Cacao is de belangrijkste cultuur aan de Goudkust Is de Molenkolk geschikt vcor tehuis voor bejaarden? Nieuws uit JulianadQrp Nieuws uit Wieringen Geanimeerde behandeling van landbouwproblemen Vergadering in „Prins Hendrik" Propaganda voor de gymnastiek Overwinning voor de Tonegido-heren 4oi Twijfels in Anna Paulowna B en W denken ook aan terrein Raadhuisstraat Lagere elftallen deden het uitstekend Prachtig besluit van de bietencampagne Kans op verzouting van Koegras klein LOOP DER BEVOLKING Handbaluitslagen Met Jhr dr J. C. Mollerus naar West-Afrika (5) i{uitn een derde deel van wereldproductie komt uit deze streek Van Houten en Quarshie waren baanbrekers „Nut en Genoegen" houdt clubtentoonstelling Verrassende successen bij „De Snoek" Botsing tussen bromfiets en motorrijwiel GEESTELIJK LEVEN BEROEPINUSWERK BESOMMINGEN IJMUIDEN m w ™«h; DINSDAG 15 DECEMBER 1»58 ZOALS men zich uit het laatste raads- verslag zal herinneren, zyn B. en W., na bezoeken aan verschillende tehui zen, gaan twijfelen, of de Molenkolk wel een geschikte plaats is voor het hier te stichten tehuis voor ouden van dagen. Zeker, het is zo op het eerste gezicht een aardig punt, maar het gaat er niet alleen om, onze ouden onder dak te verschaffen, z\j moeten er de gehele dag een goed tehuis aan heb ben, waarin b.v. zoveel mogelijk van het zonnetje geprofiteerd kan worden. Bij plaatsing in de Molenkolk is men, door de bijzondere ligging, niet vrij in de bouwwijze om het bovenstaande te bereiken. Men moet daar het gebouw aanpassen aan de omstandigheden. Op een vrijliggend terrein kan men bouwen zoals men wil. Het beschik bare terrein in de Molenkolk is .boven dien maar beperkt van oppervlakte. Liefst moet er toch ook een zonnig buitenzitje zijn en ruimte om zich in de onmiddellijke nabijheid van het huis te kunnen vertreden. En dan de lage ligging. Die is een grote handicap. De bouw- en dus de exploitatiekosten wor den er sterk door opgevoerd en daar, om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen, de prijs niet te hoog mag zijn, zou er, terwille van de noodzake lijke kosten voor het geschikt maken van het terrein, wellicht op andere, belangrijker zaken bezuinigd moeten worden. Om nu in de eerstkomende openbare raadsvergadering zonder breedvoerige besprekingen spijkers met koppen te kunnen slaan, hebben B. en W. de le den van de raad jl. Vrijdag in besloten vergadering bijeengeroepen voor een gedachtenwisseling over deze zaak. Zonder indiscreet te zijn het re sultaat van de besprekingen is geen geheim kunnen we meedelen, dat de raad in de volgende openbare verga dering aan het onderstaande zijn goed keuring zal hechten: le. B. en W. zullen aan een archi tect, die ervaring heeft in het bouwen van tehuizen voor bejaarden, vragen of de bouw van een tehuis, zoals door de raad wordt gewenst, in de Molen kolk te verantwoorden is. Hij zal dit (daarbij o.m, zeker lettend op wat we hierboven schreven) architectonisch en ook stedebouwkundig bekijken, dus zich niet alleen afvragen, of het bouwen van een niet te duur tehuis en vol- BKC's lagere elftallen hebben zich van een goede kant laten zien door in uitwedstrijden niet met lege handen te blijven. Zo bereikte BKC 3 in 't Veld tegen VZV 2 een 44 gelijk spel na met 31 te hebben achtergestaan. Voor de rust scoorde VZV driemaal, terwijl Th. de Laat voor BKC doelpuntte. Na de thee liep BKC door