Spanning in alle afdelingen De Japanse meesterspion over „Pearl Harbour" Ringvormige verduistering van de zon Zaandam en Heemstede zijn nog steeds ongeslagen Eerste Duitse kern reactor komt in München Hedenavond om 12 uur, maar Landbouwcoöperatie kalender 1954 Verzamelaars komen bijeen KNVB gaat jeugdige spelers trainen Aanval op VS-vloot prima voorbereid ErhardDoel van de EBU is niet bereikt Economische conferentie te Sydney Egypte overweegt nieuwe buitenlandse politiek Nog geen staking bij de Britse scheepsbouw Nieuw Zeeland ontving Koningin Helicopterverbinding Rotterdam-Ruhrgebied Uniek jazz-gebeuren in Koog aan de Zaan Spoorwegbeambte werd door trein gedood Munitiebergplaats ontdekt in Havelte BEROEPINGSWERK Competitie Noordhollandse schaakbond VVV 2 terug naar de eerste klasse? Besmettelijke veeziekten Het sigarenbandje KleineR.T.C.-commissie op 12 Januari bijeen DINSDAG 5 JAVTARI 1954 (Van een bijzondere correspondent) uitzondering van slechts enkele bijzonderheden wisten de Japanse piloten en duikbootcommandanten op 7 December 1941 precies, waarop ze in de haven van Pearl Harbour hun dode lijke ladingen moesten richten. Ze be hoefden hun doel niet pas te zoeken, nadat ze boven of in de Amerikaanse oorlogshaven waren aangekomen. Het verhaal van de spionnage in Hawai, waardoor de vernietiging van de Ame rikaanse Zuidzee-vloot binnen enkele uren werd voorbereid, is thans door Takee Yoshikawa, de belangrijkste man van deze spionnagc-affaire, in een ar tikel van het Kyodo-persagentschap onthuld. pEEDS in 1937, toen de Japans-Chinese oorlog was uitgebroken en de Ja panse marine reeds rekening moest houden met de eventuele mogelijkheid van een conflict met de Verenigde Sta ten, werd Yoshikawa, een gewezen ma rine-officier, door het ministerie van Marine opgeroepen en daarna toege voegd aan de Japanse consul-generaal in Hawaï. Jarenlang hield hij de Japan- De eerste reactor voor de ontwikke ling van kernenergie op Duitse bodem zal volgens de bestaande plannen in München worden gebouwd. Hij zal een capaciteit van vijftienhonderd kilowatt krijgen en in hoofdzaak voor opleiding en onderzoek dienen. Met de bouw zal eerst kunnen worden begonnen, wan neer de door het bezettingsstatuut aan de Bondsrepubliek opgelegde beperkin gen inzake de productie van kernener gie zullen zijn vervallen. Ook daarna zal West-Duitsland, wanneer het ver drag van Bonn over het herstel der souvereine rechten van de bondsrepu bliek van kracht wordt, nog aan nau we grenzen gebonden zijn: Het zal dan niet meer dan negen ton uranium per jaar mogen produceren. Wanneer men aanneemt, dat Duits land de negen ton uranium, die het zal worden toegestaan, volledig in een kweekreactor zal kunnen gebruiken, dan zou daaruit eenzelfde hoeveelheid energie gewonnen kunnen worden als uit 24 millioen ton kolen. Evenwel twij felt men er niet aan, dat men nog een zeer lange weg heeft af te leggen voor aleer men dit maximum zal kunnen bereiken. In de eerste plaats dient daartoe de uraniumwinning te worden geïntensiveerd. West-Duitsland beschikt over twee arme uranium-vindplaatsen in het Zwarte Woud en in het Fichtel- gebergte. Men neemt aan, dat in het Zwarte Woud uranium in de gewenste hoeveelheid gevonden zal kunnen wor den. De Westduitse minister van Econo mische Zaken, dr Erhard, heeft ver klaard, dat de Europese Betalingsunie de banden tussen Europa en de rest van de vrije wereld in gevaar heeft gebracht. Hij zeide, dat de E.B.U. er