Door kwaliteitsconcurrentie is exportmarkt te handhaven VAN SCHELTINGA AAN KOP IN H00G0VENT0RN00I Lagere kostprijs mogelijk door efficiënte bedrijfsvoering Voorzitter Kamer van Koophandel: Reclamemethoden vaak verouderd JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN In 4000 sigaretten 30-40 gram teer Helicopter dienst? Kaashandel Grove tuinbouw Chocolade industrie Visserij DE Noordzee-kustvisserij is voor Den Helder, Texel, Wieringen en Urk dit afgelopen jaar zeer goed geweest. Vooral is er veel fijnvis, zoals tong gevangen, welke voor goede prijzen werden verhandeld. Schol heeft het gehele jaar goede prijzen opgebracht en zijn nu bij mindere vangsten in de maanden November en December zelfs tot luxe prijzen gestegen. Duitser Klaeger kreeg geen kans Mach inefabrieken Confectieindustrie Middenstand WOENSDAG 6 JANUARI 1954 I „HET KAN niet worden ontkend, dat in ons land in zijn geheel een welvaart wordt geconstateerd, die wij, na de desolate toestand, waarin wij uit de oorlog waren gekomen, niet zo spoedig hadden kunnen en durven hopen. Men ziet dit aan de werkloosheid, die gedaald is tot een ongekend laag peil, aan de steeds stijgende cijfers van de totale productie van de industrie, aan de gunstige cijfers van onze handels- en betalingsbalans en aan de steeds hogere waardering van de grilden in het internationale betalingsverkeer. Ons streven dient er op gericht te zijn deze welvaart te handhaven en nog eer te trachten deze gestadig te verhogen. Weliswaar zijn de beschermende bepalingen van andere landen, de contingenteringen en douanevoorschriften, een moeilijke barrière waartegen het slecht vechten is, maar aan de andere kant zijn het de prijzen en de kwaliteitsconcurrentie waarop de ondernemer zelve de nodige invloed kan uitoefenen. Willen wij onze positie op de exportmarkten behouden en verstevigen, dan zal het vooral de aan- biedingsprijs en als grondslag daarvan de kostprijs moeten zijn, die ons de voorsprong op concurrerende landen zal moeten geven. Dit is tot nu toe mogelijk geweest door de relatief lage lonen, o.a. als uit vloeisel van de kunstmatig laag gehouden huren, maar de juist in gegane loonsverhoging en de geneigdheid van de ondernemers om bij de aanbiedingsprijzen hoe langer hoe meer rekening te gaan houden met de te betalen belastingen, maken echter dat deze positie uitermate verslechtert." Met deze inleiding kwam de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, de heer J. F. Ie Blansch, tot de kern van zijn nieuwjaarsrede, die hij Dinsdag middag in het Alkmaarse stadhuis uitsprak tijdens de aldaar gehou den ledenvergadering. Het bedrijfsleven hoopt natuurlijk op een verdere verlaging van de be lastingen, vooral als men bedenkt, dat de vennootschapsbelasting in Duits land slechts 30% bedraagt en dit land nog verdere faciliteiten aan zijn ex porterus verstrekt. Maar daarnaast en daarop wees de heer Le Blansch nadrukkelijk, is het dringend geboden, dat toet bedrijfsleven de hand in eigen boezem steeks en tracht ook langs an dere wegen tot een kostprijsverlaging te komen. Het is, zo vervolgde de spre ker, zeer noodzakelijk, dat Nederland geraakt tot een verhoging van de pro ductiviteit, tot de toepassing in de be drijven van de nieuwste methoden van efficiency en organisatie. Vooral ten opzichte van de Verenigde Staten heb ben wij wat dit betreft een achterstand in te halen. Dat kan door vermeerde ring van onze eigen kennis of door het aantrekken van terzake kundige spe cialisten. Het is mijn vaste overtui ging, aldus de heer Le Blansch, dat slechts langs deze weg elk bedrijf af zonderlijk binnen zijn branche en de Nederlandse industrie en handel geza menlijk, zich tegenover het buitenland zullen handhaven. Deze desiderata gel den niet alleen voor de grotere bedrij ven maar in niet mindere mate voor het midden- en kleinbedrijf. Ik vraag mij af, aldus de voorzitter, of ook de middenstand er zich wei vol