Sovjetwens: Grote Vier bijeen in Russische ambassade No. 7 REBUS PRIJSVRAAG Nieuwe H-bom proeven De herbouw kan binnen drie jaar voltooid zijn Den Haag nog zonder nieuws over Bandung-arrestaties Millioenenjacht op Noordzee Helicoptère-net wordt uitgebreid Malenkov wenst geen lofprijzingen Geen wijziging in NAVO-plannen Sov j et-ambassadeur Maandag bij Dulles Zal Zondag voetbal rollen? Duur der herhalings oefeningen Zaankanters maken zich op voor: Zaterdag 9 jan. 1954 vereNIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e ]aargang No'1337 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Om te gebruiken als propagandastunt van onze Krijgt nu Haarlem Helihaven DE Belgische Luchtvaart Mij Sabena zal haar helicoptère-verbindingen Brussel - Luik - Maastricht - Brussel en Brussel - Luik - Bonn - Keulen - Maastricht - Brussel gaan verdubbe len, zodanig, dat Maastricht hierdoor vier verbindingen per dag met Brus sel krijgt. Minister wil kleine aan nemers kans geven Hotels worden duurder Gunstig oordeel Truman over Ike's rede Zwemmen temidden der schotsen Witte pokken in Den Haag Weer drie personen geïsoleerd Profvoetbalclub „Alkmaar" bij notariële acte opgericht Weer twee arrestaties te Op zoek naar de 75 millioen van de „Renate" De oorlogsschaderegeling Bandung Wie zijn Bosch en Smith DE afwikkeling van de oorlogsschade, een ander aspect in de wat, wordt niet vertraagd door gebrek aan finan ciering, noch door gebrek aan bouw materialen en arbeiders, doch in het bijzonder bij de administratieve- en financiële afwikkeling van de vroeger reeds herbouwde en herstelde panden. Er werden reeds 72.000 zware en 170.000 lichte gevallen van schade voorlopig gefinancierd. Van het eerstgenoemde aantal konden pas 4000 definitief ge regeld worden, zodat er nog 68.000 res teren voor afdoening. De afwikkeling van al die herbouw- en zware herstel- gevallen zal uiteraard nog jaren duren, Dooi van het Westen uit DE vorst is de laatste dagen in onze kustprovincie niet sterk genoeg geweest om belangrijke ijswedstrijden toe te laten, zoals in de Noordelijke provincies reeds geschiedde. Bij winden tus sen Noord en Noord-West wordt de lucht van boven de Noord zee aangevoerd waardoor het kwik bij enige toeneming van de wind dadelijk boven het vries punt gaat stijgen. Kwam er afge lopen nacht dicht langs de kust lichte vorst voor, in het Oosten van het land kwam het zelfs tot strenge vorst. De vorst zal voor lopig de aftocht blazen, niet al leen in het Westen en het Noor den maar ook elders in het land. Westelijke winden voeren zachte lucht aan waarbij een kans op enige regen of sneeuw bestaat. Het is nog een vraag of het nu met de kou gedaan is, want bo ven Groenland komt een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling. Dit gebied doet opnieuw koude J lucht in de richting van Schot land en later ook mogelijk naar de Noordzee stromen. Zolang er geen hogedrukgebied boven Scandinavië aanwezig is met in ons land Oostelijke winden moeten wij de schaatskansen in onze provincie niet hoog aan slaan. WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 mmm courant TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 £)E besprekingen ter voorbereiding van de conferentie van de ministers Dulles, Eden, Bidault en Molotov te Berlijn zijn ook gisteren voort gezet. De Sovjet-vertegenwoordiger, Dengin, stelde de drie Westelijke commandanten daarbij voor de conferentie te doen plaats vinden in de Sovjet-ambassade in het Oostelijk deel van Berlijn. Dit voorstel schijnt voor bet Westen echter onaanvaardbaar te zijn. Het Westen houdt nl. nog steeds vast aan zijn voorstel bijeen te komen in het gebouw van de voormalige geallieerde controlecommissie. Men is evenwel van me ning, dat de Russen in