Artist-zakenman bouwt aan een eigen toekomst Buitenland krijgt interesse voor zijn blikvangers DE TAAL VAN HET HART BLEEK INTERNA TIONAAL SCHEEPVAARTBERICHTEN „stelen" Hij gaf zijn vaste baan er aan Heinemann komt in Nederland spreken Beroepsbescherming van artisten Vrijgesproken van meineed A u togrammenrace op 5-jarige filmster Oud-verzetsstrijder werd GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK vrijgesproken Dodelijk ongeval in Den Haag Mevr. v. Zijll de „Chinezen-moeder" Jeugdige inbrekers stalen geldkistje met f 100.000 Klokken en een toren voor Amerika Gereformeerd verzet te Enkhuizen Tegen gymnastiek en film Nog geen verklaring over arrestaties te Bandung BESOMMINGEN IJMUIDEN Data verzending zeepost De rechtbank te Amsterdam heeft mevr. J. A. van de B.-V. ter zake van medeplichtigheid bij het doen van een valse aangifte van het stelen van een viool, veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. Op 26 Augustus van het vorig jaar reisde de heer J. W„ die zijn viool had laten verzekeren voor- een bedrag van f 1500,—, met zijn instrument in gezel schap van mevrouw Van de B.-V. naar Den Haag. De heer W. legde zijn in strument in het bagagenet en nam daarna in een andere coupé plaats. De vrouw nam daarop de viool uit het net en verliet in Haarlem de trein. W. deed daarna in Den Haag zowel .bij de poli tie als bij de verzekeringsmaatschappij aangifte van de diefstal van zijn instru ment in de hoop het geld uitbetaald te krijgen. Vier weken later kreeg W. zijn muziekinstrument van mevrouw Van de B.-V. terug: de geënsceneerde op lichting was inmiddels uitgekomen. De officier van justitie had tegen mevr. Van de B.-V. drie maanden onvoor waardelijk geëist. De zaak tegen W. zal op 14 Januari worden behandeld. j\LS ik hem na een paar vergeefse bezoeken te pakken krijg en einde lijk in zijn atelier tegenover hem zit, daar aan het Alkmaarse Fnid- sen, in een ruimte onder een glazen koekoek en temidden van een grote familie van allergrappigste poppen en beesten, blijkt hij een jongeman te zijn die inneemt door zijn rustig en bescheiden optreden. Ik vraag me af wie deze betrekkelijk zwijgzame Koopmans toch wel zijn mag. Een artist die alleen nog maar aan het experimenteren is, een zaken man die handig speculeert op de mogelijkheden van de reclame en de waarde van een goede blikvanger in een aantrekkelijke etalage weet te schatten, ofeen poppendokter zonder meer? Het is niet zo ge makkelijk te zeggen, al lijkt mij dit laatste allerminst waarschijnlijk. Want zijn atelier, waarin een georganiseerde rommel heerst, heeft on getwijfeld iets spiritueels. Overal staan of zitten poppen, varkens, ka bouters en andere beesten die kribbig, boos of gijnig kijken. Een dikke, aangeklede en op zijn achterpoten staande big met een mo tortje in zijn buik blikt me grandioos voldaan aan en op de grote werktafel in het midden van het atelier staat het mecaniekerige geraamte van een meis je, wier hoofd gemodelleerd is naar een wezen uit sprookjes-kinderland Stom en spottend kijken al die wezens mij aan. Onder de lantaarnpaal van een tableau fronst een straattype zijn wenkbrauwen en ook hij observeert de onverwachte bezoeker met een reserve die bepaald onbeleefd is. Op een glas plaat staan een paar minuscule poppe tjes die midden in een rondedansje Volgens de mededeling van de Evan gelische persdienst zal dr Gustav Hei nemann, de praeses der Synode van de Evangelische Kerk in Duitsland, op 13 en 14 Januari in Amsterdam en Den Haag spreken over het Duitse vraag stuk. Hij is volgens de persdienst door de Nederlandse interconfessionele or ganisatie „Kerk en Vrede" uitgenodigd, deze voordrachten te houden. Dr Gustav Heinemann