Stad en omgeving Niet alleen weg naar een nieuw Centrum is belangrijk Geen massa-beëdiging meer van officieren der marine Chico's en de Kilima's zagen populariteit geprolongeerd Oud-raadslid S. Makelaar aan de aarde toevertrouwd Volleyballend HCSC won met flinke cijfers van Zeemacht Hoek en Kok handhaafden zich aan de kop (biljart) LAXEERAKKERTJES Interessant exposé van feiten zonder gewichtig commentaar Bevredigende nood oplossing gevonden IN HET KORT Nog iets over het „beschavingspeil" Burger alleen op de laatste plaats Grote jaarklassen schiepen probleem JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Stralende sterren" in Tivoli-theater Cees de Lange verzorgde de conférence Herdenking in aula der begraafplaats Tussen Haaks en Kuitje Eerste overwinning voor Kweekschool Aan „Hendrik IV" gaat inleiding vooraf Het gebeurde in Nieuwediep „Het Masker" start met opvoering van „Moeder" Micro-solisten op avond van de Serenata's RAADSREFLEXEN De Graaf (Texel) behaalde eerste winst Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 VRIJDAG 8 JANUARI 1954 TOEN NA DE BEVRIJDING de opleiding van officieren op het Ko ninklijk Instituut voor de Marine werd hervat, stond men ook voor de taak, de tijdens de oorlog ontstane achterstand in te halen. Ten gevolge daarvan werden de jaarklassen Adelborsten steeds groter, wat tot moeilijkheden leidde bij de traditionele beëdigingen in September. Door het grote aantal (circa honderd) te beëdigen officieren was het individueel afleggen van de eed zo tijdrovend, dat de plechtigheid te veel aan luister inboette. Dit heeft men enige jaren achtereen willen ondervangen door een massa-beëdiging, waarbij de nieuwbenoemde officieren de eed dus gelijktijdig aflegden. Ook aan de procedure kleefden ern stige bezwaren. Een eedsaflegging heeft immers een sterk persoonlijke zijde, omdat zij geschiedt op het moment van overgang tussen een periode van een zekere individuele onafhankelijkheid en de periode, waarin de officier van door zijn eed ondergeschikt weet aan een zinvol verband. Het besef, dat een eedsaflegging primair een individuele daad is, heeft tenslotte de doorslag ge geven. Naar wij namelijk vernemen, is men teruggekomen van de massa-be- ediging, omdat deze teveel afdeed aan dit zo bij uitstek gewichtige en belang rijke ogenblik in het leven van de of ficier. Maar dan blijft het bezwaar, dat de jaarlijkse beëdiging in September te langdurig zou worden. Om tot een zo gunstig mogelijke oplossing te komen heeft de minister van Marine bepaald, dat zolang de promoties uit een zo groot aantal officieren bestaan nood gedwongen moet worden teruggekeerd tot het beëdigen der nieuwbenoemde officieren aan boord van elk schip of inrichting, waarop zij zijn geplaatst. De omstandigheid, dat de officieren van één jaarklasse niet meer gezamenlijk beëdigd worden, wat altijd een sterke band gaf, maar in kleinere groepen verspreid over schepen en inrichtingen hun eed zullen afleggen, wordt gevoeld als een nadeel, dat moet worden ge accepteerd. 46. Jimmy bleef de rest van de wachttijd extra waakzaam. Hij keek en luisterde en luisterde en keek, maar er deed zich niets verdachts meer voor. De uren gingen daardor sneller voorbij, zodat het veel eerder dan Jim my gedacht had weer licht werd. Hij was juist van plan de professor en Jackie te gaan wekken, maar besloot toen hen te verrassen door eerst wat thee te zetten op de primus. Hij stak het apparaat aan en zette de fluitketel op de vlam. Terwijl hij wachtte, tot dat het water aan de kook zou raken, wandelde Jimmy in de richting van de plek waar hij een paar