Voor Eisenhowers bewind dit jaar de vuurproef HERSENGYMNASTIEK ONZE SCHAAKRUBRIEK De wekelijkse wereldschouw PUZZLERUBRIEK mmmmi kimfm'M J^ssistente Boodschap met goede voornemens DOKTERS Gulden middenweg is niet gemakkelijk DIT alles dient in het oog te worden gehouden bij de beoordeling van Eisenhowers boodschap aan het Con gres. Vooral de Republikeinen dient hij te vriend te houden door een soepeler belastingregeling en bescherming van de eigen productie. Met nadruk vertel de de president daarom, dat op de lopende en komende begrotingen een bedrag van ruim 12 milliard dollar kon worden bezuinigd en de last der de- fensiekosten, die overigens nog de helft van alle staatsuitgaven vergen, kan worden verlicht. Daarom kondigde hij ook aan betere kansen voor investering en wat dringend nodig is een nieuw landbouwprogramma. Pim, Pam Pom en de graafmachine Radioprogramma voor het weekeinde ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: EISENHOWER, president der Ver Staten, heeft Donderdag zijn in het Witte Huis lang voorbereide en daarbuiten met een bepaalde spanning verbeide, eerste officiële „boodschap" over de toestand van bet land (een soort troonrede dus) gericht tot het Congres. Hetgeen de president daarin te zeggen heeft, is meestal niet alleen voor de 160 millioen Amerikaanse bur gers zelf bestemd, doch wint tel- kenjare meer aan betekenis, nu de Ver. Staten in de wereldverhou- dingen zulk een enorme rol is gaan spelen. Het eerste jaar van Eisenhowers presidentschap heeft zich niet altijd gekenmerkt door een vastberaden en gelukkig be wind. Dat was in zekere mate be grijpelijk. Immers vele jaren had den de Democraten het regerings apparaat in handen gehad en ston- den de Republikeinen daarvan ter zijde. Bovendien was Eisenhower militair en geen politicus, zodat hij in zijn nieuwe functie van staatshoofd een lange inwerkter- mijn alleszins nodig had. Hij moest met zijn Republikeinen wat men zou kunnen noemen nog op gang komen. J\[U de Republikeinse regering dat aanloopjaar achter de rug heeft, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat het ver der een steriele periode zou zijn ge weest (de Ver. Staten beleefden in 1953 een jaar van ongekende economische bloei. „Onze economie kan worden ge rekend tot een der wereldwonderen"), zal het tweede zittingsjaar van het drie en tachtigste Congres in vele opzichten een proefjaar worden. Dit jaar zullen de Republikeinen het nl. niet langer bij woorden alleen kunnen laten, doch met positieve zaken voor de dag moeten ko men, in eerste instantie wat betreft de gang van zaken in de States zelf, waar aan de loop der buitenlandse politiek weer onverbrekelijk is vérbonden. Ge durende het thans begonnen zittings jaar van het Congres krijgen de Repu blikeinen de kans reeds de basis te leg gen voor een eventueel volgende re geringsperiode. Is hun bewind dit jaar niet overtuigend dan kunnen zij eigen lijk in gedachten reeds voorbereidingen gaan treffen voor het opnieuw inrui men van hun plaatsen voor de volge lingen van Truman en Stevenson. Daar komt nog bij, dat in November van dit jaar voor een deel van het Con gres nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden en ook daarmee zal Eisenhower geducht rekening moeten houden. Immers in werkelijkheid steunt het Republikeinse bewind in het Con gres op een uiterst minimale meerder heid. De zetelverdeling in het Huis en in de Senaat is voor de Republikeinen 219 en 47, voor de Democraten 215 en 48. Voorts tellen Huis en Senaat elk een Onafhankelijke