Stad en omgeving Traditionele „neijoarsvezide" van Groninger vereniging Wieringer Gemeenteraad komt Vrijdag weer bijeen SCHEEPV A ARTBERICHTEN Bouwmeester zorgde voor verrassing van de dag de Gezellige avond in „Formosa" Echtpaar door gas bedwelmd W asgoed gedeeltelij k teruggevonden IN HET KORT Veel belangstelling voor moedercursus Eigen toneelgroepje debuteerde Iets van u bij? TUSSEN HAAKS EN KUITJF Uitvoering „Serenata's" BURGERLIJKE STAND Duitse ge van gen en terug uit Rusland Exploitatie van badhuis en restauratie molen Bridgecompetitie blijft spannend Julianadorp BEROEPINGSWERK Krijgt OLS Oosterland een gymnastieklokaal Hoog ovenschaak tornooi Zege op Kottnauer en remise tegen Pirc Tijdelijke benoeming JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Jeugdkampioenschap schaakbond 7 Zand Veefopds „Helpt elkaar" had een goed jaar Urk VEEMARKT ~ALKMAAR DINSDAG 5 JANUARI 1954 DE GRONINGERS, die door hun werk naar andere streken van het vaderland worden geroepen, houden de gebruiken van het eigen „heem" graag en met succes in ere. Dat laatste des te meer, wanneer de Groningers buiten hun geboortestreek een flinke groep kunnen gaan vormen. Men zou bezwaren kunnen maken tegen een vermeend tekort aan „assimilatievermogen" en er de voorkeur aan geven, dat de Groningers meer opgaan in het gemeenschapsleven ter plaatse, ander zijds moet men begrip hebben voor het periodiek eens willen vertoeven in de sfeer, waaraan de mensen prettige herinneringen bewaren. Zulk een groep van „geëmigreerde" Groningers is in Den Helder de vereni ging „Stad en Ommelanden", welke haar leden een paar maal per jaar een gezellige avond aanbiedt. Eén van de aardigste tradities in het Groninger land is het afleggen van „neijjoarsvezides" en navenant is één van de aardigste Groninger avonden in Den Helder telkenjare de „neijjoarsvezide" van „Stad en Omme landen". De witte Goudse pijpen, de pikante Groninger „kouke" en boven dien de smakelijke „knijpkoekjes" vormen daarbij steeds gewilde ingre diënten. Dat was ook gisteravond in „For mosa" het geval. De geboren en aan getrouwde Grunnegers trokken gemoe delijk aan hun pijpen, knabbelden hun koek en dronken (veel) koffie, onder wijl genietend van het programma, dat door eigen krachten ten tonele werd gebracht. Na de gebruikelijke openingsspeech annex nieuwjaarswens van de voorzitter, de heer K. Lap, spraken Thomasvaer en Pieternel hun berijmde gelukwensen voor het nieu we jaar uit. Het behoeft geen betoog, dat aan wel en wee uit het afgelopen jaar in ruime mate aandacht werd geschonken. Er volgde een kort muzikaal inter mezzo, verzorgd door „The Melodians" en daarop was het onlangs opgerichte toneelgroepje van de vereniging aan de beurt. Het debuteerde met de een- acter „De neie Meester", een vrij door zichtig geschiedenisje, dat echter door het verdienstelijk spel een onderhou dend onderdeel van het programma werd. Hoewel de figuur van de speu- do-schoolmeester niet bepaald over tuigend werd uitgebeeld, kregen wij de indruk, dat „Stad en Ommelanden Twee onbekend gebleven militairen, die Zondagmiddag omstreeks één uur de woning M. G. de Vriesstraat in Oud Den Helder passeerden, namen daar een sterke gaslucht waar. Zij riepen doktershulp in, waarna men zich