Om het behoud van een kind India wenst bijeenkomst van Algemene Vergadering VN In kort bestek Engeland houdt vast aan het Atlantische Pact Ho Tsji Minh bood Letourneau nimmer vrede aan DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: Gen. Naguib voorstander van een Arabische federatie Noors korvet bracht Sovjettreiler op Voorbesprekin gen Grote Vier zijn voortgezet President Auriol nam wraak Oskar Straus [83 jr.] overleden De Arabische Liga steunt Egypte Voor personeel van de gemeenten Toestand in Korea eist overleg Lord Simon overleden Vrije verkiezingen conditie voor Duitse eenheid Eden hoopt op concessie van Rusland Tragische dood van een luchtvaartpresident Een en twintig doden bij vliegramp in Columbia KUNST EN CULTUUR Zware gevechten bij de grens van Thailand Indonesische voorlichters naar Nederland Wapens voor Jordanië Adenauer en Ollenhauer werden het niet eens Regeling ziektekosten De Koningin en prinsessen zijn weer thuis DINSDAG 12 JANUARI 1954 jfjar van officiële zijde te Nieuw Delhi wordt vernomen, heeft de In diase regering verzocht, de Algemene Vergadering der V.N. vóór 22 Februari bijeen te roepen. In een boodschap aan mevrouw Pan- dit de voorzitter van de vergadering, wordt gevraagd, de afgevaardigden moedig en „een redelijke tijd vóór de ontbinding van de neutrale repatnë- Een Noorse korvet heeft Zondag een Russsche treiler. die in Noorse territoriale wateren zou hebben ge vist naar de Noordelijke havenplaats Vardö opgebracht. Aanvankelijk poog de het Russische vaartuig, dat uit Moermansk afkomstig was, de wijk te nemen Na een aantal waarschuwings schoten konden de Noren echter aan boord van de trailer komen. Groot-Brittannië heeft destijds bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag een geding over de uitgebreid heid van de Noorse territoriale wate ren aanhangig gemaakt, nadat een aantal Britse treilers door de Noren was aangehouden en beboet. In De cember 1951 gaf het Hof als zijn oor deel dat Noorwegen het recht had zijr. territoriale wateren te begrenzen met Inachtneming van vooruitstekende landtongen. De Sovjet-Unie trekt de grens van haar territoriale wateren op negentien km uit de kust. Volgens het semi-officiële Zuidslavi- sche persbureau Jugopress zal president Tito in de loop van de eerste helft van dit jaar een officieel bezoek aan Turkije brengen. Onder het motto „Limburg mijn land" hebben de Limburgers, wonend in de Belgische hoofdstad, Zondag een prettige culturele feestavond gehouden. Declamators, zangers, musici, acteurs en volksdansers uit Belgisch en Neder lands Limburg kwamen voor het voet licht. Te Somerset, bij Kaapstad, heeft een predikant «verklaard, dat de dagen van de blanke zendeling in Zuid- Afrika zijn geteld. „Er is een toene mende wrok in Afrika tegen de blan ke. Vroeger werden zendelingen met open armen verwelkomd. Doch onlangs toen ik Oost-Afrika bezocht, zag ik daarin grote verapdering.De ropraan Gré Brouwenstijn zal de ko mende maanden onder auspiciën van de stichting „Een uur muziek'',, een aantal paedagogische concerten op Ne derlandse scholen geven. Zij zal wor den begeleid door de pianist Piet Pij nenborg. Voorts heeft de stichting voor dit doel geëngageerd Willem Andries- sen. Herman Schey (bas) en het duo Nap de KlijnAlice fHeksch. De VARA geeft deze wéék weer een uit voering in concertvorm van de beken de opera „Macbeth" van Verdi. Gis teren zijn in Djakarta besprekingen begonnen over de Japanse herstelbeta lingen aan Indonesië. Voor het eerst na de oorlog is een Deense handels delegatie naar Azië gereisd en in Dja karta aangekomen. Er bestaan plan nen voor een geregelde verbinding met helicopters tussen Zweden en Denemarken. Vandaag wordt op Van der Giessen en Zn's scheepswerf te Rotterdam een voor een Finse maat schappij gebouwde tanker overgedra