Hedenmiddag eindstrijd tussen Laniel en Naegelen „De Zeven Provinciën" officieel in dienst gesteld De mijnwerkers in de Borinage leggen het werk neer Bericht over Beria-proces kwam geheel onverwacht Biedt de Russen een waarborg tegen aggressie Buitenlandse politiek Maximum snelheid hoger dan verwach t werd Zwemsters naar Hongarije vertrokken Churchill en Eden in Lagerhuis Vrijdag 18 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78c Jaargang No. 1321 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Om het Franse presidentschap Communisten één met de Socialisten Spanning in het paleis der Lodewijken Zonder vrouwen gaat het niet.. Vermiste straaljager nog niet gevonden Barricaden in de straten Goed, zeg maar Ike Attlee: Premier bracht geen geschenken mee De kogel als straf? WEERBERICHT Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgirontimmer 449041 Telefoon 2345 1 AK1EV EN. Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttert.les") tot 15 woorden.... 1 l.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: pet kwartaal 6.U5 oer maand t 2.02 bu vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 1 0.' kwamen 916 I'ranse Kamerleden en Senatoren in het Prat 1 'ge astee \an ersailles, het eens zo luxe paleis van de Lode- w ijken, bijeen om een nieuwe Franse president te kiezen als opvolger van Vincent Auriol, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Het kasteel wer nor t inzenden leden van de Republikeinse Garde, politiemannen en militairen bewaakt. Van de acht belangrijkste candïdaten voor het presidentschap had gister na twee stemmingen niet een de vereiste ab- so ute met r< i r ïeid behaald, waarna werd besloten dé derde stemming uit te stellen tot hedenmiddag twee uur. Na de tweede stemming bleek de Socialistische candidaat Naegelen; die ook door de communisten or l gesteund, zeer zeker omdat liij, tegen liet Europese Legérverdrag is gekant, de meeste stemmen (299) op zich te hebben verenigd. Op hem lolgt premier Joseph Laniel met 276 stemmen, daarna komt Del- bos met 18Ó stemmen en voorts Bidault met 143 stemmen. Het is dus wel zeker dat het vandaag een eindstrijd zal.worden om de Socialist Naegelen en Laniel, gematigd conservatief. acht belangrijke candidaten wa ren gister toen de stemmingen begonnen: Laniel, Bidault (Volksre publikein), Delbos (Radicaal), Marcel Edmond Naegelen, Fourcade (gema tigd conservatief), Medecin (radicaal), Cachin (communis») en Paul Kalb (Gaullist). Bij de eerste stemming haalde niet een candidaat de absolute meerderheid. De uitslag was toen: Naegelen 160, Laniel 155, Bidault 131, Delbos 129, Kalb 114, Fourcade 62, Meaecin 55 en Cachin 113. De absolu te meerderheid is 476 stemmen. Bij de tweede stemming besloten de communisten de socialist Naegelen te steunen. Fourcade en Medecin trok ken zich terug. Het gehele land was in staat via radio en televisie de plechtige verkiezing te volgen. Stren- faLVORENS de plechtige verkie zingszitting begon schaarden bijna duizend politici, diplomaten, parlementsleden en andere per sonen zich te Versailles om- een officieel verkiezingsnoenmaal Frankrijk zou het land van de elegante vrouw en de mode niet zijn als men ook hier. de dames niet bijhaalde. Honderden modieus geklede vrouwen, onder wie de filmster Olivia de Havilland en de Franse ster Simone Simon, poseerden tussen de gangen van het maal voor de vele fotogra fen. De stad Chamonix, luxe winter sportplaats in de Franse Alpen aan de voet van de Mont Blanc, heeft in een telegram aan de voorzitter van de Nationale Ver gadering „de gelukkige, die voor het presidentschap van de Franse republiek wordt gekozen" uitge nodigd voor een verblijf van een week in dat heerlijke bergstadje. Olivia, was er ook bij MARCEL NAEGELEN JOSEPH LANIEL (Van een onzer redacteuren) Gisteren heeft de politie te water, groep Enkhuizen de gehele dag ge zocht naar de Meteor-straaljager die Woensdagmiddag nabij Medemblik in het IJselmeer is gestort en waarbij de 21-jarige sergeant vlieger A. van Vliet uit. Ridderkerk om het leven kwam. Alle pogingen waren tever geefs. Vandaag is men opnieuw met de politieboot uitgevaren om te zoe ken, waarbij een mijnenveger van de Koninklijke Marine assistentie zal vérlenen. In zes van de zeven mijnen in de Borinage (België) waarvan