toe gang tot de woning verschafte. Het echtpaar Smak, de man is 83 en de vrouw 79 jaar, werd in bewusteloze toestand aangetroffen. Eén van beiden moet de gaskraan in de keuken onvol doende hebben afgesloten. Deuren en ramen werden opengezet, waarna dok ter Bettink de eerste hulp verleende. De beide oudjes kwamen spoedig weer bij en zullen vermoedelijk geen ern stige gevolgen van het incident onder vinden. Een gedeelte van het wasgoed, dat in de nacht van 31 December op 1 Januari werd ontvreemd uit enkele tuinen in Nieuw Den Helder, is teruggevonden op een weiland aan de Jan Verfaille- weg, tegenover de Seringenlaan. De politie speurt ijverig naar de nog ont brekende stukken. Gevonden: Sleutels, „slangen"- armband; jongenspetjes; jongensjasje; herenhoed; doublé ring; bruine hond; poedelhond; herdershond; beige tas; wanten; handschoenen; portefeuille met inhoud. Verloren: Heren-polshorloge; zil veren dames-polshorloge; bril; schou dertas; gouden speld met parel; blik augurken; driewielig fietsje; jongens muts; groene autoped; dop van ben zinetank; wanten en handschoenen; portemonnaie met f 347. De gemeenteraad komt heden avond ten raadhuize bijeen, o.m. om het voorstel inzake het Centrum-plan te behandelen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum geeft het mandoline- en accor deonorkest „Tremolando" vanavond een uitvoering in Casino. Vanavond worden in „Formosa" de eerste wedstrijden gespeeld in het biljarttornooi om het kampioenschap eerste klasse libre van het district Den Helder. Hr. Ms. mijnenveger „Stortemelk" ging gisteren van de Buitenhaven naar het Bassin, terwijl Hr. Ms. mijnenve gers „Texelstroom", „Marsdiep" en „Westerschelde" weer ligplaats kregen in de Buitenhaven. De Duitse kustvaarder „Witte- kind", met een lading stukgoederen onderweg van Rotterdam naar Rostock, liep gisteren de haven binnen om zoet water in te nemen. Het is morgen hoog water 8.35 en 20.40 uur. en laag water om 2.50 en 14.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,0 graden Celsius. in de toekomst plezier van de jonge afdeling kan beleven. Het applaus be wees, dat de leden van „Stad en Ommelanden" alleszins tevreden wa ren over dit debuut. In de pauze werd een attractieve tombola gehouden. Toen lieten de Groningers het scheppen van een fees telijke stemming verder aan hun gas ten over: de populaire „Edelweiska- pel" (nauw verwant aan de harmonie kapel „Winnubst"!) en het acrobaten- groepje „De Morali's". Ter afwisseling werd men onthaald op een enkele voordracht en wat goocheltoeren. Om streeks middernacht ging men over tot een geanimeerd bal. Het jeugdorkest „De Serenata's" on der leiding van de heer M. C. Bohlen geeft op Zaterdagavond 16 Januari een uitvoering in „Formosa". De „moedercursus", die onder aus piciën van „Het Witte Kruis" in het najaar van 1953 werd gehouden, trok zoveel belangstelling, dat verscheidene gegadigden moesten worden teleurge steld. Men heeft daarom besloten tot het organiseren van een tweede cur sus, eveneens bestaande uit twaalf les sen. De eerste avond wordt gehouden op Maandag 11 Januari, in de boven zaal van „Formosa". Als docente treedt op zuster B. van der Vuurst uit Alk maar. Deze cursus omvat evenals de vorige twaalf lessen over zuigelingen