Stad en omgeving Volgende week: ASSAUT GRATIS! FILMS VAN DEZE WEEK U krijgt 'm tot 31 DECEMBER Weer een succes te Amsterdam voor „De Morali's" Lezers spreken Op Zaterdagmorgen mars door de stad „Christenreis" van Bunyan verfilmd IN HET KORT Jeugddienst in de Lutherse kerk Aafje Top draagt voor in Casino De KNVB-reserves HELDERSE COURANT Clematisstraat 4 Feeëntrein arriveert Vrijdag 12.54 uur „Goud en Antiek" door WSOV-toneel Rodc-Kruistcntoonstelling in de Marinecantine TUSSEN HAAKS EN KUITJt TIVOLI „Stalag 17" WITTE „Diplomatieke koerier" Spaarbankcijfers over November Agentschap Tweede prijs uit honderden gegadigden Niet gerekend op zo'n onderscheiding Misdadig automobilisme ZATERD \G 12 DECEMBER 1953 Hl'j LAATSTE ASSAUT van een eeuw Adelborstenopleiding wordt volgende week gevierd. Er worden reeds voorbereidingen getroffen voor he eeuwfeest in October 1954, en dat zou bijna doen vergeten, dat eerst nog een Assaut op liet programma slaat. De Adelborsten zelf hebben daaraan uiteraard wel degelijk gedacht en maken al goede vorderingen met de organisatie van dit jaarlijkse festijn. Hun rest nog een kleine week, want op Vrijdagmiddag 18 December arri- veert de „1-eeentrein" om zes minuten voor één in Den Helder. Enkele U~el\ S. av°'u's om kwart over acht, begint de show in het „Zaaltje van het Koninklijk Instituut. Dank zij de medewerking van de Ne derlandse Spoorwegen kon een speciale Feeëntrein worden ingelast, die om 11.42 uur uit Amsterdam vertrekt, uit sluitend voor de gasten van het Korps Adelborsten. Deze trein rijdt in één ruk naar Den Helder. Het „Zaaltje", waar 's avonds het feestprogramma wordt afgewerkt, krijgt dit jaar een middeleeuws aspect, dat vooral tot zijn recht kan komen na de pauze, als het bal is begonnen. De avond wordt geopend door de presi dent van de Senaat, de sergeant-adel borst voor de technische dienst W. A. van Wijk. Het programma wordt inge leid met het Adelborstenlied en beslo ten met de „Colonne Geweer" onder leiding van de sergeanten-majoor der mariniers F. J. van Dorst en T. de Gel der. De in de show opgenomen scherm- demonstratie wordt gegeven onder lei ding van de sergeanten der mariniers P. M. Kraus en F. X. Dreesens. De muziek bij het bal wordt gespeeld door de Marinierskapel der Koninklijke Marine, onder leiding van de kapitein der mariniers G. J. Nieuwland. Op Zaterdagmorgen 19 December Op Zaterdagavond 19 December wordt in het H.D.C.-gebouw Hoogstraat 65 de kleurenfilm „De Christenreis naar de eeuwigheid" vertoond. In deze film zijn meer dan driehon derd hoofdtaferelen verwerkt uit het letterkundig en godsdienstig meester werk van John Bunyan, dat jarenlang tot de meest gelezen boeken ter wereld heeft behoord. Zestig figuren, die Bu nyan in zijn „Christenreis" zo meester lijk wist te tekenen, worden uitgebeeld in deze film, waaraan ruim vier jaar is gewerkt. Circa honderdduizend opna men zijn ervoor nodig geweest. De film, die een uur duurt, kan worden be schouwd als een kunstvolle, in prachti ge kleuren uitgevoerde, illustratie van het beroemde boek. Het is een Engelse film, met na-synchronisatie in het Ne derlands. Er worden twee voorstellingen gege- ver. resp. om zeven uur en om negen uur. 's Middags om drie uur worden kinderfilms vertoond. Zeer velen zijn gisteravond in Casino getuige geweest van de opvoering van het toneelspel „Goud en Antiek' (een thriller van Edward Percy) door de toneelgroep van de WSOV. Gezien de hoge eisen die het stuk aan spel, regie en technische verzorging stelde, kan van een experiment worden gespro ken, dat trouwens ten volle slaagde. De voorzitter van de WSOV, de heer P. Selier, sprak in zijn openings woord o.a. over het „glibberige pad van het amateurtoneel". De aanwezi gen hebben echter gezien, dat geen van de tonelisten op dit symbolische pad is