Agrarisch congres P.v.d.A. nam enkele tuinbouwproblemen onder de loupe Herschel prijzen jlage M. COVERS SPANNING STIJGT TEN TOP IN HET HOOGO VENTORNOOI Juttertjes BALANSOPBUIMING MEUBELEN Zuiver wollen dekens MANHEIM 10% KORTING Gothische Huiskamers en Salonstellen Old finish club- en Fauteuilsiellen Man bedreigde zijn vrouw met een bijl Nederland grootste eierenexporteur EEN WAGONLADING Toenemende bevolkingsdruk vraag teen uiterste intensivering Herverkaveling gronden buitengewoon kostbaar Texel BURGERLIJKE STAND Iets van u bij? Twee landgenoten aan de kop Ambtenaar O.M. had critiek op Spoorwegen Wim Dussel in Bagdad Acht maanden geëist „Een avond bij de pottenbakker Te koop aangeb.: Te koop gevraagd: Personeel Mei een KiJdt Tjeqel wordt Uw taak verlicht door beter zicht Tjttytt Te huur aangeb.: Ruilen: Diversen Za&emacces 'T BLEEK VELE KEREN ZIT 'M IN REGELMATIG ADVERTEREN Tweka pakjes NU f 32.50 MODEHUIS ZAALBEKG v. WIJK SCHELTEMA „Kleine Commissie" naar West-Indië vertrokken ■Mf JWSV? Sr-Kr Gering bierverbruik in Nederland Expositie van Zadkine in Arnhem (Van een onzer verslaggevers) QP het eerste gredeelte van het agrarisch congres van de Party van de Arbeid, dat gisteren te Alkmaar werd gehouden hebben verscheidene sprekers, ieder op hun eigen wijze, enkele problemen van de land- en tuinbouwkundige pro blemen van ons land en van Noord-Holland in het bijzonder gereleveerd waar na in de middagvergadering ook de veeteeltsector aan een critisch onderzoek werd onderworpen. Hoewel de behandelde materie op uitstekende en soms, zoals dit met de rede pan dr J. Grashuis het geval was, op zeer vakkundige en wetenschappelijke wyze werd nagegaan bebrof het hier slechts een kleine greep uit de grote groep veelal zeer aanzienlijke complicaties waarvoor de agrarische sector van Noord- Holland zich gesteld ziet. De eerste lezing, die van de heer J. Dragt, ging over het onderwerp „De pers pectieven voor de koudegrondstulnbouw", die van de heer L. Osinga over „De fruitteelt en het koudegTonds tuinbouwbedrijf", waarna dr Grashuis sprak over „Het veevoedervraagstuk in akkerbouw en veeteelt". overgang van vaar- naar rljpolder veel groter zou zijn en de kosten van omschakeling dienovereenkomstig ho ger. Te problematischer is voor het Geestmerambacht de omschakeling daar de bedri^fsuitkomsten veel nade- ringer ïs. liger zijn en ae welvaart daardoor ge> Des middags werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om in twee groepen over het gesprokene te dis cussiëren, waarvan door practisch al len gebruik werd gemaakt. Hierna kwam men weer bij elkaar en volgde een recapitulatie van ver scheidene conclusies waartoe men na deze gesprekken gekomen was. Des avonds was er een genoegelijke avond waaraan medewerkten „De Jonge Flierefluiters" o.l.v. Johan Jong en de „Alkmaarse Volksdanskring" Het tweede gedeelte van deze avond werd door de VAHA via de micro foon direct uitgezonden. Op het congres, het achtste na de oorlog, waren enkele vertegenwoordig gers der Duitse en Engelse arbeiders beweging tegenwoordig. De Streek: Industrialisatie J\Jadat de plaatsvervangend voorzit ter van de Partij van de Arbeid ir H. Vos het congres had geopend en verscheidene prominente figuren uit het Partijleven hartelijk had ver welkomd stak de heer J. Dragt, le raar aan de