verzorging en twee lessen over kleu terverzorging, voor een totaal lesgeld van een rijksdaalder. Aangezien slechts dertig cursisten kunnen worden inge schreven, verdient spoedige aanmel ding bij „Het Witte Kruis", Breewater- straat 72, aanbeveling. Dat kan zowel mondeling als schriftelijk geschieden. Bevallen: N. SchotmanVan Twuijver, z; N. EverhardusKiljan, d; G. KooijmanSlokker, d; H. Hijman Kramer, z; A. RuitenRas, z; H. GroenVan der Heide, d; G. J. J. van den HeuvelVan Os, z; G. Maters Swan, d; A. RuitenRinia, z; C. J. van de PoelHalfschepel, z; A. M. SchoonemanDekker, d; K. Riemens Keijzer, d; K. RogDe Graaf, d; L. KwakkelsteinRienks, z; J. A. Dinge- mansSiebenheller, d; C. KosDek ker, z; M. BontVlok, z; J. van Es Smit, d. Ondertrouwd: J. Boonstra en J. W. Kuijper; H. G. de Haas en G. A. de Vries; J. J. Petrus en M. Mahieu; H. H. Kroese en E. van der Vliet; K. F. Puhl en J. Groothof; B. P. A. Leenaars en J. M. Dekker. Getrouwd: J. N. Goes en J. Boersen; C. M. Moerbeek en A. Kindts; P. F. Wante en W. C. Lemmers; A. J. Bezem en D. J. M. Hendrikse; J. M. Lampers en J Eijkelenboom. Overleden: A. TielVan der Eijk, 56 jr; W. Snel ,m, 91 jr; R. J. Leber, m, 37 jr; C. Kriller, geb. Hop man, 60 jr. Daar het gemeentebadhuis zijn vol tooiing nadert zuilen in de eerstvolgen de gemeenteraadsvergadering, welke tegen Vrijdag 8 Jan. a.s. te 19.30 uur is belegd, ter vaststelling worden aange boden een reglement voor de exploita tie, een verordening heffing rechten en een regeling der jaarwedde van de bad meester, tevens schoonmaken van het nieuwe schoolgebouw aan de Parklaan te Hippolytushoef. In het voorgestelde salaris van deze functionaris (f 3000f 3288) zal tevens een vergoeding voor de hulp van de echtgenote zijn begrepen. Men stelt zich voor voor deze functie sollicitan ten op te roepen. Voorlopig zal het badhuis worden openegsteld op Donderdag van 1519 uur en op Vrijdag en Zaterdag van 9— 12.30 en van 1519 uur. Het voorgestelde tarief voor een douchebad bedraagt voor personen van 16 jaar en ouder f 0.25 (abonnement voor 10 baden f 2), voor personen jon ger dan 16 jaar f 0.15 (abonnement voor 10 baden f 1). Men schat het gebruik door volwassenen op 7500 baden en door kinderen op 5000, zodat aan bad- rechten naar raming f 2600 zal worden ontvangen. De exploitatie zal derhalve niet lo nend zijn, doch B. en W. wijzen er op, dat met deze exploitatie de belangen van de volksgezondheid zijn gediend en uit dat oogpunt het doen van een uit gaaf uit de openbare kassen wordt ge rechtvaardigd. Verschillende ingezetenen, voorname lijk middenstanders, geven méér dan de inhoud van één vuilnisemmer mee met de gem. ophaaldienst. B. en W. achten het billijk dat daarvoor extra betaald wordt. Zij stellen voor voor het meegeven van extaa vuilnis f 5 per em mer per jaar als vergoeding vast te stellen. Als voor het afhalen van puin. afbraak, resten van bouwstoffen, grond, afval e.d. de hulp van de reinigings dienst wordt ingeroepen zal daarvoor f 7.50 p.u. verschuldigd zijn. De kosten pér leerling, ter vergoeding aan de bijzondere scholen, worden voor 1954 geraamd op: voor het openbaar lager onderwijs f 34.07, het v.g.l.o. f 94.15 en het ULO f 59.15. Reeds zijn verschillende acties ge voerd voor behoud