Van Drie en Veenstra de achterstand in, doch het werd weer 43. Van Drie vond nog maals het net. BKC 4 doet het aardig. Deze keer werd revanche genomen voor de grote nederlaag tegen Schagen 5; het werd een verdiende 2—1 zege. De rust kwam met 11 door nieuweling Op 't Ende. Deze stand bleef in de tweede helft lang ongewijzigd, maar Loer kreeg tenslotte een kans, die hij graag aan greep. Adspiranten a stuurden Succes met een nederlaag weg. Bij rust was het al 31 en hoewel Succes eerst nog iets van de voorsprong afkneep, werd het uiteindelijk 5—2. De B-tjes vonden in hier eerst sceptisch tegenover stond doend aan alle eisen, die men daaraan stelt, op die plek mogelijk is. maar eveneens, of de omgeving daarvoor passend is en omgekeerd of het tehuis zal passen in de omgeving. 2e Als alle twijfel weggenomen is, wordt de bouw in de Molenkolk ten spoedigste door B. en W. voorbereid. Luidt echter het advies van de archi tect voor de Molenkolk ongunstig, dan zullen B. en W. die voorbereidingen treffen voor de bouw op een andere plaats. Deze plaats zal zijn aan het einde van de Raadhuisstraat, bij de nieuwe school. De b'eten zijn weg! In een week. of tien zijn 16 a 17 millioon kilo ver scheept! Vrijdag moesten de laatste weg en op die dag is er 800 ton ver werkt. Op één van de schippers, wat mopperig omdat hij dacht niet meer tijdig weg te kunnen, werden door .de heer Kaan, de vertegenwoordiger van de Fries-Groningse Suikerfabriek, 14 vrachtwagens met bieten afgestuurd. In twee uur en drie kwartier waren er 240 ton bicten in zijn schuit. Of er ge werkt is! Toen allen klaar waren, kwa men de vrachtrijders op uitnodiging van de heer Kaan in Veerburg bijeen. Zij hadden er verdiend na het lange, harde werken een vrolijk uurtje! In café „Prins Hendrik" werd Vrij dagavond een vergadering gehouden belegd door de gezamenlijke land bouworganisaties de HM"L, de LTB, de CBTB, de vereniging voor- Bedrijfs voorlichting en de vereniging van Oud-leerlingen. Voor deze vergadering waren schriftelijk vragen ingediend en nu verschenen op deze vergadering de Landbouwvoorlichtingsdienst uit Schagen nl. ir Rinsema, ir Dijkema en een staf van assistenten. Ir Rinsema beantwoordde de eerste vraag: Wat is wënselijker, kaïniet of kalizout 40 op bieten te strooien. Spre ker betoogde, c' beide meststoffen chloorkalium bevatten. Kaïniet 17%, Kali 40 of 20%. Een biet heeft graag kalichlorine maar ook natriumchlori- ne, vooral op gronden, die wat kali- arm zijn en ook van nature nog na- trium-arm. In Koegras zijn de gronden vermoedelijk niet natrium-arm. Bij een volgende vraag kwam dezelfde spre ker op dit onderwerp terug. Deze vraag luidde: Is kalizout 17% of kali- zout 40% te wensen? Men kan teveel kalium geven, daardoor krijgen andere meststoffen geen invloed. Kali 20 of kaïniet heeft een betere minerale sa menstelling. Men moet met kali voor zichtig zijn, want daardoor kan kop- ziekte ontstaan. Gier en stalmest be vatten ook veel kali. Bij een volgende vraag wilde men weten, of het aan te raden was var kens te mesten, nu de graanprijzen laag zijn en dit voor varkensvoer kan worden gebruikt. Het antwoord van assistent P. Glas was hierop, dat de verwachting voor '54 van het be drijfschap voor vlees en vee niet op timistisch maar ook niet pessimistisch was. De overgang van '54 op '55 zal niet ongustig zijn, hoewel er een da lende tendenz is. Op de