Vragen staat vrij Als er crisis komt in de V.S. ABDIJSIROOP r SCHEEP V A ARTBERICHTEN Zal de Nederlandse uitvoer worden getroffen Assistente Terugslag in geheel West-Europa De amandel Gezag of macht Boekenhuis DIE beestjes in uw boeken zijn vermoedelijk boekenluizen. Scha delijk zijn ze niet. U moet die boe ken eens flink uitkloppen en drogen, dan verdwijnen ze vanzelf. Wij ne men aan, dat uw boeken al vrij oud Vergoeding? De alimentatie Maatschappelijk werk Reparatie Wreed Bacteriën Boos Tentmodel Kindefkoett Marie Cremers 80 jaar PimPam Pom en de graafmachine DOKTERS ADELAIDE HUMPHR1ES Luister eens naar Radioprogramma WOENSDAG 18 JANUARI 1954 E hebben, schrijft een lezer, met al die feestdagen vele lekkernijen gegeten waarin amandelen waren verwerkt Maar hoe en waar groeit de amandel? Deze noot is uit China afkomstig. De amandelboom is onge veer 8 meter hoog, heeft kale en soms doornige twijgen en een fijn gezaagd blad. Tussen Maart en April bloeit de boom met bijzonder ge liefde roze bloemen. September October komen er perzikachtige vruchten, waarvan de pitten de be kende amandelen zijn. Inderdaad kunnen sommige mensen de aman del slecht verdragen en komt bij veelvuldig gebruik ook wat narig heid voor. De amandel bevat name lijk het vergif amygdaline die bij ontleding blauwzuur afscheidt (al leen de bittere amandel). In ons land groeit alleen een heel kleine sier-amandel in beschutte tuinen op het Zuiden. £)EZE begrippen, lezer, worden nog al eens door elkaar gebruikt. Hetgeen gevaarlijk is. Macht tracht steeds overmacht te bereiken, ten koste van recht en billijkheid. Een kat, die een vogel te pakken heeft, heeft macht over die vogel. Gezag is iets anders. Dat berust op persoon lijk overwicht. Gezag moet men zich verwerven. Vaak ziet men dat iemand (bijvoorbeeld een onderwij zer) die geen gezag heeft, dit ver vangt door macht. De gevolgen kent u. Het is juist in de opvoeding zo belangrijk, dat er gezag is. Echter geen macht. Een kind voelt het ver schil zeer goed aan, zonder te kun nen zeggen, waarom. Aan werkelijk „gezag" onderwerpt het zich. Tegen vormen van machtsuitoefening pleegt het verzet. zijn, want alleen in oude boeken zult u ze vinden. J?EN meisje werkt bij haar me vrouw voor dag en nacht. Als zodanig is ze ook aangenomen. Dus nadrukkelijk met kost en inwoning. Nu gaat die mevrouw echter vaak 3 of 4 dagen weg en stuurt het meisje dan naar haar moeder, de moeder van het meisje dus. Ze geeft over deze dagen echter geen ver goeding. Is dat juist? Nee, dat is niet juist. Het meisje heeft er wel degelijk recht op, dat haar over de dagen waarop ze noodgedwongen bij haar moeder is, een vergoeding voor de gederfde kost en inwoning wordt gegeven. Deze vormen im mers een onderdeel van het over eengekomen loon? Voor de premies van de sociale wetten worden deze vergoedingen ook als loon gerekend. JNDIEN een zoon werkelijk alimen- tatie-plichtig is t.o. zijn ouders, bestaat er een mogelijkheid dat hij een zeker bedrag naar ons land kan overmaken, ook als hij emigreert. De autoriteiten die zijn emigratie aanvraag in behandeling hebben, kunnen hem daar wel over inlich ten. JNDERDAAD kan de jeugdige leze res die gaarne een school voor maatschappelijk werk wil bezoeken, daar studeren voor verschillende mogelijkheden. Jeugdzorg behoort daar ook toe. Het studieplan is niet voor alle scholen gelijk, maar op 3 of 4 jaar zal ze moeten rekenen. Evenwel, voor toelating is als regel H.B.S., of een gelijkwaardig