Russen komen in Washington atoomvraagstuk bespreken Twee straaljagers botsten tegen elkaar Betonnen „hoed" van 70 ton No. 6 van onze Heel Italië lijdt onder zware sneeuw- en regenbuien De wereld van de atoombom Nationale Vergadering schonk Laniel haar vertrouwen Sleepboot door een Duits schip overvaren: zes doden BEBUS- PBIJSVRAAG De aanrijding nabij Den Helder Britse schooljongen ontvoerd Jeugd beproefde het ijs reeds Donderdag 7 Jan. 1954 verenigde NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e 'aargang No'1335 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nog vóór conferentie Grote Vier? Baby geboren in KLM-vlieg tuig Naam van slachtoffer thans bekend Drijfijs in het IJselmeer WEERBERICHT Weer twee piloten verongelukt Boerderij brandde uitschool beschadigd Kinderen waren juist naai huis gegaan Een belangrijke verklaring van Molotov Vermindering van militaire uitgaven Militair werd dodelijk getroffen Keer ten goede Ernstig ongeval op de Nieuwe Maas Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 JfiEVROUW J. Johannes-Van Gelderen heeft gisteren in het K.L.M.-vlieg- tuig D.C. 6 B „Jan van Riebeeck" het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Montreal. De bevalling geschiedde tien minuten vóór de „Jan van Riebeeck" op het vliegveld van Gander op New Foundland een tus senlanding zou maken. Moeder en kind maken het uitstekend. Mevrouw Johannes, echtgenote van een Nederlandse politie-functionaris was Dinsdagavond van Schiphol ver trokken. Zij was op weg naar Curagao. De stewardess van het K.L.M. vliegtuig mej. Van Bortel, heeft bij de bevalling geassisteerd. Moeder en kind worden thans verpleegd in het ziekenhuis te Gander. Het is niet de eerste maal, dat een baby in een K.L.M. vliegtuig is gebo ren. Reeds eerder werd een nieuwe wereldburger geboren aan boord van een K.L.M.-toestel, dat op weg was naar Manilla. (Eigen bericht) Als een betonnen hoge hoed, zonder dak zweefde gistermorgen over de Tapsloot bij West-Knollendam een 70- tons gevaarte, dat de grondslag vormt voor de nieuwe brug in de toekomsti ge verkeersweg WormerveerWest- KnollendamAlkmaar. In tegenwoordigheid van verschillen de autoriteiten van de Provinciale Wa terstaat werden gisteren twee caissons op hun plaats gebracht. Een uiterst secuur werkje, want het betonnen om hulsel moest precies op de reeds eer der geslagen betonnen palen passen. Over een jaar ongeveer hoopt men de brug bij West-Knollendam klaar te hebbefi, waarna met de aanleg van de nieuwe weg vanaf West-Knollendam in de richting Omval, Alkmaar begon nen kan worden (Van een onzer verslaggevers). De naam van de man, die Dinsdag morgen op de Rijksweg onder Den Helder het slachtoffer werd van een dodelijke aanrijding, is thans bekend. Hij werd geïdentificeerd als de 55- jarige H. H. T., die reeds gedurende twintig jaar werd verpleegd in de Sint Willibrordusstichting te Heiloo en daar een zeker bewegingsvrijheid genoot. Eerst Dinsdag in de namid dag werd T. vermist. vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GOLDEN en voorts nog 23 prijzen Zie nummer van 23 Dec. '53 Vele delen van Italië hebben nog steeds te lijden onder zware regen- en sneeuwbuien. In geheel het land waren gisteren de vervoersdiensten ontwricht. Honderden auto's liepen vast op met sneeuw bedekte wegen. Tientallen bergpassen werden door de hoog- opgejaagde sneeuw geblokkeerd. In Turijn ligt de sneeuw wel een halve meter hoog. Ook de treinen rijden met zeer grote vertraging. Een sterke Noordoostenwind deed laaggelegen landerijen in de Po-delta Verwachting tot hedenavond: STIJGING VAN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuw buien. Matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Van het Westen uit stijging van tem peratuur. Vrijdag: Zon op 8.47, onder 16.47 Maan op 10.20, onder 21.25 onderlopen. Het eiland Carmerini en de dorpen Fore Pellestrina en Forte Bo- nelli kwamen een meter onder water te staan. Brandweerlieden en vrijwil ligers werken koortsachtig aan het herstel van de dijken. In de haven van Triëst werd