Fransen verontwaardigd over Dulles' ultimatum Sociale renten worden verhoogd Communisten in Italië dreigen met „tactische" stakingsgolf De Tweede Kamer verwierp de motie-Bommer Honderden Parijse studenten in gevecht met politie De Westfriese kleibollen bloeien weer Waarschuwing Onmenselijke daad van Ned. officier Kamersucces voor minister Suurhoff Langs Oranjesluizen nieuwe brug en weg .Woensdag 16 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No' 1319 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Misstap in Korea Drieling in Pijnacker Men vreest de tegengestelde uitwerking WEERBERICHT Vader van tien kinderen verdronken Meer kinderbijslag, méér voor bejaarden De kinderbijslagen worden verhoogd tot 48 cent per dag voor het eerste kind, 54 cent voor het tweede en derde kind, 75 cent voor het vierde en vijfde kind en 85 cent voor het zesde en de volgende kinderen. Huurverhoging woningwetwoningen Ministeriële circulaire blijft gehandhaafd Een Noors lijnschip verloor roer Zeshonderd man aan boord Auto's in 1958 door 'de Velser tunnel Protest over bezuiniging onderwijsprogram Onze hoofdredacteur voor de televisie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. mn Kleine advertenties i„Juttertjes"> tot 15 woorden1 L- elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.0: oer maana 1 2.0; bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0 Buvenkarspel heeft naast de teelt van bloemkool ook een tulpen cultuurDe grote bollenveiling bewijst dat. De heer D. Boon, die ook vorig jaar de eerste was die met prachtig bloeiende tul pen aan de markt kwam, heeft ook dit jaar zijn record weten te handhaven. En daarom tooide mevrouw Boon zich met de Westfriese kap met gouden oor ijzers en juwelen zijnaalden, al vorens in het kleurrijke „bloem- bollenveldte gaan plukken. Het militair gerechtshof veroordeel de gisteren de 28-jarige le luitenant M. C. v. d. A. uit Helmond, tot een gevangenisstraf van 9 maanden, met aftrek van het voorarrest van 19 Octo- bcr 1953 af. De krijgsraad te velde had bewezen geacht, dat v. d. A. aan twee soldaten In Korea opdracht had gegeven een dronken militair in telefoondraad te wikkelen, daarna in een kuil te plaat sen en die kuil gedeeltelijk te laten dichtgooien. Deswege veroordeelde de krijgsraad te velde hem tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienst zon der ontzetting. V. d. A. had tegen dit vonnis van de krijgsraad beroep aan getekend. Bij de familie Ten Brummeler-Hof- man, wonende aan de Oude Leedeweg te Pijnacker, is gisteren een drieling geboren, 2 meisjes en 1 jonden. De meisjes wegen ca 3 pond elk en cte jongen bijna 4 pond. De kinderen zijn gezond, maar moesten toch voor cou veuse-behandeling naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft worden over gebracht. De moeder maakt het goed. Het echtpaar bezat reeds 3 kinderen.^ |N zeer vele Franse kringen is men ernstig ontstemd over de rede, die de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Maandag te Parijs heeft gehouden en waarin hij dreigde, dat er een wijziging zal komen in de Ame rikaanse politiek als het Europese Legerplan niet wordt bekrachtigd. Deze woor den waren, dit was duidelijk, direct tot de Fransen gericht. Een aantal Franse voorstanders van het Europese Leger noemde de rede een grove diplomatieke fout. Men vat Dulles' woorden op als een ultimatum juist voor de presidentsver kiezingen, waarbij immers de Europese politiek zeker een rol zal spelen. De voorstanders van het Leger verwachten, dat dit nieuwe teken van Amerikaanse druk in het voordeel zal zijn van de tegenstanders van het Plan. Reuter meldt zelfs, dat volgens de meest gehoorde mening in Parijs Dulles met zijn waarschu wing het Europese Legerplan heeft getorpedeerd. Een van de hoogste Franse autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor het opstellen van de Legerverdrag zei: „Dit is het eind van het verdrag". Een