Laatste gang van dr Plesman door duizenden gadegeslagen In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Vele gelukwensen voor (78)ja rigeAdenauer Kellner viel als een panter op dronken man aan Contract spaarders en fabriek Volkswagens is van kracht Bloemstukken uit alle hoeken der wereld is DEN HAAG WAS GISTEREN IN ROUW ER lag gistermorgen een krans Gezouten haring naar Tsjechoslowakije Onbekende duikboot bij Soembawa gezien Nederlandse chauffeur voor Duitse rechtbank Socialistische wanklank De Nieuwendijk wordt steeds rumoeriger Onbetekenende ruzie met droevig slot Werd het slachtoffer ondeskundig behandeld? Uitspraak Hof van appel in Celle Generaal Orsborn (Leger des Heils) treedt af WOENSDAG JANUARI 1954 (Van een speciale verslaggever) DE klokken van de Willemskerk luidden en door de luidsprekers klonk orgelspel toen gistermiddag om lialf één het stoffelijk overschot van dr A. Plesman daar werd uitgedragen. In de orgelklank mengde zich de toon van een cello. Die speelde de melodie van C. Jacobs-Bond „Wlien you come to the end of a Perfect Day Zoals het programma zeide, speelde cellist Co van der Beek dat „op verzoek van de over ledene". Dat is het leven wel geweest voor dr Plesman: „a perfect day". Daarvan getuigde de herdenkings. samenkomst, die gisterochtend om elf uur in de Willemskerk begon. Rond en achter de preekstoel waren in een wijde boog de bloemstukken opgesteld, die uit alle hoeken van de wereld gezonden waren om dr Plesman te eren. De geur van duizenden tulpen, seringen, lelietjes van dalen, anjers in allerlei tinten en kleuren vermengde zich met de glans der namen, die de linten vermel den: Prins Axel van Denemarken, de Sabena (met het bijschrift: „de Sabena rouwt"), de T.W.A., de Air France, de landsregering van Suriname en het gouvernement van Nieuw Guinea, de regering van Saoedie Arabië, van het Ned. Roode Kruis, van Amsterdam, Den Haag en de manshoge krans van witte seringen van de Wereld Piloten Organisatie, die de achterkant van de katafalk vormde. Dat zijn er maar enkele. Voor de kist werd de krans van H.M. de Koningin en Prins Bernhard geplaatst. Van die „perfect day" getuigde ook de korte prediking die ds P. Fagel uit Brussel hield over Psalm 121 „Mijn hulp is van den Heer, die de hemel en de aarde gemaakt heeft". Hij vroeg zich af, of dit wel een woord voor dr Plesman was. Een man, die, zo naar het uiterlijk te oordelen van niemand hulp nodig had. Die alleen door het leven ging, gesterkt door zijn innerlijke kracht, de zorg van zijn vrouw, de toewijding van zijn kinderen en de handjes van zijn kleinkinderen. „Maar", aldus ds Fagel, „wie hem zo alleen beziet doet een belangrijke kant van zijn persoonlijkheid onrecht. Een kant, die in de kerk toch wel naar voren moet komen. Hij las het gezang 300 A „Wat de toekomst brengen moge". Dat was Plesmans lievelingslied. „Hij was", aldus ds Fagel, een man in wie het kind nog niet gestorven was. Hij bewaarde het in een klein hoekje van zijn hart. Hij was een man, die ruw kon zijn, maar hij tastte naar de hand van de Vader. O1? 2 April 1945 toen Enschede, waar ds Fagel toen stond, juist bevrijd was, bezocht dr Plesman, vóór hij de zelfde avond nog naar Amerika ver trok om vliegtuigen te kopen, de dank dienst in de Grote Kerk. Die mogelijk heid om een dankdienst te houden, heeft hem op Oudejaarsavond ontbro ken en daarom, aldus de predikant, doen wij het hier thans. Ds Fagel herinnerde aan de dag, na de ramp bij Prestwick, die Plesman zéér had aangegrepen, omdat hij er enkele van zijn bpste vrienden verloor. Toen liet hij ds Fagel komen en zei: „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het in het leven maar om eén ding gaat (en hij maakte met de hand een bewe ging op en neer) het lijntje naar boven vasthouden. De rest is stof en as". Het land, waarheen hij tenslotte met