p.v.d.A.- fractie vond houding van Ged. Staten te passief Schiphol verwerkte in 1953 565.000 luchtreizigers In kort bestek Veehouder dronk een borrel en veroorzaakte een botsing DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: Hilversumse politie staat voor een vreemd raadsel Gezonde financiële positie van Noord-Holland V erkeers-technische dag in Haarlem Cijfers om trots op te zijn Dagelijks komen en gaan 100 toestellen Begroting Provinciale Staten D"U„ de internationale uitstapjes, die hy by de algemene beschouwingen maakte, meer critiek dan lof op het college van Ged. Staten. Een cTitiek, die haar hoogtepunt vond, toen deze spreker de politiek van de Regering onder de loupe nam, maar als een happy-end eindigde met een liefdesverklaring tot de fractie van de P.v.d.A., in de geest van „Alles is vergeten en vergeven, kom aan mHn hart mijn liefste". Een liefdesverklaring.'die zoals verwacht, op een blauw tje uitliep, omdat de heer De Roos (P.v.d.A.) er niet aan dacht de goede be trekkingen met de K.V.P. en/of andere partyen te verbreken. De heer Gortzak maakte P.v.d.A. het hof Overschotten Na de markt in Purmerend ANWB organiseert: Vandaag uitslag wedstrijd „Voor het Kind" Te hoge Ionen uitbetaald Minister ontving artsen Koffertje met geld en staatsloten verdwenen Verdere uitbreiding van witte pokken De luchthaven groeit nog steeds Eigendomsrecht tijdschrif t was in het geding KUNST EN CULTUUR Boedijn componeerde werk in regeringsopdracht WOENSDAG IS JANUARI 1954 De heer Groen (KVP) had er reeds eerder op gewezen, dat men in de Noord hollandse Staten niet kan spreken van een coalitie van bepaalde partijen, maar van een samenwerking van hen, die dit ondanks principiële verschillen kunnen cn willen. (Vervolg van pagina 1) Laat men nu eens een inventarisatie maken van hetgeen op cultureel en sociaal gebied ter hand is genomen, opdat men aan de hand hiervan kan nagaan wat er nog verder moet ge beuren, zo adviseerde de heer De Roos, die namens de P.v.d.A.-fractie de algemene beschouwingen voor zijn rekening nam. Bij alle waardering, die spr voor de activiteit van Ged. Staten had, meende hij toch een zekere pas sieve houding bij het college te moeten constateren, als bewijs waarvan spr. het feit noemde, dat het initiatief voor verschillende commissies was uitgegaan van de Staten inplaats van Gedeputeer den. Laat het college ook eens aan dacht besteden aan de vraagstukken van emigratie, de cultuurontwikkeling op het platteland en activerend en sti mulerend werken, wanneer gemeente besturen in hun taak tekort schieten, aldus spr. Het Statenlid, de heer Baas (Prot. Chr.) wees op een zinsnede in de Me morie van Antwoord, waarin werd medegedeeld, dat West-Friesland niet tot ontwikkeling kan komen tengevolge van de slechte oeververbinding bij het Noordzeekanaal. Dit is geen kwestie van West-Friesland, maar van de ge hele provincie, aldus de heer Baas die in het bijzonder de aandacht op Vo- lendam en Marken vestigde. Over Mar ken heeft men een rapport laten ma ken, maar bij de totstandkoming hier van is geen enkel overleg gepleegd met het dagelijks bestuur van Marken. Rapporten zijn heel belangrijk, maar er moet meer gebeuren dan het schrij ven van rapporten. Een Planologische dienst kan ook de industrialisatie in de weg staan. Streekplannen en spr. had de grootste lof voor het Streekplan voor de Zaanstreek kun nen zo perfect zijn, dat ze geen ruimte voor het leven en de normale ontwik keling laten. Het grote gevaar is, dat het leven zich naar het plan met zijn cijfers en statistieken, moet voegen. Men kan desnoods gelukkig leven en werken, dank zij een officieel plan, maar sterft later en wordt begraven in de grond, die reeds eerder daarvoor aangewezen is in het door de Overheid gemaakte plan. £)E V.V.D.