is de leider van de Westduitse neutralistenpartij, die bij de in September gehouden ver kiezingen een zo gering aantal stem men behaalde, dat zij geen zetel in de Bondsdag kon verwerven. Sedert dit echec is vrijwel niets meer van de par tij vernomen, behalve dat zij in finan ciële moeilijkheden is geraakt. Dr Hei nemann blijft echter de enige moge lijkheid voor een oplossing van het Duitse vraagstuk zien in een militaire neutralisatie van geheel Duitsland. ned. HERV. KERK Beroepen te Groningen: H. J. van Bedankt voor A. H. Weenink Nie te Gieterveen Tweede Exloërmond: te Drogeham. beroepbaarstelling De heer A. Jonkers, candidaat te Utrecht en C. D. Kousemaker, vicaris te Vreeland stellen zich beroepbaar. art. 31 Bedankt voor Utrecht: C. van der Waal te Leerdam. doopsgez. broederschap Drietal te Vecndam-Pekela: mej. da M. J. van Hamel te Rottevalle; mej. da J. W. Zuidema te Ernsum-Poppinga- wier en mej. da T. van der Zwaag te Tj alle werd. ger. gemeenten Beroepen te Tholen M. Blok te Rot terdam C. Neren en vtiftig gevangenen van de strijdkrachten der Molukken deze eilanden teruggekeerd, waar zij in de normale gemeenschap zullen worden opgenomen. zijn naar bezig waren toén ik binnen kwam en plotseling hun vrolijke bezigheid heb ben gestaakt. Het is niet iedereen gegeven deze wondere kleine wereld in beweging te zien. Maar als de schepper van dit alles zijn hartekinderen onder stroom zet dan begint het overal te tikken en te draaien, te knikken en te dansen dat het een plezier is om te zien. Het var ken dat nog steeds met zijn duimen in zijn vestzakken staat steekt zijn buik naar voren en begint hartelijk te lachen, een dwerg ontwaakt tot leven en levert taaie strijd met een eveneens levend geworden ezeltje dat in een hardnekkig contramine verkeert over de weg die hij met zijn begeleider moet afleggen. Ze trekken en rukken met onverstoorbare regelmaat heen en weer en komen maar niet van hun plaats. De poppetjes op de nu trillende glasplaat hebben hun angstige inge togenheid verloren en dartelen en draaien in opperste uitbundigheid om elkaar heen. We moesten er allebei om lachen. Wie is de man die deze reclame artikelen. deze blikvanger smaakt? Wat bezielde hem, dat hij verliefd werd op dit vak? Hoe kon hij er toe komen om al zijn geld, dat hij enige tijd geleden in Alkmaar als etaleur verdiende, uitsluitend te spenderen aan het experimenteren met zelf gemaakte, beweegbare reclameobjectenV Begonnen in een pensionkamer met een hamer en een nijptang geraakte hij steeds vaster in de fascinerende greep van een spel waarin hij ener zijds zijn inventief vermogen ontwik kelde en anderzijds speurde naar de economische mogelijkheden van zijn blikvangers. In zijn vrije dagen reisde hij met een vertegenwoordiger in decoratie-artikelen het land door en overal waar zijn collega kwam, daar kwam hij ook. Want geld voor een eigen wagentje had hij niet. Hij liet zijn werkstukken zien, legde hun wer king soms uit, wees op het belang van een goede blikvanger in een etalage en geraakte op deze wijze steeds beter op de hoogte van de markt voor zijn artikelen. Het ging niet gemakkelijk. Maar ten slotte begon men toch wat voor zijn ideeën te voelen en volgden, aarzelend bijna, de eerste opdrachten. Het was niet genoeg en daarom ging Koopmans er toe over zijn „kinderen" te verhuren en als het even kon, zat hij te prutsen en te proberen, te den ken en weer te experimenteren tot hij een idee had uitgewerkt dat hij voor een bepaalde branche of bedrijf wel geschikt achtte. Hij maakte een offerte en slaagdeof slaagde niet. Maar al moest hij er zijn laatste centen aan spenderen, Koopmans gelóófde in zijn werk. Men vond hem onverantwoorde lijk