Eerste boodschap Eisenhower aan het Congres Felle anti - Nederlandse taal Indonesische bladen in Reactie op rede Eisenhower Vogelpark in Apeldoorn Ministers der Westelijke Grote Drie vóór Berlijn nog bijeen In de eenheid van de vrije wereld ligt onze kans BB MÊÊ Jui ÉJ Nieuwjaar Isabella overwon en trouwde in vijf minuten NAVO zal blijven Vrije handel De winter houdt ons thans in zijn ijzige greep vast Billy Beacon helpt Engelse jeugd Rijke Boliviaan gaf zijn verzet op Vrijdag 8 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e jaarganE No' 1336 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna WEERBERICHT DE boodschap van Eisenhower was in grote mate die van de soldaat-presi dent. Hij besteedde meer aandacht aan defensie-aangelegenheden dan aan welk ander onderwerp ook. Meer dan de helft van de oegroting heeft dan ook betrekking op militaire zaken Eisenhower stelde een nieuw uit zes punten bestaand programma voor de defensie voor. Dit bevat o.a. de wens tot grotere samenwerking tussen de geallieerden op het gebied van de atoomenergie. Wij zullen sterker staan als wij met onze bondgenoten bepaal Avifaunastichter wordt adviseur De arrestaties in Bandung Wijst de Hoge Commissaris uit Nederlanders wilden de republiek vernietigen Voorbereidingconferen tie gaat voort Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 nu COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.1,— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 DE vrije wereld wint langzaam maar zeker aan kracht. Van achter het ijzeren gordijn komen tekenen, dat daar de tyrannie in moeilijk heden is en dat het bouwsel daar even broos is als de oppervlakte hard. Het initiatief is thans in handen van het Westen. Onze politiek is thans niet meer beperkt tot reacties op door anderen verwekte crises en vrij zich te ontwikkelen naar eigen keuze. Wij zullen dit initiatief gebrui ken om de vrijheid van ons volk te beschermen, een krachtige economie te handhaven. Nauwer dan ooit is de vrijheid van Amerika verbonden met de vrijheid van andere volkeren. In de eenheid van de vrije wereld ligt onze beste kans om bet communistische gevaar zonder oorlog te verminderen. Aan een nieuwe aggressie in Korea zal het hoofd worden geboden. De bases in Okinawa blijven bestaan. Het Congres zat worden gevraagd materiële hulp te zenden voorbeen succesvolle beëindiging van de oorlog in Indo-China. De hulp aan de regering van nationalis tisch China en de vrije volken van Zuid-Azië zal worden voortgezet. Dit verklaarde president Eisenhower gisteren* in zijn eerste officiële boodschap over de „State of the Union" aan het Amerikaanse Congres. Een stormachtig applaus, dat minuten lang aanhield, viel de president ten deel, toen hij de zaal van het Kapitool in Washington betrad. Ook tijdens zijn rede, die een uur duurde en waarin hij de plannen van de regering voor het komende jaar uiteenzette, werd de president herhaal delijk door senatoren en afgevaardigden toegejuicht. JN WEST-EUROPA, aldus president Eisenhower, is onze politiek geba seerd op het Noordatlantisch Pact. Dat zal zo blijven zover als wij kunnen zien. Binnen deze organisatie is de op bouw t an een Verenigde Europese Ge meenschap, waarbij ook Frankrijk en Duitsland zijn aangesloten, van vitaal belang voor een vrij en zelfstandig Europa. Dit zal worden bevorderd door de Europese Veruedigings Gemeen schap, die beveiliging van Europa ver zekert. In Londen, Parijs en Bonn is de boodschap van president Eisenhower aan het Congres over het algemeen met instemming begroet. Waarnemers in de Britse hoofdstad tonen zich ingenomen met de verzeke ring van de president, dat de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Europa, „voor zovet wij kunnen zien", geba seerd zal blijven op het Atlantisch Ver drag. Men is evenwel van mening, dat de woorden van Eisenhower ruimte openlaten voor de „herwaardering" van de Amerikaanse politiek, waarmee mi nister Dulles onlangs heeft gedreigd, als de Europese landen zich niet spoe dig aaneen sluiten. Londense function arissen .achten een van de belangrijk ste passages die. waarin wordt aange drongen op vrijer handelsverkeer tussen de niet-communistische landen, iets waarop Engeland reeds lange tijd heeft aangestuurd. In Parijse kringen is men in het bij zonder ingenomen met Eisenhowers aandringen op de voortzetting van de Amerikaanse hulp aan de Franse