zetel die meestal de zijde der Democraten kiest. Gaat het Congres „om", dan zou president Eisen hower wel in een zeer moeilijk parket worden geplaatst. Vandaar, dat hij zich dit jaar gesteld ziet, toch in de eerste plaats de tijdens de verkiezingstournee voor het presidentschap gedane belof ten zoveel mogelijk na te komen, doch tevens de Democraten niet al te zeer in het harnas te jagen. Men meent in Washington wel, dat de Democraten Eisenhowers bewind zullen steunen wat betreft militaire zaken en buitenlandse politiek, zij het niet critiekloos, doch anderzijds zal Eisenhower het niet kun nen stellen met het geven van een, zij het nu en dan gedwongen, willig oor aan de stem zijner politieke tegenstan ders. In Europa zal men in dit verband met voldoening hebben vernomen, dat de enorme overschotten van de agra rische productie in de VS buiten de normale handelskanalen worden gehou den, en worden aangewend voor bijzon dere doeleinden (als bijv. wegwerking in de vorm van Schenkingen)Grote storingen in de markt zullen hierdoor in elk geval dus niet kunnen ontstaan. In dit verband noemen w ijook Eisenho wers aankondiging van een gezonder en vrijer stelsel van handel en betalin gen in de vrije wereld. Een stelsel, waarbij onze geallieerden, aldus de president, kunnen verdienen wat zij nodig hebben en onze eigen economie kan blijven bloeien. De vrije wereld kan zich niet langer de willekeurige beperkingen van de handel veroorloven, die sedert het einde van de oorlog steeds hebben bestaan. Deze kans op verrui ming van de internationale handel door het afbreken van slagbomen zal ook in ons land met vreugde zijn begroet. Wij zullen en moeten er zeker gebruik van maken. De Democraten zullen met instem ming hebben geconstateerd, dat de regering-Eisenhower op buitenlands politiek gebied vnl. de door Truman c.s. ingeslagen koers blijft volgen. Di verse economische hulpprogramma's zullen wel worden verminderd of stop gezet, hetgeen overigens door het be reiken der doelstellingen, gezond en logisch is, doch waar dat wel nood zakelijk blijft, zal de economische hulp voortduren. Genoemd werden Korea, de staten in Zuid-Azië. Frankrijk en Indo-China zullen op verdere mate riële steun voor de oorlog tegen het communisme in Indo-China kunnen rekenen. In Korea zal elke nieuwe poging tot aggressie worden weerstaan. Het militaire bondgenootschap met Europa in de vorm van de NAVO zal de pijler blijven van de Europese po litiek der V.S. De betekenis van de tot standkoming van het Europese Le ger werd nog eens onderstreept. De aankondiging van veranderingen in de anti-stakingswet van Taft en Hart- ley zal het oor der Democraten heb ben doen spitsen. Dit zal zeer waar schijnlijk dan ook een verzachting de zer wet inhouden. Men kan uit dit alles zeker talrijke en goede voornemens van het bewind in Washington putten. De komende debatten in het Congres, waarvoor deze boodschap de basis heeft gelegd zullen dientengevolge ook voor de niet-Amerikaan zeker boeiend en van niet geringe betekenis worden. Puzzle 18. Welke woorden z(jn be doeld? (Opl.) De 24 bedoelde woorden, ln alphabe- tische volgorde, waren: 1. Avondstond; 2. Bibliotheek; 3. Centimeter; 4. Dorps muziek; 5. Eensgezindheid; 6. Film voorstelling; 7. Geboorteplaats; 8. Harddraverij; 9. Interventie; 10. Jaar wisseling; 11. Kampioenschap; 12. Le venslust; 13. Motorraces; 14. Nieuw jaarsdag; 15. Oudejaarsavond; 16. Post kantoor; 17. Regenboog; 18. Straatver lichting; 19. Tenniskampioen; 20. Uni versiteit; 21. Voetbalsport; 22. Winter sport; 23. Ijsvermaak; 24. Zaandam mer. Met veel animo is er naar de op lossing van deze puzzle gezocht, ge tuige het grote aantal ingezonden op lossingen. Na loting onder de inzen ders van een correcte oplossing, is de wekelijkse prijs van ƒ5,ditmaal ten deel gevallen aan. de Heer G. J. van Leyden, Gravenstraat 66, Den Helder. