Doelmatiger bestrijding van de werkloosheid In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Het wachten is op reparaties en onderhoud Onze Rebusprijsvraag (6) Spit of jickt SL0AN S linimenl Hagenaar maakte roestvrije „stalen dienstbode" Uiteenzetting van minister Suurhoff Nieuwe broodprijzen in onze provincie i-va-S ei Nu de D. U. W. verdwijnt Dezelfde lonen als in het vrije bedrijf Prinsessen wonnen prijs in ski-wedstrijd Nu verhoogde huren betaald worden DE huurders van woning offeren deze maand Januari voor het eerst de 17. 20, 23, 26 of 29 verhoging op het altaar van een lonende huizenexploitatie. Wel te verstaan 17, 20, 23, 26 of 29 naar gelang van de gemeenteklasse van de huren die tot en met 31 December golden. Geen bordenwassers meer nodig 3000 koffiekoppen binnen een uur schoon en droog N aa=°° OPLOSSEN, UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzending van de rebussen in de week van 10-16 Januari a.s. Luister eens naar: Radioprogramma Dmncs! Vooral nu DONDERDAG 1 JAVTTARI 1954 (Van onze Haagse redacteur) DE REGERING heeft in de laatste tijd een meer dan gewone aan dacht besteed aan de bevordering van de werkgelegenheid. Daarbij is niet alleen gedacht aan het onderbrengen in het productieproces van de talrijke nieuwe arbeidskrachten, die zich elk jaar weer aanmelden, maar ook aan de tewerkstelling van arbeiders in geval van een door conjunc turele verschijnselen toenemende werkloosheid. Tot nu toe ving de D.U.W. zo veel mogelijk de werklozen op. De D.U.W. gaat echter als zodanig verdwijnen en in de plaats daarvan treedt een geheel nieuwe organisatie betreffende de aanvullende werkgelegenheid. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft daarover een brief gericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waarin hij een uiteenzetting van de veranderingen en van de regeling van de aanvullende werkgelegenheidspolitiek geeft. Hij schrijft daarin, dat het de bedoeling is tot een meer gecoördi neerd beleid en aan een efficiëntere uitvoering te geraken. Bij deze interdepartementale coördinatie zal het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het centrale punt zijn. De uitvoering van de „aan vullende" werken zal voortaan geschieden in vrij werk onder de regelingen en loonvoorwaarden, die voor die betreffende bedrijfstak gelden. yOOR de werken van de normale pro gramma's van de afzonderlijke de partementen werden en worden in het algemeen geen speciale eisen gesteld inzake bemiddeling, keuze en onttrek king der arbeiders, noch inzake moge lijke afremming, stopzetting of ver snelde uitvoering der objecten. Voor de aanvullende werken zal het stellen van dusdanige speciale eisen, niet steeds achterwege kunnen blijven, omdat de algemene werkgelegenheidspolitiek niet mag worden doorkruist en aan de ar beidsvoorziening van het normale be drijfsleven in de eerste plaats moet worden voldaan. Al blijven dus tussen tijdse onttrekking van arbeiders en zelfs stopzetting van bepaalde aanvullende objecten onder omstandigheden onver mijdelijk (evenals anderzijds versnel ling van reeds aangevangen objecten) het bedrijfsleven zal er zich vertrouwd mee moeten maken, dat het zelf ook verantwoordelijkheid draagt voor een goede arbeidsvoorziening en dat op de aanvullende werken uit sociale over wegingen geen „druk op de knop"- systeem kan worden toegepast. In de toekomst kan op de aanvullende wer ken bij toepassing van vrije loonrege lingen onttrekking en stopzetting slechts plaats vinden met inachtneming van de in de regeling vastgestelde opzeg termijn. De tewerkstelling van arbeiders, die physiek of mentaal niet geschikt zijn voor het verrichten van arbeid op nor male of aanvullende werken, is een vraagstuk van sociale zorg en blijft daarom