Woestijnkoningen prefereeren blonde vrouwen Overgooiers voor moeder en dochter In kort bestek Haagse Comedie brengt „Deze vrouw mag niet branden" Olieproductie begunstigt de slavenhandel aan Rode Zee J±ssistente Radioprogramma Keus voor stoffen en modellen haast onbeperkt Pim, Pam Pom en de graafmachine Bondiger taal van Christopher Fry dan in,fVenus observed' Aantrekkelijke, doch geen grandioze opvoering DOKTERS a ADELAIDE HUMPHRIES Wordt niet oud voor Uw tijd DINSDAG 5 JANUARI 1954 (Van een bijzondere correspondent DAT de slavenhandel in het nabije Oosten nog niet tot het verleden behoort, is een feit, dat steeds weer bevestigd wordt. De Britse agen ten en vertegenwoordigers, die in deze gebieden een oogje in 't zeil houden, berichten herhaaldelijk over gevallen als dat van de koopman uit Isfahan, die in 1945 tijdens een reis naar Doebai door Bedoeienen ontvoerd en verkocht werd. Meer dan drie jaar heeft de Pers op een gunstige gelegenheid moeten wachten om te vluchten. De Britse auto riteiten zijn tegenwoordig weer eens begonnen met discrete naspeurin gen omtrent de stand van zaken in de kuststreken langs de Rode Zee. Overal in Arabië bestaan slavenmarkten, waar men mannen en vrouwen, jongens en meisjes kan kopen als arbeidsslaven en voor andere doel einden. De slaven zijn afkomstig uit Noord-Oost-Afrika, vooral uit de Soedan en Abessinië en worden in snelle vaartuigen naar de andere kant van de Rode Zee gebracht. In de havens van Yemen: Mekka en Hodeida, worden ze aan land gezet en vandaar via de oeroude karavaan, weg naar Mekka gevoerd. VOOR een gezonde krachtige jon gen betalen de kopers op het ogenblik 700 a 800 gulden, een ste vige arbeider brengt het dubbele op, een meisje tussen 7 en 12 jaar 250 tot 600 gulden. Zelden biedt de han delaar meisjes boven de dertien aan, tenzij het een bijzondere schoonheid is. Volgens tot dusver opgedane erva ringen is de handel in de kleine sul tanaten aan de Arabische kant van dè Perzische Golf buitengewoon le vendig. In deze kleine staten, die met Engeland door verdragen verbon den zijn, hebben de Britse vertegen woordigers alle pogingen in het werk gesteld om aan deze zaken met men sen een einde te maken en ze wer den daarbij door een invloedrijke heerser van het Oman-gebied, de Khau Bahadoer Abdoel ben Razzak, steeds sterk gesteund. Maar veel heb ben ze niet bereikt. Ook blanken 'pERWIJL de slaven, die in Saoedi- Arabië worden aangeboden, uit Afrika komen, worden, de markten in Oman, Maskate en in de andere kleine staten aan de Perzische Golf van Iran uit voorzien, waar de sla ven eenvoudig geroofd worden. Doch "hoewel tot dusver nog geen geval be kend was geworden, waaYbij Euro peanen of Amerikanen als slachtof fers waren betrokken, is thans geble ken, dat ook dit zeer zeker gebrui kelijk is. De stoot tot een grondig onderzoek gaf het lot van een groep je Engelse variétédanseressen, dat op Cyprus geëngageerd was en aan wie de manager eisen stelde, die de meisjes verontwaardigd afwezen. Het voorval was voor de Britse autoriteiten aan leiding om ook in de naburige ge bieden eens een onderzoek in te stel len en ziedaar: plotseling vonden ze sporen van mensen, die op ,ra8$t$ejach- tige 'wijze uit Engeland, Frankrijk, België, Denemarken, Italië, Grieken land, ja zelfs uit de Verenigde Sta ten verdwenen warenEen deel van deze meisjes was naar de Arabische slavenmarkten gezonden. Dat blanke vrouwen tegenwoordig voor de Oosterlingen een bijzondere