Herhalingsoefeningen voor 70.000 man in 1954 In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog De Postcheque- en Girodienst bedolven onder extra werk Wegenwacht-service tot 10uur in de avond Wilton-Feyenoord bestond 100 jaar Arbeider viel van 30 meter hoogte Nederlander in open motorsloep Vorstelijke entrée Kinderarts kwam om het leven Wordt 3 jaar oude moord opgehelderd Ambonees gooide zijn vrouw in de rivier Stierf Beria als een Christen Ondanks gebrek aan legeringsruimte Derde divisie naar Duitsland? Ongeval in ketelhuis Midden op zee: Nog geen opvolger voor dr Plesman Vier maanden oude baby in kussentje gestikt Met ingang van 18 Januari Personeel uitgebreid tot 135 man Vier slachtoffers van de „Argus" geborgen Nieuwe broodprijsregeling binnenkort officieel Personeel moet 6000 overuren maken Dagbladen veroorzaken ware zondvloed Autobotsing in Limburg Familieleden verdacht Twaalf jaar geëist GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK VRIJDAG 8 JANUARI 1954 VOLGENS een woordvoerder van de Generale Staf zullen in de loop van dit jaar ongeveer 70.000 man van de Koninklijke Landmacht voor herhalings oefeningen onder de wapenen worden geroepen De eerste herhalingsoefening zal op 8 Maart beginnen en zal het personeel van de 44e Regimentsgevechts groep van de Nationale Territoriale Beveiliging omvatten. Tot deze gevechts groep behoren een regiment infanterie, een afdeling artillerie, een verkennings eskadron en een compagnie pioniers. Een groot deel van de heThalings- en reserveplichtigen zal in het najaar opkomen. De betrokkenen zullen biervoor omstreeks 1 Mei een waarschuwing ontvangen hebben. De volgende onder delen worden voor de oefeningen opgeroepen: Reserve officieren 5e divisie, reserve-officieren 6e divisie en de 3e divisie. Deze laatste zal in Nederland gemobiliseerd worden, doch daarna uit Nederland (waarschijnlijk naar Duits land) vertrekken. Wanneer dit zal geschieden staat nog niet vast. maar toch in leder geval in het najaar. Een mobilisatieoefening, zoals vorig jaar (oefe ning „Drietand") zal in 1954 niet woTden gehouden en ook zal men geen vordering van voertuigen uit de particuliere sector doorvoeren. bruik meer behoeven worden gemaakt. Waarschijnlijk zal dit jaar reeds een barakkenkamp opgeslagen worden, waaraan ook een aantal gebouwen van permanente aard zal worden toege voegd. Voor de maaltijden zal men daarbij voor de rangen beneden offi cier een cafetaria-systeem invoegen, waarbij men echter van de eigen mess- tins gebruik zal moeten maken. De derde divisie zal dit jaar voor opkomst nog gelegerd worden in tenten bij de mobilisatie-complexen waar het mate riaal is opgeslagen. 'TOT nu toe zijn bij de herhalings oefeningen in Nederland veelal de reserve-officieren en het onderofficiers kader eerder opgekomen dan de troep, in verband met extra scholing en het vormen van instructie-teams. Nu zo langzamerhand het gros der eenheden op Amerikaanse leest georganiseerd en geformeerd is wordt de vooropkomst minder urgent en men hoopt deze in de toekomst dan ook practisch te kunnen vermijden, hoewel deze regeling in 1954 nog niet consequent doorgevoerd kan worden. Wel zullen ook in de toe komst nog uitzonderingen gemaakt moeten worden voor b.v. administra tief personeel en kwartiermakers, maar men hoopt deze vooropkomst toch tot één dag te kunnen beperken. Enkele instructie-teams zullen overi gens steeds noodzakelijk blijven, omdat er altijd nog wel onderdelen zijn die herschoold moeten worden. Daarna hoopt men bij de kernstaven z.g. men toren in te schakelen. ("".EZIEN de toeneming van de troe- pensterkte wordt de legering van alle mobilisanten een steeds nijpender probleem. De normale legeringsruimte in Jcazernes is voor de herhalings oefeningen dan ook niet meer voldoen de en levens wil men er van