vraag, wan neer het de juiste tijd js om bieten te zaaien, werd veel over schieters gesproken, over vroeg-doorschieters en laat-doorschieters, over 't weer waar veel van afhangt, bieten moeten niet te diep gezaaid worden en begin April is de juiste tijd. Een volgende vraag ging over drai nage, of het wel wenselijk is de bui zen 30 m. van elkaar te leggen. Dit is wetenschappelijk onderzocht door wijlen dr Drooghout te Groningen. Hoewel de Cultuurtechnische dienst Helder b hun meester. De rust kwam met 10 voor de witjakken, die uitge sproken sterker waren, maar voort durend stuitten op Broersma. Helder won met 30. De handbalsters hadden het in Ju- lianadorp tegen JHC 3 niet gemakke lijk. Het werd 00. De adspiranten gingen met liefst 9—2 ten onder tegen JHC a, waruit wel blijkt, dat ook de jeugd van JHC iets in de mars heeft. Ingekomen personen: Joh. W. A. van der Wereld van Alkmaar; mej. W. E. J. Kramp van N.O.-polder; mej. V. Thevener van Heemskerk; J. J. G. van Ramesdonk en echtg. van Schagen; mej. E. Wormsbecher van Den Helder; M. W. Zaal-van Rijn van Zoeterwoude; P. Doedens en gezin van St Maarten; A. Neijland en gezin van Schagen; Th. W. P. A. Oudshoorn van 's-Gravenha- ge; mej. P. Heijstek van Amsterdam; L. Kruithof van Den Helder; mej. T. J. Siebenga van Barsingerhorn; A. de Vries van Wieringerwaard; M. Meijer van Oosthuizen. Vertrokken: P. van der Jagt en ge zin naar Groo.tebrock: K. Jongejan naai Castricum; H. W. Liefhebber naar Gro ningen; mej. E. Holkema naar Wierin gerwaard; mej. J. W. Hogewoning naar Baarn; G. Snipper naar Borger; G. Glas-Swart naar Langedijk; wed. A. C. Crum-van Lien naar Schagen; mej. M. Borst naar Engeland: Jac. de Vries naar Heemstede; S. J. Korhorn naar Am sterdam; C. P. Smit-Korstanje naar Wieringerwaard; C. C. Molenaar-van den Berg naar Edam; P. G. J. Rozen broek naar Den Helder; P. Raven naar Winkel; wed. N. Hakof—Oudendijk naar Schagen; H. A. van Buren-Prins naar Wieringen; H. H. Kroon naar Bloemendaal; P. M. Brouwer en gezin naar Florida (Amerika): Jac. Buter naar Harenkarspel; Joh. Ruijter en ge zin naar Oudesluis (Zijpe), BOUWVERGUNNINGEN VERLEEND B. en W. verleenden bouwvergun ningen aan: C. F. Romar, Stoomweg, voor een schuur; P. Plagmeijer, Balg- weg, voor een bergplaats voor bloem bollen; Gebr. Kapiteijn, Meerweg, voor een gereedschapsschuur; J. F. van den Berg. Molenvaart voor een broe kas; A. en F. Homan voor een bollenschuur aan de Grasweg: E. Komen, Meerweg, voor een bollenbergplaats; D. Blaau- boer. Schorweg. r ren kippenboe'.; C. Ma crs, Grasv»cg, voor een varkens- schuur. heeft ze dit toch aanvaard en geeft nu voor drainage op 30 m. subsidie. Op bollenland is het risico echter te groot' en doet men beter de drainage pp kortere afstand te leggen. Bij de volgende vraag kwamen de silo's aan de beurt! Volgens het ant woord is een silo aan te bevelen. Liefst met een bodem er in. De kosten worden in enige jaren door het ge bruik teruggewonnen. TE VEEL PROEFVELDEN? Verder werd de vraag opgeworpen, of de Voorlichtingsdienst niet te veel met proefvelden theoretiseert Geant woord werd, dat dit aantal zoveel mogelijk beper! wordt, getuige de aanleg van centrale proefvelden, maar men kan ze voor onderzoek doeleinden niet missen. Een vraag over mollendood (lopi- sine) en of men stallen muggen vrij en zelfs t.b.c.