Het stadscentrum, nu en straks Eerste klasse-titel kan Hoek welhaast niet meer ontgaan De films van deze week Een hondenruzie oorzaak van een strafvervolging IN HET KORT HELDERSE COURANT Clematisstraat 4 Smits staat nu op de laatste plaats „Aan" De KNVB-reserves Belangrijke veranderingen op til Nieuw station in 't hart van spinneweb Esplanade Tussen Haaks en Kuit je Spoed gewenst J Agentschap Kok incasseerde eerste nederlaag TIVOLI WITTE „Verzwegen verleden" Texelaar stond in hoger beroep terecht DIT is de maana van de verhogingen van méér loon althans. En hier en daar wordt iets goedkoper. Maar tal van andere arti kelen zijn duurder gewor- geworden. Het zal Gradus' lezers trouwens bekend zijn Opstelling van HRC tegen Westfrisia Alle hockey-wedstrijden afgelast ZATERDAG 9 JANUARI 19S4 WIJ KUNNEN ons voorstellen, dat vele lezers zich nog geen beeld kunnen vormen van het toe komstige hart van Den Helder, wanneer eenmaal het zoveel be lovende Centrumplan tot uitvoe ring zal zijn gebracht. De voor naamste veranderingen, die te ge beuren staan, werden door ons be schreven in de artikelen over het Centrumplan, maar uiteraard moest daarbij een beroep worden gedaan op het voorstellingsvermo gen van de lezer. Eenvoudiger en directer werken, naar wij hopen, de beide kaartjes, die wij thans afdrukken. De situatie van het ogenblik staat afgebeeld op het plattegrondje, dat wij overnamen van de kaart van Den Helder, welke enige tijd geleden door de V.V.V. werd uitgegeven. Daarnaast vindt men een kaartje van het toekomstige stadscentrum. QE ZWARTE vakken op dit platte grondje geven de bebouwing aan, waarbij wij gemakshalve ook de niet voor het publiek toegankelijke binnen terreinen hebben gerekend. Beide kaar tjes hebben betrekking op precies het zelfde stadsgedeelte, zodat het terug vinden van dè straatnamen slechts weinig moeite behoeft te kosten. Duidelijk ziet men, hoeveel het em placement van de Nederlandse Spoor wegen naar het Zuiden wordt gedron gen. Het nieuwe station komt op circa tachtig meter Zuidwaarts van de plaats, waar de „doorbraakstraat" op het S'tionsplein uitmondt. Er ontstaat derhalve een prachtige rechtstreekse verbinding van de Rijksweg via Bin nenhaven, Zuidstraat en Keizerstraat naar Javastraat en Middenweg. Het nieuwe station is dus geprojecteerd in het hart van een „spinneweb", dat strakke draden heeft naar alle stads delen, Nieuw Den Helder en Huisdui nen incluis. DOVENDIEN vormt het aan de Zuid zijde de afsluiting van de „Espla nade", een breed langgerekt plein, dat kan worden aangelegd op de plaats van het huidige stationsemplacement. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend voor spoed eisende gevallen waargenomen door de artsen J. Udding, Lijsterstraat 40, tele foon 2588, en dr M. G. Vroom, Plant soenstraat 11, telefoon 2485. Aanvragen zo mogelijk voor morgenochtend tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth. Spoorstraat 9, telefoon 2150. Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Vanavond wordt ir) Casino voor de leden van de Gropinger vereniging „Gruno" een feestavond gehouden. De heer I. Kristensen houdt van avond om zeven en acht uur in het Museum aan de Eerste Vroonstraat le zingen over het onderwerp „Vogels en zeehonden op het Wad". Voor de Humanistische Gemeen schap wordt morgenochtend om half elf een lezing gehouden in de tuinzaal van hotel „Bellevüe". In de bovenzaal van café „Post- brug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse bijeenkomst voor niet-kerkelijken gehouden. Het is morgen hoog water om 11.20 en 23.15 uur. en laag water om 