om zich niet uitsluitend bij zijn goed betaalde vaste baan te houden en toen hij het besluit nam om de oude schoenen weg te gooien terwijl hij nog geen nieuwe had en zich elders in ons land met een kennis associeerde, ver sleet men hem stilzwijgend voor „niet goedwijs". Het is anders uitgekomen. Jammer voor de zwartkijkers en voor hen die het zo veel beter wisten. Want op het ogenblik heeft hij in Alkmaar, waar hij een paar maanden geleden terug keerde, zijn eigen, goed geoutilleerde bedrijf. Koopmans is er als goed zakenman van overtuigd dat hij er nog lang niet is. Hoewel men in Nederland steeds meer interesse voor zijn ideeën aan de dag legt en seriebestellingen van 10, 12 blikvangers geen zeldzaamheid meer zijn, heeft ook het buitenland in de gaten gekregen dat daar in Alkmaar iemand zit die wat mans is. In Dene marken en Duitsland begint men zich reeds voor hem te interesseren. Niet dat dat „vanzelf" ging. O neen! Ook voor die buitenlandse markt moet gevochten worden en daarom zit Koop mans als het even kan dan ook over onze grenzen,- waar hij bovendien nieuwe ideeën opdoet. „Wij schieten aardig in de goede richting" merkt hij terloops op en met die „wij" bedoelt hij zijn poppen en beesten die hem er bovenop helpen. In zijn atelier staat een klein model- leertafeltje, waaraan hij als het niet zo erg met zijn werk wil vlotten zit te boetseren. „Niet belangrijk" vindt hij. „Alleen voor mijn plezier", maar daar mee heeft hij laten zien dat hij put uit een steeds aanwezige potentie die die per zit dan iets wat oppervlakkig al leen maar lijkt op een financiële „Spielerei" zonder meer. 's Avonds laat als de wind nog door het smalle en flauw verlichte Fnidsen tocht en iedereen al ter ruste is, brandt er in het atelier van Koopmans nog licht en in de nachtelijke stilte die hem omringt puzzelt hij verder aan de ideeën waar hij niet meer van kan los komen en bouwt aan zijn toekomst, gedurfd, maar met een intuïtie die hem de weg naar een welverdiend succes zeker zal doen vinden. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren de 29- jarige oud-verzetsstrijder L. W. R. B. vrijgesproken. De advocaat-fiscaal had eveneens vrijspraak gerequireerd. B. had op 1U Januari 1945 in het slop van Willem Klein bij het Westeinde in Den Haag tezamen met vier andere verzetsstrijders een inval gepleegd om geld en levensmiddelen te verkrijgen, die dringend nodig waren voor de ver zorging van onderduikers. Hierbij werd een zekere T. zodanig door een schot gewond, dat hij later overleed. Het Hof achtte wel bewezen dat B. het hem ten laste gelegde had gepleegd, maar achtte dit niet strafbaar. De krijgsraad te velde had B. op 11 No vember jl. conform de eis veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De 60-jarige wielrijder A. van der R. uit de Teylerstraat te 's Gravenhage is gisteravond omstreeks half zeven op de Loosduinseweg ter hoogte van de Gaslaan in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door de 59-ja- rige C. van Z. De wielrijder had ver zuimd voorrang te verlenen. Met ernstig letsel moest hij door de GGD naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal worden overgebracht. Bij aan komst bleek hij reeds te zijn overleden. C.A.O. DER GRAFISCHE BEDRIJVEN BESTOND VEERTIG JAAR Gisteren was het veertig jaar gele den, dat de eerste landelijke Collectie ve Arbeidsovereenkomst in het Grafi sche bedrijf in werking trad. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben dit feit gevierd met een bijeenkomst in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam. In de volle aula van dit instituut be vonden zich onder de aanwezigen mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, prof. dr F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar te Tilburg en Nij megen en mr Arn. J. d'Ailly, burge meester van de hoofdstad. Oliver Grimm is het jongste filmsterretje in Duitsland. Hij is slechts 5 jaar doch wordt zó door bewonderaars (-stersj lastig ge vallen, dat men een stempeltje met eene autogram voor de klei ne Grimm heeft laten maken, want de kunst van het schrijven is het knaapje nog niet machtig. (Van onze speciale verslaggever) yOOR Zuster W. J. van Zijl uit Zandvoort hebben we de eretitel „Chinezen-moeder" be dacht. Het was in Novem ber twintig jaar geleden, dat op een bitter koude Vrijdag een jonge „pinda- Chinees" haar medelijden opwekte. Die jongeman ventte aan haar deur met z'n schamele koopwaar en maakte zo'n zielige indruk, dat ze hem bin nen haalde, een kop kof fie gaf en wat eten. Na al die goedheid was 'ie tengevolge van z'n over vermoeidheid in slaap ge vallen. Hij had In drie dagen geen bed en geen eten gezien Zuster Van Zijl en haar man, een rustig P.T.T.- employé in deze bad plaats, schrokken ervan. Met een kordaatheid, die men nauwelijks achter haar kleine postuur ge zocht zou hebben, stelde ze de 17-jarige gast na z'n slaapje de wet: „Voortaan kom je hier zolang als het nodig is iedere Vrijdag een war me hap eten halen". Wanneer ze het bij de ze enkele mededeling ge laten had, zouden we waarschijnlijk op dit ogenblik niet meerge melde ere-titel voor haar bedacht hebben. Ze zei er echter nog wat bij: „En als je soms kornui ten hebt, die er even el lendig aan toe zjjn als jÜ, breng ze maar mee!" Hoe moeilijk het ook was zich tegenover el kaar verstaanbaar te ma ken, de Chinees begreep haar. Een week later wats 'ie weer aan de Regentes- seweg nr 3 in Zandvoort. Hij bracht drie collega's meedie vriendelijk glimlachten tegen de kof fie en soep, die hun ge presenteerd werden. Weer een week later bracht 'ie er tien mee JO is het gegroeid Nooit hebben Zuster Van Zijl en haar man er één de deur gewezen. Inte gendeel. Haar zorg voor deze zonen van het He melse Rijk ging weldra zelfs nog verder. Ze stop te ze in bad en voorzag ze van schone kleren.... en begon toen haar Evan gelisatiewerk, waarin ze als Officiere van het Le ger des Heils vóór haar huwelijk met postambte naar Van Zijl een twin tigjarige ervaring opdeed. Er was slechts één ver schil. Het Evangelisatie werk, dat ze nu aanpak te, ging ze alleen doen, zonder enige organisatie vrouw inmiddels gewor den. Maar nog altijd brandt het vuur in haar hart voor de Goddelijke taak, waartoe ze zich ge roepen voelde. Dezer da gen hebben we haar be zig gezien. In „De Brak ke Grond" aan de Nes in Amsterdam had ze hon derden Chinezenkinderen een weergaloos Kerstfeest bereid. En na de hoofd stad zat ze in Rotterdam om hetzelfde te doen voor de Chinezenkinde ren van Katendrecht. Daarna kwamen Den Haag en Utrecht aan de beurt. En vervolgens Lei den en Haarlem. Overal Zuster van Zijl met twee van haar beschermelingen. dus. En ze deed het, zo als haar hart het haar ingaf. Dat heeft ze uit eigen middelen tien jaar kun nen volhouden. Toen was het grote kapitaal, dat ze zich door erfenis ver worven had, voor negen tig procent verdwenen. Daar stond tegenover, dat haar werk in die tien jaar ook bekendheid had gekregen. En zo kon ze dus met gezag en eer bied elders aankloppen om steun bij de voort zetting van haar werk. Die steun werd haar gril tot op de huidige dag verleend. 