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. (No. 2 der Januari-serie) Puzzle 19. Een moeilijke deling. Hieronder vindt men het diagram van een opgaande deling. Deler en quotiënt bestaan elk uit vijf cijfers en bevatten samen juist de cijfers van 0 tot en met 9. Verder zijn in het onder staande diagram van de uitgewerkte deling alle cijfers 7, die in de gehele bewerking voorkomen, aangegeven. Deling-diagram xxxxx/xxx7xxx7x/x7xxx X X X X X xxxx7x xxxx7x x x x x x 7 xxx7xx x7xxxx x7xxxx Gevraagd wordt de gehele deling in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 14 Januari aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van ƒ5,verloot). Correspondentie over deze rubriek aan drs J. Muilwijk, Van Maerlantlaan 142, Den Haag. UIT HET HOOGOVENTORNOOI In de eerste ronde van het 16e Hoog- oventornooi te Beverwijk werd de volgende vlotte partij gespeeld: SICILIAANS Wit: L. Klaeger (W.-Duitsland) Zw.: C. Kottnauer (Tsjechoslowakije). 1. e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, d7—d6; 3. d2—d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8—f6; 5. f2f3, e7e5 (dat deze zet niet slecht kan zijn, is wel in talloze Boleslavsky- en Najdorf-varianten gebleken. Wits beste antwoord is 6. Pb3, d5; 7. Lg5, Le6; 8. exd5, Dxd5; 9. Pc31); 6. Lfl— b5t. Pb8d7; 7. Pd4—f5, d6—d5! (van Najdorf afkomstig; hiermee is' wits op zet wel weerlegd); 8. è4xd5, a7a6; 9. Lb5 x d7t, Dd8 x d7; 10. Pf5—e3 (hier staat het paard droevig, zoals in ette lijke varianten blijkt); 10. b7b5; 11. c2c4 (dit is in ieder geval beter dan 11. b3, wat Tartakower tegen Najdorf speelde: Lc5; 12. a4, Tb8; 13. axb5, axb5; 14. Dd3, 0—0; 15. Pc3 0—0 dan Pxd5 Ph5; 16. g3, f5; 17. Ld2, Pf6; 18. Pe2, Te8; 19. c4, e4 met beslissende aanval); 11. Lf8c5! (Zwarts plan berust erop, Pe3 zolang mogelijk op zijn zwevende post te laten); 12. Pblc3, 00 (de theorie geeft hier Lb7, maar de tekstzet is sterker omdat nu Da7 mogelijk blijft. Zie diagram). Stelling na 12. 00. SB #0 MÊÊ.. A1111 IS-1 HH Wits beste kans om zonder kleer scheuren zijn extra-pion kwijt te raken bestaat hier in 13. 00, Da7; 14. De2, b x c4; 15. Khl, Lb7; 16. Pxc4, mits hij daarna in een klein nadeel loperpaar voor zwart berust, en niet na 16. Ld4 met 17. P x e5? voortzet: Tc8; 18. f4, P x d5 en zwart heeft meer dan voldoende compensatie. Daar op 13. b3 zou volgen Ph5; 14. g3 f5 of 14. Pe4, Ld4 benevens f5 probeert wit de stelling tevergeefs te blokkeren: 13. Pc3e4(?) Pf6xe4; 14. f3xe4, M F1f5!; 15. e4xf5 (Pxf5 dan Da7) Dd7 a7; 16. Ddl—e2, Lc8xf5; 17. c4xb5 (reeds min of meer een wanhoopsdaad. Men zie: 00 b x c4; 18. Khl wat anders? Ld3; 19. Txf8+. Txf8; 20. Del, Ld4 en wits ontwikkeling stokt); 17. Lf5d7 (iedere zet behelst recht streeks of verborgen een dreiging); 18. a2—a4, Tf8—14!; 19. Thl—fl, Tf4—e4; 20. Tal—a3 (Tf3? Lg4); Lc5 x a3; 21. b2 x a3, a6 x b5; 22. a4 x b5 (iets beter was Ld2, b x a4 met beslissend mate rieel voordeel voor zwart) Da7c5. Wit geeft het op: 23. Dd2 er dreigt ook Lxb5 Txa3!; 24. Lxa3, Txe3t enz. OPLOSSING PROBLEEM NR 29) (Th. de Jong, T.K.N.S.B., Jan. 1935) 1. Pd5f4 (pent Tc6 en ontpent De4) De4 x f4 (pareert P x e2. Nu is de toren ontpend en de dame weer