5.30 en 17.20 uur. Maandag is het hoog water om 12.05 uur, en laag water om 6.10 en 18.00 uur. De temperatuur van het zee water was 3,4 graden Celsius. Aan de Noordzijde van deze esplanade is het nieuwe raadhuis geprojecteerd. De goederenloods komt aan de spoor lijn, aan de kant van de Parallelweg, ter hoogte van de Tweede Govers- dwarsstraat. Het behoeft geen betoog, dat voor behoorlijke, stedebouwkundig verantwoorde, aansluitingen van de bestaande straten op de „doorbraak straat" wordt gezorgd. Ook een ver breding en vernieuwing van de Kei- zersbrug is in het plan opgenomen. De aanleg van de tunnel zal een historische situatie goeddeels herstel len. Brakkeveldweg en Sluisdijkstraat liggen immers (als onderdelen van een voormalige dijk) in eikaars ver lengde. De lijn werd indertijd door de aanleg van de spoorbaan doorbro ken. Het ontbrekende gedeelte wordt thans weer aangevuld door de tunnel. Mede in verband met de bouw van het seinhuis op de plaats, waar nu de kolenopslagplaatsen van de fa Kruijff staan, zal men de spoorbaan tijdelijk ten Westen daarvan moeten omleggen. Daarvoor heeft men een flinke breed te van de Brakkeveldweg nodig. Ont eigening van de voortuintjes ter plaat se, opdat het verkeer doorgang zal kunnen vinden, kan men binnen af zienbare tijd verwachten, mede in ver band met de toekomstige verbreding van de Brakkeveldweg. J-JET WORDT hoog tijd, dat de schop in de grond komt! Dat is in het kort samengevat de mening van verscheidene lezers, die ons ter kennis werd gebracht. Inderdaad, het heeft lang geduurd, maar als de voortekenen ons niet bedriegen, zal nog dit jaar de schop in de gond worden gestoken. Hoge molens malen langzaam, dat is bekend. In het onderhavige geval worstelde men bovendien met de gro te moeilijkheid, dat niets te bereiken was zonder de medewerking van de Nederlandse Spoorwegen. En welk be lang had de N.S. bij een verplaatsing van het station naar het Zuiden? Eindeloze conferenties moesten wor den gevoerd om de N.S. zover te krij gen, dat het station (voor rekening van de gemeente!) mocht worden ver plaatst naar het punt, waar de „door braakstraat" de Parallelweg bereikt, en geen meter Zuidelijker. Het mag dan ook haast een wonder heten, dat de N.S. tenslotte heeft toegestemd in de bouw van een station, tachtig me ter ten Zuiden van dit punt. Deze weerstand was begrijpelijk, omdat de Spoorwegen zich niet graag uit het hart van een stad laten terugdringen, wanneer zij daar eenmaal vaste voet aan de grond hebben. Van één kant mogen we dus blij zijn, dat de N.S. geen monumentaal sta tionsgebouw heeft geëist, want dat zou voor rekening van de gemeente zijn gekomen. Het is toch al een project, dat in de millioenen loopt. En wat de uitvoering betreft: we moeten er niet aan denken wat er zou gebeuren als alle (terecht of vermeend) gedupeer den hun poot even stijf hielden (of konden houden) als de Nederlandse Spoorwegen. Het is nu eenmaal zo, dat op een gegeven moment het particu liere belang moet wijken voor het al gemene belang. voor Nieuw-Den Helder: Hoek uit Anna Paulowna is vrijwel zeker van de biljarttitel eerste klasse van het district Den Helder. Zelfs zegevierde hij met 20097 over Smits en met 200 110 over Woud, terwijl zijn concurrent Kok tegen „Ome Evert" Woud een steek liet vallen. Laatstgenoemde wist deze partij nl. te winnen (200119), het geen de verrassing was van deze derde avond. Kok's achterstand bedraagt twee punten, want tegen Smits maakte hij de enige, fout (200140). De heer Woud bezet nog steeds de derde plaats en hij heeft in dit tornooi wel bewezen, dat hij