niet in geslaagd is haar doel van een vrije concurrentie van doelmatigheid op een gemeenschappelijke Europese markt te bereiken en ook geen kans heeft gezien het nationale protectio nisme en de nationale zelfzucht te over winnen. Dr Erhard zeide, dat hij geen ont binding van de E.B.U. wil bepleiten, zolang niet gepoogd is het stelsel door zeer grondige wijzigingen te verbete ren. Hij zou echter het liefste zien, dat er geen verbeteringspogingen wer den aangewend en dat de E.B.U. werd vervangen door een de gehele wereld omvattend stelsel van vrije valuta's. De minister van Financiën van de negen landen van het Britse Gemene best zullen Vrijdag te Sydney bijeen komen, teneinde het economische plan, dat in 1952 te Londen werd opgesteld, opnieuw te bestuderen. Naar verluidt is namelijk het plan door de feiten achtehaald. Het berustte op het her stel der inwisselhbaarheid van de verschillende buitenlandse geldsoor ten deze is reeds voor een deel ver kregen door de toegenomen inwissel baarheid voor lopende rekeningen. Bovendien hebben de Verenigde Sta ten, die voor de uitvoering een be langrijke mate van steun zouden moe ten verlenen, de raad gegeven, op dit gebied geen grote risico's te ne men, aangezien de Amerikaanse eco nomie een zeer onzeker beeld ver toont. OOSTENRIJK BEHOEFT GEEN V.S.-HULP MEER Van regeringszijde is gisteren te Washington bekendgemaakt, dat de Ver. Staten de verstrekking van eco nomische hulp aan Oostenrijk beëindi gen. Het economisch herstel van Oos tenrijk is zo goed gevorderd, dat het land geen economische hulp meer no dig heeft, zo werd medegedeeld. se marine nauwkeurig op de hoogte van iedere beweging van schepen in de oorlogshaven van Pearl Harbour. Toen tenslotte in November 1341 de laatste verscherping optrad in de on- derhandeingen, die admiraal Nomura en gezant Kursusu in Washington met Roosevelt en staatssecretaris Huil voer den, kreeg Yoshikawa uit Tokio bevel zich aan boord van een Honolulu bin nenlopend Japans handelsschip te be geven. Op dit schip werd hem door een als steward varend marine-officier een laatste vragenlijst overhandigd met bij na honderd vragen. Hij beantwoordde ze alle nauwkeurig, doch maakte daar bij één fout. Hij had namelijk niet ge merkt, dat er duikbootnetten in de haven waren aangebracht. De belang rijkste vraag: „Wanneer zal de gehele vloot in de haven geconcentreerd zijn?" werd door Yoshikawa echter juist be antwoord. Hij noemde de 7e December als waarschijnlijkste datum. Zodoende kon de vloot van admiraal Yamamoto in de ochtendschemering van deze noodlottige dag de grote suc cesvolle slag slaan, die de Verenigde Staten binnen enkele uren van haar ge hele striidvloot beroofde en Japan in staat stelde ongestoord de Philippijnen, Malakka en de Zuidzee-eilanden te overvallen. Dat de Verenigde Staten in de betrekkelijk korte tijd van enkele jaren een nog veel sterkere vloot op nieuw opgebouwd zouden hebben, had Tokio waarschijnlijk toen niet ver wacht. De Amerikanen zijn er overigens nooit achter gekomen welk spel Yoshi kawa speelde. Tezamen met de andere Japanners in Hawaï werd hij bij het uitbreken van de oorlog geïnterneerd en in 1942 met de andere leden vatt het consulaat uitgewisseld tegen door de Japanners geïnterneerde Ameri kanen. Een foto genomen tijdens de lucht aanval van de Japanners op Pearl Harbour. Duidelijk ziet men het zinkende slagschip „Nevada". Links de haveninstallaties, die in rook op gaan. De Egyptische ambassadeurs