gepend); 2. Tc6xd6; 1. Lxf3; 2. Pxf3; 1. Lxe5; 2. Da7 1. Pe3 faalt op f4; 1. Txd6 ook; 1. Pc3 op L x e5. CORRESPONDENTIE J. G. C.: In dank ontvangen! J. B.: Met genoegen las ik Uw Nieuwjaars wens in versvorm. Alle oplossers, die mij ter gelegen heid van de jaarwisseling hun goede wensen deden toekomen, zeg ik daar voor dank. Wederkerig spreek ik de hoop uit, dat 1954 voor hen en alle lezers een goed jaar moge zijn. - GOED EOPLOSSINGEN ontvangen van nr 29: W. Haanraadts, J. Mostert, J. G. Cromjongh, J. v. Charl- dorp, K. W. Pezaro, G. A. P. Ooykaas, P. A. v. d. Vis, J. J. W. Gunning, B. Mantel, J. Bastiaanse, F. Zoontjes, J. Marsman, Th. Slotman, P. Set, S. Hiem- stra, D. v. d. Veen, G. v. d. Wolff, J. J. Kroon, J. Ambriola, M. P. Groen, E. H. Oosthof, J. v. Baars, U. Breebaart, G. v. d. Beek, T. Zanen, J. B. Dietz, D. Appel. A. P. P. Mourer, R. v. Rootse- laar, J. H. Kubbe en C. Smit, Wierin- gerwerf, allen 2 punten. Voor de ladderwedstrijd gaan we weer verder met een driezet. Het is geen gemakkelijke, dus U bent ge waarschuwd! Een volgende keer komt er wel weer een eenvoudiger opgave laat U dus vooral het hoof d niet hangen als het ditmaal niet lukt. PROBLEEM NR 30 IN de herfstmaand van het vorig jaar vonden er weer verscheidene grote juwelendiefstallen plaats aan en nabij de Franse Rivièra. Ook de Zuid-Amerikaanse stad Rio de Janeiro heeft vele van deze diamant diefstallen achter de rug. Achter de rug, ja. Toen deze diefstallen zulke fantastische vor men aannamen, gaf de directie van een grote verzekeringsmaat- ar, schappij haar detectives opdracht de dieven bin nen de kortst mogelijke tijd op te sporen. Wel, het geluk was met hen. Door een zuiver toe val slaagden zij erin, nog dezelfde dag, dat zij hun opdracht kregen, der hoofdfiguren van een grote bende te ar resteren. Eén der speur ders hoorde namelijk in de tram een (hem be kende) werkster van een juwelier klagen over de hinderlijke gewoonte van de klanten om hun kauwgum onder de toonbank te plakken. De detective onderzocht onmiddellijk een aantal van deze kauwgomprop jes en trof in ieder van deze een diamant aan. Terwijl hij stond te over denken, wat nu zijn eer ste stap zou zijn, kwam er een deftig heer de winkel binnenstappen, die de winkelier vroeg, of hij eens wat juwelen mocht zien. Onder het pralen greep hij heel on opvallend naar de plaats, waar, de kauwgumballe tjes zaten, of "béter ge zegd, moesten zitterï. Nog geen seconde daar na sloten een paar ste vige handboeien om zijn polsen. Voor deze week de volgende vragen: 1. Hoe heette de echt genote van Nero? 2. Welke plaatsen zijn bekend door hun „por- celein"? 3. Van 1763—1868 leef de de Ned. beeldhouwer L. Royer. Tijdens zijn lange leven (hij werd 105 jaar oud) zijn vele beelden door zijn han den gevormd. Kunt U een beeld noemen, dat Royer o.a. vervaardigd heeft? 4. De 7 spectraalkleu- ren van de regenboog zijn U allen bekend: rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet. Er behoren echter nog 2 kleuren bij, die wij al leen met het blote oog niet kunnen bespeuren. Welke zijn deze twee kleuren? 5. Noemt U eens twee kunstschilders, die tot de voornaamste mëestèrs der „Venetiaanse school" gerekend werden? 6. Wat is de „baker mat" van het „voetbal spel"? 7. Hoeveel mensen zijn er nodig voor een voetbalwedstrijd? 8. In welk gedeelte van ons lichaam vinden we het „wiggebeen"? 9. In welk land ligt de „Elandslaagte"? 