-vrij kan spuiten, ont stond nogal wat hilariteit vooral om de laatste veronderstelling. Ook werd gevraagd of bloembollen minder kali nodig hebben dan vroeger werd gebruikt. Uit proeven op Texel ge houden blijkt, dat een z are kc.li- bemesting op bollen overbodig is. Hierna hield Ir Dijkema een in leiding over het verzouten van de grond, 't Binnendringen van zout als grondwater noemt men kwel. Men onderscheidt natuurlijke en kunst matige kwel. Onder natuurlijke kwel verstaat men het binni dringen van zout water van een hoger naar een lager niveau. Benoorden het Noord zeekanaal is deze kwel van minder betekenis. In de Wieringermeer heeft men nog dijkkwel. Onder de duinen bevindt zich een lensvormig zoet waterlichaam. Daar onderdoor stroomt zout water binnen. Deze stroming is echter gering: 1 km per eeuw. De kunstmatige kwel ontstaat dpor gasbronnen, mortonputten, schutten van sluizen en lekken van sluizen. Dit laatste wordt echter door spuien weer grotendeels opgeheven. In Koegras is de situatie zo, dat het zoutgevaar voorlopig niet zo'n vaart zal lopen, 'i Zal nog tientallen eeuwen duren voor de evenwichtstoe stand bereikt is. Zoetwaterbassiris ge ven tegendruk. De voorlichtingsdienst werkt hieraan ook mee door een zoutwaterkaart vast te stellen. Van de diepe kwel heeft men hier nog niet veel last. Verder werd nog iets meegedeeld over de hakseldors- machine. Ook waarom de Voorlich- i tingsdienst de particuliere laboratoria voor grondonderzoek afkeurt. Hierop werd door ir Rinsema wat dieper in gegaan, ook al omdat uit de vergade ring door een vertegenwoordiger van een particulier laboratorium werd ge reageerd. Daarna hoorden we nog iets over de beste wijze van varkensmes- ten en tenslotte werd de aandacht van de besturen gevraagd voor een wetsontwerp, waarbij veeverloskundi gen uitgeschakeld dreigden te word n en dit aan veeartsen zou worden op gedragen. Hiertegen worden reeds maatregelen genomen. De heer Terra Sr. dankte de ver schillende inleiders voor de uitvoerige beantwoording van de vragen'. De handbalsters hadden drie thuis wedstrijden JHC III speelde om 10 uur tegen het sterke BKC I, maar de jeugdige speelsters van JHC wisten de tegenpartij een 0—0 gelijk spel af te dwingen. JHC-a moest het opnemen tegen BKC-a. Onder deze adsp. van JHC schuilen enige speelsters, die weten te doelpunten. Voor de rust was de stand 42, maar na de rust maakte JHC a er 9- 2 van. JHC II kreeg ook een zware tegen standster nl. DTS I (Oudkarspel). De veel jongere JHC-speelsters trokken zich hiervan niet veel aan. Ze wisten zelfs met 51 te zegevieren. |N EEN VORIG ARTIKEL heb ik reeds in één simpel zinnetje opgemerkt, dat de Goudkust als export-land van cacaobonen een uiterst belangrijke plaats inneemt. Ik kom daarop 1,1 e*u. >e~ schouwing nog eens terug, al was het alleen maar, omdat Neder land de derde plaats als afnemer bezet van uit de Goudkust at- komstige cacao, na de Verenigde Staten en Groot-Brittannie. Dat betekent, dat Nederland ongeveer 10 procent van de Goudkust- cacao afneemt. Veel om niet te zeggen: bijna alles zwee t in dit land om dit product. Met tal van interessante personen lien ik over deze cacao mogen spreken, waaronder tiguren van de Marketing Board en vooraanstaanden op het gebied van de cul tuur en alles wat daarmede annex is. Wanneer men bedenkt, dat de Goudkust meer dan 33'4 procent van de wereldproductie aan cacao levert,, dan is het begrijpelijk, dat