diplo ma nodig. Met Mulo-opleiding wordt men slechts bij hoge uitzondering toegelaten. TJW woning is gevorderd, goed. Maar dat ontheft de eigenaar niet van zijn reparatie-plicht (on derhoudsplicht). De gemeente kan dit laten herstellen als hij weiger achtig is, voor zijn rekening. Maar zelf kunt u thans ook gebruik ma ken van de eenvoudige procedure, door hem voor de kantonrechter te dagen. Maar niet zelf die reparatie laten uitvoeren en van de huur penningen afhouden, want dat geeft huurschuld.met alle nare gevol gen. J-JET is inderdaad wreed en dom wat de mevrouw waar uw dochtertje werkt, gedaan heeft. Uw man is in een sanatorium geweest en genezen ontslagen. Op de dag dat uw man thuis kwam, vroeg ze een dagje vrjj. Daardoor vernain dè dame van de ziekte van uw man en ontsloeg het meisje" met het oog op besmetting van de kinde ren". Inderdaad dwaasheid. Uw ge nezen man kan niemand meer be smetten. Die mevrouw is dom en wreed. Men komt genezen patiënten toch al weinig te hulp. Sommigen hebben de grootste moeite om weer- aan de slag te komen. Maar een op vatting als deze is toch wel erg. Helaas is er niets aan te doen, want voor huispersoneel is geen toestem ming voor ontslag nodig. Indien die dame eens even haar arts vraagt, zal ze horen dat er geen enkele vrees meer behoeft te be staan. LEZERES heeft eens gehoord en gelezen dat veel ziekten worden verwekt door bacteriën. Nu vraagt ze waarom men geen middel kan vinden om alle bacteriën te doden. Nu is die vraag natuurlijk niet te beantwoorden. Maar de vraag is er een die bij meerderen leeft, die er evenwel niet over spreken. Het ont staat door misverstand. Want zonder het bestaan van bacteriën.zou elke vorm van hoger plantaardig en dierlijk leven op aarde onmogelijk zijn. Ze bewerken o.m. de rottings- en gistingsprocessen, spelen een be langrijke rol bij de spijsverteringen zo meer. Er is maar een betrekke lijk kleine groep bacteriën schade lijk. Soms wordt de ene bacterie bestreden met een andere. Wij kunnen er in deze rubriek natuurlijk niet dieper op in gaan. Maar een soort bacterie-vrees is onjuist. Zonder bacteriën zou u bij voorbeeld ook uw glaasje wijn moe ten missen. £)E echtgenote van een lezer werd voor enkele weken opgenomen in een ziekenhuis. Omdat er drie kinderen zijn, nam lezer (hij slaag de erin) een betaalde hulp. Hetgeen hem best bevallen is. Maar nu zijn er verschillende familie-leden boos, omdat men hun niet heeft ge vraagd om te helpen. Of die boos heid redelijk is, of was lezer fout, wil hij weten. Wij zouden precies zo hebben ge daan als lezer. Die familie heeft het natuurlijk best bedoeld. Allereerst dit: het feit dat de familie zich met uw zaken bemoeit is al fout, want het gaat de familie niets aan wat u doet. Zou een familielid u hebben geholpen, dan bestond de kans op twee half-verzorgde huishoudens. Al te intieme inmenging in een familie-huishouden geeft zeer veel kans op strubbelingen. Wat u deed was goed. J-JET is zeer zeker mogelijk om zelf een tent te maken. Bij de ANWB, afd. kamperen, kunt u een boekje met tekeningen en aanwijzingen krijgen. Indien u gewoon geel ka toen wilt nemen, dan gaat dat wel, al zouden wij dan toch liever een dubbëldak maken. Dat gaat nog eenvoudiger dan het maken van eeh enkeldakstent. Met bepaalde vloei stoffen kunt u dan wel zorgen, dat de tent waterdicht wordt. Zowel de tent als het tweede dak waterdicht maken. Zorg voor flinke inslagen en spaar geen geld op het grondzeil. Want geen of