10. Wat zijn „Gym- khana-races"? (Voor de antwoorden zie men ons blad van Dinsdag a.s.) 10. Nadat Pim, Pam en Pom de professor bedankt hadden voor de li monade, vertrokken ze weer. Ze na men de vlieger mee of tenminste wat daarvan over was. De professor was alweer in zijn aantekeningen verdiept, maar toen hij een tijdje had zitten schrijven, wreef hij eens nadenkend over tsijn voorhoofd, poetste zijn bril letje op en kuierde toen de tuin uit. Bedachtzaam liep hij langs een smalle landweg, in de richting van de plaats, waar de put werd gegravenAl van verre hoorde hij de stem van Piet Pakkum, die schreeuwde: „Schei er maar mee uit voor vandaag. Pak die houwelen en schoppen op! Neegrote lummel, draag jij je eigen schep alsje blieft. Laat je kameraad niet met alles slepen." Dit laatste was natuurlijk tot Billie, die als vanouds Kareltje rustig liet slepen, zonder zelf een hand uit te steken. Toen de professor naderbij kwam, stonden de gevangenen en hun bewaker juist op het punt om te ver. trekken. „Goeiemiddag, brigadier", zei de professor. „Moet hier die put k0. men?" „Zo is het professor", antwoord, de Piet Pakkum, „maar als 't zo door. gaat, dan duurt het nog wel een jaar. tje. Vooral die Billie is zo lui als een..." „Kunt U niets uitvinden om die grond wat zachter te maken, prof?" vroeg Billie brutaal. „Monden dicht," riep de brigadier. „Vooruit, voorwaarts mars!" Hij gaf zijn gevangenen 'n duw- tje om hen 'n beetje op gang te helpen en stapte er zelf met veerkrachtige pas achteraan. „Goeiemiddag, professor," groette hij de geleerde en was even later met zijn gevangenen achter de struiken verdwenen. ZONDAG 10 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerbericht. S.18 Amus.muziek. 8.45 Sportmededelin- gen. 8.50 Voor het platteland. 9.00 Gram. met commentaar. 9.45 „Geestelijk leven", toespraak. 10.00 „Geef het door", cau serie, 10.05 Voor de kinderen. 10.30 Re monstrantse kerkdienst. 12.00 Sportspie- gel. 12.05 Promenade-Orkest. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Lichte muziek, 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelingen of gram. 13.10 Pianospel. 13.30 Lichte mu ziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Opera muziek. 15.20 Toneelbeschouwing. 15.35 Orgel en piano. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Tussen kerk en we reld", causerie. 17.20 „Van het kerkelijk erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuit slagen. 18.30 Hammondorgelspel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 „De puzzle-parade". 21.00 „Rijk en geen geld", hoorspel. 21.30 Mededelingen. 21.35 Strijkorkest. 22.05 Actualiteiten. 22.20 Gram. 22-30 Cabaret, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 8.00 NCRV, 9.30 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45 —24,00 KRO, 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Orgelconcert. 8.30 Mor genwijding. 9.15 Vocaal kwartet. 9.30 Nieuws. 9.45, Gram. 9.55 Hoogmis; 11.30 „Wie is mijn patroon?", vragenbeant- woording. 11.45 Kamermuziek. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.50 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Gevar. muziek. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Residentie-Orkest. 15.40 „Het atoom in dienst van de Vrede", klankbeeld. 16.00 Fluit en piano. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Herv. Kerkdienst. 18.00 „Bepaalt de test de waarde van de mens?", causerie. 18-45 „De Kerk luistert naar Uw vragen". 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.05 Kamerkoor. 