de cacao het onderwerp van de belangstelling in dit land opeist, zoals de vis dit doet op IJsland. Onmiddellijk na de tweede wereldoorlog was de vraag naar dit product buitengewoon groot. De inkomsten, welke de Goudkust uit dien hoofde verwierf, waren zeer beduidend en waren in 1931 tweemaal zo groot dan alle andere inkomsten van dit land tezamen. Deze ontwikkeling is enorm, vooral wanneer men bedenkt, dat het nauwelijks een halve eeuw geleden is, dat de eerste cacaobonen uit Zuid-Amerika in de Goudkust kwamen. DE CULTUUR van deze bonen is in handen van Afrikaners, zij zijn de eigenaren van de grond, waarop de cacaobomen staan. Deze plantages hebben meestal een op pervlakte van 1 tot 5 acre. Wat de wiize van verhandelen betreft, kan wórden opgemerkt, dat daarin na de tweede wereldoorlog een radicale wijziging is doorgevoerd. Aanvanke lijk toch werden de oogsten opge kocht door grote, in hoofdzaak in Europa gevestigde, handelshuizen. Tegen deze methode van handelen werden bezwaren te berde gebracht. De planters hadden gaarne recht streeks aan het buitenland geleverd en zagen zich daardoor bepaalde geldelijke voordelen ontglippen, die nu in handen kwamen van de be doelde handelshuizen, die op de we reldmarkt grote winsten maakt.en. Gedurende de oorlogsjaren daal den de afzetmogelijkheden en maak- De gymnastiekvereniging „Wierin gen" te Hippolytushoef gaat Woensdag 16 December voor haar leden onder linge wedstrijden houden, gecombi neerd met het afnemen van vaardig- heidsproeven. De vaardigheidspróeven voor de jonge leden (8 t/m 11 jaar) zijn door de technische leiding van deze vereni ging al bijna afgenomen. Om de be langstelling voor het verenigingsleven bij deze jonge gymnasten te wekken, wordt hun ook een klein „examen" afgenomen. Zij moeten n.1. het oprich tingsjaar van de gymnastiekvereniging „Wieringen" weten, de naam van de Turnkring en het eerste couplet van het bondslied KNGV kennen." Op 16 December moeten zij nog een oefening aan de brug, de ringen of de bok uit voeren. Dan krijgen zij een diploma en bovendien ontvangen zij die de stof van de gewone lessen beheersen een lintje met opschrift „KNGV Jeugd groep A". De leden boven 12 jaar moeten een vijftal oefeningen aan ringen, brug, paard (paardspringen), rekstok ot evenwichtsbalk uitvoeren, al naar zij geoefend zijn. Voor ertkele groepen is één van de vijf oefeningen een vrije oefening. Er is een diploma aan ver bonden en voor de beste van elke groep een medaille. Ouders en belangstellenden zijn van harte welkom op deze middag en avond (van 1620.30 uur). Deze dag kanvoot de gymnastiekvereniging „Wieringen" een mooi stuk propaganda betékenen en kan de jongeren (en belangstellen den!) iets van de eendracht en vriend schap worden bijgebracht, waarvan in het Bondslied KNGV sprake is. De Pluimvee- en Kon. Ver. „Nut en Genoegen" organiseert met de Kerst dagen in de Uloschool een clubten toonstelling. Er zijn ruim 140 sierdui- veningeschreven, pl.m. 45 postduiven en pl.m. 85 konijnen. Er is een behoorlijke variatie in rassen en kleurslagen, zo dat de liefhebbers van de klein-dier- sport een mooie collectie dieren kun nen bewonderen. De verloting is be paald op Zondag 27 December Om half acht. De heer G. Tigchelaar behaalde op de nationale tentoonstelling, gehou den te Leeuwarden op 12 en 13 Decem ber met een inzending Zilvervoskonij nen 4 eerste prijzen