deze geen starre houding aannemen en dat er een compromis zal worden bereikt. In diplomatieke kringen meent men, dat de Russen met hun voorstel het voornemen hebben te kunnen op treden als gastheer om de indruk te handhaven, dat de Sovjet-Unie het oorspronkelijke initiatief tot de conferentie heeft genomen. Nog vóór de eigenlijke conferentie te Berlijn op 25 Januari begint, zullen de drie Westelijke ministers in de voormalige Duitse hoofdstad samen een be spreking hebben. De drie Westelijke Hoge Commissarissen zullen tegen aanvankelijke plannen in vandaag vergaderen op het hoofdkwartier der Amerikaanse Hoge Commissie. gONDSKANSELIER Adenauer heeft de leider der Westduitse socialis tische oppositiepartij Ollenhauer schriftelijk uitgenodigd hem Maan dagochtend te ontmoeten voor een be spreking van de komende vier-mo- gendhedenconferentie te Berlijn. Men meent, dat Ollenhauer de uitnodiging van Adenauer zal aanvaarden. Aan deze uitnodiging is een scher pe meningsuitwisseling tussen chris ten-democraten regeringspartij;n socialisten vooraf gegaan over Ade- nauers wens om de Westduitse Bonds dag nog voor de bijeenkomst te Ber lijn te doen beraadslagen over de wijze van uitvoering van het E.V.G.- verdrag, wanneer dit eenmaal van kracht is geworden. Zo zou onder meer worden gesproken over een vraagstuk als de recrutering voor een Westduits contingent van het in te stellen Europese leger. De socialistische persdienst heeft de Bondskanselier verweten de conferen tie te Berlijn te willen „saboteren". Adenauer heeft krachtig tegen deze aantijging geprotesteerd en op zijn wens heeft de Westduitse socialistische partijleider Ollenhauer verklaard het met de gewraakte uitdrukking niet eens te zijn. vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GULDEN en voorts nog 23 prijzen 1 Zie nummer van 23 Dec. 53 Door de uitbreiding van deze dienst zal men van Maastricht uit 's morgens naar Brussel kunnen vliegen en be hoeven de passagiers pas tegen de avond uit de Belgische hoofdstad te vertrekken. De bezetting van de heli- coptères, waarvoor in Keulen zeer veel belangstelling bestaat, is zeer voldoen de. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel van deze stad zijn gisteren per helicoptère te Brussel aangekomen. Zij hebben hier besprekingen met de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena ge voerd over de eventuele aanleg van een Helihaven te Haarlem en de aanslui ting hiervan bij het reeds bestaande net van helicoptère-verbindingen. Het is voor de kleine aannemers, die vaak met eigert zoons of met een kleine kern van arbeiders werken, veelal onmogelijk in te schrijven op grote complexen nieuwbouw van wo ningen. Deze aannemers zouden e"en- wel toch een kans hebben bij deze woningbouw te worden ingeschakeld, indien opdrachtgevers bij de aanbeste ding van dergelijke complexen niet alleen een aannemingssom in massa zouden vragen, maar ook gelegenheid zouden geven tot he' inschrijven voor percelen. Daarom heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in een schrijven aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat hij het op prijs zal stellen, indien deze, waar mogelijk, bij aanbesteding van grote complexen ook prijsopgaaf vragen voor afzonderlijke percelen van deze complexen. De grootte van de perce len zou dan zodai.ig moeten zijn, dat deze kleinere aannemers daarvoor kunnen inschrijver De bestuursraad van de Ned. Bond van Werkgevers in Horecabedrijven adviseert zijn leden om de minimum prijzen voor logies met ontbijt, zonder bad of douche, zoals die zijn neerge legd in het prijsadvies voor 1953. met het oog op de algemene kostenstijging te verhogen met twee kwartjes per nacht. Ook dit jaar wordt geen advies gegeven met betrekking tot restau- rantprijzen. 