aantrekkingskracht bezitten, is toe te schrijven aan het feit, dat in de koninkrijken van het schiereiland Arabië de zeden en de smaak van het Westen steeds meer veld win nen. Men heeft reeds dikwijls gehoord van het sprookjesachtige paleis, dat Emir Abdoellah, de broer van de overleden koning Ibn Saoed, voor zijn 90 haremschonen heeft laten bou wen. Dit paleis is met enorme kosten in de zuiverste stijl van de 18e eeuw ingericht, terwijl de meubels in Pa rijs en Londen zijn gekocht. Deze verandering van smaak werkt zich ook uit op het vrouwelijke schoon heidsbegrip. Zelfs de sheiks in de woestijn hebben de schoonheidscanon WOENSDAG 6 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7-00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 818 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Otto van Tussenbroek: „Natuurschoon en kunst schoon". 11.30 Gram. 12.30 Land enTuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 In strumentaal kwintet. 13.45 „De weg om hoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzen- dtng: Dr. J. van Baal: „Nieuw Guinea". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actu aliteiten. 18.30 R.V.U.: Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: „Gezond denken en han delen". 19.00 Voor de kinderen. 19.10 „De staat gehouden aan zedelijke nor men", toespraak. 19.25 Vara-varia. 19-30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Concertgebouw orkest en solist. 21.15 „De droom van de weduwnaar", hoorspel. 22.05 Lichte mu ziek. 22.30 „De strijd tegen de knagers", causerie. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m.i 7 00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.13 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Anny van de Watermolen", hoorspel. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Amus.- muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 1320 Amus.-muziek. 13.40 Gram. 14.00 Viola da gamba en clavecimbel. 14.30 Koorzang. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 18.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17-.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire repor tage. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Volks muziek. 20.50 Vocaal-Ensemble. 21.10 „Een oud land in een nieuw gewaad", cau serie. 21.30 Gram. 21.40 Vraaggesprek. 21-50 Radio Philharmonisch Orkest, van Europa en Amerika overgenomen en de vrouwen uit Klein-Azië en Afrika ipoeten zich daarnaar richten, als ze hun heer en gebieder willen behagen. Maar het toppunt van luxe, waarmee men zijns gelijken kan im poneren, is voor de woestijnkoningen toch het bezit van een echte blanke vrouw. P)E ENORME geldmiddelen, die door de olieproductie in het land zijn gebracht - met één slag zijn armzali ge, haveloze Bedoeïenen tussen de Rode Zee en de Perzische Golf mltli- onairs geworden - stellen deze nieuwe rijken in staat al hun wensen in dit opzicht te bevredigen. Zodoende kon zich een bloeiende handel in Europese vrouwen ontwik kelen, die op de Balkan en in Zuid- Italië met meer of minder zacht ge weld, voor zover de gebruikelijke overredingskunst niet hielp, aange voerd worden Maar hoe hoog de prijs ook is voor deze vrouwen, toch kun nen ze niet vergeleken worden me» het meestgezochte type van het Noor delijke meisje met blond haar en blauwe ogen. Deskundigen verzekeren dat zo'n meisje, dat niet ouder mag zijn dan 13 a 14 jaar, voor de verko per letterlijk haar gewicht in goud opbrengt. Ook worden