Vragen staat vrij De vrees moet uit ons hart worden verbannen r f) 'Êm lampekappen 'Assistente KOU. GRIEP...! Zwitsaletten II Wim van der Voort c.s. kreeg vijf punten achterstand i«ï?r'vst,? jas-sKj»- Europa heeft geen tijd te verliezen De roddel In mindering Huishoudelijke zaken Vertrouwelijke zaken De levensverzekering Waarom Postzegels Rede van Eisenhower Verkeerde mening Georges Bizet De buren Gaat niet Pim, Pam Pom en de wonderlamp - Luister eens naar: Russisch schaatsseizoen is begonnen Hongaarse voetballers onderscheiden SCHAATSWEDSTRIJD IN WENEN DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Radioprogramma WOENSDAG DECEMBER 1958 JEMAND moet eens gezegd hebben: bevordering en promotie worden niet bepaald door bekwaamheid maar door roddel. Een tikje over dreven, maar er zit iets in. Mentor kan zich voorstellen, dat u zich door dat praten over u zeer onaan genaam getroffen voelt en zelfs uw positie bedreigd achtte Maar ook hier doet zich weer de narigheid voor: er is niets te bewijzen. Daar om heet zoiets dan ook roddel. Een raad hierin is niet te geven. Wees op uw hoede, vermijdt ook de schijn van het verkeerde en gedraag u correct. i J-JUISVROUWEN mogen ons ge rust schrijven over eenvoudige kwesties als vlekken etc. etc. Die vragen komen veel, maar we beant woorden ze niet altijd in de rubriek. (J kunt ons rustig schrijven over zeer vertrouwelijke zaken. Zet dat desnoods nog eens op de enve loppe. U krijgt dan persoonlijk ant woord. Het is wel eens goed om te .schrijven in zo'n kwestie waar u niet uit kunt komen. Het komt vaak alleen omdat u de dingen te ingewikkeld ziet of doordat over zo'n zaak een verkeerde mening be staat. Daardoor wordt er van het toch al schaarse levensgeluk nog meer weggenomen. U/IJ begrijpen dat u destijds geen rekening hield met de mogelijk heid dat de premie wel eens te zwaar kon worden. Maar toch zou den wij u afkoop willen afraden, omdat gezien uw leeftijd, de premie voor een nieuwe post te hoog zou worden. Laat liever de post verla gen en de vrij komende premie- reserve aanwenden als gedeeltelijke koopsom (premie ineens). Uw maat schappij zal daar zeker op ingaan. Uw stróp is dan kleiner en u blijft goedkoop verzekerd. De premie-achterstand kan bij deze transactie wellicht worden weggewerkt. Een lening raden wij niet aan. Dat geeft geen blijvende oplossing en 6% rente is te duur. f)F de huui die u zult ontvangen zal worden afgetrokken, kunnen wij niet precies zeggen. Uit de brief blijkt niet duidelijk of u steun of uitkering noodwet bedoelt. Bij de noodwet zal de „winst" op de ver huur (hetgeen een klein percentage is) wel als inkomen worden be schouwd. Maar als u verder gec" inkomen heeft, zal het geen invloed hebben op de uitkering, want na 1 Januari is f 200 vrij van aftrek en dat kan oplopen tot f 250. Heeft u steun of tevens steun, dan zat de steun er wel een beetje rekening mee houden. pR zijn, wij weten dat zeker, oud ste zoons die zich als zodanig erg voelen. Die oudste zoons menen dat het simpele feit dat ze eerder het levenslicht aanschouwden hun enig voorrecht» geeft boven andere zonen en eventuele dochteren. Al hoewel de jongeren er toch even min iets aan kunnen doen dat ze later kwamen als de oudste, dat hij eerder kwam. De wet kent de oudste zoon dan ook generlei meerder recht of voor recht of gezag toe. Voor de wet zijn allen gelijk. De oudste zoon heeft dan ook geen „recht" op bepaalde zaken uit het ouderliik huis omdat hij oudste zoon is. Evenmin kor"t hem „ambtshalve" of zo. het recht toe verdeler der nalatenschap te zijn. Heel erg is het als zo'n oudste zoon nog denkt, dat hij het recht heeft om de kasten, laden en wat er meer van sloten is voorzien, te openen of gesloten te houden. En dan nog dreigt met zaken