tot de taak van de afdeling Sociale Bijstand en Complementaire Arbeidsvoorzieningen van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid behoren. dat er zorg De Britse regering heeft het bericht tegengesproken, volgens hetwelk zich nog 1.524 Duitse krijgsgevangenen in Britse handen zouden bevinden. Reeds eind 1948 zouden zij allen zijn vrijgela ten. Volgens het Oostduitse blad „Taegliche Rundschau" hebben van Juli tot November 1953 5.728 bewoners van West-Duitsland in Oost-Duitsland asyl gevraagd. V In de afgelopen week we ken daarentegen 49 leden van de volks- politie, onder wie vijf commissarissen, naar West-Berlijn uit. Mevrouw Tremblay te St. Joseph Dalma in Ca nada heeft sedert 1946 zes tweelingen ter wereld gebracht. V Het aantal in woners van de Noord-Oost Polder be droeg op 1 Januari bijna 16.000. V Gis termiddag zijn de ijsbanen op de tennis velden van de Apollohal te Amsterdam voor het publiek opengesteld. De heer J. Pothoven te Leusden is zestig jaar organist in de N.H. kerk aldaar en heeft derhalve de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oran je Nassau, ontvangen. H- Amerika, En geland en Frankrijk zijn gisteren met Zuid-Slavië overeengekomen, dat zij hun economische hulpverlening aan dit land tot 30 Juni a.s. zullen voortzetten. Deze hulp nam in 1951 een aanvang. De productie van aardolie in Indonesië stijgt weer gestadig. Indonesië is de grootste olieproducent van Azië. Het parlement van Soedan heeft gisteren de leider van de unionistische partij lot eerste premier gekozen. Achttien Marokkaanse steden zullen in de eersie helft van dit jaar voor het eerst haar gemeentebesturen kiezen. Daar nie mand het toestel schijnt te willen op eisen, heeft de Amerikaanse regering het aanbod om de MIG-15, die in 1952 door 'n Noordkoreaanse piloot naar Zd- Korea werd gevlogen, aan de „recht matige eigenaar" terug te willen geven, ingetrokken. Het toestel gaat nu voor nader onderzoek naar de V.S. De Amsterdamse recherche zoekt op het ogenblik ijverig naar de dienstplichtige soldaat F. F. S., gelegerd te Nunspeet, die gedeserteerd is van zijn onderdeel. Inplaats van een degelijke militaire vorming houdt hij zich thans onledig met het stelen van geparkeerde auto's. Deze auto's biedt hij al dan niet bescha digd. aan garagehouders of soortgelijke bedrijven ten verkoop aan. Gister middag omstreeks twee uur is brand ontstaan in een van de woonbarakken in het arbeiderskamp Zelkepolder bij Zierikzee. De brandweer van Zierikzee was het vuur spoedig meester. De huis vesting van de arbeiders ondervindt geen moeilijkheden. De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft twee maanden gevangenis straf geëist tegen de slager N. M. uit Dordrecht, die niet gesteriliseerde merg pijpen en vlees van rundertongen aan zijn klanten verkocht. De diensten, welke de werken voor bereiden, uitvoeren of doen uitvoeren, zullen voor toetsing, rehabilitatie en training, voorzover nodig, objecten arm wijzen en de uitvoering ervan op zich nemen. yjET gelijktijdige opheffing van het Commissariaat voor de Werkgele genheid en van de D.U.W. zal bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een departementale afdeling voor de werkgelegenheid wor den gevormd onder leiding van een Directeur-Generaal voor de Arbeids voorziening, waartoe zullen behoren het Rijksarbeidsbureau en een nieuw te stichten Directie Aanvullende Werk gelegenheid. De taken van de D.U.W. betreffende de voorbereiding en uitvoering van cultuurtechnische werken worden over gedragen aan de Cultuurtechnische Dienst (C.T.D.) van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. De taken van de D.U.W. bij de voor bereiding en uitvoering van civiel technische werken, voornamelijk van lagere publiekrechtelijke