WIJ MOETEN leegverkopen! De Koninklijke familie op de Oudejaarsavond verenigd DE WONDERE WAERELT Ontploffing maakte een gezin in Den Haag dakloos Hoop op behoud vrede in vele nieuwjaarstoespraken Onze Rebusprijsvraag (4) In kort bestek Herenmodeartikeien HET HERENMODEHUIS De duivel werd te vroeg verbrand Vijf personen zwaar gewond Auto bij Steen wijk tegen een boom Voor de Prins een „kleine" skitocht met zijn dochters Schrik in Nijmegen Ernstige autobotsing Wa terleidingtarief 20 pet hoger ALLEEN GOEDE Moeder doodde haar baby OPLOSSEN, UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzending van de rebussen in de week van 10-16 Januari a.s. „Tass" zong een oud liedje Indentiteit van Trotzky's moordenaar ontdekt DE SCHAGER MARKT BESOMMINGEN IJMUIDEN Ook Marijke stond op de lange latten ZATERDAG 2 JANUARI 19S4 Op Plein 1944 vierde Nijmegen Don derdagavond oudejaarsfeest met toe spraken van „Marieken van Nim- weghen" en de burgemeester. Vele duizenden woonden deze intussen traditioneel geworden avond bij. Het hoofdmoment was, dat „Duivel Moenen" van de vellichte transen van de Stevenstoren zou worden gewor pen om daarna op een drie meter hoge brandstapel midden op het plein te worden verbrand. De val van de Moenenpop lukte goed. Maar toen Marieken haar oude- jaarstoespraak en dialoog met Moe nen juist had beëindigd en de burge meester, mr Ch. Hustinx, de burgerij het beste voor het nieuwe jaar toe wenste, wekte een hevige knal op het plein algemene ontsteltenis. Wat was er gebeurd? De hoge brandstapel was plotseling met groot lawaai ontbrand. Toen de brandweer de stapel hout en licht ontvlambaar dennensnoeisel ruim met benzine had besprenkeld en er nop een brandweerman met een groot blik benzine op een ladder tegen de sta pel stond, wierp een straatjongen plotseling brandend vuurwerk van enige afstand op het hout. De benzine ontplofte en een grote steekvlam schoot omhoog. De luchtdruk bij de explosie was zo sterk, dat zelfs een grote spiegelruit van een nabij gele gen cafetaria in gruizels vloog. Per soonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. De brandweerman was intussen ijlings van de brandstapel gesprongen. Moenen werd daarop, toen het vuur nu eenmaal brandde, alsnog in het vuur ge#orpen. Maar de feestvreugde was door de roekeloze daad van de Nijmeegse straatjongen wel enigszins verstoord MIEUWJAARSNACHT omstreeks 1 uur heeft op de Nieuwe Weg te Valken burg een ernstige autobotsing plaats gevonden, waarbij vijf personen uit Spekholzerheide zware verwondingen hebben opgelopen en naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Een tweetal slachtoffers onder wie de 20- jarige mej. S. verkeert in levensgevaar. Medische en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Vorige week hebben wjj melding ge maakt van een verhoging der water leidingtarieven per 1 Januari 1954, zulks in verband met de extra-lasten, welke de infiltratie van het waterwin gebied met Lekwater met zich brengt. Hierbjj werd d«or Ged. Staten niet medegedeeld hoeveel deze verhoging zal bedragen. Bij informatie aan het Prov. Waterleidingbedrijf te Bloemen- mendaal werd ons medegedeeld, dat op een verhoging van pl.m. 20 p.ct. moet worden gerekend. en het pand voor anderen ontruimen. Er wordt ook werkelijk op geruimd en leegverkoeht, want 31 JANUARI moeten wij weg zijn. Een pracht dubbel POPELINE REGENJAS, gegarand. waterdicht van 49 voor 35.90 HOEDEN O QA van 16.75 vooru' OVERHEMDEN I 0 90 met losse boorden van 19.75 voor V.#w OVERHEMDEN 7 90 met vast boord, dubb. borst WOLLEN HEREN VESTEN I C QA van 28.75 voor 1 Interlock BROEKJES en SINGLETS I JQ maat 4, 5, 6, 7 I.A7 Er is te veel om op te noemen. Komt U maar kijken KEIZERSTR. 