een slecht grondzeil is een kwestie van zelfmoord. Wilt u per se ongebleekte katoen hemen, kies dan de dichtst geweven soort. Tentlinnen (vooral geen markies doek) is echter niet zo heel veel duurder. Waarom zoudt u dit niet nemen? Dan bent u zeker van uw zaak. Dit tentlinnen is al waterdicht als u het koopt. MENTOR. (Van onze economische medewerker) PRESIDENT EISENHOWER heeft zich in het begin van deze week via radio en televisie tot het Amerikaanse volk gewend en o.m. ge zegd, dat zijn regering alles zal doen om de welvaart te handhaven. M.a.w. de Amerikaanse regering zou gereed zijn om een eventuele depressie te bestrijden door het nemen van de juiste tegenmaatregelen. Zij wil niet toelaten, dat Amerika een land wordt, waar hoogconjunc tuur en depressie elkaar afwisselen. Door een depressie in de V.S. zal de koopkracht daar natuurlijk verminderen: zowel bij de producenten als bij de consumenten. De eerste reactie zal zich dus voor Nederland aftekenen in de vorm van een daling van onze uitvoer naar de V.S., een uitvoer, die let wel voor een belangrijk deel uit consumptie artikelen bestaat, welke een min of meer luxe karakter dragen denk aan onze bloembollen QNZE UITVOER naar de V.S. is de laatste jaren belangrijk, nl. 8% van de totale uitvoer. Na de Belgen, Duit sers en Engelsen zijn de Amerikanen dan ook onze beste klanten. Het zal echter niet blijven bij een vermindering van onze export, recht streeks naar de VS. Want al onze klan ten- en om de voornaamste te nemen - geheel West-Europa ziet een deel van zijn uitvoer verdwijnen. De terugslag hiervan op het economische leven van ieder land maakt de respectieve eco nomieën zwakker, waardoor ook de uit voer sterk zal worden beïnvloed. Vooral omdat onze export voor zo'n groot deel uit zwakke goederen be staat, luxe goederen a:h:w:, die men in geval van nood best kan missen. Een Amerikaanse depressie zal zich onherroepelijk ook weerspiegelen in geringere aankopen in de grondstoffen landen (Afrika, Azië, Zuid-Amerika). De prijzen op de wereldmarkt zullen dalen, de koopkracht van die grondstof fen-landen wordt geringer, hetgeen on ze uitvoer rechtstreeks beïvloedt ma3r ook indirect, omdat onze klanten even eens minder leveren aan die grondstof- fenleveranciers. Zo is er dus eigenlijk sprake van een ketting-reactie, die steeds meer invloed op onze handel kan uitoefenen en daar door natuurlijk op onze productie, onze welvaart. Hoe diep zo'n depressie in het buitenland op onze handel wel kan in grijpen bewijzen de cijfers van de crisis van 1929. In 1929 was onze uitvoer f 2 milliard, in 1930 f 1.7 milliard, in 1931 f 1.3 milliard, in 1932 f 0.8 milliard, in 1933 f 0.7 milliard. Een val dus tot 1/3. Een ander uitvloeisel is, dat de con currentie van de Amerikaanse industrie veel feller wordt. De Amerikaan zal proberen zijn in het binnenland terug lopende afzet aan te vullen door een grotere afzet in het buitenland en dit kan alleen door lagere prijzen. De hieruit voortvloeiende moordende concurrentie zal een nieuwe slag bete kenen voor onze exporteurs en uitein delijk ook voor de ondernemers op de binnenlandse markt. Wie niet onmid dellijk zijn afzet wil zien verdwijnen, moet meegaan met de prijsdaling. De winsten worden hierdoor kleiner maar ook de werkgelegenheid. Hoe minder wij én geheel West-Euro pa van de Amerikanen kunnen kopen, omdat onze koopkracht zwakker is ge worden, des te minder kunnen de Ame rikanen weer van ons kopen. De roep om importquota en