gen. Het schip meet 10.541 brt. De schroef heeft 130 omwentelingen per minuut. De „New York Herald Tri bune" heeft er bij de Ver. Naties op aangedrongen een internationaal fonds te doen stichten, dat de zorg op zich kan nemen voor militairen, die zijn ge wond in de oorlogen, die in naam van de VN zijn gevoerd (bv. in Korea). De wereldbevolking groeit met onge veer 70.000 mensen per dag. Velen zijn ondervoed. Om het voedseltekort op te heffen adviseert een Amerikaanse organisatie synthetische voedingsmid delen te produceren. In een proeffa briek zijn reeds enige honderden kilo's kunstvoedsel vervaardigd. Zon dagmiddag is een agent van po- htie in de Kattensloot te Amsterdam geraakt. Toen hij zijn uniformpet, die was afgewaaid, wilde grijpen, struikel de hij over een langs da walkant lig gende kabel en viel in het water. Een bewoonster van de Mechelsestraat treeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit haar woning een handtasje is gestolen, onder meer inhoudende 750 dollar aan reischeques en een Ameri kaans paspoort. Het paspoort is later teruggevonden in een tuintje in de om geving. Wegens landloperij heeft de Haagse politie de 50-jarige plateel bakker A. van V. aangehouden. Van ,v- werd aangetroffen in een bloembak m de nabijheid van de Provinciale u Scheveningse strand ter hoogte van het monument, is Zon dag een soort gascylinder gevonden. Hij onderzoek bleek het voorwerp een rookbom te zijn, gevuld met carbid. ho voormalige Gaullistische minister van Oorlog, André Diethelm, is gisteren 'n de ouderdom van 57 jaar te Parijs overleden. Deze vooraanstaande politi cus voegde zich in Londen bij generaal He Gaulle. Prins Bernhard en mi nister Mansholt hebben gistermiddag receptie bezocht, welke het hoofd- ringscommissie" in Korea bijeen te roepen. Het mandaat van deze com missie waarin Indiase, Poolse, Tsjecho- slowaakse, Zwitserse en Zweedse ver tegenwoordigers zitting hebben, loopt op 22 Februari af. Zoals bekend is de commissie er niet in geslaagd, alle problemen betreffende de krijgsge vangenen op te lossen. In de Indiase nota wordt voorts gezegd, dat de im passe in de onderhandelingen ter voor bereiding van de voorgenomen poli tieke conferentie over Korea ook een bijeenroeping van de Algemene Ver gadering noodzakelijk maakt. De Indiëfs in Korea werken intus sen aan een plan, om de gevangenen die niet naar huis willen terugkeren, op 22 Januari a.s. aan het communis tische en het geallieerde opperbevel over te dragen zonder dat er bloed vloeit. Generaal Thimaya zou terug keer tot de toestand van voor Septem ber willen aanraden; de gevangenen zouden dan tot nader besluit onder de hoede van beide partijen moeten blijven. In Londen hoopt men, dat de Alge mene Vergadering snel zal besluiten, de vrijlating der gevangenen door het geallieerde opperbevel goed te keuren. Lord Simon, oud-minister van Bui tenlandse Zaken van Engeland, is Maandag op tachtigjarige leeftijd in een ziekenhuis te Londen overleden. De overledene was een overtuigd liberaal. Hij begon zijn carrière als advocaat en was een der beste juristen van zijn tijd. In 1931 werd hij onder MacDonald mi nister van Buitenlandse Zaken, ging daarna over naar Binnenlandse Zaken en kreeg in 1937 als opvolger van Cham- berlain Financiën onder zijn beheer. Van 1940 tot 1945 was hij voorzitter van het Hogerhuis. Zijn activiteit was het grootste in de tijd van de troon afstand van koning Edward VIII, de huidige hertog van Windsor, en tijdens de crisis van Munchen. Hij was er van overtuigd, dat Chamberlains politiek van verzoening de beste was, omdat de Westelijke mogendheden daardoor tijd wonnen. Een van de merkwaardigste gebeur tenissen in zijn leven was zijn onder houd met Rudolf Hess die tijdens de oorlog in zijn eentje naar Engeland vloog. Prof. Amintore Fanfanl, een