Frans blad noemde Dulles „een Ame rikaanse Bismarck". TWEE leden van de Franse Nationale Vergadering, ex-volgelingen van De Gaulle, hebben zich gisteren in de volksvertegenwoordiging op scherpe wijze over Dulles' verklaring uitgelaten. Een van hen, de generaal De Montsa- toert, eiste een nieuw debat over de buitenlandse politiek. Frankrijk, zo zei hij, moet protesteren tegen de woorden door een vertegenwoordiger van een FOSTER DULLES „Amerikaanse Bismarck" VAN Maandagmorgen zes uur tot gis terochtend zes uur hebbe£ lië tenminste drie miHioen leden van de katholieke en communistische fede raties van vakverenigingen deelgeno men aan een zg. vier en twintig uu waarschuwingsstaking. De stake s sen een algehele herziening loonstelsel der Italiaanse alsmede een loonsverhoging fabrieken van de Noorditaliaanse zwa re industrie lag het werk '„takers bouwnijverheid was het aal?ta de groter dan werd verwacht, openbare vervoermiddelen yiele meeste grote steden uit. Alle fabrieken werden door sterke poHt/eposten be. schermd om het de werkwiUigen moge^ lijk te maken te werken. Er melding gemaakt van incidenten. Communistische arbeidersleiders ver- klaarden, dat de staking ee schuwing aan de werkgevers!^ deze niet de gewenste uitwerki g j dan zal, zo nodig, aan de er5 ,oor beiders kracht worden bijge van bedrijven, In alle en Verwachting totJjedenavond: LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk veel be^°'„ lro0g plaatselijk mist. Óverig weer en later opklanngom d ke tot matige z"1'?0°(Sp^r eraturen, Iets lagere middagtempera vooral in het °oste!?.Yd(,r j6 29 een golf van „tactische stakingen", verklaarden zij. Italiaanse katholieke arbeidersleiders gaven te kennen niet van zins te zijn zich in een langdurige communistische „stakingsgolf" te laten meeslepen. p)E BRITSE regering en in het bijzon- der de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, zijn nog steeds druk bezig met het voeren van besprekingen teneinde de voor Zondagnacht te be ginnen staking van 400.000 spoorweg mannen te voorkomen. Hoewel tje mi nister gister in het Lagerhuis werd toegejuicht toen hij een verklaring over de situatie aflegde en daarbij liet doorschemeren, dat de besprekingen met de diverse bij de kwestie betrok ken partijen nog worden voortgezet, kreeg hij kort daarop een koude dou che, toen hij vernam, dat ook in de werkplaatsen van de spoorwegen zal wordengestaakt Gisteravond kwart over zeven Is de 43-jarige J. van der Poel uit Zoeter- woude met een bestelauto te water ge reden en verdronken. De heer P. reed 'over de Leimuiderdijk in de richting Aalsmeer en is, vermoedelijk tenge volge van de mist, ter hoogte van de Leimuiderbrug (gemeente Haarlem mermeer) in de ringvaart gereden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. bevriende mogendheid gebruikt, waar bij er geen rekening, mee schijnt te worden gehouden, dat Frankrijk een souvereine staat is en die de indruk wekken, dat Fransen en Duitsers ge lijkelijk als oorlogsstokers worden be schouwd. Indien Dulles' woorden inder daad weergeven, wat zijn mening is, dan bestaat er gevaar voor ernstige na delige invloed op de oude Frans-Ame rikaanse vriendschap. Zijn woorden werden door het grootste deel der aan wezige afgevaardigden luid toegejuicht. Zie vervolg pag. 6, kolom 6 (Van onze parlementaire redacteur) NU BIJNA allen, tl ie moeten leven van loon of salaris, met ingang van 1 Januari a.s. een verhoging van dit loon of dit salaris zullen ont vangen, die bedoeld is ter compensatie van de huurverhoging, die op gelijke datum ingaat, is liet niet meer dan billijk, dal ook wat gedaan wordt voor allen, die een sociale rente trekken en tussen de wal en het schip bekneld dreigden te geraken. Met een bewonderenswaardige ijver heeft de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, een aantal wetsontwerpen ingediend om de sociale renten bij de loonsverhoging aan te passen. Dinsdagmiddag