om hogere invoer rechten, die nu al zo luid in de V. S. klinkt, zal steeds meer effect sorteren. Uit dien hoofde alleen al is een afsnij ding van onze export te verwachten. Natuurlijk wordt ook het Ameri kaanse steunprogramma minder. Wel is dit thans een militaire steun (in 1952- 1953 liefst plm. f 27 milliard aan de ge hele wereld) maar hij is gratis en zo doende een welkome ruggesteun voor de zich bewapenende landen, waaron der ook Nederland. Een vermindering van onze uitvoer naar de V.S. is niet alleen een slag voor onze fabrikanten met alles wat daaraan vastzit, maar ook voor onze deviezenpot Wij zullen minder dollars verdienen; dollars met een volledige convertibili teit, waarvoor wij overal in de wereld kunnen kopen, wat wij hebben willen. Een teruggang van onze dollarvoor- raad zal er tenslotte bovendien tge lei den, dat de teugel weer strak wordt aangehaald; de vrijheid ten opzichte van bepaalde dollarinkomsten zal geheel verdwijnen. Het resultaat is uiteindeiyk, dat onze economie het loodje legt. Het is echter niet onze bedoeling de indruk te wekken, dat er een depressie voor de deur staat in ons land. Eind December hebben wij duide lijk laten uitkomen, dat een ge matigd optimisme over onze economie in dit jaar verantwoord is. Van buiten af kan er echter roet in het eten worden gegooid. Vooral door de V.S., wier economische invloed zo enorm groot is, omdat dit land met zijn grote, rijke bevolking zo ontzaglijk veel koopt in het buitenland. Wij hebben dus slechts duidelijk wil len maken, dat onze economie heel erg afhankelijk is van de Amerikaanse eco nomie. Die economie van Uncle Sam toont momenteel merkwaardige hiaten: er is stilstand, zelfs op bepaalde ter reinen een kleine achteruitgang. De re gering in de V.S. zal echter alles in het werk stellen om de vaart er weer in te krijgen (openbare werken, belasting verlagingen. credietverruimingen). Wij kunnen niet beter doen dan daarop te vertrouwen. Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met 's werelds beste hoestsiroop (Advertentie, Ing, Med.) De dichteres en schilderes Marie E. Cremers, wonende te Bussum, is giste ren 80 jaar geworden. Op haar twin tigste verjaardag begon Marie Cre mers met het schilderen uit liefheb berij. Zij kreeg les van Georgine Schwartze, een zuster van de bekende Thèrèse Schwartze,, tegelijk met de schilderes Lizzy Ansingh. Daarna bezocht zij de academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Ongeveer zestig jaar ge leden kwam de schilderes naar Bus sum, waar zij nog steeds woont. Door haar grote vriendschap met Albert Verwey, een der grote figuren van de tachtigers, kwam zij nader tot de Ne derlandse litteratuur en legde zij zich toe op het schrijven van gedichten. Op Verwey's aansporen ging Mary Cremers haar gedichten uitgeven. Haar bundel verscheen onder de titel „Weer lichten". Een vijftal jaren geleden ver scheen bij Meulenhoff haar eerste boek „Mijn jeugdherinneringen". Haar schilderkunst drukte Marie Cremers vooral uit in het portrettekenen en het schilderen van landschappen en aqua rellen. Vele vrienden, w.o. de dichter A. Roland Holst kwamen haar geluk wensen. 