Jaarlijks drie millioen bezoekers bij amateur-voorstellingen Opleiding van de tonelisten GROENLANDCONTINENT DER EENZAMEN Parijs wil officieel voorstel studie nemen in DE WONDERE WAERELT Het Amateur-toneel in Nederland Brits Koninklijk paar voer door het Panama-kanaal Cursussen voor regisseurs KUNST EN CULTUUR Film over Sibelius Picabia, abstract schilder te Parijs overleden Een krachtige stoot Het nieuwe boek van Anthony van Kampen Het vredesaanbod van Ho Chi Minh Niet het juiste ogenblik zegt het leger Handelsverdrag Sovjet- Unie met India Lagerhuis keurt huurwet goed Russen mogen weer huwen met buitenlanders Speciale V.N.-postzegels GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK Scheepvaartbcrichten DONDERDAG 8 DECEMBER 1953 JN de laatste Jaren voor de oorlog; was de toneelbeoefening door amateurs een zodanige belangrijke factor in ons openbare leven geworden, dat de Maat- •cnappjj tot Nut van het Algemeen de tijd gekomen achtte om naar de beteke nis tan deze vorm van vrijetijdsbesteding een diepgaand onderzoek in te stel len. I it een enquctc, die door het Nut werd gehouden, kwam vast te staan, dat het aantal bezoekers aan amateur-voorstellingen per jaar drie millioen bedraagt, terwijl 1.300.000 personen jaarlijks voorstellingen van het beroeps toneel bezoeken. Als grondslag van de berekening was aangenomen een aan tal van oUOO werkelijke toneelverenigingen toneelspelende sportverenigin gen en dergclqke waren dus niet meegeteld en een aantal van twintig be roepstoneelgezelschappen, welke elk tweehonderd keer optreden voor 300 be zoekers per voorstelling. Het aantal toneelverenigingen (3000) en het aantal spelende leden (30.000 a 40.000), waartoe de enquête-commissie kwam, met concrete gegevens uit de provincie Groningen als basis, was in 1938 reeds aan de lage kant en het is stellig niet overdreven als men het aantal personen dat In hun vrije tijd het toneelspel beoefent, op 50.000 stelt. Het aantal bezoekers aan amateur-voorstellingen zal op het ogenblik de drie millioen per jaar on getwijfeld belangrijk overschrijden. Daarmede is over de betekenis van deze volksuiting nog maar weinig gezegd. Deze hangt in grote mate af van het feit, of men deze vorm van toneelbeoefening louter als amusement onderneemt, of dat men bezield is door het verlangen om een zo goed mogelijke voorstelling te geven van een zo mogelijk waardevol stuk. •pen aanzien van de verbetering van het peil der voorstellingen is in de kringen van amateurtoneelvoorstellin gen herhaaldelijk ernstig gesproken. De keuze van het stuk was daarbij niet het moeilijkste probleem. Het grote vraagstuk was; hoe brengen we de ver enigingen onder een enigszins deskun dige leiding en hoe kweken we bij de amateur-tonelist begrip aan van de toneelkunst. De voormalige Bond van Arbeiders Toneel Verenigingen, die in 1940 samen met de Alg. Ned. Dilettan ten Toneelbond de N.A.T.U. oprichtte, mag het zich tot een eer rekenen op de weg naar scholing van amateur tonelisten de eerste stap te hebben ge zet door beroepsacteurs in verschillen de plaatsen cursussen te doen geven en door op Troelstra-oord een vier daagse cursus voor regisseurs te orga niseren onder leiding van een regisseur van erkende bekwaamheid; Adriaan van der Horst. Na de bevrijding stond de N.A.T.U. voor de opgave, om dit scholingswerk op zo