Begroting Economische Zaken en Mijnen aangenomen Zwitsaletten Herziening van de geldelijke tegemoetkomingen Handelsagent verduisterde een bedrag van f 85.000 DE WONDERE WAERELT ZENUWPIJN Waarom kwam de kampeerwet nog niet tot stand? Dit jaar minder emigranten dan werd verwacht De Kamerleden tot Kerstmis bijna dag en nacht in touw De Kamer bespreekt Financiën Vaandrig wierp met handgranaat Kijkgeld T.V. f 30.- En töch geef ik kaplaarzen pFaatr6 r0nde" 080 pnU de Begroting Zuiderzee fonds Ook voor bejaarden? Vroeger een bescheiden bakkertje Hij kocht huizen, auto's en een schip Ex-kassier van leenbank in hechtenis Vacantiegangers de dupe van dwaze voorschriften Seixas en Trahert stelden teleur De Zesdaagse te Brussel Ontevredenheid bij de ANWB Wor.NS '""j XKMBER 1958 GISTERENMIDDAG heeft de Tweede \am" *!e beRrotingcn van Econo mische /aken en de Staatsmijnen goedgekeurd, nadat tevoren de beraad slagingen over deze begroting waren voortgezet en minister Zijlstra nog eens aan het woord was geweest. Kr werd door mr Blaisse (KVP) nog het een en ander gezegd over de op merkingen van drs. Nederhorst inzake de economische en politieke integratie van Europa. Op het punt dat beide soorten van integratie onverbrekelijk samenhangen zijn wij het zelfs eens, aldus mr Blaisse. Doch ik verschil van mening met de heer Nederhorst over de wijze, waarop de economische integratie moet worden verwezenlijkt. Mr Blaisse meende in de door drs. Ne derhorst aanbevolen procedure een af wijking te zien van het officiële Ne derlandse standpunt. Dr Schouten AR) bleef bij zijn oordeel, dat de heer Nederhorst bewust aan de vooravond van de Haagse conferentie de positie van de Nederlandse delegatie had ver zwakt. De minister ging op deze zaak niet meer in. Voorts antwoordend op di verse opmerkingen van Kamerleden zei hij, geen enkele reden voor de overheid te zien om buffervoorraden op te slaan, teneinde daarmee in voor komende gevallen prijsregelend op te treden. In 1953 emigreren 10.000 per sonen minder dan was verwacht. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr Veldkamp, deelde mee, dat er overleg gaande is tussen hem en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting over een herziening van de richtlijnen voor de kamerver huurders en de minister voor de PBO, de heer De Bruyn, kondigde een wets ontwerp aan tot instelling van een overgangsorgaan, om de periode, dat de Woltersomse organisaties zijn op geheven en er nog geen publiekrechte lijke bedrijfsorganen zijn gevormd, te overbruggen. De CPN kreeg aantekening, dat zij tegen beide begrotingen was.... £)E BEGROTING van Financiën heeft zelden aanleiding gegeven tot breed voerige beschouwingen in de Tweede Kamer. Dat komt, doordat hierbij niet de financiële positie van het land aan de orde komt; daarover ontvangen de Staten Generaal e i overzicht in de zg. millioenennota. In de begroting van Financiën worden slechts enkele belastingkwesties aangesneden en vin den enige onderwerpen als bijvoor beeld douanenbelastingpersoneel, de domeinen, het kadaster, en de staats loterij een plaats. Dinsdagavond voerden negen sprekers De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaanderen, thans met groot verlof, van beroep onderwijzer, had, toen hij met zijn peloton op een militair terrein te Amersfoort op 17 Juli jl. oefeningen hield, enige langs dit terrein fietsende dames willen laten schrikken en een handgranaat te dicht bij het rijwiel pad geworpen. De ontploffende granaat had de voorbijgangsters kleine wond jes en gaatjes in armen, gezicht en kleding bezorgd. De advocaat-fiscaal heeft gisteren tegen S. een gevangenisstraf van drie maanden en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse gerequireerd. De krijgsraad te velde West veroordeelde S. op 23 September jl. tot veertien da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 50 subsidiair 25 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis had de auditeur-militair beroep aangetekend. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requi sitoir, dat hier sprake was van een staaltje van verregaand onverant woordelijk omgaan met gevaarlijke ontplofbare stoffen. Hij achtte uit het oogpunt van algemene preventie een strenge correctie noodzakelijk. er het woord over. Tegen het nachte- 'jk uur begon de minister van Finan ciën nog even met zijn antwoord, met de bedoeling hedenavond zijn rede voort te zetten. •In onze belastingwetgeving heerst de laatste jaren een hinderlijke onrr t. Het opportunisme overheerstde vaste lijn wordt te veel verwaarloosd. Zie daar een klacht van de socialistische financiële- en belastingdeskundige de heer Hofstra, die hieraan de opmer king vastknoopte, dat door het ver warde in de belastingwetgeving een aantal andere zaken niet tot uitvoe ring kan komen en die aan minister Van de Kieft in overweging gaf om zo spoedig mogelijk weer tot een vaste lijn te komen. „Niet alleen tot een meer architec tonisch geheel", vond de heer C. van den Heuvel (AR), maar ook tot verbe teringen, o.a. wat de loonbelasting be treft, die vooral op het platteland reeds tot moeilijkheden aanleiding geeft en waarvan de heffing vergemakkelijkt dient te worden. En tot een juiste toe passing van de z.g. hardheidsclausule in de wet op de vermogensaanwasbe- lasting. Dat laatste waren de heren Janssen (KVP) en Van Leeuwen (VVD) roerend met hem eens. De heer Van de Wetering (CH) drong op een spoedige indiening van de memorie van antwoord op de wet inzake de omzetbelasting aan en de communistische heer Haken pleitte voor verlichting van de belastingdruk voor een aantal groepen belasting plichtigen, speciaal de kunstenaars. Algemeen was de kamer van me ning, dat de titel van belastingconsu lent beschermd behoort te worden, zo mogelijk door een wettelijke regeling van dit beroep, waarbij ook een tucht raad moet worden ingesteld. Mej. Tendeloo (PvdA) verhief even als in vorige jaren haar stem tegen de bepaling, dat op de Rijksbelasting academie in Rotterdam geen vrouwe lijke studenten worden toegelaten. Zij nam de zaak nu na haar vergeefse waarschuwingen hoog op en over woog het volgend jaar met een voor stel tot verlaging van de desbetreffen de begrotingspost met f 1.te komen. Aanneming van een voorstel staat ge lijk met een motie van afkeuring van 's ministers beleid op dit bepaalde punt als niet in het komende jaar ernstige pogingen worden -ondernomen om tot een oplossing te komen. De heer Van Koeverden (KVP) klaagde over de trage gang van zaken bij de definitieve afwikkeling van de oorlogsschade en de heren Hofstra, Van de Wetering, Haken en Van Leeu wen brachten de gebeurtenissen met Polynorm en Holland-Nautic ter spra ke, aan welke ondernemingen geen credieten meer door de herstelbank worden verstrekt of waarvan credieten zijn ingetrokken. H t bleek, dat enige sprekers het nog niet eens zo erg vonden, dat verliezen waren geleden, maar wel, dat op te lichtvaardige gron den credieten waren verstrekt en dat het toezicht niet intensief genoeg ge weest was. Met de opvatting van de regering, dat de winst van de staatsloterij niet over een groot aantal culturele instel lingen versnipperd behoort te worden, waren de meeste Kamerleden» die dit onderwerp ter tafel brachten het eens. De heer Engelbertink (KVP) ten slotte, verzocht om een snellere en goedkopere afwerking van DUW-objec- ten, om nadere gegevens over het be leid van de minister ten aanzien van de uitgifte van domeingronden en om een grondige wijziging van de landarbei- derswet, die aan de moderne tijd dient te worden aangepast. worden er In Nederland ge schonken. In de meeste r.it het „ietsje** BUISMAN, dat de koffie «oveel lekkerder en tevens goedkoper maakt. Ge bruik daarom óók (Advertentie ing iVled.i Diykens dc memorie van antwoord naar aanleiding van het voorlopig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer inzake _dc vaststelling van de begroting van in- komslen en uitgaven van het Zuider- zcefonds voor het dienstjaar 1954 ligt het in de bedoeling binnenkort op nieuw een herziening van de geldelijke tegemoetkomingen niet meer in weck- bedragen, doch evenals de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoor ziening, in maandbedragen uit te druk ken, zullen zich geen afrondingsver schillen in het nadeel van dc betrok kenen meer voordoen. Bij genoemde herziening worden ook de normen voor J)e officier van Justitie te Utrech heeft gisteren anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest geë'st tegen de 44-jarige P.v.E., handelsagent te Utrecht, die beschul digd was van verduistering van f 84.348 ten nadele van een meelfabriek te Rot terdam. B(j het verhoor merkte de pre sident op. dat het werk van handels agent verdachte boven zijn macht ging. Hij was vroeger een bescheiden bak kertje te Kockengen. De president vond het daarom zeer wonderlijk, dat de fabriek hem als handelsagent had aangesteld. Verder bleek, dat verdach te vroeger in dienst was bij de „Ccres" te Amsterdam, die inmiddels verdwe nen is. Voorts kwam vast te staan, dat de handelsagent het geld moest afdragen aan de bank, hetgeen hij vaak niet deed. Een crediet, dat hij bij een an dere bank had slaan, was ingetrokken. Toen bleek, dat hij tekorten had, had de fabriek hem toch in dienst gehou den en was er een regeling getroffen voor de delging van de schuld. Verder bleek uit het verhoor, dat verdachte auto's, een schip en huizen had ge kocht, waarmee f 40.000 gemoeid was, maar dat niet was komen vast te staan, waar de resterende f 44.000 gebleven zijn. Omdat verdachte steeds hard moest werken werd de administratie waargenomen door zijn vrouw. Het reclasseringsrapport sprak van een eenvoudig man, niet te lui om te werken en door de klanten zeer ge waardeerd. Er moet stellig geen opzèt zijn geweest om iemand te benadelen. Verdachte heeft echter geen financieel inzicht en geen zelfcritiek. Hij ziet niet in, dat hij iets verkeerd heeft gedaan. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat hij niet had moeten trachten de zaak uit te breiden met het geld van een ander. geldelijke tegemoetkomingen aan per sonen van 60 jaar en ouder in ogen schouw genomen. Het ligt in de bedoe ling van de minister aan de herziening enige terugwerkende kracht te ver lenen. De mindere werkgelegenheid, die in de komende jaren in de visserij te ver wachten is. heeft de volle aandacht van de minister. Over de bevordering van de industrialisatie is overleg gaande. Ten gevolge van de schade in de stormnacht van 1 Februari 1953 aan gericht, moesten omvangrijke herstel werkzaamheden worden uitgevoerd. Daarbij is de gelegenheid aangegrepen de buitenbekleding van de Afsluitdijk, die plaatselijk was vernield, te verster ken. De schade zal spoedig hersteld zijn. Met het oog op de in aanleg zijn de volgende polder zal met het afwer ken en de uitgifte van de gronden in de Noord-Oostpolder zo snel mogelijk worden voortgegaan. Dé door de storm van 1 Februari aan de werken van de Zuidelijke polders toegebrachte schade is niet groot en beloopt ten hoogste f 400.000. Daar er echter noodzakelijke voorzieningen moeten worden toege past, zal van Schouwen en Duiveland materieel en personeel worden afge voerd, teneinde de schade zoveel mo gelijk te herstellen. Volgens thans be staande plannen zal de omdijking van Oostelijk-Flevoland in 1956 voltooid kunnen zijn en de polder dus in 1957 drooggevallen. Op last van de officier van Justitie te Middelburg is in voorlopige hechte nis gesteld C. R., landbouwer en voor malig kassier van de Boerenleenbank te Lewedorp. Hij wordt er van ver dacht verduisteringen te hebben ge pleegd tot een totaal bedrag van f 650.000.R. zou zich de laatste ja ren bezig hebben gehouden met om vangrijke transacties in grond en boer derijen in verscheidene provincies (Advertentie Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, overstelpt de le den met werk en vergt van hen wel het uiterste om nog vóór Kerstmis met de behandeling van de Rijksbegroting 1954 gereed te komen. Hij heeft de dames en heren behalve J)R KARL MAASSEN, een Duitse militaire arts, die in 1945 In Rus sische krijgsgevangen schap raakte, heeft acht jaar lang zijn zieke medegevangenen geope reerd met behulp van enige oude zakmessen, welke h(j vlijmscherp had geslepen. De laatste Jaren deden uit Rusland terugkerende Duitsers verhalen over de bijzon dere bekwaamheid van deze dokter, die velen het leven redde. Toen hij zc'f onlangs eveneens uit krijgsgevangenschap te rugkeerde naar zijn woonplaats Dusseldorp, heeft zjjn regering hem een hoge onderscheiding gegeven. J\JA EEN ONDERZOEK te hebbeh ingesteld in de stadsbibliotheek van Birmingham in de