middelbare tuinbouw school te Utrecht van wal met zijn beschouwing over Noord-Holland voor zover dit de koudegrondtuinbouw be trof. Nadat hij aan de hand van een kaart de teelt in verscheidene gebie den als de Streek, de Langedijk, het Geestmerambacht en nog enige an dere gelocaliseerd en gekarakteriseerd had kwam hij snel tot de voornaam ste, ja nijpendste moeilijkheden, die in enkele van deze gebieden in steeds dringender mate de aandacht van de overheid opeisen. Het gehele betoog van de heer Dragt richtte zich op verruiming van de mogelijkheden in de tuinbouw, zo dat deze zo goed en zo kwaad als dit nog mogelijk is aan de snel groeien de bevolking in die streken werkgele genheid zal kunnen verschaffen. Voor zover het de Streek betreft, waar een redelijke levensstandaard heerst, - -is dit door intensivering van de bedrijf ven niet meer mogelijk. Men heeft de grens bereikt en de enige mogelijk heid die nog openstaat is plaatselijke industrialisatie en migratie naar an dere delen van ons land, waar de „emigranten" nog wèl emplooi kun nen vinden. Wel is het tuinbouwbedrijf in de Streek (In Grootebroek is 92 pro cent van de cultuurgrond voor tuin bouw in gebruik) niet zo kwetsbaar. Daar staat echter tegenover dat als er een tijd van malaise komt een oneven redig groot aantal mensen ten laste van het algemene belang komt. Voor zover men in dit opzicht nog optimis tisch is, mag dit optimisme volgens de heer Dragt wel zeer gereserveerd zijn. Industrievestiging is in Enkhuizen, Grootebroek, Hoorn en Medemblik voor „De Streek" de aangewezen op lossing, subsidies moeten hierbij in ruime mate worden verstrekt en goed Geboorten: Piet, z. v. Thomas van der Wulp en ÏJmkje H. M. Smidt; Wiebe Bauke, z. v. Bauke Dootjes en Simonetje van Boven; Albertus Gerar- dus, z. v. Mathias A. Pennock en Ca- tharina A. Schrama; Martina Agatha Petronella, d. v. Theodorus Veeger en Maria W. van der Heijden; Bernardus Cornelis Petrus, z. v. Jacob Witte en Dieuwertje Witte; Cornelis Pieter, z. v. Gerarus J. Sleeuwenhoek en Hilletje van Beek; Martje, d. v. Gerben van der Meer en Trijntje van Maldegem; Cor nelis Petrus Maria, z. v. Johannes J. Zijm en Cornelia D. Witte; Catharina Joanna Maria, d. v. Gerrit Gieles en Catharina Witte; Monnico, d. v. Cor nelis Maas en Mies Diemer; Janke, d. v. Douwe de Vries en Siestke Postma; Hugo z. v. Hugo Snoek en Hendrica C. Bruin'; Anna Elisabeth, d. v. Dirk Maas en Maria V. Hin; Henriëtte Johanna, d. v. Hendrik Kuip en Johanna Maria van Heerwaarden; Johan Philip, z. v. Huibert de Ridder en Theodora Duin- ker; Jeannette Ignatia, d. v. Hendrik Veenema en Hendrina Voigt. Overleden: Maria Geertruida Bakker, 53 jaar, echtgen. van Johan nes de Graaf; Jan Jakob van Wessem. 74 jr., echtgen. van Antje Henkes; Si- mon Lap, 46 jr„ echtgen. van Elisabeth de Waard; Klaas Brouwer, 71 jr., on- geh.; Alice J. Meijer, 64 jr., ongeh.; Regnerus J. Leber, 37 jr., echtgen. van Adriana A. Bruin; Léon de Puijsselaar, 70 jr., echtgen. van Maria L. de Vos. Ondertrouwd: Petrus Vroone en Anna Maria Zijm; Hendrik Jacobus Vink en Alida Collou; Cornelis van Heerwaarde en Cornelia A. Schraag. Getrouwd: Albert Johan Kejjser en Romkje Wiersma; Sijbren Heidstra en Ugeni Kremer; Maarten Kuiper en Antje Bruijn; Cornelis Hardenbol en Wijtske van der Molen. Paar