1 - laatsten liggen naar mening van de bestuursraad meer op internationaal niveau, dan de hotel- en café-prijzen. Zij zijn meer aangepast bij het gestegen kostenpeil en zijn door samenstelling en omvang der maaltijden te zeer gedifferentieerd om een technisc"1 verantwoord advies te geven. Var 18 tot 28 Februari zal in Den Haag een expositie worden gehouden van vijf tig doeken van twintig Canadese schil ders. Gisteren vierde de premier van de Sovjet-Unie, Malenkov, zijn twee en vijftigste verjaardag. Volgens gewoonte wordt van deze dag in Rusland geen feestdag gemaakt. Het officiële Roe meense persbureau, dat in verband met Malenkov's verjaardag een lof prijzend artikel had doorgegeven, gaf kort daarop een order uit, dat het artikel niet mocht worden gepubli ceerd. Deze intrekking berustte op nagekomen orders uit Moskou. Een en ander in overeenstemming met het collectief leiderschap, dat sedert de dood van Stalin in acht wordt geno men. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat deze maand een begin zal worden ge maakt met het overbrengen van men sen en materieel naar de proefterrei- nen van de commissie in het gebied van de Stille Oceaan voor een nieuwe fase in een reeks proeven met wapens van alle categorieën. Onmiddellijk is te Washington de veronderstelling geuit, dat het hier een waterstofontploffing zal betreffen. In Juli jl. werd gemeld, dat de commissie voor atoomenergie begonnen was met het op grote schaal produceren van materialen voor waterstofbommen. Bij een van de proeven in de reeks, die in de herfst van het vorige jaar werd ge daan, ging het om een waterstofont ploffing. De Amerikaanse minister van Lands verdediging Wilson, deelde gisteren mede, dat het nieuwe plan voor het scheppen van een centrale strategische reserve geen invloed zal hebben op de militaire N.A.V.O.-plannen. Hij zeide, dat het nieuwe Amerikaanse militaire plan geleidelijk aan zal worden uitge voerd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, zal Maandag op het ministerie van Buitenlandse Za ken te Washington met de Sovjet-am bassadeur Zaroebin inleidende bespre kingen beginnen over president Eisen- howers plan voor een atoomenergie- bank. Oud-president Truman heeft giste ren verklaard, dat Eisenhowers' „State of the Union"-boodschap een groot aantal 'New Deal'-aanbevelingen bevat en als zodanig een goede boodschap is. De eerste reactie in Amerikaanse congreskringen op Eisenhowers voor stel om op beperkte schaal inlichtingen betreffende kernenergie aan de bond genoten van de V.S. te verstrekken, was gunstig. Het Amerikaanse radiostation te We nen heeft bekendgemaakt, dat volgens het Duitse blad „Reichenberger Zei- tung" mevrouw Hana Benesj, de we duwe van de voormalige Tsjechoslo- waakse president, onlangs in een krankzinnigengesticht te Praag aan een hartaanval is overleden. jg^UüMÜ TËMfliiiilfi m8 Het getuigt van een bepaalde dosis moed om in liet water te stap pen wanneer de temperatuur beneden het vriespunt is gedaald. Mevrouw A. Dekker-Boerman uit Wieringerwaard kan die moed opbrengen. De dokter had haar voorgeschreven, om zo veel moge lijk te zwemmen. Mevrouw Dekker heeft zich tot dusverre aan dat voorschrift gehouden en in het zwembad in Wieringerwaard zwemt ze alle dagen tien minuten a een kwartier, zelfs als het baantje eerst vrij van ijs moet worden gemaakt, waarbij haar man haar dan behulpzaam is. Dat het niet bepaald een vliesje is, maar dat er werkelijk sprake is van schotsen, toont het plaatje, dat onze foto graaf er van maakte. Ditmaal geen voetbaloverzichten Sneeuw en vorst hebben tal van ter reinen volkomen onbespeelbaar ge maakt en de kans is groot, dat de KNVB alle wedstrijden voor Zondag zal af ge lasten. Voor Zaterdag gaan alle