met de praedica- tcn 2 x Z.G. en 2 x G.G. De leden van de HSV „De Snoek" hebben tegenwoordig nogal aardig suc ces bij de snoekvangst. De heren A. Heyerman, B. Broekert, W. Holtjer vingen dieren van 12, 14, 16 en 13 pond. Maar dat is nog niets bij het suc ces dat de hr-r Sj. Seekles had. Deze ving Zondagmorgen een kanjer van 29 pond en 4 ons. Lengte 122 cm, breed over de rug 14 cm en hoogte 23 cm! Beide heren-elftallen van Tonegido zijn Zondag de gasten geweest van AVA in Alkmaar. Het eerste elftal van de Wieringers speelde tegen AVA II, dat voor deze gelegenheid wel bijzonder sterk was samengesteld. Tonegido is de enige hinderpaal voor AVA I op de weg naar het kampioenschap. Aanvankelijk onderschatten de gas ten hun tegenstanders, waardoor het krachtsverschil gering bleef. De rust ging met een 1—2 stand in. De tweede helft werd wel bijzonder spannend. Slechts enkele minuten voor het einde stond Tonegido met 45 voor, maar AVA slaagde er in om gelijk te rtlakcn. Kort vóór het eindsignaal van de scheidsrechter klonk scoorde Tonegido het winnende doelpunt, onder hevig protest van de Alkmaarders. De scheidsrechter paste evenwel de voor- deelregel toe en had anders een 13- meter worp moeten toekennen. Scheids rechter Boot vond de houding van de AVA-spelers zo onsportief, dat hij het gebruikelijke afscheidsceremonieel ach terwege liet. De Tonegido-doelman Scheltus had menig open doekje van het publiek in ontvangst te nemen voor zijn fraai keepwerk. In de voorhoede was het vooral Tj. Wigbout, die de aandacht trok. Jammer dat er nog steeds enige spelers zijn, die denken het alleen af te kunnen. Natuurlijk gaan de mooiste kansen daardoor verloren. Tonegido 2 moest een 154 neder laag tegen AVA 1 incasseren, al hebben de reserves alles gedaan om de neder laag zo klein mogelijk te houden. Het tweede elftal van de Tonegido- dames speelde 00 tegen Zwaluwen 2. Ondanks het grote veldoverwicht van de Wieringer dames wist de keeper van de gasten haar doel voor een doorboring te vrijwaren. De A-adspiranten behaalden een be nauwde 5—4 overwinning op de b-tjes, die bijna steeds de leiding hebben ge had. Eerst in de laatste minuten viel de beslissing. Zaterdagmiddag vond op Zandburen een botsing plaats tussen een motorrij wiel en een bromfiets. De heer W. Woortman reed per bromfiets van Noordburen af de Gemenelandsweg op, terwijl op dat moment de heer C. Steig- stra van den Oever af naderde. Ze botsten tegen elkaar op. Beiden wer den gewond. De heer Woortman is met wonden aan zijn hoofd op doktersad vies naar het ziekenhuis vervoerd. Evang. Luth. kerk. Examen: Aan het Evang. Luth Seminarie is geslaagd voor het proppnent examen Mej. L. J. Visser te Utrecht. Aan de heer J. Blare te Amsterdam-W. werd preek- consent verleend nadat hij zijn openbaar voorstel gedaan had. Si&J Een inwoner van de Goudkust be zig met het vlechten van een mand zoals die bij de cacao-oogst gebruikt worden. ten de planters moeilijke tijden door. Daarin schuilt de kiem van de nieuwe regeling, nog in de oorlogs periode gemaakt, toen het Britse gouvernement er toe overging zelf de opkoop van het product en de regeling van de export in handen te nemen. Na de oorlog hebben de gemeenschappelijke planters de han den ineen geslagen, teneinde de vooroorlogse positie te vermijden en zij richtten de „Cocoa Marketing Board" op. Met de leider van dit concern in Accra heb