Sint Nicolaas beleeft drukke dagen in Nieuwediep EGNER, Keizerstraat 37 Leider van een organisatie met talloze medewerkers Verrassende overwinning van Oranje Blauw op FAC „Home of the brave" voor de Helderse Bestuurders Bond U SLAAGT NERGENS BETER „Rechter Thomas" gehele week in de Witte-bioscoop Feestvreugde voor jong en oud Culeman en Witschge in knappe rollen BREGMAN Oecumenische dienst in Lutherse kerk IN HET KORT Waardig product van Nederlandse bodem Feest bij echtpaar Westerning 50 jaar getrouwd Jeugdvoorstelling in Marinecantine Jongste resultaten van basketball-strijd ,,De Toneelvereniginggaf een zeer goed geslaagde avond PINDABRANDERU POLDERWEG tussen haaks en kuitje Helderse première was voor de oudjes Vanavond speelt K.V.H. tegen Zeemacht klaar voor de start BebeBillyen Bobo Ministers brachten bezoek aan Hr. Ms. „De Ruyter" Damcompetitie H.D.C. 7 Zand Van bridgen en dammen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Urk Zestig jaar getrouwd Geslaagde zanguitvoering DONDERDAG S DECEMBER 1953 SEDERT SIIXT-NICOLAAS met Hr. Ms. Jiobeinin Den Helder arri veerde, heeft hij zijn reputatie ah volbloed kindervriend en onver moeibaar werker op royale wijze bevestigd. Zijn entree per auto was al een symptoom van de moderne kijk. die de goedheiligman op zijn om- langnjke bezigheden heeft. Als leider van een enorm ideëel bedrijf legt hij organisatorische vermogens aan de dag, die men in zijn hoog- bejaard brem met zou vermoeden. Met scherpe blik heeft liij ook in Urn Heldor de juiste mensen om zich heen weten te verzamelen. Al deze krachten staan hem bij met een toewijding en een ijver, die wel dadig aandoet. Daarbij mogen we niet vergeten het winkelpersoneel, dat een volle iceek werkt onder omstandigheden, die een halve eeuw geleden als feodaal en onmenselijk werden betiteld. Ten gerieve van de duizenden kijkers en kopers zijn zij tot s avonds negen uur paraat achter hun toonbanken en dan komt er dikwijls nog een uurtje bij om de zaken weer voor de volgende dag op orde te brengen. Stellig spreken wij namens Sint Ni colaas, indien wij al deze nijvere bij tjes in de bisschoppelijke magazijnen een pluim op de hoed steken. Zij staan klaar voor allen, die zich vulling voor geschenkpakketjes willen aanschaffen, en zij gerieven en passant degenen, die in deze bijzondere week hun normale inkopen naar de avonduren verschui ven. Mede door hun toedoen biedt de stad 's avonds een ongekend beeld. Zonder terug te verlangen naar de tijd, waarin de winkeldeuren open bleven zolang het hooggeëerde publiek van de diensten der neringdoenden gebruik wenste te maken, en zonder het te betreuren, dat onder gewone omstan digheden ook achter de toonbank een redelijke tijd van „vastwerken" aan breekt, waarderen wij deze week van feestelijke activiteit. Maar nog véél meer mensen verdie nen een pluim op hun hoeden, zo zij deze hoofddeksels inderdaad dragen. Dat zijn de organisatoren van de Sin terklaasfeesten voor jong en oud. In de eerste plaats het Centraal Sint-Nico- laascomité, dat zich ook dit jaar vol élan heeft ingespannen om enige dui zenden schoolkinderen een schoon feest te bereiden. Het kreeg weer de spon tane medewerking van de toneelgroep der Nederlandse Onderwijzers-vereni ging en van de Kweekschool-tonelisten, die zich garant stelden voor program ma's in de Marinecantine en in Casino. Gistermorgen was de eerste groep oudere schoolkinderen present in de Marinecantine om getuige te zijn van.... een generale repetitie. Zij hebben er niets