vurige ka tholieke sociale hervormer, die de steun geniet van De Gasperi en andere leiders der chr. dem. partij, wordt genoemd als formateur van een nieuw Italiaans ka binet. de bestuur van de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan der vereniging in de Trofeeënzaal van de Amstel Brouwerij te Amsterdam hield. In 's Gravenhage is gisteren op de leeftijd van 68 jaar onverwacht over leden dr ir W. J. H. Harmsen, oud- turecteur-generaal van de Rijkswater staat. in Casablanca zijn acht jonge Marokkanen gearresteerd wegens het schrijven van dreigbrieven aan koop heden, waarin geld werd gevraagd vo°r „de strijd tegen de vijanden van ons volk". ADN meldt, dat een 126- jarige jager in Siberië, Otto Geiker, nog steeds op jacht gaat en reeds meer dan tweehonderd beren heeft gedood. Geiker is volgens ADN het oudste lid van het collectieve jachtbedrijf „Het Rode Oosten". Gisteren werden de voorberei dende besprekingen voor de con- ferentie van de Grote Vier in de Amerikaanse sector van Berlijn voortgezet. Men ziet hier de Russische afgevaardigde, Dengin, bij zijn aankomst voor het ge bouw van het Amerikaanse Hoge Commissariaat. Als de Sovjet-Unie van haar zijde garanties zou vragen tegen een her enigd Duitsland, zou het Westen ge heel bereid zijn die te bestuderen, zo voegde Eden hieraan toe. Hij wees op de reeds bestaande garanties te gen aanvallen, o.m. vervat in het VN- handvest en het Brits-Russisch vriend schapsverdrag van 1943. ^NTHONT EDEN, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een radiorede verklaard, dat het Wes. ten nooit het Atlantisch Pact zou op geven om overeenstemming met de Sovjet-Unie te verwerven en dat het zou blijven staan op vrije verkiezin gen in geheel Duitsland ais „eerste voorwaarde" voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit bondgenootschap (het At lantisch Pact) dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand be dreigt, niet opgeven", zo zei hij. Eden meende, dat 'de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als er toen een Atlantisch Verdrag had bestaan. Vrije verkiezingen voor Duitsland noemde hij „de enige methode" om een representatieve Duitse regering te krijgen, waarmee de vier mogend heden een regeling voor Duitsland zouden kunnen bespreken. Hij hoopte, dat de Sovjet-Unie op de vier-mogena- hedenconferentie in Berlijn het Wes ten op dit punt tegemoet zou komen. Auriol, Frankrijks scheidende president, schepte er een genoe gen in om op de receptie voor de Franse pers, welke op de Champs Elysées gehouden werd, de ca mera van een der persfotografen te hanteren, om nu eens de, persvertegenwoordigers zelf in het blitzlicht te zetten. Bij een vliegtuigongeluk in de Ver. Staten zijn Zondagavond twaalf per sonen omgekomen. De inzittenden keerden huiswaarts van de eenden- jacht. Het toestel stortte, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleu gels, neer bij Shreveland in de staat Louisiana. Een der slachtoffers is de r.cht en zeventigjarige Thomas Bra- niff, president van de „Braniff Air lines". Sinds 1932 was bij zijn lucht vaartmaatschappij geen enkel dodelijk ongeval voorgekomen Braniff had in 1938 zijn enige (twin tigjarige) zoon verloren bij het ver ongelukken van een particulier vlieg tuig. Ook zijn enige dochter, Jeanne, ontviel hem. Zij stierf bij de geboorte van haar eerste kind in 1948 en haar man overleed een jaar later. Zijn maatschappij heeft rüiffi vier duizend man in dienst. In de provincie Caldas van Columbia is een Columbiaans vliegtuig neerge stort. Achttien passagiers en drie be manningsleden vonden de dood. Bij Albacete in Spanje is een vlieg tuig, dat trachtte een noodlanding te maken, verongelukt, waardoor de drie inzittenden om het leven kwamen. De bekende Oostenrijkse componist van operettes Oskar Straus is gisteren