Departementen hebben nijpend tekort aan typistes Onbemande bommenwerpers naar Europa? Kaashandelaren kunnen weer een beetje lachen Wat men in Nederland rookt Kampioenschap biljarten Loting voor Engelse bekercompetitie Kippendief na wilde jacht gegrepen Brand in sanatorium te Appelscha Orgel te Krommenie beschadigd - - - 1 Achterstand van drie weken op de typekamer Wielerronde strandde op een landmijn Geen volledig prof-voetbal in Oostenrijk W ereldkampioenschap voetbal op televisie Op Schouwen-Duiveland Samenvoeging van kleine gemeenten Een dreigende staking in Vlaardingen Baby was niet aangegeven Politieagent schoot Limburg produceerde in 1953 twaalf millioen ton kolen Jaarwedde f 15.000 voor Haagse wethouders Chr. Hist. Unie bijeen Organist zoch tklan ten De B-61 Matador heeft geen startbaan nodig De omstandigheden zijn gunstiger geworden De cabaretière Emmy Arbous overleden Verzendingen per zeepost GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK DINSDAG 12 JANUARI 1954 (Van onze Haagse redacteur) rtFFICIEEL zijn het de Koningin, de ministers en de beide Kamers der Staten- u Generaal, die ons regeren. Daarom kijken we altijd met ontzag op naar het Koninklijk Palels In het Noordeinde, dat geen paleis meer is, maar de zetel van iet Internationaal Academisch Instituut; naar de departementsgebouwen rond om het Plein en op het Binnenhof, waar de ministers weer nieuwe wetten uit denken om ons leven gelukkiger te maken en naar de twee gebouwen, links en rechts op Den Haags oudste plein, de Eerste en de Tweede Kamer, waar kort geleden tot loonsverhoging en belastingverlaging besloten is yO is het officieel! Maar vraagt men aan de gewone burger, door wie hij geregeerd worden, dan antwoordt hij: door de ontelbare ambtenaren, die de ministeries dépendances, bijgebouwen, tot kantoren ingerichte flats en heren huizen bevolken. In eindeloze rijen fietsen zij des morgens uit de buiten wijken door de Laan van Meerder- voort, over de Loosduinseweg, deRijs- wijkseweg, de Bezuidenhoutsewqg naar de binnenstad om daar hun gewichtige werk te verrichten als administratief ambtenaar B 2e klasse, administratief ambtenaar A le klasse, schrijver, schrijver A, adjunct-commies met en zonder A, commies sec of commies A, hoofd-commies, adjunct-inspecteur, in specteur, referendaris 2e klasse, refe rendaris, hoofdcommies A met de per soonlijke titel van referendaris, refe rendaris met de persoonlijke titel van administrateur, of raadadviseur.... Zuid-Vietnam heeft zijn eerste wielerronde gekregen, of beter gezegd had zijn eerste wieler ronde. Zondagmiddag namelijk werd voor de eerste etappe ge start, maar Vietmin-troepen had den een landmijn op de weg ge plaatst, Welke tot ontploffing werd gebracht toen twee renners en de reclame-karavaan de plek reeds waren gepasseerd. De overige deelnemers en volgauto's zijn toen ijlings omgekeerd en in versneld tempo naar Saigon terug gereden. Nog slechts enkele jaren geleden hebben wij H. J. de Kleine Jr. te Zwolle zien deelnemen aan de biljartkam pioenschappen klein biljart te Seha- gen. Deze jongeman behaalde het kampioenschap en sindsdien is hij met de regelmaat van een klok gepromo- vèerd. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal hij te Amersfoort deelnemen aan de Ne derlandse kampioenschappen groot bil jart anker kader 47/2, waarhij bij zijn krachten kan meten met de sterkste biljarters uit ons land. De andere deelnemers zijn: Piet van der Pol, H. Metz, A. Mol, C. van Oosterhout, Kees de Ruyter, H. Scholte en L. G. J. Teegelaar. De loting voor de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie heeft het volgende resultaat opgeleverd: Wrexham of ScunthorpeLeeds Uni tedPortsmouth of Charlton Athletic; Manch. CityLeeds United of Totten- ham Hutspur; Stoke CityMiddles- brough of Leicester City; Burnley Newcastle United of Wigan Athletic; Plymouth