strijd krachten in Indo-China. Westduitse regeringskringen verkla ren zich verheugd over Eisenhowers mededeling, dat hij zijn Europese poli tiek zal voortzetten. Ook de Ameri kaanse erkenning van de dringende noodzaak om de Europese Verdedi gingsgemeenschap te verwerkelijken, is in Bonn in goede aarde gevallen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. laat een geheel ander geluid horen. In een bericht uit Washington wordt ge zegd, dat de V.S. hun machtspolitiek willen voortzetten, „niettegenstaande de tekenen van een vermindering van de internationale spanning, dankzij het ijveren van de Sovjet-Unie". Volgens A.D.N. wenst Eisenhower een voortzet ting van de ..Franse aanvalsoorlog te gen de Indo-Chinese bevolking, welke voor haar vrijheid strijdt", en een „spoedige bewapening van West- Europa ter verwezenlijking van de ag- gressieve bedoelingen van het Ameri kaanse imperalisme" Verwachting tot hedenavond WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende sneeuwbui en. Overwegende matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Matige tot lichte vorst in het Zuidoosten van het land. Elders temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZaterdagZon op 8.46 onder 16.48 Maan op 10.36 onder 22.49 Wat de binnenlandse veiligheid aan gaat, stelde de president voor, dat de genen, die bewust deelnemen aan de „communistische samenzwering" hun Amerikaanse staatsburgerschap verlie zen. Het ondermijnende karakter van de communistische partij in de VS is op vele wijzen duidelijk aangetoond, ook ii^rechtszaken. Wij moeten bij de wet het feit erkennen, dat wij te doen hebben met daden, die verwant zijn aan verraad. Eisenhower wekte de Sovjet-Unie op in te gaan op zijn voor stel voor een bank van atoommate riaal. Wij zullen gaarne de hangende kwesties met de Sovjet-Unie bespreken indien er een redelijke kans op succes besftaat. Een waarlijk constructieve reactie van de Sovjet-Unie zal het be gin van een nieuw tijdperk van vrede mogelijk maken en de kans op een fatale atoomoorlog verminderen. de gegevens delen over het tactisch gebruik van onze atoomwapens. Ik vraag het Congres daartoe de nodige volmachten. De strategische reserves der strijdkrachten moeten centraal zijn gelegerd. Het mobilisatieplan moet worden verbeterd. De regering zal in het komende jaar een milliard dollar meer uitgeven voor de verdediging van het Amerikaanse continent. Wij zullen niet tot een aanval overgaan, doch itaet onze bondgenoten zorgen, dat wij pa raat zijn om een aanval af te slaan. (Zie vervolg elders in dit blad) Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Apeldoorn na langdurige discussies, die ruim vijf een een half uur in be slag namen, besloten in Apeldoorn een vogelpark te stichten in het natuurpark „Berg en Bos". De stemmenverhouding was 22 tegen 15 en dit resultaat werd bereikt na een zeer emotionele zitting. De heer G. van den Brink, schepper van Avifauna, zal optreden als tech nisch adviseur, doch de zakelijke lei ding zal bij een speciaal in het leven te roepen commissie berusten. Hl1 SÉÉlp-%m mwfeM v. Vader Winter heeft dan eindelijk zijn witte mantel over de wereld uitgespreid. Geluidloos hebben millioenen sneeuwvlokken zich, in een nacht op daken, straten, schuttingen, auto's en plantsoenen neergevleid en al het rumoer doen verstommen. Vooral de hoofd stad biedt met haar vele grachten een boeiende aanblik. Billie Beacon'' is de populaire ndam voor een mechanisch ver- keersbaken, dat in de Engelse stadflslinglon dienst doet om. vooral de kinderen legen het snelverkeer te beveiligenHet verkeerslmkendat door een po litieagent bediend wordt, kan spreken, met de ivenkbrauwen fronsen en met de ogen rollen, al naar gelang het zijn berisping of goedkeuring wegdraagtDat er op de drukke verkeersweg in Islington al 31 maanden lang geen kinderen de dupe werden van het verkeer, wordt toege. schreven aan liet optreden van Billie Beacon". ff £)E ARRESTATIES van Nederlan ders in Indonesië is voor sommige Indonesische bladen aanleiding ge weest voor uitvoerige berichten en hoofdartikelen over subversieveNe derlandse organisaties in Indonesië, die steun verlenen aan opstandige be wegingen als de Darul Islam. Tot he den gaven regeringsgezinde bladen als „Merdcka", „Harian Rakjat" en „Berita Indonesia" commentaar. Zij gaan er daarbij van uit, dat tot de gearresteerden behoort de