63, DEN HELDER, TEL. 2518 £EN NEDERLANDSE hoogleraar heeft kort geleden onder een pseu doniem een detectieve- roman geschreven met de titel „Moord inMep- pel". Hij zegt in dit boek, dat hij het ver haal in Meppel laat spe len, omdat de mensen, die daar wonen, uit pure verveling wel de neiging moeten koesteren elkan der de strot af te snij den. De gemeenteraad van Meppel heeft deze opmerking een aanflui ting van de goede stad genoemd en een motie van protest aangenomen. £)E AMERIKAANSE minister van Lucht macht Harold Talbott. een generaal en veer tien beroepsartisten, voor het grootste deel vrouwen, hebben Oude jaarsavond een bezoek gebracht aan manschap pen van de Amerikaan se luchtmacht, die aan het einde van de wereld zijn gelegerd, namelijk op de militaire bases op Groenland. Zij hebben de mannen voor een aantal uren de koudeen de eenzaamheid van de Poolcirkel doen verge ten. Vooral met de mi nister en de generaal hebben de militairen zich kostelijk geamu seerd. ^EN zeer gedistingeerde heer trad vastberaden een showroom van auto's te Oakland in Californië binnen. Hij keek even om zich heen. ontdekte een blauwe Sedan met witte kap, welke er zeer kostbaar en even gedis tingeerd als hij zelf uit zag, en sprak autoritair: „Dit is wat ik zoek". Vervolgens nam de heer zonder dralen plaats ach ter het stuur van de wa gen startte en reed weg, de showroom uit. Nie- mdnd heeft hem ooit weergezien. J)T3 AMERIKAAN Don Lee, een ex-bokser,, die onder anderen tegen Bobo Olsen en R. Sugar Ray uitkwam, liep in zijn hotel te Los Ange- les een verkeerde ka mer binnen, omdat hij zich in de verdieping vergist had. De tijdelij ke bewoner van dit ap partement bleek een kort aangebonden heer te zijn, want in plaats van zijn bezoeker be leefd op zijn vergissing te wijzen, trok hij een levensgrote revolver en schoot mister Lee dood. Hij had het natuurlijk niet aangedurfd zich op de vuist met hem te meten. \[OLGENS tJET België sche instituut voor de statistiek waren er in 1952 in België 131.000 meer vrouwen dan man nen. Dit komt voorna melijk doordat de sterfte onder de vrouwen op rij pere leeftijd geringer is dan die der mannen. Men heeft uitgerekend, dat op iedere 100.000 vrouwen er thans meer dan 70.000 zijn, die <%e ■65-jarige leeftijd berei ken. Op iedere 100.000 mannen zijn er daarente gen slechts 58.700, die het tot die leeftijd brengen. Laten wij het er dus maar goed van nemen! Een ontploffing, kennelijk ontstaan door onvoorzichtigheid bjj het vullen van ballonnetjes, heeft Oudejaars avond het gezin Schouten uit de Ma- ziestraat in Den Haag letterlijk dak loos gemaakt. In het betrokken pand is beneden een rijwielreparatiewerkplaats geves tigd, op de eerste etage woont het ge zin S. en daarboven is de zolder. Op deze zolder nu waren drie zoons van dit gezin, 15, 17 en 20 jaar oud, en eni ge van hun vrienden, bezig met het vullen van „knalbqllonnetjes". Op de eerste etage hadden zij een zuurstof- cylinder geplaatst met een leiding naar boven en op de zoldler zelf was een acetyleenapparaat. Met een meng sel van acetyleen en zuurstof vulden zij hun ballonnetjes. Vermoedelijk heeft een hunner een sigaretje opge stoken en het gevolg daarvan was, dat omstreeks kwart over zeven de hon derd ballonnetjes, die al gevuld en wel onder het dak hingen, met een gewel dige knal ontploften en dat meteen het dak en het bovenste deel van de voorgevel werden weggeslagen. Ook de zoldervloer begaf het en in de woonvertrekken daaronder werd een enorme ravage aangericht. In de buurt sneuvelden verschillende ruiten. De Haagse brandweer rukte uit met een autospuit en een kraanwagen, maar kon zich, doordat geen brand uitbrak, beperken tot beveiligingswerk en het opruimen van een grote hoeveelheid puin, die op straat terecht was geko men. Een van de jongens werd aan