ArgyleDoncaster Rovers; Lincoln City of WalsallPreston North End; Sheffield Wednesday of Sheffield UnitedChesterfield; Cardiff City Port Vale; ArsenalHastings United of Norwich City; Stockport County of Headington UnitedBolton Wanderers; West Bromwich AlbionRotherham United; West Ham UnitedBlackpool of Luton Town; Tranmere Rovers of Leyton OriëntGrimsby Town of Ful- ham; Ipswich Town of Oldlham Athle ticBirmingham City; Blackburn Ro vers—Brentford of Huil City; Everton Barrow of Swansea Town. „Volledige beroepsvoetbal in Oosten rijk zal niet kunnen worden inge voerd", aldus heeft de nieuwe presi dent van de Oostenrijkse Staatsliga, Frey, verklaard. Hij voegde er aan toe dat de zware belasting, die de verenigingen-moeten opbrengen, nl. 50 percent van de bruto inkomsten, het overschakelen van het premiestelsel op het „full time" professionalisme in de weg staat. Meer dan vijftig televisie-experts uit België, Gr. Brittannië, Denemar ken, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland en Zwitserland zijn in her hoofdkwartier van de Franse televisie maatschappij bijeengekomen voor een driedaagse conferentie. Zij kwamen overeen, dat zij hun programma's bij wijze van experiment voor drie maan den zullen relayeren. Dit betekent o.m. dat de wedstrijden van de eindronden van het tornooi om het wereldkam pioenschap voetbal op de televisie schermen gevolgd zullen kunnen wor den. INTERNATIONALE OEFENZESKAMP SCHAKEN TE AMSTERDAM De uitslagen van de gisteren gehou den eerste ronde van de internatio nale oefenzeskamp in Amsterdam lui den Barendregt (Ned.)Pirc (Zuidslavië) 01; Beni (Oostenrijk)Donner (Ne- derl.) 0—1; Van Geet (Nederl.) Stumpers (Nederl.) VaVa. \\7E betwijfelen nu echter heel sterk, of de gewone burger wel gelijk heeft, als hij de schuld in de schoenen van de ambtenaren met hun wirwar van rangen en standen schuift. Het zijn de typistes. Of om het nog precieser te zeggen: de vele kwieke, goed opgemaakte en charmante, Haag se jonge meisjes, dic eigenlijk typiste op een regeringskantoor hadden moe ten zijn, maar een andere werkkring prefereerden. Er heerst typistennood in Den Haag! Dat moet u niet uitvlakken; dat is niet iets om uw schouder over op te trek ken. Want in een blad van een der de partementen lezen we, dat de nood toestand catastrophale vormen aan neemt.... En onder „officiële mede delingen" wordt gemeld: „Uit de ge gevens van de afdeling Personeels voorziening van de Centrale Perso neelsdienst blijkt, dat in de laatste anderhalf jaar het aantal vacatures voor typistes bij de Rijksinstanties in Den Haag constant tenminste 200 per maand heeft bedragen, terwijl op som mige departementen of de typekamers doorgaans een achterstand van drie weken bestaat, hetgeen dus wil zeg gen, dat een „minuut" (dat is een con ceptbrief met alle op- en aanmerkin gen en verbeteringen erbij), welke b.v. op 15 September de typekamer be reikt, eerst op 6 October d.a.v. al dan niet gezuiverd van tikfouten ter tekening kan worden aangeboden". yERWONDERT u zich nu nog, dal het antwoord op een briefje, dat u aan een departement in Den Haag schreef, zo lang op zich liet wachten. Drie weken achterstand op de type kamer; maar vergeet niet, dat het onderzoek, dat uw briefje nodig maak te en het ontwerpen van het antwoord ook wei enkele weken in beslag neemt. Keulen en Aken zijn immers niet op één dag gebouwd. Wat zou er van het regeren terecht komen zonder typistes? 