doende van bewust is, dat hij een bij uitstek dienende taak heeft. Dat zijn direct-contact-met-het-publick hem als 't ware de plicht oplegt zijn dienende taak ook doelbewust tot bedrijfspoli- tiek te maken. Deze dienende functie wordt wel eens uit 't oog verloren. Beseft de middenstand, zo vroeg spr. zich af, wel voldoende, dat ook het personeel in deze gedragslijn moet worden opge leid? Dat de interne organisatie en winkelinrichting alsmede de vaak ver ouderde reclamemethoden dringend aan de eisen van de tijd moeten wor den aangepast? Stilstand betekent ook hier achter uitgang. De moeilijkheden waarmee vooral de kleinere middenstandsbedrij- ven te kampen hebben zijn groot, maar indien men" het beroep van zakenman gekozen heeft, zal men ook alles op alles moeten zetten om zich de weten schappelijk doordachte methoden eigen te maken. De zelfbedieningszaken, die in dit district zijn verschenen zijn het teken van een nieuwe ontwikkeling van de detailhandel, waarvan het eind nog niet te overzien is, maar waarvan wel gezegd kan worden, dat deze zon der twijfel en in het bijzonder in de grotere gemeenten tot gewijzigde ver koopmethoden in tal van branches zal leiden. Het is te hopen, aldus spreker, dat de vestigingswetten deze natuur lijke ontwikkeling niet in de weg zul len staan. Nadat spreker gewezen had op het grote belang, dat toet onderwijs zich afstemt op hetgeen het bedrijfsleven aan kennis en geestelijke instelling vereist, noemde hij als voorbeeld het plan van de directeur van de Handels school te Alkmaar, dat beoogt een ver- volgklasse voor de geslaagde leerlin gen van de school gedurende een aan tal dagen per week in contact te bren gen met het tempo en de sfeer van het bedrijfsleven. Voor de aan- en afvoer van de pro ducten zal een uitstekend net van verkeerswegen van eminent belang zijn, maar verder vooruitziende dacht spreker nog aan andere middelen om dit district te ontsluiten. Hij noemde in dit verband de helicopter, een ver keersmiddel dat weliswaar nog in het stadium van de proefnemingen ver keert, maar waarvoor men toch tijdig de nodige maatregelen dient te treffen. Volgens spreker zou het op de weg van het gemeentebestuur van Alkmaar als centrumplaats liggen wanneer men met dit doel voor ogen reeds een ge- eigend terrein reserveert. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij de verbindingen over het Noordzee kanaal. Hij noemde de indienstneming van de Donaupont, maar voegde hier aan toe, dat z.i. de noodzakelijkheid blijft nog minstens één extra pont aan te schaffen, die naar schatting in een jaar gereed kan zijn en vermoedelijk niet meer dan een millioen gulden be hoeft te kosten. De verkeerstoename, die voor 1970 op 2i/, maal de huidige toestand wordt geschat stelt haar eisen en daarom kan men er wel van verze kerd zijn, dat de tunnel te Velsen in 1958 geen voldoende verlichting meer zal kunnen geven, althans niet voor lange tijd. De uitbreiding van het aan tal veren over het Noordzeekanaal blijft daarom naast de tunnelbouw een dringende eis. Tot slot van zijn alge mene beschouwing wees spreker op de noodzaak van een snellere uitvoering van het werk te Velsen. Aan het begin van zijn overzicht had hij herinnerd aan de voorgenomen grootse viering van het 700-jarig be staan van de stad Alkmaar, die zowel uit een oogpunt van handel en indus trie, als door haar geografische ligging de belangrijkste gemeente is in het gewest, welks belangen de Kamer heeft te behartigen. We zijn er trots op, aldus spreker, dat de Kamer hier haar zetel mag hebben en spreken de hoop uit, dat deze mijlpaal de aanvang zal mogen markeren van een nieuwe periode van opbloei dezer gemeente, dat zij zich zal weten te verjongen en te verfraaien in haar nieuwe wijken, doch ook dat zij met toewijding en zorg zal weten te beschermen wat toet voor geslacht in de oude stad heeft nagela ten. Spreker bracht verder het 100-jarSg bestaan van het