als de anderen zijn (zelf aangemeten) ge zag durven aantasten. Hoe het ver der gebeurt doet er niet toe, maar oudste zonen hebben dezelfde rech ten als andere zonen en dochters, niet minder rechten maar ook geen draad méér rechten. •\\/ERKELIJK goede buitenlandse en binnenlandse postzegels ont vangt Mentor graag. Want zijn vele vrienden en vriendinnen in sana toria en ziekenhuizen vragen er om. (Vervolg van pag. 1) Eisenhower waarschuwde tegen de gedachte, dat de oplossing alleen zou moeten worden gezocht in zorgvuldig voorbereide verdedigingsstelsels: Een aanvaller in het bezit van het vereiste aantal atoombommen voor een verras singsaanval zou vermoedelijk een vol doende aantal bommen op de gestelde doelen kunnen doen vallen of afschu welijke schade aanrichten. Hij ver zekerde, dat de tegenmaatregelen van de Ver. Staten (indien aangevallen) „snel en doortastend" zouden zijn, doch dit was niet het doel en de hoop van de Ver. Staten. Mijn land wenst c#istructief te zijn, niet destructief. Het wenst overeen komsten, geen oorlogen tussen naties. Het wenst zelf te leven in vrijheid en in het vertrouwen dat de volkeren van alle andere landen evenzeer genieten van het recht hun eigen levenswijze te bepalen. Om een uitweg te vinden 'zullen vele maanden moeten verlopen (Vervolg van pag. 1) Schuman gaf toe, dat de Europese Idee in Frankrijk machtige tegenstan ders heeft. Hij wijtte dit o.a. aan vrees voor het Duitse militairisme, aan ver ouderde opvattingen van nationalisme en aan de unitaire traditie, die Frank rijk ondanks de verscheidenheid van zijn bevolkingsgroepen heeft. Hij ver heelde zich niet, dat het tot stand bren gen van samenwerking tussen de oude vijanden Frankrijk en Duitsland moei lijk zou zijn, „samenwerking tussen vrienden is soms al zo moeilijk" maar toch moet door die samenwerking de permanente verzoening worden be reikt, want daar het onmogelijk is Duitsland voor altijd onderdrukt te houden, is er geen andere oplossing. „Wij willen Europa ontdoen van al de ontplofbare stoffen, die vroeger zo vaak tot oorlog hebben geleid. Solidari teit der volkeren is de gezondste basis om tot geestelijke samenwerking te ko men. Het is Christendom in zijn beste vorm," verklaarde hij. „Wij moeten ons daarom niet laten ophouden door dogmatische overwegingen van priori teit van het ene aspect van integratie boven het andere, maar wij moeten de mogelijkheden grijpen, waar ze zich voordoen, onverschillig of ze op con stitutioneel, economisch of defensief terrein liggen." „De hoofdzaak," zo besloot Schuman, ,,is dat er een einde komt aan het tel kens terugkerende bloedvergieten, aan de vernieling en de ellende, en dat er eindelijk een bloeiend, vreedzaam Eu ropa geboren wordt." £)E ministers, die zitting hebben in het ministerscomité van de Raad van Eu ropa zullen, als zij Vrijdag te Parijs voor de dertiende maal bijeenkomen, de vijf Europese conventies tekenen, aldus is gister te Parijs bekendgemaakt. Door deze nvcntles, die onder meer betrekking hebben op sociale zeker heid, medische hulp, patentrechten en technische diploma's, zal een staatsbur ger van het ene land, die in het an dere verblijft, dezelfde rechten worden toegekend als de staatsburger van het land, waarin hü verblijft. voor een klimaat van wederkerig vreedzaam vertrouwen" is geschapen. Maar voor alles besef ik dat wij deze stappen nu moeten nemen. De Ver. Staten en zijn bondgenoten, Engeland en Frankrijk, hebben gedurende de af gelopen maanden getracht enige van die stappen te nemen. Eisenhower zeide, dat de regering van de Ver. Staten de viermogendhe- denconferentie te Berlijn benadert „met hoopvolle oprechtheid". „Wij zullen Ons alle geestelijke in spanningen getroosten voor het ene doel van die conferentie terug