van gemerkt, dat het alleraardig ste sprookje zelfs voor de medewer kenden nog een nieuwtje 'was, in zo verre dat voor het eerst in costuum en voor het keurige décor (de heer F. Verfaille had het suggestieve bosdécor vervaardigd) werd opgetreden. Trou wens, de volwassenen in de zaal heb ben evenmin iets van onwennigheid op de planken gemerkt. Het spel was vlot en serieus, en geen ogenblik werd de indruk gewekt, dat „slechts voor kin deren" werd geacteerd. Dat deed bij zonder prettig aan. We zullen van het uitgebeelde verhaal niets vertellen, omdat in totaal zes voorstellingen wor den gegeven. Wel zijn we er zeker van, dat de jeugd met enthousiaste verha len thuis is gekomen (en nog komen zal, wat de nog resterende voorstellin gen betreft). De jongere kinderen zijn vandaag in Casino aan de beurt. Wij twijfelen er niet aan, of ook wat daar wordt ge boden is gezonde en paedagogisch ver antwoorde ontspanning. Daarbij komt, dat de kleintjes het voorrecht genieten, Sint Nicolaas tijdens de voorstelling op bezoek te krijgen. Wat dat zeggen wil, hebben we gis termiddag in „Formosa" gemerkt, waar een Sinterklaasfeest werd gehouden met de kinderen van het personeel van het Luchtdoel-artillerie-schietkamp. St Nicolaas had gelegenheid kunnen vin den om zelf geruime tijd aanwezig te zijn en zich uitgebreid met verscheide ne kleuters onderhouden. Prille debu- tantjes zongen alleraardigste versjes voor de microfoon, een muzikale LSK- korporaal (neen, het was Joop de Knegt niet!) ontlokte feestelijke melo dietjes aan de vleugel, er was choco lademelk en er kwamen tractaties, zo dat voor alle ingrediënten voor een prettige stemming was gezorgd. Intussen werden aan de overkant van „Formosa", in de Witte bioscoop, om streeks vierhonderd Helderse ouden van dagen door de bioscoop-directie onthaald. Al zijn onze bejaarde stad genoten reeds vele jaren op de hoogte van des Sinten ware identiteit, zo'n middag werd toch graag als een aan gename verrassing aanvaard. Bij het betreden van de zaal ontvingen de da mes een zakje zachte caramels en de heren een lekkere sigaar, en dat was een goed begin. Namens het bestuur van de Bond van ouden van dagen, af deling Den Helder, sprak de heer Vis ser een openingswoord, waarin hij zich ook de tolk maakte van de aanwezige niet-leden. Hij bedankte de heer en mevrouw Bakker voor hun sympathie ke geste. Toen gingen de zaallichten uit en vroeg „Rechter Thomas" de aandacht, de jongste Nederlandse speelfilm, waarvan onze bejaarde stadgenoten de primeur voor Den Helder genoten. Deze première werd bijgewoond door een aantal genodigden. Het gemeente bestuur werd vertegenwoordigd door wethouder J. J. Landman, die verge zeld was van zijn echtgenote. Sinterklaas was niet aanwezig, maar juist toen om vier uur de bioscoop uitging, passeerde te voet! de bis schop van Myra, vergezeld van drie Zwarte Pieten. Zij liepen kennelijk even uit te blazen van de vermoeienis sen, die de eerste dagen van hun ver blijf in Den Helder hadden mee gebracht Dit is het echtpaar JViljouw- Kossen uit de Jan in 't Velt- straat, dat vandaag vijftig jaar is getrouwd. Gisteren vertelde Gra- dus reeds, dat het gouden paar vanmiddag recipiëert en heden avond in „Mouton" liet feest viert. De meest verrassende uitslag in de eerste klasse Heren in de Basket ball-competitie Mas ditmaal Mei de overMinning van Oranje Blauw op F.A.C. Mei de rust had Oranje Blauw een 1312 voorsprong en de einduitslag Mas 3227. Dit bewijst wel, hoe spannend de competitie verloopt