uur tevoren die ogen had zien glinsteren. Hij had de plek goed onthouden. Hier was hij zelf bijna over dat brok steen gestruikeld, dus moest het ongeveer daar zijn, een beetje schuin achter dat struikje. Jim my keeil scherp naar de grond. Hij zocht naar het spoor van het dier of de man die naar hem had gegluurd.. Plotseling bleef Jimmy als aan de grond genageld staan! Wat was dat? Jimmy wierp zich op zijn knieën om beter te kunnen zien. Lieve help, van welk vreselijk monster was deze zool- aföruk? Die was bijna driemaal zo groot als zijn eigen voetzool en zelf had hij al maat 45. Wat moest die voet bij een reusachtig wezen behoren! Jimmy begon de voetafdruk nauw keurig te bestuderen. Bij de tenen was de aarde wat rul, hetgeen op de aan wezigheid van tamelijk lange en scherpe nagels weesWat moest dit voor een monster zijn! EEN AANTAL sterren uit de Nederlandse amusementswereld heeft gisteravond in Tivoli gestaan. Zij boden een programma, dat ten volle werd genoten, al werd men andermaal geplaatst tegenover oude bekenden als de Kilima Hawaiians, de Chico's en Johnny Meyer, van wie men blijkbaar niet genoeg kan krijgen. Het dient overigens ge zegd, dat deze uitstekende artisten dit succes volledig verdienden. Voor ons blijft nochtans de vraag, of in Den Helder niet eindelijk ook eens andere artisten aan de beurt moeten komen. Voor zeer velen was Cees de Lange de clou van de avond. Men kent hem vooral van zijn optreden als „Lange Cees, die zich niet goed voelt" en als de „kleine klussies-man". Hij heeft ook gisteren zijn bewonderaars niet Het stoffelijk overschot van de heer S. Maikelaar, oud-raadslid en voorzitter van de vereniging van groentehandelaren „Ons Belang", die Zaterdag op 67-jarige leeftijd overleed, is gistermiddag onder grote belangstelling naar zijn laatste rustplaats gebracht. Behalve de vele officiële afgevaardigden waren er talrijke andere belangstellenden, waaruit ten overvloede bleek, dat de overledene in brede kring in hoge achting stond. Voor de teraardebestelling werd een her denkingsbijeenkomst gehouden in de aula van de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. Toen de raad op 26 Augustus 1953 afscheid nam van de heer Makelaar, die van 1 September 1946 af deel had uit gemaakt van de PvdA-fractie, kon nie mand vermoeden, dat men zo spoedig zou staan voor een afscheid voor altijd. Zijn werkzaamheid als raadslid werd in herinnering gebracht door burge meester mr G. D. Rehorst, die de over ledene herdacht als een man, die in de raadsvergaderingen weinig op de voor grond trad, maar het commissiewerk met volle ambitie vervulde. Vooral de volksgezondheid had zijn belangstel ling, in het bijzonder het gemeente-zie kenhuis. De heer P. S. van der Vaart herdacht de overledene namens de Partij van de Arbeid, die hij in de gemeenteraad ver tegenwoordigde. De afdelingsvoorzit ter typeerde de heer Makelaar als een man met een sterk ontwikkeld sociaal gevoel, dat zich vooral richtte op de minder-bedeelden. Het werk, dat de heer Makelaar ge durende meer dan dertig jaar heeft ge daan op het terrein van de organisatie der groentehandelaren, werd namens „Ons Belang" met waardering en dank baarheid gememoreerd door de heer A. Duinker. Uit deze kring werden ook woorden van herdenking gesproken door het lid van het hoofdbestuur van de Bond van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit, alsmede door één der inspecteurs van deze bond. Hoe sterk de band was, die in de loop der jaren groeide met de Helderse groentenveiling. kwam tot uiting in de toespraak van de heer P. J. Mos, di recteur van