er, volgens de deskundigen, wel eens achttienjarige Engelse of Scandinavische meisjes aangeboden, die nog tenger genoeg zijn om er uit te zien als heel jonge meisjes, vergeleken met hun vroeg oud-wordende Arabische sexegenoten. Als zo'n geval ontdekt wordt, dan is een interventie van de zijde der Engelse of Amerikaanse autoriteiten niet mogelijk. De verdragen van En geland met deze sultanaten verbie den iedere inmenging in de binnen landse toestanden. Er worden dan ook buiten de officiële weg om po gingen in het werk gesteld om de slachtoffers van deze mensenhandel te bevrijden en men heeft daarnïee ook meestal succes. Maar daar deze acties geluidloos moeten worden ge voerd verneemt het publiek meestal niets van de tragedies, die in zekere zin een gevolg zijn van de groeiende rijkdom en macht der Oosterse we reld. In de Geref. Kerk op Urk is op Oudejaarsdag een dankcollecte ge houden. Deze bracht f 5100 op, tegen de vorige maal i 2500. Acht inzitten den van een Spaans militair vliegtuig kwamen om, toen het toestel bij Alba- cete neerstortte. Bij een botsing tus sen een goederentrein en een personen trein nabij Raxaul, een stad in India, zijn acht reizigers omgekomen en zes gewond. Negen Italiaanse padvinders, die door sneeuwstormen zes dagen lang in een onderkomen op de Monte Vet- tore bij Rome opgesloten hadden ge zeten, hebben op hun ski's de bewoon de wereld weten te bereiken. Reddings brigades hadden niet bij hen kunnen komen. In de eerste drie dagen van Januari zijn in de Verenigde Staten 393 personen door ongelukken om het leven gekomen. Een grondverzak king bedreigt het stadje Adrano op Sicilië. Een heuvel van tachtig meter hoogte verplaatst zich langzaam en heeft reeds een boomgaard en twee boerderijen bedolven. Hét Beierse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij reclameborden buiten de be bouwde kom worden verboden. De Amerikaanse kolonel Millikan is in vier uur en acht minuten met een Sabre-straaljager van Los Angeles (Cal.) naar Brooklyn bij New York gevlogen. Hij verbeterde hiermee een oud record met vijf minuten. Een schaap van de heer C. Heddes in de Kaag onder Spanbroek heeft het leven geschonken aan twee lammeren. EVANGELISCHER KIRCHENTAG- LEIPZIG De Kirchentag van de Duitse Evan gelische Kerk die dit jaar in de Oost zone van Duitsland zal worden gehou den en wel te Leipzig van 1 tot 4 Juli heeft als algemeen thema voor de be sprekingen: „Verblijdt U in de hoop" gekozen. \LS wij hel woord overgooier uit spreken, dan wekt dit bij velen gedachten op aan iveinig elegante kledingstukken van jeugdbewegin gen en overmatig strijdbare vrou wenorganisaties. Deze associatie is echter sinds lang niet meer actueel, terwijl de overgooier, als modieus en tegelijkertijd practisch kleding stuk voor alle jaargetijden, juist zeer up to date is. De laatste tijd zijn talloze 'ontwerpers zich met dè ötergooier gaa'h bezighouden en hebben ons verblijd met een enor me variatie aan modellen, zowel voor moeder als voor dochter. Is de overgooier voor het jonge en zeer jonge meisje een haast van zelfsprekende dracht, omdat het nog ongevormde middel van deze categorieën het nogal moeilijk maakt 'n rok op de heupen te laten rusten, oudere meisjes en vrouwen hebben er een prettig, meestentijds stevig kledingstuk aan, dat door hel combineren met warme of luchtige blouses en truitjes aan iedere weersgesteldheid kan worden aan gepast. Een voortreffelijke oplossing is het ook voor de