en dat het onmogelijk is de toekomstige kampioen te tippen. Zeemacht is nu nog enige ongeslagen ploeg in deze afdeling. Vanavond Mordt echter de belangrijke wedstrijd Zeemacht—K.V.H. gespeeld en dan zal moeten blijken of Zeemacht haar fraaie positie waard is. Zee macht hond Openbare Werken, dat nog steeds op het eerste punt zit te Machten, met 136 aan de zegekar. i Voor de Helderse Bestuurders Bond heeft „De Toneelvereniging" gisteravond in Casino een opvoering gegeven van „School der dapperen", dat wellicht zelfs in Nederland beter bekend is onder de oorspronke lijke titel „Home of the brave", een zeer gevoelig stuk van Arthur Lau- rents. In de Nederlandse vertaling van Albert van Dalsum kreeg dit toneelspel in acht taferelen onder regie van Ferd. Sterneberg een voor treffelijke vertolking. Laurents heeft een verhaal uit zijn pen laten vloeien, dat niet nalaat, grote indruk te maken. Hij voert de Joodse soldaat Peter Coëmin 't Ame rikaanse leger ten tonele. De jongen heeft door een zenuwschok zijn ge heugen verloren en bovendien de macht over zijn benen. Het stuk be gint in een veldhospitaal aan het Zuidzee-front tegen de Japanners, waar de psychiater kapitein Bittinger zich over Conny (zo wordt Coën door (Advertentie Ing. Med.) Op initiatief van vijf der kerkge nootschappen wordt Zondagavond om half acht in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat een oecumenische dienst gehouden, waarin een drietal predi kanten het woord zal voeren. Ds. C. J. Rasch (Ned.-herv gem) spreekt over „Verwachting en huiver", oud-Katho liek pastoor E Wijker over „Jezus Christus, de hoop der kerk" en ds. J. J. J. van Sluijs (Doopsgez. gem.) over „Jezus Christus, de hoop der wereld De liturgie wordt geleid door dr. J. A. Stellwag, Luthers predikant. De toe spraken van de drie predikanten zul len elk tien minuten duren. Aan de dienst wordt voorts me dewerking verleend door het Luthers kerkkoor. Vanmiddag maken enige compag nieën marinepersoneel, voorafgegaan door de Marinierskapel, weer een mars door de stad. Het uitvoerend comité „Eeuw feest Adelborstenopleiding Willems oord" komt op Maandagavond 14 De cember ten Raadhuize bijeen. De kustvaarder „Rosé Marie ar riveerde gisteren uit Gothenburg en koos, na bij de P. W. te hebben ge lost, weer zee. Het is morgen hoog water om 5.40 en 18.20 uur. en laag water om 12JU uur. De temperatuur van het zeewater was 9,7 graden Celsius. Stifthouders - Passerdozen - Tekenartikelen - 4 Kleurenpotloden Woordenboeken - Atlassen - Encyclopedieën Nuttige geschenken voor de scholier. STEEDS DE GROOTSTE SORTERING (Advertentie, Ing. Med.) De Nederlandse filmindustrie (als wij daarvan mogen spreken) heeft doorgaans producten afgeleverd, die aan de luchtige kant waren. Uit zonderingen werden „De dijk is dicht" en de nieuwste film „Rechter Thomas", naar het gelijknamige boek van Frangois Pauwels. Laatstge noemde rolprent, onder regie van Walther Smith, gaat Vrijdag in de Witte-bioscoop in vertoning. Gedurende de gehele week zal men deze zeer redelijke film kunnen gaan zien. De hoofdpersonen in het verhaal, dat boeiend is van constructie, zijn rechter Thomas (Piet Bron) en Joop de Vlieger. De Vlieger maakt zich aan kleine diefstallen schuldig, wordt ge grepen en achter slot en grendel ge zet. Hij heeft onmiddellijk de sym pathie van rechter Thomas, die in hem het evenbeeld ziet, uiterlijk althans, van zijn zoon. die als piloot het leven verloor. De rechter trekt zich het lot van de jongen aan, bezoekt hem in de