ruime schaal aan te vatten, dat de resultaten in de ver enigingspraktijk ook zichtbaar zouden worden. Zij zocht het eerst eensdeels in cursussen, waarin deskundigen de ontwikkelingsgeschiedenis van het to neel behandelen, anderdeels in het hou den van toneelkampen, waar beroeps acteurs van naam de practische kant van het toneelspelen behandelen. £)e verheugende belangstelling, welke voor deze kampen bleek te bestaan, zowel bij regisseurs als „gewone" le den. gaf een duidelijke aanwijzing in welke richting het werk zou moeten worden voortgezet. De practische scho ling werd uitgebreid en in verband daarmede werd tot het aanstellen van een toneelleider in vaste dienst over gegaan. Als zodanig is enige jaren ge leden de toneelspeler Arend Hauer op getreden, die aan het scholings- en op- leidingswerk zijn handen meer dan vol heeft. Behalve dat hij in de verschil lende cursussen de practijk van het to neelspel onderwijst, treedt hij ook op als adviseur bij de keuze van stukken, de aankleding van voorstellingen, en ook soms als regisseur. Met de werkzaamheden, welke hij kan ontplooien, is echter de behoefte aan scholing bij de amateur-toneelspe lers bij lange na niet gedekt. Wat men vooral begeert, en dit is begrijpelijk, is iets, dat meer lijkt op een „school", een toneelschool dus. Nu zijn amateurs in het algemeen mensen, die overdag een werkkring hebben en dus geen „academie voor dramatische kunst", zoals de Toneelschool in Amsterdam er een is, kunnen bezoeken. Een avond school zou dus de oplossing kunnen zijn. Wanneer de N.A.T.U. gelegenheid krijgt om haar plannen op dit stuk uit te voeren, zullen er avondtoneel scholen worden opgericht in Amster dam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht, eventueel met filialen in nabijliggende steden. De inrichting van deze scho len, welke elk haar eigen bestuur zul len hebben, geschiedt in overleg met de De Finse maatschappij „Suomi Film" heeft, naar de Londense Times mede deelt, een film gemaakt ter ere van Finlands nationale componist, Sibelius. Ofschoon Sibelius bekend staat als iemand die een afkeer heeft van pers fotografen, heeft hij toestemming ge geven dat verschillende scènes zijn ge filmd, waarin hij voor de camera po seert. De film voert do toeschouwer door het Finse landschap van meren en bossen, waarbij de muzikale omlijs ting bestaat uit composities van Sibe lius, die zelf de keuze van muziek heeft bepaald. Sibelius zal Dinsdag zijn 88ste verjaardag vieren. Fiancis Picabia, een bekend Frans abstract schilder, is Woensdag te Pa rijs in de ouderdom van 75 jaar over leden. Tezamen met de Franse dichter An- drê Breton, de „vader" van het sur realisme, en Tristar Tzara, die.'1® stoot gaf tot de „dadaïstische richting in de schilderkunst, werd Picabia m 19(15 bekend, turn ziin abstracte set- l- derijen een schok betekenden voor de kunstcritici in Frankrijk en in buitenland. Later illustreerde hij een aantal boe ken Zijn abstracte stijl veranderde in de loop der tijden evenwel slechts wemig Tengevolge van ziekte hield hij in 1950 op met schilderen. Sinds 1951 was hij bedlegerig. Het amateur-toneel tegen woordig de naam voor hetgeen vroeger algemeen dilettanten-to neel werd genoemd neemt in het Nederlandse volksleven een uiterst belangrijke plaats in. Tien duizenden houden er zich in hun vrije tijd mede