Stad en omgeving Weet U het nog? Feest van klank en kleur in het voormalige „Extase" Predikbeurten „De Ring" zet boksliefhebbers twaalf partijen voor Uitvoering „Harpe Davids" en „Mirjam" in Bethelkerk 12 Gezelschap van ruim honderd kanaries IN HET KORT „Splendid" geopend Zaterdag December Precies 9 uur vangen wij weer aan Fiaaie expositie van Onze Kamerzanger Flinke schade bij botsing in de Spoorstraat Schagen Zondag gast van Watervogels TUSSEN HAAKS EN KU1T|E DE SCHAGER MARKT Attractief programma in eigen lokaal Eerste match van Joenoes voor eigen publiek sin*- Wieringen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Voor de toekomst van „Halleluja" Een talrijk publiek toonde waardering Texel VAN HET WITTE DOEK Liefhebbers voor Ouwe Sinterklaas Premie voor alle klanten JAVA BATIK Verkoop alléén aan particulieren |V het voormalige Extasein de Koningstraat heeft de Helderse vereniging van kanariekwekers en vogelliefhebbers Onze Kamer- zanger een expositie ingericht, ivelke de toets der critiek ten volle kan doorstaan. In overzichtelijk opgestelde kooitjes en volières zijn in liet totaal honderdvijftien prachtige zang-, kleur- en postuurkanaries bijeen gebracht. De keurmeesters, de heren A. Eising (zang) en P. J. Helder (kleur, en postuur), beiden uit Leeuwarden, stonden dan ook bij de beoordeling voor een niet geringe taak. Klasse 1 van de zangkanaries le verde wederom voor de heer F. W. van der Hilst de kampioensprijs op. Zijn beste vogel vergaarde één en tachtig punten. De heer Van der Hilst, die met vier en zeventig pun ten ook beslag legde op de tweede prijs, kreeg de kampioensbeker van deze klasse definitief in zijn bezit. Na loting kon de derde prijs worden toegewezen aan de heer C. J. de Schipper met zeventig punten. In klasse 2 (overjarige zangers) was de eerste prijs met één ei zeventig pun ten voor de heer P. J. Meeuwisse. In de afdeling kleurkanaries moest de heer G. G. Rosa de wisselbeker overdragen aan de heer J. P. Schmidt, die het kampioenschap veroverde met één en negentig punten (Dom. Wit), onmiddellijk gevolgd door mevrouw RosaRoggeveen met 91 (Dom. Wit). De derde, vierde en vijfde prijs vielen na loting ten deel aan de heren Rosa met Zilver Isabel (90 punten), J. Oderkerk met Oranje Roodbruin (90 punten) en Rosa met Oranje Bruin (90 punten). De vrije klasse kleur- on postuur kanaries bracht de heer J. Oderkerk met Oranje Isabel (één en negentig puntende eerste prijs, en tweede werd hier de heer H. J. Holtz (Zil ver Isabel) met negentig punten, zij het na loting. De nummers 3 en 4 waren (eveneens met negentig pun ten) weer voor de heer Oderkerk, een Oranje Rood en een Zalm. Dit was dus de uitslag van deze on derlinge wedstrijd, die terecht zijn bekroning vindt in de tentoonstel ling, die vandaag, Zaterdag en Zon dag van 's morgens negen tot 's avonds tien uur voor het publiek geopend is. Reeds gisteravond was men goed te spreken over het bezoek aan deze tiende expositie van de kanarie vereniging, die zulk een goede kern ZONDAG 13 DECEMBER DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieu we kerk Weststraat, 10.30 uur ds Van der Kreeke uit Schagen; Palmstraat 10 uur ds Borghardt, 19 u. vicaris Grimm; Huisduinen 10 uur ds Rasch. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds Hamming, 10.45 uur ds Hamming, 17 uur ds Hart kamp; Rehobothkerk 10 uur ds Hart kamp, 17 uur ds Hamming. Geref. gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Chr. Geref. kerk, Steen gracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff. Geref. kerk, Weststraat, 8.30 en 17 uur ds F. Tollenaar (bed. H.A.). Evang. Luth. gem., Wezenstraat, 10.30 uur dr J. A. Stellwag (jeugd dienst). Vrij Evang. gem., Hoog straat, 10.15 en 17 uur evang. Raven, 12 uur kinderkerk. .Kerk van ^ezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Vrije Christengemeenschap, Spoorstraat, 10 uur samenkomst. Baptisten gepj., Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur ouderling J. Ha mer uit Harlingen. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds S. L. yer" heus. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur evang. H. van de Brink, 12 en 14.30 uur Zondagsschool. Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heiligings- samenkomst, 19 uur openluchtsamen komst Spoorstraat, 20 uur heilsbijeen- komst. -n JULIANADORP: Ned. Herv. gem., 10 uur ds H. J. Trommel. Geref. kerk 9.30 uur leesdienst, 14.45 uur ds Hart kamp. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 10 uur drs K. K. de Jong. Gistermorgen om ongeveer kwam in de Spoorstraat een personenauto, die in de richting van Ti- voli reed, in botsing met een wagen van de gemeentereiniging. De aanrijding o stond, toen drie militaire voertuigen tweetal geparkeerde auto's links passeer- den, juist vóór de splitsing met e s Vroonstraat, waaruit op dat moment d reinigingsauto kwam. Deze auto en middelste militaire wagen raakten eikaa en wel zodanig, dat de personenauto een stevige zet kreeg. De schade wor vijfhonderd gulden geraamd. Zondagmorgen om half elf krijgt Wa tervogels aan de Sportlaan bczoe v Schagen. Na de vijf achtereenvolgende nederlagen, welke in grote mate te w ten waren aan een gebrek aan vecht- lust en doorzettingsvermogen, ziet de op stelling van de Torren er als volgt uit. doel: J. Maas; achter: C. van de Po L. Göttschall; midden: W. van de Hert, J. van de Hert en W. de .Tong; voor: O. Ewalt, J. Spijkerman, J. Slot, H. Addink en B. Dirks. Het vertrek van Hr Ms „Batjan die door Hr Ms „Orkaan" naar Rotterdam zou worden gebracht, vond wegens^ mist geen doorgang. Het is morgen hoog water om 1 en 23.10 uur, en laag water om 5.35 en 17.15 uur. De temperatuur van het zee water was 9 graden Celsius. half elf militaire van steunpilaren bézit. En toch ver namen wij in het openingswoord van de voorzitter, de heer J. P. Schmidt, dat de algem e tevredenheid nog een kleinigheidje te wensen laat. Het is namelijk zo, dat andermaal de „oude bekende" leden met de prijzen zijn gaan strijken. De heer Schmidt, wiens vereniging qua kwaliteit tot de allersterkste in den lande behoort, wekte vooral de jongeren op, zich met enthousiasme aan deze nuttige liefhebberij te gaan wijden. Tenslotte zij opgemerkt, dat „Onze Kamerzanger H. en O." het dit jaar met de expositieruimte bijzonder heeft getroffen. Het zal de vereniging niet gemakkelijk vallen, in volgende jaren een dergelijke gelegenheid te vinden. Van heden- tot en met Maandag avond wordt in het Tivoli-theater „Stalag 17" vertoond. In de Witte-bioscoop draait op dezelfde avonden ,,De geheime koerier" In Casino geeft de toneelgroep van W.S.O.V. vanavond de eerste voorstelling van „Goud en antiek". Vanmiddag om twee uur wordt in de Marinecantine een Roode Kruis-bazar geopend; de tentoongestelde artikelen zijn door patiënten vervaardigd. Op Donderdag 17 December voert de amusementsvereniging ,,'t Centrum" in Casino voor de buurtvereniging Tuindorp- Zuid het programma „Tutti-frutti" ten tonele. Personen uit verschillende kerken en christelijke gemeenschappen hebben een comité gevormd, dat zich ten doel stelt omstreeks half Januari een driedaagse conferentie te houden tot opwekking van het geestelijk leven in Den Helder. MANUFACTURED BY ARDATH TOBACCO COMPANY ITD, IÖNDÖN, LEEDS, DUBLIN. DORDRECHT (Advertentie Ing. Med.) Prijzen en aanvoer: 3 paarden 700 975, 2 veulens 200275, 8 gelde koeien G50850, 30 vette koeien 7001115, 5 kalfkoeien 650950, 4 vaarzen 500600, 4 pinken 400—500, 6 graskalveren 175— 275, 48 nuchtere kalveren 25—75, 15 vette schapen 85—120, 48 overhouders 75—98, 83 biggen en schrammen 35—90, 17 ko nijnen 24. (Advertentie, Ing. Med.) Zoals reeds eerder werd bericht organiseert de Helderse boksvereni ging „De Ring" Zaterdagavond in haar clubgebouw aan de Tweede Vroonstraat 6, dat hiertoe geheel werd ingericht en een zeer groot aantal vaste zitplaatsen bevat, een aantal wedstrijden, waarin behalve stadgenoten ook een aantal boksers van buiten uitkomen. „De Ring" wil goede propaganda voeren en daarom ligt het voor de hand, dat de twaalf partijen met zorg zijn gekozen. Wat de Helderse boksers betreft, treedt Freddie Joenoes in zijn eerste wedstrijd voor eigen publiek aan tegen Borgman van de school Diepbrink. Joenoes zal zeker het uiterste geven, om te bewijzen, dat het onlangs te Amsterdam behaalde C.