't Is te afgrij selijk om er aan te denken. De Centrale Personeelsdienst zit met de handen in het haar. Hij heeft alle geëigende middelen te baat genomen, om het tekort aan vrouwelijk perso neel aan te vullen. Hij houdt zich aan bevolen voor alle opmerkingen en sug gesties, die kunnen leiden tot voor ziening in de dringende behoefte aan typistes. En dat in een stad, waar dertigdui zend meer vrouwen zijn dan mannen. Goethe zei: „De vrouw lere bijtijds dienen: want alleen door te dienen komt zij tot heerschappij". Laat het jonge meisje dienen, vraagt men in Den Haag, maar dan als typiste op een departement. In verband met de structuurwijzi gingen ten gevolge van de watersnood ramp in Zeeland stelt de commissie van het reconstructieplan Schouwen- Duiveland voor, door opheffing van de kleinste gemeenten het aantal gemeen ten aanzienlijk te verminderen. De commissie stelt voor Renesse, Haam stede en Burgh samen te voegen, en te doen grenzen aan een grote gemeente Oostelijk daarvan met Scharendijk, Se- rooskerken en Kerkwerve als centra Reeds staat vast, dat Zierikzee een af zonderlijke gemeente zal blijven. Het zelfde geldt voor Bruinisse, Sirjans- land, Nieuwerkerke, Oosterland en Ouwerkerk worden echter samenge voegd. De commissie bepleit tenslotte een stelsel van binnendijken of extra beveiliging bij eventuele rampen. Het plaatsen der bewoning op terpen, waar geen dijken kunnen worden gelegd en doelmatig dijkbeheer. Een zogenaamde „wilde" staking is gistermorgen uitgebroken bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmest- fabriek te Vlaardingen. Gistermiddag werd de staking na een bespreking tus sen de directie met de vertegenwoor digers van de vakverenigingen voorlo pig weer opgeheven. Mocht vandaag echter geen overeen stemming worden bereikt, dan is een staking van langere duur, waarbij 1300 tot 1500 personen zouden zijn betrok ken, niet denkbeeldig. Het conflict zou in hoofdzaak gaan ever de beloning van de continu-arbei- ders, wier werktijden van 48 tot 42 per week zijn teruggebracht en van de semi-continu-arbeiders, wier werktijden daalden van 48 tot 46 uur per week. De vakorganisaties zouden van oor deel zijn, dat de voorstellen die door de Stichting van de Arbeid zijn gedaan, als redelijk moeten worden erkend, ge zien het feit, dat deze voorstellen in feite worden gedekt door enkele advie zen van de stichting, die door haar on langs voor andere gevallen zijn ver strekt. Ter secretarie van de gemeente Da len moesten dezer dagen gegevens worden verzameld voor het opmaken van een overlijdensakte voor een baby, die in de maand November in het ziekenhuis in Coevorden was geboren. Bij het verzamelen dier gegevens bleek, dat van de geboorte van deze baby geen aangifte was gedaan bij de ambtenaar van de burgerlijke stand Het lijkje is op last van de officier van Justitie in beslag genomen. Er zal sectie op worden verricht. Han gende het onderzoek konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. De 65-jarige D. de B. is Zondag avond door de politie te Rotterdam gearresteerd, zij het na enige moeite en twee waarschuwingsschoten. De veehouder C. van der E. aan de Hoofdweg te Rotterdam waarschuwde een agent van politie, dat er een vreemde fiets op zijn erf stond. De agent dacht onmiddellijk aan een kip pendief, die de laatste tijd de kust on veilig maakte. Terwijl hij op weg was naar Van der E., zag hjj een fietser aankomen, wiens fietstassen bol stonden Hg sommeerde hem halt te houden, maar de wielrijder ging nog harder rijden De agent leende toen een fiets van een passerende vrouw en loste twee waar schuwingsschoten. Ook dit bleek niet te helpen, maar kort daarop achter haalde hij de dief. In de zijtassen bevond zich een aan tal bij de veehouder gestolen kippen. Omstreeks vijf uur gistermiddag is brand uitgebroken in de apotheek van het sanatorium „Beatrixoord" te Ap pelscha. De brandweer van het sana torium en die van Appelscha werden terstond na het ontdekken van de brand gewaarschuwd. Zij konden het vuur na circa een uur meester worden, zodat alleen de apotheek uitbrandde. De aan grenzende operatiekamer kon behou den worden. Uit voorzorg werd een aantal vrouwelijke patiënten uit in de nabijheid van de apotheek liggende ba rakken naar andere delen van het sa natorium overgebracht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat, toen