Kon. Instituut voor de Marine in herinnering, dat in de loop van dit jaar in Den Helder zal worden herdacht en maakte met dank baarheid gewag van de voltooiing van de wederopbouw van de Wieringer- meer. Vervolgens ging de heer Blawick de toestanden na van verschillende on derdelen van het bedrijfsleven in dit district. Qe exportcijfers van kaas vertonen naar het volume een stijging, doch naar de waarde een lichte daling. De uitvoer was in de periode van Jan. t.m. Oct. 1953: 69.620 ton ter waarde van f 160.272.000,tegen over in de periode van Jan. t.m. Oct. 1952: 65.623 ton ter waarde van f 165.838.000,—- De handel in opzetkaas had weder om een teleurstellend verloop met als gevolg, dat de noteringen de van overheidswege vastgestelde inleve- ringsprijzen vrijwel benaderden, werd ook de aanvoer op de Alkmaarse kaas markt sterk afgeremd. Over het algemeen genomen werd regelmatig een trage, zelfs slepende handel geconstateerd. De concurrentie op de markten overzee heeft het afgelopen jaar een ongekende omvang aangenomen. Bij de zuivelindustrie waren de weersomstandigheden in 1953 gunstig voor de grasgroei. Door de droge en zachte herfst is het vee laat op stal gekomen, hetgeen de ruw-voederpo- sitie ten goede is gekomen. De door de fabrieken van veehou ders ontvangen melk in ons gebied vertoont in de eerste 10 maanden van 1953 een stijging van 6.6% ten op zichte van de overeenkomstige perio de in 1952. In geheel Nederland be droeg de stijging over de eerste drie kwartalen ongeveer 5.6%. Ook het vergehalte van de ontvangen melk is weer met enkele 0.01% gestegen. De kaasproductie was in de eerste 10 maanden van 1953 ruim 2 millioen kg of 11.7% hoger dan in de over eenkomstige periode in 1952. De boterproductie bedroeg in de eerste 10 maanden van 1953 ongeveer 1.6% meer dan in de overeenkomstige periode in 1952. De totale productie van melk- en weipoeder tezamen was in 1953 onge veer gelijk aan die in 1952. De prijzen van de producten waren in 1953 aanmerkelijk lager dan in '52. Qok na Nieuwjaar 1953 bleven Frankrijk, Oostenrijk en Italië goede afnemers. De Ver. Staten toon den zich matige kopers, terwijl Duits land in het midden van Februari be langrijk minder ging betrekken. Het blijkt nu wel duidelijk, dat Duitsland zich hoe langer hoe meer op het be waren van kool gaat toeleggen. Zwit serland begon laat te kopen. Als regel weert dit land onze producten zo lang, totdat het dringend daarom ver legen geraakt. Opvallend was het, dat Engeland in het begin van Maart be langrijke partijen witte kool heeft af genomen. België is als resultaat van de Benelux-overeenkomst een slechte afnemer geworden. Zo was b.v. in de herfst van 1953 de invoer van rode kool en uien verboden. Ook de heffin gen bij de invoer zijn fnuikend voor de gehele export. De opbrengst van vroege aardappe len was zeer behoorlijk. Ook de prij zen van consumptieaardappelen wa ren goed. De poters werden in ver houding nog beter betaald. Verheu gend was vooral ock de zeer leven dige export van aardappelen in het najaar. De herfstmaanden toonden helaas een geringe uitvoer van grove tuin bouwproducten. Deze beperkte zich voornamelijk tot de verzending ten behoeve van bezettingslegers in West- Europa. Rode kool kon voor een klein deel naar Engeland worden geëxpor teerd. Voor uien was er eveneens wei nig- belangstelling, behalve voor - de picklers en drielingen, die in Enge land werden gevraagd. De voorzichten voor de grove tuin bouwproducten zijn zeer matig. De omzetten aan de veilingen in het district beliepen rond f 18.300.000.