-afgevaardigde, mr dr L. J. J. Caron wees op de gezonde finan ciële positie van de provincie Noord- Holland. De overschotten groeien, nl. in Bij een brand in het Spaanse stadje Corme zijn een man en zijn vijf kin deren om het leven gekomen. Eerst had de vader, Modesto Cotelo, zijn vrouw uit het raam geduwd om haar te redden. Toen hij ook zijn kinderen in veiligheid wilde brengen, stortte het huis in. Bij onderzoekingen in het Noorden van Argentinië is gebleken, dat zich hier belangrijke uraniumlagen in de bodem bevinden. De „Radio Corporation of America" heeft bekend gemaakt een televisietoestel te hebben geconstrueerd, waarmee in korte tijd grote hoeveelheden bloed op afwij kingen door radio-actieve straling na een atoomontploffing kunnen worden onderzocht. Het apparaat, dat san- guino-meter wordt genoemd, bestaat uit een kleine televisiecamera aan het occulair van een optische microscoop. Het spoorwegpersoneel in Tunesië hield gisteren een waarschuwings staking. Men eist meer loon. In Parijs overleed Maandag de Franse toneel speelster Suzanne Devoyod. Zij maakte vele tournee's met de Comedie Fran- 5aise. De president van Libanon zal 'n April een officieel bezoek brengen aan Argentinië. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in Welling ton de nieuwe zitting van het Nieuw- zeelandse parlement geopend. In haar rede zei de vorstin: „Dit is de ge legenheid, waarbij het voor uw souve- rein mogelijk is geweest deze hoge taak persoonlijk in Nieuw-Zeeland uit te oefenen". De gezamenlijke Neder landse steenkolenmijnen hebben in 1953 >n totaal 12.296.646 ton kolen gepro duceerd tegen 12.532.301 ton in 1952 Een lichte achteruitgang dus. In 1945 het eerste jaar na de bevrijding van Zd-Limburg was de productie 5.085.000 ton. De internationale Pax-Christi- beweging zal op 22 en 23 Mei in Delft haar congres houden. Men verwacht ongeveer 500 pelgrims uit Het buiten land. Op 2, 3 en 4 Februari wordt in Krasnapolsky te Amsterdam ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de Nederlandse Bond voor con- sumptieijsbereiders en patates-frites- bakkers een tentoonstelling gehouden. De nieuwste machines zullen worden getoond. Volgens een uit de Sovjet- Unie teruggekeerd Duits meisje, wor den in de kampen voor dwangarbeiders bij Irkoetsk in Siberië nog 10.000 Duitsers vastgehouden. Zij mogen geen brieven schrijven of pakketten ont vangen. Hun gezondheidstoestand is zeer slecht. Dee Wereldbank te Was lij0.11 gaf gisteren een lening van 100 millioen dollar uit tegen een rente van 3,5 pet. Het grootste deel wordt op de Amerikaanse markt geplaatst. De hsst op de Zwitserse markt. 1948 1950 f 82.501,78, in 1949 f 244.130,72, in f 1.811.873,40 en in 1951 f 2.855.000 (inclusief de extra schulddelging van 1 millioen. Hoewel Ged. Staten in de Memorie van Antwoord al te kennen hebben gegeven, dat zij niets voelen voor een verlaging van de opcenten op de Personele Belasting, vroeg spr. of Ged. Staten een eventueel door hem in te dienen voorstel zoiiden overne men. Door de Staten-Generaal gewij zigde Personele Belasting zal de Pro vincie een verminderde opbrengst van 30 mille geven. Een eventuele verla ging van 10 opcenten zal drie ton min der opbrengst geven. Volgens spr. is dit mogelijk, omdat er in de begroting nog rond 3 ton staat voor werkver ruiming en de stille reserves die naar 1952 zijn overgeboekt een bedrag van ruim f 600.000 aangeven. Afwijzend. Gedeputeerde Van der Donk ant woordde, dat de Regering de hoofd som van de Personele Belasting meer heeft verlaagd dan voor de huurver hoging noodzakelijk zou zijn geweest. De becijfering van de heer Caron noemde spr. niet juist, want een voor stel, zoals door de V.V.D.