vxan de danig in verval verkerende molen anno 1654 te Den Oeer. De Stichting Oud-Wieringen heeft de molen aangekocht en beschikt thans, dank zij een legaat van wijlen de heer M. Tijsën Mz. van f 1000 en een Rijkssubsidie van f 3611 over een bedrag van f 6374,20. De molenmaker A. Wagemaker uit Oostwoud raamt de herstelkosten op 7795; de aankoop kostte 1232, zodat de uitgaven worden geraamd op f 9027. De Stichting heeft de provincie en de gemeente gevraagd het tekort van f 2652,80 ieder voor de helft voor haar rekening te nemen. B. en W. spreken waardering uit voor het genomen initiatief en stellen de raad voor een subsidie van f 1326.40 te verlenen. De stand in de bridgecompetitie, na 13 ronden luidt: 1. EngelTakes 437% (39%) 2. Bosker-Nieuwbuurt 436% (30%) 3. Koning-de Herder 434% (33%) 4. Smit-Luijt 432 (27) 5. Fam. Kooij 431% (29%) 6. Fam. Hegeman 425% (33) 7. Jasper-Bugel 425 (36) 8. Blaauboer-Russelman 421 (39%) 9. Omis-Clowting 415 (31%) 10. v. Es-Siemonsma 413 (45) 11. Mooije-Halfweeg 410% (32) 12. Kraan-Maaskant 410% (39%) 13. Koorn-v. d. Velde 409 (24%) 14. Kuiper-Schmitt 408 (33) 15. Hof-Steigstra 405 (27) 16. Fam. Montulet 405 (28%) 17. Dekker-Garrelt 402% (28%) 18. de Jong-Molenkamp 397 (25%) 19. Mw. Blaauboer- Zr Kramer 377% (32) 20. Takes-Hollander 367 (27) 21. Fam. Leen 334 (20%) Bij de dezer dagen uit Rusland teruggekeerde Duitse krijgsge vangenen behoorden ook de Duit se admiraal Bredov, die het laatst te Moskou gevangen zat. GEMASKERD BAL Op de avond van Nieuwjaarsdag is in café „Prins Hendrik" een gemaskerd bal gehouden. De jury, bestaande uit de heren Schermerhorn, Bodegraven en Tigchelaar, kwam tot de volgende be oordelingen: Enkelingen: 1 de heer B. Thomas (landloper), 2 de heer E. Zon (vluchteling), 3 M. Minnes (boer Kre- lis), 4 Alie Bakker (sinaasappelmeisje), 5 Jo Wijngaard (eet gezond)paren: 1 kinderverzorgster en baby, 2 ochtend gymnastiek; groepen: 1 Julianadorper brandweer (nabootsing van de vroege re .brandspuit, bediend door vijf vrou welijke spuitgasten in uniform, met de monstratie in de zaal), 2 Troepje vage bonden met baby. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Rotterdam C. L. S. den Boer te 's Gravenhage-W. Bedankt voor Utrecht C. van Smeden te Rotterdam Z. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Wildervank-Veen- dam Mei. Da M. P. Stol te Groede. Oud. Ger. Gemeenten Bedankt voor St. Philipsland: E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum Aalsdijk, 2-1 van R'dam naar Hamburg Aardfjk, pass. 2-1 Keywest naar Le Havre Adinda (t), 3-12 van Pladju naar Makassar Alcyone, 3-1 v.m van Montevideo naar Santos Alderamin. pass. 3-1 Ouessant naar Genua Aletta (t), 4-1 te Pladju Alnati, pass. 2-1 Abrolhos naar Rio de Janeiro Al- phacca, 2-1 n.m. van Trinidad naar Rio de Janeiro Aludra, 3-1 van Recife naar Bahia Amor, 2-1 van Bremen naar A'dam Amstelland, 3-1 te Santos Annenkerk, 3-1 te Singapore Arends- kerk, 3-1 van Colombo naar Aden Argos, 2-1 van Barcelona naar Savoua Arkeldijk, 3-1 van Bremen naar R'dam Averdük, 2-1 te Antwerpen Aagtekerk, pass. 3-1 Ouessant naar Genua Abbe- dijk, 3-1 van Norfolk naar New York Albireo, 3-1 van Bremen naar Hamburg Aldapi, 2-1 van R'dam naar Hamburg, 3-1 bij Weser (V S) Algenib, pass. 3-1 Fernando Noronha naar Las Palmas Aipherat, 4-1 te R'dam Altair. 