met zijn 73 jaren zijn mannetje nog best staat. Een twee de feit, de moeite waard, was de eerste overwinning van .Burger, die met 200133 op Dankaarts werd behaald. De laatste plaats is nu overgedaan aan Smits. Verder werden gisteravond ge speeld: De Graaf tegen Van de Rol (163200) en DankaartsVan de Rol 200121. Dankaarts die nog de hoogste serie heeft geschreven (61), stootte in deze laatste partij 53 caramboles bij el kaar. Hieruit moge blijken, dat Kok heel wat moet presteren, wil hij Hoek ont tronen. De rustige biljarter uit de Pol der is daarom in feite reeds kampioen. Zondagmiddag om twee uur beginnen in „Formosa" de laatste partijen. Daarbij is ook de ontmoeting De GraafBurger, die vannacht werd af gelast. Het klokje wees toen reeds 1 uur Wanneer Hollywood het Mekka der filmindustrie wordt genoemd heeft dat meestal de bijgedachte, dat ner gens ter wereld zulke daverende re sultaten op filmgebied worden be reikt als daar. Maar „Aan", de Voor- Indische film, die tot en met Maan dagavond in Tivoli wordt vertoond, bewijst, dat ook Mehboob zijn man netje staat en de evenknie van bijvoor beeld Cecil B. de Mille kan worden genoemd. Weet ge, dat Voor-Indië „filmsterren" kent, die een veel grote re „aanhang" hebben dan de super sterren van Hollywood? Het filmwerk „Aan" behoeft dus heus niet te wor den beschouwd als een door kleurlin gen gepleegde, wel grappige, imitatie van wat de blanken op dit gebied presteren. Wij kregen gisteravond, toen wij geboeid naar het uitstekende filmwerk keken (en luisterden), eer der de indruk van het tegendeel. De sprookjesachtige geschiedenis die zich afspeelt in het denkbeeldige ko ninkrijk Tamba, waar de eenvoudige boerenjongen Jai zich tenslotte de liefde van de prinses verwerft, is de draad door een serie prachtige beel den, die men soms met ingehouden adem volgt. Vooral de dansscènes ma ken voor de oplettende toeschouwer het verschil duidelijk tussen echtheid en surrogaat, en dat geldt ook voor de muziek, die zowel begeleidend als illustratief functionneert. „Aan" ver dient een grote belangstelling, al zou het alleen maar zijn om eens iets an ders te zien dat wat in Hollywood en aanverwante fabrieken wordt ge produceerd. Jeff Chandler en Loretta Young spelen de voornaamste rollen in de film „Verzwegen verleden", die tot en met Maandagavond in de Witte-bios- coop op het doek wordt gebracht. Zij hebben het daarin niet gemakkelijk, want de schrijver van deze liefdesge schiedenis maakte het allemaal erg moeilijk en tragisch, ja soms zelfs on waarschijnlijk. Dit laatste vooral, wan neer het meisje Kim, de dochter van het gescheiden paar, in het spel is. Doch als men dit de Amerikanen kan verge ven, en voorts, dat de mensen allemaal nogal rijk zijn en de huizen groot en sommige reacties aan de domme kant, dan zal men geen verloren avond heb ben met deze rolprent. De inhoud is, behoudens bovengenoemde overdaad, warm en menselijk en doet het hart goed. Loretta Young belandt als het meis je van een cocaïne-smokkelaar in de gevangenis. Zij krijgt later bewegings vrijheid, moet werken en leert dan in een ziekenhuis Steve kennen. Het wordt él geluk wat de klok slaat, maar dan komt haar oude vriend terug en Men begrijpt het. Er is nog bitter ver driet, doch tenslotte komt alles in orde. De stand is: 1. Hoek 2. Kok 3. Woud 4. Dankaarts 5. Van de Rol 6. Burger 7. De Graaf 8. Smits 12 1200 183 6,55 10 1119 210 5,32 6 1032 210 4.91 6 992 224 4.42 6 941 236 3.98 2 814 186 4,37 2 806 191 4,22 2 881 250 3,52 Op een van de weinige zomers dagen in Augustus was de Texelaar Th. H. P in De Koog op