men in de apotheek bezig was met aether, deze vloeistof vlam heeft gevat. Blijkens gisteren gepubliceerde cij fers heeft de gezamenlijke kolenpro- ductie van de Limburgse mijnen in het rfgelopen jaar 12.296.646 ton bedraagt. De totale jircductie in 1953 lag 235.655 ton lager dan die over 1952. Van de totale productie in 1953 kwam voor rekening van de Staatsmijnen rond 7 millioen ton. De particuliere mijnen verdeelden het quantum als volgt: de Oranje Nassaumijnen bijna 2% millioen de Laura en Vereniging 1.366.600. Domaniale 515.555 en de Wil lem Sophie 40i.000. De Haagse gemeenteraad heeft giste ren met 23—4 stemmen een verhoging van de wethouderssalarissen van 10.700 tot 15.000 goedgekeurd. Te genstemmers waren de twee leden van de CPN-fractie en de heren Lem (KVP) en Diepenhorst (Arb.). De heer Lem achtte in deze tijd, waarin zuinigheid en soberheid gebo den zijn, een dergelijke „buitensporige verhoging" van de jaarwedden on verantwoord. De heer Diepenhorst achtte het tijd stip van de verhoging uit psychologi sche overwegingen onjuist. De burge meester zeide in zijn repliek o.m., dat voor de wethouders, gezien het zeer vele werk, dat het ambt meebrengt, „de vrije tijdsbesteding geen probleem is". In een onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid, de heer F. H v. d. Weetdting gehouden vergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam heb ben de afgevaardigden van de Christe lijk Historische Unie der Noordhol landse afdelingen besloten bij de ko mende verkiezingen voor de Provin ciale Staten in de Slatenkringen Den Helder, Hoorn, Alkmaar en Zaandam met een gelijkluidende lijst uit te ko men. Verder zal met een gelijklui dende lijst worden uitgekomen in de Statenkringen Haarlem en Velsen en in de Statenkringen Hilversum en Nieuwer Amstel. Bovendien zal men in de Statenkring Amsterdam met een lijst uitkomen, zodat in totaal vier lijsten zullen worden samengesteld. Tijdens deze bijeenkomst werd de groslijst voor deze vier lijsten samen gesteld, waarop ongeveer 100 namen voorkomen. KROMMENIE. De politie heeft de hand gelegd op de reserve-organist van het RK kerkkoor, de 16-jarige J. uit Assendelft, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan vernielingen van or gel- en kerkmuziek. Reeds eerder wa ren deze onverklaarbare feiten ge constateerd. Toen de politie hierin werd gemengd kon Zondag jl. klaar heid in deze zaak worden gebracht. Na afloop van de dienst moesten alle le den van het koor zich naar het politie bureau begeven en daar werd gecon stateerd. dat de jeugdige J. de dader moest zijn. Ofschoon hij enige malen ontkende, viel hij later door de mand. Hij verklaarde hiertoe gekomen te zijn om de aanschaffing van een nieuw orgel te bewerkstelligen, welke order dan, naar hij hoopte, geplaatst zou worden bij de hiervan geheel onkun dige Alkmaarse firma, waar hij in dienst is als leerling orgelbouwer. Om zich niet alleen tot het orgel te .bepa len had hij het verscheuren van mu ziek tot een bedrag van enige honder den guldens gedaan om de schijn van zich af te wenden. Hoe ernstig de fei ten ook zijn. is het gelukkig dat het hier een jeugdig persoon betreft, want gedachten zochten in een geheel ande re richting. lil (Van een luchtvaartmedewerker) JN AMERIKA wordt aan de onbe mande bommenwerpers veel aan dacht besteed. Dit blijkt wel hieruit, dat op het ogenblik reeds vijf ver schillende typen van onbemande bom menwerpers in aanbouw zijn, namelijk de Martin B-61 Matador, de Northrop Aan het einde van de eerste week in het nieuwe jaar kon worden vastgesteld, dat de zuivelhandel zich gunstiger liet aanzien dan weken tevoren. Hoewel nog geenszins van een opgewekt beeld kon worden gesproken, ging men toch over het algemeen met meer optimisme de markt op. Dit had tot gevolg, daarbij gesteund door de lage productie van kaas, dat de prijzen