geslo ten ogen ging was voor hem niet zo onbekend, of hij kende het als een land van de Hemelse Vader. Die bij zijn leven zijn hulp was, zo besloot ds Fagel 2ijn predikatie. Mevrouw Jo Vincent zong daarop „Laudate dominum" van Mozart. En Te Westerveld zal vandaag het stof felijk overschot worden gecremeerd van dokter M. S. Lingbeek te Oos terbeek, die dezer dagen op 89-jarige leeftijd is overleden. Hij was de huis arts van president Paul Kruger. Op een bouwwerk op de hoek Dove- netelweg-Akkerwindestraat te Den Haag is een geval van ergerlijk van dalisme geconstateerd. In de nacht van Zondag op Maandag zijn daar 12 grote spiegelruiten, 4 waterstandme ters en 4 centrale verwarmingsther mometers vernield. De schade be draagt f 600.Kanselier Adenauer van de Westduitse Bondsrepubliek heeft gisteren zijn 78-ste verjaardag gevierd. B. en W. van Utrecht heb ben aan de gemeenteraad voorgesteld de herinnering aan de opgeheven ge meente Zuilen levendig te houden door de oprichting van een eenvoudig monument in de vorm van een bank. De kosten zullen f 9900 bedragen. In de V.S. zijn in 1953 bijna vier millioen kinderen geboren, of onge veer 25 per duizend inwoners. Sinds 26 September zijn 10.390 Duit se gevangenen uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. 9.153 van hen gingen naar West-Berlijn of West-Duitsland. De rest bleef in Oost-Duitsland of Oost-Berlijn. De gemeenteraad van Fijnaard heeft voor het kerkdorp Heiningen straatnamen vastgesteld, die voor altijd de krachtige steun van het buitenland ten tijde van de watersnoodramp in herinnering zul len houden. Reeds zijn namen bepaald als Koning Haakonstraat, Graaf Ber- nadottestraat en Valenciennestraat. Aan een nog aan te leggen straat zal een Zwitsers cachet worden gegeven. De basiliek van Oudenbosch, die wel eens wordt vergeleken met de Sint Jan van Lateranen in Rome zal moeten worden afgebroken, indien er niet voldoende geld voor de restau ratie komt. Minister Mansholt heeft het ere-voorzitterschap aanvaard van de internationale jubileum bloemen tentoonstelling „Amstelflora", die van 25 Maart tot en met 4 April 1954 in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ge houden wordt. Het Rockefeller- fonds heeft honderd millioen francs (ongeveer een millioen gulden) ter beschikking gesteld voor het herstel van het achttiende eeuwse Kleine Trianon in het park van het slot van Versailles. Het Paleis werd gebouwd in opdracht van Lodewijk de Vijftien de. Tijdens het uitzenden van een jaaroverzicht voor de Canadese tele visie zagen de kijkers ook een deel van de kroningsplechtigheden te Lon den. Zij hoorden daarbij tot veler verbazing echter de nationale hymne van de Ver. Staten spelen inplaats van het God save the Queen.,.. Een lid van de technische dienst in de studio bleek zich te hebben vergist In een ziekenhuis te Londen over leed de in Zwitserland geboren schrij ver en wereldreiziger Aimé Felix Tschiffely. Hij maakte o.a. in ruim 2 jr. tijds een reis te paard van Buenos Aires naar Washington (16.000 km). De Turkse ambassadeur, die Egyp te moest verlaten, is gisteren vertrok ken. Ankara schijnt met dit geval geen genoegen te nemen. De Spaan se politie heeft gisteren de elf stof felijke overschotten gevonden van het op 30 December in de Pyreneeën vex-- ongelukte Franse vliegtuig. In R.K kringen te Rome verwacht men, dat de heiligverklaring van Paus Pius de Tiende, die in 1914 overleed, op 29 Mei op het plein voor de Sint Pie- ter zal plaats vinden. krachtig klonk daarna het gemeente gezang. „Wat de toekomst brengen moge". QM half elf was de kist met het stof felijk overschot van dr Plesman van de woning aan de Tapijtweg vertrok ken. Langs dezelfde weg, die dr Plesman iedere morgen, voor het begin van zijn dagtaak aflegde, ging men, via het K.L.M.-gebouw naar de Willemskerk. Bij het K.L.M.