13 Professor Splitser was een knap geleerde, die niet alleen zijn hersens wist te gebruiken, maar ook z'J"han" den. Nauwelijks had hij zijn plannen voor een graafmachine op papier uit gewerkt of hij nam de tekening mee naar zijn werkplaats om daar aan bouw van het apparaat te beginnen. En weldra was hij zo verdiept in zijn werk, dat hij vergat te eten en te sla pen. Billie en Kareltje wisten natuur lijk; van dit alles niets. Zij stonden weer evenals de vorige dag bij de kuil eni probeerden deze een -beetje dieper te maken. Ze probeerden het wel, maar het lukte niet erg best. Steeds weer raakten de schop van Billie en het houweel van Kareltje in elkaar verward en om het nog erger te maken, was daar ook de kettin® waarmede de twee booswichten aan ef' kaar geketend waren. Tenslotte W&J het geduld van Piet Pakkum uitgeput „Schei er maar mee uit", riep hij wan hopig. „Zulke stomme puttengraveri heb ik nog nooit meegemaakt. Niet zo zwaaien met die schop, denk toch om je vriend", waarschuwde hij Billie Maar de waarschuwing kwam te laai en Kareltje kreeg een klap niet <J9 steel van de schop tegen zijn achter- hoofd. „Jullie zoudt een goed figuur slaan in een lachfilm", riep Plet p^. kum. „Er valt hier niets te lachen, bromde Billie, die zijn vriend weer hielp opstaan. „Er valt hier helemaal niets te lachen". Adinda, 11-1 van Kalimantan naar Su- rabaja Aldabi, 11-1 van Hamburg te Antwerpen Aldegonda, 12-1 van Pladju te Bangkok Arendskerk, 12-1 van Aden te Suez Argos, 11-1 van Livorao te Napels Armilla, 12-1 te Pladju Al- cyone, 11-1 van Rio de Janeiro naar Las Palmas Alphard, 12-1 te Las Palmas Alpherat, 11-1 te Las Palmas Ara- steldiep, 11-1 van Aden naar Ummsaid Amstelland, 12-1 van Rio de Janeiro te tlheos Arnedijk, 12-1 te Corpus Christi Bantam, 11-1 van Surabaja naar Se- marang Bloemfontein, 10-1 van Port Elisabeth te East London Boissevain, 11-1 van Mauritius naar Lorenzo Mar qués Bonaire, 11-1 van Barbados naar Trinidad Borneo, 11-1 van Boston naar New York Boschfontein, 11-1 van A'- dam naar Mombasa Boskoop, 12-1 van A'dam te Trinidad Caltex Leiden, 11-1 van Sidon te R'dam Celebes, pass. 11-1 Minikoy naar Suez Clavella, 11-1 van Curagao naar Oran Ceronia, pass. 11-1 Sabang naar Singapore Diemerdijk, 11-1 van R'dam naar Hamburg Dui- vendrecht, 11-1 van Hamburg naar R' dam Eos, 12-1 van Oran te Savona Felipes, 13-1 van Pladju te Djakarta ver wacht Gordias, 11-1 van Bremen te A'dam Helder, 11-1 van Tampa te Ant werpen Jagersfontein, 11-1 150 mijl zuid-zuidwest van Kaap Blanco naar Las Palmas Johan van Oldenbarnevelt, pass. 11-1 Pantellaria naar Port Said Laagkerk, 10-1 n.m. van Marseille naar Boulogne Laertes, 11-1 van Belawan naar Suez Lekkerkerk, 11-1 te Koilt- holttam Luna, 11-1 n.m. te Beyrouth Lemsterkerk, 11-1 van Bremen te Lon don Lombok, 12-1 van San Francisco te Balboa Maas, 12-1 van Piraeus te Alexandrië Madoera, 11-1 n.m. te Khoramshar Marisa, pass. 11-1 Kaap St Vincent naar Stanlow Marpessa, 11-1 van Pladju naar Balik Papan Mod- jokerto, pass. 11-1 Jebel Teir naar Bela wan Maasdam, 10-1 van Port au Prince naar Carthagena Nieuw Holland, 11-1 van Hongkong naar Singapore Niger- stroom, ll-i van Hamburg te A'dam ver wacht Orestes, 11-1 van Hamburg te Antwerpen Poseidon, 13-1 van New York te Curagao verwacht Rijnkerk, 10-1 te Bremen Rijnland, 13-1 van Z. Amerika te IJmuiden verwacht Sala- tiga, 12-1 van Tegal te Djakarta Stad Alkmaar, ll-l van Narvik naar R'dam Sunetta, 9-1 van Yokohama naar Tara- kan Salland, pass. 11-1 Finisterre naar St Vincent (KV) Sloterdijk, 12-1 van Newport News te Antwerpen Teucer, pass. 11-1 Minikoy naar Aden Teire- sias, 11-1 van Gibraltar naar Liverpool Van Spilbergen, 11-1 te A'dam Waal, 12-1 van Oran te Antwerpen Wester- dam, 11-1 160 mijl aost-zuidoost van Sable Eil. naar New York Wieldrecht, 