in de afgelopen week iets aantrokken en dat de handel over het algemeen redelijk kon worden genoemd. De mo gelijkheid bestaat ook, dat de rede van Eisenhower de kaashandelaren heeft doen inzien de situatie niet zo donker te bekijken als in de laat ste weken werd gedaan. Ook het feit, dat de regering erin geslaagd is de regeringsvoorraden elders te plaatsen, waardoor deze dus niet op de binnenlandse markt terecht zullen komen, blijkt van veel in vloed te zijn op de prijsontwikkeling van de oude kaas. Voor practisch alle soorten oude kaas zijn de prijzen verhoogd en naar het zich laat aanzien, zullen in de handel in oude kaas toch nog wel redelijke resultaten behaald kunnen worden. Die indruk krijgt men des te meer nu blijkt, dat de voorraden wer kelijke oude kaas niet zo groot zijn. In de week van 24 t.e.m. 31 December jl. werd opnieuw kaas bij de rege ring ingeleverd (alleen Edammerkaas 40+maar nu de prijs voor de Edam merkaas 40+ zich gunstig gaat ont wikkelen zullen deze inleveringen ook wel tot het verleden behoren. Produ centen kunnen hun kaas nu beter op de vrije markt plaatsen, aangezien zij daar een hogere prijs kunnen bedingen. Hoe moeilijk het is zich een indruk te vormen omtrent de productie van zuivelproducten blijkt wel uit het feit, dat, alhoewel algemeen werd aange nomen, dat deze productie zich in ieder geval bóven het niveau van 1952 zou blijven bewegen, in de week van 20 t.e.m. 26 December jl. minder kaas werd gemaakt dan vorig jaar het ge val was. De belangrijk lagere produc tie van Edammerkaas 40+ was hier aan in hoofdzaak debet. De productie van kaas bedroeg in de hier boven bedoelde week 1693 ton tegen 1699 ton in de overeenkomstige week in 1952. Ook de boterproductie daalde belangrijk. In één week tijds werd on geveer 220 ton boter minder geprodu ceerd. Het productiecijfer ligt belang rijk onder het niveau van 1952. De handel in boter kon over het geheel genomen in de afgelopen week vlot worden genoemd en men slaagde erin de prijs zelfs met 10 cent per kg te verhogen. Ook de voorraadpositie moet gunstig genoemd worden, temeer ook waar elders in de wereld belangrijke transacties tot stand kwamen. Zo con tracteerde Rusland opnieuw met De nemarken de levering van 5000 ton boter, waarmede de Denen sinds Juli 1953 15.000 ton boter aan Rusland hebben verkocht. Mede door het geringe aanbod kon den de Noordhollandse Edammers 40 op de kaasmarkt te Alkmaar een ho gere prijs noteren. Moest inen vorige week genoegen nemen met een gemid delde prijs van f 1.73 per kg, thans wist men er f 1.76 per kg van te ma ken. 5 o O «O <X> O 195' in O i O «o Cfc O m Ifl \C\ O O fH Vtrbrufkci/ftr» fitr hoofd ktr atro/kl/tp fit/ /09f itwvc*» »4iOS SIGAREN aantal stuk* w SGAAETTEM aantal «tukt <ERFTA&A« «antoi «9 ---i ?4. GULOEN S totaal écbruik Aan de hand van gegevens van het C.B.S. hebben wij voor u een grafiek samengesteld, waarin het 'tabaksverbruik per hoofd der bevol king per jaar is aangegeven. Wal de hoeveelheid betreft, ziet men dat het sigarenverbruik na de oorlog wel is opgelopen, doch het voor oorlogse peil nog lang niet heeft bereikt. Sigarettenverbruik bevindt zich in een nog steeds stijgende lijn, terwijl het gebruik van kerftabak terugloopt. De bedragen, die per jaar per persoon aan tabaksartikelen worden besteed zijn eveneens langzaam stijgende. Voor de goede orde zij nog vermeld, dat voor het jaar 1953 de peri ode December 1952November 1953 is genomen. Op de Leeuwarder zuivelbeurs kon den eveneens hogere prijzen worden gemaakt. De officiële notering werd vastgesteld als volgt: Goudse Volvet f 1.95 tot f 1.96;: Edammers 40 f 1.74 tot f 1.76 per kg. Tijdens de beurs bleek, dat ook hier het aanbod niet groot was en het waren vooral de Edammers 40+, die een aanmerke lijk betere prijs wisten te noteren. Ingezet op f 1.76 per kg, ging de kaas reeds vrij spoedig tegen f 1.78 per kg