-gebouw stond het per soneel, waarvan delegaties naar de kerk waren afgevaardigd, opgesteld om de „baas" de laatste groet te brengen. Toen de kist de kerk werd binnen gedragen begon de organist, de heer Wim van Beek te spelen. Allen ver hieven zich van hun zetels. Als slippendragers fungeerden acht leden van het vliegend personeel van de K.L.M. Ter rechterzijde liepen de vier chefs van de onderscheiden corp sen, terwijl ter linkerzijde de oudste vier in dienstjaren gingen. Dat waren gezagvoerder L. C. Ackerson (de oud ste buitenlandse vlieger), telegrafist J. H. Pestman, bekend uit de vlucht van de Snip, dé oudste boordwerktuigkun dige C. Biesheuvel en de oudste steward J. de Wilde. Rechts liep vooraan ge zagvoerder J. F. Rijkhof, hoofd van het vliegercorps. De kist werd voor de preekstoel neer gezet. De familieleden en de leden van de raad van bestuur van de K.L.M. na men dicht in de nabijheid plaats. Als vertegenwoordiger van Z.K.H. Prins Bernhard was er diens particu lier secretaris dr De Graaff. Er waren twee kleinzoons van dr Plesman met de stoet meegekomen. KlADAT het K.L.M.-koor gezongen had „Wat God wil, dat geschiedt altijd" nam als eerste spreker minister mr J. Algera het woord. „De K.L.M., het grote levenswerk van dr Plesman, is tegelijk de nationale trots van regering en volk. De K.L.M. is een van de scheppingen, waarin ge stalte is gegeven aan onze volkskracht en waarop ons volksbewustzijn appèl- leert. Het werk van dr Plesman, een man met vele grote gaven en talenten, voor de K.L.M. was werk voor Neder land, en een Nederlands werk voor de wereld." Minister Algera noemde de over ledene een groot man, omdat hij met zijn gaven en talenten zijn gehele leven lang heeft gewoekerd, omdat hij de roep van zijn tijd heeft ver staan en aan die roep op schier on navolgbare wijze gehoor heeft gege ven, waardoor hij is geworden tot de pionier van de burgerlijke luchtvaart met een naam van wereldbetekenis. Tenslotte getuigde minister Algera nadrukkelijk van de grote dankbaar heid der regering voor het vele, dat dr Plesman tot stand heeft gebracht en dat van onschatbare waarde is. De minister twijfelde er niet aan, of zijn voorbeeld zou rijke vruchten dragen voor een nieuwe generatie, bezield door de daden van de overledene. Dr ir M. H. Damme, oud-directeur- generaal der PTT, die tevens namens de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart sprak, uitte eveneens zijn bewondering voor dr Plesman en sprak over de diepe droef heid, welke zijn heengaan heeft ge wekt. De heer Damme dankte hem in het bijzonder, omdat hij de wegberei der voor de ontwikkeling van de luchtpost is geweest, waarbij vóór de tweede wereldoorlog de verbinding met Indië op de voorgrond stond, maar welke zich na de oorlog over de gehele wereld is gaan uitstrekken. Bij de rijke vruchten dragende sa menwerking tussen KLM en PTT, aldus dr ir Damme, speelden twee kenmerkende eigenschappen van dr Plesman een grote rol. De ene was de breedheid van blik, welke zo me nige Nederlander ontbeert, de tweede was zijn doorzettingsvermogen bij het nastreven van een eens gesteld doel. Dr A. A. L. Rutgcrs, voorzitter van de raad van commissarissen der KLM, voerde hierna het woord. Hij sprak over het smartelijk verlies, dat de raad van commissarissen en de raad van bestuur der KLM door het heeri- gaan van hun zeer bijzondere presi dent-directeur hebben geleden. Dr Rutgers noemde dr Plesman een uit zonderlijke krachtfiguur, een geboren organisator met een visionnaire blik en enorme overtuigingskracht. De KLM verliest onzegbaar veel in de man die voor haar stichting ijverde, haar moeilijke beginjaren doorwor stelde, haar na vernietiging grootser herbouwde en haar leidde naar een wereldomspannend bedrijf. Nadat de heer J. H. W. van der Mue- len, secretaris van de Ondernemings- van witte tulpen onder het borst beeld van dr A. Plesman in de hal van het K.L.M.