afzien de loodsen van de mobilisatiecomplexen re gebruiken. Daarom heeft men thans besloten in de toekomst legeringskam pen op te slaan in enige mobilisatie, complexen. In plaats van tenten hoopt men in dit verband verplaatsbare hou ten barakken aan te kopen. Van lege- ring in scholen e.d. zal dan geen ge- Het Belgische vissersvaartuig O 227 heeft gis ermiddag geseind, dat het zeven mannen aan boord heeft geno men van het Franse vissersvaartuig B. 2859, dat ten Zuiden van Dungeness zinkende was. In Oost-Londen spron gen enkele ondergrondse electrieiteits- kabels. Gevolg: het plaveisel en de voorgevel van een schoenenzaak vlogen de lucht in. Er waren ook enkele ge wonden. Voor het eerst sinds de oorlog verschenen er in Engeland vo- rig jaar minder boeken dan in de voorgaande jaren. Dit keer was he aantal titels totaal 18.257. Na het hoofd van de keizerlijke politie heeft nu ook het hoofd van de politie in To kio zijn ontslag ingediend als gevolg van het feit, dat bij een huldiging van de keizer op 2 Januari zes ien mensen door de menigte onder de voet werden gelopen en gedood. Frankrijk heeft in de nacht van Woensdag op Donder dag zijn 43 millioenste inwoner ge kregen. Gisteravond presenteerde het KNMI ons als gewoonlijk het staatje met de weerssituatie in de voornaam ste plaa'sen van Europa. Nu als ge de koude wilt ontlopen, kunt ge beter bij uw kachel blijven zitten, want het is bijna in geheel Europa „mis" Gister avond vroor het in Stockholm en Ko penhagen, in Warschau en in Mün- chen, maar ook in het goede Innsbruck, in Berlijn (geen wonder overigens met al zo lang een koude oorlog); in Gre- noble en in Brussel Als en'ge uitwijk plaat bliift het heerlijke N'ce aan de Franse Riviera fungeren. Geen sneeuw, bijna geen wind. een onbewolkte blau we hemel en tien graden boven nul O waren wij maar in Nice.Op de paardenmarkt in Den Bosch werden gisteren ru'm 300 dieren aangevoerd, waarvoor grote belangstelling bestond. Voljarige paarden deden f850 tot f1050 per stuk. De volgende paarden markt in Den Bosch is op 4 Februari. Het zij maar gezegd voor geval u een viervoeter nodig hebt. Wij kunnen er geen betalen, anders togen wij o^k naar het mooie Brabant. Wij kochten een edel paard en g;ngen ermee een rit maken door de duinen en langs het Noordzeestrand, waar het nu zo koste lijk eenzaam is. De Gloster-vliegtui- genfabriek heeft in elf jaar tijds meer dan driedu'zend ,,Meteor"-=traalvlieg- tuigen gebouwd. De productie van dit type zal dit jaar worden beëindigd. In Zijn nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Apeldoorn gezegd, dat zijn stad behoefte heeft aan een nieuwe schouwburg en een nieuw gemeente huis en de totstandkoming van een di recte treinverbinding met Zwolle ur- gen' is- In 1953 werd de haven van Vliss'ngen bezocht door 1773 schepen. Het bunkerbedrijf ontw'kkeide z'ch gunstig. In dit jaar zullen de grote zeesluizen gereed komen. Er komt ook een nieuwe jachthaven Ook in Zuid Afrika heeft het bericht van het overlijden van dr Ple.-man groot mede leven gewekt. De kranten wijdden uit voerige artikelen aan zijn loopbaan. „Die Transvaler" schrijft, dat het Ne derlandse volk een van zijn grootste zonen heeft verloren. Het brengt wij len dr Plesman een ere saluut. In Amerika is een nieuw soort verband in de handel gebracht, dat in vloei bare -oestand op een wjnd kan worden gestoven. Direct na het verstuiven verhardt de substantie Zij kap, zo no dig, gemakkelijk afgepeld worden 'let betreft hier een plasticpreparaat. Ten Zuiden van de Zuidkoreaanse kust wordt eep vliegtuig van de Ameri kaanse marine me zes personen aan boord vermist Sir iïdmund Hllary, de man die de Mount Everest heeft be dwongen. zal in de herfst een expedi tie leiden naar de ten Zuidoosten van de Mount Everest gelegen bergen. Er z|jn daar toppen van 