uitgegleden. Het stuk boeit vooral, omdat men omtrent de ont knoping geruime tijd nagenoeg in het onzekere blijft. De directeur van de Rijkswerf, kapitein ter zee P. A. Rie del, getuigde van zijn waardering met een hartelijk gestemd dankwoord. Aan de dames offreerde hij bloemen. Wij komen op spel en inh°ud n°® terug. De WSOV brengt „Goud en Antiek" ook heden- en Maandagavond ten tonele. In de biljartzaal van de Marinecan tine aan de Buitenhaven is gisteren een Rode-Kruistentoonstelling nnex geopend. Behalve op Zondag is tentoonstelling dagelijks tot en met Donderdag 17 December voor het pu bliek toegankelijk, en wel s m'ddags van twee tot vijf uur en s avo"^ van zeven tot tien uur. Indien mogelijk wordt op de laatste avojleeï Eoe_ ting gehouden van verschillende goe deren, die gedurende de tentoonsteUi g bijzondere belangstelling oogs artikelen zijn alle door PatJe"t® vaardigd. De baten zijn bestemd voor het Rode Kruis. De pogingen om het wrak van de Belgische kotter „Victoii'e R°|er ]dr; lichten zijn, naar men ons medeae gestaakt, nadat ook 8'steren de zaamheden zonder succes waren gebie ven. i Hr Ms. „Jan van Brakel" keerde van dc laatste visserijinspectietocht van dit jaar in Den Helder terug. Ook Hr. Ms. „O. 27" arriveeide weer in Nieuwediep. - Het is morgen hoog water om 12.10 uur, en laag water om 6.10 en 18 00 uur. Maandag is het hoog waici om 0.05 en 13.15 uur, en laag water om 7.10 en 19.00 uur. De temperatuur an het zeewater was 8.4 graden Celsius. maakt het Korps Adelborsten, voorafge gaan door de Marinierskapel, de tradi tionele „Assaut-mars" door de stad. Om half elf wordt afgemarcheerd van het Koninklijk Instituut. De marsroute is als volgt: Buitenhaven, Hoofdgracht, Kanaalweg, Helden der Zeeplein, Sin gel, Timorlaan, Javastraat, Polderweg, Koningsplein, Koningstraat, Spoor straat, Weststraat, Hoofdgracht, Buiten haven. Volgend jaar zal geen Assaut worden gehouden in verband met de viering van het eeuwfeest. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen H. A. Ar- desch, Goudenregdnstraat 31, telefoon 2737, en P. M. Trouw, Zuidstraat 13, telefoon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Voor het fonds tot stichting van een asyl houdt de Dierenbescherming van daag een straatcollecte. De kanarietentoonstelling van „Onze Kamerzangcr" in het voormalige „Ex tase" aan de Koningstraat is vandaag en morgen van 's morgens negen uur tot 's avonds tien uur voor het publiek toegankelijk. In het H.B.C.-lokaal aan de Tweede Vroonstraat worden vanavond door „De Ring" bokswedstrijden georgani seerd. De Kerstbijeenkomst van de Ma rine-dameskring wordt dit jaar niet in Den Helder gehouden, maar in Am sterdam, en wel op Dinsdag 22 De cember. In de bovenzaal van café „Post- brug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse evangelisatie-bijeen komst voor niet-kerkelijken gehouden. Door B. en W. wordt voorgesteld, mej. E. L. Ottens in vaste dienst te be noemen tot onderwijzeres aan de open bare lagere school nr. 13 aan de Duin roosstraat. De boeiende Paramount-film „Sta- lag 17", die tot en met Maandagavond in het Tivoli-theater wordt vertoond, verplaatst de toeschouwer in een Duits krijgsgevangenenkamp, waar stof te over te vinden blijkt voor een spannend relaas. De Amerikaanse sergeanten, die in dat kamp hun krijgsgevangenschap doorbrengen, be leven veel leed, maar de humor ont breekt niet. Een bizar accent aan het verblijf geeft de aanwezigheid van een spion, die ervoor zorgt, dat twee man hun ontsnappingspoging met de dood moeten bekopen. De mannen in ba rak vier weten, dat een verrader in hun midden is en zij verdenken Sefton (William Holden). Dat leidt tot gela den scènes, waarin voor een overmaat aan „harde" effecten (waartoe de ma kers van Amerikaanse films graag overgaan) een vleugje romantiek in de