lichamen zul len worden overgedragen aan een nieuw te stichten Dienst, genaamd Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken (D.A.C.W.). Het stichten van deze dienst is nood zakelijk, omdat gebleken is, dat deze taak niet bij één der andere departe menten en dé daaronder 'ressorterende diensten kan worden ondergebracht. Besloten is daarom, deze dienst onder te brengen bij Sociale Zaken en Volks gezondheid, terwijl hij om practische redenen zal ressorteren onder de Di recteur-Generaal van de Arbeidsvoor ziening. Aangezien het niet doelmatig zou zijn, dat elk departement het vervoer en de huisvesting van arbeiders, te werkgesteld op door hen verzorgde aan vullende werken, behartigt, zal deze taak ressorteren onder de Directie Aan vullende Werkgelegenheid. Besloten is de godsdienstige, geeste lijke en culturele verzorging van ar beiders, gehuisvest in kampen, voort te zetten. Over de voortzetting van de activiteit der sociale ambtenaren wordt nog overleg gepleegd, o.a. met de or ganisaties van werkgevers en werk nemers. De Directeur-Generaal voor de Ar beidsvoorziening zal aan de hand van de beschikbare gegevens (Rijksarbeids bureau, Centraal Bureau voor de Sta tistiek, Centraal Plan Bureau en de afzonderlijke ministeries) bij voortdu ring nagaan of ter aanvulling van de werken, die op normale wijze door Rijk, provincie en gemeenten worden uitgevoerd, nog aanvullende werken tot uitvoering moeten worden gebracht. De beoordeling van deze en andere vragen betreffende de uitvoering van werken ter ondersteuning van het te voeren werkgelegenheidsbeleid ge schiedt op rijksniveau in eerste aanleg door het Coördinatie College voor Openbare Werken (C.O.W.) De Interdepartementale Commissie voor de Werkgelegenheid wordt opge heven. De in de provincie bestaande con tactorganen, de Provinciale Commissies voor de Werkgelegenheid (P.C.W.'s), worden gehandhaafd. Zij zullen op geregelde tijden de werkgelegenheidssituatie in hun provin cie bezien met het oog op het treffen van maatregelen in de sector der aan vullende werkgelegenheid. De P.C.W. heeft een ruime, advise- Deze roestvrije hulpkracht is een ser rende bevoegdheid; daarenboven is zij vies-afwasmachine, die in vergelijking bevoegd, te bevorderen, voor gedragen wordt: a. dat er naast voldoende normale, ook aanvullende werkobjecten op de onderscheidene terreinen worden voor bereid en voor subsidiëring aan het C.O.W. voorgedragen om een eventueel toenemende werkloosheid op te kun nen vangen; b. dat wordt bepaald, welke aan vullende objecten kunnen worden ge opend, afgeremd of gestimuleerd, af hankelijk van de stand der arbeids markt; c. dat er voldoende aanvullende werkobjecten zijn om arbeiders te kun nen toetsen, rehabiliteren en trainen. QVER DE vraag, of en zo ja op welke wijze de werkzaamheden van het Bureau Oogstvoorziening moeten wor den voortgezet, alsmede over de vraag onder welk Departement na de reor ganisatie de Ontginningsmaatschappijen zullen ressorteren wordt nog overleg met de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening gepleegd. In afwachting van het tot stand ko men van de reorganisatie heeft minis ter Suurhoff bepaald, dat op de door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gesubsidiëerde werken met in gang van 4 Januari 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf worden toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een DUW-loonregeling heeft gegolden, zijn in verband daarmede de C.A.O. voor Cultuurtechnische werken, dan wel de C.A.O. voor de Water-, Spoor- en Wegenbouw ingevoerd. Voor de civieltechnische werken, welke hetzij door aannemers, hetzij door uitvoerende lichamen in regie worden uitgevoerd, blijft de vtije W.S.W.