenslotte de heer Mallekote voor diens vriendschap, ge- Onder aanwezigheid van burgemees ter en mevrouw Rehorst heeft de har monievereniging „Kunstzin" met mede werking van de toneelvereniging „Kunstmin" de eerste winteruitvoering in „Prins Hendrik" te Julianadorp ge geven. De harmoniekapel opende het pro gramma met Myddleton's „Phantom Brigade", die een niet geheel vlekke loze vertolking genoot. De andere vijf nummers kwamen veel beter tot hun recht. Een sextet bestaande uit vier leden van de familie Van der Reeps, mej. A. A. Constant en de heer J. Purmer speelde „Prière" van Auber en „Slavenkoor" van G. Verdi, de num mers, waarmee op het kwartetten- concours een eerste prijs werd be haald. Hierbij bleek, dat ook met' een kleine bezetting succes kan worden be reikt, hoewel het wel wenselijk is, dat Kunstzin zijn ledental weet uit te brei den, want het ploegje slinkt steeds. Na de muziek trad „Kunstmin" op met het spel van de zeekant in drie bedrijven „Maaike". Dit stuk ver plaatst ons in het huis van schipper Garm Paap (de heer D. Purmer, die na heel wat tegenslagen, waarbij hij -zijp. vrouw en dochter heeft verloren, nu nog zijn moeder (mevr. Rienstra-van Twuyver) en een aangenomen dochter Maaike (mej. A. Constant) in huis heeft. Ook een zoon, Koos. (de heer J. H. Siecker) die van zijn vader niet naar zee mag en nu een grote nietsnut wordt. Uit een schipbreuk redt Garm een matroos, Sjoerd Feitsema (de heer J. Purmer) die eigenlijk de zoon is van een groot scheepsbouwer (de heer F. v.d. Woude). maar onder zijn aan genomen naam bjj Garm blijft en deze trachten samen het bedrijf van Garm met behulp van het geld van Sjoerds vader weer tot bloei te brengen. Sjoerd wordt verliefd op Maaike en na veel wederwaardigheden komt het tot een goed einde. Het spel was goed en het stuk viel bij het publiek in de smaak. Na afloop had er nog een huldiging plaats van de heer P. Rienstra, die reeds een kwart eeuw voor „Kunstmin" op de planken heeft gestaan. Hem werden verschillende cadeaux aangeboden. De competitiedrive van de bridgeclub „Julianadori»" had deze week tot re sultaat: Groep A: C. Bregman Kzn—mevr. Bregman 37,5 p.; D. Bregman—mevr. Bregman 37 p.; A. Bregman—W. van de Haag 36 p.; L. Backer—C. Arpeau 32 p.; D. de Graafmevr. De Graaf 32 p.; D. J. de Graaf—C. Bregman Pzn 31,5 p.; A. van KempenD. van Kempen 30.5 p.; A. HeyblokP. van Rijn 15,5 p. Groep B: L. Tigchelaar—J. Weidema 23,5 p.; A. Bos—B. Backer 21,5 p.; A. Doornmevr. Doorn 19 p.; J. Buys K Donkers 19 p.; J. Polet—C. W. de Graaf 18,5 p.; E. Zon—J. Homminga 17 p.; J. van AmmersB. Janmaat 8 p. In West-Griekenland heeft zich Maan dag een krachtige aardbeving voorge daan. {laar men gelooft, zijn 200 huizen in een aantal dorpen in de provincie Akarnania beschadigd. In de tafeltenniscompetitie zijn, on danks de ontmoeting met de afdeling Haarlem, welke NHNK met 3231 won, het afgelopen weekeinde enkele wed strijden gespeeld. De grootste verras sing was in de le klasse de 82 neder laag van DSS tegen Merletten. Merletten steeg hierdoor op de rang lijst en is voorlopig uit de gevaarlijke zone. De stand luidt: IVA 1 Disnie 2 IVA 2 DSS 2 Merletten Dito Disnie 3 4 4 4 5 4 5 4 30—10 29—11 25—15 28—22 18—22 14—36 6—34 In de 2e klasse vond slechts één wed strijd plaats. DSS 2 verloor thuis met 64 van Tempo. Door deze overwin ning heeft Tempo de leiding van IVA 3 overgenomen. 