7000 tot 7500 meter. op feestelijke wijze heeft gisteren de Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fe|jenoord te Schiedam haar honderd jarig bestaan gevierd. In de directie kamer vond 's morgens een bijeen komst plaats, waar door talloze spre kers het woord werd gevoerd. Daarbij was o.a. tegenwoordig minister Zijlstra, die in zijn rede mededeelde, dat de heer Van Dalen, directeur van Wilton- Feijenpord, benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en de heer De Hoog, secretaris van het pen sioenfonds, tot Ridder in dezelfde orde. Na deze plechtigheid werd in de feestelijk versierde garage op het ter- (rein de receptie voor personeelsleden gehouden, gevolgd door een receptie voor 4e autoriteiten. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Neder landse Koninklijke Hoogovens N.V., vice-admiraal A. de Booy, schout bij nacht C. W. Heringa, schout bij naeht P. Th. Burghard, schout bij nacht J. B. Derck, commandeur H. H. L. Pröpper. generaal-majoor J. D. Backer, luite nant-generaal P. L. G. Doorman b.d., i majoor J. A. Bach en luitenant-gene- raai I. A. Aler b.d. I Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is de arbeider A. D. Diels wonende te Maasniel bij Roermond, die werk zaam is bij de N V. Koninklijke ma chinefabriek Gebroeders Stork en Co. te Hengelo, in een ketelhuis van -1e Maascentrale te Buggenum van een hoogte van 30 meter gevallen. De man was in het ketelhuis bezig met het vet vrij maken van een onderdeel van de ketel, waarb|j h|j benzine gebruikte. Vermoedelijk is de benzinebus omge vallen en hebben zijn kleren op onver klaarbare wijze vlam gevat. Men neemi aan, dat hij toen in zijn angst naar beneden is gesprongen. Ofschoon zwaar gekwetst, leefde het slachtoffer na de val nog. Onmiddellijk werden zijn brandende kleren geblust Op advies van een arts uit Roermond werd het slachtoffer naar het Sint Lau- rentius Ziekenhuis te Roermond ver voerd. waar hij in de loop van de mid dag is overleden De heer D. was 28 jaar en ongehuwd. f)e treiler „Postboy" (IJm. 34), die op weg was naar de Zuidwestkust van Engeland om daar haring te van gen, heeft gisteren op zee een open sloep ont'nkt, doqr een motor voort bewogen, waarin drie mannen zaten, afkomstig uit Dordrecht. De treiler heeft de sloep op sleeptouw genomen en 4e mannen in Newhaven afgezet. De mannen waren op weg van Sout- mahpton naar Dordrecht. Het Engelse persbureau Reuter berichtte echter, dat de „Postboy" slechts een Neder lander in de open motorsloep had aan getroffen. Deze man is in Newhaven aan land gezet. Hij zou de sloep Woensdag in Southampton hebben ge kocht om er mee naar Dover te var >n, voordat hij naar Nederland zou gaan. Zijn identiteit is niet bekend. De raad van bestuur van de K.L.M. deelt mede, dat hij, in overleg met de raad van commissarissen, besloten heeft voorlopig niet tot benoeming van een opvolger van dr Plesman over te gaan, zodat krachtens de statuten de directie opgedragen blijft aan de di recteuren de heren F. von Balluseck, ir F. Besancon en M. J. van der Ploeg. De uitvoerende 'aak ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen blijft op gedragen aan mr L. H. Slotemaker, directeur buitenlandse betrekkingen. Prinses Sophia van Griekenland heeft onlangs tijdens een receptie in Athene voor het eerst in het openbaar gedanst. Haar vader. Koning Paul fungeerde daarbij als haar partner. 