-gebouw in Den Haag. Alle gordijnen voor de ramen waren gesloten. In kleine groepjes verliet het personeel van de K.L.M. kwart over tien het gebouw en stelde zich op langs de route, die de stoet zou volgen naar de Willemskerk in de Nassaulaan. Om tien voor elf kwam de lijk stoet voorbij. Het werd heel stil. Het verkeer stopte. Ieder zweeg en bracht de overleden „baas" een laatste groet. Enkele seconden later was de stoet reeds voorbij. De K.L.M.-ers gingen terug in het grote gebouw naar hun dagelijks werk, dat niet kan wachten. Maar hun gedach ten zullen ongetwijfeld zijn ge bleven bij hun overleden presi dent-directeur, die vandaag ter aarde werd besteld. raad van de K.L.M., nog had gesproken, zong het K.L.M.-koor het koraal uit de Mattheus Passion: „Als 'k eens van d'aarde schelde, och, wijk dan niet van mij". Hierna volgde de rouwdienst, hier boven reeds vermeld. JN de stoet die van de Willemskerk naar de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ging, reden achter de auto waarin de kist met het stoffelijk overschot van dr Plesman rustte, tal rijke auto's, die de circa tweehonderd kransen en andere bloemstukken mee voerden. Daarachter volgden drie auto's met de naaste familieleden van dr Plesman en enige auto's, waarin leden van de Raad van bestuur der K.L.M., leden van de raad van commissarissen der K.L.M., de directeuren en de onderdi recteuren van deze luchtvaartmaat schappij; velen vergezeld van hun echt genote, hadden plaats genomen en ten slotte enkele intieme vrienden van de familie Plesman. Op de Algemene Begraafplaats is het stoffelijk overschot in tegenwoordig heid van de kleine bovengenoemde groep ter ruste gelegd. Geen nood Er is immers (Advertentie, Ing. Med.) Nederlandse haringexporteurs voeren reeds geruimte tijd besprekingen met de Tsjechoslowaakse inkoopcentrale „Koospol" over de verkoop van tien duizend vaten gezouten haring. De be sprekingen zijn nu in een vergevorderd stadium en het laat zich aanzien dat het contract binnenkort zal worden afge sloten. Aan de andere kant, zo vernamen wij, loopt ook de verkoop vlot. Met andere Oosteuropese landen wordt eveneens over uitvoer van gezouten haring onder handeld. West-Duitsland stond eind De cember een importquotum van een mil lioen mark toe, zodat de uitvoer naar dit land nu in volle gang is, Ook an dere landen, zoals Frankrijk en de Verenigde Staten, zijn geregelde afne mers. Een woordvoerder van het militaire commando van Oost-Indonesië; kapi tein Rahasia, heeft gisteren in Ma- kassar bekend gemaakt, dat op 7 December een zwarte duikboot van onbekende nationaliteit is gezien te Zuiden van Bima, de hoofdstad van het eiland Soembawa. De duikboot verscheen aan de oppervlakte en naderde een driemasterprauw. De be manning van het schip „Bendalu", die dit zag en lichtseinen gaf, zei, dat de duikboot zonder te antwoorden toen direct onderdook. Op 16 Februari zal de Nederlandse chauffeur D. de Baat in Neustadt an der Wied terechtstaan. Zoals bekend, wordt hij ervan verdacht op 4 October 1953 in genoemde Duitse plaats een verkeersongeval te hebben veroorzaakt, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. f)E Amsterdamse trams zijn het nieuwe jaar wel erg opstandig begon nen. Maandagmorgen ont spoorde de bijwagen van lijn 13 in de Jan Evert- senstraat, doordat de koppeling brak, ging in een bocht op eigen ge legenheid rechtuit ver der, passeerde rakelings een postauto en een po- litie-agent te fiets en kwam tenslotte dreunend tegen de pui van een meubelzaak tot stilstand. Een blauw tramstel reed in de befaamde bocht Raadhuisstr.