kwamen zij in de Tweede Kamer in openbare behandeling en zij werden reeds dezelfde middag alle zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Zodra de Eerste Kamer zich er eveneens mede verenigd heeft, zullen dus o-ok grote, minderbedeelde groepen van de bevolking een zij het geringe inkomstenverhoging krijgen. yOOR de Invaliditeits-, de Ziekte- en de Zeeongevallenwet 1919 en de wet tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsbesluit (verhoging loon grenzen) wordt de loongrens verhoogd van f 5025,tot f 5300,Voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening wordt het vrije minimum verhoogd van f 100 tot f 200,per week en worden de uit te keren bedragen verhoogd als volgt: voor een gehuwde man in een gemeen te van de eerste klasse met f 84,'tot f 1200,per jaar, tweede klasse met f 84,tot f 1164,derde klasse met f 90.tot f 1122,—; vierde klasse met f 90,tot f 1086,en vijfde klasse met f 90,tot f 1038,—; voor een onge huwde in een gemeente van de eerste klasse met f 60,tot f 696,per jaar; tweede klasse met f 60,tot f 672, derde klasse met f 66,tot f 642,—; vierde klasse met f 66,tot f 618,en vijfde klasse met f 66,tot f 594, De renten ingevolge de Invaliditeits wet en de op die renten verleende toe lagen worden met 6 verhoogd, zo dat de tijdelijke bijslag dan 21 be draagt. De toeslag per. gezin wordt f 42,50 inplaats van f 35,Er komt op de uitkeringen krachtens de Onge vallenwet 1921 de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 en de Zeeongeval lenwet 1919 na een reeds vroeger ver leende toeslag opnieuw een toeslag van 1 KINDERBIJSLAGEN Vóórts worden verhoogd de kinder bijslagen en de inkomensgrenzen van de Noodwetkinderbijslag kleine zelf standigen. Die inkomensgrenzen wor den namelijk van f 2800,tot f 3000, (Van onze parlementaire redacteur) D^ socialistische deskundige op het gebied van de volkshuisvesting, de heer Bommer, die Maandagmiddag in de Tweede Kamer de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in terpelleerde over diens circulaire aan de gemeentebesturen betreffende de huurverhoging van woningwetwonin gen, heeft met zijn toen ingediende motie geen succes gehad. Dinsdag middag verklaarde de meerderheid van de Kamer zich er tegen. De motie drong er bij de minister op aan, de gemeentebesturen alsnog in de gelegenheid te stellen voorstel len in te dienen om de huurverho ging van de met steun ingevolge de Beschikking Bijdragen Woningbouw 1948 gebouwde woningwetwoningen tot een lager percentage te beperken, indien zij menen, dat anders het huurpeil van deze woningen zou uit gaan boven dat van gelijkwaardige Het Noorse passagiersschip „Stavan- gerfjorddat verleden week midden op de Atlantische Oceaan in zware storm zijn roer verloor, zal mogelijk vóór Kerstmis op eigen kracht Noor wegen kunnen bereiken, als het weer blijft meewerken. Maandag bevond het schip, dat door middel van de twee schroeven wordt bestuurd, zich onge veer 480 kilometer ten Westen van Rockall, ten Westen van de Hebriden. De Britse sleepboot „Turmoil", die Maandag de „Stavangerfjord" bereikte, vaart met het schip mee, doch heeft het niet op sleeptouw genomen. De stem ming onder de ongeveer 600 passagiers aan boord van de „Stavangerfjord" is goed. Er is voldoende voedsel aanwe zig. Alleen is de passagiers verzocht zuinig te zijn met water. voor-oorlogse woningwetwoningen ter plaatse. De Kamer verwierp deze motie, nadat de heren Van Vliet (KVP) en Stapelkamp (AR) zich ertegen en de heer Gortzak (CPN) zich ervoor hadden verklaard, met 46 tegen 28 stemmen. Vóór waren alleen de PvdA en de CPN. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie verenigde de Kamer zich hierna met een wetsontwerp tot wijziging, van de begroting van de Staatsmijnen in Limburg voor het dienstjaar 1951 en een wetsontwerp betreffende nieuwe regelen omtrent onbevoegdverklaring van het algemeen nut van de onteigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakelij ke rechten ten behoeve van de drink watervoorziening van Amsterdam in de Gemeenten Tienhoven, Breukelen, Loenen, Loósdrecht en Bloemendaal. MINISTER SUURHOFF welkome wetten.... verhoogd. De kleine zelfstandigen ont vangen pas van het derde kind af kin derbijslag en wel 28 cent voor het derde kind en 34 cent voor het vierde en de volgende kinderen. Deze bedragen wor den 30 cent en 43 cent per dag. Het is de bedoeling van de regering, dat al deze verbeteringen ingaan op 1 Januari 1954. Zie vervolg pag. 6, kolom 6 BLIJKENS de memorie van .ant woord van het departement van Ver keer en Waterstaat op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer hoopt minister Algera, hoewel het vraagstuk van de oeververbinding van het IJ en het Noordzeekanaal en de noodzaak daarvoor verschillende berekeningen en begrotingen te maken nogal gecompli ceerd is, toch, dat een definitief rap port van de daarvoor ingestelde com missie niet op te lange termijn kan worden tegemoet gezien. Wel hoopt de minister spoedig een advies te ont vangen betreffende de wenselijkheid om aanstonds een brug- en wegverbin ding langs de Oranjesluizen te maken, waardoor naar het lijkt enige verlich ting kan worden gegeven voor' het ver keer tussen Amsterdam-Zuid en Am sterdam-Noord, zonder dat zulks prae- judicieert ten aanzien van de totstand koming van een of meer tunnels. Naar de tegenwoordige plannen zal de open stelling van de tunnel te Velsen voor het autoverkeer in de zomer van 1958 kunnen worden verwacht. Een onderzoek naar de mogelijkheid van vervroeging van dit tijdstip is gaande. De aansluitende weggedeelten kunnen tezelfder tijd gereed zijn. De nieuwe pont bij de Hembrug zal dezer dagen in gebruik worden gesteld. Het zal daarna mogelijk zijn om bij Velsen geregeld vier ponten in bedrijf te hou den. MEER DAN 2.500 Parijse studenten zijn in het „Quartier Latin" slaags ge weest met de politie. Zij protesteerden tegen de bezuiniging op het onderwijs- program voor volgend jaar en waren van plan in optocht naar de Nationale Vergadering te gaan om protesten in te dienen. Al eerder hadden zij een beto ging bfj de Sorbonne gehouden. Verscheidene studenten liepen ver wondingen op. Hun leider, Jean Mare Mousseron, die voorzitter is van de na tionale studentenbond, werd in een po- litie-auto gevankelijk weggevoerd, he vig bloedend uit wonden aan het hoofd. De politie stond later Vijf studenten toe het gebouw van de Nationale Ver gadering binnen te gaan om verzoek schriften aan afgevaardigden te over handigen. De studentenbond heeft geprotesteerd tegen „onmenselijk optreden" van de politie. Volgens de bond zijn tiental len studenten gewond geraakt door slagen met politieknuppels. Onlangs stelde het ministerie van Onderwijs voor, in het komende jaar 170 millioen frank (1,7 millioen gulden) uit te trekken voor sociale voorzienin gen voor de studenten. Onderwijsdes kundigen hadden echter een bedrag van 1.5 milliard frank (1.5 millioen gulden) voorgesteld. De socialistische afgevaardigde Dei- xoune beloofde de studenten, dat hij zowel deze kwestie als het optreden van de politie in de Nationale Verga dering ter sprake zal brengen. Voordat de studenten uiteengingen, eisten zij in spreekkoren het aftreden van de mi nister van onderwijs, André Marie. McCARTHï MELDT WEER ONT- SLAGEN Senator McCarthy heeft meegedeeld dat naar aanleiding van een onderzoek op de luchtbasis Griffis twaalf burger- employé's om „veiligheidsredenen zijn ontslagen. Onze hoofdredacteur, de heer II. M. Koemans zal op 22 Januari in het televisieprogramma van de AVRO iets vertellen van zijn reis naar Australië en India. Dit ge beurt in een gesprek tussen hem, mej. Kamstra van het dames weekblad Margriet en de heer D. Hendrickse van het dagblad Trouw. De uitzending zal een kwartier duren. fNDIEN wij zouden zeggen, dat de waarschuwing, welke de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, aan