Vier commandanten in Berlijn wachten op instructies Oostenrijk betreurt reeds honderdveertien doden Uitzonderingstoestand in heel Egypte afgekondigd India draagt gevangenen weer aan VN en Noordelijken over Koningin dankt staatshoofden Russisch voorstel inzake de vergaderplaats eiste beraad Conferentie Auto reed te water in Delfzijl Pessimisme in Bonn neemt toe Bondsdag accoord met herbewapening Vrijdag 15 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANÖSE DAGBLADEN 79e JaarganR No' 1342 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee personen vonden de dood Reeds vijfhonderd zestig arrestanten I Lijk aangespoeld op strand bij Huisduinen Sommige vermisten na 2 dagen gered Accoord in repatriëringscommissie is onmogelijk De overdracht begint op W oensdagmorgen Vrouw werd neergeslagen WEERBERICHT Hulp bij de watersnood Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenf 1.— elk woord meer o cent. Abonnementen: per kwartaal 1 per maand f 2>15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0,o2 GEALLIEERDE kringen in de Westduitse hoofdstad hebben het volste vertrouwen, dat hoewel overeenstemming over de plaats van sa menkomst der vier minister nog steeds ontbreekt de conferentie te Berlijn op Maandag 25 Januari een aanvang zal kunnen nemen. Er is volgens hen geen kwestie van, dat de conferentie zou worden verdaagd. Van afbreken der besprekingen is geen sprake. De vier commandanten hebben bij hun laatste bespreking in het Franse hoofdkwartier besloten, de zaak aan de regeringen voor te leggen en pas weer bijeen te komen nadat zij nieuwe instructies zullen hebben ontvangen. Verwacht wordt, dat de besprekingen nog deze week zullen worden voortgezet. Achter eenvolgens zijn verschillende voorstellen ingediend en verworpen. Het laatste Russische was aanleiding tot verdaging. Het behelst, dat de ministers eerst in het bureau van de geallieerde bestuursraad en daarna op het Russische hoofdkwartier in Karlshorst zouden samen- komen en dan zouden uitmaken, waar zij hun volgende bijeenkom sten zouden beleggen. Hierover is thans beraad gaande. Een auto, waarin drie personen wa ren gezeten, is gisteravond omstreeks kwart over zeven in de haven van Delfzijl gereden. Twee der inzittenden zijn verdronken. In de haven van Delfzijl zijn giste ren drie schepen, die in opdracht van de Indonesische regering waren ge bouwd, aan de eigenaresse overge dragen. Aan boord van deze schepen hadden twee employé's van een ma chinefabriek uit Hoogezand de laat ste hand aan de machine-installatie gelegd. Toen zij gereed waren, werden zij door een auto van de fabriek af gehaald. Op de terugweg schijnt de chauffeur te zijn misleid door het licht van een lantaarn. Hij is met de auto van een schuine kademuur het water ingereden. De auto is, voordat zij in het water terecht kwam, gekanteld. Door de voorruit te verbrijzelen, wist de naast de chauffeur zittende Boekholt uit Hoogezand uit de auto en vervolgens op het droge te komen. De beide andere inzittenden, de 46- jarige J. Zuidema,, die een vrouw en een kind, en de 32-jarige G. Visser, die een vrouw en twee kinderen ach terlaten, kwamen om het leven. De auto is later zwaar beschadigd uit het water opgehaald. JN BONN zien de vertegenwoordigers der regeringspartijen in het verloop der voorbereidende besprekingen een bevestiging van de hun door dr Ade- nauer gegeven wenk, om de verwach tingen voor de conferentie niet hoog te spannen. In regeringskringen sprak men van betreurenswaardige en be denkelijke voortekenen, die tot een grote mate van scepsis moeten manen. Aan de andere kant gelooft men toch ook wel, dat de Russen in elk geval streven naar vermindering van de in ternationale spanningen. Minister Till- manns heeft daarop Donderdagavond nog eens in een radiorede gewezen. Hij herhaalde daarmee, wat dr Ade- nauer in zijn vele besprekingen