bezig, terwijl mil- lioenen de voorstellingen bezoe ken. Nu het amateur-toneel, dank zij eendrachtig samenwer ken in eigen kring en de steun van de overheid, op het punt staat een krachtige stoot te geven aan de verbetering van het peil der voorstellingen, willen wij in bijgaand artikel de aandacht ves tigen op de betekenis van het amateur-toneel, de organisatie van het amateur-toneel en de op leiding en scholing van de ama teur-toneelspeler. directeur van de Academie voor Dra matische Kunst „De Toneelschool", die, evenals het N.A.T.U.-hoofdbestuur, in het bestuur van elk der scholen zitting zou moeten hebben. Gedacht wordt aan een leergang van 48 lessen op verschil lend gebied, doch voornamelijk spel- vorming. op twee vaste avonden in de week. Voor de financiering van dit plan, dat van de deelnemers slechts een geringe bijdrage verlangt, hoopt de N.A.T.U. ook op steun van gemeen ten en provincies In Utrecht bestaat reeds een parti culiere toneelschool in deze geest. Het is de bedoeling om daarmede tot sa menwerking te komen. Voor het grote gebied buiten wat men wel eens de „Westelijke randstad" noemt, zal een geheel andere weg wor den ingeslagen, nl. de aanstelling van provinciale adviseurs van het amateur toneel. In Engeland, waar het amateur toneel eveneens diep in het volkswe zen geworteld is, zijn dergelijke func tionarissen reeds met vrucht werk zaam. £)e provinciale adviseur, die, behalve de drie zomermaanden voortdurend beschikbaar is, zal een zeer omvang rijke taak hebben. De verenigingen kunnen hem inschakelen bij de keuze van een nieuw stuk, de keuze van een regisseur en verder alle technische en artistieke problemen, welke er bij een toneeluitvoering aan de orde kunnen komen. Verder kan hem gevraagd wor den om een gemotiveerd oordeel over een voorstelling, schriftelijk of mon deling. Hij is het aangewezen jurylid bij een toneelwedstrijd. (In Engeland is bij dergelijke wedstrijden de een mans-jury regel en dit geeft geen aan leiding tot moeilijkheden). Verder be hoort zijn taak het in zijn rayon geven van ontwikkelings- en scholingscursus sen en als hij nog tijd over heeft het geven van regie aan amateur-toneel verenigingen, welke er niet in slagen om een behoorlijke regisseur te vinden. J-Jet is te hopen, dat de provinciale besturen zuilen inzien van hoe grote betekenis voor de ontwikkeling van het peil van het amateur-toneel en dus voor het culturele peil in de pro vincie het optreden van een derge lijke functionaris kan zijn. Want zon der enige steun van de provincie zal de N.A.T.U. deze belangrijke stap naar de verdere ontwikkeling van het ama teur-toneel, speciaal op het platteland, niet kunnen doen. Het zal intussen niet gemakkelijk zijn om voor zulk een functie mensen te vinden, die naast de noodzakelijke technische en artistieke kwaliteiten ook enig paedagogisch in zicht bezitten. De bedoeling is, dat de provinciale adviseur wordt bijgestaan door een commissie van advies, waarin ook het provinciaal bestuur personen aanwijst. Hij zal in de provincie, waar zijn ar beidsterrein ligt, natuurlijk moeten wonen. „Van de zwerm meeuwen, die ons in de Sont is gaan volgen, zijn er nog maar vier over. Ze hangen soms mi nutenlang boven het kielzog van de „Dronning", vlak bij de vlag. Zo dicht, dat je zou denken ze te kunnen grij pen. Zo dicht, dat je hun ogen