4-1 te Buenos Aires Amsteldijk, pass. 3-1 Fayal naar Ned Orleans Arnedijk, pass. 3-1 Bahamas naar New Orleans Banka, 4-1 van Port Said naar Genua Billiton, 4-1 te Seattle Boschfontein, pass. 3-1 ten zuiden van Kreta naar Port Said Baarn, 3-1 te Talcahuano Bali, 3-1 van Makassar naar Balik Papan Banka, 2-1 laat te Suez Bloemfontein. 2-1 710 mijl noordwest van Walvisbaai naar Kaapstad Blijdendijk, pass. 3-1 3 15 uur Vlissingen naar New York - Boissevain, 3-1 van Penang naar Mauri tius Bonaire, 3-1 300 mijl zuid-zuid west van Flores naar Barbados Bos koop, 3-1 250 mijl west van Madeira naar Barbados Breda, 2-1 te R'dam Caltex Delft (t), 3-1 ten zuiden zuidoost van Punt Kreta naar R'dam Caltex leiden (t), pass. 3-1 zuiden van Punt Sicilië naar R'dam Caltex Pernis (t), 4-1 n.m. te Sidon Caltex The Hague (t), pass. 3-1 Finisterre naar Sidon Chama (t), 2-1 Meer Maracaibo ten an ker Cistula (t), 3-1 van Port Lincoln naar Port Piri Congostroom, pass. 3-1 4.45 uur Vliasingen naar Bordeaux Co- rila (t), 4-1 te Adelaide Caltex Ne derland, 3-1 te Sidon Duivendijk, 3-1 te R'dam Dalerdijk, 2-1 van R'dam naar Hamburg Eliman, 2-1 van Dakar naar A'dam Enggano, 3-1 n.m te Co lombo Eos, pass. 3-1 Ouessant naar Gi braltar Eendracht, 4-1 van Bremen naar R'dam Friesland (SSM), 4-1 n.m. tc R'dam verwacht Felipes (t), 2-1 van Pladju naar Padang Gaasterkerk, pass. 3-1 1.15 uur Vlissingen naar R'dam Ganymedes. 2-1 te New Orleans Garoet, 3-1 te Chittagong Gouwe, 4-1 le Libreville Haulerwijk, 4-1 te Mon tevideo verwacht Hermes, 4-1 te R' dam Hathor, 3-1 te Burriana Hera, 3-1 v.m. van Port of Spain naar Para maribo Hermes, 3-1 19 uur van rede Vlissingen naar R'dam Hilversum (t), 3-1 te Sheerness Ilos, 31-12 te Napels Indrapoera, 2-1 te R'dam Jagers fontein, 2-1 van Kaapstad naar Las Pal mas Japara (KRL), 1-1 te Singapore Jupiter, 3-1 te Malta Kota Inten, pass. 4-1 l uur Keywest naar Houston Langkoeas, 3-1 v.m. van Trinidad naar Paramaribo Lekkerkerk. 4-1 te Madras Lemsterkerk, 3-1 v-m. van Gothenburg naar Hamburg Leopoldskerk, 4-1 te Aden Lieve Vrouwekerk, 3-1 van Cal- cutta naar R'dam via Chittagong Lin- dekerk, 3-1 van Genua naar Antwerpen Naar wij vernemen heeft de ouder commissie van de openbare lagere school te Oosterland aan het gemeente bestuur het verzoek gericht, twee der nu nog bij de school voor VGDO in ge bruik zijnde leslokalen te doen verbou wen tot een gymnastieklokaal voor de o.l.s. Dit lokaal zou dan tevens voor andere doeleinden kunnen worden aan gewend. Het derde lokaal, dat na ope ning van de nieuwe school te Hippoly tushoef vrij komt, zou kunnen worden gebruikt voor het onderwijs in handen arbeid. Na de derde ronde van het Hoog- ovenschaaktornooi in Beverwijk heeft de Weense meester Beni nog steeds de leiding in het algemeen klassement. Hij maakte gisteren op rustige wüz, na 19 zetten reeds remise met onze landge noot Van Scheltinga, en bleef daarmee voorlopig onbedreigd door de andere deelnemers. De man evenwel, die de meeste aan dacht heeft getrokken, was de jongt Amsterdammer Bouwmeester, 's Mor gens zette hij zich een tweede male tegenover de Joego-Slaaf Pirc aan het bord om de afgebroken partij uit de eerste ronde uit te spelen. Hoe de be roemde meester zich ook inspande, het mocht niet baten. Bouwmeesters ver dediging bleek in orde en daarmee werd remise een feit, een keurige pres tatie. Nog beter deed Bouwmeester het In verband met ziekte van mej. I. Boon zal mevrouw E. de Jong-Kramer te Hippolytushoef de functie van tijde lijk onderwijzeres aan de openbare la gere school te Oosterland waarnemen. 