van de hand. Voor Volvette Goudse kaas bleek goede belangstelling te bestaan en over het algemeen gingen de aangeboden partijen van de hand tegen prijzen van f 1.97 tot f 1.98 per kg. Ovqr het algemeen ligt de Volvette kaas, „sterker" in de markt dan de 40+ Edammers en naar hét zich laat aanzien zal deze situatie wel bestendigd blijven, aangezien aange nomen mag worden, dat nu de prijs voor de Edammers 40+ zich heeft her steld, meer 40+ kaas zal worden ge maakt, hetgeen uiteraard zal gaan ten koste van ae Volvette kaar, waarvan dan dus minder kan worden aangeboden. Of deze veronderstelling echter be waarheid zal worden moet worden afgewacht, want het is uitermate moeilijk zich een indruk te vormen omtrent de toekomstige productie van zuivelproducten, temeer ook waar de opbrengsten van andere uit melk ge produceerde artikelen (zoals bijv. ge condenseerde melk) immer een rol blijven spelen. [)E cabaretière Emmy Arbous - Emi- lia Johanna Maria Henke - is in de nacht van Zondag op Maandag op 54-jarige leeftijd in haar woning te Amsterdam overleden. Zij speelde mee in het cabaret van Wim Sonneveld. doch is als gevolg van haar ziekte reeds de afgelopen week niet opge treden. Emmy Arbous, die op 28 Juli 1899 te Amsterdam werd geboren, 'maakte als kind met een dansensemble een tournee door Europa. Zij bezocht twee jaar een dansschool in Bud^pest. In 1916 keerde zij terug naar Nederland, trad op in de operette van Pauwels en Kreeft, daarna in die van Nap de la Mar. Vervolgens ging zij naar het Rotterdams toneel van P. D. van Eysden. Jaren lang is Emmy Arbous opgetreden in operettes, o.a. van Bos kamp en Van Aerschot, in revue en cabaret. Van 1935 tot 1940 was zij werkzaam bij de VARA. In die tijd speelde zij bovendien een deel van het seizoen in het ensemble Bouber. In 1940 trad zij weer op bij dit en semble. Daarna o.a. in het gezelschap van Van Aerschot en Bijlevelt. Na de -oorlog trad zij wederom toe tot het ensemble Bouber. Sedert 1946 was zij verbonden aan het cabaret van Wim Sonneveld. Enkele van haar belang rijkste rollen zijn geweest: Rita in „Allerzielen", Jo in „Op hoop van ze gen", en de vrouwelijke hoofdrol in „Voerman Henschel". Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ss. „Raki" (21 Jan.); Ned. Nw. Guinea: ms. „Banta" (4 Febr.); Ned. Antillen: ms. „Willemstad" (19 Jan.); Suriname: ss. „Cottica" 20 Jan.); Unie van Z.-Afrika en ZW. Afrika: ms. „Starling Castle" (16 Jan.); Canada: ss. „Rijndam" '23 Jan.); Zuid-Amerikass. „Hornero" (20 Jan.); Brazilië: ms. „Burgsparren- berg" (19 Jan.); Uruguay: ss. „Maas land" (18 Jan.); Australië: via En geland (16 Jan.); Nieuw Zeeland: via Engeland (16 Jan.). Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van post pakketten geven de postkantoren. Dit is de Martin B—61 Matador, de eerste onbemande bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht. Behalve van een straalmotor wordt, tijdens de start nog gebruik gemaakt van een raketmotor. Op het kielvlak is een vork-antenne zichtbaar, die dienst doet bij de radiografische besturing. B-62 Snark, de Bell B-63 Rascal, de B-64 en B-65, waarvan er één de North-American Navaho is. De meeste van deze onbemande bommenwerpers staan nog op de geheime lijst. Alleen van de B-61 Matador zijn enige ge gevens met foto's vrijgegeven. Volgens berichten zouden de Ameri kanen overwegen om in de loop van dit jaar enige squadrons Matadors naar Eur.opa te sturen. Of zij in En geland dan wel in West-Duitsland ge- stationneerd zullen worden, is niet bekend. Het is echter niet onmogelijk dat wij de onbemande Matador straks óók in ons luchtruim zullen kunnen waarnemen. Wij willen daarom over deze merkwaardige bommenwerper iets meer vertellen. Het meest opzienbarende kenmerk van de Matador is, dat deze start van af een speciaal geconstrueerde start wagen, die door een truck kan wor den getrokken. Dit