-Spuistr. uit de rails, waardoor een grote vertraging ont stond en vele hoofdste delingen te voet naar hun werk moesten. Gis termorgen reed HJn 2 door het weigeren van de remmen op het Leixl- seplein tegen een andere lijn 2 op. Ook hier een ernstige verkeersstagna- tie en bovendien twee lichtgewonde passagiers. Daarbij komt nog de niet onaanzienlijke scha de aan het wegdek, de pui van de meubelzaak en de op elkaar gebotste wagens. £)E EGYPTISCHE doua ne heeft in de bagage van de Cubaanse gezant te Cairo, Don Luis de Almargro, goud en geld ter waarde van f 50.000 aangetroffen, toen de ge zant op het punt stond van Cairo naar Beiroet te vertrekken. Don Luis beweerde echter ontsteld, dat zijn bediende de kostbare smokkelwaar in zijn bagage moest hebben gestopt, zonder dat hij het wist. Ja, ja, je moet die hogen ook goed in de gaten houden. De douane zoekt het nu uit. r>E AMERIKAANSE luchtvaartmaatschap pijen hebben in 1953 een nieuw record voor het luchtverkeer gevestigd, zo delen zij zelf mede. Er werden 28,4 millioen pas sagiers vervoerd en 15,3 milliard passagiersmijlen gevlogen, tegen respec tievelijk 25 millioen en 13 milliard in 1952. Het aantal passagiers, dat in '53 bij ongevallen van de burgerluchtvaart in de V.S. om het leven kwam, bedroeg 86 tegen 46 in 1952. £)E STICHTING „Nieuw Schouwen en Duive- land" heeft een speciale boomplantactie voor haar in zo ernstige mate ont luisterde eiland op touw gezet. Wil men het eiland in zijn oude bomenglorie herstellen, dan zullen naar schatting anderhalf millioen bomen dienen te worden geplant. Binnen kort zullen bij een groot aantal banken over het gehele land zgn. boom- plantcertificaten ver krijgbaar zijn. Voor de prijs van f 2.3C (giro 1483 ten name van genoemde stichting) kan één boom worden geplant. PEN „Convair" van de KLM heeft Maandag avond het snelheidsre cord voor passagiers vliegtuigen Amsterdam- Londen verbeterd. Het toestel kwam 26 minu ten eerder aan dan op het vliegplan was aan gegeven. Het legde de afstand af in één uur en v(jftien minuten. 'pOEN DE Amerikaanse generaal Dean, die on langs uit Noordkoreaanse krijgsgevangenschap in de Verenigde Staten te rugkeerde, een filmster- renfeest in Californië be zocht, werd hij daar ook aan de onvergetelijke Marilyn Monroe voorge steld. Het commentaar van de geschokte gene raal luidde: „U te ont moeten maakt de 38 maanden goed, waarin ik geen enkele vrouw ge zien heb!" Het is een charmante buitenlandse ge woonte, dat vaders hun jonge kinderen in de wagen mee uit wandelen nemen, terwijl de vrouwen de huishouding doen. Zo gaat het verhaal, dat onlangs een jonge vader achter de kinderwagen in het Bois de Boulogne wandelde. Het weer was zacht en de zon scheen. Al rijdend mompelde hij: „Houd je kalm, Eddy: kom beheers je; stel je niet aan" Een passerende vrouw werd door dit tafereel getroffen: „Dit is de juiste manier om met kinderen om te gaan. Begrijpend, rustig, kalmerend". Zich over de wagen buigend, ging zij verder: „Dus dit is kleine Eddy?" „Neen", antwoordde de vader. „Dat is André; ik ben Eddy!" Dr. KONRAD ADENAUER, de Westduitse bondskanselier is gisteren 78 jaar geworden. Onvermoeibaar, als een man in de kracht van zijn leven, heeft hij van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur in zijn ambtswo ning gerecipiëerd. Er moest een spe ciaal postkantoor worden ingericht om de eindeloze .stroom van geluk wensen te kunnen verwerken. De eer ste gelukwens was "an muzikale aard Toen dr Adenauer 's ochtends bij zijn Schaumburgpaileis aankwam werd hij daar verwelkomd door de tonen van de kapel van de Bundsgrenzschuts het in militair uitziende uniformen uitgedoste politiecorps, waaraan niet alleen de bewaking der grenzen LIET is uiterst betreurenswaardig", aldus de officier van Justitie hg de Am sterdamse rechtbank, mr J. F. Hartsuiker, „dat de bevolking van de Nieuwendijk niet meewerkt bij de opsporing van de in aantal steeds toenemen de vechtpartijen". Dit naar aanleiding van de zaak tegen de 25-jarige kellner A. J. V. uit Nijmegen, die op de Nieuwendijk „als een panter" tegen een dronken man was opgesprongen, waardoOT het slachtoffer als een blok achter over was gevallen en met zijn hoofd hard op straat terecht kwam. Of iemand hem daarna nog enkele trappen tegen het hoofd heeft gegeven kon niet worden vastgesteld, aangezien het toegestroomde publiek de enkele ogenblikken later ter plaatse verschenen agenten iedere inlichting weigerde. Het slachtoffer lag toen bewusteloos op straat. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij na tien dagen overleed. Geconstateerd werd een zware hersenschudding, die een bloeding in de hersenen ten gevolge had gehad. Bovendien liep de pa tiënt nog een dubbele longontsteking op. Als afschrikwekkend voorbeeld voor het publiek, dat 's avonds laat of 's nachts de rumoerige Nieuwendijk be wandelt, eiste de officier van Justitie gisteren tegen de kellner een gevange nisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie zeide verder in zijn requisitoir: „In het afgelopen week-end is een Haarlemmer in de Kalverstraat door een dronken man met messteken vermoord. Het wordt hoog tijd, dat de bevolking voor haar eigen bescherming eens wat meer veront waardiging over deze relletjes toont. Nu moest de recherche drie weken lang zoeken alvorens de dader gegrepen was. Die verklaringen kwamen op het volgende neer: In café Modern aan de Nieuwendijk dronk een zekere A. van Kordelaar meer dan goed voor hem was. Bovendien werd hij baldadig. Hij zou zelfs Rinus V., die er eveneens zat, een klap op het oog hebben gegeven. Rinus zou hiertegen niets hebben ge daan. Even later gaf Kordelaar het meisje, met wie Nol was binnengeko men, een trap tegen het been. Zij had de andere gasten verontwaardigd laten zien. hoe haar kous was gaan ladderen. Tenslotte viel Van Kordelaar de vrouw van een derde gast, „Kleine Cor", las tig. Kleine Cor begon hierover ruzie te maken en de portier werkte het stel de deur uit. gUITEN stond een jeugdige bontwer ker. „Ik zag twee mannen in boks houding het café uitkomen," vertelde hij. „Het slachtoffer liep achteruit. Plotseling sprong een derde man, die zijn jasje had uitgetrokken, tussen het tweetal in en sprong als een kat bovenop Van Kordelaar, die als een blok achterover viel." Kleine Cor had vervolgens, zoals hij vandaag zelf verklaarde, Nol en Rinus gauw van de plek weggetrokken en F)E kellner, die gisteren terechtstond beweerde echter zich van het voor gevallene niets meer te kunnen her inneren, omdat hij dronken was ge weest. Juist als zijn vriend. Amster dams vechtjas no. 1 Rinus V., is deze kellner een bekende figuur op de Zee dijk, waar hij in het café van de oudets van Rinus werkte. Men kent hem als „Nol". Hoewel hij een grote vriend van Rinus is, staat hij echter niet als vecht jas bekend. In zijn jeugd is hij drie maal naar een tuchtschool gezonden, doch nadien heeft hij niet meer te recht gestaan. Rinus is korte tijd ge leden tot vele maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op een ochtend na een nachtfuif op de Oudezijds Ach terburgwal een arbeider, die juist naar zijn werk ging, tegen de grond sloeg. QNTKENNEN kon de kellner de vechtpartij niet. Er waren nl. ten slotte door de recherche toch teveel getuigen gevonden, die verklaard heb- ben, dat Nol het slachtoffer aanvloog. doch ook die van de Bondskanselarij is toevertrouwd. Het diplomatieke corps was vrijwel voltallig verschenen en bood zijn wen sen aan bij monde van de pauselijke nuntius, aartsbisschop Aloysius Muench. Namens zijn geboorstestad Keulen werd de kanselier gelukge wenst door zijn eigen zoon, Max Ade nauer, die onlangs tot eerste direc teur der stad benoemd is. Onder de aan Adenauer aangeboden geschenken waren, naast een keur van produc ten van de Duitse landbouw, een mi niatuur afbeelding van de Berlijnse vrijheidsklok en een zojuist ver schenen atlas