-loonregeling van toepassing. Voor cultuurtechnische werken, die in regie worden uitgevoerd door een uitvoerend lichaam, is een C.A.O. ge sloten tussen de uitvoerende lichamen en de Unie van Landarbeidersbonden. De vraag is gerezen, of deze C.A.O. zonder meer kan worden toegepast op alle cultuurtechnische werken, welke thans nog door de DUW worden gesub- sidiëerd. Het overleg hieromtrent met de werknemers- én werkgeversorgani saties is nog niet geëindigd. Voorlopig geldt daarom voor de cultuurtechnische werken, welke door de DUW worden gesubsidiëerd, met ingang van 4 Janu ari a.s. de volgende indeling- de C.A.O. voor Cultuurtechnische werken geldt voor die cultuurtechni sche werken, welke door landarbeiders worden uitgevoerd. De C.A.O. voor de W.S.W. geldt voor alle werken in de cultuurtechnische sector, welke door andere dan land arbeiders worden uitgevoerd en boven dien voor de werken, welke worden uitgevoerd door arbeiders, gehuisvest in kampen. Het belangrijkste resultaat van de invoering der vrije loonregelingen vcor de tot nu toe in DUW-verband wer kende arbeiders zal zijn, dat de toepas sing dezer vrije loonregeling, zoals ge bruikelijk, geheel een zaak is van de partijen, tussen welke deze vrije loon regelingen zijn overeengekomen. De ambtelijke bemoeiingen van de DUW met lonen en andere arbeidsvoorwaar den, zoals die tot nu toe bestonden, zijn tegelijk met de DUW-loonregeling ver vallen. (Advertentie. Ing. Med.) 2<>als bekend zijn de maximumprijzen voor volkswitbrood per 4 Januari jl. ingevolge de loonsverhoging geste gen. Voor enige provincies en ge meenten variëren deze prijzen. In Noord-Holland bedragen zij thans: Per brood van 800 gram. Amsterdam, Diemen, Haarlem, Hilversum 35 36 Alkmaar, Velsen, Zaandam 36 36 Urk en Texel 38 39 Marken 39 40 Bussum, Naarden 36 38 Overige gemeenten 37 38 De maximumprijzen voor volks- bruinbrood zijn 1 cent per brood van 800 gram lager dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor volkswit- en volksbruinbrood zijn twee cent per brood van 800 gram lager dan de daarvoor geldende maximumprijzen. De prinsessen Beatrix en Irene hebben in Grindelwald de derde prijs gewonnen in een ski-wedstrijd voor hotelgasten. Het was een teamwed strijd en de prinsessen vormden met Trix Früh, de dochter van de eigenaar van hotel Adler, een team. De winnende ploeg, bestaande uit drie heren, maakte een totaaltijd van 11 min 41 sec. De prinsessen met haar teamgenote noteerden 13 min. 22 sec. f?EN HONGAARSE ar beider, die werd ge ïnterviewd door een buitenlandse journalist, noemde zichzelf de ge lukkigste mens ter we: reld. Hij had een hoog loon en licht werk, had meer te eten dan de meeste mensen in andere landen en bovendien stond de wereld voor hem open en was aan hem de toekomst. Toen de krantenman hem vroeg, of hij ook een ra dio en een krant bad, antwoordde de arbeider: „Natuurlijk, hoe zou ik dat allemaal dan anders kunnen weten?" £)E OOSTENRIJKSE wijnbouwer Martin Fischl heeft bij herstel werkzaamheden in zijn woning te Moerbisch een wijwaterbakje met 31 oude gouden munten ge vonden. Het oudste geld stuk was een Oostenrijk se dukaat van 1578. Ei waren ook gouden mun ten bij uit Italië, Polen en Nederland. £N ITALIAANSE dui kers hebben uit een schip, dat veertig jaar geleden in de Golf van Genua was gezonken, graan naar boven ge haald, dat nog best eet baar is. Het zout van de zee had een beschermen de laag rondom het graan gevormd, waardoor dit al zijn goede eigen schappen had behouden. QOK IN Engeland heb ben de kappers, zij het niet allemaal, de prijg van het haarknip pen verhoogd. Maar daar is dat geschied, omdat de lange haardracht on der de Britse mannen steeds meer in trek raakt en de barbiers hun klan dizie verliezen. Fabri kanten overwegen reeds om