betekent, dat deze toestellen dus géén speciale vliegvel den vereisen met kilometerslange startbanen. Practigch overal waar men de startwagen kan neerzetten, kan de Matador opstijgen. Evenals zulks tij dens de oorlog met de Duitse V-2's het geval was, zijn dergelijke ver plaatsbare startplaatsen vrijwel niet te bombarderen. Hoe de Matadors landen weten wij niet. Want voor zover bekend zijn zij niet van een landingsgestel voor zien. De onbemande bommenwerpers werden van af de grond bestuurd met behulp van radio en radar.; Zij zullen zeer hoge snelheden moeten behalen, willen zij niet voor vijande lijke straaljagers een gemakkelijke prooi zijn. Men heeft wel eens ge zegd, dat deze radiografische bestuur de toestellen door een vijand met be hulp van stoorzenders gemakkelijk van hun baan af te brengen zijn. Waarschijnlijk echter heeft men ook dit probleem thans opgelost. Alsde Amerikanen onbemande bommenwer pers naar Europa gaan zenden, dan mogen wij veilig aanemen, dat zij het experimentele stadium reeds te bo ven zijn en dat hopen wij ook maar, want anders zou het in het Europe se luchtruim vrij gevaarlijk worden met al die onbemande radiografische- bestuurde machines. Men zal er in ieder geval goed aan doen, deze 'toe stellen ver buiten de bestaande lucht wegen te houden QE B-61 MATADOR is voorzien van een straalmotor waar de lucht voor aangezogen wordt via een gleuf, die zich onderin de romp van het toestel bevindt. Bij de start wordt bo vendien nog gebruik gemaakt van een zware raket, die later wordt afgewor pen. Deze startraket veroorzaakt een grote steekvlam en zal ongetwijfeld veel lawaai maken. Uiterlijk lijkt de Matador veel op een gewoon vliegtuig. Zij heeft terugwijkende vleugels en staartvlakken, die op een hoge snel heid duiden. Het enige vreemde dat wij aan het toestel zien is de afwezig heid van een cockpit, waarvoor in de plaats enige antennes aangebracht zijn dic dienst doen bij de radiografische besturing. Onbemande vliegtuigen zijn dikwijls knal-rood geverfd, zoals ook het geval is met de onbemande Hellcats, waar mee in Amerika geëxperimenteerd wordt. Deze fel-rode kleur is echter speciaal aangebracht opdat andere vliegtuigen ze goed kunnen zien en weten, met een onbemand vliegtuig te doen te hebben. In oorlogstijd zullen zij dan ook stellig evenals andere vliegtuigen gecamoufleerd worden. Niet alleen onbemande bommenwer pers, maar ook onbemande jagers worden in Amerika gebouwd. Daar zijn bijvoorbeeld de Hughes F-98 Fal- con en de Boeing F-99 Bomarc. Deze toestellen zijn eigenlijk niet veel meer dan projectielen. Want zo'n F- 98 bijvoorbeeld kan door een Convair F-102 delta-straaljager worden meege voerd en op grote hoogte worden ge lanceerd, waarna zij radiografisch naar haar doel geleid wordt. Het zijn al deze onbemande machines, die de „druk op de knop oorlog van de toe komst inderdaad mogelijk zullen ma ken. Straalvliegers zullen eens wellicht in atoomvrije schuilkelders diep onder de grond hun machines besturen, die hoog in de stratosfeer de luchtoorlog uitvechten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te SchoonhovenJ. de Lange te Nunspeet. Aangenomen naar Rotterdam-FeijenoordTj. Alkema te Laren beek. Bedankt voor Hasselt: A. Breure te Zegsveld. Bedankt voor Schoonhoven J. T. Doornenveld te Oene. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Arnhem: P. op den Vel de te Murmerwoude en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Tweetal te Rotterdam-C.: W. Heerma te Gro ningen en J. H. Velema te Zwolle. Tweetal te Zeist: M. Baan te Dord- ix-cht en I. de Bruyne te Hilversum-C. Geref. kerken. Bedankt voor Utrecht: J. Nawijn te Aalten. Geref. gemeenten. Aangenomen naar Lethbridge (AI- berta, Canada): M. Heerschap te Wa- geningen. Baptisten gemeenten. Aangenomen naar Vrieselo: H. Th. Pluvier te Ennen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3