een gat in de zijwand van het 5200 ton metende Italiaanse vrachtschip „Renata" geslagen, doordat tengevolge van de storm een kraan kapseisde. Bij Vincenza ontstond brand in een tram, die werd veroorzaakt door sneeuw in een motor. De ongeveer honderd inzittenden sloegen in paniek de ruiten in en sprongen naar buiten, waardoor verschillende van hen werden gewond. De havens aan de bovenloop van de Rijn zijn dichtgevroren. De vaar geul van de Rijn zelf is echter ijs vrij gebleven, zodat de scheepvaart niet wordt bemoeilijkt. Op het West- duitse kanalennet heeft zich reeds drijfijs gevormd. In het IJselmeer con stateerde men gisteren in het Zuide lijk deel licht drijfijs tot licht vastijs. In de afgelopen vier jaar is het aantal aanvragen van immigranten om 't Austra lische staatsburgerschap vervijfvoudigd. ^AN de reeks ongevallen met straaljagers, die de laatste tijd steeds veelvuldiger voorkomt is gistermiddag weer een vreselijk ongeluk toegevoegd. OmstreeKs kwart over drie zijn boven het buurtschap Oeken, gemeente Brommen twee Thunderjets tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. Beide piloten, de 25-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zutphen en de 25-jarige ongehuwde sergeant-vlieger B. Wijsman uit Amster dam, kwamen hierbij om het leven. De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van Zutphen oefenden. De klap, waarmee de toestellen tegen elkaar vlogen, was zo hevig, dat het geluid tot ver in de omtrek te horen was. Brokstukken van de vliegtuigen kwamen overal in de omgeving terecht. J7EN der straaljagers stortte neer aan de Buurtweg te Oeken tussen de boerderijen van de heren Mesland en Groen en boorde zich diep in de grond. Brandende benzine stroomde over het dak van de boerderij van de heer Mesland. In een ogenblik stond de gehele boerderij in lichter laaie. Het vee kon nog worden ge red, evenals enig huisraad. De voor raad hooi en stro ging echter in vlam men op. Het tweede toestel kwam bij de openbare school te Oeken op de speelplaats terecht. Hoewel het vliegtuig een enorme krater in de grond sloeg, liep de school slechts lichte schade op. J7EN gelukkige omstandigheid was, dat de kinderen juist om drie uur de school hadden verlaten. Er bevon den zich ook geen kinderen meer op de speelplaats. Een ambulance uit Zutphen, die zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk spoedde kon niets uitrichten. Het vuur werd bestreden door de brandweren uit Brummen en Eerbeek. Bij een andere boerderij viel nog een zware benzi netank door het dak. De benzine stroomde door de boerderijdoch ver oorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen worden ge haald. De gezinnen uit de uitgebran de boerderij konden zich in veilig heid stellen, Omwonenden verklaar den, dat zij vlak voordat het ongeluk geschiedde, een g. luid hoorden, dat leek op mitrailleurschoten. DE SOVJET-RUSSISCHE regering heeft gisteren te Moskou mede gedeeld, dat zij bereid is deel te nemen aan inleidende besprekingen met de Ver. Staten te Washington over het vraagstuk der atoom energie. Dit werd medegedeeld aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. De Sovjet-regering zal bij deze besprekingen te Washington zijn vertegenwoordigd door de Russische ambassadeur bij het Witte Huis, Zaroebin. Molotov en Bohlen hebben gisteren binnen een week tijds hun tweede onderhoud gehad na president Eisen- liowers voorstel voor het voeren van besprekingen met gesloten deuren over het bereiken van internationale regelingen ter verzekering van de aanwending der atoomkracht voor vreedzame doeleinden. De bereid verklaring tot de bespreking in Washington werd uitgegeven door het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij.is in de officiële partij bladen „Pravda" en „Izvestia" op opvallende wijze gepubliceerd. het overleg tussen de Sovjet-Unie en de VS over de atoomwapens voor de deur staat, willen wij een overzicht geven van hetgeen zich de laatste ja ren op dit gebied heeft afgespeeld. Na de eerste proefexplosie in Amerika in 1945, volgde het