haarnetten uit te geven om het kapsel van hun arbeiders uit de draaiende machines te houden. QISTEREN is in Enge land de omzetbelasting op wandelstokken, lam- pekappen, spiegels, was machines. uurwerken en bijouterieën verlaagd. De verlaging bedraagt ruim twee millioen pond ster ling per jaar. De wan delstokken doen het. yOT ONZE grote vreug de vernemen wij, dat atoombommen tijdens het vervoer per vliegtuig, bij noodlandingen en bij een ongelukkige start niet kunnen ontploffen. Zij hebben namelijk in te genstelling tot ordinaire bommen geen schokbuis. Het begint er op te lij ken. dat het in de lucht veiliaer wordt dan op de beoane grond, welke wij altijd zo lekker stevig vonden. De niet te stuiten ontwikkeling van de homo sapiens, gecondenseerd in de superwaterstofbom, bezorgt niet ten on. rechte vele al dan niet conservatieve geesten slapeloze nachten. De angst voor het regiem der robots blijkt niet ongegrond te zijn. In Italië uitgerekend het oude, glorieuze Italië is de televisie, welke daar nota bene pas het afgelopen weekeinde officieel met uitzendingen is begonnen, zich meteen op haar eigen houtje met de politiek gaan bemoeien en met niet gering succes. Een „lekkende lijn" in de televisie is daar namelijk de directe aanleiding geweest tot het af treden van premier Giuseppe Pella. Door een technische storing bij de draad geleidingen werd Maandag in het televisie-programma een telefoongesprek voor het publiek hoorbaar, dat door De Gasperi, de secretaris van de Christelijk- Democratische Partij, met Andreotti, een ondersecretaris, werd gevoerd. De Gasperi maakte in de loop van dit gesprek enige voor premier Pella minder vleiende opmerkingen en voor deze laatste, die zelf gretig voor zijn nieiuve televisietoestel zat, was dit incident de druppel, welke de emmer der politieke meningsverschillen binnen de,eigen partij deed overlopen. (Van onze parlementaire redacteur) En nu wachten al die huurders de eigenaar af, die komt vertellen, dat opnieuw geverfd, gewit en behangen zal worden, dat het lek in het dak wordt gerepa reerd, dat de vloer vernieuwd en het schuurtje wordt opgekalefaterdWant nietwaar, tegenover de verhoogde huur mag eindelijk wel eens het zo lang uit gebleven noodzakelijke onderhoud staan! Natuurlijk: de huiseigenaren moeten hun woningen onderhouden. Dat schrijft niet alleen het Burgerlijk Wetboek voor, maar dat eist ook hun eigenbelang. Een huis, dat niet of heel slecht in de verf zit, staat bloot aan verwering. Maar de wet, waarbij de huurverhoging werd ingevoerd, schrijft niets voor om trent enigerlei verplichting van de eigenaren om de huurverhoging, die zij Ont vangen, geheel óf gedeeltelijk voor herstel en onderhoud te bestemmen. De regering rekent er uiteraard wel op, dat de huiseigenaren, nu de huurverhoging hen weer een stap nader, jpt een renderende exploitatie heeft gebracht, wat aan de woningvn zullen laten doen. v f" p1>. •Sr EN CRI. ME W RIJFVr •rm 'AS ■y. KOPERPOETi 7f (Advertentie, Ing. Med.) J-JOE moet de huurder nu handelen als hij meent, dat de eigenaar zijn pand niet voldoende onderhoudt, of de noodzakelijke reparaties niet laat verrichten? Want de huurder is toch niet helemaal rechteloos en over geleverd aan de luimen of de wille keur van de huizenbezitter? Bij «pit, rheumatlek, spierpijn. Jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In on» kli maat moet U altijd SLOAN'S In hul» hebben. SLOAN'S doodt de pijn. (Advertentie, Ing. Med.) £EN Nederlands constructeur, de hr. P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen dienst bode" voor het hotel-, café-, pension en restauratiebedrijf te bouwen, die aan personeelsgebrek in deze bedrij ven aanzienlijk tegemoet kan komen. met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudiging betekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwas machine heeft een capaciteit van bv. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetingen zijn 145x87x95 centimeter. Drie jaar lang is aan het prototype gewerkt, voordat octrooi werd aange vraagd. De constructeur ging uit van de gedachte, dat bij een zo groot mo gelijke capaciteit door een eenvoudige bediening zo gering mogelijke kosten voor gas. electriciteit en water mogen worden gemaakt. Het af te wassen servies wordt in staaldraadbakken in de wasruimte ge bracht, waarna hermetische afsluiting volgt. Uit een tank wordt na inscha keling zeepsop van 80 graden C. door twee sneldraaiende wasarmen met grote kracht ruim drie liter per seconde over het vaatwerk gespoten. Dit sop loopt via filters, die het vuil wegnemen, weer naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kan ten heet spoelwater over het gervies gespoten. Dit water loopt na automa tische reiniging weer naar de spoel- tank terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" serviesgoed gewassen en gespoeld en kort nadien reeds droog. Dool dat inurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt voor één. Adv. I.M. De nieuwe Huurwet bepaalt, dat de huurder zich met een ongezegeld verzoekschrift rechtstreeks tot de kantonrechter, kan wenden over het slechte onderhoud. De kantonrechter moet het request in behandeling ne men. En dan kan hij beslissen, dat het huis zo slecht onderhouden is, dat huurvermindering gewenst is. Of hij kan aan de eigenaar de verplichting opleggen oorzieningen te treffen. Gemakkelijker kan het niet, zou men zeggen. We menen evenwel goed te doen tot enige voorzichtigheid fe manen. De desbetreffende bepaling werkt namelijk tweezijdig. Ook de huiseigenaar kan een ongezegeld ver zoekschrift aan de kantonrechter rich ten om maatregelen te treffen tegen een huurder, die zijn huis slecht be woont en verwaarloost. De huurders moeten kleine reparaties, die het ge volg zijn van slijtage of van verwaar lozing, zelf laten verrichten en beta len J-JET Burgerlijk Wetboek schrijft in algemene zin voor, welke kosten voor rekening van de verhuurder ko men en welke voor die van de huur der. Het somt uiteraard niet alle voorkomende kosten op en zo heb ben zich in de loop der jaren bepaal de gebruiken ontwikkeld omtrent de verdeling van de lasten, die aan het onderhoud van woningen verbonden zijn. Hoewel zij plaatselijk nog wel eens kunnen verschillen, zal de huur der reparaties aan en vernieuwingen van hang- en sluitwerk, herstel van lekkende kranen en alles wat hij zelf stuk gemaakt of verwaarloosd heeft, moeten betalen. Het is voorts gewoon te geworden, dat de huurder het be hangen en het witten bekostigt. Ten laste van de verhuurder komen het buiten- en het binnenverfwerk, het repareren van lekken in goten en daken, het herstellen van lekken de afvoerpijpen (het doorsteken van een verstopte afvoerpijp zal daaren tegen in de regel de huurder weer moeten betalen). j-JET laat zich aanzien, dat de kan tonrechters een stroom van ver zoeken te verwerken zullen krijgen. Er valt namelijk heel wat aan wonin gen op te knappen, dat de eigenaars niet op een presenteerblaadje ko men aanbieden. Er zal ook verschil van mening rijzen tussen huurders en verhuurders over de vraag, of een bepaalde voorziening noodzakelijk is en over de verdeling van de kosten van onderhoud, en reparaties. Maar nogmaals: men zij voorzichtig met het naar de kantonrechter lo pen. Het indienen van een verzoek schrift kan gratis geschieden. Maar voor de behandeling van de zaak moet men f 11.25 griffierechten betalen, onverschillig of men in het gelijk ge steld wordt of niet. Alleen onver- mogenden kunnen door overlegging van een bewijs van onvermogen van deze griffiekosten vrijgesteld worden. De kantonrechter kan uiteraard niet alle gevallen, die hem worden voorgelegd, zelf beoordelen. Hij zal daarvoor wel eens een beroep doen op experts en dezen dienen hun reke ning bij hem in. Wanneer zo'n des kundigen bijvoorbeeld een honorarium rekent van f 50.