cel, en biedt hem zijn hulp aan. Joop de Vlieger weet evenwel uit het huis van bewaring te ontvluchten, waarna hij een onderkomen zoekt bij een in breker. Als deze laatste op een nacht een flinke slag wil slaan, worden hij en zijn kornuiten ontdekt. De Vlieger, die aanvankelijk ook aan dc „kraak" zou meedoen, heeft de bewuste nacht, nadat de politie hem op de hielen had gezeten, doorgebracht in de woning van rechter Thomas, aan wie hij be loofde, zich de volgende morgen vrij willig te laten insluiten. Maar de jongen verandert van gedachten, en wordt 's nachts met de inbreker, die een bewaker heeft gedood, van bed gelicht Het komt uit, dat de rechter hem onderdak hoéft verleend. En de heer Thomas rest dan niets anders, dan zijn ontslag aan te bieden. Ton van Duinhoven onderscheidt zich in de rol van De Vlieger, en naast hem zouden wij Johan Valk willen noemen, die een karakteristieke typering geeft van de inbreker. Be langwekkende rollen worden voorts gespeeld door Piet Bron, Rini van Slingclandl (de zuster van De Vlie ger), Bob de Lange (officier van fustitie) en Cor Cremer en Henk van Buren, de moeder en vader van Joop. In het algemeen zij vermeld, dat „Rechter Thomas" een bijzonder aar dige film is, die in tal van opzichten nog mank gaat aan toneelmatigheid, doch zeker een warme belangstelling verdient. Gistermiddag werd de film gedraaid voor de ouden van dagen, die het gabodene zeer'op prijs stelden. Voor hen was het uiteraard vooral gunstig, dat zij Nederlands (en Am sterdams!) te horen kregen en dus geen teksten behoefden te lezen. zijn makkers genoemd) ontfermt en hem behandelt met narco-synthese. Hij dient Conny een spuitje toe om hem de gebeurtenissen tijdens een gevaarlijke actie, waarbij de jongen zijn beste vriend Fitch een verschrik kelijke dood heeft zien sterven, in de herinnering terug te voeren. Op deze wijze wil hij zijn patiënt gene zen. Niet alleen de dood van Fitch heeft Conny van zijn stuk gebracht. Daarnaast kent hij nog het gevoel, dat hij als Jood anders is dan de overigen. Op bijzonder knappe wijze worden de herinneringen van Conny in taferelen omgezet. Men beleeft, hoe een vijftal mannen een Verken ningsopdracht uitvoeren, hoe zij voe len en praten, hoe zij elkaar nodig hebben, maar bovenal beleeft men, dat korporaal Everitt telkens weer van de gelegenheid gebruik maakt, zich antisemiet te tonen. De auteur heeft dus in het algemeen stelling genomen tegen de rassen haat. Voor een oplossing heeft hij uiteraard niet kunnen zorgen, doch wel zal zijn stuk kunnen bijdragen tot een beter begrip, want het is zui ver van strekking en het bewijst, dat het eigenlijk allemaal zo simpel kan. Hans Culeman heeft een prachtige creatie gegeven van de soldaat Con ny. Zowel in taferelen vol actie als in de taferelen bij de dokter bleek hij een talentvolle acteur, die zijn rol met overgave speelde. Vrijwel zijn gelijke was Cor Witschge als een een voudige boerenjongen Fitch, die tus sen zichzelf en zijn vriend geen ver schil weet. Witschge leverde even eens zeer sterk spel. Doch niet min der utistekend waren de vertolkingen van Ferd. Sterneberg (Bittinger), Gerard Heijstee (majoor Robinson), Gerard Schild (Everitt) en Ben Groo- nier (Mingo). Gerard Schild had ze ker geen eenvoudige taak; hem was geen „voordelige" tekst voorgeschre ven. Het was jammer, dat Ben Groe- nier (de geschikte man voor de mooie rol van Mingo) zijn tekst niet mees ter was. Pit werkte vooral storend in de belangrijke scènes in het laat ste tafereel, wanneer hij onbewust Conny over de laatste moeilijkheden heen helpt. Al met al heeft „De Toneelvereni ging" van „School der dapperen" een prachtige opvoering gegeven, die de H.B.S.