KNVB- wedstrijden en wedstrijden van de af delingen Noord-Holland en Haarlem niet door. Met betrekking tot de pro gramma's voor Zondag neemt de KNVB pas Zaterdagmiddag een beslissing. Tal van afdelingsbesturen hebben thans reeds hun wedstrijden voor Zondag afgelast. Drie personen zijn gisteren in ver band met het voorkomen van witte pokken mede geïsoleerd. Twee van hen lijden aan witte pokken, nl. een ver pleegster en een co-assistent, die de patiënten in het begin verpleegd heb ben, benevens een patiënte in het zie kenhuis, die door de verpleegster ge holpen is. Deze patiënte vertoont geen tekenen van de ziekte, maar men heeft haar voor alle zekerheid de bijzondere verpleging gegeven. De tekenen wijzen erop, dat de vac cinatie tegen pokken mede bescher mend werkt tegen witte pokken. Geen der lijders aan deze ziekte blijkt ge vaccineerd te zijn. Blijkens een ministeriële beschikking zullen de herhalingsoefeningen in 1954 voor de verschillende onderdelen va riëren van 5 dagen (militair gezag en juridische zakengroepentot 83 dagen (3 bataljons zware tanks). De derde divisie zal (behalve de tankonderdelen) voor 31 dagen onder de wapenen worden geroepen, evenals de 31e, 32e en 33e eskadrons zware tanks. Voorts zal o.m. een aantal le gerkorps- en territoriale onderdelen voor 59 dagen (officieren, onderoffi cieren en nader aan te wijzen cate gorieën korporaals), resp. 52 dagen (korporaals en soldaten) worden op geroepen, een aantal territoriale on derdelen voor resp. 52 en 38 dagen, een aantal afdelingen zware luchtdoel artillerie voor 45 resp 31 dagen, een aantal compagnieën infanterie van 'e Nationale Reserve voor 17 dagen en een afdeling lichte luchtdoelartillerie van de Nationale Reserve voor 31 dagen. (Van onze sportredacteur) Het dezer dagen door ons gepubli ceerde communiqué van de Neder landse Beroepsvoetbalbond, als zou tot de elf steden waar beroepsvoetbal clubs zjjn opgericht ook Alkmaar be horen, blijkt juist te zijn. Naar de perscommissaris van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, de heer H. van Lent ons gisteravond in een telefonisch onderhoud mededeelde, is bij nota riële akte de beroepsvoetbalclub „Alk maar" opgericht. Omtrent de namen van degenen, die de«e club hebben gesticht, mocht de heer Van Lent nog geen mededelingen doen. IN HET JAAR 1917 werd in het Molengat bij Den Helder het Duitse schip „Renate Leonhardt" getorpedeerd. Het schip, dat een goudschat van ongeveer 75 millioen aan boord had, zonk in enkele minuten. Deze zomer wordt een poging ondernomen om tot de ruimen van het wrak door te dringen, teneinde de goud schat te bemachtigen. Er wordt daartoe in Zaandam een enorme werkput van 26 meter hoogte gebouwd, welke put men op de zeebodem wil laten zakken. Een gigantisch werk, ivaarover we elders in dit nummer nadere bijzonderheden vertellen. Ook leest U daar het relaas van één der opvarenden van de „Renate", die, nadat het schip na een beschieting nabij Bergen aan Zee aan de grond was gelopen zie bovenstaande foto er weinig voor voelde de reis voort te zetten en deserteerde. ]^ET betrekking tot de regeling van de oorlogsschade in het kader van de wet op de materiële oorlogsschaden heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, tijdens een beurslunch van het departement Zuid-Limburg van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Maastricht medegedeeld, dat de herbouw in Nederland binnen enkele jaren voltooid kan zijn, dat de oorlogsschaderegeling eveneens binnen een aantal jaren zal moeten worden beëindigd en dat het zich rechtvaardig behandeld gevoelen van de oorlogsslachtoffers wellicht van nog meer belang is dan het een 25.meer of minder ontvangen wegens geleden oorlogsschade. Minister Witte kon geen exacte