oorlogsgebruik in Ja pan. Na de oorlog werden de proeven voortgezet in Bikini. Na verwerking van de hier verkregen resultaten wer den in het woestijngebied van Nevada in de V.S. talrijke proeven genomen, waarna in 1952 in Eniwetok de explo sie van de H-bom volgde. Eveneens in 1952 explodeerde de eerste Britse A- bom. Beide proeven werden beschouwd als een antwoord op de in 1949 plaats vindende proefexplosies van de Sovjet- Unie in de omgeving van het Bajkai- meer. De gehele na-oorlogse periode heeft zich gekenmerkt door vele diplo matieke besprekingen over de beper king van het gebruik van atoomwa penen. Mogelijk zullen deze thans met succes worden bekroond. NADAT de premier van Frank rijk, Joseph Laniel, gistermiddag in de Nationale Vergadering zijn aangekondigde verklaring over de buitenlandse politiek van zijn re gering had afgelegd, heeft hij gis teravond van de Nationale Verga dering het votum van vertrouwen gekregen. Er werden 319 stemmen voor en 249 stemmen tegen uit gebracht, zodat de meerderheid voor de regering 70 stemmen be droeg. Ook hechtte de Nationale Vergadering haar goedkeuring aan de begroting voor het jaar 1954. Hierbij werden 409 stemmen voor en 208 tegen uitgebracht. Het io- taal bedrag der begroting bedraagt 3733 milliard francs tegen 3814 milliard francs voor de begroting van 1953. De achtjarige Engelse Colin Bryans is gisteren door een onbekende vrouw ontvoerd, toen hij een school te Brighton verliet. Voordat de onder wijzer had kunnen ingrijpen, was de vrouw met de jongen in een auto in de richting Londen weggereden. De moeder van Colin had reeds eerder dreigbrieven ontvangen. Sinds dien had het onderwijzend personeel opdracht, de jongen alleen aan de moeder mee te geven. J^ANIEL begon gistermiddag zijn ver klaring door te zeggen, dat Frank rijk de viermogendheden-conferentie in Berlijn gaat bijwonen met de vaste wil te komen tot een vreedzame regeling. Wij kunnen niet van te voren reeds in een mislukking geloven, aldus Laniel, en er is geen reden om de koude oor log te aanvaarden als iets onvermijde lijks. Onder luid applaus voegde hij hier aan toe, dat over de kwestie van Frank- rijks houding ten aanzien van het (Zie vervolg pag 2, kolom 6) ER is geen datum voor het begin der besprekingen genoemd, doch wel werd te kennen gegeven dat zij zouden beginnen vóór de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken, wel ke 25 Januari te Berlijn een aanvang neemt. Te Washington zal van mening wor den gewisseld over de werkwijze, wel ke bij eventuele onderhandelingen over het vraagstuk der atoomkracht dient te worden gevolgd. Er zal worden gespro ken over het tijdstip voor dergelijke onderhandelingen, de plaats, waar zij zullen worden gehouden en het opstel len van een agenda voor de bespre kingen. Bij een militaire oefening is te Vught de 20-jarige soldaat Ant. Kater pit Blerick om het leven gekomen. De jon geman was pas een maand in dienst. K. werd getroffen door een losse patroon. In de parochiekerk St. Huber- tus te Blerick zal vandaag een plech tige begrafenisdienst worden gehóuden. jyjR. NOLEN, president van een der grootste concentraties van cultuur maatschappijen in Indonesië, heeft bij de aanvang van het nieuwe jaar ver klaard, dat „het nog steeds mogelijk is, dat de voorwaarden voor een florerend bedrijfsleven in Indonesië intreden". Van deze mededeling is in sommige dagbladen nogal wat ophef gemaakt. Trouwens ook de Indonesische politieke leiders houden niet op te verzekeren, dat de kansen voor hun land nog al tijd groot zijn, waaraan zij dan meestal toevoegen, dat de politieke moeilijkhe den evenwel de opbloei van het econo mische leven in de weg staan. Wij begrijpen deze ophef niet. Wie iets van Indonesië weet, snapt ook wel, dat de economische potenties van dat land vrijwel onbeperkt zijn, dank zij mede het voortreffelijke beheer door Nederlandse „kolonialen" in een voor bije periode. Maar het zijn juist de po litieke verwikkelingen, die het Indo nesië moeilijk zo niet onmogelijk ma ken voldoende aandacht te schenken aan de financiële