-ers niet spoedig zullen verge ten. Zij zullen de storingen van de vele décorwisselingen ongetwijfeld gaarne als een bijkomstigheid be schouwen. Intussen heeft men weer een goede avond in het vooruitzicht, want begin volgend jaar zal het Ballet der Lage Landen voor de Hel derse Bestuurdersbond optreden. In de tweede klasse won Adelbor sten 2 met 2821 van FAC 2. In deze afdeling wordt vanavond eveneens een belangrijke wedstrij gespeeld en wel KVH 2—HAV 2. Ook in de derde klasse werden weer enkele wedstrijden gespeeld. HAV 3 won op regelmatige wijze van MarMag 2 (37—11), en KVH 3 wist op makkelijke wijze te winnen van Openbare Werken 2 (382). Bij de dr.mes bleef KVH ongeslagen door Zeemacht met 265 terug te wijzen. Ook HAV is in deze afdeling nog ongeslagen. De ontmoeting tus sen HAV en KVH zal wel moeten uitmaken wie voorlopig de bovenste plaats zal innemen. MarMag wist een goede overwinning te noteren op Her mes (21—10). In de 2de klasse dames won KVH 2 maar netaan van MarMag 2 (1816). HKV viel wat tegen door met niet minder dan 27—9 van HAV 2 te verliezen. Wij laten hier nog enkele standen volgen 2de klasse Heren Voor vanavond staan de volgende wedstrijden op het programma: 6.45 uur Heren 2de klasse: MarMa Adelborsten 2; 7.35 uur Heren 2de klasse: HCSC—WSOV 2; 8.25 uur Heren 1ste klasse: KVH—Zeemacht 9.15 uur Heren 2de klasse: KVH 2 HAV 2. KVH 2 HKV HAV 2 Adelborsten HCSC MarMag WSOV 2 FAC 2 0 8 124—55 0 8 121—79 107—67 60—68 3de klasse Heren KVH 3 Zeemacht 2 HAV 3 HPSV FAC 3 O. Werken 2 MarMag 2 50—72 44—95 51—81 78—118 74—12 128—31 90—36 73—49 49—26 13—121 42—194 Naar wij vernemen, zullen de Ne derlandse ministers en de staatssecre taris van Marine Zaterdagmorgen 12 December een bezoek brengen aan de nieuwe kruiser van de Kon. Marine Hr. Ms. De Ruyter. Het gezelschap zal daarbij in het bij zonder worden ingelicht over de tech nische aspecten van de oorlogsbodem. In de onderlinge competitie van de Helderse Damclub werden de volgen de wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: J. BijlD. Dissel 02, C. J. J. Leibbrand—J. C. Zijderveld 2—0. Derde klasse: T. ScholG. W. Beke- brede 1—1. J. Jagel—P. J. Arends 1-1. Vierde klasse: A. J. BeezemerF. van der Molen 20. Vijfde klasse: A. de LeeuwJ. Sterk 02, A. LudersH. van Gijzen 2—0. De uitslag van de wedstrijden van de bridgeclub „Up en down" was als volgt: D. den BrasemW. Hertogh 19% pt, P. Strooper—R. Hertogh 19 pt, N. van der Linden—A. van der Voort 18% pt, H. KlaverK. Slik 18% pt, Truus de Wit—F. Hendriks 17% pt, Anton Strooper—P. Slijkerman 17 pt, H. Veul N. Tesselaar 16 pt. Voor de Zijper damclub werden de volgende wedstrijden gespeeld: C. KooijG. Rademakcr 20, W. Jimmink—P. Hoedjes 02, P. de Wit A. Blokker 20, P. J. WaiboerA. Slijkerman 1—1, C. van der Linden P. Koopman 02, A. SlijkermanA. Louwe 1—1, A. Blokker—A. Slijkerman Jr. 02, P. J. WaiboerC. van der Linden 20, C. KooijP. de Wit 20, P. HoedjesW. Jimmink 11, P. Koop manG. Keijzer 0—2. De chimpansees Bebe, Billy en Bobo, drie artislen van het bekende circus Bertram Mills zijn druk bezig met oefenen voor hun wielrennersnummer, dat ze zullen vertonen, zodra het circus zijn deuren heeft geopend voor de a.s. kerst voorstellingen 18. Op de automarkt was aanbod genoeg, maar Jimmy had aan één oog opslag genoeg om te constateren dat het alles bij