11-1 van Mena al Ahmadi te Liverpool Willemstad, 11-1 van Antwerpen naar 35 „Natuurlijk". Ze wist dat hij dit vroeg omdat hij het móest weten, op dezelfde manier als zij klaarheid móest hebben over haarzelf en Eric. Ben kon evenmin als zij verder leven zonder zekerheid te hebben. En daar Janice nu wist hoe ellendig die onzekerheid kon zijn, voegde ze er aan toe: „Het spijt me, Bengy, werkelijk". Haar ogen die naar hem opkeken spraken duide lijke taal. Hij deed bijna een stap naar haar toe omdat hij in haar eerlijke, heldere ogen zag, dat ze het werkelijk naar vond. Ze wilde hem geen verdriet doen. Het speet haar. Ze was zo op hem gesteld, dat hij haar misschien wel zou kunnen overhalen als hij nu die stap voorwaarts deed, haar aanraakte en nog een beetje met haar sprak. Maar neen, dat ging hij niet proberen, hij wilde Janice niet hebben als ze er zelf niet zeker van was dat ze hem ook wilde. Haar geluk niet het zijne ging voor. Dat was wat liefde in Ben's ogen betekende. Dus liet hij het mo ment voorbijgaan. „Het is nu te laat om spijt te heb ben, flanice", zei hij. „Maar zorg er nu voor dat het ook niet te laat wordt om gelukkig te zijn. En als je ooit tot de ontdekking komt. dat je dat niet kunt zijn. nou, ik zeg het misschien niet erg goed. maar dan weet je wel dat ik er altijd zal zijn om aan dat geluk van jou te doen wat in mijn vermogen ligt". Niets had haar dieper kunnen tref fen. Het was onmogelijk om iemand te bedanken die zo onzelfzuchtig van je hield. O, waarom kon ze toch niet op DOOR: Ben verliefd worden? Dan zou niemand verdriet hebben. Dat was overigens een vraagstuk waarop alleen de toekomst een antwoord kon geven. En wel de zeer nabije toe komst. Want Janice had besloten, dat ze morgen dat gesprek met Eric moest heb ben en dan de uiteindelijke beslissing moest vallen. Ze had daartoe besloten niet alleen terwille van haarzelf, maar ook terwille van alle anderen, die erbij waren be trokken, nl. haar eigen familie, Eric's vrouw en Ben. HOOFDSTUK XIII „Zie je", legde Ben aan Albie uit, die hij toevallig tijdens de lunch-pauze had ontmoet en die hem had meegetroond naar de dichtstbijzijnde cafétaria voor een broodje en een glas melk. „Ik dacht dat hij een vent van niets was. Als hij dat werkelijk was geweest, had ik iets kunnen beginnen, hem uitdagen voor een duel of zpiets. Maar hij schijnt met Janice te willen trouwen zodra zijn vrouw hem vrijlaat. Hij wil geen avon tuurtje met je zuster. Hij is van plan het fatsoenlijk te doen, met de Burger lijke Stand". Ben trachtte dit alles zo wel tot zijn eigen tevredenheid als die van Albie uiteen te zetten. Hij moest toch tevreden zijn nu Janice hem had verteld dat alles in orde was, dat dokter Holbrook met haar wilde trouwen. Hij behoorde nu edelmoedig te zijn en blij terwille van Janice. Maar Ben voelde zich helemaal niet edelmoedig; hij voelde zich allerellendigst. Hoewel dokter Holbrook nu wel bewezen had geen „vent van niets" te zijn, verlangde Ben er toch nog hevig naar hem een flinke kaakstomp te verkopen. „Ik dacht dat Janice ziek was", zei Albie, terwijl ze nadenkend aan haar rietje zoog. „Toen ze me laatst haar lamé-blouse cadeau gaf! Ik bedoel niet dat Janice gierig is. Maar het was de manier waar op ze het deed, alsof het haar niets meer kon schelen wat ze weggaf. Nu weet ik dat ze zichzelf niet is ze vergooide zich nota bene aan een man, die oud genoeg is om haar vader te kunnen zijn en dat terwijl ze zo'n reusachtig aardige kerel