cijfers over de stand der uitvoering van de wet geven. Wederom zijn in Bandung twee Ne derlanders gearresteerd. Ditmaal waren het de 32-jarige B. M. Pattiwael en de 28-jarige P. H. Viersma, die door de recherche van Bandung zijn aangehou den. Ook ten aanzien van de redenen, die tot deze aanhouding hebben geleid, kon men geen inlichtingen verstrek ken. Totaal werd geregistreerd voor rond 621 millioen gulden op de waarde van Mei 1940. Hiervan werd voor 452 mil lioen uitgeschreven, zodat voor 169 millioen resteerde. Globaal schatte de minister het aantal verwoeste panden op 80.000, dat der zwaarbeschadigde en lichtbeschadigde op respectievelijk 55.000 en 400.000. Hoeveel panden nu nog herbouwd moeten worden, kan niet nauwkeurig worden aangegeven, omdat het juiste aantal verwoeste pan den niet geregistreerd werd, vaak twee of meer panden die ingeschreven waren tot een nieuw pand werden herbouwd, en bovendien een groot aantal ontheffingen van bestedings plichten werd gegeven. de kapitalen voor herbouw op de begroting 1954 geven aan, dat er geen financiële belemmeringen zijn voor herbouw, zodat bij een raming van 20 a 30 duizend verwoeste en nog niet herbouwde panden, kan worden aangenomen, dat de herbouw binnen drie jaar voltooid zal zijn. En al geldt deze termijn dan misschien niet voor kerngebieden van verwoestingen, als b.v. Rotterdam, voor het overgrote deel van Nederland bestaat de mogelijkheid de herbouw van woningen en kleine bedrijfspanden binnen enkele jaren volledig te voltooien. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel er aanwijzingen zijn, waar om in Indonesië een aantal Nederlan ders is gearresteerd, heeft men offi cieel in Den Haag daarover nog geen berichten ontvangen. Een dag of tien geleden werd door de Indonesische po litie de Nederlander Mollema, die op weg was naar zijn vaderland, in Bela- wan van de „Oranje" gehaald. Daarna hadden vier arrestaties van Nederlan ders plaats in Bandoeng en vijf in Dja- karta. Tenslotte is nog een elfde per soon aangehouden, een vroegere Ne derlander, die thans Indonesisch onder daan is. QNMIDDELLIJK na de eerste arres tatie heeft de Commissaris der Ne derlanden in Bandung bij de autori teiten ter plaatse inlichtingen gevraagd over de redenen van de aanhoudingen. Eenzelfde verzoek werd in Djakarta door het Nederlandse Hoge Commis sariaat ingediend bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Op geen van beide verzoeken is een antwoord ontvangen. Het is mogelijk, dat men van Indonesische zijde geen inlichtingen kan of wil verschaffen, zo lang het onderzoek nog hangende is, maar dat neemt niet weg, dat een voorlopige informatie aan de Neder landse autoriteiten toch wel wenselijk geweest was. Het enige, dat bekend ge worden is, is dat de aangehoudenen ervan verdacht worden betrokken te zijn bij illegale strijdgroepen, bij de Daroei Islam. £)E uit Indonesië afkomstige berich ten spreken van een zekere Neder landse kapitein Bosch of Bos en van een Smith. Beiden zouden een min of meer leidende rol in verzetsgroepen hebben gespeeld en op grond daarvan gearresteerd zijn. Voor de Nederlandse regering zijn Bosch en Smith echter legendarische figuren, die onder allerlei namen van tijd tot tijd genoemd worden, maar echter niet bekend zijn. Het is niet duidelijk, of zij werkelijk bestaan, on- d~r welke naam dan ook. In Bandung is wei een zekere Schmidt, afkomstig uit makelaarskringen gearresteerd. (Zie verder elders in dit blad) Weersverwachting tot heden avond DOOI Veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Lichte dooi tot dooi. Zondag: Zon op 8.46, onder 16.50 Maan op 10.51, onder 0.00 Maandag: Zon op 8.45, onder 16.51 Maan op 11.08, onder 0.13

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1