— en de eigenaar wordt in het gelijk gesteld, dan zal men als indiener van het verzoek schrift behalve zijn f 11.25 griffiekos ten, pok nog die f 50.— moeten beta len. Men wende zich d -s pas tot de kan tonrechter als men zeker van ziin zaak denkt te zijn. Dan is ook de uitgave van f 11.25 verantwoord. HET OMROEPDUBBELKWARTET. Dit zingt onder leiding van Anton Krelage zes liederen van Darius Milhaud, op tekst van Jean Cas- sou. Milhaud is één van de belang rijkste hedendaagse Franse com ponisten. Cassou heeft grote ver diensten als dichter, maar ook door wat hij heeft gedaan voor de hedendaagse Franse schilderkunst als conservator van het museum voor moderne kunst te Parijs. Vrijdag 10.40 over Hilversum l, 402 meter). DE MARINIERSKAPEL onder leiding van kapt. Gijsbert Nieuw-, land. Het belangrijkste nummer ook voor onze muziekverenigingen interessant is de Music for a Festival van dr G. Jacob, een suite van elf korte stukken afwisselend voor koper en voor het gehele orkest geschreven. Het werk be leeft zijn eerste uitvoering in Nederland. (Vrijdag 20.20 over Hilversum II, 298 m). VRIJDAG 8 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12 00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA; 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.0Ö Nieuws. 7.18 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Water-? standen. 9-35 Gram. 10.00 ..Kinderen en Mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dub- belkwartet. 11.05 Voordracht. 11.25 Gram, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen cf gram. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Mozartvleugel. 14.50 Voordracht. 15.10 Jeugdkoor. 15.30 Amus.- muziek. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Muzi kale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Draaiorgelspel. 17.50 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogramma. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Klein koor. 19.30 „Mensen en conflicten", hoorspel en causerie. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 „Benelux"» causerie. 20.30 „De vrouwen-emancira- tie", hoorspel. 21.00 Voor de jeugd. 21.3$ Lichte muziek. 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Van daag", caurerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest. HTLVERSIJM II. 298 m.: 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.25 Gram. 12 30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Amus.- muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-Orkest er soliste. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 15.20 Voor dracht. 15.40 Mozartvleugel en viool. 16.00 Tuinbouwpraatie. 16.15 Cembalo, viool, fluit en striikkwintet. 16 55 Zang en voor dracht 17.25 Gram. 17.45 Frie;e uitzen ding. 18.00 Fanfare-corps. 18.20 Gram. 18.45 Mu7iek v. blazers. 19 00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pegeringsuitzending: Verklaring en Toelichting. waarin opge nomen het maandelijks overzicht van de werkzaamheden van de Ver. Naties door Mr. D J. von BaHuseek en het emfgratie- nraatje door H. A. van Luvk. 19.30 Gram. 20.00 Rarfiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.10 ..Het land van morgen", causerie. 21.30 Gram. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 —24 00 Gram.muziek. Televisie-programma. AVRO. 20.15: TeleVizier. 20.25—21.45: „Plan E". TV- spel. Haniea-Gelei voor (Jw handen (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3