te ko men met tastbare resultaten voor de vrede, de enige ware manier om inter nationale spanningen te verminderen. Wij hebben nooit en zullen nooit voor stellen of suggereren, dat de Sovjet Unie moet afstaan wat rechtens van haar is. Wij zullen nooit beweren, dat de volkeren van Rusland een vijand zijn waarmee wij niet te maken willen hebben in vriendelijke en vruchtbare betrekkingen". De volgende maanden zullen vol zijn van verstrekkende beslissingen. Voor het treffen van deze verstrekkende be slissingen beloven de Ver. Staten plech tig hier voor u en derhalve voor de wereld, dat zjj vastbesloten zullen zijn te helpen het vreeswekkende atoom dilemma tot een oplossing te brengen. Geheel hun hart en geest te zullen wjjden aan het vinden van de manier waardoor de wonderbaarlijke vinding rijkheid van d emens niet zal strekken tot zijn dood maar gewijd aan zijn le ven. QP ons stukje onder deze naam kwam reactie. Een lezeres meent dat onze mening onjuist was. Het ging over de vraag of er een leef tijdsgrens bestaat ten aanzien van het moeten nemen van inwoning. Er bestaan positief geen grenzen. Zouden die grenzen bestaan, dan Zouden die te vinden moeten zijn in de Huurwet of Woonruimtewet. Het zou trouwens ook volkomen onjuist zijn indien deze grens bestond. In dien een oude van dagen, zoals wij meerdere gevallen hebben gekend, in een grote villa woont, geheel alleen, en andere gezinnen geen woning ter beschikking hebben, achten wij het volkomen juist, dat ook deze oude van dagen voor de keus wordt gesteld: of deze villa geheel opheffen, of inwoning nemen Wij kennen zelfs gevallen, waarbij ook inderdaad in een dergelijk ge val de gehele villa werd gevorderd. Wij moeten nu eenmaal allen ge meenschapszin hebben in de maat schappij. Dat een Officier van Jus titie ons in dit verband zou moe ten inlichten (al zou hij het ook kunnen naslaan) zoals lezeres advi seert. is onnodig, want dit is geen civiele aangelegenheid in eerste in stantie. De huisvestingscommissies zijn ambtelijke instanties; belast met een billijke verdeling der woonruimten en gronden hun be voegdheden op de reeds door ons genoemde Huur- en Woonruimte- wet. Dat deze commissies geweten loze dingen zouden doen. moeten wij helaas bestrijden, al geven wij toe, dat zij vaak zeer onprettige beslissingen moeten nemen. Neemt een commissie een beslissing en is één lid tegen, dan kan het slacht offer ook in beroen gaan bij Gede puteerde Staten. U kunt er op aan, dat indien een oude van dagen, zo als U bedoelt, zijn of haar mede werking verleent, er met de ge noemde commissies heus wel valt te praten. Zij laten de betrokkene heus wel voldoende ruimte om eventueel nog een hulp in huis te kunnen nemen. Verder zullen zij ook geen inwoning geven, die zeer druk is, b.v. met veel kinderen. Jammer voor U. dat wij ons stand punt moeten handhaven, dat er geen leeftijdsgrens bestaat voor het nemen van inwoning. Overigens 7iio wij het volkomen met U eens, dat er heel veel ontbreekt aan de huisvesting van ouden van dagen. Hier moet werkelijk wel iets meer aandacht aan worden besteed en er zijn dan ook diverse plannen in voorbereiding. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden. opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken persoonlijke geestelijke moei lijkheden enz. U schrijn dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw Irrief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. rjEZE COMPONIST leefde van 1838 tot 1875 in Frankrijk. Het is inderdaad juist dat de opera Carmen bij de première viel. Dit heeft zijn dood blijkbaar verhaast. MEEMT u nu maar van ons aan, dat een strijd tegen de buren toch op niets uitloopt. Of op niets., hoogstens op ernstige dingen en zeker op overspanning. Wij hebben dat