zogaande „kapitein Smith", die bij de Darul Is lam zou behoren. Over diens arresta tie is echter officieel niets medege deeld. Van de zijde van I I Hoge Commissariaat werd Donderdagmid dag nog medegedeeld, dat daar alleen de tien met name genoemde Neder landse gearresteerden bekend zijn. „Berita" schrijft, dat Nederlandse kolonialen thans onder het mom van de Islam onrust trachten te zaaien in Indonesië, teneinde de vooruitgang van het land te belemmeren dan wel onmogelijk te maken. Het blad brengt in herinnering, hoe in het verleden commodore Suryadarma de vliegtui gen van de Garuda Indonesian Air ways, die het traject Djakarta-Ban- dung vlogen, gelastte binnen een ze kere corridor te vliegen, aangezien het een publiek geheim was, dat ben den in West-Java over wapens en voe dingsmiddelen beschikken, die waar schijnlijk uit de lucht gedropt wer den. Het blad acht het het merk waardigste feit, dat Kapitein Smith (volgens persberichten Red. Aneta) in een CD-auto van het Nederlandse Hoge Commissariaat is gearresteerd, hetgeen een bewijs is van betrekkin gen tussen opstandelingen en de Ne derlandse koloniale regering. Het blad besluit als volgt indien Smith inderdaad tn een auto van het L ff H-C. is gearresteerd, waaruit dus blijkt, dat de Nederlandse Hoge Com missaris bescherming verleent aan complotten, die dr Indonesische rege ring omver wensen te werpen, is het te hopen, dat de Indonesische re gering niet zal schromen om conform de uitwijzing van de Turkse ambassa deur uit Egypte, de Nederlandse Ho ge Commissaris uit Indonesië uit te wijzen. Het communistische blad „Harian Rakjat" betoogt, dat Nederlanders thans pogen, evenals in de koloniale periode, de Indonesische economie te beheersen. Teneinde dit te bewerk stelligen hebben de Nederlanders di verse figuren van het slag van kapi tein Bosch of Smith in Indonesië achtergelaten, die de huidige onlusten leiden of financieren. „Merdeka" vermoedt, dat de arres taties door vele andere gevolgd zullen worden, zodat binnen niet al te lange tijd het Indonesische volk zal weten of het in Nederland een vriend of een vijand heeft. Het linkse Chinese blad „Sin Po schrijft, dat, hoewel van fficiële zij de commentaar geweigerd wordt t.a.v. de arrestaties, een gezaghebbende bron verklaarde, dat de Indonesische regering er thans in geslaagd is, een Nederlandse samenzwering op te rol len, die gericht was op vernietiging van de Indonesische republiek en die over sterke gewapende benden be schikte, die opereerden in het berg gebied van West-Java in samenwer king met de Darul Islam. „Hoewel, voordat het onderzoek is afgelopen, nog niet uitgemaakt kan worden in hoeverre Nederland of En geland of andere landen van het Wes telijk blok bij deze organisatie zijn betrokken, bestaat er het sterke ver moeden, dat deze landen een verdeeld Indonesië wensen, indien Indonesië hun zijde niet wenst te kiezen". Zij zouden liever zien, zo schrijft Merdeka nog, dat Indonesië in drie- en wordt verdeeld en zij zich kunnen nestelen op een Noordelijk of Zuide lijk eiland om militaire steunpunten op te richten, teneinde hu belangen in dit deel van de wereld te waar borgen. „Sin Po" weet nog te malden, dat de Indonesische regering spoedig con tact met de Nederlandse regering al opnemen over het ontdekken van Ne derlandse activiteit in operaties van gewapende benden in Indonesië". -Hf' ^AAR van diplomatieke zijde te Lon den wordt vernomen, zullen de Westelijke drie ministers van Buiten landse Zaken bijeenkomen om hun hou ding op de conferentie van Berlijn te bepalen, voordat zij hun Russische ambtgenoot, Molotov, op 25 Januari ontmoeten. Waar en wanneer Dulles, Eden en Bidault deze gedachtenwis- seling zullen hebben, zou nog niet zijn vastgesteld. De vertegenwoordigers der Hoge Commissarissen van Je vier grote mo gendheden in Duitsland zijn gisteren in het Britse hoofdkwartier in Berlijn bijna zeven uur bijeengeweest ter be spreking van een plaats voor de ko mende vier-mogendheden-conferentie en ter regeling van enige andere tech nische kwesties. Officieel is bekend gemaakt, dat na een „uitwisseling van zienswijzen" is besloten Zaterdag de besprekingen voort te zetten in het gebouw van het Russische hoofdkwar tier in Oost-Berlijn. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat de besprekingen „goed verlopen". Ook meent men ondanks de geheimhouding, welke de besprekingen kenmerkt, te weten, dat de Sovjet-Unie alsnog zal instemmen met het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn als plaals voor de vier-mogendheden- conferentie, zoals aanvankelijk door het Westen voorgesteld. Men acht het echter niet uitgesloten, dat in dat ge val °°k enige bijeenkomsten in Oost- Berlijn zullen worden gehouden. |^ET is naar ons voorkomt een aan trekkelijke gewoonte van burge meesters, voorzitters van Kamers van Koophandel en andere autoriteiten zo spoedig mogelijk na de jaarwisseling in het publiek een soort belijdenis van geloof, hoop en liefde af te leggen. Het zou ondoenlijk zijn op deze plaats enige opmerkingen te maken naar aanleiding van alle redevoeringen, welke zijn ge houden. De eerste evenwel, die de aandacht heeft getrokken, is die van de burge meester van Amsterdam, die het moei lijk had, omdat juist de laatste maan den stromen van critiek over de hoof den van Amsterdam's vroede vaderen zijn uitgestort. Burgemeester d'Ailly mag nog zo brandend hebben verze kerd, dat Amsterdam altijd, en niet al leen in naam, de hoofdstad van het land is; een der aanmerkingen, welke men op Amsterdam dat wij overigens liefhebben kan maken is juist, dat er zo ontzaglijk veel en zo lang gepraat wordt ea dat er zo weinig gebeurt. Wij in Noord-Holland voelen ons geenszins de eilandbewoners, die wij zijn, nade- maal wij met een paar pontjes het vas teland van Nederland dienen te berei ken; maar indien de burgemeester van Amsterdam nu had gezegd, dat de „tun- nelplannen" voor het IJ en voor de Hembrug dit jaar werkelijkheid zou den worden, dan had hij verder wat ons betreft zijn speech tot een paar mi nuten kunnen bekorten. Zit Amster dam op zijn oeververbinding binnen eigen stadsgrenzen te wachten, wij heb ben al heel wat uren verdaan met bij de Hembrug in de file te staan. De situatie in Velsen is uiteraard gunstiger. Daar is men met de tunnel bezig. Niettemin hebben de „captains of industry" aan deze zijde van het Noordzeekanaal verklaard, dat deze tunnel straks bij de opening al te klein zal zijn. Inderdaad, wie iets weet van de fabelachtige ontwikkeling van de streek rond Beverwijk zal niet anders dan kunnen vaststellen, dat het Ame rikaanse tempo, waarin wordt gewerkt, door de betrokken bewindslieden in Den Haag op geen stukken na wordt gevolgd. Dit is daarom zo vreemd, omdat Ne derland herhaaldelijk bewijst tot grote krachtsinspanningen in staat te zijn, vooral wanneer het betreft het opvan gen van onverwachte schokken. Maar het ontbreekt in Den Haag aan de voor uitziende blik zonder welke grote za ken nimmer tot stand komen. Inder daad, voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. Maar men moet niet temin werkelijk grote zaken groot kun nen zien! Deze practische houding ontbreekt in Amsterdam, niettegenstaande de woorden van de heer d'Ailly; zij ontbreekt ook in Den Haag. Velsen j 71 is van dit laatste feit een bewijs. TE Kelso, in Schotland, is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de acht tienjarige Maria Isabella Patino, doch ter van een Boliviaanse tinmillionnair en de twintigjarige James Goldsmith, zoon van een der directeuren van het Londense Savoy-Hotel. De voltrekking vond plaats enkele uren nadat de vader van de bruid zijn hardnekkig verzet tegen het huwelijk had opgegeven. Aanvankelijk werd ge zegd .dat vader Patino de jongelui nog te jong vond om te trouwen. Zij waren toen naar Schotland gevlucht, hadden daar „aangetekend" en waren daarna ondergedoken. De Boliviaan had ver volgens een gerechtelijke uitspraak verkregen, waardoor een tijdelijk hu welijksverbod voor het paar werd af gekondigd. Isabella verzocht toen een Schotse advocaat haar zaak voor een hof van beroep te behandelen. De be handeling van de zaak door het hof had twee minuten geduurd, toen werd medegedeeld, dat vader Patino had be sloten zijn verzet op te geven... Later bleek, dat de vader van de bruid had gewild, dat zijn dochter zou trouwen met een telg der Franse fa milies, die aanspraak doen gelden op de Franse koningstroon. Na de huwelijksplechtigheid, die slechts vijf minuten duurde, is het jonge paar met onbekende bestemming vertrokken. Patino heeft het huwelijk van zijn dochter niet bijgewoond Woensdagochtend om 4.40 uur is in de streek van Gent een zeer hevige aard schok gevoeld, die tot vijf seconden duur de.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1