moeders, die, terwille van het geluk van hun dochtertje of ter- wille van hun eigen geluk, er prijs op stellen voor'hen beiden hetzelfde cos- tuum aan te schaffen. U zult vragen of het geluk van het dochtertje wel erg afhankelijk zal zijn van het jurkje dat zij draagt? Wij ge loven niet, dat in ons land zich over deze materie reeds velen het hoofd gebroken hebben, doch aan de over zijde van de grote haringvijver hebben een aantal reclamepsychologen inmid dels uitgedacht, dat, wanneer het kind niet vanaf het moment van het aller eerste waarnemen, van zijn omgeving volgens de laatste mode gekleed gaat, het zonder twijfel zal opgroeien tot een geestelijk verwrongen individu. Als afdoende garantie voor het tere gevoel van het peutertje wordt aange raden haar kleding in overeenstemming te' brengen met die van mama, die immers vanzelfsprekend volgens de laatste methode is gekleed. Wat dit streven voor afzichtelijks oplevert wanneer mama zich inderdaad volgens de mode kleedt, kunt U zich indenken. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat ook kleine meisjes niet ten volle recht zouden hebben op met zorg en smaak gekozen kleren. Integendeel, een mensenkind, jongen of meisje om het even, kan niet jong genoeg worden bijgebracht, dat het uiterlijk een. pret-, 'tige eri verzórgde indruk moet maken fen dat de keuze van de kleding daarbij een belangrijke rol speelt. Maar ouwe lijke modepoppen van ze maken.... Neen! iDt alles neemt niet weg, dat Uw dochtertje van onder de tien het heer lijk kan vinden dezelfde japon te heb ben als moeder, al is het maar van dezelfde stof. En hier nu kan de over gooier, beter dan welk ander kleding stuk, dienst doen. Stelt U zichzelf voor in een goedgemaakt exemplaar van donkere corduroy, deze niet genoeg te roemen stof waar wonderen mee te verrichten zijn en denkt u eens aan een dergelijke dracht voor de kleine meid. Natuurlijk zullen er vaak enige verschillen bestaan tussen Uw exem plaar en het hare, maar dat is van geen enkel belang. Wij noemen met opzet ribfluweel, omdat dit een sterke en tegelijk .war me dracht is voor de kinderen, terwijl u er zelf vrijwel overal mede kunt verschijnen. Het is een van die zeld zame stoffen, die evenals bijvoorbeeld wollen gabardine, bij werk en spel, bij Officiële en onderons gelegenheden op hun plaats zijn. Dit in tegenstelling tot jersey, dat weliswaar zeer aan sterkte heeft gewonnen, maar toch ze ker niet bij uitstek geschikt is om tfe ravotten. Wat oudere meisjes en vrouwen be treft is de keus van stoffen en model len voor overgooiers haast onbeperkt. 09.62 Wij noemden reeds corduroy en jersey, daarnaast zijn zeer goed bruikbaar tweed, gabardine, gladde kamgarens, vyollen fantasiestoffen, laken, zware katóenert stoffen zoals denim. Men kan dit alles natuurlijk in velerlei kleuren en dessins toepassen, maar het ver dient steeds overweging, of niet don kere kleuren, en wel in de eerste plaats zwart en grijs, de voorkeur ver dienen, omdat deze met het grootste aantal blouses en truitjes te combine ren zijn. Wat de modellen betreft, deze kunnen variëren van de princessline, zoals wij afbeelden, tot weinig getail leerde modellen met ceintuurs, van wijde rokken tot zeer nauwe, van lijf jes met brede schouderstukken en slechts een' kleine halsuitsnijding, tot smalle banden over de schouder, die vrijwel de gehele blouse of trui onbe dekt laten. Men is zo vrij als het be kende vogeltje in de lucht bij dit soort kledingstuk, dat, een enkel model uit gezonderd, betrekkelijk eenvoudig zelf te maken is., Patronen zijn hiervoor ook rijkelijk verkrijgbaar. 