43. Jimn.y en de professor hadden de tocht voortgezet, maar de stemming was er een beetje uit. De professor zat stilletjes naast Jimmy en in zwijg zaamheid wedijverde hij met de gast heren. die zij zo juist hadden verlaten. Dat bracht Jimmy hem na verloop van tijd ook aan zijn verstand. „U hebt nu veel weg van die kloosterbroeders, oom Pepie", zei hij toen er een stuk weg kwam. waar hij niet zo op zijn stuur behoefde te letten. De professor knikte. „Ik maak me nog al ongerust", beken de hij. „Met de kloosterorde van Bhoe- ra valt niet te spotten, mijn jongen. Het is niet alleen een zeer hoogstaan de orde, maar ook een zeer machtige. En als men van deze zijde hoort dat men niet graag ziet dat men zijn reis in dit onherbergzame oord voortzet, dan is dat een héél héél ernstige zaak. die je maar niet met een luchtige hand beweging weg wuift." Nu was het de beurt aan Jimmy Brown een tijd lang geen woord te spreken. Hij dacht na. Hij overwoog het voor en tegen van het al of niet voortzetten van de tocht.... Jackie. die als gewoonlijk achterin de jeep zat, had ook wel be grepen dat er problemen waren. Hij voelde zich echter een beetje op zijn tenen getrapt omdat zijn vader en oom Pepie niet de minste aandacht hadder. geschonken aan zijn verhaal over die twee kereis die die ezeltjes zo had den afgeranseld. „Goed", had hij ge dacht. „Als jullie dat te min is, dan zwijg ik er verder over gistermiddag. In een van begin tot ein de vol fantasie en durf gespeelde partij behaalde hij een joyeuze zege op de bekende Tsjechische meesier Kottnau er, die op de 39ste zet de kwaliteit moest verliezen en toen maar ever de partij gewonnen gaf Hiermee vestigde Bouwmeester wei sterk de aandacht op zich. Gaat hij misschien voor de grote verrassing zorgen? Vandaag speelt hij tegen Prins, terwijl Beni het op neemt tegen Vlagsma. Vlagsma was er gisteren niet erg in. In een Spaanse partij werd hij op vlotte wijze in 23 zetten reeds door de geroutineerde Duitse meester Ludwig Rellstab, onder de voet gelopen. Een krachtige actie van Rellstab op de damevleugel bracht zoveel dodelijke dreigingen, dat groot materiaalverlies voor de Rotterdam mer niet was te voorkomen. De par tijen KlaegerKramer en PircPrins kwamen in de eerste zitting niet tot een beslissing. De stand luidt na de derde ronde als volgt: Beni 2 y.v. Scheltinga en Bouwmeester 2, Rellstab en Kottnauer 1%, Pirc en Prins 1 en 1 afgebroken partij, Vlagsma 1, Kramer 1 en 1 af gebroken partij, Klaeger 0 en 1 afge broken partij. Limburg, 2-1 van Manilla naar Lo» Angelos Luna, 31-12 te Mersin La- wak, 3-1 n.m. van Honolulu naar Los Angeles Linge, 5-1 te Libreville ver wacht Lutterkerk, 4-1 van Bahrein naar Kuwait Maasdam, 4-1 te New York verwacht Maasland, pass. 3-1 Fi nisterre naar A'dam Manoeran. 4-1 van Sefaja naar Djeddah Markelo, pass. 3-1 Kaap Finisterre naar Liverpool Me- liskerk. 