-afgevaardig de in het uitzicht gesteld, zal de Pro vincie f 530.000,kosten. Hiervoor zal men geen compensatie van het Rijk krijgen, omdat de Provincie vrijwillig tot verlaging van de opcenten zou zijn overgegaan. Ged. Staten waren dan ook niet overtuigd van de noodzake lijkheid van een verlaging der op centen. MA de fractie-voorzitters hebben ver schillende Statenleden nog het woord gevoerd, waarbij o.a. de heer Blaauboer (WD) zijn teleurstelling uitsprak over de afwijzende beslissing van Ged. Staten om de grasland-proef- boerdert) in de Wogmeer niet te sub sidiëren. Ged. De Vries antwoordde hierop, dat het college niet overtuigd was van de behoefte van deze proefboerderij en dat het voor de georganiseerde vee houderij toch niet moeilijk zou zijn om gezamenlijk f 4000,voor deze boer derij bijeen te brengen. Vervolgens deelde Ged. De Vries op een vraag van de heer Blaaub'oer nog mede, dat men reeds geruime tijd studie maakt van de vraag of er op Texel maar één wa terschap zal moeten bestaan. Andere leden,' o.w. mr Bruch voer den het pleit voor een versteviging van de autonomie van het Provinciaal be stuur, terwijl de heer Clijnck (KVP) zijn grote waardering uitsprak voor de loonsverhoging, die aan het personeel van de Provincie was toegekend. Harmonie. De voorzitter, Baron de Vos van Steenwijk gewaagde van een prijzens waardige harmonie in het college van Gedeputeerde Staten en gaf mede naar aanleiding van de algemene beschou wingen van de heer De Roos een uit voerig overzicht van hetgeen door het college in de afgelopen zittingsperiode was verricht, daarbij onderscheid ma kend tussen de ei «en werkzaamheden, de subsidiëringspolitiek en de stimule rende en coördinerende werkzaamhe den. Gedeputeerde mevr. Ribbius Pe- 1 e t i e r beantwoordde uitvoerig de vraeen over de verdeling der woon ruimte, die o.m. door de heer Hooij- schuur (KVP) waren gesteld. Vrije keuze van een woonplaats zal er niet zijn, zolang er woningnood heerst. En zelfs, wanneer die woning nood is opgelost, zal het nog moeilijk gaan met de keuze van een woon plaats, omdat men hiervoor eerst een surplus aan woningen moet hebben. Bij de verdeling van het aan Noord- Holland toegewezen contingent pro beert het college van Ged. Staten aan te voelen, waar de woningzoekenden zich bij voorkeur willen vestigen. Om de mensen te helpen is enkele jaren geleden een politiek van migra tie-woningen op touw gezet. De minis ter heeft bij de verdeling van het bouwvolume aan de provincies een be paald percentage afgetrokken voor toekomstige migratie-gevallen. Hiervan heeft Noord-Holland als voorschot reeds 542 woningen ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) he veehouder-slager G. M. was op 17 November van het vorig jaar naaa- de markt in Purmerend gegaan, om daar de in zijn branche gebruikelijke trans acties tot stand te brengen. Zoals bekend worden deze transacties niet tussen het bonte vee, maar in de warme beslotenheid van het café beklonken. Meestal gaat dit gepaard met het drinken van een stevige borrel, om gezameniyk nog eens vreugde aan de gedane zaken te beleven. Zo geschiedde ook met de veehouder G. M. HU liet een vijftal glaasjes alcoholisch vocht in zijn keelgat glijden en stapte de koude avondlucht in om zfo'n auto op te zoeken en naar huis te ryden. Of het nu gelegen heeft aan die borrels, of dat er dichte mistbanken in de straten hingen, vertelt de geschiedenis niet, maar toen de heer G. M. over de Sluisbrug was gereden volgde een botsing met een tegenligger. Speciaal voor degenen, die bemoei ing hebben met de inrichting en vorm geving van wegen en straten of de re geling en beveiliging van het verkeer oraniseert de ANWB op 14 Januari in restaurant Brinkman te Haarlem een zg. verkeerstechnische leergang. De bijeenkomst wordt om kwart vóór tien geopend door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB. Voordrachten worden gehou den door ir C. A. Kuysten over „De mens in het verkeer", hoofdinspecteur K. J. Müller van de Rotterdamse ver keerspolitie «over „Samenwerking tus sen politie en wegbeheerder en het verzamelen van ongevallengegevens"; ir A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat over „Verbetering van kruispunten en van andere ongevals bronnen"; mr J. M. Harmsen over „De rol van de wegsituatie in strafzaken en civiele zaken" en de heer J. B. de Boer van Philips over „Verkeerstech nische principes van de wegverlich- ting". Er is ook gelegenheid voor dis cussie. Na het diner wordt een excursie gehouden op het gebied van de weg- verlichting. De namen der prijswinnaars van de Kerstprijsvraag „Voor het kind" waar aan tienduizenden radioluisteraars heb ben deelgenomen, zullen bekend wor den gemaakt in een speciale radiouit zending op Woensdag 13 Januari van 19.30 tot 20.00 uur over Hilversum 1. Het voor dit tijdstip aangekondigde programma (van de VPRO) komt te vervallen. Zoals bekend, zijn voor deze prijs vraag geldbedragen als prijzen be schikbaar gesteld, die de winnaars zul len schenken aan een of meer door hen zelf gekozen kindertehuizen in ons land. De economische politierechter bij de Haarlemse rechtbank heeft de directie van een Haarlemse scheepsbouwmaat schappij veroordeeld tot 1200 gulden boete voor het op clandestiene wijze uitbetalen van hogere lonen dan vol gens de collectieve arbeidsovereen komst gerechtvaardigd is. De maat schappij had de volgende oplossing ge vonden: de arbeiders konden voor een dubbeltje een steen kopen. De maat schappij kocht deze stenen weer terug voor twee gulden. De officier van Jus titie had een geldboete van duizend gulden alsmede drie weken voorwaar delijke hechtenis geëist. De verdedi ger voerde aan, dat de maatschappij zich thans strikt aan het tarief houdt en bij het College van Rijksbemidde laars bezig is te trachten ontheffing te verkrijgen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, gisteren, verte genwoordigers van de Landelijke Huis artsenvereniging en de Landelijke Zie kenfondsorganisaties in audiëntie ont vangen ter bespreking van de moei lijkheden inzake de honorering van de huisartsen door de ziekenfondsen. Overeengekomen is, dat de deskun digen van huisartsen en ziekenfondsen tezamen met de adviseurs van de mi nister op zo kort mogelijke termijn de beschikbare gegevens aan elkaar zul len toetsen en hieromtrent rapport zullen uitbrengen aan de Landelijke Huisartsenvereniging en aan de Lan delijke Ziekenfondsorganisatie, HERTIEN Amerikaan se vrouwen, zo tussen de 27 en de 60 jaar, zijn uit New York naar Nairobi vertrokken voor een ruige jachtpartij op groot wild in de oerwou den van Kenia. Zij zul len daar veertien dagen biyven en het ganse uit stapje kost per man, par don, vrouw, 2500 dollar. Juffrouw Beverly Put man uit Washington D.C. organiseerde een en ander, zy neemt be halve haar olifantenge weer ook een draagbare naaimachine mee. En mevrouw Mary Whelan uit Philadelphia wil een levende tyger meenemen voor de kinderen. De dames willen twee we ken geen man zien. Jam mer, wij waren zo graag meegegaan als verslag gever en zo, om er wat spannende jachtverha len uit te halen. Of, waarschijnlijker, een se rie koddige stukjes. Hè, toe, Beverly, Iaat ons nou pjET LIEFLIJKE stadje Pando in Uruguay, in. de omgeving van de hoofdstad Montevideo, waar we altijd nog eens met vacantie heen wil len, heeft zich een uiter mate moderne brand weerauto aangemeten, een puur genot voor oog en oor. Uiteraard brandt het wel eens daar in Pando, maar ondanks de nieuwe auto brandt het dan meestal net zo lang, tot er niks meer te bran den valt Pando be schikt namelijk niet over randweerlieden. pEN INWONER van Berlijn won Zondag in een voetbalpool een bedrag van 529.308.50 mark ongeveer 490.000 gulden. Hij had slechts een paar pfennig inge zet De gelukkige win naar heeft geweigerd zijn naam bekend te maken en zal deze week het bedrag door een ander laten incasseren. Hij hoeft zich niet persoon lijk te melden. De man is waarschijnlijk bang voor huwelijksaanzoeken. HET IS weer zover met de Russen. Thans heeft de Sovjet-kunst historicus Sokolov