6. „Ik wou maar, dat er eens iets gebeurde", zuchtte de professor ter wijl hij droevig het hoofd schudde, „ik heb de laatste weken geen mens ge zien, hoewel het mijn eigen schuld is. Dagen en dagen heb ik in mijn stu deerkamer gezeten, zonder een luentje te scheppen en dat is slecht voor een mens, zelfs voor een geleerde Ik voel me nu echt opknappen door dat frisse windje en ik heb het gevoel, dat er iets in de lucht zit.... misschien wel iets prettigs", peinsde de professor verder. Had hij nu maar naar boven gekeken, dan zóu hij gezien hebben, wat het dan wel was, maar dat deed hij niet. Tot dat er een vlieger met een klap op zijn horens terecht kwam. „Oh, is 't dat'" riep .jrofessor geschrokken. Hij hoorde een geritsel in de heg van de tuin en wachtte kalm af, w.e daar voor de dag zou komen. Het was Pim, die verscheen. „Oh", nep Pim. „Bent U daar professor? Hebt U soms mijn vlieger gezien? Ik geloof, dat hij in Uw tuin terecht is gekomen". ,Ik weet het we] zeker, ventje", zei de profes sor, die juist enige resten bamboe en papier van zijn hoofd afplukte. „Het spijt me voor jou kereltje", vervolgde hij, terwijl hij Pim enigszins kippig aanstaarde. „Maar je vlieger ls hele maal kapot, vrees ik. Kom eens wat dichterbij. Je gezicht heb ik geloof ik wel eens eerder gezien". 1*9 WEDEROM is Christopher Fry op ons toneel verschenen. De Haagse Comedie nam zijn „The lady is not for burning op haar repertoire en gaf de eerste voorstellingen daarvan in de Haagse Kon. Schouiv- burg op 1, 2 en 3 Januari. Zagen ive laatst van de Nederl. Comedie een stuk, waarin hekserij en heksenjacht een hoofdmotief vormt (in „De Vuurproef"ook in Fry's „Deze vrouw mag niet branden" komt dit motief voor. Doch overigens slaan we bij Fry een geheel andere richting f)E BURGEMEESTER van een kleine stad, Hebble Tyson, en de rechter Tappercoom willen een zekere Thomas laten o n t kennen dat hij doodslag be ging; en zij willen Jennet laten beken nen. dat ze hekserij pleegt. Thomas houdt niet op met vol te houden, dat hij schuldig is en Jennet houdt niet op te beweren dat hij onschuldig is. Maar Hebble Tyson en rechter Tappercoom hebben het zich nu eenmaal zo in het hoofd gezet, dat Thomas niets misdreef en Jennet wel. Want hun brein neemt heel gemakke lijk aan wat hun veronderstelling het opdringt. Tussen de daden van Thomas en het optreden van Jennet wensen ze een verband te zien. Jennet zou Tho mas hebben behekst om hem een moord te laten bekennen en de aan dacht van zichzelf af te leiden. Niets wil echter helpen om Thomas van zijn bekentenis af te brengen. Omdat er rumoerigheid in het stadje komt de geschiedenis speelt zich omstreeks het jaar 1400 af willen rechter en burge meester snel uitmaken wat voor schuld er steekt in Thomas en Jennet. Men laat ze beiden alleen in een vertrek: het beproefde middel. Want altijd wordt dan wel iets gezegd, waaruit ieder kan concluderen wat hij wil. Jennet vat liefde op voor de philoso- phische Thomas, de man met het criti- sche geluid, die de wereld afwijst. „Ben je de hel of de Vader der leugens, als dat zo is dan is de hel mijn huis", al dus klinken Jennets laatste woorden iri het gesprek met Thomas. Uit liefde kan men zoiets zeggen, maar dan moeten er geen sluwe jagers achter de deuren staan luisteren om die woorden als een bekentenis van duivelarij uit te leggen. Vast