te Bad Ischl in de ouderdom van 83 jaar overleden. Hij werd 6 April 1870 te Wenen geboren ontving zijn oplei ding aldaar en in Berlijn en was thea terdirigent in verschillende plaatsen. Hij schreef o.m. een ouverture en eén vioolsonate, maar behaalde veel meer succes met zijn operettes, waar van speciaal „Ein Walzertraum" ver maard werd. Verder staan enkele opera's op zijn naam, o.a. .Colom- bine". Straus heeft vele opera's van het lichte genre geschreven. Van zijn ópe- rette's is „De chocoladen soldaat", die meer dan veertig jaar geleden werd geschreven, de bekendste. Oskar Straus was van geboorte een Oostenrijker. Hij verkreeg in 1938 het Franse staatsburgerschap, om later Amerikaan te worden. Hij vertoefde van 1930 tot 1932 in New York en Hol lywood. Straus was ook de componist van het bekende „La ronde", uit de gelijk namig Franse film. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gedurende een half uur met de Russische ambassadeur te Washington, Zaroebin, gesproken over Eisenhowers voorstel tot stichting van een atoombank. Het contact zal worden voortgezet. De voormalige Franse minister voor Indo-China, Letourneau, heeft in de nationale commissie van de M.R.P., de volksrepublikeinse partij, verklaard, dat de leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh, hem nooit een vredes aanbod heeft gedaan. Letourneau zei- de, dat hij voortdurend had getracht „zich met de vijand in verbinding te stellen" zonder ooit antwoord gekre gen te hebben. Volgens Letourneau kan de Indo- chinese oorlog in achttien maanden afgelopen zijn, indien het Franse par lement krachtig verklaart Indo-China niet te zullen verlaten totdat de veilig heid van de verbonden staten is ver zekerd. Er zijn hevige gevechten gaande bij Dong Heb, vijftig kilometer ten Oosten van de stad Savannakhet in Laos. Verscheidene bataljons van de Vietminh pogen momenteel het gebied van Sa vannakhet en Senom op de rechteroe ver van de Mekong te omsingelen. Aan vallen op Senom zijn tot dusverre met hulp van de Franse luchtmacht afge slagen. De regering van Laos heeft aan Thailand toestemming gevraagd, om voedsel over Thailands gebied van Sa vannakhet naar Vientiane te mogen brengen, nu de normale verbinding over de Mekong is uitgevallen. Ver wacht wordt, dat de regering van Thai land het verzoek zal afwijzen, omdat zij vergeldingsmaatregelen van de kant van Ho Tsji Minh verwacht. Zeven hoofdambtenaren van het In donesische ministerie van Voorlichting, die een reis van drie maanden door de Verenigde Staten hebben gemaakt om een studie te maken van de massa communicatie, het dagbladwezen en „public relations", zullen morgen voor hetzelfde doel in ons land aankomen. Tijdens een vierdaags verblijf zullen de Indonesische voorlichters o.a. een be zoek brengen aan de Rijksvoorlichtings dienst, een dagblad en aan een om roepvereniging in Hilversum. Zondag zullen zij hun reis door een aantal Westeuropese landen voortzetten. FEN METSELAAR uit Palermo op Sicilië, de 21-jarige Gaetano Priulla, heeft een merk waardige weddenschap afgesloten. Hij heeft na melijk met zijn baas ge wed, dat h(j diens kleine Fiat binnen zes maan den geheel zal opeten, met uitzondering van de banden. Als het Gaeta no gelukt, krijgt h(j een nieuwe auto van die baas. De Palermonen geven de jonge metse laar wel een kans, om dat zijn maag zo sterk moet zijn, dat hij ge makkelijk scheermesjes spijkers en stukken glas kan consumeren. Ieder z'n meug, zei de zeug. Wist u, dat tegen die arbeider in Nijmegen, die die muis heeft op- wegens dierenmishan deling is opgemaakt? "pE NEW YORK is een electronisch brein gedemonstreerd, dat in enkele seconden Russi sche volzinnen in fraai Engels kan vertalen. Ge leerden van de universi teit van Georgetown hebben het apparaat ontwikkeld uit een elee tronisch