plaats is gekomen. Dat maakt soms, dat Stalag 17 doet denken aan een vacantieverblijf, waar de jongens plezier kunnen scheppen met de al- lersoberste middelen. Het is misschien juist deze ondanks alles blijmoedige sfeer, die voldoende tegenwicht vindt in dramatische momenten, dat .Stalag 17" zo bijzonder aantrekkelijk maakt. Peter Cheyney schreef het spionnage- verhaal „Sinister Errand", waarop „Di plomatieke koerier" is gebaseerd, de film, die tot en met Maandagavond in de Witte op het doek wordt gebracht, Niet zonder overdrijving kan worden gezegd, dat deze rolprent bijzonder boeiend is en behoort tot de allerbeste films, die op dit gebied zijn vervaar digd. Bovendien is de rolbezetting sterk, met onder andere Tyrone Power, Patri- cia Neal, Stephen McNally en de Duitse Hildegarde Kueff. die zich in zo korte tijd tot internationale hoogte heeft opgewerkt. Tyrone Power heeft als diplomatieke koerier Mike Kells niets te maken met spionnagezaken. maar omdat de juiste man niet beschikbaar is wordt hij inge schakeld. Regisseur Henry Hathaway weet op meesterlijke wijze te schilde ren, hoe Mike zich aanvankelijk voelt als een kat in een vreemd pakhuis, hoe hij zich vervolgens steeds meer voor de zaak gaat interesseren, doch tenslotte toch het belangrijke document in han den krijgt, zij het met behulp van Ja- nine, die gestalte krijgt door Hildegarde Kueff. Dit bijzondere, niet al te luidruchtige en onwaarschijnlijke spionnageverhaal, dat knap in z'n teksten zit, is zeer de moeite waard. De afdeling Den Helder van de C.J. M.V. houdt morgen haar streekdag, die wordt geopend met een jeugddienst in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat. Deze liturgische dienst, die om half elf aanvangt, wordt geleid door de Luther se predikant dr J. A. Stellwag, die zal spreken over „Het geloof der jonge ren." Medewerking wordt verleend door het Luthers kerkkoor onder lei ding van de heer J. H. Keijzer en dr J. M. Sanders (orgel). In het kader van het programma der Helderse Volksuniversiteit wordt op Dinsdag 15 December een voordracht avond gegeven in Casino. Men kan die avond de voordrachtskunstenares Aafje Top beluisteren in „De oude man en de zee" van Ernest Hemingway. HRC 2 krijgt morgen Always For- ward 2 thuis, en ook het vierde elftal van de roodjakken speelt op eigen ter rein. Het bezoek wordt gevormd door DWS 4. Volledig is het programma: R3A.: HRC 2Always Forward 2, Schagen 2ZFC 4, Hollandia 2Vites- se '22 2, Alcmaria Victrix 2KFC 4. R3B.: Zilvermeeuwen 2Assendelft 2, WSV '30 2—Zaandijk 3, KW 2— OSV 3, KFC 3—HRC 3. R3C.: De Spartaan 3WFC 4, Zaan dijk 2—JOS 2, DCG 3—De Volewijc- kers 4, HRC 4—DWS 4. In de loop van November werd op spaarbankboekjes ingelegd f 789.603,85 en terugbetaald f 518.660,76. Vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. f 581.177,38 en f 389.029,81. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald f 270.943,09, vorig jaar f 192.147,57. Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bij het begin van het jaar f 8.893.252,84 bedr. thans f 10.143.052,19 (vorig jaar f 8.697.915,45). Het aantal posten van inleg bedroeg 4879 (4050) en dat van terugbetaling 3398 (2960). In November werden 203 (168) nieu we boekjes uitgegeven, terwijl 69 (94) boekjes werden ingetrokken. In omloop zijn thans 24299 exemplaren. Onder de nieuwe boekjes bevonden zich 17 (13) stuks voor pasgeborenen. (Daarop plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van f 1, De lediging van 513 busjes leverde een bedrag van f 7.097,12 aan kleine besparingen op. voor Nieuw-Den Helder: (Advertentie ing. iVLeaj Indien U zich na 15 December abon neert op ons blad, ontvangt U de tot 31 DECEMBER a.s. verschonende nummers gratis. Geeft U nog heden op bij ons bureau of bij een der bezorgers en agenten! I/v liet Amsterdamse