ik wel een buitengewoon interessante bespreking mogen voe ren. Hij vertelde mij, dat de leden van deze Board door de Regering worden benoemd op advies van de planters en de stamhoofden. De Board stelt nu de inkoop-prijzen vast, zorgt voor de export naar Groot-Brittannië, waar verkocht wordt op aldaar vastgestelde prijzen. Door deze methode van werken werd een steunfonds gevormd, het welk voor de planters een zekere stabiliteit waarborgde voor het ge val de wéreldmarktprijs zou dalen Deze Board-actie heeft het nadeel, dat de planter een' ietwat lagere prijs krijgt dan hij anders zou neb ben kunnen ontvangen en daarnaast bestaat de vrees, dat op het critieke ogenblik de gelden uit dit fonds ten behoeve van de planter wel eens niet snel genoeg vrij gemaakt zouden worden. Dit fonds is circa 50 milhoen pond groot. 1UAAST HET bovengenoemde euvel, tmaakt de planter bezwaar tegen de belasting, welke van de export De besommingen van gisteren waren: 1 trawler f 21.400, IJm 32 f,17.000 IJm li*3 fi^'420,,Sch 27 f 4'^0, Kw 126 f 4550 Kw 114 f 4530, Kw 76 f 9570 Kw «Q f 4060, Kw 28 f 4600, Kw 17 f 3490 Kw 125 f 3230, Kw 69 f 3570. Kw 108 f 1170 Kw 64 f 3960, Kw 10 f 3470 Kw ico f 3090, Kw 107 f 2440, Kw 26 f 3600 Kw 162 f 3260, Kw 24 f 4470 Kw' lss f 3790. Kw 59 f 3390, IJm 204 f 2180 FSlflÉw'ïft m0,lV985f7°280K0WK7 b'u8 3331f90255A0R,^ef3ff°4^ De totale aanvoer bedroeg 10 0Ó0 k;s bot Tu tong 1.99-1.74. kim *ng ong I 1.69—1.46. kl. tong II 1 24-i m 36—17, schar 27—16, v harino i« 10.50, makreel 45-37. gr. schelvis 48- 4^grm schelvis 4740. ff™s chewS 04—37, kl. schelvis I 48—34 kl 44S 40 2678' VVijtinS 21.50—8, 'gr suj 10 ham" 96 -82 ïrW k" 2'~ 17.50, ÏÏ..9Ll2viskwit °4° V PerZV12" T Gr. kabeljauw 208-104 sr v® ,k?: leng 9 00—96. koolv's wit.' ifolfi 'J wordt geheven. Deze export-heffing bedraagt 25%. De gelden daardoor verkregen, worden gebruikt voor meer alge mene ontwikkelingsmogelijkheden in de Goudkust. Daarbij beperkt men zich niet tot het verbeteren van al- lerhande communicatiemiciQGlGn op zichzelf zeker niet overbodig maar beoogt men ook de vestiging van nieuwe industrieën te steunen en tot uitvoering over te gaan van sociale voorzieningen enz. Tegen het gebruik van deze gelden voor doel einden met een algemeen karakter, wordt door menige planter bezwaar gemaakt. Men kan natuurlijk van meninr verschillen over de vraag, wie het ten aanzien daarvan aan het rechte einde heeft. Het hangt er tenslotte van af aan welke zijde men zich plaatst. Zeker is, dat de economie van de Goudkust een zeer eenzijdig karakter draagt en weder is hier een vergelijking te maken met IJs land, waar ik met eigen ogen een soortgelijk verschijnsel heb waarge nomen. Ken vooruitziende regering begrijpt dit en dat deze dan uit die bronnen put. die ri.ipeli.ik vloeien om het karakter van deze kwetsbare economie te wijzigen, zal door menig een als volkomen juist worden ge zien. MEN VERGETE NIET, dat deze in vele opzichten wankele positie nog eens weer duidelijk bleek, toen een gevreesde ziekte, de „Swollen Shoot". de cacaoboom belaagde en in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog tot een catastrophe scheen te leiden. Bekwame experts op het gebied van de bestrijding van plantenziekten lieten hun licht over deze affaire schijnen. Op rigoureuze wijze heeft men duizenden en dui zenden bomen gekapt. Het in 1944 in Tafo. ten noorden