99 99 De jaarvergadering van de afdeling Den lloorn van de VVV was drukker bezocht dan anders, en er waren ook vele gezichten, die men er normaal niet opmerkt: bijvoorbeeld van W. H. Lap en broer IJ. Lap, en Jb. Lap, oprichters en oud-bestuursleden, P. B. Riteco, de eerste voorzitter, vertegenwoordigers van hoofdbestuur, dagelijks bestuur en van andere dorpen. De aanwezigheid van deze mensen was gepn beletsel om de vergadering te laten verlopen, zoals dat alleen in Den Hoorn kan: uiterst gemoedelijk en uiterst genoeglijk. De gasten wa ren trouwens óf Hoorners óf droegen Den Hoorn een warm hart toe. Na het inleidende woord van voor zitter A. Slegh krijgt voor het laatst de scheidende directeur van de Texel se VVV, de heer Oskamp het woord. Het meest getroffen is hij steeds geweest door de altijd prettige sfeer in Den Hoorn, de grote eensgezind heid en het sterke gemeenschaps gevoel. Het succesvolle strandfeest van het afgelopen jaar, de Dinsdag avondfeesten, met medewerking van „DEK" en gekruid met de vrolijke noot van „Coverti", werden even ge memoreerd. In het overzicht van het jaar 1953 nam natuurlijk de stormramp van 1 Febr. een grote plaats in. Nadelige gevolgen voor het vreemdelingenbezoek werden toen al direct gevreesd, als gevolg van on juiste mededelingen in enkele grotere kranten. Dit en het buitengewoon slechte weer, dat na de pgpehtige Pinkster dagen volgde, was de oorzaak van het vrij slechte voorseizoen. Het zomer seizoen was heel goed tot half Au gustus, toen een periode van slecht weer aanbrak. De bijzonder talrijke buitenlanders hebben echter veel goed gemaakt. Het aantal overnachtingen was in het afgelopen jaar groter ge weest dan in 1952, dus ook de omzet. De spreiding was iets minder dan in '52, maar beter dan in '51. Er is ee i folder verschenen in het Nederlands, het Frans, het Duits, het Engels en het. Zweeds. De VVV-krant verscheen in 35000 exemplaren, waarbij vooral het Fe- bruari-nummer belangrijk werd g.- noemd, omdat daarin gelegenheid ont stond, de juiste toedracht over de ramp op Texel weer te geven. In 1954 ligt het in de bedoeling de krant ook in het Zweeds te doen verschijnen. De komende Waddenfolder zal in een oplaag van 25000 stuks, waarvan 12500 in het Duits, verschijnen. Ver spreidingsgebied: Nederland, Duits land, Zwitserland en België. Aan adverententies werd een bedrag van 1200 gulden uitgegeven en er is becijferd (door middel van een kaartsysteem, dat de gegevens via de gasten verschaft), dat hiervoor een bedrag van f 38000 is teruggekomen. Een goede ervaring is, dat de hoeveel heid brieven rechtstreeks aan de VVV gericht elk jaar groter wordt, een bewijs dat Nederland meer „VVV-minded" wordt. Voor de televisie. Zo tussen neus en lippen door, deelde de heer Oskamp nog mede, dat er kans bestaat dat de Dinsdags- avondse „Strijd om de man en de vrouw" op de televisie zal wofden vastgelegd. In 1952 is op initiatief van Zand- voort, Bergen en Texel de Badpli'.at- sencommirsie opgericht met als doel de Nederlandse kust in zijn geheel als toeristenoord te propageren. Ook hier is een nieuwe folder uit ontstaan, in een oplage van 100.000 exemplaren en in vier talen. Een der belangrijkste problemen van deze commissie is het teer op de stranden (afgewerkte olie van de zeeschepen). In nautische kringen zoekt men hiervoor nu een oplossing (verwerken, lossen in be paalde havens, lozen op daartoe ge schikte plaatsen op zee enz.). Twee en een kwart millioen gulden wordt door het vreemdelingenverkeer op het eiland gebracht. Rechtstreeks door het VVV hiervan f 300.000. De rest is natuurlijk niet te becijferen. Op bepaalde punten. Wat de toekomst betrof: de spre ker meende, dat Texel nu voldoende onder de aandacht van het publiek was gebracht en dat nu de tijd aan brak de propaganda meer op bepaal de punten te richten. In 1954 zullm 30.000 folders verschijnen, in een spe ciale voorjaarsactie en in '55 iets der gelijks voor het naseizoen. Voorzitter