Carré'heeft Kees Manders gedurende enkele avonden een zogenaamde Talentenjachtgehouden, waaraan werd deel genomen door semi-profs, beroeps en amateurs. Onder hen bevond zich ook de Helderse amateur-acrobatengroep „De Morali's van de heer M. L. Heyligenberg. Niet zonder (gerechtvaardigde) trots vertelde deze ons gisteren, toen wij hem bezochten, dat „De Moralis in dit selecte gezelschap de tweede prijs hadden gewonnen, na een zanger van het Franse chanson. Het is in dit verband wel aardig, nog even te vermelden, dat „De Mo rali's" onlangs, eveneens in de hoofd stad, een eerste prijs verwierven. Toen was de beoordeling van de jury manier van zich bewegen: 9; aankle ding en zorg: 9; beheersing materie: 9; aanvaardbaarheid: 9; beheerst en' keurig afgewerkt. Ongeveer gelijkluidend moet de lijst zijn geweest van de jongste Kees Manders-wedstrijd, wa-rvoor drie honderd inschrijvingen, werden ont vangen, doch zo werd geselecteerd, dat een tweehonderdtal deelnemers restte. Deze tweehonderd kans-wa- gers kwamen Zondag, Maandag, Dins dag of Woensdag in de voorronden uit, waarna voor de finale op Dopder- dagavond vier en twintig deelnemers overbleven. En onder hen waren „De Morali's, die in de verste verte niet hadden gedacht een prijs te zullen winnen. „Toen het afgelopen was", zo ver telde de heer Heyligenberg, „stond ik me kalmpjes aan te kleden. Dirk Groet (één zijner partners) kwam in eens binnen, en die zei, dat we bij de eerste drie moesten zijn, want onze naam was nog niet afgeroepen. Maar hij had vergeten, dat er óók geen na- ♦- VIJFTIG 'TEN huize van de heer en mevr. Jolen le Vroon straat 26) hangt een fraai versiersel, dat aldus luidt: „Vijftig jaar lief en leed gedeeld behalve centen)"- Dit grapje vond waarde ring bij Cornelis Jolen en Antje van Dijk, die van daag hun gouden huwelijks feest vieren. Hij geboren 12 Maart 1878 te Den Hel der) en zij (geboren 17 Fe bruari 1882 in Zwaag-West- einde) zijn van het gezelli ge type, dat gemakkelijk aanvaardt en zeer tevreden is met hetgeen werd be reikt. Gradus was er te gast, toen de stofzuiger te zui gen stond en de stoelen naar alle kanten waren verdreven. In die sfeer is het genoeglijk praten, echt vertrouwelijk. De bruid oordeelde óók aldus, want zij toonde uw stukjesschrij ver met gulle hand een zo juist geslacht konijn, dat op 'het punt stond in de feest pot te worden gestopt. Ge lukkig, dat het dier daar niets van wist. De bruidegom babbelde vlot. Hoewel hij een ar beidzaam leven achter de rug heeft, vermocht hij de eenvoud te bewaren en zich tot enkele bijzonderheden te beperken. „Ik ben als jongen van elf, twaalf jaar 'ah krullenjongen begon nen", zei hij vrolijk, „en toen ik zeventig was ein digde ik als krantenjon gen". Stellig geen alledaag se carrière, meende hij zelf. Nadat hij twintig jaar in Duitsland had vertoefd, be gon de heer Jolen in No vember 1917 op de Rijks werf te werken. Daar bleef hij tot 1940. Het echtpaar had zeven kinderen, van wie er twee zijn overleden. Op de lijst staan elf klein kinderen en drie achter kleinkinderen, een respec tabel aantal voor zulke jonge mensen. Want dat zij jong zijn, en gezond, dat hopen zij van- daag op het intieme familie- en kennissenfeestje te be wijzen. „De benen gaan van de vloer", aldus de bruid, toen uw Gradus met een hartelijke gelukwens afscheid nam. KLAAS gij mevrouw Van D. werd op Sinterklaasavond nog laat gebeld. Vol verwach ting rende het hele gezin naar de voordeur, en zo waar, op de drempel lag een pakket. Er zaten, zo vernam Gradus, vele nutti ge en lekkere dingen in. Door een toevallige om standigheid werden de goe de gevers herkend, die la ter hartelijk dank in ont vangst kregen te nemen. En toen hoorde mevrouw Van D. iets minder pret tigs. Zodra de goede Sint haastig had gebeld, maakte hij zich snel uit de voeten (hoe bestaat het, zó'n oude heer!), en bij deze caprio len heeft hij vermoedelijk zijn dikke, wollen, beige handschoenen buiten z'n jaszak gestopt, 't Geschied de in de Crocusstraat. Nu weet men, dat deze Gradus geen rubriek heeft voor verloren voorwerpen, maar voor Sint Nicolaas, die zó véél goeds heeft verricht, wil hij gaarne een uitzondering maken. Dus: wie heeft de handschoenen gevonden? De vinder kan ze bij Gradus afleveren, en die zorgt dan, dat de Sint (diens adres is slechts wei nigen bekend) ze terug krijgt. Bedenk wel, vinder, ook in Spanje kan het bar guur wezen LEGER EVENALS vorige jaren zal het Leger des Heils volgen de week de Kerstcollecte houden. Dut gebeurt huis- aan-huis. En op Zaterdag 19, Maandag 21 en Dinsdag 22 December zullen de tra ditionele Kerstpotten weer in het stadsbeeld verschij nen. Men schreef Gradus: „Geeft naar uw beste ver mogen. want de nood is nog ontstellend groot, en aller- wege wordt op ons een be roep gedaan. Gaarne willen wij aan velen een Kerst- gave schenken; aanvragen daartoe kunnen worden ge richt aan het Leger des Heils, Spoorgracht, tot en met 18 December. Latere aanvragen kunnen niet in behandeling worden geno- Vandaag Is het echtpaar Jolen-Van Dijk (le Vroon straat 26) vijftig jaar getrouwd. men. Ons plan is voorts, aan ongeveer 150 kinderen, die niet naar een Zondags school gaan, een Kerstfeest te bereiden, met voor allen een cadeau". Gradus kan dit mooie werk slechts aanbevelen. Ten overvloede wijst hij er echter op, dat men zich eerst wel degelijk moet overtuigen, dat men geeft aan het „échte" Leger des Heils! SPAREN GRADUS heeft het officieel zwart op wit vernomen: het tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank te Den Helder heeft thans het be drag van 10.000.000,over schreden. Aldus opgevat zou men het zó kunnen zien, dat deze zelfstandige in stelling hier ter stede de enige millionnair is! In November 1928 werd het te goed van het eerste millioen behaald en na veel ups en downs (oorlog en Korea- conflict) is nu dus de tien millioen bereikt. De Nuts spaarbank werd te Den Helder ruim 110 jaar gele den gesticht. JEUGD VAN de week kreeg Gradus het „Kaagvogels-nieuws" toegezonden, en daarin las hij iets leuks betreffende de adspiranten van Watervo gels. Die waren namelijk na Sint Nicolaas-avond op be zoek bij de Kaagvogels- adspiranten. Voordat de wedstrijd begon, kregen de Kaagvogel-spelertjes een verrassing van hun tegen standers, in de vorm van een heerlijke taai-taai-pop, door begeleider M. Huysing overhandigd. En dit, waarde Gradianen, werd door de Kaagvogeltjes zeer op prijs gesteld. De complimenten voor Watr- vogels, dat voor die aardige verrassing zorgde. De wed strijd eindigde in een gelijk spel (11). Deze stand was al met de rust verkregen. In dc rust moesten de taai-taai poppen het ontgelden, en daarna (hoe kan het an ders!) werd niet meer ge scoord. PRIJSVRAAG UITGAANDE van het Ne derlands Comité voor Kin derpostzegels wordt de Kerstprijsvraag „Voor het Kind" gehouden. Het is, waarde lezers, de eerste prijsvraag zonder prijzen, welke evenwel toch de moei te loont, er aan deel te ne men, daar men aldus een klein offer kan brengen voor het „Kind in nood". De prijsvraag zit als volgt in elkaar: Men koopt een deelnemerskaart met een zakje Kinderzegels, hetgeen 1.van uw inkomen zal vergen. Eigenlijk nog niet eens, want de frankeerwaar- de van de zegels bedraagt 0.56, zodat men in feite vier en veertig cent geeft. Het is de bedoeling, dat die Kinderzegels worden ge bruikt voor de Kerst- en Nieuwjaarspost, doch dit tussen haakjes. Met de deel nemerskaart gaat mai bij de radio zitten (Donderdag avond 17 December van kwart voor acht tot acht uur AVRO, en Maandagavond 21 Dec. zelfde tijd NCRV); men luistert goed, vult de kaart in en doet die op de post. Onder