kunt zien. Harde, wrede ogen. Indien het waar is, dat iedere meeuw de ziel van een gestorven zeeman met zich draagt, dan waren dit de vier minst sympathie ke zeelui die ik ooit tegenkwam...." Als ge dit leest, is het als staat ge naast Anthony van Kampen op het Deense schip en zijt ge met hem op weg naar het verre Groenland en voelt ge ook dat vreemde verlangen om door te dringen in dat barre gebied, waar geen boom de vogelen een nestplaats biedt en de winden fel en guur waaien van de onmetelijke ijslaag, die dit grootste en eenzaamste aller eilanden bedekt. Met hem ziet ge de eerste ijs bergen voorbijdrijvenstatig, haast zichtbaar bewust van hun macht". „De stilte dreef met die bergen mee en die stilte was de stilte van het land dat ze had uitgestoten: de stilte van Groen land". Dan wordt het duidelijk welk een vreemd, welk een ijzig, welk een onbekend land de reiziger wacht. Een land, waar een paar Denen blij met een aarden pot met.... mos in de huiskamer, dat simpele mos verzorgen als ware het de kostbaarste aller sierplanten, die de mens verrast met een wonderschone bloei Maandenlang zwierf onze mede werker Van Kampen met de AVRO- reporter Siebe van der Zee langs de honderden kilometers lange Westkust van Groenland. Hij stapte af in kleine en grotere nederzettingen, zag hoe in Godthaab de mannen, vrouwen en kin deren met alle mogelijke snij- en steekwerktuigen een gevangen potvis vilden en in stukken deelden, hoe de kinderen het rauwe vlees aten, heel de nacht door terwijl een vreemde zon op de klippen scheen.... I.Iij trok met de moedige leden van de Franse pool expeditie naar de IJskap, op sommige plaatsen drie km dik, die een groot deel van Groenland bedekt en onbe schrijfelijk wit, „een verschrikkelijk adembenemend wonder". Hij voer met de kleine „Tikerak" door Straat Davis, „hard, koud en vijandig lag daar de zee. Vol witte paarden, vol schuim, vol diepe zwarte kuilen nog. En daar aan de kim trokken drie ijsbergen voorbij. Een kleine processie". Wij ho ren mét hem het verhaal van het har de leven in de cryolietmijn van Ivigtut en trekken tenslotte naar Thulc, het einde der wereld, de allernoordelijkste nederzetting eens door de grote Knud Rasmussen, beschermer der Eskimo's gesticht, waar nu de Amerikanen een enorme luchtbasis hebben aangelegd. Van Kampen vertelde er reeds over in de grote reeks artikelen, die hij speciaal tijdens zijn reis voor onze krant schreef. Nu zijn al zijn indruk ken samengevat in het zo juist bij de uitgeverij v.h. C. de Boer Jr te Am sterdam verschenen boek „Groenland, continent der eenzamen". Van Kampen, van jongs af aan een groot bewonde raar van alles wat met ontdekkings reizen en zwerftochten naar vreemde landen, vreemde kusten en verre zeeën te maken heeft, trok er nu zelf op uit. Een oude droom ging in vervulling. Het verhaal dat hij er van geeft, is uitermate boeiend en interessant. Het is in vele opzichten suggestief, vooral als hij de naargeestigheid van „la grande triste", de sfeer van de Noord Atlantic beschrijft en de indrukken, die de ijsbergen en de gletscherwereld van Groenland op hem maken. Een uitste kend boek, dat aan waarde nog wint door de tientallen fraaie foto's van Sie be van der Zee. W. K. Naar wij vernemen, kan binnen en kele dagen de uitgifte door de gemeente Eindhoven worden tegemoet gezien van een