de veiling. Afslager C. Bakker, die meer dan dertig jaar met de heer Makelaar heeft samengewerkt, herdacht hem als een rechtschapen fi guur met een impulsieve geest, die men Van heden- tot en met Maandag avond wordt in Tivoli „Aan", een kleurenproduct uit India, vertoond. In de Witte gaat op dezelfde avonden „Verzwegen verleden". De heer C. A. von Frijtag Drabbe houdt vanavond om acht uur in de Vakschool voor Meisjes voor de V.U. een causerie over het onderwerp „Wat luchtfoto's onthullen". Zaterdagavond om acht uur wordt in de Bethelkerk aan het Julianapark een zangdienst gehouden. Hr. Ms. landingsvaartuig „L. 9602" is gisteren van de Rijkswerf gekomen en heeft ligplaats gekregen in de Bui tenhaven. De Deense palingkotter „Karvan" passeerde gisteren het Nieuwediep, onderweg van Malden (Eng.) naar Den Oever. Het is morgen hoog water om 10.45 en 22.35 uur. cn laag water om 4.55 en 16.40 uur. De temperatuur van het zee water was 3,9 graden Celsius. node zal missen in de „huishouding" van de veiling. Collega's-groentehandelaren bewezen de heer Makelaar de laatste eer door de baar met het stoffelijk overschot naar de groeve te dragen. Daar ging de Nederlands-hervormde predikant ds C. J. Rasch voor in het „Onze Vader". De heer Makelaar Jr. sprak tenslotte een dankwoord voor de belangstelling. teleurgesteld. Zijn repertoire telde aardige en originele grappen en bij zonder goed was zijn liedje „In de hall van een Nederlands hotel". Hij werd op kundige wijze door Tom Erich begeleid. Deze laatste speelde voorts „Oud en nieuw" en trad verder voor het voetlicht tezamen met Johnny Meyer en Carlo Piétro, en aldus werd de AVRO-foyer-sfeer in Nieuwediep gebracht. Carlo Piétro had de lachers op zijn hand, onder andere met een imitatie van Johnnie Ray. Johnny Meyer toonde zich ook ditmaal een zeer knappe accordeonspeler. Uiterst bescheiden, doch de moeite waard, was de parterre-acrobatiek door Betty Visero, die met haar lenige li chaam heel wat presteerde. De Chico's drongen haar echter in de schaduw met een serie populaire cowboy-songs, die geweldig insloegen en stormen van ap plaus ontketenden. Het trio verscheen weer eens in nieuwe costumes, die het keurig verzorgde optreden nog meer luister bijzetten. Er moest een toegift worden gegeven, en dat was.. „Koel, helder water," dat met bewonderende „Ooooohhs" en „Aaaahhs" werd ont vangen. Ook de Kilima's blijven uiterst po pulair. Dit viertal houdt het publiek reeds vele jaren gevangen, en het ziet er vooralsnog niet naar uit, dat het wordt overtroffen. Al met al werd een welgevulde zaal goed amusement voor geschoteld, zodat men, toen de laatste klanken van Tom Erich's trio waren verklonken, voldaan huiswaarts keerde. (Advertentie, Ing. Med.) De Helderse volleybalcompetitie is dezer dagen hervat. HCSC is kennelijk van zins, het kampioenschap te behalen. Nu werd Zeemacht in twee sets verslagen en de overwinning was geen moment in gevaar. De sailors speelden een zwakke wedstrijd. Hun tegenstanders vielen andermaal op door keurig samenspel en goede smashes. In dezelfde klasse moest HAV het onderspit delven tegen WSOV. De Hawers weTden dus weer iets steviger op de laatste plaats gedrukt. (Advertentie, Ing. Med.) In de tweede klasse verraste HKV met een verdienstelijke overwinning op RGD, waarmee de jongelui van de Kweekschool hun eerste punten in de wacht sleepten. De strijd in de onder ste regionen kan dus spannend worden. Zeemacht 2A won op regelmatige wij ze van HKV. Het verschil in techniek was waarlijk te groot. Zeemacht 2 A ■heeft op haar concurrenten thans vier punten voorsprong met