te Mos kou, Londen, Washington, Karatsji en New Delhi zijn naar Cairo ontbo den, om verslag uit te brengen aan de revolutionnaire raad. Deze over weegt reeds twee weken een nieuwe buitenlandse politiek. Vermoed wordt, dat Egypte ernstig ongerust is over het streven van Ame rika, verdragen inzake militaire hulp te sluiten met Irak, Saoedi-Arabië en Pakistan, voordat het Brits-Egypti sche geschil is geregeld. Niet onwaarschijnlijk zullen hoge Egyptische officieren binnenkort de hoofdsteden der Arabische landen be zoeken om het standpunt der regering aangaande de Westelijke militaire po litiek in het Midden-Oosten uiteen te zetten. De leiders der drie millioen arbei ders in de Britse scheepsbouw- en machinebouwindustrie hebben gisteren besloten hun langzaam-aanstaking, die achttien Januari zou beginnen, uit te stellen, totdat commissies van onder zoek, in te stellen door de regering, verslag zullen hebben uitgebracht over de eisen tot loonsverhoging, die door de arbeiders zijn gesteld. De vakbonden eisen vijftien procent loonsverhoging en dreigden geen over werk meer te verrichten en zich te ver zetten tegen betaling naar prestatie. Door een staking zou een industriële chaos ontstaan en de export benadeeld worden. GESCHENK NED. WEST-INDIë AAN NEW YORK Vorige week is in New York een groot gebrandschilderd raam onthuld, dat de bevolking van Nederlands West- Indië ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van New York aan deze stad heeft geschonken. Het raam, dat twaalf voet hoog en zeven voet breed is, xs aangebracht in de Butler-bibliotheek van de Columbia universiteit, die bin nenkort 200 jaar zal bestaan. ^LS U en wij tijd (en geld!) genoeg hadden en niet opzagen tegen „een beetje" kou, dan zouden wij vandaag, als het bij ons 12 uur 's nachts is, een Volgens mededeling van de voorzit ter, mr K. P. van der Mandele, in de gisteren gehouden vergadering van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, zeer bijzonder komisch verschijnsel zullen de volgende week op uitnodiging kunnen zien: een ringvormige zonsver duistering. Stelt u eens de zon voor, die stralend aan de hemel staat en waarvoor langzaam het (voor ons on zichtbare) maanlichaam schuift zó, dat het op een zeker moment precies het hart van de zon bedekt, maar haar rand vrij laat. Dan staat daar, als een kos mische trouwring maar veel stra lender, veel schoner, dan een aardse onze zon aan de hemel. Enkele seconden maar, want dan schuift de maan weer verder en na korte tijd zien we niets bijzonders meer aan de zon. Maar wij suggereerden het al hier zult u er niets van kun nen zien, hier is het nacht. Het ver schijnsel is alleen waarneembaar in het Zuidpool-gebied. Maarhet is wel een korte verkla ring waard. Soms is een zonsverduiste ring totaal, een enkele keer ringvor mig. 't Zit 'm alleen in de afstand, welke ons van de maan scheidt. Onze eeuwige begeleidster staat nl. niet al tijd even ver van ons vandaan: de af stand variëert van het hart onzer aarde berekend van 357.000 tot 407.000 kilometer. Een kleine proef zal u leren, dat, als de maan dichtbij staat, er een totale zonsverduistering zal zijn en als zij op haar verst staat, een ring vormige zonsverduistering zal optreden. Legt u op een tafel een grote sinaas appel hij stelt de zon voor en neemt u een knikker de maan tussen duim en wijsvinger. Uw oog is het oog van de waarnemer op aarde. U gaat op enkele meters afstand zitten en houdt de knikker (maan) dicht