— tegen f 19.457.000,— in 1952. De grondstof voor de zuurkool, de witte kool, is zowel in het voorjaar, als in het najaar, bijna steeds voor de vastgestelde minimumprijs te koop ge- geweest. De afzet voor het binnenland was vrij goed, terwijl de export van ge ringe betekenis was. Door de grote concurrentie tussen de oudere particuliere- en de nieuwe coö peratieve fabrieken, die in het najaar nog verscherpt werd, is een lonende exploitatie practisch onmogelijk. De productie van groentenconserven was in het seizoen 1953 belangrijk ho ger dan in het voorafgaande jaar. Tengevolge van een korte warmte- periode in April, waren gewas en oogst van een gedeelte der late tulpen soorten iets minder dan in het vorige jaar. Het gevolg hiervan was, dat de prijzen in het handelsseizoen (Augus tus) op de binnenlandse markt be langrijk stegen, hetgeen aan de expor teurs niet ten goede kwam. Van de artikelen hyacinthen, cro- cussen en narcissen was de oogst dit jaar goed te noemen. Geheel buiten verwachting en vol komen in tegenstelling met het vo rige jaar, was de vraag naar gladiolen groot, met als gevolg zeer hoge prijzen. De oogst van tuin- en bloemzaden is gunstig verlopen. Door de weinige re gens in de herfst zijn de meeste za den iets vroeger geoogst en droog binnengekomen. De voorraden geven een wisselvallig beeld. Dit jaar bleek opnieuw, hoe bij een iets ruimere aanplant en een goede oogst direct het gevaar voor prijsval dreigt. Hierdoor zijn sommige artikelen in prijs gedaald, andere daarentegen stegen abnormaal. In het jaar 1953 is de import van granen geheel vrij gegeven. Ook de distributie van veevoeder nam een einde. Beperkende bepalingen bestaan thans alleen nog ten aanzien van tarwe. De import van granen gaat thans gepaard met een stelsel van monopo lieheffingen, in het leven geroepen als gevolg van belangrijke dalingen van de wereldmarktprijzen, die veel overeenkomst hebben met de dalingen in de jaren 1928-'32. Door deze monopolieheffingen wordt de binnenlandse graanverbouw op een lonend peil gehouden. DE bedrijvigheid in deze industrie was volgens de thans bekende cij fers voor de eerste drie kwartalen 1953 niet ongunstig. Vooral de cacao- boterindustrie heeft meer geëxpor- 44. Jimmy reed die dag door, tot de avond viel. Het was een zeer moei lijke tocht geweest over wegen, die men nauwelijks nog wegen kon noe men. Soms ging het vele kilometers lang langs afgrijselijk steile afgron den, dan weer moesten zij brede berg beken doorkruisen, waarbij de jeep soms kopje onder dreigde te gaab. Maar eindelijk bereikten zij toch een plekje, dat voor een nachtelijk kamp heel geschikt leek. Het was in een kleine vallei op een grasveld dat vol 1 lag s. Ze struikgewas. Ze hadden de hele dag niemand gezien, zelfs niets, dat er op wees, dat er hier ooit mensen kwamen. „Ik geloof', zei de professor, toen de tent goed en wel stond, „dat we alle drie rustig in ons mandje kunnen kruipen. Het is zo'n eenzame streek, dat we hier voor rovers of ander kwaad vólk niet beducht hoeven te zijn." „Ik heb anders gisteren nog twee kerels ontmoet die verdacht veel op rovers geleken", zei Jackie die nu toch niet zijn mond kon houden. „Eu die twee kerels hebben dezelfde route genomen die wij zijn ingeslagen...." Jimmy keek verrast op. „Ja", zei hij eensklaps. ,Je vertelde gisteravond zo iets. Wat was dat eigenlijk?" Jimmy had nu veel meer aandacht voor het verhaal van Jackie. „Professor", zei hij toen het uit was, „wij zullen vannacht om beurten de wacht moeten houden. Dat is veel veiliger." teerd dan in 1952. De export van chocolade, voornamelijk in de vorm van het halffabrikaat couverture, on derging een daling als gevolg van de invoerbeperkende maatregelen van Groot-Brittannië. In het vierde kwar taal ontstond het grootste probleem door de hausse der cacaobonenprijzen, die o.a. een gevolg is van de publi catie der officieel herziene raming van de hoofd-cacao-oogst van de Goud kust. De noteringen bereikten tegen Kerstmis een hoogte van 150% van de gemiddelde prijs in de eerste drie kwartalen 1953, het 25-voudige van de laagste vooroorlogse prijs (1938). De afzet in chocolade en suikerwer ken in het binnenland was niet on bevredigend. Echter bleef voor deze industrieën de grote onbillijkheid, dat voor chocolade en suikerwerk 