MoskouAmerikanen saboteren conferentie van Berlijn Boodschap Eisenhower aan het Congres Belangrijke punten op agenda Arabische Liga Schaatsenrijders klaar voor het wedstrijdseizoen Kees Broekman op 5000 meter tegen Hjalmar Andersen Zijn de starre fronten nu bluf óf werkelijkheid Meningsverschil Westelijke geallieerden en Adenauer Vreemde explosie boven Dieppe Kwestie van Duitse hereniging Egyptische grieven tegen Turkije Wordt het Westen tegen zichzelf uitgespeeld? EEN andere vraag is echter, of ook het politieke klimaat hier in Ber lijn de Sovjets zo vertrouwd en aan genaam zal zijn. Er is in dit opzicht tot nu nog niets van een blauwe he mel te bespeuren en evenmin onwaart men ergens een sneeuwvacht, die veel toedekt, wat hart en verstand zou kunnen storen. Heeft Moskou weinig vertrouwen in de komende besprekin gen te Berlijn? Indien men de stem men beluistert, die hier, zeer zeker niet zonder voorkennis van het Krem- lin, weerklinken, dan zou men bijna geneigd zijn tot deze slotsom te gera ken. Een schijf in de lucht.... Meer atoomgegevens voor zekere NAVO-landen Zaterdag bijeenkomst in Cairo Stille getuigen van bloedige strijd Ook Wim van der Voort lootte gunstig Hoe is het mogelijk? Nieuw afwasmiddel koestert de handen Van Klaveren vierde zijn come-back met zege Goncharenko en Shilkov gaan naar Davos R. Overdijk naar Enschede KUNST EN CULTUUR Johan Elsensohn 70 jaar VRIJDAG 8 JANUARI 1954 (Van onze correspondent te Berlijn) DE Sovjets hebben hun komst naar Berlijn door een echt Russisch weertje aangekondigd. Sinds enkele dagen daalt het kwik hier regelmatig tot twintig graden onder nul, terwijl een sneeuwvacht van hijkans een halve meter dikte vooral de buitendistricten der stad vol komen heeft toegedekt. Onder een staalblauwe hemel blaast een koude bries vastgeklonte sneeuw uit de naakte boomtoppen van berken en beuken. Sneeuw, fijn als poeder, stuift waaiervormig uiteen en zet zich overal vast, waar zij weerstand ontmoet: in hoeken van vensters, op terrassen, maar ook tussen kragen van hoog opgeslagen jassen en in hoeken van dichtgeknepen ogen. De talrijke ruimcolonnes staan voor een schier hopeloze taak. Zij kunnen steeds herbeginnen, want deze vlokken, groot als een rijksdaalder, zijn taai en droog. Wat het weer betreft, lijdt het dan ook geen twijfel, of de Sovjets zullen zich in Berlijn op hun gemak gevoelen. Zij kunnen voor de conferentie der grote vier dezelfde garderobe meebrengen als zij in Moskou gewend zijn, terwijl hun de wodka aan de Spree evengoed zal smaken als aan de Moskwa. Ook hier zorgt de vorst er voor, dat de bijzondere eigen schappen van de wodka in alle opzichten tot uiting komen. Deze stemmen beschuldigen er de Amerikaanse diplomatie namelijk hardnekkig van de conferentie der vier grote mogendheden te Berlijn met alle middelen te saboteren. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat van officiële zijde dergelijke beschuldigin gen wo den geuit. Nu eens heet het, dat „de Amerikanen de conferentie door oneerlijke manoeuvres willen torpederen", dan weer verluidt het, dat „de Amerikaanse diplomatie er zich niet voor inspant de conferentie vruchtdragend te doen verlopen". Dul- les wordt er van beschuldigd „een geconcentreerd stoorvuur tegen de conferentie der grote vier te hebben geopend", terwijl Washington het de Sovjet-Russische afgevaardigden reeds bij voorbaat kwalijk zou nemen, in dien deze op de conferentie hardnek kig haar standpunt zouden verdedigen. Deze beschuldigingen, geuit reeds vóór de eigenlijke conferentie is be gonnen