het hoofd gewond en mevrouw S. kreeg een .shock. Op de Meppelerweg te Steenwijk is gisteravond een uit de richting Meppel komende auto, die met vrij grote snelheid reed, ter hoogte van de begraafplaats uit de bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. In de auto zaten drie broers, de heren Muller uit Rotterdam en de echtge note van een hunner, de 23-jarige me vrouw M. Mullerde' Rooy. De 21-jarige heer J. Muller is on middellijk na het ongeval overleden. Zijn schoonzuster mevrouw Muller— de Rooy, werd ernstig gewond. Zij werd met beide broers, die eveneens gewond waren, naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Later ontvingen wij bericht, dat ook mevr. Mullerde Rooy is bezweken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag de 25-jarige mevrouw E. E. W., echtgenote van de K. uit Utrecht, veroordeeld tot een jaar gevangenis- Straf met aftrek van de TA maand Voorarrest, alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling met een proef tijd van drie jaar. Deze in Indonesië geboren vrouw stond terecht wegens mishandeling van een harer babies waarbij de dood onmiddellijk was in getreden. GROOTEBROEK, 30 Dec. 1953. - 15.000 kg uien, grof 4.805.50, middel 5.90—6.90, driel. 7.20—8.50, nep 19.90— 20.60; 200 kg spruiten 28.0032.00; 2000 kg rode kool 6.009.00; 8000 kg groene kool 7.0010.90; 150 stuks bloemkool, B 30.00, B II 19.00, C 19.00, CII 15.00. "j"ALRIJKE leidende figuren in deze wereld hebben ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar hun visie gegeven op de toestand in de we reld en daaraan in een of andere vorm hun wensen voor de toekomst verbon den. Het is een heterogeen gezelschap, waarvan wij hierbij enkele der belang rijkste uitspraken overnemen. DR DREES sprak voor de wereldom roep tot de Nederlanders in het buiten land. Ook hij releveerde daarbij in de eerste plaats het zware verlies, dat ons land op de oudejaarsdag leed door het heengaan van dr Plesman, „een van de grote figuren, die de naam van Nederland over de wereld dragen". De premier sprak over de emigratie en de sympathie die men in ons land bij de watersnood op zo grote wijze in het buitenland ondervond. Een bijzondere groet richtte hij aan de Nederlanders, die onder toenemende moeilijkheden in Indonesië hun arbeid voortzetten. MINISTER KERNKAMP richtte zich via de wereldomroep speciaal tot de Rijksgenoten overzee. Ook hij dankte voor de hulp bij de ramp ondervonden. Hij constateerde met voldoening, dat zeer binnenkort in Willemstad het overleg inzake voortzetting van de Ronde Tafel Conferentie gaan begin nen. VINCENT AURIOL, de aftredende Franse president, wees er in een rede tot de diplomaten, die hem hun nieuw jaarswensen kwamen aanbieden, op, dat men niet moet vergeten, dat oor log en bezetting rechtstreeks verant woordelijk zijn voor vele van de moei lijkheden waarin het land zich thans nog bevindt. De Franse verliezen en de verwoesting waren zwaar. Bij een beoordeling van ons volk, laat men zich soms te sterk leiden door onze politieke beroeringen. WOROSJILOV, de president van de Sovjet-Unie, zei dat de bevolking op alle manieren de vrede in de wereld zal bevorderen. De Sovjet-gemeen schap is eensgezind, de vriendschap van de volkeren der Unie onverwoestbaar. Hij dankte de arbeiders voor hun suc ces met het vijfjarenplan. Millioenen gewone en eerlijke mensen in de kapi talistische landen werken samen met ons in het verenigde kamp van de vre- desstrijders. aldus de president. Laat het jaar 1954 het jaar van de vrede zijn CHURCHILL: Mijn regering zal in 1954 met alle middelen voortgaan om te streven naar vrede. De groeiende kracht van de vrije wereld gekoppeld aan de wens om eerlijke en eervolle overeenkomsten te treffen, heeft de mogelijkheid van