bij, dan zal hij (schijnbaar) net zo groot zijn als de sinaasappel (zon) en deze geheel „bedekken", onzichtbaar maken. Strekt u uw arm en verwijdert dus de knikker (maan) van uw oog, dan zult u op zeker ogenblik de buitenste rand van de sinaasappel kunnen zien. Nu dan, zo iets gebeurt hedenavond in kosmisch verband. Jammer, dat we het niet kunnen zien. van de Handelskamer te Duisburg, af gevaardigden naar Duisburg gaan, ten einde besprekingen te voeren over een helicopterverbinding tussen Rotterdam en het Ruhrgebied. (Eigen bericht) Door een speciale overeenkomst tus sen het bestuur van de Zaanse Jazz- studieclub „Swing Society" en de be kende impressario, de heer Lou van Rees, zal het eerste optreden in Neder land van „de Jazz-club U.S.A." op 23 Januari a.s. in de Waakzaamheid te Koog aan de Zaan plaatsvinden. Deze jazzgroep, die bestaat uit het Red Norvo trio, het Buddy de Franco quartet, het Beryl Booker Trio en Bil- lie Holiday, maakt momenteel een tournee en zal in Nederland waar schijnlijk niet meer dan drie keer op treden. De Jazz-club U.S.A. heeft zo wel in Amerika als in Europa grote successen geboekt en wordt in de ge hele wereld als een toonaangevende jazz-combinatie beschouwd. Gisteren is op het stationsemplace ment te Boxtel een ongeval gebeurd, waarbij de 56-jarige spoorwegbeambte H. D. uit Boxtel, om het leven is ge komen. De heer D. verrichtte werk zaamheden aan een der wissels toen de electrische personentrein, die om 10.44 uur in de richting Tilburg was vertrokken, naderde. D. heeft deze trein wel opgemerkt, doch is vermoe delijk door de gladheid met het hoofd tegen de trein gevallen. De treinbe stuurder, die door een lichte scnok de aanrijding bemerkte, bracht de trein onmiddellijk tot stilstand. Geestelijke en medische hulp was zeer spoedig ter plaatse. Het zwaar gewonde slachtoffer werd overgebracht naar het Grootzie- kengasthuis té "'s HërtógëriBosch, waar hte kort na aankomst is overleden. Aan De Koningskamp te Havelte, niet ver van de korenmolen, hebben omwonenden gisteren een ondergrond se munitiebergplaats ontdekt, afkom stig van de voormalige Duitse bezet ting. Grote voorraden patronen, gra naten, brandbommen enz. werden bij een summier onderzoek door de Rijks politie in tegenwoordigheid van de burgemeester aangetroffen. De berg plaats bevindt zich temidden van door de Duitsers opgeworpen zandheuvels. Het terrein is voorlopig onder bewa king gesteld tot de komst van de op ruimingsdienst. Eerst dan kan blijken van hoe grote omvang deze berg plaats is. De Bond van op Coöperatieve grond slag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland zond ons ter bespreking zijn nieuwe kalender voor het jaar 1954. Deze kenmerkt zich door een zeer verzorgde uilvoering, alsmede door de omstandigheid, dat de bekende kunst schilder en tekenaar Jaap Sax te Ber gen er dertien landschappen voor te kende. Sax heeft zich hier opnieuw doen kennen als een kunstenaar, die zijn beschouWers geen problemen op dient. Zijn tekeningen, uitstekend ge reproduceerd, zijn eenvoudige, gevoe lig getekende uitbeeldingen van het Noordhollandse landschap door de loop der seizoenen geworden. De slilte over heerst er in. Deze kalender zal stellig met grote waardering wordcr. ontvan gen. Hij is aangeboden door de Noord hollandse Zuivel- en Aan- en Verkoop verenigingen. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulpprediker te Emmen (Evangelisatie) H. Narra aanstaand emeritus predikant te Surhuizum. Ger. Kerken Beroepen te Sarnia (Ontario Canada) A. B. C. Hofland te Haarlem De competitie van de Noordhollandse Schaakbond heeft een zeer vlot en spannend verloop. In vrijwel alle afdelingen zijn er twee en in sommige gevallen drie of vier gegadigden voor de titel. In de over gangsklasse is de strijd, zowel om de bovenste als de onderste plaats zeer spannend. Hier heeft ZSC uit Zaandam de leiding met 6 punten uit drie wedstrijden. Heemstede staat twee punten achter, maar heeft een wedstrijd minder gespeeld. De ontmoeting HeemstedeZSC op 12 Januari zou hier wel eens de beslissing kunnen brengen. De thuis club geven wij echter wel de beste kans. In de strijd om de onderste plaats te ontlopen gaat het tussen Pat Mat (Beverwijk), MSC (Den Helder) en Holland (Overveen). De Beverwijkers hebben uit 3 wedstrijden nog geen enkel punt behaald, doch moeten de beide zwakke broeders MSC en Rol land nog bekampen, die ieder slechts één punt op hun naam hebben staan. Op 11 Januari vindt de belangrijke wedstrijd MSCPat Mat plaats. Overgangsklasse Zaandam Heemstede Het Oosten Rolland MSC Pat Mat MSCRolland 55 (Door Rolland 3 2 3 2 3 2 0 0 (Door protest aangetekend). Ie Klasse A. Weenink 2 110 3 Schaakmat 110 0 2 Schaaklust 2 10 12 Zaandam 2 10 10 1 Oppositie 2 0 0 2 0 Hier maakt Weenink een goede kans, doch de wedstrijd Woensdag a.s. te gen Schaakmat is van grote betekenis. 2e Klasse A. VAS 4 2 2 0 0 4 VVV 2 2 2 0 0 4 Castricum 2 110 3 Caïssa 2 0 111 Zaandam 4 10 0 10 Pat Mat 2 2 0 0 2 0 Het vorig seizoen gedegradeerde VVV 2 krijgt 13 Januari zijn kans om de le klasse weer te bereiken tegen VAS 4. 2e Klasse B. Krommenie 2 2 0 0 4 Saende 2 2 0 0 4 De Pion (W) 2 10 12 Zaandam 3 2 10 12 Purmerend 2 0 0 2 0 ASC 3 2 0 0 2 0 In deze afdeling gaat de strijd tus sen Krommenie en Saende (Zaandam). De laatste beschikt echter over een goed tiental en heeft redelijke kansen. ASC 3 en Purmerend blijven onder de maat. 3e Klasse A. Het Oosten 2 2 110 3 Pat Mat 3 3 2 0 1 4 MSC 2 110 0 2 Zaandam 5 10 10 1 Heemstede 4 2 0 0 2 0 Pat Mat 3 speelt 11 Januari zijn laatste wedstrijd tegen MSC 2. Het zal voor de Beverwijkers een zware wedstrijd worden, doch geheel kans loos zijn zij niet. 3e Klasse B. Wieringermeer 3 2 0 1 4 Schaakmat 2 2 110 3 KTV 3 2 10 5 VVV 4 2 10 12 Caïssa 2 3 1 0 2 2 Schaakmat 3 3 0 0 3 0 Voorspellingen zijn hier niet te ma ken, daar de clubs weinij in kracht verschillen. Schaakmat 3 zal de rode lantaarn echter wel tot het einde blijven torsen als een zware last. De overige standen zijn: 3e Klasse C. Lasker 2 1 Edam 1 1 Krommenie 2 2 1 Witte Paard 2 0 ASC 4 1 0 4e Klasse A MSC 3 3 3 Zaandam 6 3 2 Pat Mat 4 3 1 Het Oosten 4 3 0 VVV 5 2 0 Weenink 3 2 0 4e Klasse B KTV 2 4 4 0 Schaaklust 3 2 1 Aartswoud 3 11 KTV 3 3 10 Wieringermeer 3 10 Caïssa 3 3 0 0 4e Klasse C. Saende 2 3 3 0 Purmerend 2 3 2 0 VAS 8 4 3 0 Westzaan 3 10 Witte Paard 2 4 10 Westzaan 2 10 0 1 Zaandam 7 2 0 0 2 4e Klasse D. Castricum 2 2 110 Bloem^ndaal 3 2 110 HSG 4 2 110 Weenink 2 2 10 1 Kijk Uit 5 2 0 1 1 Lasker 2 2 0 0 2 Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in October 1953 in ons land voorgekomen 49 gevallen van mond- en klauwzeer (Gelderland 1, Utrecht 2. Zeeland 2. Limburg 44». 