7% O.B en voor banket, biscuits e.d. 4% O.B. moet worden betaald. In het begin van 1953 was de groot handel in levensmiddelen, na een drukke Decembermaand, zeer rustig. De meeste prijzen handhaafden zich, behalve die voor peulvruchten, welke na het uitblijven van de koude, inzak ten tot veevoederprijzen. Buitenlandse vruchten- en visconserven werden in de loop van het jaar aanmerkelijk goedkoper en kwamen daardoor bin nen het bereik van de consument te liggen. Daartegenover liggen Cali- fornische appelen, abrikozen, pruimen, vroeger consumptie-artikelen bij uit nemendheid, nog steeds boven de koopkracht van het publiek. Gememoreerd dient hier te worden de verscherpte concurrentie door de reclamestunts van verschillende fa brikanten, inkoopverenigingen en vrij- willig-filiaalbedrijven. De hierdoor vaak ontstane geforceerde verkoop ging gepaard met een achterstand in betaling, zowel bij de winkeliers als bij het publiek. De binnenlandse vee- en vleeshan- del heeft slechts enkele korte perioden van inzinking gekend. Over het alge meen zijn de rundvee-prijzen op een iets lager niveau gekomen. De note ringen van varkensvlees vertoonden meer schommelingen, omdat hier meer onzekere factoren, zoals de export van bacon en spek een rol spelen. Voor het schapenvlees is de Hol landse consumptie nog van te weinig betekenis. De schapenhouderij moet het voornamelijk nog hebben van de export naar België en Frankrijk, wel ke landen slechts een voorkeur tonen voor de jongere exemplaren. De waddenvisserij is zeer slecht ge weest. Er is nog wel tamelijk ansjovis gevangen bij de Afsluitdijk, die te Den Oever werd gemarkt, doch de garnalenvisserij evenals dé kamervis serij waren zeer slecht. Sardijn heeft zich dit jaar niet meer laten zien. De sardijnvissers geven de schuld aan de afsluiting van de haven van Den Helder. Dat de Noordzee-kustvisserij goed gaat blijkt wel uit de uitbreiding van de kottervloot van Den Helder en Texel. De verouderde schepen, zoals de botters, verdwijnen om plaats te maken voor kleine kotters. De omzet aan de visafslag Den Hel der bedroeg f 884.000 tegen f 920.000 in 1952. De handel gaat helaas nog steeds niet naar wens, daar er voor Den Helder nog steeds geen export is zoals vóór 1940, hetgeen wordt ge weten aan het feit, dat de invoerver gunningen voor Frankrijk slechts in handen van enkele exporteurs elders zouden zijn. Het jaar 1953 was voor de wolhan- del goed. De afzet vanaf de boerderij ging vlot daar het merendeel door de Wol federatie werd ingenomen en de rest door de vaste prijzen vlot aan de handelaren kon worden verkocht. Ook de afzet van deze aan de fa brieken bracht weinig moeilijkheden mee, daar de Wolfederatie een groot deel in het buitenland plaatste en het res tant gemakkelijk door de binnenland se industrie kon worden opgenomen. De aanvoeren van kunstmest verlie pen in het verslagjaar vlot. De Amsterdamse meester Van Schel- tinga heeft na de vierde ronde van het HoogoveVischaaktornooi te Beverwijk de leiding genomen in hel algemeen klas sement. Hij slaagde er gisteren in de Duitser Klaeger op vlotte wijze te over winnen, daarmee de score bereikend van 3 punten uit 4 partijen. Zal hij misschien zijn prestatie uit 1947, toen hij Ie eerste prijs veroverde, gaan her halen? Bouwmeester, die in de voorgaande ronden door uitstekend spel sterk de aandacht had getrokken, kreeg het op te nemen tegen Prins. Tegen deze ge routineerde tornooi-speler kwam hij een pion voor te staan, doch in de af gebroken partij zal wel niet meer dan remise zitten. Overigens weer prima werk van Bouwmeester. Kottnauer revancheerde zich ten volle voor ziin nederlaag tegen Bouwmeester. Hij speelde een voortreffelijke partij tegen de Duitser Rellstab en kon na 50 zet ten de felicitaties van zijn tegenstan der in ontvangst nemen. Daarmee bleef ook de Tsjech in de running. Pirc toonde gisteren, wat hy waard was. Op drastische wyze behaalde hij een