2ES EN ZESTIG jaar is deze menslievende heeft ze haar klantjes zitten. Haar oorspronke lijke klantjes en de kin deren daar weer van, die uit huwelijken met Ne derlandse vrouwen gebo ren werden. Het verheugt haar, dat het velen hun ner maatschappelijk niet slecht gegaan is, nadat ze hun pinda-kistje aan de kant zetten en veelal coöperatief een Chi nees restaurant begonnen. Maar nog altijd is er ook armoe bij velen En daar om staat Zuster Van Ziji's huis in Zandvoort dan ook nog steeds open Al leen nu zijn het veelal de kinderen, die zomers bij haar komen logeren. In de gisteren te 's-Hertogenbosch gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van musici en artisten, die is aangesloten bij de Kath. Arbeiders Beweging, deel de voorzitter A. Boersma met betrek king tot de kwestie der wettelijke be roepsbescherming der artisten mee, dat sinds Mei jl. een commissie bezig is met het samenstellen van een concept wetsontwerp. Men verwacht, dat dit concept in Maart aan het departement van Sociale Zaken aangeboden zal kunnen worden. Men acht de totstandkoming van een wettelijke beroepsbescherming voor musici en artisten urgent wegens de grote werkloosheid, welke er heerst in deze categorie mede tengevolge van de beunhazerij in dit vak. Twee jeug.'.ige Nijmegenaren, de 17- jarige leerling-electricien J. R. en de 23-jarige electromonteur De K., die op 23 October van het vorig jaar hadden ingebroken in een boerderij bij Nijme gen en daaruit een geldkistje met on geveer f 100.000 hadden genomen, zijn gisteren door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot resp. zes maanden tuchtschool en acht maanden gevange nisstraf. Uit dit geldkistje namen zij een bedrag van 21 mille, de rest werd weggegooid. Het lege kistje bonden zij dicht en smeten zij in een kanaal. Het werd er later uit opgediept. Tegen R. was een jaar tuchtschool geëist en tegen de K. een jaar gevangenisstraf. Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika", deelde gistermiddag bij de overdracht van het gereedgekomen carillon door de klokkengieters aan het comité mede, dat thans ook de bouw van een toren, waarin het carillon zal geplaatst wor den, verzekerd is. Het geschenk van Nederland aan Amerika zal dus thans bestaan uit een toren met carillon. De firma's Van Bergen, Petit en Fritsen en de Gebroeders Eijsbouts hebben gisteren het klokkenspel, dat voorlopig op een terrein achter het Boymans'-Museum was opgesteld, aan het comité overgedragen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren mej. Divera B. uit Bergen vrijgesproken van de haar ten laste gelegde meineed. Zij was door de Alk maarse rechtbank destijds tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld en op de zitting gevangen genomen, omdat zij in strijd met de waarheid zou hebben verklaard, dat de heer H. p, uit Bergen zijn auto niet had bestuurd. (Hem was voor enige tüd de rijbe voegdheid ontnomen). In hoger beroep wer 1 veertien dagen geleden tegen mej. B. opnieuw vier maanden geëist, doch wegens gebrek aan bewijs volgde vanmorgen vrijspraak ui deze affaire, die aanvankelijk met een onschuldige aanrijding was begonnen. Verdediger in deze zaak was mr A. W. L. Bondam. De vorige maand hebben leden van de Gereformeerde Gemeenten te Enk huizen een ernstige poging onderno men om te komen tot de oprichting van een eigen christelijke school. In deze kringen kan men zich er name lijk niet mee verenigen, dat op de bijzondere scholen, welke de kinderen thans bezoeken schoolgymnastiek werd ingevoerd en schoolfilms werden ge projecteerd. Getracht werd om door middel van het plaatsen van handte keningen op een lijst, de stichting van een eigen school te bewerkstelligen. Het aantal handtekeningen was echter te gering om een poging in deze rich ting voort te zetten. Thans is ook de naam bekend ge worden van de vijfde Nederlander, die te Bandung op last van de recherche van Djakarta is gearresteerd. Dit is de heer Baden. Over de reden van de