nooit anders gezien. Vergeet u niet, dat in eigen huis iedereen vrij is te doen wat hij wil. Buitendien, hoogstens de eigenaar van de wo ning, niet u kan opzegging bereiken wegens overlast. Het is altijd nog de beste manier om samen maar te komen tot een oplossing door overleg. Met een beetje goede wil gaat dat best. ]7R bereiken ons nog wel eens vra gen op medisch gebied. Dat is een van de weinige terreinen, die wij in onze rubriek niet kunnen betreden. Evenmin kunnen wij (dus) ingaan op vragen over be paalde geneesmiddelen. Die horen thuis bij de dokter of bij de apo theker. Trouwens, hoe zouden wij dergelijke vragen op een afstand kunnen beoordelen? Dat kan zelfs de arts niet. Klachten over artsen kunnen wij natuurlijk evenmin bespreken. MENTOR KJ l 193 De geldzucht van Billic de Spinner was opgewekt bij het zien van het grote bankgebouw. De twee boos doeners hadden al weer een tijdlang op „zwart zaad" gezeten en Billie voel de zich nooit goed, wanneer hij geen cent op zak had. Maar hier zag hij een middel om dit tekort op te heffen. Grijnzend pakte hij de wonderlamp te voorschijn en begon er over te strij ken, terwijl Karcltie met angstige ogen toekeek. „Billie, als de politie ons ziet.„Stoor me toch niet", mop perde zijn maat en toen Ali voor zijn neus stond, beet hij deze toe: „Open deze deuren en vlug een beetje. Ik hou niet van wachten...." Ali kon weer niets anders doen dan gehoorzamen. .Meestem- beveelt", zei hij zuchtend. „Zó is het", riep Billie, maar op het zelfde ogenblik schoot één van de zwa. re deuren precies tegen zijn gezicht, zodat de sterretje hem voor ogen dansten. Ali had dit natuurlijk expres gedaan en stond in zichzelf te lachen, toen hij zag hoe de bandiet met een uitroep van pijn naar zijn hoofd greep. CONCERT VOOR VIOOL EN ORKEST in D. op. 61, Ludwig van Beethoven. Met het compo neren van vioolconcerten hielden zich sedert de dagen van Viotti, Kreutzer, Rode en Baillot, uit sluitend virtuozen op. Slechts nu en dan schreef een componist, die zelf niet virtuoos was een viool concert. Een dergelijke uitzonde ring vormt het concert van Beet hoven. Hier was weer eens het concert te hulp geroepen om ho gere muzikale verlangens te be vredigen, dan die naar technische vaardigheid. Het concert wordt uitgevoerd door Zino Francescat- ti. Het Concertgebouworkest olv. Eduard v. Beinum begeleidt hem. (Woensdag 20.15 over Hilversum II, 298 meter). SONATES VAN A. VIVALD1. Heel vroeger was de sonate het eigendom van de Italianen. Later echter schreven Henry Purcell en Handel prachtige sonates in Italiaanse stijl. Die van Vivaldi worden uitgevoerd door Bouw Lemkes en Jeanne Vos, viool. Aan het Sweelinckorgel: Meindert Boekei. (Woensdag 19.50 over Hilversum I, 402 meter). Te Sverdlovsk zijn de eerste Russi sche schaatswedstijden van dit seizoen gehouden. Op de 500 meter liet de we reldrecordhouder op deze afstand; Juri Sergjiev, een tijd van 43.7 sec. voor zich afdrukken. Bij de dames legde Lidia Selikhova de 500 meter af in 5Q.1 sec., terwijl de wereldkampioene Kha- lida Sjegaléva op de 3000 meter na 5 min. 45.4 séc. over de eindstreep ging. De Hongaarse president. Istvan Dobi. heeft de spelers van de Hongaarse voetbalploeg, welke Engeland in Wem- bley met 8—3 heeft verslagen, onder scheiden met het zgn. „arbeiderskruis van verdiensten". Ook Gustav Sebes. een vertegenwoordiger van het natio nale sport comité, George Szepesi, de radioverslaggever en de trainer. Mandi. die de ploeg hadden vergezeld, ontvin gen dezelfde onderscheiding. Een Britse treiler is Dinsdagmiddag gestrand ten Noorden van het lichtschip Carr. Op de eerste avond van de officieuze landenwedstrijd tussen een Nederlandse en Oostenrijkse schaatsenrijdersploeg, uielke te Wenen wordt gehouden, hebben