uitge zocht, dat een onbrandbare fotofilnj acht jaar eerder heelt uitgevonden dan de Amerikaan Eastman. pEN ADVERTENTIE ih het Praagse dagblad „Svobodne Slovo" (léés die krant!) luidde: „Ik wil mijn boerderij van dertien hectare, met vee en alles wat erbij hoort, voor niets weggeven^ Brieven onder no. 36967. En dan zeggen ze nog, dat het communisme in Tsjechoslovakije niet lééft onder de mensen. Jawel hoor, het zit er in geheid.' Met een hamer. En een sikkel. Kom, schrijf eens op die ad vertentie. CN BARBAKA Rocke- feller, dochter van een mijnwerker, die een paar jaar geleden in het huweiyk trad met de schatrijke Winthrop Rockefeller, kreeg van haar echtgenoot een aanbod van vijf-en-een- half millioen dollar, in dien zij er in toestemde zich van hem te laten scheiden. Zij deed het. En dat voor die paa* centen Wellicht zult u reeds hier of daar of elders hebben gelezen, dat de fractie voorzitter van de P. v. d. A. in de Arnhetnse gemeenteraad het voorstel heeft gelanceerd om van Arnhem een vol slagen tweetalige stad te maken. Als eerste taal koos hij het Néderlands, ja, ja, en als tweede het Engels. Nu zijn de Arnhemmers uiteraard grote anglophielen, als gevolg van het feit, dat de Britten in de oorlog zo veel voor en met hun stad hebben gedaan. De verwoeste huizenblokken getuigen daar nog van. Bovendien ligt het Engels de doorsnee Nederlander beter dan welke andere taal ook, dik wijls zelfs beter dan het Nederlands. Luister maar eens goed, doch slechts heel eventjes, naar de vele vaderlanders met die gecultiveerde bebop-kapsels. De be doeling van die tweetaligheid is, dat Engels -sprekenden officiële aankondigin gen, opschriften, programma's, menu's etcetera zullen kunnen begrijpen. Een aan. tal boze mensen vond uit het plan heilloze, a-nationale en ten top gedreven serviliteit spreken. De meesten zagen er echter als practische Nederlanders wel brood in en zeiden dus, dat dit gebaar ongetwijfeld zijn steentje zou bijdragen tot de vereniging van West-Europa. Wij voelen ook wel voor die tweetaligheid, doch zouden we er in plaats van Nederlands en Engels dan niet beter, neen, geen esperanto, maar Frans en Engels van kunnen maken? We hoeven er dan haast niets meer aan te doen. Kijk maar eens rond in Arnhem, in Amsterdam en Den Haag .In de winkelstraten is het toch allemaal al maison, shop, ladies, palgis, bar, café, nightclub, lunch, lingerie, souper, cinema, store, entrée, magasin, haute couture and all that, is'nt it? De politie te Hilversum ziet zich voor een vreemde puzzle geplaatst, waarover eerst thans enkele bijzonder heden konden worden vrijgegeven Vrijdagmiddag begaf een vijf en veer tig-jarige collectrice van de Staats loterij zich om ongeveer kwart vóór zes van haar kantoor aan het Melkpad naar haar woning. Zij had een koffer tje bij zich, waarin zich bevonden een bedrag van f 2400 en enkele series lo ten tot een waarde van ruim f 1000. In het Ministerpark, een stille zij straat van het Melkpad, is de vrouw, QISTEREN stond de veehouder te recht voor de Alkmaarse rechtbank, waar de officier van Justitie mr Meischke 1 maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste en intrekking van het rijbewijs gedurende de tijd van 6 maanden. Uit de stukken kwam vast te staan, dat verdachte reeds meermalen voor een dergelijk feit in aanraking met het gerecht was gekomen. De officier meende daarom, dat er aan de gedra gingen van verdachte paal en perk ge steld moest worden. „Hoe is het eigenlijk in zijn werk gegaan" vroeg de president aan de wachtmeester van de Rijkspolitie, die als getuige werd gehoord. Laatstgenoemde gaf een verklaring van het gebeurde en voegde er ten slotte aan toe: „Ik heb hem een stalles plaats gegeven Edelachtbare en ben vervolgens met hem naar het bureau gereden. Uit de andere getuigenver klaringen kwam voorts vast te staan, dat er zich twee mannen in de auto bevonden. De