arrestaties kon tot nu toe geen ver klaring worden verkregen. Het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is deze ook niet bekend. Van Nederlandse zijde in Djakarta zijn in lichtingen gevraagd aan het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. De besommingen van Dinsdag wa ren: 1 trawler f 1630; IJm. 210 f 5940. De totale aanvoer bedroeg 170 kisten. De prijzen waren: Per 1 kg.: gr. tong 5.10, grm. 3.65-3.40, kim. 3.15, kl. I 1-96, kl. II 1.62-1.57; tarbot I 2.65-3.60. Per 50 kg.: tarbot II 124, III 84, IV 71; gr. schol 43, grm. 60, kim. 73, kl: I 61, kl. II 60-48; schar 38; v. haring 25- 22.50; wijting 30-27; kl. gul 28. Per 125 kg. gr. kabeljouw 264-238. Alhena, 4-1 te Rio de Janeiro Al- kaid, 4-1 van Las' Palmas te Montevideo - Alnati, 3-1 van LasPalmas te Rio de Janeiro Alwaki, 6-1 van Bahia te New York verwacht Amstelland, 3-1 van Santos Arkeldijk, 5-1 van Bremen te R'dam Abbedijk, 4-1 te New York Agatha (t), 4-1 van Ambon naar Sorong - Amerskerk, 2-1 te Keelung Am- steidiep, 4-1 te Port Said Amstelveen, 4-1 te Makassar Bacchus, 31-12 te New Orleans Blitar, 5-1 van Colombo naar Fremantle Diemerdijk, 5-1 van Antwerpen te R'dam Eendracht, vertr. 5-1 van Bremen naar R'dam Etrema] 5-1 van Saigon naar Pladju Feiipas' 5-1 te Padang van Pladju Hathor, 5-1 van Valencia naar R'dam Hermes, 5-1 van R'dam te A'dam Hersilia, 2-l' van Barranquilla te Baltimore Leuvekerk pass. 5-1 9.15 uur Vlissingen naar Ant werpen Lieve Vrouwekerk, 4-1 te Chittagong Mariekerk, 4-1 van Beire naar Lorenzo Marqués Mirza (t), 4-1 van Miri naar Yokohama Maas 5-1 van Tunis te Malta Maasdam, 4-1 van Port au Prince te New York Macuba 31-12 te Singapore Marken, pass 5-1 Malta naar Port Said Metula, 4-1 Van Hamble te A'dam Mitra, 5-1 te Port Said Modjokerto, pass. 5-1 7 uur Straat Messina naar Port Said - Muider- kerk, 5-1 van Ilo Ilo naar Manilla Notos, 5-1 van R'dam te A'dam Noor- dam, 4-1 360 mijl oost van New York naar R'dam Oranje, pass 4-1 Gibral tar naar Southampton Overiisel 4-1 van Djeddah naar Port Said pPn' dreeht, 4-1 te Port Said - Rafae,a 4-1 van Pladju naar Bangkok - Riouw sii ,T ,6w Y°rk naar Baltimore S.bajak, 4-1 van Kaap Tenez naar R'dam - Samannda, 3-1 van Port of Soain tè Kaapstad - Stad Dordrecht. 5-1 van Huelva naar Nederland - stad Maas tricht, 5-1 22 uur van Huelva te Ter- neuzen Stad Vlaardingen, 5-1 n.m. van Narvik te Vlissingen Stentor, 5-1 van Antwerpen te R'dam Tamo, pass. 4-1 van v.m. Kaap Frio naar Antwerpen Tegelberg, l-i van Singapore naar Kobe Tosari, 31-12 te Belawan Ta- lisse, pass. 4-1 Guardafui naar Labuan Tarakan, 4-1 te Casablanca TeireciaS, 4-1 in Suezkanaal naar Suez Tjimen- teng, 3-1 van Kaapstad naar Buenos Aires Utrecht, 9-1 v.m. van South ampton te Bona verwacht Van Heutsr, 2-1 te Singapore Willem Ruys, 5-1 90 mijl noordwest van Billiton naar Tand jong Priok IJssel, 5-1 15 uur te Hoek van Holland verwacht Waterman. 5-1 330 mijl zuid-zuidwest van Ouessant naar A'dam Weltevreden, 4-1 te Antwerpen Zijpenberg, 3-1 te Triest. Mat de volgende schepen kan zee" post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter poSI moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesia en Ned. Nw. Guinea: ms- ..Oranje" (14 Jan.); Antillen: ms. „Amstelstroom" (13 Jan.); Suriname.- ss „Cottica" (20 Jan.); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika. ms. „Oranjefontein" (12 Jan.); canada: ms. „Noordam" (14 Jan.); Auid Amerika: ss. „Andes" (9 jan.J» ms. „Aldabi" (13 Jan.); Australië: via Engeland (9 Jan.): Nieuw Zeeland: via Engeland (9 Jan-'' Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpaketten geven Postkantoren.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 8