3-1 te R'dam Maashaven. 2-1 le Lagos Macoma (t), pass. 3-1 Azoren r,aar R'dam Mapia, pars. 3-1 Kaap Guardafui naar Port Said Marisa (t), 2-1 n.m. van Port Said naar Gibraltar Marken, pass. 2-1 n.m. Algiers naar Port Said Mataram, 3-1 van Galveston naar Faytown Meliskerk, pass. 3-1 9.40 uur Vlissingen naar R'dam Mentor, 3-1 te Messina Metula (t), 3-1 van Hamble naar A'dam Mirza (t). 3-1 te Miri Modjokerto, 3-1 van Genua naar Port Said Myonia' t). 2-1 van Curagao naar Poro Philippijnen Nieuw-Amsterdam. 3-1 te New York Notos, 2-1 te R'dam Ootmarsum, 2-1 nm. van Galveston naar Brownsville Oranjefontein. 3-1 Hamburg Oranje. 3-1 van Algiers naar Southampton Prins Philips Willem, pass. 4-1 Las Palmas naar Dakar Pen- drecht (t), pass. 2-1 Malta naar Mena al Ahmadi Perna (t), 3-1 te Ilo Ilo Phrontis. 3-1 n.m. te Aden Prins Wil lem V, pass. 2-1 Gibraltar naar Napels Pygmalilon, 2-1 van Lissabon, 3-1 80 mijl zuid-zuidwest van Oporto naar A'dam Raki. 3-1 te Bremen Ridderkerk. 4-1 te Mozambique Rita (tl, 3-1 van Pladju naar Bangkok Radja. 3-1 van Bahrein naar Bombay Ruys. 3-1 van Tristan da Cunha naar Kaapstad Stad Maastricht, pass. 3-1 Oeussant naar Sluiskil Sten tor, 3-1 van A'dam naar Antwerpen, pass. 4-1 1 uur Vlissingen Salatiga. 5-1 te Manilla verwacht Saroena (t), 3-1 van Singapore naar Saigon Scherpendrecht (t), 2-1 van Reykjavik naar R'dam Sibajak, pass. 3-12 Bizerta naar R'dam Sommelsdijk, van 1 op 2-1 van Colombo naar Suez Stad Alkmaar, 3-1 van New- port News naar Narvik Stad Amster dam, 2-1 n.m. van Immingham naar Nar vik Stad Breda. 2-1 van Curagao naar limmingham Stad Leiden, pass. 3-1 Finisterre, 5-1 n.m. Melilla Stad Maassluis, 3-1 n.m. te Narvik Straat Banka, 3-1 te Hongkong Straat Ma- lakka, 3-1 te Adelaide Sumatra, 4-1 te Penang Tabian, 4-1 te Zamboanga Talisse, 3-1 van Djibnutie naar Labuan Telamon, 3-1 te Maracaibo Tero, 3-1 van Port Alegre naar Montevideo Thalatta (tl. 3-1 n.m. te Aden Titus, 3-1 te Tripoli Trompenberg. 2-1 n.m. van Le Havre naar Antwerpen Tara, pass. 3-1 Madeira naar Antwerpen Ter- nate, 3-1 20.10 uur de R'dam Utrecht, 3-1 te Southampton Waal. 2-1 n.m. te Oran Waterman. 3-1 320 mijl zuid zuid-west van Finisterre naar A'dam Weltevreden, 2-1 van R'dam naar Ant werpen Werterdam, 3-1 terug uit zee te R'dam Woensdrecht (t), 2-1 van Kiel naar Stanlow Wonogiri, 4-1 te Tandjong Priok 'Willem Ruys, 4-1 te Singapore IJrsel, pass. 4-1 8 uur Oues sant naar R'dam Zuiderkruis, 4-1 te Surabaja. Niettegenstaande de pogingen van het bestuur van de Nederlandse schaak bond om ook uit de kop van Noord- Holland deelnemers aan te trekken voor de jeugdkampioenschapven, is dit niet gelukt. Zodoende werd het alleen een strijd tussen de jeugd van Kenne- merland en Zaanstreek. Er waren zeer goede schakers onder, waarvan ver wacht mocht worden dat zij tot de fina listen zouden behoren. Er werd ge speeld in twee groepen van zes deel nemers. waa van de nummers 1 en 2 in de finale zouden komen. Het was een verrassing dat in beide groepen een speler uit de Zaanstreek en Kenne- merland zich meester maakten van de eerste plaats, nl. in groep A: D. v. d. Lijn Jr. uit Zaandam en K. Steijn uit Santpoort. In groep B waren dit D. Brink, Krommenie (ZSC) en