A. Slegh overhandigde daarna aan de scheidende directeur een prachtig werk van Ton Koot. De heer Oskamp zeide in zijn dankwoord, dat de afgelopen vijf jaar op Texel de gelukkigste periode van zijn leven hadden gevormd. Een definitief af scheid zou in Februari worden ge vierd. De vele behaalde successen meende hij te moeten danken tan het actieve bestuur en speciaal aan de heer W. H. Lap, de oud-voorzitter van de VVV Texel. Vooral zijn tegen standers bedankte hij, omdat zoals hij zei, tegenstanders de mens steeds ac tief houden. Vervolgens nam de heer W. H. Lap het woord. Twintig jaar geleden meende hij, dat een eigen VVV-af- .1.' gerechtvaardigd 20U zijn. In de oude „Franse school" onder leiding van Jac. P. Thijsse had hij liefde voor de Texelse natuur opge daan. Ilij had daarna als zeeman over de hele aarde gezworven, maar Texel bleef steeds om zijn natuurschoon in zijn hart. Het fietspad van Den Hoorn naar de Dennen was het eerste suc ces. Den Hoorn had vooral te bieden: landelijke rust. Eén figuti "<ecndc hij uit de duisternis van het verleden te moeten halen: de heer Jonker, die uit het verborgene een geweldige steun voor de jonge VVV Den Hoorn was geweest. Tempo IVA 3 DSS 2 WGW IVA 4 IVA 5 HCSC 5 5 5 3 4 4 4 8 7 6 4 4 1 0 33—17 31—19 25—25 16—14 17—23 18—22 12—28 In de 3e klasse A speelde IVA 6 met 5—5 gelijk tegen HCSC 2. IVA 7 ver loor met 100 van LTTV 1. IVA 6 LTTV Merletten 2 HCSC 2 DSS 3 IVA 7 HCSC 3 3 3 3 1 2 1 0 1 0 0 2 0 1 0 29—31 29— 1 25—15 21—19 26—24 18—32 2—28 Ook in de 3e klasse B vond slechts één wedstrijd plaats, nl. DTO—LTTV 2, 64. De stand is: Komeet 5 4 1 0 9 30—20 Treffers 5 4 0 1 8 34—16 Dito 2 4 3 0 1 6 22—18 Disnie 4 5 3 0 2 6 3119 DTO LTTV 2 St. Victor Disnie 5 5 2 0 5 1 1 4 1 0 5 0 0 3 4 20—30 3 3 22—28 3 2 15—25 5 0 16—34 De uitslagen in 4A luiden: Sehagen 2-Be Fair 2-8. WGW 2—LTTV 4 9-1, Sehagen—Merletten 3 10—0. Sehagen DSS 4 WGW 2 IVA 9 Be Fair Merletten J LTTV 4 Sehagen 2 6 5 6 5 5 5 6 4 12 10 8 4 3 3 2 0 49—11 47— 3 36—24 21—29 26—24 16—34 15—45 10—30 4e klasse B: DonatoDTO 2 7—3; Dito 3Donato 2 100. 4e klasse C: DSS 5—Treffers 2 9-1; LTTV 3—Be Quick 2 9-1. 4e klasse D: Disnie 6—Vice Versa 0—10; WTTV—Purmerend 0—10. 4e klasse E: WTTV 2—Vice Versa 3 37; Purmerend 4Purmerend 5 64. Uitslagen dames: 4e klasse A: HCSC HCCC 2 9—1. 4e klasse B: Dito 2—Treffers 2 2—8; Treffers 3—Donato 2 10—0. MOOI SUCCES De heer G. Tigchelaar behaalde met een inzending konijnen (Zilvervossen) op de Kringtentoonstelling georgani seerd door de Pluimvee- en Kon. Ver. „Winkel en Omstreken" met zijn die ren 2 x 1 ZG en 2 x 1 GG. De heer H. J. de Jong met Zwarte Weners lxl ZG en 1 x 1 G. De heer M. Bays behaalde op de nationale ten toonstelling georganiseerd door de Pluimvee en Kon. Ver. ,,'t Hollander- tje te Leek met een inz.nding konij nen (Groot Zilver) 1 x 1 G en 1 x VG. De heer P. B. Riteco voegde zijn gelukwensen hierbij. Ook hij sprak over: „graag in Uw midden, want hier voel ik mij thuis". Een goede weg naar de zee, was en is nog steeds een wens. De heer Groenhof als vertegenwoor- l! 155 van K°°l= bleek nog spijt te hebben, dat hij destijds uit Den Hoorn was weggetrokken. Een eensgezind heid en saamhorigheid als in dat dorp treft men nergens. Gelukwensen werden verder re- bracht door de heren Jb. Lap p. Beemsterboer, secretiris van 't hoofd bestuur en gemeentesecretaris, de heer De Graaf namens het hoofdbestuur, een felicitatie van voorzitter J C Kab, die wegens ziekte verhinderd was, werd voorgelezen. Restte nog de bestuursverkiezing. Aftredend was de heer A. Slegh die met algemene stemmen werd harl kozen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5