brein, dat werd gebruikt voor het op lossen van mathemati sche en kernphysische problemen. De machine kan met vrijwel iedere taal overweg, vooropge steld, dat zij daarop wordt ingesteld. Mac- Carthy's commissie wil, naar verluidt, de Georg- townse geleerden ver antwoording laten af leggen voor het feit, dat de machine ook Russisch verstaat. QE AMERIKAANSE sol daten over de gehele wereld zal binnenkort ge vraagd worden, hoe zij hun uniform wensen. Dat kan een charmant en operette-achtig geval worden. Helaas zal een commissie van fantasie loze generaals in New York hun opvattingen bestuderen en er het laatste woord over zeg gen. MEN IS IN ons land op het ogenblik proe ven aan het nemen met het prepareren en ver duurzamen van munt biljetten, om deze meer tegen slijtage en ver vuiling bestand te ma ken en daardoor hun levensduur te verlengen. Het zijn inderdaad dik wijls uitermate onsma kelijke en onaesthetische vodjes, welke men in de hand gedrukt krijgt. Het beste is natuurlijk ze zorgvuldig in een fris geboende en stevige brandkast te bewaren, maar ja £)E MEXICAANSE autoriteiten hebben, gelast, dat de inheemse brandewijn Mezcal niet meer in kruiken, maar in flessen zal worden verkocht. Deze kruiken worden namelijk ge maakt uit de zwarte aarde van het schier eiland Tehuantepee, welke radio-actieve stof fen onder meer uranium, blijkt te bevatten. Twee jaar geleden hebben vier Russische schepen ge noemde aarde als „bal last" meegenomen en weldra werd de belang stelling zo groot, dat de kruiken Mezcal met wagonladingen de grens overgingen. Het bleek echter spoedig, dat men zich meer interesseerde voor de kruiken zelf dan voor de inhoud. Daar hééft de regering nu een stokje voor gestoken. J)E DUITSE Volkswa genfabriek heeft een nieuw middel gevonden om de Duitse automobi listen tot grotere ver- keersdicipline te prikke len (en om reclame te maken). Iedere maand wordt voortaan een Volkswagen beschikbaar gesteld voor de grootste heer in het verkeer. De regering gelooft echter niet, dat dit de juiste methode is. Zij heeft juist de politie opdracht gegeven krachtiger op te treden tegen verkeers- woestelingen, daar zt) meent, dat alleen angst voor de Hermandad de wegen veiliger zal kun nen maken. In de Verenigde Staten, die hoorn des overvloeds, waar men in tal van steden zeven televisieprogramma's kan opvan gen, bestaat in de huiskamers wel eens een min of meer ernstig verschil van mening over de keuze van een programma. De hieruit voortvloeiende hete discussies ontaarden meermalen in het grijpen naar vazen, deegrollers en andere tastbare argumenten. Ge weet, hoe licht ontvlambaar de atmosfeer in de dage lijkse woonkamer is. Om dit te voorkomen hebben de laboratoria van Allen B. du Mont te New York, die nergens voor terugdeinzen, een televisietoestel ge bouwd met een scherm, waarop twee hele programma's tegelijk kunnen worden opgevangen. Men heeft er een gepolariseerde bril bij nodig, zoals bij driedimen sionale films wel wordt gebruikt, en een koptelefoon, welke het geluid van slechts één der programma's weergeeft. Echt huiselijk. Men kan dus voortaan ongestoord in één kamer tegelijkertijd naar een opvoering van „Hamlet" én naar een lezing over moderne schilderkunst kijken en luisteren. Of, zo ge wilt, naar het vervolg televisiespel over Rinus de Ruimtevaarder én naar dat over Marcus de Machtige Meester-detective. Heerlijk, u verveelt zich nooit meer en komt zelfs nooit meer aan boek of krant toe. Maar bespaar in vredesnaam het arme Europa deze nieuwe vinding President Naguib van Egypte heeft zich in een vraaggesprek met het Egyptische regeringsblad „Al Goum houria" uitgesproken voor een spoe dige vorming van een federale Arabi sche staat. „Indien er echter zekere belemmeringen een dergelijke éénwor ding in de weg staat, aldus Naguib, „moeten