en daar over 't welslagen hier van nog niets met zekerheid kan worden gezegd, dragen er zeer zeker niet toe bij een gunstige atmosfeer voor de komende besprekingen te scheppen. Dit geldt eveneens voor nauw verholen waarschuwingen uit kringen van het Sovjet-Russische ho ge commissariaat, dat de Verenigde Staten niet mogen proberen op de conferentie ook in naam van Frank rijk en Engeland te spreken. De Sov jet-Russische afvaardiging is volgens dezelfde kringen wel bereid met „ieder der deelnemers aan de con ferentie zakelijk en nuchter te on derhandelen, niet echter met een ge sloten Westelijk blok onder leiding der Verenigde Staten". Dit klinkt zo, of het Kremlin er ook in Berlijn voornamelijk naar streeft de ene Westelijke deelnemer tegen de an dere uit te spelen, welk streven evenmin bemoedigend kan worden genoemd. J-JET is politieke waarnemers hier bovendien opgevallen, dat het Kremlin ook nu nog, kort vóór het begin der conferentie, zo stoer aan zijn oud en overbekend standpunt inzake verschillende vraagstukken vasthoudt en dit ook onomwonden uitspreekt. Van de geillieerden ver langt het, dat zij klip en klaar ver klaren van een opnemen van Duits land in een of ander militair pact af te zien, en het voegt hieraan dreigend toe, dat „wie met de E.D.G. of de an dere overeenkomsten tussen Bonn en de Westelijke mogendheden in zijn ransel naar Berlijn komt, het wel slagen der conferentie niet wenst". Dit element keert bijna in ieder ver klaring terug, of zij nu van het Krem lin rechtstreeks komt, var Semjonof met zijn staf of de Oost-Duitse rege ring. Eensluidend verklaren zij tel kens opnieuw, dat een hereniging van Duitsland niet mogelijk is, wanneer de politiek van de E.D.G. wordt voort gezet. Evenmin worden de Sovjets moe erop te wijzen, dat een conferen tie der vijf grote mogendheden met inbegrip van rood China veel belang rijker is dan een conferentie der gro te vier en dat laatstgenoemde eerst genoemde niet kan vervingen. Vol gens hen kan er van een ontspanning der internationale betrekkingen zon der een conferentie der grote vijf zelfs geen sprake zijn en moet ook rood China aan een oplossing van het Duitse vraagstuk medewerken. Zij eisen, dat dit vraagstuk ook op de agenda van een mogelijke conferentie der grote vijf wordt geplaatst. Men kan in dit verband 'n ingelichte krin gen alhier de opvatting beluisteren, dat het Kremlin de conferentie der grote vier in Berlijn allereerst ziet als een springplank voor een confe rentie der grote vijf met inbegrip van Peking en het oplossen van het Duitse vraagstuk pas als een kwestie van de tweede orde beschouwt. Volgens hen zou Moskou meer dan tevreden zijn, wanneer uit de confe rentie der grote vier een conferentie der grote vijf zou groeien, ook al zou men te Berlijn inzake d" oplossing van het Duitse vraagstuk geen stap verder zijn gekomen. J-JOE dit ook zij, zeker is, dat noch van de zijde van het Kremlin, noch van de zijde van Semjonof of de Oost- Duitse regering tot nu toe enige ver klaring werd afgelegd, die van enige toegevendheid blijk geeft. Tertvijl Ul- bricht het de belaniijkste taak der Oost-Duitse regering in 1954 noemt de Sovjet-zóne in ieder opzicht zo sterk mogelijk te maken en de Oost-Duitse republiek als „het fundament voor een herenigd Duitsland" karakteriseert, doen de Sovjets in Karlshorst, of het opgeven van de E.D.G., de ijzer- en staalunie en de andere overeenkomsten met de West-Duitse regering een van zelfsprekendheid is, wil men van Wes telijke zijde tot een regeling -an het Duitse vraagstuk