19.23 Gram. 19.30 „Naar Worms", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 „Die lustigen Weiber von Windsor", Wit: Kh8, Da8, Ld3 en h2, Pa3 en d5, pi b2, c2 en g5 (9). Zwart: Kd4, Ld7, Phl, pi c7 (4). Wit geeft mat in drie zetten. Oplos singen binnen een week naar boven staand adres. 32 „Toen Ben me van die advertentie vertelde, leek me dat de eenvoudigste oplossing. Hij was eerst bang om me alleen te laten ontreden. Maar ik vrees de dat meneer Mc. Rae argwaan zou krijgen en denken, dat Ben van de po litie was. Hij was helemaal niet achter dochtig jegens mij." „U had haar moeten zien!" lachte Ben, „Ik vertelde Janice dat 't haar nooit zou gelukken er uit te zien als een boe rendochter die een baantje als kinder juffrouw zoekt. Maar daar had ze maar een paar minuten voor nodig in de wachtkamer van een benzinepompsta tion, terwijl ik een auto huurde. Ik wil de haar daar niet alleen achterlaten voordat ik zeker wist dat alles O. K. was. Ik deed alsof ik haar broer was, die buiten wachtte, ziet u. Maar om verder te gaan: toen Janice weer bui ten kwam, herkende ik haar nauwelijks „Zo goed was het niet!" Janice straal de. Gisteravond was het niet zo leuk geweest. „Wat deed je dan?" vroeg Eileen. Ze luisterde wel en stelde wel belang in het verhaal, maar in de geest was ze al bezig met haar toekomstplannen. Zou ze die aan Janice en haar vriend mee delen? Ze zouden niet trachten haar te weerhouden, maar ze zouden wel den ken, dat ze heel ver ging. „Ik kamde mijn haar zo glad moge lijk achterover cn maakte een stijf toet je, zette mijn hoed nogal achter op mijn hoofd, veegde de lippen af, knoopte mijn jasje tot boven aan toe dicht en deed mijn sieraden af". „Ze zag er zo anders uit, dat u haar ook niet zou hebben herkend", hield Ben vol. „Zelfs haar gezicht leek an ders. Haar ogen leken zo groot en ke ken zo angstig". „Dat was ik ook", gaf Janice toe. „En haar kleren zagen er niets ver zorgd uit, zoals anders altijd bij Janice het geval is." Janice zei, dat dat kwam doordat haar mantelpakje in de trein was gekreukeld en het dicht-geknoopte jasje haar witte blouse had verborgen. „Wij vrouwen zijn er geslepen in om jullie mannen voor de gek te houden", sprak ze, met een knipoog tegen Eileen. DOOR „Je vergeet wat een routine we heb ben gekregen met onze make-up tij dens de oorlog. Maar in ieder geval strooide ik je echtgenoot zand in de ogen, Eileen, en hij huurde me dadelijk. Hij wilde zelfs dat ik 's nachts zou blijven. Ik legde hem uit, dat mijn broer me met zijn auto van de boer derij naar de stad had gereden en het niet gezellig zou vinden als ik bleef en dat ik mijn koffertje nog moest halen en de volgende morgen vroeg present zou zijn. Ik haalde het koffertje. Ben bestelde een kamer voor me in een hotel en vanmorgen ging ik alleen te rug. Toen ik er aan kwam vond ik dat meneer Mc. Rae een beetje ver dacht deed. Hij vroeg me van alles, maar mijn antwoorden schenen hem wel te bevredigen. Hij vertelde nu, zei Janice, „dat zijn vrouw was gestorven. Hij zei, dat hij met het kind een poos bij familie was geweest." „Dat zal zijn zuster wel zijn, die woont in Pough Keepsy, onderbrak Eileen. Ben knikte ..Zo ontdekte Ed uw man. Ik vertelde Ed, dat u had gezegd dat hij familie in de provincie had. Volgens Ed's berekening zou hij wel eerst naar hen toe gaan, voordat hij op zichzelf zou gaan wonen". „Hij zei het wel niet", zei Janice nu. „maar ik begreep wel dat zijn familie niet met hem sympathiseerde, of dat ze er geen zin in had de zorg voor het kind op zich te nemen". „Maar ik veronderstel", zei Ben, „dat u niet zozeer belang stelt in al deze détails, als in wat er verder