snelle zege op de niet bijster op dreef zijnde Kramer, die reeds na 28 zetten de vlag moest strijken. Vlagsma had het op te nemen tegen de leider in het algemeen klassement, de Oostenrijker Beni. De afgebroken partij staat voor de Rotterdammer niet erg gunstig en wij vrezen voor hem, dat hij een ne derlaag tegemoet gaat. De afgebroken partij uit de derde ronde tussen Pirc en Prins is na hardnekkige strijd remise gegeven. Er kan in'de volgende ronden nog bijzonder spannende strijd worden verwacht. De stand is thans: Van Scheltinga 3, Beni 2Vz en 1 afgebroken partij, Kott nauer en Pirc 2Vj; Bouwmeester 2 en 1 afgebroken partij; Prins 1% en 1 afgebroken partij; Rellstab en Kramer 1%, Vlagsma 1 en 1 afgebroken party, Klaeger 0. QOK in 1953 waren zowel de middel matige als de grotere machine fabrieken en constructiewerkplaatsen, die op kwaliteitswerk zijn ingesteld, behoorlijk van werk voorzien. De exportmarkt loopt echter terug en een handhaven en vergroten hiervan zal onder ogen moeten worden gezien, waarbij de kostprijzen een grotere en voornamere rol zullen gaan spelen. Een sterke rem voor de uitbreiding van deze industrieën is het gebrek aan vaklieden, waardoor ook in dit district belangrijke opdrachten moes ten worden afgewezen. De scheepsbouwnijverheid als geheel bewoog zich op hetzelfde niveau van het vorig jaar. Daar de afzet in Nederland steeds minder werd, legde men zich toe op export; speciaal naar de V.S. van Amerika en Canada. Het bouwbedrijf had in het afgelopen jaar met over gebrek aan werk te kla gen. De grote aanwas van woningen in stad en provincie was daar een duide lijk bewijs van. Ook het tot stand ko men van vele scholen heeft daaraan medegewerk.t In bescheiden mate kwa men daarnevens ook gebouwen voor handel en industrie tot stand. Vooral in Den Helder heerste grote bedrijvig heid. Als gevolg van deze bedrijvigheid is er echter een spanning ontstaan op de arbeidsmarkt. Er wordt momenteel teveel werk tegelijk op de markt ge bracht en het aantal beschikbare vak lieden is daartoe niet toereikend. Het gevolg is, dat zwarte lonen worden ge- eist en betaald. De ondernemer, die zwarte lonen betaald, wordt gestraft, doch hij, die ze afdwingt en ontvangt, gaat vry uit. Voor de houthandel is het jaar 1953 geen gunstig jaar geweest. De angst voor een onstabiele internationale marktprijs, waarbij in hoofdzaak ge dacht is aan de mogelijkheid van eeh daling, heeft de verkoopprijzen het gehele jaar door gedrukt tot op een ba sis, welke maar een zeer matige winst toeliet. Vooral de houtkoperyen, die hun hout slijten aan de timmerlieden en aannemers, hebben hiervan te lijden gehad. De reeds in 1952 gememoreerde prijs daling van ijzer zette zich in de loop van 1953 voort. De belangrijkste ge beurtenis was wel de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor staal in Mei van dit jaar. De prijsdaling van de non-ferro me talen kwam tegen het midden van het jaar tot stilstand. Koper en koperlege ringen vertoonden vanaf Augustus zelfs een prijsstijging. De omzetten vertoonden over het al gemeen geen ongunstiger beeld. In de confectiesector was in het af gelopen jaar de toegenomen bedrijvig heid zichtbaar en er viel dan ook een niet onaanzienlijke opleving te consta teren. Voor het bankwezen kan het afgelo pen jaar gekenschetst worden als een periode van rustige ontplooiing. De verruiming van de tot zijn be schikking staande middelen gaf het Agentschap van het Ministerie van Fi nanciën aanleiding in de loop van het jaar de rente-tarieven enkele malen te verlagen en de afgifte van schatkistpa pier en schatkistbiljetten te rantsoene ren. Hierdoor waren de banken ge dwongen grote renteloze saldi bij de Nederlandse Bank aan te houden. Dan zij de steeds beter wordende deviezenpositie konden de deviezen- voorschriften geleidelijk aan worden verruimd. Voor de banken werd weer de mogelykheid voor een beperkte de' viezenarbitrage geopend. Voor