de mui ting is aangekondigd, hebben de helders gister het werk k&2 In de zevende mijn is later de s afgekondigd. Te Wasmes hebben de mijnwerkers zelfs baricades opg pen in de straten. Gistermorgen om zes uur '|e dagploeg van de mijn Escouffiau ge wetgerd af te dalen. De nl'JnT_, hebben de bovengrondse arbeic de employé's verhinderd het werk te betreden. Voorafgegaan door trom melslagers begaVen zij zich hierop naar de mijnen van Hornu en van Wasmes alsmede die van Grisoel en Grand Trait, waar zij de mijnwerkers wisten te bewegen het werk even eens neer te leggen. Er deden zich tot nu toe echter geen incidenten voor. Intussen zijn in de Borinage de des kundigen van de Kolen- en Staalge meenschap aangekomen, die thans be sprekingen voeren met de maatschap pij aan wie de met sluiting bedreigde mijnen toebehoren. ge voorzorgsmaatregelen waren geno men opdat geen onbevoegden nabij het paleis konden komen. De 250 Franse en buitenlandse journalisten staan meer dan honderd telefoon cellen en directe telex- en radiover bindingen ter beschikking. De gemeenschappelijke zitting van Nationale Vergadering en Senaat had plaats in de grote hal van het paleis, waartoe ruim zeventig extra zetels waren geplaatst om elke afgevaardig de een stoel te kunnen bieden. De ziting werd ingeleid door Andre le Troquer, fungerend voorzitter van de Verenigde Vergadering, die de bijeen komst om twee uur officieel opende. Nadat men de letter „U" had getrok ken, bracht de Gaullistische staatsse cretaris Henri Ulver als eerste zijn stem uit. De kiesgerechtigden stem men nl. in alphabetische volgorde. Glimlachend heeft president Eisenho- wer, op een vraag van een journalist ter persconferentie, toestemming gege ven om hem in krant, radio en televisie „Ike" te noemen. Hij zeide van kinds been af aan die bijnaam gewend ge weest te zijn en er geen aantasting van de presidentiële waardigheid in te zien. In Hollywood is na langdurige ziekte op 73-jarige leeftijd overleden Hector Sarnó. één der eerste acteurs uit de tijd van de stomme film. s<, j TIJDENS het debat over de bui tenlandse politiek, dat gisteren werd gevoerd in bel Britse Lager huis kwamen zowel premier Churchill, diens minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, als de lei der der Socialistische oppositie, Clement Attlee, aan het woord. Sir Winston opende de rij van spre kers. Hij greep daarbij terug op de Bermuda-conferentie en zei, dat hij daar had betoogd, dat Rusland recht heeft tegen aggressie nazi's op waarhor- gen tegen aggressie na alles wat het niet de nazi's heeft meege maakt. ,,Ik hoop, dal de conferen tie te Berlijn iets zal opleveren, dat de Russen een gevoel van vei ligheid geeft anders dan door macht alleen". 1 QP Bermuda heb ik betoogd, aldus de premier, dat de Britten hun troepen op het vasteland van Europa moeten houden zolang de Amerikaanse troepen er gelegerd zullen blijven. Indien de Fransen het Europese Leger Verdrag niet tijdig bekrachtigen, zal het plan voor de NAVO op grotere schaal, met inbegrip van West-Duitsland, op vele Op Hongaarse uitnodiging ver trokken gister een aantal Ne derlandse zwemsters per vlieg tuig naar Boedapest. Een vro lijk afscheid op de trjip van hei toestel. Van onder naar boven Nol GarritsenGeertje W ielema, Ria Vonk en Rita Bruins. moeilijkheden stuiten, misschien zelfs onuitvoerbaar blijken te zijn. De waar schuwing van Dulles te Parijs noemde Churchill „geducht". Hij voegde er aan toe, dat alle mtrgeitrke gevolgen van het opgeven van het Europese leger duidelijk voor ogen van het Franse volk dienen te worden gesteld. Eisenhowers voorstel voor een we reldbank voor atoomenergie vond Churchill een van de belangrijkste fei ten uit de wereldgeschiedenis sedert de oorlog. Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie „deze lichtstraal" niet zal negeren. (Zie vervolg pag. 2 kolom 5) f-[ET parlementaire debat over de buitenlandse politiek van ons land maakt ieder jaar op ons bepaald een onwezenlijke indruk. De grote luchters in het gebouw van de Tweede Kamer mogen zijn ontstoken ter ere van de buitenlandse diplomaten (die overigens deze keer afwezig bleven), tiet zou sterk overdreven zijn te zeggen, dat dit licht ook blijkt te schijnen in hoofd en hart van onze volksvertegenwoor digers. Wij hebben na de oorlof, toen onze positie in de internationale we reld nog maar héél zwak was als ge volg van omstandigheden buiten onze schuld, lange tijd een zeer bescheiden stem kunnen laten horen. En indien wij meenden bepaalde rechten te kun nen doen gelden, liepen onze geallieer de vrienden eenvoudig langs en over ons heen. Er is evenwel in onze plaats in de wereld wel een belangrijke wijziging gekomen. Men rekent nu eenmaal niet altijd met dingen van de geest, maar meestal met zeer materiële zaken. Welnu, de economische situatie van ons land heeft belangrijke verbeterin gen ondergaan. Wij hebben de bede laarsstaf reeds lang in een hoek gezet. Niettemin krijgen- wij steeds de bij zonder teleurstellende indruk, dat onze buitenlandse vertegenwoordigingen al te zeer de deugd der bescheidenheid beoefenen. In politicis wordt deze deugd in het algemeen niet' gewaar deerd. Wie de gewoonste dingen (en soms de domste) met veel nadruk naar voren weet te brengen wint het ooi- van zijn partners. Om niet te zeggen, dat de brutalen direct al zeker kunnen zijn van de halve wereld. Beschouwen wij de inhoud van de redevoeringen, welke dezer dagen in de Tweede Kamer zijn gehouden, dan blijven wij ons verontrust afvragen welke parlementariër nu eigenlijk in staat is werkelijk belangrijke dingen te zeggen. Niet over onderdelen van onze buitenlandse politiek, maar over het algemene beeld, dat de wereld van Vandaag te zien geeft. Het is alsof alle woordvoerders zich voorgenomen heb ben er rekening mee te houden, dat het een paar groten zijn, die over het wel en wee van de wereld beslissen .en dan lang niet altijd uit altruïstische, meest al zelfs ui* volkomen egoïstische over weg! gen. Zelfs al zou niemand naar deze Nederlanders-van-de-grote-lijn wil len luisteren dan nog is het eenmaal per jaar naar ons voorkomt de taak van de buitenlandse experts in de Tweede Kamer alle Foster Dullessen, alle Churchills, Edens en Bidaults te vergeten en rondweg te zeggen wat zij op hun hart hebben. Ziet Ge: men kan ons land nimmer verdenken' v een oratio pro domo. Daarvoor is het immers te klein. Maar waarom dan alles zo ge- ƒ7") matigd e zo weinig brillant? WIJ zijn aangewezen om als eerste bemanning dit nieuwe schip te gaan han teren. Dat is een eervolle, doch geen gemakkelijke opdracht. Door de vele en zware eisen, die tegenwoordig aan een moderne kruiser gesteld moeten wor den. zit dit schip vol nieuwe installaties, waarvan wij ons het juiste gebruik nog eigen zullen dienen te maken", aldus de commandant van de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën", kapitein-ter-zee G. B. M. van Erkel in zijn toespraak tijdens de officiële indienststelling van dit trotse schip gisteren in Rotterdam Het werd een uitermate feestelijke gebeurtenis. De bemanning stond „alle hens voor de boeg" aangetreden toen de vlag, geus en wimpel werden gehesen, te zamen met de onderseheidingsvlag van de waarnemende vlagofficier materieel. De tamboers en pijpers van de marinierskapel van de Koninklijke Marine bliezen de vaandelmars, waarna de kapel het Wilhelmus ten gehore bracht. De rommandant zei verder, dat de bemanning naar verhouding met vooroorlogse schepen veel groter geworden is, zodat de beschikbare ruimte per hoofd veel kleiner is. „Ik reken er op, dat U allen Uw beste krachten zult geven, om van dit schip een goed schip te maken", zo besloot hij. Zoals bekend liet H. M. de Koningin de kruiser, die 85 millioen gulden heeft gekost op 22 Augustus 1950 van stapel lopen en op 14 Mei 1953 begon nen de proeftochten, die uitstekend verliepen. De maximumsnelheid bleek hoger te liggen d „n contractueel was verlangd. Dc hoofdbewapening van het schip bestaat uit vier Bofors-dubbelto- rens, elk met twee kanons van 15 cm snelvuurgeschut. zowel geschikt tegen zee- als luchtdoelen. Deze ka nons werden ten dele geleverd door Bofors, ten dele in licentie vervaar digd in Nederland. Voorts bevat, de be wapening evenals die van Hr Ms „De Ruyter" 8 kanons van 5.7 cm, even eens in dubbeltorens. Ook dit geschut heeft een bijzonder hoge vuursnelheid en is bedoeld tegen zee- zowel als luchtdoelen. Tenslotte staat op het schip een aantal mitrailleurs van 40 mm opgesteld, terwijl het ook is voor zien van de nieuwste onderzeebootbe strijdingsmiddelen, die