van Accra. opge richte Cacao Onderzoekingsinstituut bond de striid tegen deze gevrees de infectieziekte aan, maar beperkte zijn taak daartoe niet uitsluitend. Het mag zeker als een geluk be schouwd worden, dat dit hulp-station ingeschakeld kon worden. Het gaf advies over de plant-breedte, het zorgvuldig selecteren van de beste soorten, over grondbewerking en alles wat met deze cultuur annex is. Het bestaande gevaar werd inge zien en de bestrijding daarvan was noodzakelijk. Het zou ons te ver voeren een overzicht te geven van de wijze, waarop deze infectieziekte, de „Swol len Shoot", bestreden werd. Zeker is. dat aanvankelijk tegen het kap oen van de besmette bomen veel bezwaar werd gemaakt. De Conventions Peoples Party kortweg de C.P.P. thans rege ringspartij. heeft zich in de aan vang hardnekkig tegen dit kappen verzet, maar nadat zü mede aan het bewind kwam. werd deze oppositie spoedig losgelaten. Indien de voortekenen niet bedrie gen. is de moeilijkste periode ach ter de rug. Het onverwijld ingrij pen van hogerhand heeft succes ge had. De zorg voor de cacao-cultuur is voor de Goudkust een levenseis, waarbij dit land zich er terdege van bewust is, dat andere wingebieden op de wereld op de loer liggen om een gedeelte van de markt te ver overen of te heroveren. Deze zorg blijkt in het bijzonder nog eens na de vaststelling dér defi nitieve prijzen der cacao voor het a.s. seizoen, dat van October tot Januari loopt. Deze bedragen 72 shilling (circa 36 gulden) per lading van 60 lbs (ongeveer 27 Kg.), be tekenen een verhoging van 2 shilling. Maar daarnaast valt het verschil in enige kwaliteitsgroepen weg, zodat feitelijk van een eenheidsprijs kan worden gesproken. De getroffen re geling zal de verbouwers waarschijn lijk 10 millioen gulden meer ople veren dan het vorige jaar. PN1GE OPMERKINGEN over de f4 oude geschiedenis van de cacao boon zijn in dit verband toch wel op hun plaats. Reeds in de 16e eeuw, toen de Spanjaarden Mexico betra den, vonden zij er de cacaoboon, die onder de Azteken al lang bekend was. Van dc gemalen bonen werden toen een soort koeken gemaakt. Toen via Spanje, deze boon Europa be reikte. bleek weldra, dat de berei dingswijze der Azteken in Europese kringen geen ingang kon vinden. Dankzij het initiatief van Coenraad •'"hannes van Houten in zijn in 1815 begonnen fabriekje aan de Le liegracht in Amsterdam, werd een bereidingswijze gevonden, waardoor de cacao als genotmiddel wijd en zijd werd verspreid. De in 1828 op de markt gebrachte poeder-chocolade ging een grote toe komst tegemoet. Weldra was er be hoefte aa'n nieuwe aanplant-gebie- den voor de cacaobonen, waarvan de vraag voortdurend bletr stiigen. Dankzij de energie van Tetteh Quarshie, een neger van dc Goud kust, kwam de cacao naar dit land, waarvan toen moeilijk verwacht kon worden van welk een verstrekkende iJooo rï'* fe" °P zichzelf was. In oogstte Quarshie zijn eerste vruchten, waarna in 1885 de eerste cacao van de Goudkust naar Euro- na werd verzonden, De inmenging u? 100% r,ePPrme van de Goudkust n 1887 leidde er toe. dat kleine Acaonienties aan de bevolking wer den geriisiribueerd Zo ziet men. hoe *«lfv rei, eacao- s ,e. ,k"h rollen en wp'I<» ver strek kendp gevn-—-koun-m voort- ,pu?!fn ,u'' p°n op zichzelf onbe- iPK"nr>nd voorval Goudk" Quarshie wel pi' Uld dankbaar blijven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4