de Arabieren tenminste hun buitenlandse, strategische en economi sche politiek op dezelfde leest schoei en". Een politiek van afzijdigheid en aarzeling noemde de Egyptsche pre sident onverenigbaar met de tegen woordige omstandigheden. De defensieraad van de Arabische Liga, waarin de ministers van buiten landse Zaken en Defensie van de leden-staten zitting hebben, heeft gisteren gesproken over plannen om te komen tot éénwording op het ge bied van bevelvoering, bewapening en uniformen. Een voorstel om Jordanië wapens te verschaffen om zich te ver dedigen tegen „Israëlische aanvallen" De raad van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat hij Egypte vol ledig steunt in zijn geschil met En geland over de steunpunten in de streek van het Suezkanaal. De raad is teleurgesteld over het feit, dat de kwestie nog steeds niet is geregeld, en de gevoelens van de Arabieren op een dergelijke manier getrotseerd en uitgedaagd zijn. Ook zijn bijzonderheden bekend ge maakt over het voorstel van Irak, om een Arabische statenbond te stichten. Volgens dit plan krijgt de voorgestel de federatie als voornaamste taak, een verenigde buitenlandse, economische en defensiepolitiek te scheppen en zich verder met andere, nader overeen te komen kwesties bezig te houden. De raad heeft uitgesproken, dat de Arabische landen zich niet plotseling kunnen verenigenhet plan eist ge leidelijke uitvoering, maar alle staten moeten erin geloven er» streven naar verwezenlijking. De Westduitse Bondskanselier dr Adenauer heeft Maandag een uur ge sproken met de leider der Westduitse socialistische partij, Ollenhauer. Daar bij is de politieke toestand in alge mene trekken besproken, zo is officieel medegedeeld. Waarschijnlijk is gesproken over het wetsontwerp voor de uitvoering van het Westduitse aandeel in de Europese verdedigingsgemeenschap. De Bonds regering wil dit voorstel drie dagen vóórdat de Grote Vier in Berlijn bij een komen, in de Bondsdag doen be handelen. De socialisten zijn hier fel tegen gekant, omdat zij er een na delige uitwerking van op de conferen tie vrezen. De beide staatslieden zijn het niet eens geworden. Ollenhauer heeft ook met Pames Conant, de Ame rikaanse hoge commissaris, gesproken. FNIGE DAGEN lang heb- ben Oostenrijkse medici zich vol spanning afge vraagd, of het hun zou mo gen gelukken, het leven te redden van een kleine acht jarige jongen uit Innsbruck, die dreigde dood te bloe den. Het kind lijdt aan de gevreesde bloedersziekte. Toen het op 2 Januari een tand had laten trekken, bleek de bloeding niet te stelpen te zijn, zodat bet kereltje heel langzaam ver zwakte en tenslotte in le vensgevaar verkeerde. Uit eindelijk is met een spe ciaal vliegtuig een bijzon der geneesmiddel uit de Verenigde Staten aange voerd. Nadat hij hiermee gisteravond was ingespo ten, is het bloeden opgehou den. Zijn toestand was ech ter nog allerminst gunstig. De artsen durfden dan nok niet verklaren, dat zij de strijd hadden gewonnen. Maar er is weer nieuwe hoop voor de kleine jongen. De strijd om het behoud van het kereltje is spannen der geweest dan een avon turenroman. Het geneesmid del, dat hem kon helpen, moest worden gehaald uit Detroit, waar het in het la boratorium van de staat Michigan wordt vervaar digd. Een speciaal vliegtuig zou het naar Europa bren gen. Door een samenloop van omstandigheden kwam het echter te laat op het vliegveld van Massachusetts aan om terstond naar Frank fort te kunnen worden d°or- gezonden. Te Frankfort was toevallig wel een pakje met entotof voor pokken aanwe zig, dat de zelfde verpakking had als het verwachte mid- deL Men zag dit pakketje aan voor de verlangde zen ding en bracht het terstond per vliegtuig naar Munchen en vandaar per auto naar Innsbruck Intussen worstelde boven de Atlantische Oceaan een vliegtuig