elkaar niet veel soeps was wat hier te koop werd aangebo den. De kooplui allerlei soorten baarden en baardjes aan hun kinnen hadden hangen en die allemaal kaf tans droegen, stonden om het luidst, hun waren aan te pr'jzen. Er waien vehikels bij, die men nie' kon aan schouwen zonder i lachen uit te a sten. Jimmy moest op zijn lippen bij ten om dit te voorkomen, want hij wist dat dit voor de kooplui de vre selijkste belediging zou zijn, die men hen kon aandoen. Het was maar goed dat Jimmy Brown een beetje ver stand had van automobielen, want als hij de aankoop van een vervoermiddel aan prof. Propjos had overgelaten, dan had deze het eerste het beste wrakke wagentje gekocht dal hem onder de ogen was gekomen. Jimmy keek een beetje rond en eindelijk ontdekte hij een jeep, die er niet al te gammel uitzag. De koopman be merkte zijn belangstelling en hij be gon dadelijk te illen dat hij de mooi ste, de beste en sterkste auto van heel Calcutta te koop aanbood voor een prijsje, zo laag, dat hij het niet eens durfde te noemen uit vrees door zijn medekooplui van de markt te worden gejaagd wegens dumping der prijzen. „Fluister 't mij dan maar in m'n oor", zei Jimmy, die toch wei wat in dit wagentje zag, ai stond het met be paald rijk op zn' banden. „Voor u, Edele Heer, omdat u 'n vreemdeling bent, reken ik u niet meer dan drie duizend gulden." Jimmy keek hem even doordringend aan. „Op je ogen", zei hij en draaide zich om. Onder zeer grote belangstelling heeft het echtpaar Weaterning-Hakvoort Dinsdag de dag herdacht, dat zij zestig jaar in het huwelijk zijn verbonden. Beiden zijn hoogbejaard, maar voor hun jaren nog zeer kras. Zij zijn op Urk en daarbuiten zeer gezien. Mevr. Hakvoort vanwege haar beheer inder tijd in de Willem Barendsz. Dat was in de tijd, toen er nog geen jeugdge- bouw was. een tehuis, waar mevr. Hak voort probeerde vormend te werken en waarbij ze niet in de eerste plaats op winstbejag uit was. De heer Westerning was toen zeer onderhoudend door het vertellen van zijn pooltochten. In de jaren 1879—'80 en '81 ging hij mee op expeditie naar Nova Zembla, waar nog voorwerpen werden gevonden van Willem Barendsz van diens overwintering daar in 1596. Groot was steeds de belangstelling vanl Westerning met betrekking tot het nautisch gebied en de aardrijkskunde Het jubileum werd in de Magneet ge vierd. Deze week gaven het Chr. dames koor Halleluja en het Chr. gemengd koor Zanglust. beide onder leiding van de heer F. Bode Jr. een zeer geslaagde uitvoering in gebouw Irene. Aan deze uitvoering werd verder medewerking verleend door het Chr. mannenkoor Halleluja en het Chr. muziekkorps Valerius, beide onder leiding van de heer Bode. Vóór de pauze ging het nog wel iets aarzelend, doch vooral na de pauze werd er door alle koren zeer goed ge zongen. Ook bracht de muziekvereni ging enkele nummers goed ten gehore Door de muziekvereniging en mannen.' koor werd samen ten gehore gebracht: „Blijf met mij Heere" en door alle ko ren met muziekvereniging samen Psalm 150, De talrijke aanwezigen kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. DS H. R. GROENF.VELT NAAR DIEPPE De predikant bij de Geref. kerk, ds H. R Groenevelt, werd vo0r korte tijd door de kerkeraad afgestaan voor de geestelijke arbeid onder de vissers te Dieppe (Noord-Frankrijk). Ds Groe- neveit gaat van 11 tot 22 December naar arbeiden. Gedurende het iaar- einde vertoeven daar vele Nederlandse vissers voor de haringvisserij.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3