-kampioen- schap niet aan geluk was te danken. Gemakkelijk zal hij het e.venwel niet krijgen, want Borgman is een gerou tineerde tegenstander met in 'beide vuisten de kracht voor een verras- Jan Zoon krijgt niemand minder dan Jan Diepbrink uit Amsterdam tegenover zich. Deze laatste eindigde verleden jaar bij de Nederlandse kam pioenschappen als tweede. Het blijft voor de Nieuwedieper een zware op gave, hoewel hij zich geheel op deze ontmoeting heeft ingesteld. In het halfzwaargewicht wordt de revanche geboden van het laatstge houden kampioenschap, waarin Dui ven bode wegens slaan met open handschoen werd gediskwalificeerd. Op dat moment had hij de beste pa pieren, en het lijdt dan ook geen twijfel, dat de partij Zaterdagavond uiterst spannend wordt. Ook Louw Zoon bokst een revan che. Hij heeft de vuurdoop nu onder gaan, en in de vereniging verwacht men, dat „Louwtje" wel wat in zijn knuisten heeft. Voorts ziet men be langstellend uit naar de ontmoeting tussen Orlowsky en Van Achthoven in het zwaarwelter, en die tussen J. Neyenkamp en J. C. Antonisse. Alle partijen gaan over vier ronden van drie minuten. Naast zijn cafetaria „De Instuif" opende de heer A. F. Adriaansen gis termiddag om vier uur zijn nieuwe Splendid-bar, die zich meteen in een flinke belangstelling mocht verheugen. Er waren zoveel bloemen gekomen, dat zelfs het biljart daaronder werd bedolven. Verscheidene collega's uit het café- en restaurantbedrijf konden zich ervan overtuigen, dat de zaak keurig ingericht en geoutilleerd is. Onder architectuur van de heren Pe ters en Roelofs bracht de fa. Tyde- man een grondige verbouwing en uit breiding van het bestaande pand tot stand. De heer O. J. Dop uit Gronin gen ontwierp en leverde de smaakvol le en soliede lambrizering, de gemak kelijk zittende eiken kloosterstoeltjes en het overige meubilair. De electri- sche installatie werd aangelegd door de heer L. Borg, die daarbij gebruik maakte van artistieke ornamenten, kunstsmeedwerk van de heer Van Rijn uit Hoorn. De finishing touch, in de vorm van het schilderwerk, werd aan gebracht door de heer P. Ramler. Een kostbare attractie voor de bezoekers is de Wurlitzer „music box", die een keuze biedt uit vier-en-twintig ver schillende gramofoon-opnamen, uiter aard in het populaire genre. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan Johannes, zoon van Jan Pais en Lammegien Bodewitz; Luchina, dochter van Jan de Veen en Antje Bruinsma. Overleden: Pieter Posthumus, oud 39 jr„ echtg. van J. Metselaar. VERLEENDE BOUWVERGUNNING Bouwvergunning is verleend, voor de verbouw en uitbreiding van een ge deelte der garage L. Bood aan de Rijks weg te Hippolytushoef, tot woning met Overheidspremie krachtens de Premie regeling Woningwetverbetering en -splitsing 1953. PERSONEEL GEMEENTEWERKEN Tot opzichter-tekenaar bij de Dienst Gemeentewerken werd in tijdelijke dienst aangesteld de heer J. T. Jorna te Leeuwarden. COLLECTEN Vergunning werd verleend tot het houden van huis- en straatcollecten aan het Nationaal Bureau voor Reclas sering voor het tijdvak van 29 Sep tember tot en met 3 October 1954, aan de vereniging „Simavi" voor het tijd vak 29 Maart tot en met 4 April 1954, aan het Leger des Heils op 29 en 30 Maart 1954, aan de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" voor het tijdvak 7 tot en met 13 Juni 1954, aan het Protestant Interkerkelijk Thuis- front voor de periode 1 tot en met 7 November 1954. 