het verzekeringsbedrijf was het jaar 1953 niet ongunstig, zodat het voor de maatschappijen, die bij de Fe- bruari-ramp niet of niet in belangrijke mate waren betrokken, wel weer een goed jaar zal zyn geweest. Voor de binnenscheepvaart zyn de uitkomsten voor 1953 gunstig te noe men. Tot ver in het najaar was er veel vraag voor de afvoer van de akker bouwproducten. De verlading der producten in de Wieringermeer werd vertraagd door een tekort aan laadkaden en een be perking van de scheepsmaten bij het schutten door de Wieringermeerslui- zen. De beurtvaart leed, door de grote concurrentie van het wegvervoer, een kwijnend bestaan. De grootste autobus-onderneming in ons district rapporteert, dat het ver voer in 1953 tussen het platteland en de centra iets is teruggelopen. Daarte genover geeft de lijn van Alkmaar op Friesland een voortdurende toename van het vervoer te zien. De financiële uitkomsten zyn bevre digend en van dien aard, dat de per 1 Augustus en 1 Januari j.1. ingevoerde loonsverhogingen geen tariefsverhoging tengevolge zullen hebben. te nemen, doch later trad een geleide lijk herstel in, waardoor od enkele uitzonderingen na, de omzetten hoger zijn dan in het voorafgaande jaar. In het algemeen moet wel worden gecon stateerd, dat de concurrentie groter wordt, hetgeen een lagere winstmarge tengevolge heeft. Om tot dezelfde re sultaten te komen, zal derhalve meer moeten worden omgezet. Vooral voor de kleine bedrijven is dit niet gemakkelijk en voor deze wordt de toekomst dan ook somber ingezien. In de seizoenplaatsen in Noord- Holland benoorden het Noordzeekanaal kwamen dit jaar niet slechts vele bin nenlandse gasten, doch ook tal van buitenlanders. Desondanks zijn de hotels en pensions het drukste ge deelte van het seizoen buiten beschou wing gelaten niet volledig bezet ge weest. Het zou overweging verdienen een opvangcentrum te creëren om op de ogenblikken dat de hotelruimte te Amsterdam bezet is, de vreemde lingen naar de seizoenplaatsen te diri geren, alwaar buiten het hoogseizoen als regel nog logeergelegenheid is. Van de vacantiespreiding viel dit jaar weinig te bemerken. Alkmaar met zijn kaasmarkt en oud stadsschoon als ekpleister kan we derom tevreden z.jn. De bloembollencentra mochten zich eveneens in een bevredigend bezoek verheugen. Meer en meer schijnt het tot de toeristen door te dringen, dat de met bollen 'oeteelde oppervlakte in Noordholland groter is dan die in Zuidholland en dat in dit district een rustiger bezichtiging van de velden mogelijk is. Op 1 Januari 1954 stonden in het Handelsregister ingeschreven 8854 wer kelijk bestaande zaken tegenover 8794 op 1 Januari van het voorafgaande jaar. Het aantal ingeschreven wijzigingen bedroeg 2850. MINISTER ALGERA GAAT NAAR ZWITSERLAND Op verzoek van de Zwitserse Bonds regering en van de stad Bazel zal de minister van Verkeer en Waterstaat een vriendschapsbezoek brengen aan Zwitserland. Tijdens dit bezoek zal de minister contact opnemen met de Zwitserse ministeries van Buiten landse Zaken en van Verkeer, als mede met Zwitserse Rijnscheepvaart- kringen. HET JAAR 1953 heeft zich voor de middenstand in dit district gekenmerkt als een jaar van weinig ups en downs. Weliswaar vond er in de eerste weken na de Februari-stormramp een alge - -- aigu- mene teruggang in de omzetten waar In Kopenhagen heeft een medi- sche conferentie plaats gehad, waarbij de long-kanker onder ogen werd genomen. Vele me- nen, dal het roken van sigaret ten deze gevaarlijke ziekte ver wekt, en om dit te onderzoeken construeerde dr Mogens, een directeur van het Deens Kanker laboratorium een machine, die sigaretten „oprookte"', zoals de meeste mensen dit doen. Het re- sultaat was, dat de „longen" in het apparaat na 4000 sigaretten een hoeveelheid van 3040 gram teer bevatte. Een assistente van het laboratorium toont hier de hoeveelheid afgescheiden teer.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7