van de Sudetengebie- den. De CDU, de partij van dr Ade nauer, sprak bij deze gelegenheid de wens uit, dat het de kanselier spoedig zou gelukken „de hartewens van het gehele volk te verwezenlijken en geheel Duitsland in vrede en vrijheid KONRAD ADENAUER onvermoeibaar gemaakt om te verklaren, dat zij de ze „bedenkelijk en gevaarlijk" acht. De populariteit, die Adenauer zich te verenigen". Het door de bonds- veroverd heeft, schreef de socialis regering uitgegeven „bulletin" schreef: tische persdienst bij deze gelegenheid „Het is voor een zeer belangrijk deel mede aan de politiek van dr Ade nauer te danken, dat nu ook de Sow- jetunie zich tot besprekingen bereid verklaard heeft, die de oplossing van het Duitse vraagstuk tot onderwerp zullen hebben". Ook de socialistische oppositie zond de jarige kanselier haar gelukwensen, mede toe aan het feit, dat „zijn auto ritaire wijze van regeren overeen stemt met een al te diep gewortelde en al te verbreide Duitse behoefte". De gemeenteraad van Aken heeft besloten, de internationale „Karei de Grote"-prijs dit jaar toe te kennen aan Bondskanselier Adenauer als er kenning van diens werk voor de een zonder daarmee echter iets terug te wording van Europa. Vorig jaar werd willen nemen van haar bezwaren te- deze prijs uitgereikt aan de voor gen zijn politiek. De oppositie heeft zitter van de Europese Kolen- en nl. ook van deze gelegenheid gebruik Staalgemeenschap, Jean i.Ionnet. Het hof van Appel te Celle in Neder- Saksen heeft beslist, dat de Volkswa genfabriek contractueel gebonden is aan duizenden Duitse spaarders, die se dert 1938 regelmatig stortingen hebbel gedaan ter verkrijging van een Volks wagen. Het deed deze uitspraak naar aanleiding van een door twee van deze spaarders ingediende aanklacht. hen naar huis gebracht. Zowel Rinus als Kleine Cor verklaarden later, dat Nol de achteruitlopende Van Korde laar was aangevlogen. In zijn pleidooi vertelde mr W. Terp stra, dat het slachtoffer tn het zieken huis ondeskundig was behandeld. „De dienstdoende arts onderzocht de bin nengebrachte bewusteloze patiënt en zei: Deze man is alleen maar stomdron ken. breng hem maar naar de cel. Dit is toen geschied en pas de volgende morgen is hg behandeld. Als de dok ter onmiddellijk had Ingegrepen, dan mogen we gevoegelijk aannemen, dat de kans groter was geweest, dat hg ten minste geen dubbele longontsteking zou hebben opgelopen." Mr Terpstra sprak er daarna zijn twijfel over uit of er wei direct ver band tussen het omvallen en het over lijden is geweest. De rechtbank zal in deze zaak op 19 Januari uitspraak doen. De Volkswagenfabriek heeft altijd verklaard, dat deze contracten de spaar ders bonden aan het vroegere „Ar beidsfront", welke organisatie tijdens het nazi-regime in de plaats trad van de vakverenigingen. In zijn overwegingen zegt het Hof dat het ontwerp-aankoopcontract dat aan eventuele kopers werd voorgelegd, van de fabriek afkomstig was, dat de maandelijkse stortingen van de kopers in de balans van de fabriek werd ver meld en dat het „Arbeitsfront" er zich toe bepaalde de stortingen voor reke ning van de fabriek te incasseren en slechts als tussenpersoon optrad. Er zal nog door deskundigen moeten worden vastgesteld, of de fabriek verplicht kan worden een wagen te leveren aan spaar ders, die aan de bepalingen van het contract hebben voldaan, en welk be drag de kopers, waarmede dit niet het geval is, méér zullen moeten betalen dan de prijs van 1938. die 1000 mark was. De waarde van een Volkswagen was in 1953 4250 mark. Generaal Albert Orsborn, hoofd van het Leger des Heils, zal op der tig Juni aftreden. Hij heeft ruim 48 jaar gediend als officier en acht jaar als generaal. Een raad van leiders van het Leger des Heils uit alle delen van de wereld zal zijn opvolger be noemen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3