25. De gehele volgende dag zat pro fessor Propjos in diep gepeins ver zonken. Er was niets met hem te beginnen. Volgens zijn zeggen had hij die nacht geen oog dicht gedaan door dat hij het boek, dat Jimmy in dat steegje had opgediept, in één adem had uitgelezen en toen hij daarmee klaar was, had hij nauwelijks meer een woord gesproken. Zeifs op doodgewo ne vragen als: oom Pepie wil je nog een kopje koffie? gaf hij niet eens ant woord. Hij knikte maar een beetje af wezig en dan moesten Jimmy en Jackie maar begrijpen wat hij bedoelde. Jim my had Jackie meegenomen om nog een laatste tocht door de straten van Calcutta te maken voor het doen van nog een paar noodzakelijke inkopen. Zo kochten zij in een bazar een paar geweldige blikken om zoveel mogelijk reserve benzine te kunnen meenemen. „We behoeven er niet op te rekenen dat wij in het hooggebergte om de vijf kilometer een benzine-pomp zul len aantreffen", zei hij tegen Jackie. Beladen onder een nieuwe vracht boodschappen keerden zij laat in de middag in het hotel terug, waar zij de professor nog steeds met een diepe denkrimpel in zijn voorhoofd aantrof fen. Hij merkte amper dat zijn twee reisgezellen waren teruggekeerd. Maar toert had Jimmy er méér dan genoeg van. Hij pakte de professor bij zijn schouder, schudde hem eens flink heen en weer en riep „Hoor eens oom Pepie. Je zit hier niet in je studeerkamer thuis, maar je bent op weg naar het Himalajagebergte en door maar een beetje voor je uit te zitten suffen schiet je geen meter op Vooruit wordt eens wakker!" Men kan over de betekenis van een uitvoering, zoals gisteravond in de Bethelkerk werd gegeven, van mening verschillen. Het meest voor de hand ligt de opvatting, dat met een uit normale kinderen bestaand koor geen artistieke prestaties kunnen worden geleverd, zodat zelfs na eindeloos repeteren het geven van een concert voor een betalend publiek in feite nooit verantwoord kan zijn. Maar men kan ook van de gedachte uitgaan ,dat het werken voor een uitvoering zin geeft aan het wekelijks oefenuurlje. Van het standpunt der volwassenen (en op voeders!bekeken, is de uilvoering dan middel in plaats van doel, ook al zien de kinderen (althans voorlopig) dat onderscheid nog niet. In dit licht bezien, hechten ivij ongetwijfeld waarde aan een periodiek optreden in het openbaar, en kunnen wij zelfs hel heffen van entree billijken, vooral wanneer blijkt dat zovelen dit kleine geldsbedrag alsmede een vrije avond over hebben voor het beluisteren van de zin gende jeugd. De beide onderafdelingen van de Gereformeerde zangvereniging „Halle luja", het kinderkoor „Harpe Davids" en het meisjeskoor „Mirjam" mochten op een flinke belangstelling voor hun uitvoering bogen en dat is verheugend, omdat de kinderen daaruit (bewust of onbewust) iets kunnen afleiden over de betekenis van hun activiteit als le den van een gemeenschap, en van een zangkoor in het bijzonder. Pas latei- zullen zij beseffen, wat eigenlijk pre cies de waarde is geweest van het zingen bij „Harpe Davids" of „Mir jam". In het stadium, waarin zij nu verkeren, wordt hun het handgeklap van een dankbaar publiek van harte gegund. Toen de toehoorders eenmaal over hun schroom (de uitvoering werd immers in een kerkgebouw gegeven) heen waren, schonken zij de jeugdige executanten in ruime mate applaus. Met een mild hart en niet al te cri- tisch oor werd geluisterd naar de uitvoering van het vrij omvangrijke programma. Waar volkomen begrij pelijk niet aan zware artistieke eisen werd voldaan, was de waardering vooral gericht op het grote plezier om het zingen zelf, dat uit het optreden van de kinderen sprak. De directeur van beide koren, de heer S. van Zwe den, bleek al te zijn geslaagd in het vormen van een gedisciplineerde een heid, die eenvoudige meerstemmige op drachten aan kon. Op de uilspraak werd terdege gelet, er werd niet „ge schreeuwd" en hier en daar was zelfs van enige voordracht sprake. Dat on vermijdelijke „zakken" en de onzui verheden in de stemming konden uit voerenden en toehoorders slechts dui delijk maken, hoe moeilijk het beoefe nen van de zangkunst toch wel is. Waarschijnlijk het minst geremd door „plankenkoor's" en daarbij steunend op een groter stemmenaantal boekte het kinderkoor betere resultaten dan het