premielening k pari van 12 millioen gulden tegen een rente van 2</i procent en met een looptijd van 40 Jaren. Voor het tweede gedeelte van hun reis vertoeven Koningin Elisa- beth en de Hertog van Edinburgh aan boord van de „Gothic". Op de foto ziet U het schip het Panama-kanaal passeren. Een paar uur voordat premier Laniel en minister Bidault naar de Bermuda's vertrokken, kwam het Franse kabinet nog bijeen. Daarna werd in een com muniqué verklaard, dat de Franse re gering elk langs officiële weg ingediend voorstel voor een wapenstilstand in In do-China zal bestuderen. De verkla ring was het officiële antwoord van de regering op de suggestie van de Indo- chinese communistenleider Ho Chi Minh, dat Frankrijk voorstellen zou doen om een eind te maken aan het conflict. Ho Chi Minh deed dit voorstel in een de vorige week in een Zweeds dagblad gepubliceerd interview. Een eventueel officieel voorstel van Ho Chi Minh zal volgens het communiqué in overeenstemming met de leden van de Franse Unie worden bestudeerd met het voornemen alles te doen om een blijvende vrede te bewerkstelligen, die de onafhankelijkheid van de verbonden staten van Indo-China verzekert, zowel als de vrijheid en de veiligheid van hun burgers. gINT NICOLAAS is toch de echte goede oude Sint uit onze jonge jaren niet meer. Wij za gen hem altijd in zijn volle waardigheid op het beroemde witte paard of desnoods in een open rijtuig. En wij hebben hem verder nooit van de begane grond gezien dan op het dak van een doodgewoon huis. Maar nü!! De scooter, waar mee hij Amsterdam bin nenreed en die óns al te gortig was, was hem nog niet wild genoeg. Nee hoor, Sint vertrapte alle tradities en gaat zich 5 December tezamen met drie zwarte knechten bo ven Ermelo uit een sportvlicgtuig laten drop pen. Met een valhelm in plaats van zijn heer lijke mijter. En gisteren heeft hij met een heli- coptère Bilthoven en Slicdrecht bezocht. Na tuurlijk wel erg efficiënt allemaal, maar vroeger was hij met zijn slome schimmel toch ook over al op tijd? Het ergste >s, dat de Spaanse Hei lige al niet eens meer schijnt te wéten, hoe hij moet paardrijden. Twee dagen geleden was hij in Coevorden en omdat ze daar een nogal fol kloristische inborst heb ben, was hij kreunend maar weer eens op de trouwe, onsterfelijke schimmel geklommen. Toen het paard echter even schrok van een welkomstfanfare (het arme dier was het ont wend) viel Sinterklaas met zijn volledige staat siedracht dreunend in 't aardse slijk. Welk een blamage. Vooral wan neer men bedenkt dat dit geschiedde, toen hij nog nuchter was. De schade viel gelukkig nogal mee en de Iberische weldoe ner zette even later zijn blijde incomste per Volkswagen voort. Het moeten wel bitter gedes illusioneerde massa's zijn geweest, die hem het welkom toeriepen. QE ARME Lavrenti Be- ria is nu zelfs uit de laatste uitgave van de Sovjet-Encyclopaedie verdwenen. De publica tie van dit werk is eni ge maanden vertraagd, kennelijk met het doel Beria's naam er grondig uit weg te vagen. In de vroegere uitgaven van de Sovjet-Encyclopaedie werd de vroeger zo ge vreesde man afgeschil derd als de Hercules van de Kaukasus, die de communistische beweging in Georgië op zijn dooie eentje geheel had geor ganiseerd en in wiens handen zich practisch het gehele openbare leven bevond. [)E AMERIKAANSE troepen in Beieren