over het Duitse standpunt aangaande de conferentie steeds heeft gezegd: de Russen hebben interne moeilijkheden, die hun nopen tot een compromis met het Westen. De kanselier baseerde zich daarbij op verklaringen van de in de laatste tijd uit Rusland terug gekeerde Duitse gevangenen. Men ge looft dan ook niet, dat de Russen bet afbreken der besprekingen zouden willen riskeren. Wel ziet men groot gevaar in het rekken der besprekingen. Dit zou kun nen leiden tot een opleving van het isolationisme in de Verenigde Staten en de politiek van Europese eenwor ding door de Bondsrepubliek tot een illusie kunnen maken. Op het stuk van deze politiek heeft men een steeds minder wordend vertrouwen in Frank rijk en Italië. Weliswaar is Bonn mede op aandrang van de Amerikanen be gonnen aan de grondwetsherziening, welke de invoering van de militaire dienstplicht ten behoeve van een bij drage aan het Europese leger moge lijk moet maken, maar dit is voorna- Generaal Naguib heeft zich tegen zijn oude vrienden, leden van de fanatieke Mohammedaanse broeder schap gekeerd en talrijke arrestaties laten verrichten. Sheik Hassan El Hodeïby, één der leiders van de Mohammedaanse broederschap, die gearresteerd werd. Een Klkoejoc, dia zich „Mau Mau- generaaï nummer zes" noemt, is te Nai- roLi iKenya) ter dood veroordeeld we tens Set onwettig bezit van een pistool. UOOR GEHEEL Egypte heeft Naguib gisteren de uitzonderingstoestand afgekondigd. Gistermorgen duurden de arrestaties van leiders der Moham- medaansc Broederschap nog steeds voort, 's Avonds werd bekend ge- j maakt, dat er vijfhonderd en zestig personen waren gearresteerd. De mi nister voor Mohammedaanse religieu ze zaken is besprekingen begonnen met oelama's (geestelijken) over de mogelijkheid van samenwerking met de regering van een afgescheiden groep leden van de ontbonden Broe derschap. Zij hebben zich indertijd verzet tegen een verbod om lid te worden van de door de regering ge steunde bevrijdingsbeweging. De politie bewaakte gisteren alle moskeeën in Cairo en in de provincie steden en patrouilleerde door de hoofdstraten. Gewapende militairen bewaakten de regeringsgebouwen in Ciaro. Ordeverstoringen hebben zich nauwelijks voorgedaan. Waarnemers in Cairo waren dan ook van mening, dat het bewind van generaal Naguib bij de uitschakeling van de Mohammedaanse Broederschap de grootste krachtproef heeft onder gaan sinds zij in October 1952 alle po litieke partijen ontbond en enkele maanden later een complot van gene raal Mehanna verijdelde. Enkele kilometers ten Zuiden van Huisduinen, tussen de strandpalen 5 en 6, is het in verre staat van ontbin ding verkeerende lijk van een man aangespoeld. Het bleek voor de Hel- derse politie onmogelijk, het stoffe lijk overschot te identificeren. Afgaan de op de restanten van de kleding (o.a. van de bretels met de woorden „politie en brandweer") is het ver moeden gewettigd, dat het een Ne derlandse of Belgische visser is ge weest. De leeftijd wordt geschat op vijftig zestig jaar. Hij moet reeds geruime tijd geleden zijn verdronken. melijk gebeurd om de Russen duide lijk te maken, dat men niet wenst terug te keren op de eenmaal ingesla gen weg. De Amerikanen hebben de laatste tijd ook de socialistische leiders- in Duitsland in vertrouwen genomen. Dat zou er naar het oordeel van waar nemers op kunnen wijzen, dat zij de in principe tot herbewapening bereid zijnde oppositie meer in de besprekin gen over een toekomstige oplossing willen inschakelen. Daarbij is het ver schil in opvatting over de rol van een vrij verenigd Duitsland nog een hin dernis, .Adenauer vreest nl. met de Amerikanen, dat zulk een Duitsland naar het communistische blok zou kunnen afschuiven, de socialisten de len deze vrees niet. De Westduitse Bondsdag heeft gis teren in eerste lezing zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot wijziging van de grondwet om herbewapening mogelijk te maken. De behandeling nam slechts tien minuten in beslag, de kortste tijd, die de Bondsdag ooit aan een belangrijk ontwerp heeft besteed. De regeringspartijen waren het er met de oppositie over eens, dat een volledig debat over de herbewapening niet gewenst was met het oog op de vier-mogendhedenconferentie te Ber lijn. De enige spreker van de oppositie, Wilhelm Mellies, herhaalde de bezwa ren, welke de sociaal-democratische partij tegen behandeling van het voor stel op dit moment heeft. Nog steeds zijn reddingploegen druk bezig met het zoeken naar vermis ten die in Oostenrijk en Zwitserland onder de sneeuw bedolven moeten liggen. Meter voor meter wordt hier de plaats onderzocht waar een chalet met bewoners in Zwitserland onder de sneeuwmassa's verdween. De grootste catastrophe in Oosten rijk vond plaats in het Walsertal in Voralberg, waarin het dorp Blons 31 huizen en 40 stallen onder twee lawines werden bedolven. Het ber gen van de gewonden door de politie. VOLGENS de jongste officiële cijfers zijn thans in geheel Oostenrijk honderd en veertien personen door lawines om het leven gekomen. Zestien slachtoffers worden nog vermist. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat onafgebroken door. Mist maakte het ech ter gisteren onmogelijk, hefschroefvliegtuigen te gebruiken. Nederland, Canada, Engeland, Noorwegen en Zwitserland hebben hulp aangeboden, Zweden heeft zeventigduizend gulden beschikbaar gesteld. In Vorarl- 4 berg zelf wordt trouwens eveneens enthousiast liulp geboden. Op een J eerste oproep om dekens, kleding en voedsel heeft de bevolking van deze provincie zo overweldigend gereageerd, dat voorlopig geen goede ren meer kunnen worden aangenomen. JNDIA heeft aan het opperbevel der Verenigde Naties en aan dat van de Noordelijken op Korea meegedeeld, dat het op 20 Januari a.s. de meer dan twee en twintig duizend krijgsgevangenen, die dan nog niet naar hun woonsteden zijn teruggekeerd, weer aan hen zal overdragen. Zij zullen als gevangenen en niet als burgers overgaan. Het besluit is ook aan de neutrale repatrrëringscommissie medegedeeld. Generaal Thimaja. de voorzitter dezer commissie, heeft deze beslissing genomen, nadat het niet mogelijk was gebleken, omtrent het lot der gevangenen tot overeenstemming te komen. Hij had hiertoe de bevoegdheid. IN DE brief, waarin hij aan beide par tijen mededeling van zijn besluit doet, heeft Thimaja verzocht, hem voor Zaterdag a.s. te doen weten of zij bereid zijn Woensdag a.s. des mor gens om negen uur de gevangenen weer onder hun hoede te nemen. Hij heeft hun niet gevraagd, of zij het met zijn besluit eens zijn. De Zweedse en de Zwitserse verte genwoordiger in de neutrale commis sie hebben zich eens verklaard met het besluit van de voorzitter, doch zij hebben bezwaar tegen enkele punten van zijn brief. De Zweedse afgevaar digde was met name van mening, dat de brief ten onrechte de indruk ves tigt, dat de gehele commissie de be slissing van generaal Thimaja steunt. De Zwitserse delegatie heeft bezwaar tegen het feit. dat de gevangenen niet als burgers zullen worden overgedra gen. De Indische voorzitter houdt ech ter vast aan zijn opvatting, dat het wijzigen van de status der gevange nen in strijd zou zijn met de bepalin gen van de bestandsovereenkomst. De Noordelijken hebben voorgesteld, de voorbereidende onderhandelingen over een Koreaanse vredesconferentie Zaterdag te hervatten. De besprekin gen hierover zouden heden worden voortgezet. De Amerikanen eisen, dat eerst de beschuldiging van trouwe loosheid. door de communisten jegens hen ingebracht, zal worden ingetrok ken, voordat de onderhandelingen wor den hervat. RECORDVLUCHT VAN DE KLM NEW YORK—AMSTERDAM De KLM-Superconstellation PH- TFW „Deuteron", gezagvoerder A. Stuurmans, is gistermorgen op de Am sterdamse