geraken. Dit alles kan natuurlijk ook zuiver bluf zijn, een poging zich sterker te maken dan men werkelijk is, gunstig voor een vlot ver loop der conferentie in Berlijn is het echter in geen geval. Men rekent hier weliswaar met verrassingen van Rus sische zijde, maar zo optimistisch, dat men het succes der komende conferen tie in Berlijn voor verzekerd houdt, is men (och ook weer niet. Integendeel zelfs! De bewoners van de Franse kust plaats Dieppe zijn Donderdagochtend vroeg opgeschrikt door een geheimzin nige, krachtige ontploffing. Enige mi nuten tevoren was op tientallen kilo meters van de stad een verblindende lichtflits in de lucht waargenomen Door de luchtdruk werden ruiten ver brijzeld en deuren opengeworpen. Een spoorwegemployé te Orchies, bij de Belgische grens, verklaarde, onge veer op het tijdstip van de ontploffing bij Dieppe, een vurige schijf te hebben gezien, die zich met grote snelheid door de lucht bewoog. In Atrecht, even eens in Noord-Frankrijk, had iemand een vurige schijf in de lucht gezien, die zich niet verplaatste. Een training van de Nederlandse ploeg in het stadion te Hamar. V.l.n.r.: Van de Voort, Olsthoorn, Broekman en Huiskes. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, Sterling Cole, heeft gisteren voorspeld, dat het Amerikaanse Con gres „grotere onthulling van gegevens over het gebruik van atoomwapens aan een uitgekozen aantal NAVO-leden" mogelijk zal maken. Deze leden zullen inlichtingen krijgen over de aard van het militaire gebruik van atoomenergie, doch geen gegevens over de samenstelling der wapens of productie, zo voegde hij hieraan toe. (Vervolg van pag. 1) Een afzonderlijk deel van de bood schap was gewijd aan de hulp aan en de handel met het buitenland. De pre sident sprak zich uit voor voortzet ting van de militaire hulp, handhaving van de technische bijstand en vermin dering van de economische hulp. Hij drong aan op een vrijere handel. Er moest een gezonder en vrijer stelsel (Van een correspondent in Bonn) De Westelijke geallieerden hebben zich, naar van welingelichte zijde ver luidt, niet accoord verklaard met het inzicht van dr Adenauer, over de rol van een eventueel te kiezen Nationale Vergadering voor geheel Duitsland. Dr Adenauer heeft bij de voorbesprekin gen over het Westelijk standpunt op de conferentie van Berlijn getracht de Westelijke regeringen er van te over tuigen, dat zulk een nationale verga dering vooreerst geen andere taak zou mogen krijgen dan de uitwerking van een nieuwe grondwet. Zolang deze De Egyptische vice-premier luite nant-kolonel Nasser heeft in een on derhoud met een Turkse verslagge ver psychologische en strategische re denen opgesomd, welke samenwerking tussen Egypte en Turkije in een po litiek van gemeenschappelijke ver dediging van het Midden-Oosten ver hindert. Hij zei, dat Turkije de weerzin van het Egyptische volk had opgewekt door te blijven aandringen op een verdedigingsverdrag, zoals indertijd voorgesteld door Frankrijk, Groot- Brittannië en de Ver, Staten, en waarvan de Egyptenaren niets will°n weten. Voorts verweet hij Turkije, dat het een der eersten was die indertijd Israël erkende en dat het handel dreef en samenwerkte met deze „doorn in het vlees van de Arabische wereld". Als derde psychologisch argument gaf hij, dat Turkije zich in de Ver. Naties steeds aan de zijde der „im perialisten" schaarde tegen de belan gen van Egypte en de Arabische lan den in. Zaterdag wordt te Cairo een verga dering gehouden van de Raad van de Arabische Liga Een woordvoerder heeft verklaard dat deze bijeenkomst zeer belangrijk is. De drie voornaamste agendapunten zijn: 1. De eenmaking van de Arabische pol'tiek 2 De oprichting van een Arabisch opperbevel naar het voorbeeld van de NAVO en de uitvoering van het ver drag voor collectieve beveiliging, naar het voorbeeld van het Atlantische verdrag. 