staat echter: Deze vrouw mag niet branden. Hoe dat kan uitkomen vertelt het derde bedrijf van dit spel der lief de en van de verzoening met de wereld. En dat vertelt ook, dat Thomas, die al leen zo graag schuldig wil schijnen en gehangen wil worden om van de hui chelachtige, wrede en bedriegende we reld te worden verlost, overwonnen 28) ,.Hoe ter wereld heeft je vriend hen gevonden? Waar zijn ze nu? En wat gaan we nu doen?" „Niet zo haastig", zei Ben, terwijl hij haar arm nam en begon te lopen, Hij droeg geen hoed en de lichten, die juist werden ontstoken in de winterse schemering, maakten van zijn rossig hoofd een plekje glanzend koper. Hij zag er in zijn lange jas groter en ouder uit dan gewoonlijk. Hij is net als Betty- Jane dacht Janice, terwijl ze door hem wera meegenomen. Hij is zichzelf en ongecompliceerd. Hij bleef nooit lang ongelukkig. Hij had niets binnen in zich dat aan hem knaagde en waarover hjj zich schaamde. Ben droeg geen ge heim in zich om dat stiekum naar bin nen en naar buiten gesmokkeld en zwaar gecamoufleerd moest worden. Janice bemerkte dat ze hem benijdde. Ik weet niet hoe Ed hem tenslotte te pakken kreeg, ik bedoel die Mc. Rae", vertelde Ben zonder zijn-pas te matigen. „Hij belde alleen maar op en liet de boodschap voor me achter." „Bedoel je het adres?" Ze raakte een tikje buiten adem door het hollen naast Ben. Hij was echter zeer bedre ven in het dringen door de huiswaarts kerende menigte en vermeed de pun ten waar het verkeer in de knoop zat. Janice wist uit ervaring dat het geen zin had hem te vragen wat langzamer te lopen: voor een ogenblik zou hij dat doen. maar dan zou hij het toch weer vergeten en in zijn eigen tempo ver vallen. Eric was bedachtzamer; hij regelde zijn pas altijd naar de hare. Maar Ben DOOR: drong overal doorheen en sleepte Ja nice achter zich aan. Nu duwde hij haar langs de volle trap naar beneden door een net van ondergrondse gangen naar Grand Centraal Station, zonder onderweg te pauzeren om haar over hun bestemming in te lichten. „Ik bedoel het adres", antwoordde Ben eindelijk. „Ik hoop tenminste dat het het juiste adres zal blijken te zijlij Waarom die kerel zo'n ongewone plaats uitkoos, is me niet duidelijk. Ik vind het een hele prestatie van Ed„ dat hij hem heeft ontdekt. Hij vertelde, meen ik, dat hij hem had gevonden door een advertentie in de een of andere krabt. Je moet natuurlijk wel bedenken Ja nice, dat het een dwaalspoor kan zijn. Mc Rae en het kind kunnen al weer verdwenen zijn tegen de tijd dat we er aankomen. Blijf hier even staan, ik ben zo terug," beval hij en liet haar bij een paal staan, terwijl hij zelf naar een loket ging. „Je zou me wel eens nader kunnen inlichten", zei Janice een tikje ge prikkeld toen hij terug kwam, haar bij een arm greep en weer begon te lopen. „Gaan we naar dat adres toe, waarvan jij en Ed. denken dat het het juiste is? En wat doen we als dat in derdaad het geval blijkt en... „Een ding tegelijk", raadde Ben aan. „Hoe weet ik dat nou? Ja zeker, we gaan er heen Wat we doen als het spoor verkeerd is? Het is toch in ieder geval de moeite waard het te volgen, vind je niet? De reden waarom we moeten opschieten is, zoals ik je daar net al uitlegde, dat die Mc Rae mis schien bang wordt als hij er over gaat nadenken. Ed zei, dat hij per adver tentie iemand vroeg die tegen een kléine vergoeding de zorg voor epn klein meisje ergens buiten op zich wilde nemen. Maar zoals ik al zei; één ding tegelijk. Hoe