'TWEE vrijgevochten, uit een stal ontsnapte koelen van de veehouder P. Boersen, die in de polder Het Noorden op Texel woont, zagen kans met veel kabaal en ge klauter via een parl|j stro een zolder te berei ken. Het plafond bleek echter niet bestand tegeu het onverwachte gewicht van de zwaarlijvige uil- breeksters, want beide koeien zakten er met haar poten door. Boer en buur slaagden er met veel moeite in de ang stige dieren uit hun on plezierige positie te ver lossen, onder het zingen van „Holderdebolder, we hebben een koe op zol der!" En dat was nog niet eens waar ook, waut het waren er twee. IN HÏNGELO wqrdt Maandag een merk waardig jubileum ge vierd. Dan is het name lijk vijftig jaar geleden, dat de Gebroeders Stork de eerste „opmerkingen bus" in Nederland in hun fabriek aanbrachten. In 1904 was dat een zeer bij zonder initiatief. Thans is het heel gewoon, dat het personeel van bedrijven in de gelegenheid wordt gesteld opbouwende op merkingen te maken ovei productie, efficiency, constructieverbetering en arbeidsproces. Door deze vruchtdragende samen werking zijn in talloze bedrijven reeds aanmer kelijke verbeteringen be reikt. QONALD MACLEAN, een van de twee amb tenaren van bet Britse „Foreign Office", die twee jaar geleden spoor loos verdwenen, heeft van zijn oom professor Ewen John MacLean, een bekend Engels gynaeco loog, vijfhonderd pond (ruim f 5000) geërfd. De gehele nalatenschap be droeg f 640.000. Of Do- nald het geld zelf maar wii komen afhalen. VOLGENS de burger lijke stand van West- Berlijn kunnen Adolf Hitier en Joseph Göbbels niet dood worden ver klaard, omdat niemand ten tijde van hun over lijden er aan heeft ge dacht de bevoegde auto riteiten hiervan te ver wittigen. De jongens had den toen waarschijnlijk wel iets anders om aan te denken. Bovendien zouden die bevoegde autoriteiten toch wel nergens te vinden ge weest zijn. PLEOFE, een vrouw tjeszwaan in het stads park van Trento in Italië, welke van smart weg kwijnde, toen haar echt genoot was gestorven, krijgt een nieuwe levens gezel. De directie van het park heeft namelijk het aanbod van ons Artis om een mannetjeszwaan te leveren dankbaar aan vaard en zal het lucht transport van de vogel naar Italië betalen. Heel Trento is verheugd over het nieuwe geluk, dat voor Cieofe op komst is. Het gemeentebestuur heeft besloten om Artis een bronzen plaquette aan te bieden en de VVV van Trento zal de reis betalen vaor een jong Nederlands echtpaar, dat Cleofe en haar nieuwe man zal komen bezichti gen. BINNENKORT kan men in Wenen alles per tele foon doen, want dan krijgt men nog dansmu ziek via dat apparaat ook. Reeds kunnen de Weners sprookjes, recep ten, het weerbericht, de tijd, de toestand der we gen, raadsels en vele an dere nuttige en amusante wetenswaardigheden per telefoon beluisteren. Woensdagochtend vond een echtpaar wonende aan de Maartensdijklaan te 's-Gravenhage zijn vier maanden oude zoontje dood in zijn bedje. Het is ver moedelijk in zijn kussentje gestikt. Het boerenplaats je Loveland in Ce- lorado wenst van 1 Januari af, dus met terugwerkende kracht, de hoofd stad der liefde" te worden genoemd. Het postkantoor zal een poststempel invoe ren met het opschrift „Groeten uit de hoofdstad der liefde, Loveland, Colorado, het hart van de wereld". Een inwoner is op het lieve idee gekomen. Hij zei, dat de liefde van Adam en Eva af van de ene plaats naar de andere was gejaagd, maar nu een toevluchtsoord en een hoofdkwartier heeft gekregen. Het klinkt allercharmantst, vooral wanneer men daarnaast leest, dat de twee respectievelijk tien en vier jaar oude kinderen van het terechtgestelde spionnenechtpaar Rosen- berg door het Amerikaanse volk met zijn brede blik worden geboycot en dus dubbel moeten boeten voor wat hun ouders hebben misdaan. De achtergebleven kinderen Rosenberg zijn getekenden in het land, waar McCarthy woont. Niemand wil hen in zijn huis opnemen, de scholen willen hen niet toelaten en er gaan zelfs stemmen op, die hen willen verbannen. En dit gebeurt allemaal zomaar in en om de hoofdstad der liefde en het hart van de wereld. Waarschijnlijk be doelden ze in Loveland een ander soort liefde. MET ingang van 18 Januari zal de A.N.W.B. voorlopig experimenteel een begin