werden ontwik keld door Nederlandse en Franse des kundigen. Zij zijn verwant aan het ra ketwapen en zullen de traditionele diepteoom vervangen. Hoewol de leng te over alles door een andere voorste ven iels korter is dan bij de .Ruyter (het laatste-schip heeft een lengte van 187,32 m en „De Zeven Provinciën" meet 185,70 m) is de standaard-water verplaatsing dezelfde, nl. 10.000 ton. Het machinévermogen is 70.000 pk, de maximumsnelheid meer dan 32 zeemij len per uur. DE grootste breedte is 17,25 m. de gemiddelde diepgang 6,40 en de be manning bestaat op oorlogssterkte uit 973 koppen. De vredessterkte is 650 man. De kruiser „De Ruyter", zal op 5 Ja nuari uitvaren en een week nadat dit schip zal zijn teruggekomen, gaat „De Zeven Provinciën" een garantiereis maken naar de Nederlandse Antillen. Deze reis zal, naar verwacht wordt, eind Maart 1954 beginnen. Nadat het protocol van overname door Schout bij Nacht C. W. Heringa, waarnemend vlagofficier materieel voor de officiële indienststelling gete kend was reikte laatstgenoemde Ko ninklijke onderscheidingen uit aan mi litairen, ambtenaren en ledet. van de werf, (het schip werd gebouwd bij de N.V. Rotterdamse Droogdok Maat schappij). die bij dc bouw betrokken zijn geweest. TOT Officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden werd be noemd kapitein-luitenant ter zee van de technische dienst J. A. Bokkes (bij bevordering) en tot Officier in de Or de van Oranje-Nassau ir J. J. M. Sluijs, werkzaam bij dc Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. en belast met de algemene leiding van de bouw der schepen, bestemd voor de Ko ninklijke Marine. De Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud met de zwaarden, werd uitgereikt aan S. Smit, opperschjpper der Koninklijke Marine, de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan H. Guldemeester, hoofdopzichter in vaste dienst -bij het ministerie van Marine, de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden aan B. Van den Dik- kenborg, majoor-machinist der Ko ninklijke Marine en de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver aan W. J. Dieleman, schecpsbouwersbaas bij de Rotterdam sche Droogdok Maatschappij N.V. J. C. Schrier, electriciensbaas bij de N.V. Van Rietschoten en Houwers en aan B. de Clerk!1 opzichter in vaste dienst bij het marine electronisch bedrijf. Tenslotte werd nog de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in brons uitgereikt aan P. M. Houter, bankwerker foijde Rotterdam sche Droogdok Maatschappij N.V. en aan G. van Ee, koperslager bij de Rot terdamsche Droogdok Maatschappij N.V. Het Noorse passagiersschip „Stavangcr- fjord", dat een tiental dagen geleden op zee zijn roer verloor, is gister de Oslo- fjord op weg naar Oslo binnengevaren. Het bericht, dat Beria zich tenslotte wegens hoogverraad zal moeten ver antwoorden, heeft te Moskou bij velen het effect gehad als van een bominslag. Sinds de ex-minister van Binnenlandse Zaken en een der hoogsten in den lan de vijf maanden geleden werd gearres teerd, had men niets meer over Beria vernomen en men vermoedde reeds, dat de zaak in de doofpot was gestopt. Men was die mening te meer toe gedaan, nu de Sovjet-Unie zich wat het binnenland betreft beijvert om de levensstandaard te verhogen en op het gebied van de buitenlandse politiek zich bezig houdt met een grote diplo matieke bedrijvigheid. Ook in officiële Amerikaanse kringen toont men zich verwonderd over het feit, dat de Sovjet-leiders de zaak- Beria naar voren hebben gebracht, nu de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" op handen is. Een studie van de Sovjetrussische wet krachtens welke Beria voor de rechter gebracht zal worden, geeft aanleiding te veronderstellen, dat het proces met gesloten deuren zal worden gevoerd en dat, als Beria veroordeeld wordt, hij door de kogel zal sterven. Krachtens deze wet is het zeer on waarschijnlijk, dat Beria en zijn zes medebeklaagden in het openbaar be recht zullen worden. Verwachting tot hedenavond: KOUDER In de Zuidelijke provincies plaat selijk opklaringen. Overigens ne vel of mist met opnieuw lagere temperaturen. Zwakke tot mati ge Oostelijke wind. Zaterdag; Zon op 8.45. onder 16.29 Maan op 15.14. onder 7.59

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1