onze landgenoten een kleine achterstand van vijf punten opgelopen. Dit resultaat zal door velen wellicht als teleur stellend worden gekwalificeerd. Men dient echter te bedenken dat de wedstrijden op een voor Nederlanders ongewone 333 P3 melerbaan werden gereden, dat de Oostenrijkers hierop volkomen zijn ingesteld, reeds enkele maanden op het ijs hebben kunnen trainen en dat zij bovendien versterkt waren door het deelnemen van de Noorse sprinter Sverre Farstad, die op het laatste moment van zijn bond toch toestem ming had gekregen om aan deze wedstrijd deel te nemen. Alle Nederlandse rijders verloren in de krappe bochten terrein. Zo ver loor Wim van der Voort op de 500 meter enkele kostbare tienden van seconden in de laatste bocht, welke hij niet op vol tempo durfde te ne men, bang als hij was om te vallen. Nico Oltshoorn ging de laatste bocht in de rit tegen Offenberger volkomen verkeerd in en Anton Huiskes be schouwde deze ritten meer als een warming up voor het komende sei zoen dan een serieuze wedstrijd. Ge- rard Maarse kon zich met zijn sprint kwaliteiten volkomen uitleven, en in zijn rit over 500 meter tegen Sverre Farstad en tegen Offenberger op de 1000 meter. Van beide tegenstanders verloor Maarse met ere, en wat be langrijker was, met de omstandighe den in aanmerking genomen, goede tijden. Natuurlijk was Sverre Farstad DIJKSTRA'S Verlichtingsornamenlenfabriek N.V., HAARLEM (Advertentie, Ing. Med.) 8) Juffrouw Willows had geen ander leven dan haar bestaan in deze twee plaatsen: de wachtkamer en haar flat. En dan natuurlijk de tijd die zij door bracht met op en neer reizen van en naar haar werk in de donkere, kille tunnel van de ondergrondse. Daar werd zij platgedrukt, gemangeld en bijna verpletterd; maar wanneer zij haar be stemming hetzij bij de flat hetzij bij het huis van de dokter had bereikt, dan vond zij dat de moeite dubbel en dwars waard. Eens had een man weliswaar een nogal ongunstig uitziend individu, maar toch in elk geval een man haar vanuit de ondergrondse gevolgd met de kennelijke bedoeling haar aan te spreken. Maar toen beiden in het volle daglicht waren gekomen had hij sléchts één blik op het magere gezicht en de zorgvuldig gebleekte ha ren geworpen en had toen gemaakt, dat hij wegkwam. Toch miste juffrouw Willows gezicht werkelijk niet alle bekoring: haar gelaatstrekken waren regelmatig hoewel wat kattig en scherp. Zij miste eenvoudig dat „iets" dat dat Betty-ane in Janice Hilary herkend ha4 als die ondefinieerbare eigenschap die het andere geslacht aantrekt. De man van de ondergrondse was de enige vertegenwoordiger van het mannelijk geslacht geweest, die ooit een dergelijke, al was het dan ook een heel zwakke poeing tot toenadering ten opzichte van Agatha ja dat was haar voornaam Willows had gewaagd sinds zij een DOOR: eenvoudig klein meisje was geweest. Een klein meisje met een strak gezich tje, lange vlechten en vooruitstekende tanden, wie het leven van kindsbeen af door de jongens was zuur gemaakt. Een uitzondering vormde natuurlijk dokter Holbrook. En hij was de enige man op deze aarde om wie juffrouw Willows gaf. Niet dat de dokter gedurende de lange jaren van haar trouwe dienst ook maar in 't minst intiem was geworden met zijn secretaresse. Daar was dokter Holbrook het soort man niet naar, zoals juffrouw Willows u had kunnen vertel len. Hij was heer. Hij was zelfs de aar digste en sympatiekste heer, die ooit op deze of welke andere planeet ook, werd geboren. Zoals Betty-Jane haar vriend Bill Harkin had verteld, mocht iedereen de dokter graag. Betty-Jane's poging, om haar enthousiasme voor hun gemeen schappelijke werkgever wat te matigen zij -was niet zo gereserveerd als juf frouw Willows had niet veel succes en openbaarde eigenlijk het