kousen; bruin gekl. shawl; he renhoed; bruine das (geruit); zwarte motorkap; donkerblauwe damesglacé; bruine kinderwant; herenshawl (bruin); paar blauwe kinderwantjes; paar don kerbruine herenglacé's; zwarte wollen handschoen; paar Noorse kinderwant jes; damesportemonnaie met inhoud. ambachtsonderwijs zal de bevolking voor deze omschakeling rijp moeten maken. Geestmerambacht Verkaveling kostbaar jQe problemen die zich in en om het Geestmerambacht ontwikkeld heb ben zijn van geheel andere aard. Daar het gebied buitengewoon waterrijk is, er bedrijven zijn tot 33 percelen die over een grote oppervlakte versnip perd zijn en vaak alleen per boot bereikt worden, is de mogelijkheid tot arbeidsintensieve teelt practisch uitgesloten en zit men vast aan een eenzijdig teeltplan. Een aantal bedrij ven is te klein om voldoende rendabel te zijn, hetgeen overigens voor het gehele Westfriese tuinbouwgebied geldt. De veelbesproken ruilverkaveling in het Geestmerambacht is en blijft voor dit gebied de enige oplossing, wil men tenminste de ook hier snel toenemende bevolking nog enigszins kunnen opvangen. Met deze verkave ling zullen echter enorme bedragen gemoeid zijn en zonder hulp van de Overheid zal men er dan ook nim mer komen. Dat het mogelijk moet zijn toont de verkaveling in de Waar land- en Slootgaardpolder. Dit is practisch het enige tuinbouwgebied dat reeds verkaveld is. Men heeft er voor 20 procent aan beteelbare opper vlakte gewonnen hetgeen per be drijf op een opbrengstvermeerdering kan neerkomen van f 500 h 60Ó per jaar. Theoretisch worden de kos ten met f 250 per jaar gedrukt, zo dat het bruto-inkomen gemiddeld met een kleine duizend gulden per bedrijf is gestegen. Een deel hiervan dient echter in eenheden tijdsbesparing te worden uitgedrukt. De kosten van de ruilverkaveling komen echter met een 30-jarige rente van 5 procent op het budget te drukken. Voor het Geestmerambacht liggen de zaken veel ingewikkelder, daar de De problemen schreeuwen echter om een oplossing" aldus de heer Dragt „de herkaveling zal zeer kostbaar zijn, en zeer vergaande financiële hulp zal moeten worden verleend.. Tenslotte besprak de heer Dragt in korte trekken de ontwikkeling van het fonds-wezen in de tuinbouw, waaraan onder meer door gemeenten, provincie, boerenleenbank en veilin gen steun wordt verleend en die bij de financiering van de geschetste pro jecten een belangrijke rol kunnen spe len. Fruitteelt Qe heer Osinga die enkele aspecten van de fruitteelt en de afzetmoge lijkheden voor fruit besprak kwam eveneens tot de conclusie dat in de fruitwereld nog veel te organiseren valt. Ook hier is het zo, dat slechts een klein overschot aan fruit het prijsniveau der producten onevenredig ver naar beneden kan drukken. Het blijft dus zaak alles in het werk te stellen teneinde deze overschotten naar het buitenland weg te werken, waartoe het nodig is dat de kwali teit aan de hoogste eisen voldoet. Sa nering in de fruitteeltsector is over het algemeen gewenst, alleen is het de vraag, hoe diep men in het ster ker particulier getinte fruitteeltwe zen in moet grijpen. Een feit is het dat ook hier vele bedrijven te klein zijn om economisch verantwoord te zijn en zou het wet telijk vastleggen van een minimum grootte voor deze bedrijven volgens de heer Osinga wenselijk zijn. Boven