J. G. Sixma, Castricum (De Pion). De Wee- nink-speler H. Duisenberg eindigde op de derde plaats boven de spelers uit het sterke VAS. De einduitslag was: A: 1 D. v. d. Lijn 4 pnt; 2 K. Steijn Jr 4 pnt; 3 H. Duisenberg 2 pnt; 4 Ph. Kastelein 2 pnt; 5 H. Buehós de Mes- quitos 1% pnt; 6 G. Mossing Holsteijn 1% pnt. B: 1 D. Brink 3% pnt; 2 J. G. Sixma 3% pnt; 3 P. E. Brommer 2% pnt; 4 W. G. Vijvers 2% pnt; 5 H. Jessurun 1% pnt; 6 J. G. Nagel 1% pnt. Het onderling veefonds „Helpt el kaar", dat in vergadering bijeen was in café De Wit, heeft een goed jaar gehad. Dat bleek wel duidelijk uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. van der Plas. Er behoefde maar een contributie van 1.8% te worden geheven, omdat er maar twee koeion en een kalf werden afgekeurd, hetgeen een schade opleverde van f 1500, ter wijl de cadavers f 350 opbrachten. Er waren verzekerd bij het fonds 180 koeien met een waarde van f 123.885. Bij de bestuursverkiezing werden de heren TJzendoorn en Snee- kes gekozen. Als taxateur van het vee fonds werd gekozen de heer C. Schoen. Hij zal f 15 meer salaris krijgen, waar voor hij zijn motor in de verzekering kan doen. De heer Van der Plas zal om dezelfde reden een verhoging krij gen. Hij stelde zich echter met f 10, tevreden. De heer Van der Plas meen de als administrateur te moeten be danken omdat hij de zeventigjarige leeftijd had bereikt, maar de vergade ring drong er op aan, dat hij nog een jaar zou aanblijven, waartoe de heer Van der Plas tenslotte besloot. Het be sluit werd genomen, dat alle leden van het fonds persoonlijk aansprakelijk zijn voor door het fonds opgenomen voor schotten bij de C.B.L. Er werd op ge wezen, dat het noodzakelijk is, kennis te geven van de verkoop van een koe aan de administrateur. Aan het einde wenste voorzitter alle leden een voor spoedig nieuwjaar toe. bestrijding rattenpla ag Men is op Urk begonnen met de rat tenbestrijding krachtig ter hand te nemen. Door de gemeente-arbeiders werden op verschillende plaatsen, waar men dit ge dierte vermoedde, pakjes vergif gedepo neerd. De laatste dagen kan er op Urk ook van een ware rattenplaag gesproken worden. NOG URKERS NAAR LIMBURG Voor de tweede maal ontvingen onge huwde D.W.U.-arbeiders bericht te werk te worden gesteld bij de Peel-arbeid in Noord-Limburg. Hieraan gaven twee man gehoor, zodat er toch nog Urkers naar Limburg gaan. Opgaven van het aangevoerde vee op 4 Januari 1954: 4 paarden 500—700. 75 vette koeien 6001250, 60 nuchtere kal veren 35—75 en 10 vette scharen 85—130 per stuk; 350 varkens: zware varkens en vleesvarkens f 1,86—f 1,84 (aflopende markt), lichte varkens f 1.70—f 1.84 per kg. Er was een geringe aanvoer van koeien Prima dieren waren er hoegenaamd niet. Aangezien er van slagerszijde viel ani mo was kon de handel, ondanks de hoge prijzen, dan ook slechts matig genoemd worden. Er waren even meer nuchtere kalveren dan men de laatste tijd gewend is te zien. Bij hoge prijzen zijn de dieren stug verhandeld. Het kwantum aangevoerde varkens was voor de vraag ruim voldoende. Men trof overwegend vleesvarkens aan. Lichte var kens waren er rractisch niet. Het handelsverloop is over het alge meen kalm geweest met aflopende prijzen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5