het adres van Frank rijk heeft gericht, in elegante bewoor dingen was vervat, dan zouden wij be paald een onwaarheid spreken. Dulles heeft Frankrijk voor de voeten gegooid, dat het de Europese Defensie Gemeen schap als een politieke speelbal in let terlijke betekenis beschouwt en dat de Verenigde Staten niet bereid zijn op deze weg voort te gaan. Amerika zal zijn politiek in Europa grondig herzien, indien hierin geen wijziging komt. Frankrijk moet maar een verbond slui ten met Duitsland om de tegenstellin gen tussen beide landen voor goed op te lossen. Wij geloven deze waarschuwing als een ultimatum te mogen beschouwen. Frankrijk zal daarmee rekening moe ten houden. Zoals ieder land er goed aan doet nauwkeurig te letten op wat de Verenigde Staten wensen en zeggen te willen. Is de overtuiging van Dulles overi gens helemaal reëel? Wij hebben méér dan eens de overtuiging uitgesproken, dat de Verenigde Staten klaarblijkelijk het beste met Europa voor hebben, maar dat wij vooral niet moeten den ken, dat zij handelen, als zij doen, lou ter en alleen uit liefde voor de weste lijke democratieën. Neen, Amerika heeft tegen mogelijke communistische aggressie een dam nodig. Deze dam loopt door Europa aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Deze situatie is on ontkoombaar. Wij kunnen er tegen protesteren, men kan de klok van de geschiedenis niet terugzetten. Het is evenwel goed af en toe in de herinnering terug te roepen hoe de toestand van het ogenblik is ontstaan. Dan zien we, dat Engeland een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in de totstandkoming van de onbevredigende toestand. Engeland heeft er na 1945 naar gestreefd zijn plaats als belang stellend buitenstaander, aan de rand van Europa, te hernemen. Het heeft daarvoor het lang niet slecht klinken de argument, dat het rekening moet houden met „de mening in zijn Com- monwealth". Frankrijk heeft een historische angst van Duitsland. Niet ten onrechte zou den wij willen zeggen. Frankrijk heeft bepaald geen prettige dingen van onze onze Oostelijke naburen beleefd. Daar om zag en ziet Frankrijk in een directe deelneming van Engeland aan de EDG een sterk tegenwicht tegen een moge lijke overheersende positie van West- Duitsland in de defensiegemeenschap. Engeland is daarop niet ingegaan. Het zondert zich af en is tegelijkertijd zo slim dit niet geheel duidelijk te laten merken. Frankrijk legt sterke nadruk op een ontwikkeling van de NAI'O. Daarin vindt het land steun genoeg. Duitsland maakt daarvan geen deel uit. Van de EDG wel. Dulles heeft even wel gezegd, dat een duurzame en nau we samenwerking van de Britse en Amerikaanse strijdkrachten met die van het vasteland van Europa alleen langs de weg van een EDG bereikbaar zal zijn. Maar waarom het vasteland van Europa zo nadrukkelijk van Enge land gescheiden? Het alternatief, dat Dulles zo niet met evenveel woorden stelde dan toch bedoelde, is, dat Amerika zijn belang stelling zal bepalen tot het oprichten van een nieuw Duits leger. Daar ligt precies het probleem. En al kunnen wij begrijpen, dat Foster Dul les' geduld ten opzichte van Frankrijk uitgeput raakt, wij mogen niet verge ten, dat Amerika betrekkelijk gemak kelijk praten heeft. Europa is de twee de wereldoorlog niet vergeten. En hoe wel het inziet, dat de Duitse defensie- kracht niet misbaar is, het huivert bij de gedachte, dat Duitsland t.zt. op nieuw aan het voornaamste touwtje trekt? Niettegenstaande Adenauer's verzekeringen. Overigens kan Frankrijk deze kans tot het uiterste verminderen door orde op eigen zaken te stellen. Europa heeft aan een confererend (en vaak ruzie makend) Frankrijk helemaal niets. Dulles heeft dus gelijk, maar Bidault had niet helemaal ongelijk. Het is las tig een dergelijke situatie naar tevre denheid op te lossen. Ultimata geven nooit de goede weg aan.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1