meisjeskoor, dat de grenslijn tus sen ingetogenheid en aarzeling bijna voortdurend overschreed. Zeer ver dienstelijk klonken de Nederlandse werkjes van J. D. Ramshorst (door „Harpe Davids") en „Groet aan de nacht" van H. Vermeer (door „Mir jam"). Bekoorlijk en ontwapenend was het optreden van de twee kleinste meisjes in dat tere „O Kindeke klein" van Bach, waarbij de heer G. van der Kuyl voor een sfeerrijke orgelbegelei ding zorg droeg. Beide koren voerden gezamenlijk met orgelbegeleiding een eenvoudige Psalmbewerking van H. J. Gollerman uit. Hoewel het orgel in de laatste maten domineerde, bracht het de kinderen in dit werk tot een mate van expressie, die de aanwezige leden van „Halleluja" met optimistische ge dachten omtrent de toekomst zal heb ben vervuld. Van deze kinderen moet het immers straks komen! Het programma werd afgewisseld door het optreden van de heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam, die voor al met zijn mimiek in „Heimwee naar het oude nest" zijn reputatie als meester-verteller beves'igde. Rita Haywort.h. die haar Ali Khail in de steek heeft gelaten, is weer op het witte doek verschenen. Ditmaal als zang- en dansiuffer in een spionnage- geschiedenis. Er wandelen verder al lerlei louche figuren rond en moord is nog maar een bijzaak. Haar man wordt ook gedood, maar er komt meteen weer een nieuwe pretendent. Hij moet even- welk eerst 'n revolverduel winnen, al vorens de erfenis te kunnen aanvaar den. De titel is „Affair in Trinidad". Voor de Zondagmiddag is er een heel ander genre. De oude sage van Robin Hood, nog altijd romantisch en spannend, is al enkeie malen het on derwerp van een film geweest. Nu is het Robin Hood jr., die in het voet spoor van zijn vader treedt. Omdat het typisch Texels folkloris tische feest van „Ouwe Sunterklaas" dit jaar op Zaterdag valt, heeft het be stuur van de Texelse Jeugdherberg ge meend een speciaal weekend te moeten organiseren, teneinde de liefhebbers onder de trekkers en Jeugdherberg vrienden in de gelegenheid te stellen, dit festijn eens bij te wonen. We hadden al gemeend dat er min der „overkanters" zouden zijn, omdat de Zaterdag een slechte dag is voor de vele vertegenwoordigers en zakenmen sen, die Texel anders op de 12e Decem ber rijk is. Wie actief mee wil doen raden wij aan niet te laat te komen, want dan kan hij voor het feest begint nog de no dige voorbereidingen treffen. Immers het zelf „meespelen" verschaft de grootste vreugde. Van die mooie stoel voor I. 2. En dat goede karpet voor I. 6.50? En van al die andere goede artikelen voor zo goed als niets? De gelukkige kopers zullen er nog lang plezier van beleven, maar wij hadden er geen ruimte meer voor. Dit was toen onze verbouwing begon. Nu zijn we bijna klaar. Nu worden de oude afdelingen leeggehaald. Wonderlijk, wat er zoal te voorschijn komt bij zo'n verhuizing. en volgende dagen gaat het om de afdelingen: Bedden, opklap- en kantelbedden, ledi kanten en matrassen, wollen en gestikte dekens, gordijnstoHen en vitrages. En om wat er nog meer in het licht zal komen. die van 1 2 tot en met 1 9 December in één der afdelingen iets kopen, het bedrag doet er niet toe. Op da maubelatagas staan diverse slaap- en woonkamers, clubs en kleinmeubelen die door de drukte eerst nu uit de pakhuizen konden worden gehaald. In da tapijtaldaling zijn nog showroomkarpetten, kleine kleedjes en tafelkleden, die te laat van de tapijtreiniging kwa men om reeds 2 weken geleden getoond te worden. type Sarong. Pracht stol voor A 93 gordijnen, versiering, bekle- ding enz. 1 20 cm breed mtf Contante betaling Geen afbetaling Geen huurkoop Geen betaalzegels Ambtenaren In vaste overheidsdienst kunnen wij bij onvoorziene moeilijk heden Inlichten, hoe zij op sociaal verantwoorde wijze toch van onze vaste, voor leder gelijke en voor delige prijzen gebruik kunnen maken. Inlichtingen aan het kantoor (niet telefonisch). BILDERDIJKSTRAAT 73-87 AMSTERDAM lAdverientle, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3