de inzenders van een goede oplossing wordt ge loot en elf „gelukkigen" worden aangewezen. De prijzen zijn: ƒ10.000, ƒ4.000, ƒ2.000, 2 x ƒ1.000 en zes maal ƒ500. Dus toch per soonlijke prijzen? Neen, vrienden. De winnaars wij zen ieder uit de verdelings- lijst van het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels een Kinderhuis aan, waar aan zij het door hen gewon nen bedrag zullen schenken! De elf „gelukkigen" gaan hun prijzen zélf overhandi gen Geen prijzen dus, maar een prachtige beloning: blij de kindergezichten! In Den Helder zijn de deelnemerskaarten en de zakjes Kinderpostzegels van Donderdag 17 tot en met Za terdag 19 December ver krijgbaar in het tentje op het postkantoor. Weest er van overtuigd, dat vandaag de dag nog tienduizenden Nederlandse kinderen in nood verkeren. Zij zijn ziek. zwak, doofstom, blind, gees telijk of lichamelijk „bene den de maat", of kunnen thuis niet de verzorging krijgen, die hun toekomt. Als men dat beseft, dan móet de Kerstprijsvraag „Voor het kind" slagen! men worden afgeroepen, wanneer je buiten de prijzen valt. En zeg, laat 'ie nu toch gelijk krijgen: de tweede prijs, een gouden horloge en nog wat mooie geschenken Intussen is aan „De Morali's" (M. L. Heyligenberg, D. Groet, J. Legroe en C. Legroe) natuurlijk al lang ge vraagd, of zij „beroeps" wilden wor den. Er lag een contract klaar. Doch de heer Heyligenberg voelt er niet voor. „Als je het voor de liefhebberij doet, is het mooi", zei hij, „maar be roeps, altijd reizen en trekken, nee. Het is plezierig voor hem, dat zijn partners er net zo over denken. Flaatsmg van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zy acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. De lezing van het relaas btereffende de vele auto-ongelukken in de laatste dagen, en nu weer van een auto-onge val bij Zaandam, opgenomen in Uw editie van 10 December, wekt mijn verontwaardiging over het totaal ont breken van enig verantwoordelijk heidsbesef bij zovele bestuurders van motorvoertuigen. Het feit alleen dat in dikke mist ge reden werd met een snelheid van 80 km, wijst niet slechts op bedoeld ge mis, doch toont een onvergeeflijke lichtvaardigheid; ongeacht de vraag inhoeverre alcoholgebruik daaraan me de schuld had. Terwijl talloze autobestuurders het niet verantwoord achtten met grote snelheid te rijden, d.w.z. niet sneller reden dan waarbij de remweg binnen het zicht blijft, in het vermelde geval te tsellcn op circa 40 km snelheid, suist een andere met 80 km vaart door de grauwe mist! Iedere bestuurder en dus zeker de meer wiskundig onderlegde be hoort te weten dat de remweg toe neemt met het vierkant van de snel heid en derhalve verviervoudigd zou worden hij kon er dus met even wis kundige zekerheid op rekenen, dat als de weg ergens op enigerlei wijze ge blokkeerd zou zijn, hij met grote snel heid op die hindernis zou botsen. Steeds weer gedurende mijn meer dan 40-jarige pructijk als automobilist is mij gebleken dat er lieden zijn, die zich in zulk een geval verheven ach ten boven die langzame sukkelaars en schijnen te denken: zet 'm op, op hoop van zegen; mijn sterke wagen kan tegen 'n stootje en er moet al héél wat gebeuren voor ik zelf in de knoei kom, en wat dan nogVer zekering dekt immers de schade! Mijn qualificatie ten aanzien van vulke rijderij is dan ook beslist: mis dadig onverantwoordelijk. Daartegx hel. maar één afdoend .middel: intrekking rijbewijs geduren de ten minste een jaar, onverminderd verdere gerechtelijke vervolging. Dat is liet enige waar „road hogs" respect voor hebben. De bonafide weggebruikers hebben het recht van de overheid te eisen dat zij in meerdere mate dan thans ge bruikelijk is, deze maatregel zal gaan toepassen ter hunner bescherming. w. H. DOORMAN

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3