één wedstrijd minder gespeeld. Dit team heeft dus een fraaie kans op de titel. In de der de klasse traden nog G.D. 2 en HMC 1 tegen elkaar aan. Laatstgenoemde ploeg zegevierde. Ook de dames verschenen in het strijdperk. HCSC had tegen Zeemacht drie sets nodig, hoewel deze ploeg met enkele invalsters moest aantreden. Voor de Zeemacht-dames begint het er nu donker uit te zien. De uitslagen waren: dames: Zee macht—HCSC 0-15, 15-13, 6-15; heren: HCSC—Zeemacht 15-5, 15-2; HAV— WSOV 14-16, 14-16; HKV—Zeemacht 2 A 5-15, 8-15; RGD—HKV 11-15, 14-16; G.D. 2—HMC 1 10-15, 6-15. Op Dinsdagavond 12 Januari geeft het Rotterdams Toneel in het Tivoli- theater voor de Helderse Volksuniver siteit een opvoering van Pirandello's „Hendrik IV". Ter inleiding van de voorstelling zal Ko Arnoldi een toe lichting verzorgen. Een dame, die naast haar zoontje over de Jan Verfailleweg fietste, kwam te vallen doordat de sturen in elkaar haakten. Zij werd door een passerende automobilist naar het Sint Lidwina- ziekenhuis gebracht. Daar bleek zij niet alleen schaafwonden, maar ook enkele gekneusde ribben en een lichte her senschudding te hebben opgelopen. In een houten schuurtje bij een boerderij aan de Rijksweg ontstond brand, doordat de leiding van een Buta- gasfles naar het kooktoestel defect raakte. Boen K. greep zijn hooivork en droeg de gasfles naar buiten, waarna hij het inmiddels vlam gevatte houten schot met een emmer water bluste. Doordat lekkage in de olieleiding optrad, geraakte een vrachtauto van Texel op de Westgracht in brand. De chauffeur draaide koelbloedig de oliekraan dicht en bluste het begin nende vuur met water uit het Helders kanaal. Gelukkig maar, want de la ding van de vrachtauto bestond uit honderd flessen Butagas.... Eén der exploitanten van het restaurant „Hongkong" is met zijn fiets komen te vallen, toen in de Duinroosstraat een stokje of een tak je tussen de spaken van zijn voorwiel kwam. Hij moest met schaafwonden en een zware hersenschudding in „Parkzicht" worden opgenomen. Proces-verbaal is opgemaakt te gen een stadgenoot, die ervan wordt verdacht, een poging tot oplichting tot een bedrag van f 3500 te hebben ge daan, terwijl bovendien een aanklacht tegen hem aanhangig was gemaakt wegens diefstal van een plank en enig serviesgoed en wegens het plegen van huisvredebreuk. De onlangs in onze stad opgerichte toneelgroep „Het Masker" heeft zich dezer dagen aangesloten bij de stichting Nederlandse Amateur Toneel Unie en bij de Helderse Gemeenschap. De ver eniging is voornemens haar kunstlie vende leden nog vóór het einde van het winterseizoen een toneelavond aan te bieden. Men heeft de keus laten vallen op het dramatische stuk „Moeder" van Jack Bess. Onder leiding van de heer A. Holtman zijn de repetities reeds be gonnen. Zoals reeds eerder bericht, geven de Serenata's op Zaterdag 16 Januari in „Formosa" een uitvoering. Op het repertoire staan een vijftiental popu laire nummers, als „Singing in the rain", „Vaya Con Dios" en „The song from Moulin Rouge". Aan de avond wordt medewerking verleend door een accordeon-kwartet, bestaande uit leden van het ensemble, en door de „Micro solisten" van Piet van Marle. Dit zijn een zestal jazz-enthousiasten (piano, saxophoon, trompet, trombone, drums en bas), die een aantal shownummers zullen ten beste geven en tevens de: balmuziek verzorgen. IN zijn Nieuwjaarsrede tijdens de Dinsdagavond gehouden raadsvergade ring uitgesproken, heeft burgemeester mr G. D. Rehorst iets dergelijks ge daan. Echter verschafte zijn „dash board" hem veel meer gegevens. Het van de vrijetijdsbesteding der mili