weet ik wat we zul len doen voordat we er goed en wel zijn" „Ik hoop dat je tegen die tijd een helder idee zult krijgen", mompelde Janice, terwijl ze hem een weg liet ba nen dwars door een menigte die bij een der hekken op een trein stond te wach ten. Ze was niet werkelijk geprikkeld of bang. Ze was blij en Ben en zijn vriend dankbaar voor deze tip, zelfs al zou die foutief blijken te zijn. Elk spoor was de moeite van het volgen waard. Eilèen Mo Rae zou binnenkort af knappen, dat wist Janice; net zoals zij zelf zo kort te voren in de wachtkamer En ze was niet bang omdat ze wist dat Ben was opgewassen tegen elke situa tie. die zou kunnen verschijnen. Toch moest hij gedacht hebben, dat ze bang of boos was. Hij hield zo plot seling stil dat Janice tegen zijn brede Borst werd aangedrukt. „Luister eens", zei hij, „misschien vind je het niet prettig hierbij betrok ken te worden. Misschien had ik je niet moéten meenemen." „,Ik zou het je nooit hebben verge ven als je dat had nagelaten Benjamin Archer!" Ze had haar evenwicht her vonden, maar haar hoed stond op één oog. In deze menigte was er geen ruimte om haar tas te openen, om er een zakspiegeltje uit te halen en hem recht te zetten. Ze gaf hem een zetje die hem te ver achteruit schoof, maar ze vond niet dat het hinderde. „Dat dacht ik al!". Hij fronste zijn wenkbrauwen, maar slechts heel even. „Ik vond het ook beter dat er een vrouw bij was. Met het oog op dat kleine meisje. Maar als je „Natuurlijk is het zo beter"!" Janice gaf hem een ruk aan zijn arm nu z® die weer te pakken had. „Opschieten!" Maar nu scheen hij toch werkelijk wat langzamer te lopen. De frons was van zijn aardig gezicht verdwenen, maar zijn blauwe ogen keken ernstig. „Ik heb het kind nooit gezien", zei hij, „maar ik zou weten of zij het was aan het optreden van haar ouwe heer". Hij stond weer stil, maar ditmaal niet zo plotseling. De menigte stroom de door de hekken. „Luister eens", hij keek Janice weer aan, „jij blijft buiten, terwijl ik. „Ik ga met je mee", zei Janice. Ze zei het zo gedecideerd, dat hij begreep alleen maar tijd te verknoeien met te gaan argumenteren. „Hij zou zich kunnen verzetten", hield Ben vol.... Als je gewond raakt of er iets met je gebeurt, vergeef ik het mezelf nooit.' „Wees niet zo flauw", was het ant woord. „Er moet een vrouw bij zijn en het zou al heel ongeschikt zijn geweest om Eileen mee te nemen". Ze gaf nog een rukje aan zijn mouw en ze gingen de hekken door. Janice voelde zich beter. Ze had haar eigen problemen daadwerkelijk op zij gezet. De pijn was gedeeltelijk verdwe nen. Gezond verstand was een stevige stok om op te steunen. Evenals het feit om eerst aan een ander en dan aan je zelf te denken. En dan was het ook prettig om bij Ben te zijn als oude vrienden naast elkaar. Het deed haar goed, zoveel goed, dat het er niet meer toe deed dat ze misschien grote moei lijkheden tegemoet gingen. HOOFDSTUK XI. Eric Holbrook had nooit gedacht dat hem zo iets zou overkomen. Hij had altijd mqt beide voeten op de grond ge staan. Reeds als jongen had hij precie® geweten, welk soort benen hij zich wenste. (Wordt vervolgd.) wordt door de vrouw: Jennet. Zij helpt hem van zijn sombere voornemens af, met moeite en op het nippertje. Zo waar zal het de oude en onsterfelijke Goethe zijn, die, als het doek voor de laatste maal is gevallen, tussen de plooien doorgluurt en ons toefluistert: „Das ewig weibliche zieht uns hinan". Er dolen in Fry's stuk zo wat figuren rond, die geloven wat ze willen gelo ven. Verwarring en het scheef trekken van de dingen zijn logischerwijs de be geleidende verschijnselen en met de daarin aanwezige elementen gaat Fry zijn gang. Geloof in heksen en in de duivel, die misschien mr Brown heet of Thomas, wordt in de tijd waarin het stuk speelt, nog grif door het „ver stand" opgenomen. Fry is in „The lady is not for bur ning" bondiger in zijn taal In verzen dan in zijn „Venus observed".