als jij bent zou kunnen krijgen. Ik begrijp Janice gewoon niet, al is ze dan ook mijn zusje." „Dank je wel", antwoordde Ben som ber. Hij was dankbaar voor haar stem maar het hielp hem nietsZe zegt, dat ze van me houdt, dus je moet het haar maar niet al te kwalijk nemen." Hij lachte zonder humor. „Maar ze zegt dat ze verliefd is op de dokter. Ze be weert, dat daar verschil in is." „Dat is er ook", vond Albie, „maar ik geloof, dat Janice de zaak door el kaar haalt. Janice is zo geweldig aar dig weet je, zó aardig dat ze eigenlijk een beetje naief is." Uit Albie's ma nier van doen bleek dat ze, hoewel jonger in jaren, ouder was dan haar zusje ooit zou worden. „Ik zou veel liever trouwen met de man van wie ik hield, dan met de man op wie ik verliefd was", ging ze wereldwijs voort. „Als je zo in een verliefdheid ploft, moet je er ook op een goede dag weer uitvallen, weet je. Het is net zoiets als de zwaartekracht. Wat jij moet doen, Ben," verklaarde ze, na een laatste luidruchtig trekje aan haar rietje, „is in de buurt blijven tot dat gebeurt." „Me dunkt dat ik lang genoeg in haar buurt ben gebleven, zolang als ik me kan herinneren." „Dan is het zo'n gewoonte geworden, dat je er toch niet mee kunt breken, zelfs al probeer je het." Hij wist dat Albie gelijk had. Zelfs wanneer Janice trouwde met de dokter zouden zijn gevoelens tooh niet veran deren. „Wat doet het er toe", vroeg Albie luchtig,,, dat Janice met de dokter trouwt als je toch weet, dat het niet voorgoed zal zijn en je haar tenslotte toen zelf kunt krijgen?" „Dat maakt voor mij een groot ver schil". Ben fronste zijn wenkbrauwen „Niet om de reden die jij veronderstelt ik ben gek genoeg om Janice nog te willen hebben al was ze met een' half dozijn andere kerels getrouwd geweest Maar ik wil zo graag dat haar huwe lijk met wie dan ook gelukkig zal zijn. Ik zou Janice nooit ongeluk kig willen zien". Albie keek hem treurig aan. „Au fond kan niemand voorkomen dat een ander ongelukkig wordt Maar niemand gaat er aan dood, gebroken harten herstellen zich weer. 't is won- derbaarlijk hoe elastisch die zijn." •"f^ indacht dat die kerel Janice niet gelukkig zou maken.." Ben keek nog bozer en zijn vuisten balden zich vanzelf. „Hij heeft de tegenwoordige mevrouw Holbrook ook niet gelukkig gemaakT is het wel?" merkte Albie zeer ver! standig op. „Als hij dat wel had gedaan, zou ze hem niet van zich hebben laten ver vreemden En als een man één vrouw niet gelukig kan maken, dan zal het hem met de volgende ook niet best af gaan/' Albie nam haar zakspiegeHk ^ei?aar PPen te insPecteren. jlnice moest maar oppassen; als ze niet hii haar positieven kwam, zou Albie od'n goeie dag Ben misschien wel van hin- afkapen Er waren niet veel mannen te prefereren boven Benjamin Early Archer. En de hele familie Hilarv - Janice uitgezonderd wenste Ben als een der hunnen. (Wordt vervolgd.) Hamburg Zeeland (KRL), 12-1 van Su. rabaja te Semarang Zonnewijk, 15.; van Baltimore te Iquique verwacht —Zul. derkruls, pass. 11-1 Cairns naar Welling, ton Zijpenberg, 13-1 van Trieste t« Beyrouth verwacht. KLANKEN OM LAUTREC. Ton- louse Lautrec was een schilder, die tegen het eind van de vorige eeuw in Parijs werkte en zijn on derwerpen vooral zocht in de café's en cabarets dier dagen. Vit die tijd stammen de liedjes en de muziek, die, in een programma van drie kwartier tezamen ge bracht, te beluisteren zullen zijn. Zij verplaatsen ons weer in de sjeer van het Parijs dier dagen. Donderdag 11.00 over