tairen. Er is immers een kenmerkend ver schil tussen een particulier bedrijf, waarvan de leiding betrekkelijk wei nig. te maken heeft met hetgeen het personeel buiten werktijd doet, omdat de band tussen bedrijf en personeel primair tijdens de arbeidsuren be staat, en bijvoorbeeld de Koninklijke Marine, die haar personeel permanent in dienst heeft. De vrije tijd van een burgerarbeider heeft principieel een ander karakter dan de uren, die de militair als zijn vrije tijd beschouwt. Dat komt trouwens duidelijk tot uiting in de disciplinaire voorschriften, die ook van kracht zijn voor de militair, die vrij van wacht is en mag passa gieren. De Koninklijke Marine is van haar verantwoordelijkheid ook voor de vrijetijdsbesteding van haar personeel niet af door een Bureau O.S. en O. in het leven te roepen. Zulk een bureau kan waardevol organiserend werk doen en belangrijke initiatieven ne men, maar het mag beslist niet als „alleenzaligmakend" worden beschouwd, zeker niet wanneer de bezetting van het Bureau O.S. en O. weinig meer dan één promille van het gehele ma rinepersoneel in Den Helder uitmaakt. Het personeel van ec groot kantoor heeft geen vrijbrief tot het maken van rommel en het laten slingeren van as en papiersnippers, wanneer door de leiding van het bureau een werkster voor enige uren per week is aangesteld. Evenmin ontlast de aan wezigheid van een Bureau O.S. en O. het leidinggevende marinepersoneel van zijn verantwoordelijkheid tegen over de jongelui, die voor korte of langere tijd aan de leiding van het eigen milieu zijn onttrokken en zich bij het besteden van hun vrije tijd „gedekt" weten door de anonymiteit welke een uniform verschaft. Wij zouden in deze raadsreflexen graag nog iets hebben gezegd over het zo belangrijke Centrumplan, dat nu definitiever is dan ooit en naar waardering gesproken over het werk alle waarschijnlijkheid binnen drie commentaren. Het deed ons genoegen, van de militaire tehuizen en even te- jaar zijn beslag zal hebben, maar wij dat de burgemeester ervan afzag, „de recht werd gewezen op de taak, die zouden dan in herhalingen zijn ver balans op te maken" bij het bereiken kerkelijke en maatschappelijke organi- vallen. Onze gedachten drongen ons van een fictief eindpunt. De opvat- saties in deze hebben, maar daarnaast in de richting van een zijspoor, dat ting, waaruit de heer Rehorst zijn mag men niet vergeten, dat bij uitstek ongetwijfeld even belangrijk is als het overzicht had samengesteld, bleek ook de militaire maatschappij een ver- spoor, dat naar het nieuwe Centrum niet slechts uit het ontbreken van antwoordelijkheid heeft ten aanzien leidt. RAADSREFLECTOR HET" IS NIET MOEILIJK, een terugblik op een afgesloten jaar te geven en dan aan de hand van enkele feiten een stuk bloeiend en boeiend proza op te bouwen vol pakkende conclusies, verheugende perspectie ven en ernstige waarschuwingen. Dat is niet moeilijk, omdat daarvoor slechts nodig zijn fantasie en de gave van het woord. Men kan daar over beschikken, terwijl het gezonde verstand ontbreekt. Het is wel moeilijk, een jaaroverzicht te geven, wanneer men bedenkt dat een jaar eigenlijk niets afgeronds is. De jaarwisseling betekent een irreëel einde en een irreëel begin. De waarde ervan wordt slechts ontleend aan de tot traditie gegroeide behoefteop een bepaald moment eens achterom te zien en zich te bezinnen. Hoe zijn de dingen in het afgelopen jaar gegaan en welke factoren hebben daarbij een rol gespeeld? Op Oude- dient men dat op te vatten als een jaarsavond kunnen we doen als de automobilist, die op het dashboard Het.d "I) esc ha