hielden onlangs manoeu vres en er deden ook burger-spionnen mee, die herkenbaar waren aan een rode das. Toen de G.I.'s twee rode das-dra gers hadden gegrepen, bleken dat doodonschul dige Beieren te zijn, die toevallig een rode das droegen, maar verder van de prins geen kwaad wisten. Zij kregen even wel een zeer redelijke schadevergoeding. Een uur of wat later liepen alle inwoners van Beieren met rode dassen rond. Waar zij die zo gauw vandaan haalden, weet nu nog niemand. Zij had den echter pech, want de rode dassen-order voor de spionnen was inmid dels haastig veranderd in het militaire khaki. £EN MERKWAARDIGE heer in Den Haag maakt de laatste dagen de drukke straten onvei lig. Geen kuitenprikker, mantelsnijder of inkt- smijter, maar nu eens een vlechtenknipper. Reeds verscheidene j ge meisjes werden daar van het slachtoffer. De verzamelaar opereert kennelijk met een schaar en maakt van de Sint Nicolaas-drukte gebruik om meteen weer in de dichte menigte op te lossen, '"e Haagse vlech- tenmeisjes dragen in de binnenstad haar haartooi voorlopig dan ook ón- ler de mantel of steken heur haar op. 36-JARIGE Zwitser Marcel Klaus heeft te Lausanne 75 uur achter een op een accordeon ge speeld. Hij heeft hiermee het wereldrecord dat met 72 uur op naam van de Belg Verschueren (niet de wielrennerstond, ge broken. Het reglement stond Klaus elk uur vijf minuten rust toe, om de drie uür een kwartier en 's morgens twinitg minu ten om zich te wassen en te scheren. Driemaal per dag werd hij door een arts gecontroleerd. Nee, niet door een psychiater. Overigens wordt in Saigon weinig ge loof gehecht aan wapenstilstandsonder handelingen in Indo-China als gevolg van het jongste vredesaanbod van de communistenleider. Officieren, verbon den aan het oppebevel van Hanoi, ver klaarden, dat het niet het juiste mo ment is om te onderhandelen, daar de Frans-Vietnamese strijdkrachten thans het initiatief in de strijd hebben ver overd. De nationalisten in Vietnam zijn bovendien op dit ogenblik sterk gekant tegen wapenstilstandsbesprekingen. Men verwacht er nl. het a.s. voorjaar veel beter voor te staan. Gisteren is de eerste handels- en be talingsovereenkomst tussen India en de Sovjet-Unie getekend. Het totale bedrag is nog niet bekend. Vroeger was de handel tussen beide landen ge ring, maar in de loop van het jaar 1951/52, toen India Russisch graan had gekocht, bereikte de handel tussen de beide landen een waarde van 13 mil lioen rupees. De overeenkomst is ge sloten voor de duur van vijf jaar. Ge durende het eerste jaar van de over eenkomst zal India in de Sovjet-Unie o.a. invoeren jute, weefsels, thee, kof fie, tabak, wol, huiden en vellen. De Sovjet-Unie zal naar India o.a. expor teren: tarwe, gerst, ruwe petroleum en petroleumproducten, ijzeren en stalen goederen, tractors, landbouwmachine, rieën, films, drukwerken en andere goederen. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag avond met 309 tegen 282 stemmen in tweede lezing een wetsontwerp goed gekeurd, houdende een huurverhoging voor ongeveer 4 millioen huizen onder voorwaarde, dat er herstellingen aan verricht worden. De huren van deze huizen waren vóór de oorlog wettelijk vastgesteld teneinde stabilisatie van de kosten van levensonderhoud te bevor deren. Het wetsontwerp voorziet ook in overname van krotwoningen door de plaatselijke overheid met de bedoe ling ze op te ruimen. Volgens een gisteren te Moskou ge publiceerd decreet zullen Sovjet-bur gers weer met buitenlanders mogen trouwen. Het desbetreffende verbod van 1947 is ingetrokken. Sovjetburgers, die met buitenlanders trouwen zullen daardoor hun staatsburgerschap niet verliezen. De vierde en laatste Verenigde Na ties-herdenkingspostzegel van dit jaar zal verschijnen op 10 December, de dag waarop vijf jaar geleden de Universele verklaring van de Rechten van de Mens werd aangenomen. Er komen ze gels met waarden van 3 en 5 dollar- pents. Zij zullen elk een oplage heb ben van twee millioen. Zij zijn o.a verkrijgbaar op het Europese hoofd kwartier van de Ver. Naties te Genèv tegen betaling in Zwitserse francs. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar 's-Gravenzande (Evangelische alliantie) W. de Weerd te Nuis, die bedankte voor Zuidhoorn. V.U. Bedankt voor Waddinxveen (2e pred. pl.) D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Bapt. Gemeenten. Beroepen te Enschede, B. Fabrie te Workum. Benoemd tot reserve-leger- predikant, M. G. Boeschoten te Sta veren. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Utrecht-C. (vac. dr B. J. Oosterhof), J. C. Maris te Haar lem-N. en B. v Smeden te Rotterdam- Zuid. Ds G. C. ROOSENDAAL OVERLEDEN Tengevolge van een hartverlamming is in de ouderdom van 53 jaar over leden ds G. C. Roosendaal, Ned. Herv. predikant te Putten (Gld.). Ds Roosen daal kwam eerst op gevorderde leef tijd tot het predikambt. Hij was oor spronkelijk onderwijzer te Zeist en vervolgens organist van de Jacobikerk te Utrecht. In 1936 werd hij predikant te Randwijk, welke gemeente hij in 1947 verwisselde met Lienden om kortgeleden te Putten intrede te doen. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag middag na een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk op de algemene begraaf plaats te Putten worden teraardebe- steld. Abbekerk, pass. 1-12 Ouessant naar naar Pladju Alioth, pass. 1-12 Ouessant naar Rio de Janeiro Almkerk, 2-12 van Melbourne te Sydney Amor, 2-12 rede Iskenderun Amstelpark, 2-12 te La- guaira Arendskerk, 1-12 van Kobe naar Kaohsiung (rormosa) Aalsdijk, 2-12 te New York Aardijk, pass. 2-12 San Miguel naar New Orleans Aga- memnon, 2-12 te Maracaibo Algenib, 2-12 op rede Rio Grande do Sul Al- phacca, pass. 1-12 Kaap Abrolhos naar New York Aludra, 1-12 van Bremen, 2-12 te Hamburg Ampenan, 1-12 van Colombo naar Aden Andijk. 1-12 van Puerto de Mexico, 2-12 te Tampico Arendsdijk, 1-12 van Santos naar Buenos Aires Alphard, 1-12 van Las Palmas naar R'dam Bennekom, 1-12 van R'- dam, 2-12 te A'dam Blitar, 2-12 5 uur van R'dam te Antwerpen Baarn, 2-12 van Paita te Pimentel Borneo, 2-12 van Penang op rede Belawan Bin- tang, 30-11 van Karachi te Bombay Blitar, pass. 1-12 14.25 uur Vlissingen naar Antwerpen Boskoop, 30-11 160 mijl west ten zuiden van Crooked Eil. naar Nederland Caltex Pernis, pass. 1-12 Oporto naar R'dam Caltex Utrecht, pass. 1-12 Tunis naar Sidon Clavella, pass. 30-11 Kaap Otway naar Melbourne Congostroom, 2-12 van Le Havre naar XJmuiden Dongedijk. 2-12 te Los Angeles Eemdijk, 1-12 van Galveston naar Antwerpen Elmina, 2-12 rede Lagos Erinna, 7-12 te San Lorenzo verwacht Etrema, 2-12 van Pladju te Surabaja Friesland (SSM), 1-12 van Methil naar R'dam Gaasterkerk. pass. 1-12 n.m. Kaap Leeuwin naar Aden Gadila, 1-12 te Punta Cardon Gra- veland, 30-11 van Bahia naar Las Pal mas Grootekerk. 