tweede was echter tijdig van het toneel verdwenen. De raadsman van verdachte, mr W. C. A. Buers, was er stellig van over tuigd, dat zijn cliënt nooit meer een borrel zou aanraken, want hij zei: „Edelachtbare, de kans, dat verdachte opnieuw een dergelijk feit zal begaan is uitgesloten. Hij heeft nl. zijn hele veehouderij verkocht en gaat zich nu toeleggen op de vetweiderij. Tevens begint hij een sigarenzaak. U zult zich wel afvragen, hoe een veehouder tot sigarenwinkelier gebombardeerd kan worden, maar dat ligt zo". De heren rechters vernamen, hoe de vrouw van de veehouder zich toelegde op sigaren- detailliste, een cursus daarvoor volg de en dit jaar examen zou doen. Het drinken van dat borreltje vond de raadsman te rechtvaardigen. „Kijk Edelachtbare, meestal begin nen ze eerst met koffie, maar naar mate de uren verstrijken verandert dat en komt er wat anders op tafel. „Ach U kent dat, er worden over en weer wat consumpties aangeboden, dat is zo jaren de gewoonte in Purmerend De borreltjes zijn verdachte dit keer ken nelijk wat slecht gevallen". Uitspraak zal volgen over 14 dagen. Naar wij van de geneeskundige in spectie voor de volksgezondheid ver nemen, is het aantal gevallen van zgn. witte pokken gisteren nog uitgebreid. Op het ogenblik worden veertien pa tiënten verpleegd in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage. Bo vendien zijn daar thans nog zes per sonen in observatie opgenomen. Voor het eerst in de ge schiedenis van Schip hol heeft in een jaar het aantal passagiers het half millioen overschreden. In 1938 werden 112.546 per sonen vervoerd, in 1952 485.454 en in het jaar 1953 565.000. Terecht brengt de K.L.M. in het jaarverslag 1953 nog meer cijfers, waarop ons nationale luchtvaartbe drijf met recht trots kan zijn. De stijging van hel goederenvervoer bedroeg 9 pet thans 17.830.000 kg), die van het postver voer 4 pet. 3.200.000 kg en het bagagevervoer liep in het voorbije jaar zelfs met bijna 13 pet (10.158.000 kg) op. Ten opzichte van het laatste normale vooroorlogse jaar (1938) is het passagiersvervoer vervijfvoudigd, het postvervoer verviervoudigd en het goederen-, zowel als het bagagevervoer verzevenvoudigd. Het ge middeld aantal passagiers bedroeg in het afgelopen jaar 1550 per dag. Ook het aantal handelsvluchten steeg in verheugende mate. Schiphols verkeerstoren, het hart van een gigantisch bedrijf. gCHIPHOL is niet alleen het centrun- van de KLM, maar tevens opgeno men in het net van elf biiitenla«3s< maatschappijen. Circa vijftig maal pei dag vertrok er in de zomerdienst een vliegtuig op een geregelde irternatio- nale dienst en vijftig vliegtuigen uit het buitenland kwamen op vaste lijn diensten binnen per dag, zodat het ge middeld aantal landingen en opstijgin gen van verkeersvliegtuigen in regel matige lijndienst circa 700 per week bedroeg! Vaste rechtstreekse lyndiensten ver londen Schiphol met veertig steden in Suropa, zes steden in Noord-Amerika elf steden in de Antillen en Midden en Zuid-Amerika, zeven steden in Afri ka en zeventien in het Nabije-, Mid den- en Verre Oosten en Australië. De in het jaarverslag gegeven over- keer tonen duideiyk aan, „dat Schip hol één der drukste luchthavens van Europa is geworden voor commercieel verkeer". Het aantal betalende bezoekers, dat in 1952 het aantal van 831.139 bereikte, steeg in 1953 tot 895.845. Op 8 Mei 1953 ontving de luchthaven de vijf millioen- ste betalende bezoeker na de oorlog lan zijn hoofdingang. Van de belangrijke uitbreidingen en ïieuwe bouwwerken, die in 1954 ge- eed komen of zullen worden begon- ten. worden o.a. genoemd de verlen ging van de landings- en startbaan lummer 19, de bouw van de boxen garage voor de stalling van auto's van luchtreizigers, uitbreiding van de ca paciteit voo' een noodverlichting, de nieuwe invliegloods voor de Fokker fabrieken, een nieuw gebouw v°or de civiele dienst van de