Ame rikaanse staat Alabama heeft het bureau vooi dc statistiek aldaar ontdekt, dat de w.rken, die daar het meest worden gesto len, boeken over verma geringskuren en (andere) medische onderwerpen zijn. Onmiddellijk daarna waren de bijbels het po pulairste. Hetgeen toch hoop geeft. rjOMENICO COLTRI, een 101 jaren oude boer uit het Italiaanse Caprine Veronese, veer krachtig als een jonge ling, heeft zijn hoge leef- tijd V€TU)€t€Tl CLÜ71 h€t (ïCt~ gelijks drinken van een goede twee liter kostelij' ke rode wijn van Verona, vijfentachtig jaar lang. Daarnaast rookte htj een straffe püp. tabak Lutgt Boniotti uit Vilhpenta, die drie dagen ouder is pn dus meer recht van spreken heeft, beweert daarentegen, dat hy zo oud is geworden dom iedere dag pen.smakelij- ke en welgevulde schotel rijst met vissaus te nut tigen. Nectar voor Do- menico, ambrosijn voor Luigi. Het spijt ons, wij kunnen u niet raden waar ge het meest mee gebaat zult zijn. NjU HET TOCH hrie- maal over medische onderwerpen gaat: ue Fransman .lacqors Rolo- batier heeft verklaaid, dat de Fransen publica ties als het veelbesproken Amerikaanse K rapport met een klont zout nemen. Monsieur Rolohatier zei, dat zich in dc Franse litteratuur reeds een volledige psy- chologie-traditie had ont wikkeld, toen de Ameri kanen nog nauwelijks wisten, wat een ziel was, en de Duitsers het woord psychologie pas leerden uitspreken. Voor de Fransen met hun his torie, verleden en tradi ties was zelfs Sigmund F'reud een naïeve begin neling. WIST u overigens, dat het Kinsey-rapport o.m. in Ierland en Zuid- Afrika verboden waar is? Onder de Amerikaanse troepen in Korea blijkt het boek meer kwaad te hebben aangericht dan alle communistische pro paganda tezamen. Het werktp demoraliserend op de soldaten, te lezen, dat van iedere vier getrouw de Amerikaanse vrouwen er minstens één ontrouw was. PEN LONDENSE waren huisdievegge verborg in een van de enorme Woolworth-magazijnen een gestolen kofferradio onder haar mantel. Het zat haar echter niet mee, want net toen zij de win keldetective passeerde, gaf de BBC onder haar mantel luidkeels het weerbericht door. Zo ziet u, dat de weerberichten, al kloppen ze dan ook zelden, toch wel hun nut hebben. de begroting ook nog een aantal aqdere gewichtige stukken ter bespreking voorgelegd. Het gevolg is, dat van nu af buiten de middagen niet alleen de Dinsdag- en de Donderdagavond ge bruikt zullen worden om te vergade ren, maar ook de Woensdagavond. Dinsdagmiddag kondigde de voor zitter aan, dat (tegen de gewoonte in op Maandag bijeen te komen) ook ver gaderd zal worden op Maandag 14 en Maandag 21 December. Lachend voeg de hij eraan toe, dat hij de Kamer op die dagen geen middag- en avondver gadering besparen kan. Intussen is de agenda een wir-war geworden. Dinsdagmiddag hield de Ka mer zich bezig met de begroting van Economische Zaken, waarbij tevens aan de orde kwamen de Vierde Indus trialisatienota, de nota inzake deljuro- pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. Dinsdagavond begon de Ka mer aan de begroting van Financiën en de begroting van het Staatsmunt- bedrijf. Voor hedenmiddag staan de begro tingen van Oorlog en Marine op de agenda, 's Avonds gaat men er niet mee verder, want dan zet men de dis cussie over Financiën voort. Plotseling zullen de Kamerleden dan Donderdagmiddag de Gasnota gaan be spreken. 's Avonds zet men zich dan weer aan Oorlog en Marine en vervol gens komt de Gasnota weer op het ta pijt, misschien rtog Donderdagavond, anders Vrijdagmiddag. De begrotingsbehandeling wordt op Maandag 14 December onderbroken voor de beraadslagingen over de Tele visie-nota. Met Kerstmis zal men dan bovendien nog gereed gekomen moeten zijn met de begrotingen van Buitenlandse' Za ken. van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van Verkeer en Water staat, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en met de begrotin gen van een aantal Rijksdiensten Met hun commissie- en fractieverga deringen zullen de Tweede Kamerle den tot Kerstmis toe bij wijze van spreken dag en nacht in touw zijn. Bij de opstelling van een financie ringsplan voor de televisie is de tele- visieraad o.a. er van uitgegaan, dat van de houders van een