maken met een voortgezette wegenwacht-service tijdens de avonduren. De wegenwachten zullen dan op een zevental routes hun diensten tot 10 uur 's avonds thans 6 uur gaan verrichten. Tevens zal op deze routes een vervroegde ochtenddienst worden ingevoerd, hetgeen betekent dal dan de pechbestrijders reeds om 7 uur 's morgens thans 8.30 uur hun werkzaamheden zulten beginnen. Uiteraard heeft deze aanzienlijke service uitbreiding de A.N.W.B. organisatorisch voor verscheidene problemen gesteld. Door het instellen van een ploegensteisel heeft men deze echter afdoende weten op te lossen. De verruimde service wordt het eerst ingesteld op die toutes, waarop de intensiviteit van het verkeer het grootst is. ^oorlopig wordt begonnen op de drukke routes Amsterdam-Dep Haag, Den Haag-Rotterdam, Den Haag-Utrecht, Rotterdam-Gnuda, Am sterdam-Utrecht, Amsterdam-Amers foort en Amsterdam-Haarlem. Het ligt in de bedoeling in de zomermaanden de avondservice - indien de moge lijkheden dit toelaten - tot half 11 te verlengen. Op Zondagen wordt de normale Zondagsdienst gereden, dus zonder vervroegde ochtend- en ver lengde avonddienst. Uiteraard is aan de beveiliging van de manschappen bij hun werkzaam heden bij duisternis de nodige aan dacht besteed. De wegenwachten wa ren reeds uitgerust roet het ho-stop- sein, een rood-reflecterende driehoek welke tijdens reparaties het achterop komende verkeer attent maakt op het WILTON-FE1JENOORD te Schie dam en Rotterdam viert haar 100- jarig bestaan. Donderdagochtend om 8 uur werd een aubade ge bracht door het muziekcorps van Wiltan-Feijenoord. Een hevige sveeuvistorm begeleidde de muziek, waarbij de directie en commissaris sen slechts gedeeltelijk beschutting vonden onder een afdakje. De mu zikanten hadden het echter nog harder te verduren- Qe sleepboot „Argus", die Dinsdag- avpn4 op 4e Nieuwe Maas in aanvaring kwam met het Duitse schip „Damascus", tengevolge waarvan de sleepboot kapseisde en gedeeltelijk zonk, stopd gisteren in ondiep water in de Waalhaven. In het schip trof men het stoffelijk overschot aan van de 23-jarige matroos A. C Quaitaal en de 15-jarige dekknecht J W. van Doorn De stoffelijke resten zijn over gebracht naar het bureau van de ri vierpolitie Rij het droogpompen van de sleepboot „Argus" heeft men ook het overschot gevonden van de 57-ja- rige machinist P H.' A. Snitger en van de 57-jarige stoker H C Vi oom bout. De lichamen werden in de ma chinekamer gevonden. De beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, waarin de onlangs bekend gemaakte regeling van de broodprijs is neergeleg4. zal op korte termijn officieel in de Staatscourant worden afgekondigd. IJS OP IJSELMEER HINDERT SCHEEPVAART Reeds nu ondervindt de scheepvaart hinder van het ijs op het IJselmeer. De vaart is gering en verscheidene schepen varen in convooi om zo nodig elkaar te kunnen assisteren. (Van onze Haagse redacteur) HET personeel van de Postchèque- en Girodienst zal 6000 overuren moeten maken om door de overstelpende boeveelheid extra weTk te komen, die deze jaarwisseling met zich heelt gebracht. Uiteraard merkt men aan het eind van elk kalenderkwartaal terdege bij deze dienst, dat de handel, de industrie en de gewone burgerij op deze tijdstippen meer dan op andere ogenblikken hun financiële zaken afwikkelen. Aan het eind van het jaar wordt dat nog sterker, maar men is bij de Postchèque- en Girodienst voor geen klein ge ruchtje vervaard. Dank zij een ver doorgevoerde automatisering en een grote staf van geroutineerd personeel kan men veel werk en ook veel extra werk verzetten. Maar het moet niet de spuigaten uitlopen, zoals thans. £)E Postchèque- en Girodienst behan delt geregeld legio automatische overschrijvingen Dat gaat uitstekend, zolang de over te schrijven bedragen maar dezelfde blijven. Met ingang van 1 