het strand met zjjn hond, een Belgische herder, aan het spelen. Een boxer, door dit spel aangetrokken, UITVERKOOP QRADUS heeft horen ver luiden, dat de winke liers niet te spreken zijn over de resultaten van hun uitverkopen. De oorzaken dienen waarschijnlijk te worden gezocht in de jong ste feestdagen, die veel geld hebben gekost en thans geen grote aankopen rechtvaar digen. Veertig jaar geleden, in 1914, scheen het de za kenmensen beter te gaan, want zij hielden vrijwel de gehele Januarimaand oprui ming. De luieroogjes gingen destijds voor twaalf cent van de hand, en zelfs de bakkers adverteerden dermate, of de mensen in het geheel geen brood meer nuttigden. De onder gemeentelijke con trole staande broodsoorten waren: 1. melkbrood, 2. wa terbrood, waarvan de kost prijzen resp. waren 12 en 9 cent, bij een dividend van 19 pet, volnens de brood fabriek „De Volharding" ..Men lette er vooral op", aldus de directie van de fabriek, „dat het water brood aan beide uiteinden gemerkt moet zijn met de 'etters -W.T." En de brood fabriek „De Eendracht" mei .ine: .Al wat geen zuive melkbrood is, is waterbrood"' de prijzen waren gelijl maar het üiviaend hier 12 procent. Oudkerk en Van Praag kwamen op de proppen met „400 zware groote heeren flanellen voor 79 ct" per stuk uiteraard), en er waren 1200 „prima groote kussen- sloopen van 45 voor 23 cent". Buiten de honderden andere koopjes waren er voorts 250 „groote witte graslinnen la kens voor 69 cent". „De Vlijt" wist óók van wanten, want de witte tailles met borduursel deden 44 en 59 ct. De auto-shawls gingen voor 64 cent van de hand. Was men het winkelen moe, dan kon men 's avonds naar de Scalabioscoop, die op 7 Januari 1914 adverteer de met „Geheel nieuw prachtprogramma. Twee hoofdnummers: Lastertongen (drama uit het moderne leven in 2 acten) en „De laatste rit van 'n luitenant", een spannend schouwspel der Amerikaansche Indianen in 2 af deelingen. De prijzen der plaatsen waren f 0.47. f 0.32 en f 0.22. En de andere dag las men weer andere annonces in de krant, betreffende de „Groote op ruiming a contant" en de „Reuzen uitverkoop wegens verbouwing". Dat was de tijd van 1914 toen de winkeliersook niet te spreken waren over hun uitverkopen. Wij behoe ven ons dus nergens onge sust over te maken. PLAN J-JET dezer dagen door d( raad van Den Helder vast gestelde herziene en aange vulde wederopbouwplan („Centrum", met afwijkinr van het ontwerp-plan, zal van 11 tot en met 25 Januar ter inzage liggen ter ge meentesecretarie, afdelinr Alg. Zaken. Tegen de bij dt vaststelling van het plan in HOGER En wist ge ook, dat de ziekenfondsen verhoogden? Voor de verzekerden van het ziekenfonds „Alkmaar Den Helder en Omstreken" en van het „Rotterdamsch Ziekenfonds N.V." is met ingang van 3 Januari jl. de premie voor het Aanvul lingsfonds verhoogd tot 10 cent per week. De vrijwillig-verzekerden van dezelfde fondsen en van het „Algemeen Neder lands Onderling Zieken fonds", afdeling Anna Pau lowna, vernemen hierbij, dat de premie per 3 Janu ari jl. werd verhoogd tot f 1.30 per week (zonder zie- kenhuisverpleging tot f 1.20.) Op deze premie wordt een reductie van f 0.50 per week verleend aan een vijf tal groepen. Wélke dit zijn. wil men misschien wel ever aan de boden vragen, meen Gradus. OVERLEDEN MA een korte ziekte is de zer dagen te Velsen oj 54-jarige leeftijd overledet de heer J. Bont, in lever penningmeester van de Al gemene Bond van Ambtc naren. afdeling Velsen-IJ muiden. Uw stukjesschrijve vermeldt dit, omdat tal va Nieuwediepers de heer Bo lebben gekend. Voor d orlog was hij een belanj