een internationaal conflict verkleind. HEUSS, president van West-Duits- land: Het tijdperk van het uitwisselen van nota's zal thans plaats maken voor „werkelijke onderhandelingen". Het vraagstuk van de hereniging van Duits land is een zaak van Europese beteke nis. Een regeling van de Frans-West- duiste betrekkingen zal leiden tot de ontwikkeling van een Europees be wustzijn. KIM IL SOENG, premier van Noord- Korea sprak in zijn nieuwjaarsbood schap over „de Amerikaanse imperia listen en de benide van Syngman Rhee", die hij er van beschuldigde, dat zij het tot stand komen van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk tegenwerken. TASS, het Russische persbureau zei o.a. Gelijk voorheen bracht ook het jaar 1953 voor de arbeiders in de kapi talistische landen geen geluk. De kapi talisten hebben, hun aanvallen op de rechten en het levenspeil van de vol kenmassa nog versterkt. Mililoenen mensen zijn aan de rand van ellende en gebrek gebracht Volgens de Canadese bereden politie heeft men eindelijk kunnen vaststel len, dat de man, die in 1943 wegens moord op de verbannen Russische lei der Trotzky tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, eer» Spanjaard is, genaamd Kamon Mercador del Rio, die in 1913 te Barcelona, werd geboren. De man, bekend als Jacques Mor- nard, doch in het bezit van een Cana dees paspoort op naam van Frank Jackson, heeft steeds geweigerd zijn identiteit bekend te maken, nadat hij in Augustus 1940 te Mexico-stad Trotz ky van het leven had beroofd. Op 20 December jl. kreeg de moor» deHaaF het recht een verzoek om in vrijheidstelling te doen, doch hiervan heeft hij tot dusverre geen, gebruik ge maakt. HEM, 30 Dec. 1953. Bevelanders 11.70: bloemkool 9—58; groene kool 8.6014.90; spruiten 3140: rode kool 6.909.90; prei 1314; witlof 24—43; ronde bieien 4—5.30: uien. middel 6.40 6.60, grove 5.806.30; Winterjan 14 26; Goudreinette 2025. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling 930 personen in de adel stand verheven of anderszins onder scheiden. Twee Sovjet-straaljagers botsten in de lucht tegen elkaar en stortten neer op een kamp van de Oost- duitse politie in Brandenburg. De oi- laten kwamen om het leven. Drie en twintig Duitsers werden zwaar ge wond. In Siberië worden proeven ge nomen met zes nieuwe typen straal jagers. Reeds 68 testpiloten zouden de laatste weken om het leven zijn geko men. V- Het Italiaanse dorp Castellucio di Norcia is geheel afgesloten van de buitenwereld door zware sneeuwval. Troepen uitgehongerde wolven hebben in de omgeving kudden schapen ver slonden. In Borne heeft een kip een ganzenei gelegd, althans wat de afme tingen betreft. Het was 8V2 centimeter hoog en had in de breedte een omtrek van 21 centimeter. Een eenjarige leg horn was de schuldige. De bevolking van de V.S. is in 1953 met 2.7 millioen tot 161.200.000 zielen toegenomen. De campagne om geld in te zamelen voor het herstel van de Westminster Abbey in Londen, heeft tot dusverre 825.000 pond opgeleverd. Men hoopt een mil lioen pond bijeen te krijgen. Met in gang van Nieuwjaarsdag tot 10 Januari is het Kremlin te bezichtigen voor groepen schoolkinderen, aldus meldt Radio-Moskou. In Napels zijn v if personen gewond geraakt doordat twee kalveren, die op weg waren naar het slachthuis, van de vrachtauto sprongen en op hol sloegen. Een herder ving de dieren tenslotte met een lasso, toen zii door een politiejeen in het nauw waren gedreven. Het Canadese departement voor aangelegenheden in Noordelijke gebieden heeft opdracht gegeven jacht te maken op de twaalf duizend buffels in het buffelpark in Alberta. Men wil de kudde wat uitdunnen, opdat er voor de rest yan deze beschermde dieren vol doende voedsel is. Er waren op deze laatste marktdag in het oude