Sneeuw, koude en stormen in groot deel van Europa Franse tegenactie in N. Laos Duizenden trokken langs de baar van dr A. Plesman Vijf Nederlanders te Bandung gevangen genomen No. 5 van onze REBUS PRIJSVRAAG Overstromingen langs Oostzee Meisje at en dronk niet omdat de hond verkocht was Laatste gang Losgeslagen lichter geborgen Melkslijter in Oss van f 900 beroofd Lage temperaturen in Zuid-Slavië Radiobericht bracht redding Ook in India bezweek een spoorbrug.... Een knap stukje werk! DE stormen veroorzaakten langs verschillende punten van de Noord- duitse kusten dijkdoorbraken. Door brandweerlieden werden mensen uit de huizen langs ondergelopen straten in Lubeck gehaald. De grenspolitie evacueert met rubberboten vluchtelin gen uit een nabijgelegen kamp, dat door het water van de buitenwereld is afgesloten. In Sleeswijk staat het ha vengebied onder water. Bewoners van de Westduitse eilanden Fehmarn, Gras- warder en Steinwarder en de Oost duitse eilanden Hiddensee zijn geëva cueerd. Het eiland Hiddensee is bijna geheel overstroomd, terwijl ook delen van Rügen onder water staan. Mensen Dokter zei: Ming Sjon zal sterven Basis Dien Bien Phoe ernstig bedreigd WEERBERICHT Zullen Dulles en Molotov atoomplan bespreken? Afscheid van een groot man Redenen nog onbekend Dinsdag 5 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No- 1333 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Op IJsland milde temperaturen IN deze eerste dagen van het nieuwe jaar heeft de winter zich dan ten slotte in grote delen van Europa op vrij harde en onwelkome wijze genesteld. Nederland kreeg tijdens het weekend wel een flinke veeg uit de stormhoek, in de meeste delen van ons land vielen gisteren dan ein delijk de eerste sneeuwbuien, hier «n daar afgewisseld met hagel, dit is niet te vergelijken met hetgeen andere gebieden als verschillende Deen. se eilanden, de Deens-Westduitse en de Oostduits-Poolse kust te ver duren kregen aan niet geringe overstromingen, aan wat er aan sneeuw viel in België, Frankrijk en grote delen van Centraal-Europa. Delen van de steden Lubeck, Sleeswijk, Randers, Flensburg en Venetië zijn over stroomd. Van een aantal West" en Oostduitse eilanden is de bevolking gisteravond geëvacueerd. Op het Deense eiland Funen liep door een dijkbreuk 1200 ha onder water. Ook de Britse Oostkust liep schade op. En dat terwijl óp IJsland bv. een bijna zomerse temperatuur heerst.... De in de stormnacht van Zaterdag op Zondag voor de kust bij IJmuiden los geslagen lichter, waarvan met grote moeite door de reddingboot „Neeltje Jacoba" de beide jeugdige runners kon den worden gered, is thans ook veilig en wel geborgen. Dit dank zij een kra nig stukje bergingswerk van de sleep boot „Ebro" van de fa. Smit en de reddingboot „Maria Blankenheim uit Veere. De lichter met de kraan was steeds verder in Zuidelijke richting afgedre ven. Gistermiddag dreef de lichter in de buurt van Walcheren. Bovengenoem de reddingsboot, alsmede de sleepboten „Ebro" en „Schelde" bleven in de na bijheid. In de loop van de middag slaagde de reddingboot er in vier man aan boord van de lichter te brengen. Hierdoor was het voor de sleepboot mo gelijk geworden het gewenste contact met de kraan te krijgen. De „Ebro" nam de lichter op sleeptouw en ging ter hoogte van Vrouwenpolder voor anker. De lichter blijkt niet te zijn beschadigd. Als de weersomstandigheden het toe laten, zal de „Ebro" vandaag de lichter door de binnenwateren naar Rotter dam brengen. Maandagmorgen omstreeks vijf uur hebben twee onbekend gebleven per sonen de melkslijter G. uit Oss beroofd van een bedrag van ruim f 900,Hij werd in de Klaphekkenstraat door een bromfiets aangereden, waarop twee personen waren gezeten. Zij overman den na de botsing de melkslijter en sloegen vervolgens hun slag. en dieren zijn in veiligheid. De veen- dienst van West-Duitsland naar Dene marken en de kustvaart zijn gestaakt. Langs de gehele Oostzeekust zijn arbeiders bezig met het versterken van de dijken met zandzakken, daarbij ge holpen door politie en vrijwilligers. In de Deense stad Randers (Jutland) stond gisteren het water in dertig stra ten anderhalve meter hoog. Vele mén sen moesten met bootjes worden gered. Men verwacht hier veel schade. Te Maasholm, even ten Zuiden van de Deens-Duitse