rijke figuur in de vakbewe ging te Den Helder. EEUW j£EN bureau, dat er een gewoonte van heeft ge maakt, allerlei jubilea en dergelijke dingen te ont houden, heeft uw Gradus bericht, dat het op 30 Ja nuari honderd jaar geleden zal zijn, dat de Nederlandse letterkundige Elise Soer, het tweede vrouwelijke lid van de Maatschappij der Neder landse letterkunde, werd geboren. Zulks geschiedde in Den Helder, vandaar dit bericht. CONSUMENT JN het Algemeen Marine weekblad las Gradus, dat op Woensdag 13 Januari in de bovenzaal van het Chris telijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg een leden vergadering wordt gehouden van de V.B.Z. Op deze bij eenkomst zal de heer B. Buitendijk, voorzitter van de Nederlandse Consumenten bond, een lezing houden over het doel en het streven van deze organisatie. Daar naast worden interessante mededelingen gedaan op het gebied van lonen en prijzen. Tenslotte mag men vragen stellen. Dat hóudt wat, die lonen en die prijzen! ging zich er mee bemoeien. Hij ging een gezellig robbertje met de herders hond stoeien, hetgeen echter in een stevige vechtpartij ontaardde. P. probeerde daaraan een einde te maken door zijn hond aan de staart te trekken. Toen dat echter niet hielp, heeft hij de honden gescheiden door met een lat verschillende klappen uit te delen. Een en ander trok de aandacht van enkele badgasten. Twee beweerden dat P. ook nog had geslagen toen de honden reeds waren gescheiden. Het gevolg was een aanklacht bij de politie, een proces-verbaal en een veroordeling door de Alkmaarse Politierechter. Het waren niet de f 50 boete waavoor P. hoger beroep had aangetekend. Hij meende stellig te weten dat hij niet meer had geslagen toen de honden reeds waren gescheiden. „Daarvoor ben ik een te groot dierenvriend", verklaarde hij. Niettemin meende de procureur- generaal, dat de mishandeling van de hond bewezen was en dat het vonnis van de politierechter instand kon blij ven. De verdediger, mr A. V. M. Lees berg te Alkmaar, merkte op dat zijn cliënt niet had geslagen met het voor opgezette doel om te mishandelen. Hij had de honden slechts willen scheiden. Over veertien dagen zal het Hof uit spraak doen. Morgenmiddag worden in „Formosa" voor het eerste klassekampioenschap libre van het district Den Helder de laatste partijen gespeeld. Gradus' lijfkieker maakte een plaat c van de heer Hoek uit Anna Paulowna, die de grote kanshebber wordt geacht. Voor zijn concurrent de heer Kok, moge dit een aansporing zijn, het duet o enerverend mogelijk te maken. In de reserve derde klasse A bindt HRC 2 morgen op eigen terrein met concurrent Alkmaarse Boys 2 de strijd aan. Het zal wel spannen aan de Sport- laan. De overige wedstrijden zijn hier: ZFC 4—Vitesse '22 2; WFC 2—Alcmaria Victrix 2; Always Forward 2—Hollan- dia 2. r3b: Zaandijk 3—KFC 3; Assendelft 2KVV2; Zilvermeeuwen 2QSC 2' WSV '30—WFC 3. r3c: WFC 4De Volewijckers 4; DWS 4JOS 2; OSV 2Zaandijk 2; AFC 4 De Spartaan 3. In de uitwedstrijd tegen leider West frisia komt HRC morgen als volgt in het veld: Lingbeek; Bot en Kramer; Nieuwstad, De Vries en Bakker; Kra mer, Jager, De Roo, P. de Vries en Rijkers. De Roo, die verleden week als in valler met drie uitstekende doelpun ten debuteerde, heeft dus de midden voor-plaats verworven. De Koninklijke Nederlandse Hockey end heeft alle voor Zondag 10 Ja- ïuari vastgestelde wedstrijden in ver band met de gesteldheid der terreinen afgelast. Ook de oefenwedstrijd voor de dames, welke Zaterdag 9 Januari I te Den Haag zou worden gespeeld. gaat niet door.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5