jaar zo waar nog vette koeien. Zeven beesten vonden op de één of andere manier een koper, zij het dan op min of meer trage wijze met als hoogste prijs f 910. Voor de nuch tere kalveren was weer behoorlijke vraag. Dat blijft een gewild artikel. Op de biggen en schrammenmarkt was ongeveer dezelfde drukte als vorige week met onveranderde prijzen. De aanvoer was: 3 paarden 650-800, 7 vette koeien 750- 910, 3 pinken 375-910, 3 pinken 375-550, 42 nuchtere kalveren 30-85, 19 over- houders 75-100, 2 bokken 20-25, 19 over- houders 75-100, 98 biggen en schram men 35-90, 35 konijnen 2-5. Besommingen van Donderdag waren: trawler f 21.100, logger Kw 76 f 8270, De totale aanvoer bedroeg 2850 kisten. De prijzen waren: Per 1 kg: git tong 3.80, grm. tong 2.562.50. kim. tong 2.36 —2.25, kl. tong 1 1.46, kit tong 2 1.06, tarbot 1 32 30. Per 50 kg; tarbot 2 65, tarbot 3 63. tarbot 4 43, gr. schol 48—26, gr. schol 4640, kim. schol 54. kl. 1 schol 57, kL 2 schol 42—31. schar 27—13. bot 16, .v. haring 12—10 50, gr. schelvis 44, grm. schelvis 41, kim. schelvis 40. kl. schel vis 1 39—38. kl. schelvis 2 219. Per 50 kg: wijting 148. Per 125 kg: gr. kabeljauw 14482. pRINS' BERNHARD, die op Oudejaars dag 's middags om-ongeveer twee uur in Grindelwald was aangekomen, heeft 's avonds, verkleed als Mexicaan, op het' gecostumeerde Oudejaarbal in hotel Adler de prijs voor het origineel- H.M. de Koningin in gezelschap van haar skileraar op weg naar de First-baan. ste costuum gewonnen. Van de dames won baronesse Van Lynden als Spaanse de prijs. Aan het kinderfeest nam ook prinses Margriet deel, gekleed in een wit bloesje en een rood en wit ge streept rokje. Parmantig paradeerde zij onder het applaus van de gasten, met de andere kinderen door de zaal. J-JET was een gezellig en ongedwongen feest in „Adler". waar Eskimo's. Chinezen, Spaanse schonen en huis knechten dansten en waar men zelfs een Twentse boer, in de persoon van jhr De Beaufort, kon zien rondlopen. De Koningin was gekleed in een zacht blauwe avondjurk, waarop enkele sneeuwvlokjes waren aangebracht En ook de oudste twee prinsessen, die men verschillende malen met hun vader op de dansvloer zag, waren in avondjurk gestoken. Om middernacht, toen het buiten 15 graden vroor, trokken jongens uit Grindelwald met reusachtige bellen door het dorp en bezochten alle hotels om op Zwitserse wijze een nieuwjaars groet te komen brengen. Prins Bernhard, die zoals bekend, op medisch advies niet skiet kan men soms met verlangende ogen naar de besneeuwde berghellingen zien kijken, waar de skiërs in snelle vaart naar be neden suizen. „Het is voor mij wel een Tantalus kwelling" zo zeide de Prins", dus ver genoeg ik me maar met wat curling spelen en wandelen." „Maar" zo zeide hij: „Ik hoop in de rulle voorjaarssneeuw toch nog de ge legenheid te hebben, met mijn oudste twee een kleine skitocht te maken, na tuurlijk zonder steile afdalingen, die altijd het risico van een val met zich meebrengen". Gistermorgen, toen de Koningin en de oudste twee prinsessen al weer op de ski's de bergen in waren, dronk de Prin in het dorp een kopje koffie. Een witte anjer versierde zijn knoopsgat en op zijn hoofd had hij een groene Zwit serse jagershoed. Men merkt de konink lijke familie tussen de vele vacantie- gangers vrijwel niet op en de sportieve skikleding verleent de Koningin en de prinsessen een anonimiteit, die zij zo nu en dan in Holland waarschijnlijk ook wel eens zouden wensen te bezitten De kleine Marijke heeft ook voor het eerst van haar leven op ski's gestaan. Niet om nu direct te gaan skiën, maar alleen om nu eens precies te weten wat dat lopen op die lange latten nu eigen lijk is. H.K.H. Prinses Marijke op de prik slede.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7