3. Een resolutie, dat door geen en kei Arabische land eenzijdig overeen komsten worden geteker.d, die van invloed zijn op andere Arabische lan len. Ook zal worden besproken of het aadzaam i« de Arabische regeringen e bevelen „strikte neutraliteit" te ietrachten m de koude oorlog tussen Oost en West. Tegelijk met de Raad van de Liga komen te Cairo de staf- liefs van de aangesloten landen bij- nieuwe grondwet niet was aanvaard zouden de beide delen van Duitsland, volgens dr Adenauer, onder afzonder lijke regeringen moeten blijven. De bondskanselier is met deze op vatting op heftige critiek gestuit, niet alleen van de parlementaire oppositie, doch ook van delen van zijn eigen coa litie. Ook het blad van minister Kaiser, de minister voor het eenheidsvraagstuk, heeft met veel nadruk tegen het stand punt van de kanselier stelling genomen. Naar verluidt zullen de Westelijke geallieerden ter conferentie in Berlijn zich blijven baseren op het vroeger herhaaldelijk door de Westduitse Bondsdag geformuleerde standpunt, dat een Nationale Vergadering een regering voor heel Duitsland zou moeten kiezen, die dan terstond het bewind van Bonn zowel als van Oost-Berlijn zou moeten overnemen. De oppositie in West-Duits- land heeft het dr Adenauer hoogst euvel geduid, dat hij kort voor de Ber- lijnse conferentie van dit standpunt was afgeweken en zij heeft daarin zelfs een toeleg gezien om het bereiken van een overeenstemming over Duitslands eenheid moeilijker te maken dan het reeds is. Vietminh-troepen vielen onlangs een vooruitgeschoven post bij Tho-Chuong aan. De Fransen wisten echter stand te houden en 123 vijanden te doden. Foto: Afgebrande huizen stonden als stille getuigen van de hevige schermutselingen welke kort te voren hadden plaatsgevonden. van handel en betaling in de vrije wereld worden geschapen, een systeem waarbij onze bondgenoten genoeg kun nen verdienen en onze eigen economie kan blijven bloeien. De vrije wereld kan zich niet langer de willekeurige beperkingen in het handelsverkeer veroorloven, die sinds de oorlog heo- ben gegolden. De president zei nog, dat het jaar 1953 voor het land het voorspoedigste in zijn geschiedenis is geweest. De schadelijke invloed van inflatie is men thans meester. De kosten van de be wapening zjjn minder drukkend ge worden, nu het defensieplan zijn vol tooiing nadert. Eisenhower noemde de Amerikaanse economie een der wereld wonderen. De boodschap kondigde o.a. nog aan meer scholenbouw, een nieuw plan voor woningbouw, verandering in de stakingswetten, uitbreiding van sociale voorzieningen. Een landbouwprogram ma, dat stabiliteit en welvaart voor alle onderdelen van de landbouw be vordert, is dringend nodig. Aanwezige overschotten zullen voor bijzondere doeleinden buiten de normale handels kanalen worden gehouden. Hoewel de ecenomische hulp zal worden verkleind, omdat de doelstellingen daarvan zijn bereikt, zal de president voortzetting verzoeken van de economische pro gramma's voor Korea en enkele andere „critieke plaatsen" in de wereld. De gespecialiseerde ijstraining van de Nederlandse kernploeg is be ëindigd. Dr A. G. Carlier is in Nederland teruggekeerd en zal nu op een afstand van vele honderden kilometers moeten afwachten hoe „zijn" jongens het