feit, dat alle leden van het vrouwelijke geslacht dol waren op dokter Holbrook Iedere vrouw op wie hij zijn aangeboden charme ongewild uitoefende, aanbad Eric Holbrook. Patiënten, verpleegsters kennissen, vrienden en zelfs diegenen' die hem voor het eerst ontmoeten' vonden hem alleraardigst. Betty-Jane had zich vergist toen zii dacht, dat juffrouw Willows bleef over werken, omdat ze het sombere vooruit zicht van haar eenzame kamer vreesde Juffrouw Willows bleef uit een sterk plichtsgevoel. Acht of zelfs twintig uur werken per dag waren volgens haar nog niet genoeg om iemands heer en meester te dienen. Misschien dat ze niet in die nederige bewoordingen aan dokter Holbrook dacht, ze zou haar werkzaamheden ook niet „dienen" heb ben genoemd. Haar werk was meer dan alleen een boterham: ze zou zich zonder dat werk even wanhopig hebben ge voeld als zonder haar rechter arm. Het was een vreugde en geen zware opgave om voor dokter Holbrook te werken. Betty-Jane had zich ook vergist in de voorstelling, die zij zich van juffrouw Willows flat had gemaakt. Het was méér dan slechts een kamer; het had een klein keukentje van de grootte van een klerenkast, een slaapkamertje, dat niet veel groter was, een zitkamer en een vestibule. Dit plekje was juffrouw Wil lows slechts iets minder dierbaar, dan de omgeving waarin zij werkte. De flat was meer dan een tehuis voor Agatha Willows, het was haar heiligdom, de enige plek op de hele wereld, die hele maal alleen van haar was. Zij hield van bewaren en was meer aan haar bezit tingen gehecht dan de meeste mensen. Haar kamers waren gevuld met een groot aantal dingen die zij gedurende vele jaren had verzameld: er waren herinneringen aan alle belangrijke en onbelangrijke belevenissen. De laden van haar commode waren er vol van, de muren er mee behangen. Tafels en boeken en doosjes droegen er elk hun deel van. En er was nog veel tegen haar zin weggestopt in allerlei dozen, valiezen en een enorme ouderwetse koffer in het vochtige sousterrain van het flatgebouw. Vanavond genoot juffrouw Willows wel heel bijzonder. Ze bekeek enige van haar schatten. Ze genoot zo intens als slechts weinige verzamelaars van zeld zame stukken dat doen. Vanavond be keek ze enige souvenirs uit de jaren, die ze in dokter Holbrooks dienst had door- gebracht. Er waren kaartjes en strikjes die ze had bewaard van elk cadeautje dat hij haar had gegeven. En bij iedere gele- genheid waren er cadeautjes geweest; bloemen 0f bonbons, totdat Janice Hil lary was begonnen alle cadeautjes te kopen die dokter Holbrook geven moest, zelfs degene, die voor ziin vrouw waren bestemd. Janice kóós met alleen steeds iets geschikts, maar H?HTa,JaerbaarIijke wijzc 00k juist al tijd datgene wat men gewenst had. „Ik vraag me toch af', dacht iuf frouw Willows, terwijl ze een doosje veel te mooie zakdoeken die Janice had uitgezocht weer inpakte (stel ie h°ezenfato Cde° ^oe^zou ver! liezen), or de vrouw van de dokter het prettig vindt, dat ziin assisterul a"tjes koopt' dle hü haar geeft. Verjaars- cn Kerstcadeautjes en nu pas weer al die vliegtuig-bagagó' haar mond «keurend tot een strakke streep samentrok toen Janice haar het doel van het laatste reisie van de teri°dUW nVnatn hun wei'hgever had vpr- Vju"P r zwcrft maal' over de hele aardbol. Je zou zo denken dat ce tiTIi'r1"8'6 eon «cdeclte van de tijd bij haai man zou blijven, maar ieder seizoen schijnt een speciale plaats te eisen: Florida, Bar Harbor Bermuda Sanatoga, Lake-Placid en nu dus Frankrijk". „Mevrouw Holbrook heeft bezit tingen in Frankrijk", had Janice haar helpen herinneren. „Het spreekt van zelf dat ze daar naar wil gaan kiiken nu de oorlog voorbij is". (Wordt vervolgd). DONDERDAG 10 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 1400—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 900 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Mannenkoor. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 1203 lunchconcert. (12.20 Land- en Tuin- bcuwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. 14 00 Kamermuziek. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.50 Fagot-trio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, piano en strijkkwintet. 1705 Voor de jeugd. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.10 Sopraan, tenor en plano. 18.30 Raad huis-praat. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amu sementsmuziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.50—8 00 VPRO) 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Gevar. muziek. 11.40 Voor dracht. 12.00 Promenade-Orkest. 12.15 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuin- bóuwmededelingen. 12.33 Promenade-Or kest. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", cau serie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram muziek. 13.20 Gram. 13.35 Piano spel. 14.05 „Een vroegere vriend", hoor spel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 „Gelijk 'n kraan, die lekt", causerie. 16.30 Gram. 16 45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. L. D. BrongerS- ma: „Nieuw Guinea's dierenwereld". 16.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram.muziek. 18.30 Gram. 18-45 „Bill Sheriff en zijn prairie- duivels", hoorspel met muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-SocieteiL 19.40 Bondtafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest o. 1. v. Ferdinand Leitner, m. m. v. Margot Pinter, piano. 21.25 Cabaret. 22.00 Orgelconcert. 22.20 Repor tage Nobelprijs uitz. Stockholm. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23-20 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Jazz Competitie Arnhem. weer heer en meester in het sprint nummer (45,1 sec.) maar Wim van der Voort, die op de 1000 meter zich al meer vertrouwd gevoelde met de baan, zegevierde in het tweede num mer. Oostenrijk won de 1000 meter met 20 tegen 16 punten. Met de ploeg- wedstrjjd (puntentelling 8 tegen 4) nog voor de boeg was de stand dus 40/4 tegen Nederland 31'/j punt. De ploegwedstrijd werd mef een straat lengte door onze vertegenwoordigers gewonnen, waardoor de voorsprong van Oostenrijk tot 5 punten op de eerste avond werd gereduceerd. Klaas Schenk was van mening, dat de jón gens deze wedstrijd uitsluitend moes ten beschouwen als een eerste oefe ning op het ijs en dat uit de resulta ten geen enkele conclusie behoefde te worden getrokken ten aanzien van het komend seizoen. De Nederlandse gezant in Oostenrijk, jhr P. A. van Buttingha Wichers, gaf van zijn be langstelling blijk en bezocht de leden van de Nederlandse ploeg in de kleedkamer. De resultaten luiden: 500 meter: 1 Farstad (Oostenrijk) 45,1 sec.; 2 Maarse (Ncd.) 45,4 sec.; 3 Offen berger (Oostenrijk) 46,3 sec.: 4/5 Van der Voort (Ned.) en Biel (Oostenrijk) beide 46,4 sec.; 6 Huiskes (Ned.) 47,5 sec.; 7 Mannsbarth (Oostenrijk) 47,6 sec.; 8 Oltshoorn (Ned.) 47,7 sec. Oos tenrijk 20,5 pnt, Nederland 15,5 pnt. 1000 meter: 1 Van der Voort 1 min. 35,2 sec.; 2 Offenberger 1.35,9; 3 Farstad 1.36,2; 4 Maarse 1.36,5; 5 Mannsbarth 1.38,0; 6 Biel 1.38,9; 7 Oltshoorn 1.39,0; 8 Huiskes 1.39,7. Oostenrijk 20 pnt, Nederland 18 pnt. 10 km-plocgwedstrijd: 1 Nederland (geen tijd opgenomen); 2 Oostenrijk, ver achter. Oostenrijk 4 pnt, Nederland 8 pnt. Het klassement na de eerste avond: 1 Oostenrijk 44,5 pnt, 2 Nederland 39,5 pnt. rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou y te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat anti-pijn tabletten (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2