76 gevallen van varkenspest (Friesland 1, Overijsel 7, Gelderland 6. Utrecht 24, Noord-Holland 7, Zuid-Holland 24, Noord-Brabant 6, Limburg D; 40 ge vallen van pseudo vogelpest (Overijsel 3, Gelderland 23, Utrecht 2, Noord- Holland 3, Zeeland 2, Noord-Brabant 3, Limburg 4>. Deze cijfers geven het aantal veebeslagen aan. Tijdens de reis van het Britse koninklijke paar door Nieuw- Zeeland werd de Koningin door een Maari-hoofdman op het schip „Cothic" een bijzonder halssnoer overhandigd. Op de onderste foto ziet men hoe de wagen van het vorstelijk paar bij aankomst in een der plaatsen werd geëscorteerd door toorts dragers. De internationale vereniging van si garenbandjesverzamelaars „Sibaver", die nog niet zo lang geleden werd op gericht, blijkt in het nieuwe jaar een intensief verenigingsleven te wilien ontplooien. Op 14 Januari zal zij een internationaal congres houden in het „Paviljoen" te 's-Gravenhage. waar de leden en belangstellenden kunnen luis teren naar enige sprekers, die de lof trompet zullen steken over hun hobby en waar een ruilbeurs zal worden ge houden. Het bestuur en enige leden van de afdeling België, die op 13 De cember jl. in Antwerpen werd opge richt, zullen het congres bezoeken. Voorts heeft „Sibavex-" gro'e plan nen voor de tentoonstelling „De Gou den Schakel" die wordt gehouden van 26 Mei tot en met 7 Juni 1954 in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Twee siga renfabrieken zullen voor de sigaren bandjes verzamelaarsvereniging finan cieel een stand verzorgen. De leden moeten hiervoor maar befst 2500 dub bele bandjes van één fabriek bijeen brengen. Van welingelichte zijde wordt ver nomen. dat de Surinaamse delegatie van de kleine commissie ter voorberei ding van de R.T.C. pas in de avond van de elfde'Januari in Willemstad zal aan komen. Als reden wordt opgegeven, dat er voordien geen passagemogelijk heid is. De bijeenkomst begint dus de twaalfde Januari inplaats van de elfde, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. De Deense piloten, radiotelegrafisten en boordwerktuigkundigen van de Scan- dlnavian Airlines System hebben hun contracten, die tot Maart a.s. van kracht waren, opgezegd. De technische commissie van de K.N.V.B. heeft, in nauwe samenwerking met de Districts Technische Commis sies en de clubs, haar plannen om op bredere basis te komen tot verbetering van het spelpeil, zo ver ontwikkeld, dat op 12 Januari de eerste training voor jongere speiers van 13 tot 24 jaar zal kunnen beginnen. Op die avond wordt Op het R.B.C.-terrein te Roosendaal een dertigtal jongere spelers ge concentreerd, voornamelijk uit Brabant en Zeeland afkomstig. Op 13 Januari staat een dergelijke bijeenkomst voor Rotterdam op het programma, waar in het Feyenoordstadion jongere spelers van voornoemde leeftijd uit Zuid-Hol land tezamen komen. Op 15 Januari volgt deze training te Amsterdam (Olympisch Stadion), op 19 Januari is Apeldoorn (Robur et Velocitas-terrein) aan de beurt voor spelers uit het Oos telijk deel van ons land. daarna komt Groningen (het Oosterpark) voor de Noordelijke provinciën, waarvoor als eerste datum 20 Januari is genomen en tenslotte worden de jongere spelers uit Limburg tezamen geroepen op 22 Januari, waarvoor een plaats nog nader zal worden bekend gemaakt. Naar wij vern.emen ligt het in de bedoeling, dat uit dit materiaal van 180 spelers in Mei vier elftallen worden gevormd, die op tweemaal twee Woensdagen wedstrij den zullen spelen tegen buitenlandse clubs, welke t.z.t. zullen worden uitge nodigd. Op deze wüze betekent het be zoek aan de trainingsavonden in de zes centra nog een extra stimulans voor deze jeugdige spelers.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3