grens sloeg een byes in de zeedijk. De omvang van de over stroming is hier nog niet bekend. Langs de Britse zeeweringen werd gisteren weer de wacht betrokken, omdat werd gewaarschuwd voor nieu we stormen en hoge vloeden. In Al- debrugh en Suffolk werden enkelé huizen ontruimd. Vissersboten zijn aan lantaarnpalen gemeerd. Aan de Zuidoostkust brak een noodwering door. In de haven van Huil zonk een sleepboot. In vele plaatsen viel de stroom uit. Stockholm werd gisteren door een verblindende sneeuwstorm overval len. Aan de Oostkust van Zweden woedt een hevige storm, die soms or kaankracht bereikte. Veerdiensten werden gestaakt, een lichtschip ging op drift. Gisteren zijn telefoonverbin dingen tussen Belgrado en Londen, Parijs, Mündhen, Istanbul en Boedapest door zware sneeuwval verbroken. Op sommige plaatsen in Zuid-Slavië ligt de sneeuw er anderhalve meter hoog. Het vroor hier en daar in het land 23 graden. In het Oosten van België viel ook veel sneeuw. Vele auto's konden niet verder rijden. Er hadden talrijke aanrijdingen plaats. Hetzelf de kan worden gezegd van verschil lende delen van Frankrijk. Ook uit Noord- zowel als Zuid-Italië wordt he vige sneeuwval gemeld. Ming Sjon, het 12-jarig dochtertje van de heer Shu uit Wageningen, is weer in het bezit van haar hond. Sinds 30 December, toen vader Shu het „las tige dier" aan iemand verkocht, heeft zij om het verlies van Teddy, waaraan zij bijzonder was gehecht, getreurd. Zij weigerde alle eten en drinken en haar ouders maakten zich vanzelfsprekend hierover erg ongerust. De dokter werd geraadpleegd en deze vertelde, dat Ming Sjon zou sterven indien Teddy Franse troepen zjjn gisteren een aan val tegen Vietminh-eenheden in Noord- Laos begonnen teneinde de dreiging van een opmars naar de residentie Loeang Prabang weg te nemen. Ten Zuid-Oosten van deze stad werd zon der noemenswaardige tegenstand Moe- ong Hieu bezet. In de Noordelijke sec tor werd krachtiger verzet ontmoet, dat evenwel met behulp van artillerie werd gebroken, waarna twee dorpen werden veroverd. De Franse luchtmacht zette haar aan vallen voort op de versterkingen, wel ke worden aangevoerd naar de uit ongeveer 12.000 man bestaande strijd macht van de opstandelingen, die de Franse basis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, belegert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Vietminh-aanval op dit bolwerk wellicht zal uitgroeien tot een van de grootste veldslagen in de Indo- Chinese oorlog. De opperbevelhebber van de communisten, generaal Giap, is van plan, voor het eerst gebruik te maken van de artillerie, die hij uit communistisch China heeft ontvangen na het sluiten van het bestand in Ko rea. Duizenden koelies brengen, vol gens verkenningseenheden, onder be schutting van het donker granaten aan. Uit andere sectoren worden slechts geringe gevechtsacties gemeld. In de Franse verdedigingslinie rondom Sa- vannakhet schijnen echter hier en daar Verwachting tot Dinsdagavond: VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw. Meest matige Noordoostelijke tot Ooste lijke wind. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Woensdag: Zon op 8.47, onder 16.44 Maan op 9.40, onder 18.36 opstandelingen binnen te dringen. In de afgelopen dagen hebben Vietminh- eenhec'en gepoogd Franse voorposten te overmeesteren ten einde de Oostelijke flank van het verdedigingsstelsel te verzwakken. Een Frans convooi leed enige verliezen, toen het ongeveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Savannakhet werd aangevallen. Voor het eerst sinds de bezetting van de stad Thakhek in midden- Laos door de communistische Viet- minh maakten de Franse troepen contact met de vijand. Leden van de strijdkrachten der Franse Unie patrouilleren onder dekking van het riet in de omgeving van Thakhek. niet terugkeerde. De politie werd inge schakeld, die een opsporingsbericht via de radio liet verspreiden. Kort hierna meldde de nieuwe eige naar van Teddy zich telefonisch. Het was de landbouwer A. van Lent uit Op- heusden. Toen hij van de toestand van het kind vernam, liet hij onmiddellijk weten, dat hij wel afstand van de hond wilde doen tegen terugbetaling van de koopsom. Het speet de heer Van Lent wel, want Teddy was al aardig in de nieuwe omgeving gewend geraakt, y^gent Meyer van de Wageningse poli tie reed gisteravond nog naar Op- heusden om Teddy te halen. Toen agent Meyer de wit-zwart gevlekte hond aan de woning van de heer Shu afleverde, trof hij daar een van blijdschap huilen de Ming Sjon aan. Zij sloot de hond direct in haar armen en „nestelde" zich huilend in een hoekje van de huiska mer. De heer Shu bleef onberoerd Intussen heeft Ming Sjon nog geen eet lust getoond. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn Russische ambtgenoot, Molotov, zullen waarschijnlijk president Eisenhowers voorstel voor een „atoombank" bespre ken, wanneer de ministers van Buiten landse Zaken van de „Grote Vier" op 25 'Januari te Berlijn bijeenkomen, zo heeft een woordvoerder van het „State Department" verklaard. J-JET is moeilijk te schatten, hoevelen gisteren langs de baar van dr Plesman hebben gedefileerd. Circa duizend personen hebben de registers, die ter teke ning in hotel Wittebrug lagen, getekend, maar vele duizenden hebben de laatste eer betuigd. Omstreeks kwart over acht gistermoirgen werd het stoffelijk over schot van dr Plesman het hoofdgebouw van zjjn onderneming binnengedragen en in de hal opgebaard. Niet minder dan 150 meter ivoorkleurige velours in de nacht "van Vrijdag op Zaterdag speciaal in Twente geweven, had de hal in een chapelle ardente veranderd. Het geheel maakte een zeer stemmige indruk. Waar op de gewone dagen de bezoekers binnenkomen en het drnkke leven gonst rustte gisteren de „baas". Hij lag daar met een dodenwacht van het vliegend personeel aan hoofd- en voeteneinde, vredig, weinig veranderd, en met de handen gevouwen. Het leek alsof hij rustig sliep. De zoon van dr Plesman, de heer Albert Plesman jr en de schoonzoon, de heer Smithuysen, waren de eersten, die met de directeuren van de K.L.M. de chapelle ardente bezochten. Daarna trok een vrijwel onafgebroken stroom Nederlanders en buitenlanders voorbij om afscheid te nemen van deze grote figuur. Sommigen kwamen met takken of een tuiltje bloemen. Bij die velen waren alle schakeringen van de maatschappij: kleine jongens, Scheveningse vissersvrouwen, tramconducteurs, personeel van het Roode Kruis, personeel van Land-, Zee- en Luchtmacht en werklieden. Onder hen bevonden zich ook talloze autoriteiten zoals luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, generaal mr H. J. Kruis, de gezanten van Mexico en Ierland, dr ir M. H. Damme en echtgenote. Het KLM-personeel van het hoofdkantoor trok afdelingsgewijs langs de baar en zo ook het KLM-personeel, dat werk zaam is op Schiphol. Laatstgenoemden, ruim 2000 in getal, kwamen me; extra bussen bij het hoofdgebouw. Omstreeks vier uur 's middags werd door ritmeester Bischoff van Heems- kerek, adjudant van H. M. de Koningin en eerste stalmeester bij het departe ment der koninklijke stallen, in op dracht van H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een grote krans gelegd. De krans was van witte bloe men en voorzien van linten, waarop de initialen van H. M. de Koningin en Prins Bernhard. Ritmeester Bischoff van Heemskerck werd in het voorpor taal begroet door leden van de directie van de KLM. De ritmeester bracht aan de heer Albert Plesman jr. in opdracht van de Koningin en de Prins zijn deel neming over het heengaan van zijn va der. 1"OT Maadagavond vertolkten bijna 200 kransen de dank en eerbied van allerlei personen en instellingen. Deze bloemstukken konden niet alle een plaats vinden in de hal. Verscheidene werden naar de Willemskerk gebracht. De eerste dodenwacht van het vliegend personeel werd gevormd door gezag voerder Eilders, boordwerktuigkundige Redder, telegrafist Buitendijk en ste ward Contanije. Na een half uur wer den zij afgelost door Nederlands en buitenlands personeel van de KLM. Hierbij waren o.a. de gezagvoerders H. A. A. Kooper, die nog maar juist her steld is van een blindedarmoperatie, en de vlieger le klasse W. C. van Veenen- daal die op 1 Mei zal worden gepen- sionneerd. J-JET stoffelijk overschot van dr Ples man werd gisteravond overgebracht van het hoofdkantoor naar het huis van de familie Plesman. Door ir F. Besan- con, directeur productie van de KLM werd gistermorgen op Schiphol voor het personeel een korte herdenkingsrede uitgesproken. De begrafenisstoet van dr Plesman zal vandaag ongeveer