1-12 van A'dam naar Genua Gooiland, 1-12 van Puerto Alegre naar Itajai Hector, 1-12 van Vigo naar Lissabon Hera, 1-12 van Puerto Plata naar Philadelphia Hestia, 3-12 van New York te Port au Prince verwacht Hydra, 1-12 van Laguaira, 2-12 te Curagao Heemskerk, 1-12 van Antwerpen te A'dam Hos, pass. 1-12 Casqiets naar R'dam Jagersfontein, 1-12 450 mijl oost-noordoost van Ascen- sion naar Kaapstad Kota Baroe, pass. 2-12 6 uur Pantellaris naar R'dam Langkoeas, 4-12 van Genua te Mar- seille verwacht en verm. 5-12 van Mar- seille naar R'dam Lutterkerk, 2-12 van Port Said naar Aden Lawak, 1-12 van Singapore naar Zamboanga Leopolds- kerk, 1-12 van Basrah te Damman I.euvekerk, 1-12 van Hamburg naar R' dam Limburg. 30-11 van Lorenzo Mar- quez, 2-12 te Beira verwacht Lom bok. 1-12 van Tacoma naar Vancouver, Maas, 1-12 van Cavalla naar Tunis Madoer, 2-12 van Casablanca te Bey- routh Maashaven, pass. 1-12 Oeu-- sant naar Dakar Macuba. pass. 1-12 Kaan Bon naar Singapore Malea, 30-11 te Yokohama verwacht Mariekerk. 1-12 te Mombasa Marisa, pass. 1-12 Guar- dafui en 7-12 te Suez Marpessa, pass. 1-12 Anamba Eil. naar Yokohama Me- liskerk. pas. 1-12 Sahang naar Colombo Mitra, 1-12 50 mijl noord-noordwest van Perim en 6-12 te Suez verwacht Muiderkcrk, 1-12 n m. te Genua Ma- taram. pass. 1-12 Azoren naar Halifax Noordwijk, 29-11 van St Johns te New York Nigerstroom, 1-12 van Accra naar Lagos Omala, 1-12 van Stavanger t* R'dam Oraniefontein, 1-12 van Port Elisa beth naar Kaarstad Oranlestad, 2-12 van Barbados naar Madelra Oberon, pass. 1-12 10 uur Vlissingen naar Antwerpen Omala, 1-12 van Sta vanger te R'dam Oberon, pass. 2-12 9.5.5 uur Vlisingen naar A'dam Prins Willem V, pass. 27-11 Portweller naar R'dam Polyphemus, 1-12 van Aden naar Belawan Prins Frederlk Hen drik. 1-12 van Montreal naar Le Havre Rafaerla. 26-11 van Singapore naar Pladju Roebiah, pas. 1-12 Gibraltar naar Le Havre Rijndam, pas. 1-12 Lizardhead naar Hallfax Roepat. pass. 2-12 Ceylon naar Belawan Rijnkerk, 1-12 van Genua naar Marseille Schie, 2-12 van R'dam te Amsterdam Stad Alkmaar, verm. 2-12 van Emden naar Narvtk Stad Rotterdam, 4-12 van Nar- vik te Immingham verwacht Saroena, 1-12 ten zuidoosten van Billlton naar nalik Papan Slbajak, 2-12 te Mel bourne Sumatra, 30-11 van Bremen te Hamburg - Salatiga, 1-12 van Taco- ma, 3-12 te Los Angeles Schiedijk, pass. 1-12 Kaap Bon naar Halifax Sliedrecht, 2-12 van Port Said naar Mena al Ahmadi - Sloterdljk, 1-12 van Ham burg naar Bremen Stad Lelden, 1-12 van Curaijao naar Londen Ternate, pass. 1-12 Finisterre naar R'dam Tero! pass. 1-12 Madeira naar Vittoria Ti- berius, pass 1-12 Azoren naar Antwer- Ta,isse' 2-12 van Antwerpen te A dam Thalatta. pass. 2-12 Aden naar Suez - Titus, 2-12 v. Izmir te A'dam Tabinta, 1-12 van Belawan naar Dji- bouti Tarakan, pass. 30-11 Keywest naar New Orleans Van Linschoten. 1-12 van Hamburg naar A'dam Waal _-12 van Tunis naar Malta Willem Ruys, 1-12 ten noorden van Alexandrië naar Napels Winsum, 30-11 van Li breville „aar R'dam - Waterman 1-12 van Adam naar Kaapstad - Wonogiri. (-12 van Genua naar Port Said IJssel. a-s. 1-12 n.m. Fh'Merre naar Malta Baltimore St Hele"a

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9