- Zijn woordgebruik is hier niet van zo'n drukke literaire overvloedigheid en daarom meer in overeenstemming met de dramatische noodzaak. Het geheel is daardoor overzichtelijker geworden, al kenmerkt de schrijver zich ook in dit spel als een woord-illusionist, die tevens over een droge humor beschikt. Met alle bewondering voor Fry's sproeiende poëtische vindingrijkheid mag men er toch niet blind voor zijn, dat hij door zijn liefde voor het lyrische woord zijn dichterlijke omwegen wel wat lang maakt. Daardoor raakt hij de hoofdge dachten pas langs talloze beeldrijke slingerpaden, die altijd wel op de hoofd weg uitkomen, doch de klaarte van dat, waar het om gaat, onder de slingers van zijn welsprekendheid schuil doen gaan. „The lady", door Fry als een stuk der lente bedoeld, waarin de jeugd los breekt op een verstarde oudere gene ratie, is opgevoerd in een uitnemende vertaling van Bert Voeten en in de regie van Paul Steenbergen. Deze speelde zelf de rol van Thomas en gaf daar overtuigende allure aan. Myra Warrl zagen we als Jennet, een vrouw met een temperament, dat door een ver tolkster als Myra Ward tot zijn recht komt. Een der beste creaties was wel die van Johan Valk als burgemeester Tyson. De hulpeloze onbeduidendheid van deze man wist hij op laconieke wijze en met knap gevonden reacties voor te stellen. Ook Dick van Veen als Tappercoom bracht ruim voldoende naar voren om van de rechter een be langwekkende figuur te maken. In een kleine rol liet Gerard Hartkamp zien hoe uitnemend hij kan karakteriseren. Coen Flink maakte van de klerk Richard een prettige frisse figuur. Ver dere optredenden zijn Kathenka v. d. Werff, Luc Lutz, Pim Dikkers, Fie Ca- relsen en Henri Eerens. Wim Vesseurs décor had eenvoud en genoeg poëzie om er Fry harmonieus in te laten verkeren. De Lady, zoals de Haagse Comedie ons die voorstelde, was zeer aantrekkelijk, zonder evenwel grandioos te zijn. E. B. Afstellen kunt gij het niet, maarultstellenwelf Laat stiamheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat theumalle» U niet belemmeien in Uw bewegingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roe men Akker's Kloosterbalsem als snel pijn stillend en afdoend werkend wrijfmlddel bij rheumatiek, spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem ia de ware zin des woords, waan in men dan ook algemeen zegt: „Geen goud zo goedj (Advertentie. Ing. Med.) OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1 ros, 4 lof, 6 kan, 9 anti, 10 alma, 11 mee, 12 sop, 14 15 deun, 17 Rome, 19 P.E., 20 nihil, 21 R L, 23 slaap, 25 liter, 27 An, 28 fa, 29 larie, 32 laven, 34 m.1., 35 enten. 36 re, 37 demi, 39 eter, 41 rob, 42 gek, 44 va", 46 Dora, 47 bete, 48 pro. 49 Spa. 50 rap- Verticaal: 1 ram, 2 onedel, 3 stee, 5 O.N.O., 6 klim, 7 ampère. 8 n.a.v., }Z snip, 13 pril, 16 unaniem. 18 olifant, 1» psalm, 22 Irene. 24 aar 26 t.a.v., 3U aldoor. 31 enig, 32 leek. 33 errata. 3» Ebro, 40 ever, 41 R.D.P., 43 esp, 45 nep-

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2