Januari 1954 zijn er evenwel ver scheidene veranderd In de eerste plaats zijn de huren ver hoogd. Dat betekent, dat alle machti gingen tot automatische, periodieke overschrijving van de huur opgezocht en gewijzigd moeten worden, dat de vervallen gegevens uit de ponsplaatjes moeten worden verwijderd en dat de nieuwe bedragen moeten worden inge ponst. Was men er daar maar mee! Doch ook de salarissen, pensioenen en andere soorten van inkomsten z|jn gewijzigd, zodat voor de periodjeke overschrij vingen daarvan eveneens een massa arbeid verricht moet worden. Een ware zondvloed veroorzaken de dagbladen. Het aantal automatische overschrijvingen van dagbladen en an dere periodieken is niet te tellen Honderdduizenden machtigingen m°et het personeel opzoeken en ver anderen. Honderdduizenden ponsplaat jes moeten worden gewijzigd. De werkers en werksters bij de Post cheque- en Girodienst zijn wel gewend aan overwerk en door de 6000 uren ex tra zal men wel heenkomen. Maar des ondanks duurt het een vrije lange tijd, voordat men zich door de opeenhoping van extra-arbeid, die de jaarwisseling 1953-1954 met zich heeft gebracht, heeft heengewerkt. £R is namelijk geen nieuw personeel aangenomen en wel omdat van een tijdelijk verschijnsel sprake is en de opleiding en het inwerken te veel tijd zouden vergen om er bij het behande len van de zee van mutaties alleen voor de pensioenen z|in er al 25.000 nog profijt van te trekken. Naar men ons van de zijde van de Postchèque- en Giro4ienst mededeelde, hoopt men in Februari alle mutaties in de huren verwerkt te hebben en in April de abonnementsgelden voor dag bladen en andere periodieken. Uiter aard genieten de automatische over schrijvingen van salarissen en pensioe nen voorrang. Wat de dagbladen betreft, zal het oude bedrag worden afgeschreven, tot dat de desbetreffende mutatie is aan gebracht. Daarna zal voor één keer ge suppleerd moeten worden door een speciale storting of overschrijving. obstakel op de weg. Daarenboven zijn zij thans allen voorzien van een spe ciaal voor de wegenwacht vervaar digde draaglamp, welke eveneens rood licht uitstraalt, zodat zowel de man schappen als de wagen die zij repa reren zo goed mogelijk beveiligd zijn De wegenwacht heeft in verband met deze verruimde service een aan zienlijke uitbreiding ondergaan. De sterkte van het corps is thans op 135 man gebracht Naast deze dienstver- lenging blijft de A.N.W.B aandacht schenken aan de normale uitbreidin gen van het routeschema, welke zul len geschieden naarmate meer per soneel en materiaal beschikbaar komt. Bij een auto-ongeluk onder Sevenum (L) in het gehucht Frankrijk is giste ren de kinderarts mevrouw Le Lorrain- Kusters om het leven gekomen. Zij had haar man, die ook arts is. bij een pa tiënt afgezet en was zelf op weg naar de volgende patiënt. Ongeveer 200 me ter verder kwam haar auto in botsing met een bestelwagen uit Weert. Mevr. Le Lorrain, die 47 jaar was en geen kinderen had, werd zwaar gewond en overleed na enkele ogenblikken ter plaaise. Zij was als kinderarts aan ver scheidene consultatiebureaux in Noord- Limburg verbonden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Dl officier van Justitie bü de recht bank te Arnhem schijnt in de loop der jaren zoveel bezwarende feiten tegen een viertal inwoners van de ge meente Echteld verzameld te hebben, dat hij hen naar aanleiding van de moord op de 50-jarige veekoopman Melis van Krieken heeft doen arreste ren, Van Krieken werd in 4e vroege ochtend van 18 April 1951 toen hij op weg was naar z|jn stallen om vee te voeren, met een pistool doodgeschoten. Een portefeuille, waarin zich circa 10.000 gulden bevond, werd het slacht offer ontroofd. Men had slechts enkele aanwijzingen, die bijzonder vaag waren. Toch heeft men al die jaren zich met deze zaak bezig gehouden. Het