komt, mevr Mc. Rae. U heeft uw dochtertje terug, dat is voldoende, dat weet ik. En ik ben er vrij zeker van, dat u zich geen zorgen meer behoeft te maken. Ziet u, Janice liet een briefje achter waarin stond, dat ze het kind meenam en ik voegde daar een P.S. aan toe. Ik schreef hem ronduit, dat de zaak in handen van de politie zou worden gegeven, in dien hij u of uw dochtertje ooit weer lastig viel. Ik schreef verder, dat dat op uw verzoek ditmaal nog niet was gebeurd, maar ik maakte het hem heel duidelijk dat het hem slecht zou beko men als hii riog eens van die leuke plannen had". „Ik ben het met Ben eens", zei Jani ce. Ik denk dat hij je nu verder wel met rust zal laten. Tenslotte ondervond hij totaal geen steun van zijn familie. Hij merkte wel, dat het niet meeviel om zelf voor een klein kind te moeten zorgen en hij zei, dat het hem moeite kostte iemand te vinden die het voor zo weinig wilde doen als hij kon beta len. Daarom geloof ik dat hij een lesje heeft gehad." Misschien wel, misschien ook niet, dacht Eileen. Maar ze was niet van plan enig risico te lopen. Ze ging weg en ze nam het kind met zich mee. Ze zou gaan, zodra Janice en meneer Archer waren vertrokken. Ze zou hun haar plannen wel kunnen vertellen, maar het was beter als helemaal niemand er iets van wist. Texas was een groot land daarheen wilde Eileen Edna Mae bren gen maar ze wilde niet de kans lo pen daar door iemand te worden opge spoord. „Ik ben niet bang", zei ze. „En, zoals ik al eerder zei, ik weet niet hoe ik jullie moet bedanken. Ik wcri dat ik het yst. Ik kan alleen zeggen: God zegene jullie .beiden.De tranen sprongen haar weer in de ogen. Janice stond op en klopte haar be moedigend op de schouder. „We waren blij, dat we het voor ie konden doen, Ben en ik", zei ze. „Maar nu moeten we allebei weg. Ik zond mijn familie een telegram, die zullen niet on gerust zijn. Maar ik zou mijn baantje kunnen verhezen!" Ze lachte even ter wijl ze dat zei. Ze dacht: misschiet nog Want nu. Eileen's OPERAMUZIEK VAN MOZART. Een programma van aria's en koor. fragmenten uit vroege opera's van Mozart, boeiend om de prachtige muziek die deze geniale Oosten rijker reeds als jonge knaap schreef aantrekkelijk ook voor wie niet van zware muziek houdt. (Zondag 14.20 over Hilversum 1, 402 meter) RIJK EN GEEN GELD. Luc Wil link bewerkte deze roman van E. Philips Oppenheim tot een zes delig luisterspel, dat tallozen zal boeien. Het verhaal is overbe kend: een „steenrijke" Engelse jongeman, die niets om handen heeft, gaat met zijn dokter een weddenschap aan, dat hij een jaar zal leven van hetgeen hij met het werk zijner handen verdient. Ver liest hij, dan krijgt de arts een kwart millioen voor een nieuw ziekenhuis. Hij wint, en leert te gelijkertijd de waarde van de ar beid voor de mens beseffen. (Zondag 21.00 over Hilversum I, 402 m). NEDERLANDSE KAMERMUZIEK. Er worden drie werkjes uit de laatste jaren uitgevoerd: vief mi niaturen op H.E. van G. Landré, voor klarinet en strijkkwartet, een pastorale voor fluitviool en piaho van Henk Badmgs, en Lex-oan Deldens Introduzione e Dariza, voor fluit, klarinet, viool, altviool cello en piano. (Zondag 11.45 over Hilversum II, 298 m). DIE LUSTIGE WEIBER VON WINDSOR. opera van Otto Nico- lai. De tekstschrijver heeft zich vrij nauwkeurig aan Shakes- peare's gelijknamige toneelstuk gehouden. Nicolai, die overigens als componist weinig betekenis heeft gehad, heeft er een muziek bij geschreven, zo fris en zo boeiend, dat zijn werk tot op deze dag repertoire heeft kunnen houden. Leden van de Bremense opera zullen de partijen zingen. (Zondag 20.00 over Hilversum 1L 298 m). GLOBE, een aetherperiodiek met bijdragen van overal. Een afwis selend programma van licht, doch goed karakter. (Maandag 20.05 over Hilversum I, 402 m). opera, (In de pauze: actualiteiten e» gram.). 