dien kan men hogere eisen gaan stel len inzake deskundigheid en opleiding in het vak van de fruitteler. Toch zag. de heer Osinga wel in dat deze interne verbeteringen allerminst een garantie zijn voor het lozen van de producten op de zo grillige inter nationale markt. Qr Grashuis was op deze congres dag de hekkesluiter der drie con gressprekers. In een wetenschappelijk diepgaand betoog dat in zijn compac te beknoptheid door velen der aan wezigen echter onmogelijk verwerkt kon worden pleitte hij voor rationele re bemestingsmethode, daar hem ge bleken was dat men in dit opzicht in ons land hier en daar nog zeer on kundig schijnt te zijn. Ook drong hij er op aan de bestaansmogelijkheid van het landbouwbedrijf ia Nederland veilig te stellen. De discussies die ten slotte gehouden werden verliepen in een geanimeerde sfeer. Congresvoor zitter was dr ir A. Vondelink. Het congres wordt vandaag voortgezet. De spanning in het Hoogovenschaak- tornooi te Beverwük stygt ten top, Na de zevendie ronde, die gisteren werd gespeeld, is de leiding in handen ge komen van onze landgenoten Bouw meester en Van Scheltinga, die even wel op de voet gevolgd worden door Pirc en Rellstab, terwyi Prins en Beui op de achtergrond blijven loeren op hun kansen. De sensatie van de dag vormde gis teren de partij tussen Bouwmeester en Vlagsma. Eergisteren had Kramer Kott- nauer in veertien zetten verslagen, doch Bouwmeester is er in geslaagd dit ogenschijnlijk niet te breken record te epenaren. Vlagsma was nl. zo vrien delijk op de veertiende zet een stuk cadeau te geven en gaf het toen uiteraard meteen maar op. Van Schel tinga had het heel wat lastiger. Tegen Kottnauer kwam hij weliswaar met een pion meer uit de opening vandaan, maar tot laat in de avond heeft hij nog moeten vechten om het volle punt uit de strijd te slepen. Pirc speelde een zeer moeilijke partij tegen Beni, die de Joegoslaaf met eigen wapenen bestreed. Hij paste nl. de Pirc-verdediging toe. Deze bleek weer zeer solide te zijn en zo was er voor Pirc geen doorkomen aan. Remise dus. Prins bleek tegen Kra mer weer eens ouderwets op dreef te zijn en dat leverde hem een welver diend winstpunt op. Rellstab had een bijzondere goede dag. Hij won gisteren zijn partij tegen landgenoot Klaeger op beslissende wijze en bovendien slaagde hij erin zijn afgebroken pari.ij De ambtenaar OM bij het kanton gerecht te Apeldoorn heeft in de zaak tegen de overwegwachter E.J.K. uit Apeldoorn, die voor de tweede maal binnen een jaar niet tijdig bij de nadering van een trein de bomen had gesloten, ernstige critiek geuit op de leidinggevende figuren bij de Nede-- landse Spoorwegen. De ambtenaar OM zeide, dat deze figuren schromelijk tekort schieten in hun taak, voldoende maatregelen te nemen voor de veilig heid van het publiek. De overwegwachter, die deze functie reeds 26 jaar vervult, zeide niets lie ver te willen dan naar een andere dienst te worden overgeplaatst. Voor dat het zover is zal hij echter eerst nog veertig gulden boete moeten be talen want de rechter vonniste con form de eis. De Nederlandse journalist Wim Dus sel, die met een scooter een wereld reis maakt, is in de Iraakse hoofdstad Amman, aangekomen. Sedert zijn ver trek uit Den Haag, op 1 Juli j.1. heeft hij reeds 17.000 kilometer afgelegd. tegen Prins na een secuur