vingspei 1" vormde Z 'a II 'Jo- kijkt hoe groot zijn snelheid is, of de accu wel wordt bijgeladen, of het danig geen afzonderlijk punt in het koelwater niet te warm wordt en hoeveel benzine zijn tank nog bevat De wagen rijdt intussen verder. een „verlies- en winstrekening", maar ook uit het voorbehoud, yaarmde hij enkele cijfers over het verloop der werkloosheid in onze gemeente noem de. Terecht merkte de burgemeester op, dat uit het simpelweg noteren van het aantal werklozen op een drietal teldata geen enkele gegronde conclu sie te trekken valt. Men zou daarvoor over aanmerkelijk meer gegevens (o.a. een van dag tot dag bijgehouden over zicht met veel toelichtend materiaal) moeten beschikken. Dat 1953 een jaar „van vruchtbare gemeentelijke werkzaamheid" is ge weest, kon geen in de lucht hangende conclusie worden genoemd, evenmin als de mededeling, dat de toekomst „met gematigd optimisme" tegemoet kan worden gezien. Wanneer dan ook in ons raadsverslag werd vermeld, dat de heer Rehorst in zijn Nieuw jaarsrede opmerkingen maakte over het „beschavingspeil" van onze stad, In het eerste klasse-tornooi om liet districtskampioenschap geven Hoek van KOT uit Anna Paulowna en Kok van het Helderse VOP elkaar nog niets toe. Welhaast niets, is beter gezegd, want eerstgenoem-^ de schreef een beter gemiddelde: 6.77 tegen 5.63 van zijn concurrent.) Intussen is de mooie serie van 61 van Dankaarts, die momenteel de. vierde plaats bezet, nog niet overtroffen. Gisteravond was de hoogstel serie 41 en die kwam op naam van Kok in diens partij tegen de zich'5 heftig verwerende Burger. De Texelaar De Graaf boekte op Smits van HBC, die na één en veertig beurten op 129 bleef staan, zijn eerste overwinning. Hoek behaalde in zeven en twintig beurten een zeer ruime zege op de VOP'er Dankaarts, die niet verder kwam dan 86. Kok zege-i( vierde vervolgens met 200104 over) Van de Rol van Royal, waarvoor zesjK en dertig beurten nodig waren. Dell drie en zeventig-jarige heer Woud lietH met 200122 Jn. Burger van Royallj achter zich. De tweede ronde van deze avond begon met een 200173 zege (32 beur-llj ten) voor Hoek tegen De Graaf, waar-j| mee hij dus ongeslagen bleef. VoorH Kok betekende dit, dat hij Jn. Burger de baas moest blijven. Dit gelukte in acht en dertig beurten. Zijn tegenstan der kwam achttien caramboles te kort, hetgeen op een spannende ontmoeting moge wijzen. Dankaarts liet zich niet door Smits verschalken (200—187) en-, Van de Rol hield „ome Evert" Woud,III die voor „Ons Genoegen" een waar-r dige vertegenwoordiger is, nog juist op afstand. Toen Van der Rol de tweehonderd vol had, kreeg de heer Woud de llastoot. Ondanks het ver gevorderde uur liet hij een serie van 21 schrijven, waarmee hij 187 bereikte. was uitermate interessant, kennis te nemen van al dit, met zorg vergaarde, feitenmateriaal, temeer omdat het exposé ervan nergens werd vertroe beld door ogenschijnlijk zwaarbela den, maar in wezen bombastische jaaroverzicht, dat overigens wel ge gevens bevatte, die van pas zouden komen bij het opstellen van een be schouwing over dit onderwerp. Vooral het probleem van de vrije tijdsbesteding der militairen, zijde lings door de burgemeester aange roerd, komt voor een gedegen studie in aanmerking. Terecht werd met gesproken over het werk Na de tweede ronde is de stand: Hoek Kok Woud Dankaarts Van de Rol De Graaf Smits Burger 800 800 722 629 620 643 644 614 118 142 146 149 152 139 177 143 6.77 5.63 4.94 4.23 4.07 4.62 3.63 4.29 Het tornooi wordt hedenavond omjj half acht in Formosa voortgezet. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5