situatie, waarin het land verkeert. Er wordt daarginds in Djakarta zoveel gepraat; er worden zoveel verklaringen afgegeven, dat het ons helemaal niet verwondert, dat er voor de dingen van het eigen huishou den nauwelijks tijd overblijft. Gewich tige kwesties als arbeidsverhoudingen, industrialisatie, nationalisatie en buiten landse investeringen zijn in het politiek genarrewar ondergegaan. Geen wonder, dat buitenlandse geldgevers zich wel tweemaal bedenken, voordat zij belang rijke sommen in Indonesië beleggen. Vooral de Amerikanen schijnen in de afgelopen jaren meer geleerd te heb ben dan zij uit de woorden tijdens de discussies over de souvereiniteitsover- dracht, door Nederlanders gespro ken, hebben willen opmaken. Indonesië zit er maar mee. De rege ring van dat land zal eerst moeten be wijzen, dat zij in staat is orde op haar zaken te stellen, vooraleer de zakenman het klimaat om „iets te gaan doen" gunstig acht. Daar staat de natuurlijke potentie van Indonesië buiten. Worden deze hulpbronnen, evenals vroeger, goed ge ëxploiteerd dan staat niets een opbloei van de jonge republiek in de weg. Wij hebben soms de indruk, dat de politieke leiders zichzelf min of meer in de weg zitten. Vandaar dat Mr Nolen naar ens gevoel een wijdopen fT) deur heeft ingetrapt. IN de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich omstreeks twaalf uur een ernstig ongeval voorgedaan op de Nieuwe Maas te Rotterdam, dat aan zes opvarenden van de sleepboot „Argus" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst het leven heeft gekost. Deze sleepboot werd aangevaren door het Duitse schip Damascus, dat van zee kwam. De aangevaren „Argus" kapseisde en zonk gedeeltelijk. De opvarenden waren de 49-jarige kapitein C. Rietdijk, de 57-jarige P. H. A. Snitger, de 23-jarige matroos A. C. Quaitaal, de 57-jarige stoker H. C. Vroom- bout, de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam. De „Argus" had de havenloods overgenomen van een Duits schip, dat de Merwedehaven had verlaien op weg naar zee. De loods zou naar huis gaan. Laatstgenoemde was slechts twee maanden in het loodswerk opgenomen. De vorst die over ons land ge komen is, heeft vele plassen en sloten reeds met een ijslaagje bedekt. De jeugd liet zich hier bij niet onbetuigd. {-jet ongeluk is vermoedelijk te wijten geweest aan het feit, dat de kapi tein van de „Argus", de heer Riet dijk, die oorspronkelijk kapitein op de „Archilles" is, met gesloten ramen voer, omdat hij een ontsteking aan zijn gezicht had en zodoende wilde verhinderen dat de ijskoude wind de stuurhut binnenkwam. Waarschijnlijk is het buiswater dat op de ramen te rechtkwam bevroren, waardoor het zicht belemmerd werd. Bevreemdend is, dat men van voorwerpen, zoals reddingsboeien, bak- en stuurboord verlichting enz. tot nu toe niets heeft teruggevonden. D'rect na het ongeval werd het ber gingsbedrijf van Van der Tak uit Rotterdam gealarmeerd, dat een drij vende bok, een bergingsvaartuig en een sleepboot naar de plaats van de ramp dirigeerde. Onmiddellijk werd begonnen in de gekapseisde sleepboot stoppen aan te brengen Later slaag den de mannen van de sleepboot „Delfshaven" er in een draad vast te maken aan de kopbolder van de „Argus", die met zijn neus nog twee meter boven water uitstak. Na het gebeurde om kwart voor twaalf wist men bij L. Smit nog niet welke boot aangevaren was. De sleepboten wer den daarom per mobilofoon opgeroe pen. Alle schepen behalve de „Ar gus", die geen mobilofoon aan boord had, gaven antwoord Toen vermoed de men reeds, dat de .Argus" het slachtoffer was. Enkele mannen van de roeiersvereni- ging „De Eendracht" hebben nog klop signalen op de wand van de „Argus" gegeven maar men kreeg geen ant woord meer Van de omgekomen wa ren de 15-jarige matroos Van Doorn en de 23-jarige Quaitaal ongehuwd. Radio-Jerusalem heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie en Israël een han delsovereenkomst hebben getekend. De Sovjet-Unie zal 100.000 ton petroleum aan Israël leveren.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1