eindspel in winst om te zetten. Tenslotte werd zijn afgebroken partij met Beni remise, waardoor alles met elkaar genomen, de Duitser 2V<> punt rijker werd en daar door naar de vierde plaats steeg. De laatste ronden moeten hier wel de be slissing brengen. De stand is thans: Van Scheltinga en Bouwmeester 4%, Pirc 4 en 1 afgebro ken partij; Rellstab 4, Prins en Beni 31/9, Kramer en Kottnauer 3, Vlagsma 2 en 1 afgebroken partij; Klaeger 2. yOOR de Utrechtse rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 27-jarige kellner H. W. R. uit Baarn, beschuldigd van bedreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht. Tegen hem werd ge- eist acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd jvan drie jaar en toe zicht van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme. De bedreiging betrof zijn echtgenote, die hij in de nacht van 18 op 19 Octo- ber jl. met een fikse bijl zou hebben toegezwaaid onder de uitroep: „Loop eens weg, ik sla je hardstikke dood met dit bijltje, ik wil er graag twintig jaar voor zitten." Van dit gezegde kon de verdachte zich thans niets meer her inneren. Wel gaf hij toe, dat het waar geweest kon zijn omdat hij op die be wuste avond vijftien borrels had ge consumeerd. Toen hij bij zijn thuis komst hoorde, dat zijn vrouw op fa miliebezoek was, ontstak hij hierover in woede. De vrouw, die een allesbe halve prettig leven bij haar man leid de, had zich oorspronkelijk niet direct bedreigd gevoeld, maar toen zij het wa pen zag en de dreigende woorden hoorde, achtte zy het veiliger de poli tie te waarschuwen. Het over de ver dachte uitgebrachte rapport vermeldde, dat de man herhaaldelijk misbruik van sterke drank maakte. De pluimveehouderij in ons land heeft in 1953 een zeer bijzondere pres tatie geleverd, want Nederland is vol gens een mededeling van de Neder landse Pluimvee Federatie, de grootste exporteur van eieren in de wereld ge worden. Nog geen halve eeuw geleden, name lijk in 1907 voerde ons land nog meer eieren in dan uit. Blijkens opgave van het Nederlands Eiercontróle Bureau heeft de totale eierexport van Nederland in 1953 1.681.305.883 stuks bedragen, waarvan 1.609.584.578 verse kippeneieren. West-Duitsland was de grootste af nemer met 1.328 millioen stuks, gevolgd op grote afstand door Frankrijk met 96 millioen stuks. Italië 81 millioen en de Amerikaanse bezettingslegers met 51 millioen stuks. lezing met demonstratie door de heer J. J. RAVELLI, op Vrydag 15 Jan., 8 uur in de Vakschool. Entree f 0 70. Op de Dinsdagen 19 en 26 Jan., 2 en 9 Febr. 's avonds 7.45 u. in de aula van de Uloschool aan de Pasteurstr. geeft de heer H. J. ZAAL een cursus over „MUZIEK IN DE OPVOEDING" Kosten f 2, f 3, en f 4 (voor 4 avonden) Men kan zich vóór 15 Jan. a.s. opgeven bij Mej. E. S. Held, Singel 5 Om misverstand te voorkomen delen wjj mede, dat onze PRIJSVERLAGING VAN 50 alleen geldt voor de gisteren geannonceerde artikelen. KONINGSTRAAT 39 TEL. 2208 Adressen Bur. v. d. blad enz. worden uitsluitend ni 4 uur bekend gemaakt Een Kapitein Mobylette, met zadeltas, all risk, verze kerd tot 1 Juli '54, f 250. Burg. Houwingsingel 100. Een fornuis. - Meidoorn straat 172. Lange bontjas, am. opos sum, z. g. a. n., f 490.- □uinroosstraat 146. Herbouwplicht. Br. onder nr 31, Bur. van dit blad. Een prima spelend radio toestel, 3 banden, met pick- up en 30 platen, nieuw. Mo lenstraat 105. Een handnaaimachine f 55.