op de wedstrijden zullen doen. Met hem zullen dui zenden landgenoten met spanning de komende wedstrijden verbeiden, een serie die VrijdagZaterdag en Zondag begint met het treffen tussen de ploegen van Nederland, Zweden en Noorwegen. Hoe ook de resul taten zullen zijn, vast staat dat onze landgenoten dit jaar wel bijzonder goed voorbereid op het ijs verschijnen. Het kan welhaast niet anders of de lichamelijke conditie van onze toprijders moet voortreffelijk zijn en met gerechtvaardigd optimisme zien wij dan ook de komende wedstrij den tegemoet. De manier, waarop dr Carlier de schaatsenrijders heeft getraind, is niet aan de aandacht van de Noorse ex perts ontsnapt. In een van de Noorse bladen stond een artikel, waarin men, zoals de verslaggever zich uitdrukte, de „Zatopek-training", welke dr Car lier de veertien Nederlandse rijders heeft opgelegd, onomwonden bewon derde. In een ander, te Oslo verschij nend dagblad, wordt de vraag opge worpen, of het niet tijd wordt, gezien de ontwikkeling van de schaatsen- sport in de laatste jaren, dat er inter nationale samenwerking tot stand komt tussen trainers van naam uit diverse landen, waarbij de schrijver de namen noemt van Ölas Thunberg, Lassi Parkkinen, Gösta Olander, Kar- li Wazulek, Ake Seyfarth enTon- ny Carlier. De gastheer van de Ne derlandse hardrijders, Arve Sinnerud, zelf sportjournalist en specialist op het gebied van het schaatsenrijden, druk te zich onomwonden, maar volkomen raak uit over dr Carlier, toen hij al dat „gedoe" op de baan te Hamar enkele dagen had gade geslagen. „Carlier is een apart type, een enfant terrible on der de trainers. Hij is een man, die zijn trainingsmethoden op wetenschap pelijke beginselen heeft gebaseerd en dat is beslist noodzakelijk, nu het hardrijden op zulk een hoog interna tionaal peil is gekomen en wij verwij len in het droomland van steeds won derbaarlijker wereldrecords. Ik stel het volste vertrouwen in zijn capaci teiten, maar wat belangrijker is, ik heb ervaren, dat de aan hem toever trouwde jongens zich met hart en ziel aan de zware training, welke Carlier hen oplegt, geven, of het nu cracks als Broekman en Van der Voort zijn of nieuwelingen als Doets en De Bruin". Toen wij dr Carlier naar zijn erva- Onmiddellijk na aankomst van de Zweedse schaatsenrijdersploeg werd op het vliegveld Fornebu bij Oslo de lo ting verricht voor de dubbele landen- wedstrijd in het hardrijden op de schaats tussen Noorwegen. Nederland en Zweden, welke Vrijdag 8 en Zater dag 9 Januari in het Bisletstadion te Oslo wordt gehouden. De loting had het volgende resultaat: 500 meter: le rit: Gera rdMaarse (Ned.)Odd Pedersen (Noorw.), 2e rit: Olie Dahlberg (Zweden)Knut Johan nessen (Noorw.), 3e rit: Wim van der Voort (Ned.)—Finn Hodt (Noorw.), 4e rit: Sigge Ericsson (Zwe den)Ivar Martinsen (Noorw.) 5e rit: Anton Huiskes (Ned.)Hjalmar Andersen (Noorw.). 6e rit: Carl Eric Asplund (Zweden)— Roald Aas (Noor wegen). 7e rit: Kees Broekman (Ned.)Knut Tangen (Noorw.), 8e rit: Gunnar Sjoelin (Zweden)—Hroar El- venes (Noorwegen), 9e rit: Wim de Graaff (Nederland) Sverre Haugli (N'.orw.), 10e rit: Gunnar Stroem (Zweden)Torstein Seiersten (Noorw.). 5000 meter: le rit: Wim van der Voor tFinn Hodt, 2e rit: Gunnar SjoelinIvar Martinsen. 3e rit: W i m de G r a a fOdd Pedersen, 4e rit: Sigge Ericsson—Hroar Elvenes. 5e rit: Gerard MaarseKnut Tangen, 6e rit: Gunnar StroemRoald Aas, 7e rit: Anton HuiskesSverre Haugli. 8e rit: Olie DahlbergTorstein Seiersten. 