televisietoestel jaarlijks een bedrag van f 30 als kijk geld zal worden geheven. Dit volgens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp nopens het kijkgeld. De ministers ach ten deze heffing redelijk. Naar hun mening zal dit bedrag gedurende een reeks van jaren onveranderd blijvenf Als het aantal televisietoestellen zich uitbreidt, zal de betaling van het kijk geld kunnen geschieden met zg. tele visiezegels in dezelfde zin als de luis terbijdrage wordt geheven. Het is de bedoeling deze zaak bij algemene maat regel van bestuur vast te leggen. £)e A.N.W.B. heeft in een brief aan d« minister van Binnenlandse Zaken zijn verwondering uitgesproken over de mededeling in de memorie van toe lichting op de begroting van Binnen landse Zaken voor het jaar 1954, dat bij de regering nog slechts in onder zoek is in hoeverre er aanleiding be staat tot wettelijke regeling van het kamperen. „Wij vragen ons af" aldus de A.N.W.B. „waarom de noodzakelijk heid daarvan, die kennelijk reeds ze ven jaar geleden vaststond, thans pp- nieuw moet worden onderzocht en wij zijn bezorgd, dat daardoor wederom uitstel zal plaatsvinden en de moei lijkheden voorhands zullen voortduren Afgezien van het feit dat vacantiegan gers veelvuldig de dupe worden van de verscheidenheid in de kampeer voorschriften en in de interpretatie daarvan, mogen wij er op wijzen," al dus de A.N.W.B., „dat er in ons land nog te veel bóndsbepalingen bestaan, die wij zo vrij zijn als zinloos en er gerlijk te kwalificeren. Nog steeds zijn er gemeenten, waar het verboden is dat twee echtparen op eenzelfde ter rein kamperen. Zelfs komt het nog voor, dat aan fninderjarige kinderen boven een bepaalde leeftijd niet is toe gestaan om samen met hun ouders op hetzelfde terrein te kamperen. Dit wordt dan gemotiveerd als zijnde nood. zegt Sint Nicolaas Want winter, repen en sneeuw komen toch en dan Is er voor de kindertjes hier niets beter dan een paar FIJNE. WATERDICHTE BATA KAPLAARZEN. Zij zijn warm gevoerd en voor komen kouvatten. m. 19-22 3.25 m. 23-26 4.23 en. 27-30 4.75 m. 31-33 5.30 m. 34-38 6.50 m 39-42 7.50 Mc&tei EILIALEN IN GEHEEL NEDERLAND (Advertentie. Ing. Med.) (Advertentie, Ing. In het heren-enkelsDel van de ten niskampioenschappen van de staat Vic toria heeft geen van de spelers, die deel uitmaken van de Amerikaanse Daviscup-ploeg, het tot de halve fina les kunnen brengen. Vic Seixas de winnaar van WimblGdon verloor in de achtste finales van Worthington (Austr.) met 3-6, 0-6. 6-4, 8-6, 1-6 en in de kwarteindstrijden moesten de Amerikaanse kampioen Tony Trabert en Talbert resp. met 4-6, 6-4, 3-6 2-6 en 3-6, 7-9, 6-4, 4-6 voor Hartwig en Hoad (beiden Australië) capituleren. Worthington bevestigde zijn goede vorm in de kwartfinale, waarin hij zijn sterke landgenoot Mervyn Rose met 6-4, 5-7, 6-1, 6-3 overwon. De halve finales worden overigens een volkomen Australische aangelegenheid, want de vierde man, die zich plaatste, was Kon Rosewall, die Wilderspin met 6-2, 3-6 6-3 4-6, 6-3 de baas bleef. Na de ne derlagen van Trabert, Talbert en Sei xas worden de Amerikaanse kansen op succes in de strijd om de Daviscup in Australische tenniskringen als gerine beschouwd. Dinsdagavond luidde de stand in de Zesdaagse te Brussel: 1. Van Steentoer- Plat? ri7B'<ilg') 340 pnt: 2- K"bler Plattner (Zwits.) 310 pnt; 3 Schulte -Peters (Ned.) 280 pnt: 4. Senfftleben -Godeau (Fr.) 235 pnt; 5. Koblet™ Von Buren (Zwits.) 125 pnt- 6. Magni Rigom (It95 pnt. Op 1 ronde: 7! Glorleux 'Belg.) 495 pnt; 8. u "IT n 'Austr.-Ned.) 290 pnt Van Est en Wagtmans (Ned bezetten pijn die U het leven ondragelijk maakt en U berooft van Uw werklust? Waarom langer die pijn te dulden, verdrijf Uw pijnen snel en afdoend met JZ>& anti-pijn tabletten (Advertentie, Ing. Med.) zakelijk om der wille van de openbare orde en zedelijkheid." De A.N.W B. zegt verder, dat slechts een landelijke regeling de noodzake lijke basis kan vormen voor de werk zaamheden van de Nederlandse Kam- peerraad en van de Nederlandse Kam- peerkaarten Centrale. Op grond daar van doet de A.N.W.B. een beroep op de minister om te zorgen, dat de zo lang verbeide kampeerwet thans spoe dig tot stand komt.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7