-, een eiken machinétrap f25,- (Singer) en een wringer f 12,50 AdresKroonstraat 3. Prima Solex wegens om standigheden. Huijgensstr. 22. Jongens plusfour-pakje 9-10 jaar. Br. onder nr 29, Bur. van dit blad. Dienstmeisje, dagelijks van 8-12 uur. Aanmelden: Mevr. Meys, Jan Verfailleweg 4. op Maandag of Dinsdag a.s. tus sen 5 en 6 uur. Jongeman, in 't bezit ge tuigschrift Amb.school, zoekt werk als smid-bankwerker. Br. onder nr 25, Bur. van dit blad. Gevraagd: flinke jongen, 16-17 jaar, als leerling-ver koper en voor winkelwerk zaamheden. Woninginrichting Frits Coltof, Keizerstraat 32. Flinke werkster voor Maan dagmorgen. Tevens te koop prima emmerkacheltje f 10, Parallelweg 71. van Volg ook da regel voor een BRIL naar gedipl. vak-opticien Koningstraat 75 Zlekenfondsleveirancler. Garage voor kleine wagen, omtrek Sluisdijkstraat. Br. onder nr 32, Bur. v. d. blad. Mooi groot huis (Centrum), geschikt voor dubbelwoning of pension, voor kleinere wo ning. Br. onder nr 28, Bur. van dit blad. Heer zoekt kosthuis, geen beroeps. Br. onder nr 26, Bur. van dit blad. Net persoon met klein amb tenaarspensioen zoekt bijver dienste, onverschillig wat. Br. onder nr 33, Bur. v. d. blad. PROFITEERT VAN ONZE Op AL onze confectie krijgt U Wfj hebben nog enkele KONINGSTRAAT 31 TELEFOON 3582 HEDEN ONTVANGEN: waaronder: enz. enz. Deze meubelen, bekleed met de kunnen wij tegen zulke beste stoffen, aanbieden, dat wij U adviseren deze gelegenheid 1 niet voorbij te laten gaan, indien U meubelen h zoekt. Deze meubelen staan niet In onze etalages, doch zijn binnen te bezichtigen. DE SCHAKEL MOLENSTRAAT VRAAGT ZICHTZENDING. TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN TELEF. 2376 ALLEEN SPOORGRACHT 24 2. PERSOONS SCHUIMRUBBBER BEDDEN f 180.—, „Ik kan inderdaad wel zeggen, dat mijn collega Donker, prof. Van der Grinten en ik straks met een gematigd optimisme in het vliegtuig stappen. Wij gaan uiteraard met zekere verwachtin gen naar Willemstad. Dit wil niet per se zeggen, dat het overleg daar zal sla- De ministers Donker en Kernkamp vnTreds pr0f- Von der Grinten even «oor hun vertrek naar Curar «oor de besprekingen over de PTC De vraag naar bier neemt toe en de binnenlandse omzet der Nederlandse Bierbrouewrij Maatschappij N.V. Het bierverbruik per hoofd van de bevolking is echter nog steeds aan de lage kant. In 1952 werd in Nederland per hoofd gedronken 11,2 liter bier (16.2 liter in 1939), vergeleken met 64 r _'n Duitsland en 127 liter in Bel* gie Hieruit blijkt duidelijk hoe gering net bierverbruik in Nederland n°g steeds is, aldus het verslag over net boekjaar 1952/53 van de Heinekens Bierbrouwerij Maatschappy. Het Arnhemse gemeentemuseum 's ?r in geslaagd in November en Decem* ber 1954 en in Januari 1955 een expo* sitie te doen organiseren van ongeveer 50 werken van de beroemde beeldhoU' werZadkine. Zoals bekend heeft deze zelfde beeldhouwer het imponerend beeldhouwwerk „Verwoeste stad' Rotterdam gemaakt. |?r. f* A. Donker en prof. Van der Grinten naar Willemstad vertrok. waar zy als Nederlandse delegatie de z-g. „Kleine Commissie" overleg zullen plegen met de vertegenwoord» gers van Suriname en de Ned. AntiU® 1

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6