KLM alsmede de plannen voor een nieuwe hangar, die nog groter zal worden dan de in 1952 in gebruik genomen hangar nr. 9 Kingsford Smith". Het „luchtvaartstadje" Schiphol wordt thans bevolkt door circa 10.000 werkers, verdeeld over ongeveer ne gentig van de meest uiteenlopende vestigingen van grotere en kleinere bedrijven, van grote instellingen tot kleine winkels. Alleen de KLM heeft al ongeveer zesduizend personen op Schiphol in haar dienst. In de Fokkerfabrieken op Schiphol zijn ruim 1900 personen werkzaam. WERELD! EDERAMSTENCONGRES IN DEN HAAG Het bestuur van de „World move- nent for world federal government" 'ïeeft besloten het wereldcongres van 1—9 September in Den Haag te hou- 1en met als centraal onderwerp: „De vijziging van het handvest van de Verenigde Naties". Bekende personen uit de gehele wereld zullen deelnemen, zoals Clement Davies, Rüser, Larsen en ir Vondeling. zo heeft zij aan de politie verteld, ver moedelijk door een duizeling bevangen en bewusteloos geraakt. Een voorbij ganger vond haar op het voetpad lig gen en waarschuwde een in de nabij heid wonende arts, die de vrouw weer bij kennis bracht. Toen bleek, dat haar koffertje was verdwenen.... De collectrice heeft voorts verklaard, dat zij zich niet kan herinneren te zijn overvallen. Ook zijn er geen sporen gevonden, die een dergelijk vermoeden kunnen staven. De vrouw had ook een handtas bij zich, waarin een bedrag van f 300 was geborgen. Deze tas is niet verdwenen, want de vrouw was er bovenop gevallen. De recherche, die reeds enige dagen een uitgebreid onderzoek heeft inge steld, staat nog voor een raadsel. Eni ge tijd geleden is in het kantoor van dezelfde collectrice ingebroken, even eens kort nadat de verkoop van de lo. ten van de Staatsloterij was begonnen. Bij die gelegenheid verdween een be langrijk bedrag aan contanten. Ook deze zaak is nog niet door de politie opgelost. Gisteren heeft de president der rechtbank te Amsterdam uitspraak ge daan in een Vrijdag jl. gevoerd kort geding, dat het eigendomsrecht op een sinds November 1953 verschijnend tech nisch tijdschrift voor au'obusonderne- mingen, touringcarbedrijven en car- rosseriefabrieken betrof, genaamd „Autobus en touringcarwereld". De eigenaar en eindredacteur L Koe- lewijn uit Amsterdam was door de drukker en uitgever J. Dinkelberg uit Koog a.d. Zaan in kort geding gedaagd. De advocaat van eiser, mr H Schuur man uit Alkmaar voerde aan. dat K. wederrechtelijk eigendomsrechten deed gelden. De raadsman van gedaagde, mr S. Gerbrandy, betoogde o.m. dat de auteursrechten onbetwist eigendom van K. waren. De president heeft de eigendomsrechten toegewezen aan K. De Staatscourant van gisteren bevatte de algemene verbindendverklaring van wijzigingen in de collectieve arbeidsover eenkomst voor het grafisch bedrijf in Nederland. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de componist Gerard Boedijn te Hoorn thans toe stemming verleend, het nieuwe werk voor Harmonie- en Fanfareorkest be kend te maken, waarvoor hij in Au gustus 1953 de opdracht der Nederl. Regering mocht ontvangen. Dit werk, dat aan de te stellen moeilijkheids graad voor corpsen der afdeling „Uit muntendheid" moest voldoen, draagt als opschrift: „Vier Westfriese Schet- sen\ Op. 134, t.w. 1 „Het Hoornse Hop een impressie »an de oude Zui derzee bij Hoorn, 2. „Bestvat", vrolijk, levendig als vroeger het onthaal, dat een nieuwe kastelein gaf aan a- gere dorpelingen, 3. „De Ptikhuizef Drommedaris", o.m. geïnspireerd naa* hetzelfde gegeven als dat van Iic< 4..0 derne schilderij van de in Bolivia wonende Hollandse schilder Bob Gé- zmes, dat zich in de „Port van Cleve" te Enkhuizen bevindt er. 4. „Feest np het Platteland", als een stoere boer tige en tumulteus eindigende gesty- leerde dans. „Moler aar's Muziek Cen trale" te Wormerveer zal het werk uitgeven.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7