9e rit: Kees Broekma n—Hjalmar Andersen, 10e rit: Carl Eric Asplund Knut Jnhannessen „Hoe is het mogelijk?" Zo is de eerste reactie van de huisvrouw op het nieu we, fantastische afwasmiddel: Castella Vaatwas. Verlost is zij van die nare, ruwe „afwashanden"Castella Vaat was geeft fluweelzachte handen! U kunt zo van de afwas naar de schouw burg gaan. Ook al, omdat de grootste afwas zondei moeite in een ommezien aan kant is. Een lepeltje Castella Vaat was (25 ct per pak) geeft meer dan voldoende Actief Schuim om de groot ste afwas vliegensvlug aan kant te hebben! (Advertentie, Ing. Med.) ringen vroegen, antwoordde hij: Het is mijns inziens noodzakelijk, dat de jongens drie jaar achter elkaar deze gespecialiseerde ijstraining krijgen, wil men volledig profijt ervan kun nen krijgen na de conditie- en droog- training. Dat betekent, dat de rijders juist op de Olympische Winterspelen van 1956 uitstekend voorbereid aan de start zullen kunnen verschijnen. Dat wil echter niet zeggen, dat ik de volgende jaren deze maandenlange voorbereiding en deze ijstraining bij voorbaat zal doen. Dat hangt van de KNSB af, van de technische commis sie en van vele andere factoren. De jongens hebben het, geloof ik te mo gen zeggen, wel gewaardeerd. Ik vond het erg prettig te horen, dat zij achter mijn rug om, het initiatief hadden ge nomen om mij een week langer in Ha mar te houden. De voorzitter van de KNSB, de heer Vliegen, heeft toen met het bestuur van mijn school ge sproken en daar voelde men voor ver lenging niet veel, hetgeen ik volko men begreep, want de kerstvacantie was tenslotte om". In de hoofdpartij van een internatio naal boksprogramma heeft de Neder landse middengewicht Beb van Klave ren (Rotterdam) in de Rivièrahal te Rotterdam Donderdagavond op pun ten gewonnen van de Fransman Tino Pierluigi. Beb van Klaveren had bij zijn training drie weken geleden al be wezen, dat hij nog steeds over een fantastische vitaliteit en een wonder baarlijk uithoudingsvermogen beschikt. Donderdagavond heeft hij in de stamp volle Rivièrahal te Rotterdam getoond, dat hij ook nog boksen en ook nog „knokken" kan, beter dan enige an dere Nederlandse pugilist en daarnaast is bovendien gebleken dat hij bestand is tegen de spanning en de druk welke een echte wedstrijd nu altijd mee brengt. Rusland heeft definitief ingeschreven voor het Europese kampioenschap hardrijden op de schaats, welke op 6 en 7 Februari te Davos gehouden wordt. Bij de zes deelnemers die door Rusland uitgezonden worden bevinden zich de wereldkampioen 1953 Oleg Goncharenko en Boris Shilkov. Na de voorwedstrijden hebben zich de volgende spelers geklasseerd voor de finale van het kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart kader 38/2, die van 21 tot en met 24 Januari in Enschede wordt gespeeld: G. J. Beltman en W. Visscher (beiden Hengelo), M. van Cuyk (Udenhout), J. Dekkers (Eindhoven), A. Kalkwarf, J. Monnee en H. Warnink (allen Am sterdam) en J. Overdijk (Zaandam). Op 13 Januari hoopt de toneel schrijver en toneelspeler Johannes Wil helmus Elsensohn zijn zeventigste ver jaardag te vieren. Elsensohn staat sinds 1917 op de planken. De voornaamste van hem op gevoerde toneelwerken zijn: „Duif en Doffer", ,,'n Huishouden van Jan Steen". „Van eigen bodem", „De mil joenenjuffrouw", „De kellnerin", ,,'t Kind van de buurvrouw", „Een goede buur is beter dan„Veel heil en '.egen" en „Op hoop van Zegen". Ver- Ier verwierf Johan Elsensohn bekend heid als Uijs Langs de Weg in de v(ARA-uitzer,ding „Denk om de bocht". Hij schr.ef ook een roman, getiteld „Azië".

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9