kwart voor elf van het sterfhuis aan de Ta- pijtweg vertrekken. Gezagvoerders van de KLM zullen als slippendragers fun geren. De stoet zal bestaan uit de lijk- auto, gevolgd door een auto met bloe men en drie a vier volgauto's. De poli tie heeft verschillende verkeersmaat regelen getroffen. FRANSE PTT-STAKING LOOPT TEN EINDE De besturen der onafhankelijke en communistische vakbonden van Franse PTT-beambten hebben Maandagavond verklaard: „De beide vakverenigingen hebben, overeenkomstig de wens harer leden, besloten de 22 December ge meenschappelijk begonnen staking op te heffen". Namens het Koninklijk Huis werd gisteren voor het opgebaarde stof felijk overschot van dr Plesman een krans gelegd door ritmeester W. F. M. Bischoff van Heemskerck. ^/ANDAAG wordt een groot Neder lander begraven. Er zullen wel hon derden belangstellenden zijn in de Willemskerk in Den Haag, waar vele sprekers de verdiensten van dr Albert Plesman in het licht zullen stellen. Op het kerkhof zal de stilte heersen. Daar zullen alleen de naaste familie leden en enkele vrienden de teraarde bestelling bijwonen. Dat is ook goed zo, menen wij. Want er is geen spreker ter wereld, die beter de nagedachtenis van Plesman kan eren dan diens schepping, de K.L.M., zelf; terwijl de man, die toch in het maatschappelijke leven van ons land. op eenzame hoogte stond, zijn laatste gang moet afleggen, slechts omringd door degenen, die hem in het bijzonder lief waren. Wij hebben Plesman gekend toen hij op zijn kleine kantoor aan de Hof weg in Den Haag dag en nacht zwoeg de aan de verwezenlijking van een plan, dat door velen als een utopie werd beschouwd. Wij hebben hem na de oorlog teruggezien als een andere Plesman, wiens blik verder gericht was dan slechts op het vliegbedrijf. En is het niet zo, dat vliegen velen leert de zaken op de wereld van een (letterlijk) bovenaards standpunt te bezien? Waarom was deze Plesman groot? Omdat hij de K.L.M. tot een wereld naam heeft gemaakt? Omdat hij de naam van ons vaderland tot in alle hoeken van de wereld bracht? Omdat hij een goed en een sterk mens was? Neen. Plesman was groot, omdat hij een idee had en dt moed opbracht zijn hele leven voor deze idee te vech ten. Slagen of mislukken had aan deze grootheid niets af of toegedaan. Vandaag wordt deze man begraven. De dood is de meest sublieme eenzaamheid. i 71 Moge hij daarin geluk vinden. Op last van de recherche te Djakar- ta zijn de laatste dagen vijf Neder landers te Bandung aangehouden. Het zijn de heren H. A. Duysings, J. H. Rath, R. de Mey van Gerwen en Hofman. Over de indentiteit van de vijfde arrestant is niets bekend ge maakt, evenmin over de redenen, die tot de gevangeneming van de vijf personen hebben geleid. De heren Duysings, Rath en De Mey van Ger wen maken deel uit van het bestuur van de commissie tot behartiging van de belangen van Nederlanders in Indonesië. Nabij Bathinda in Pendjaab, 250 km ten Noordwesten van New Delhi, de hoofdstad van India, is Maandag ochtend een passagierstrein veronge lukt door het instorten van een brug over een kanaal. Vijftien personen verloren het leven en 45 werden ge wond, van wie zeventien ernstig. Men vreest, dat het dodenaantal nog zai stijgen, gezien de toestand van ver scheidene gewonden. De locomotief en vier rijtuigen stort ten in het kanaal. Deze commissie heeft verleden week een vergadering gehouden. waarop door de thans gearresteerden het woord is gevoerd. De heer Duysings heeft toen o.m. de eis gesteld, dat iedereen vrijwillig zijn nationaliteit zou kunnen verkiezen zonder druk van buiten af, dat iedere Nederlander op vreemd rechtsgebied voldoende steun voor levensonderhoud krijgt en dat de jeugd recht heeft op goed on derwijs. waar dan ook. Hij betoogde dat de gesteunden er in Nederland ue- ter aan toe zijn dan in Indonesië. Een Indonesische instantie heeft kortelings het Nederlandse commissariaat er op moeten wijzen, dat bepaalde personen dienden te worden gesteund, omdat zij anders een gevaar voor de open bare orde zouden gaan betekenen, al dus de heer Duysings. vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GULDEN en voorts nog 23 prijzen I Zie nummer van 23 Dec. '33 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1LDU COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1