22.45 Avondgebed en Liturgisch» kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 11 JANUARI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijd»!' 9.15 Dubbel kwart. 9-25 Waterstanden. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. l'-OO Voordracht. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje"- 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws- 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Me- tropole-Orkest. 14.00 „Wat gaat er om I» de wereld?", causerie. 14.20 Gram. l4'3" Voordracht. 14.45 Pianoduo. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de pad vinders. 17.45 Gram. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Muzikale cau serie. 18.30 Accordeonmuziek, 19.00 Voor de jeugd. 19.15 Reportage of gram.muzie*- 19.25 Lichte muizek. 19.45 Regeringsuit zending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws- 20.05 Gevar. programma. 22.40 Pian°' recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogram ma. 23.45—24.00 Gram.muziek. moeilijkheden waren geregeld, storrn- =f tiilawr eiSeri problemen weer op haar af en bezwaarden haar hart. „Dat weet je wel beter. Dokter Hol- SAO^Tot8 brook zou gewoon niet zonder je kun nen!" riep Eileen uit. „Maar ik zal zelf mijn ontslag wel krijgen. Ik liep van middag gewoon weg, toen meneer Ar- cher me opbelde en me zei, dadelijk thuis te komen. En ik zei niet eens, dat ik misschien nooit zou terug komen". „Ik zou maar een paar dagen thuis blijvenAutomatisch nam Janice het heft weer in handen. „Werkelijk, je be hoeft niet terug te komen, voordat ie weer helemaal in orde bent, Eileen" Eileen bedankte haar. Ze zei: „Je hoort binnenkort wel van me". Ze zou sE ven uitleggen, dat ze nooit zou te rugkeren. Onderweg zou ze haar brie'f posten; Ja, dat zou het veiligste 'zin om niemand, zelfs niet deze goedé vrienden, te laten weten waar z^i Edna Mae te vinden zouden zijn. (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7') Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Fen woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weef Sportuitslagen. 8.20 Uw dienst". 8.35 Gram. Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw 9-35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 en Ï20<Tldem. 12-25 V.o£" boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert- 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.1-3 Ban jo-Orkest. 13-45 Gram. 14.00 Schoolrad'"' 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouv'. 15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Voca' Ensemble. 17.00 Voor de kleuters. I"1 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 R>*e' ringsuitzending: E Schul: „Nederland oe wereld: Nederlandse immigranten Australië". 18.00 Mijnwerkerskoor. 1 Sport. 18-30 Piano-duo. 18.45 Engelss 1 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Fin volksliedjes. 19.30 „Volk en Staat". J8.4 Huismuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lic» muziek. 20-40 „Mozart", hoorspel. 21.2» Gram. 21.40 Geestelijke' liederen. Strijkkwartet. 22.40 Gram. 22.45 AVO"? overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S1' berichten. 23.15 Residentie-Orkest en at. 23.5024.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2