stond van het begin af vast dat de daders met de plaatselijke toestan4 goed op de hoogte moeten zijn geweest. Het ziet er thans naar uit dat de familieleden hiervan verdacht worden, want de gearresteerden zijp: de zwa ger van het slachtoffer G. van de B., diens vrouw en diens dochter, die nu is getrouwd met C. van S„ die ook in verzekerde bewaring is gesteld. Zij allen zijn voor de officier van Justitie te Arnhem geleid. Omtrent de stand van het onderzoek kunnen 4oor de politie nog geen nadere gegevens wor den verstrekt QISTEREN heeft de substituut-officier bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch, mr Pluymakers, een gevangenis straf van 12 jaar met aftrek van het voorarrest geëist wegens moord tegen de 26-jarige Ambonees J. T. uit het woonoord te Haalderen bij Nijmegen. Da oud-K.N.I.L.-miljtair wordt ervan beschuldigd zijn 21-jarige vrouw F. P. op 12 October van het vorige jaar van het leven te hebben beroofd door haar van de Maasbrug bij Grave in de ri vier te werpen. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd de andere dag in de vroege morgen ontdekt door een visser, die het in zijn fuik aantrof. De man bekende zijn vrouw over de brug leuning te hebben geworpen, nadat hij met haqr naar de kermis te Nijmegen was geweest. Hij zou met zijn vrouw onenigheid hebben gehad over zijn rela tie met een Nederlands meisje. De raadsman, mr Heingst, meende dat de bewijsvoering op veronderstel lingen was gebouwd en vroeg de recht bank clementie te betrachten. Uitspraak over 14 dagen. j-jET Ierse blad „Standard" heeft gis teren een door radio-Vaticaan uit gezonden bericht overgenomen, waarin onder de titel „Stierf Beria als Chris ten" wordt gezegd, dat volgens geruch ten Beria daags voor zijn terechtstel ling tot het christelijke geloof is terug gekeerd. Dit zou te danken zijn aan de Poolse kardinaal Wyszinsky, die, volgens nog- onbevestigde berichten, in een cel grenzend aan die van Beria in de gevangenis van Loebjanka verbleef. Prof. Joedine, voormalig lid van de Russische Hoge Commissie in Duits land en onlangs benoemd tot Sovjet ambassadeur in Peking, heeft, aldus dit bericht, verklaard zeer veront waardigd te zijn over het bericht, dat Beria als laatste gunst zou hebben ge vraagd om een exemplaar van het Nieuwe Testament, waar hij in zijn jeugd veel prijs op stelde. Joedine luchtte zijn verontwaardiging over het feit, dat bij Beria het christelijke ge loof het had kunnen winnen van de marxistisch-leninistische ideologie, al dus de „Standard". DS D. G. W. L. RöDER OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 79 jaar is te Bilthoven overleden ds D. G. W. L. Roder, era. predikant der Ned. Herv kerk. De overledene werd 7 Nov. 1874 te Amsterdam geboren en studeerde &3n de R.U. te Utrecht om 3 Maart 1901 te Oost- en West-Graftdijk zijn ambt te aanvaarden. Na te hebben bedankt voor een benoeming tot predikant te Dusseldorf en voor die als directeur van het Koning Willemshuis te Amster dam werd in 1910 het beroep aangeno men naar Laren-Blaricum, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeri taat in 1942. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vicaris te Sirjansland: W. F. Tuyl, cand. te Hoogvliet te Zuid-Holland. Beroepen te Meerssen (toez.): A. L. v. d. Smit te Onstwedde; te Beuningen-Winssen, G. Messie, vic. te Beuningen. Aangenomen naar Wijckel (toez.): W. Sijlstra te Kol- lum. Bedankt voor Veenendaal (vac.-J. Bakker): H. Harkema te Zeist. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te 's-Gravenhage-C: P. op den Velde te Murmerwoude. Geref. Gemeenten. Tweetal te Bor- sele: Blok te Rotterdam-C. en A. de Blois te Rotterdam-Z. Bedankt voor Dordrecht: F. J. Dieleman te Yerseke. Belankt voor Leerdam: J. B. Bel te Krabbendijke.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7