Hilversum I, 402 meter). EEN MOZARTPROGRAMMA. Het interessante hiervan is niet slechts, dat het muziek van Mozart bevat, maar ook, dat de componist en een zijner leerlingen er in Juni 1784 aan hebben medegewerkt, Het bevat een pianoconcert, dat hij voor zijn leerlinge en mede- executante Barbara Ployer schreef, een kwintet voor piano, fiobo, klarinet, hoorn en fagot, dat een sterk concertant karakter draagt, en een sonate voor twee piano's, eveneens geschreven voor een leerlinge. (Donderdag 20.05 over Hilversum I, 402 m) ROSWITHA. Wie kent niet het mooie boek van Marie Boddaert over de middeleeuwse jonkvrouw? Jongens en meisjes smulden erin onze jeugd gelijkelijk van. We zullen er opnieuw van kunnen genieten. Jan Apon maakte er een luisterspel van, waarvan het eer ste deel-thans wordt uitgezonden. (Donderdag 17.00 over Hilversum II, 298 meter). PIET KEE speelt op het orgel van de Grote Kerk te Alkmaar werken van hedendaagse orgel componisten. Zo een vierdelige sonate van de Duitser Paul Hin- demith, een Dialogo tweespraak van Anton van der Horst en een bewerking van Psalm 19 van zijn vader, Cor Kee. (Donderdag 22.20 over Hilversum 11, 298 meter). DONDERDAG 14 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—2400 AVRO. 700 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9-15 Kerkorgel. 9.25 Waterstand. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. W „In 't spionnetje". 12-30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram- 13.35'Musette-Orkest. 14.00 „Rijk en geen geld", hoorspel- 14.30 Piano, viool en hoorn. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings- uitzending: Mr. Dr. A. C. B. Helder: „Nederland en de wereld: Nederlandse Oost Aziatische scheep vaartbelangen' 18.00 Nieuws. 18-15 Sportproblemen. 18.25 Gram. 18.40 Reportage of gram. „Bi!I Sheriff en zijn prairie-duivels hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. >9-0® Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lick» muziek. 19.45 „Humor in de Vlaamse lite ratuur van heden", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.40 „Hoe mooi was I"1 leven", hoorspel. 22-50 Sportactualitei'ek 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek HILVERSUM II, 298 m.r 7.00 KRO' 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00-24™ NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7J® Gym. 7.30 Gram. 7-45 Morgengebed Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gitaarspel. 10 00 Gewijde m°' ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.43 Amus.-Orkest en Theater koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en Tuinhouwmededelingeru 2-83 12.40 Voor de boeren.) 12.55 newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nleu*Sj 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram- !l' Metropole-Orkest. 14.45 Voor de vroU 15.15 Vocaal Ensemble. 15.40 Fluit clavichord. 1600 Bijbellezing. 16-3" en voordracht. 16.50 Gram. 17.00 Voer de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracn 18.00 Vocaal Dubbel kwartet. 18-35 R33 vwLctai juuDDei kwartet, jo^ - mnnraat' 1845 Leger des Hei'skwarMj 19.00 Nifimrc «»-. 19.19 20.00 RadiokranJ lflf. Jucgcr uca 41 .00 Nieuws en weerbericht. 19.19 soJeUgd' 19f,° Gram. 2000 Radiol's.nK 0-0 Gevar. programma. 21.45 Ik d er zo over.,.. en U? 21.55 Gram- ïl; Orgeiconcert. 22 45 Avondoveecenk' 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23,1 24.00 Gram .muziek.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2