met zwaar weer. Het was op weg naar Europa met aan boord het juiste pakje. Toen het Frankfort bereikte, kon het niet landen, omdat ook daar zware stormen woedden. Twee uur bleef het toestel rondcirkelen, voordat het een landing kon wagen. Maandagmorgen in de vroegte kon tenslotte, een auto van het Amerikaanse consulaat te Munchen met het zo vurig begeerde medi- aijn naar Innsbruck rijden om daar redding te brengen. Uur na uur had men daar geworsteld om het kereltje te behouden. Men diende het kind transfusies van bloedplasma toe, dat niet ouder mocht zijn dan drie uur. Tijdelijk slaagde men er in, de bloeding te stelpen, maar na een poos begon zij opnieuw. Er heerste grote blijdschap in het kinderzie kenhuis te Innsbruck, toen de Amerikaanse auto na een zware rit over de dikbe- sneeuwde Alpenpassen ten slotte de reddende medicijn aanbracht. Gisteravond nog heeft men de jongen een injectie toegediend. Betrek kelijk kort daarna hield het bloeden op. Er was echter nog allerminst reden voor overdreven optimisme, ge zien de slechte toestand, waarin het kind verkeerde. Maar er was weer hoop. werd goedgekeurd, evenals een plan voor een gezamenlijk defensiefonds, om militaire operaties te bekostigen. Hammarskjoeld, de secretaris-gene.- raai der V.N., heeft voorgesteld, dat Israël en Jordanië directe onderhan delingen zullen beginnen ter beslech ting van de tussen beide landen han gende geschillen. De raad van de Ara bische Liga heeft zich over dit voor stel beraden. Naar verluidt zal het antwoord aan Hammarskjoeld een af wijzing behelzen. Men wenst dit recht streekse contact niet, zolang de Ara bische vluchtelingen niet naar hun woonplaatsen in Israël kunnen terug keren en hun geen schadevergoeding wordt uitgekeerd. De plannen om in Noord-Holland (uitgezonderd Amsterdam) een ziekte kostenregeling ten behoeve van ambte naren in gemeentedienst tot stand te brengen, verkeren in een zover gevor derd stadium, dat deze regeling waar schijnlijk met ingang van 1 Maart in werking zal kunnen treden. Voorlopig is de regeling geldig voor de gemeenten Haarlem, Medemblik, Krommenie en Callantsoog. De reden van het samengaan van deze gemeenten ligt in het feit, dat voor een spoedige afwikkeling van de procedure het gewenst is, dat zij slechts door enkele gemeenten wordt aangedaan. Andere gemeenten (vijftig hebben reeds medegedeeld, dat zij zullen toe treden) volgen later. De administratie zal gevestigd worden ter gemeente secretarie te Haarlem, deze zal het no dige personeel ter beschikking stellen. De naam van het nieuwe instituut zal zijn „Instituut Ziektekostenvoorziening ambtenaren ten behoeve van het per soneel in dienst van gemJenten in Noord-Holland". Volgens het voorstel zullen de ge meentebesturen twee procent en ook de individuele deelnemers twee procent bijdragen. Het deelnemerschap geeft recht op geldelijke uitkeringen ten be hoeve van deelnemers en hun gezinnen van percentages der kosten voor ge nees- en heelkundige behandeling, tandheelkundige, chirurgische, specia listische en verloskundige hulp. De per centages zullen worden vastgesteld in verhouding met het aantal dienstjaren. Gistermorgen om 10.50 is H. M. de Koningin met de vier prinsessen, na een uitstekende reis, uit Grindelwald aan het station Baarn gearriveerd. Prins Bernhard was daar ter begroe ting aanwezig en het was een hartelijk weerzien. De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. C. den Hol lander. begroette daar eveneens H. M. de Koningin en de prinsessen. V.S.-TORPEDOBOOTJAGERS IN ROTTERDAM Gisteren arriveerden voor een werk bezoek van zes dagen in Rotterdam Amerikaanse torpedobootjagers „McGowan" en „Rich". De schepen kwamen van Rouaan. Woensdag is er een ontvangst voor de bemanning, op het stadhuis.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7