luchthaven Schiphol aange komen, na de afstand New York— Amsterdam non-stop te hebben gevlo gen in de recordtijd van tien uur en veertien minuten. Staartwind boven de oceaan heeft belangrijk tot deze zeer snelle vlucht bijgedragen. WIJFTIENHONDERD man nemen op het ogenblik in het Walsertal in Vorarlberg, het „rampdal", aan het reddingswerk deel, waarvan tweehon derd en vijftig in Blons. Hier zijn veertig personen omgekomen. Acht tien mensen worden vermistmen vreest, dat zij niet meer kunnen wor den gered. Een boer, die Donderdag werd gered, lag drie en vijftig, uur onder de sneeuw bedolven. Een jonge timmerman uit Blons, die acht en veertig uur onder de sneeuw lag, ver telde, dat hij door een geweldige klap het bewustzijn had verloren, nadat hij even tevoren een schril gefluit en vervolgens een donderend lawaai had gehoord. Toen hij ..weer tot be wustzijn kwam, lag hij tien meter van zijn huis en hoorde het geroep van zijn ouders en zuster. Zijn vader stierf enkele meters van hem van daan. Twee meisjes van vijftien cn zeventien jaar verden door een hond opgespoord, nadat zij vijf en vijftig uur onder de sneeuw hadden gelegen. In de meeste delen van Oostenrijk viel gisteren sneeuw. Er werd nog meer verwacht. Warmere lucht trok het gehele land door, zodat de vrees bestaat, dat nog meer lawines zullen optreden. Deskundigen schrijven de ramp toe aan het wisselvallige weer in het begin van de maand. Daardoor heeft de sneeuw zich niet voldoende vast kunnen zetten. Toen de tempera tuur steeg, stortte de hele sneeuw massa in de dalen. In Zwitserland zijn twintig doden te betreuren. Vier personen worden nog vermist. Men vreest, dat niemand hunner meer in leven is. Het Zwitsei- se Rode Kruis heeft een fonds voor de hulp aan de slachtoffers in Zwit serland en Oostenrijk gesticht. Ernstig gewond is gistermorgen in de gang van haar woning te Heer (L.) de huisvrouw H. aangetroffen. Naast haar lag een stuk ijzer. Bij het onder zoek is gebleken, dat de vrouw alleen thuis moest zijn geweest. Vermoed wordt dat zij met het stuk ijzer tegen het hoofd is geslagen. De vrouw is naar een ziekenhuis overgebracht. Verwachting tot hedenavond: zachter Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre gen. Matige, af en toe vrij krach tige Zuidwestelijke wind. Iets ho gere middagtemperaturen. Zaterdag: Zon op 8.41, onder 16.59 Maan op 14.01, onder 6.50 JyJADAT de conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier aanvankelijk al van begin van deze maand tot 25 Januari was uitgesteld, is het thans in het stadium van de „technische voorbereidingen" zover gekomen, dat de partijen Woens dag, na veertien uur vergaderen zijn uiteengegaan zonder datum voor een nieuwe bijeenkomst vast te stellen. Het valt ons bepaald moeilijk over deze situatie anders dan ironisch te schrijven. Het is namelijk zo, dat men het over de vergaderplaats niet eens kon worden. Het kan ons koud laten wat het Westen wil en wat het Oos ten. Wat ons niét koud laat is het feit, dat werd gepubliceerd, dat er waarschijnlijk wel een compromis zal worden gevonden, maar dat het lang niet zeker is, dat men zich aan de datum van 25 Januari kan houden. En op dit punt gekomen, vragen wij ons toch ernstig af of het alle onderhandelaars in de politieke bol is geslagenWij zijn in de politiek maar hele kleine mannetjes vergele ken bij de gewichtige lieden, die in Berlijn met de „technische voorberei dingen" bezig zijn, maar ons domme verstand zegt ons toch ergens, dat de komende conferentie eenbijzonder gewichtige zou kunnen zijn en dat het er in het licht van de situatie in de wereld niet toe doet, waar de ministers van Buitenlandse Zaken straks bijeenkomen. Wat ons betreft kunnen zij dat doen in het gezellige artistencafé aan de Kurfürstendamm of in de kou om de geleerde hoof den koel te houden van de ruïnes van de Gedachtniskirche. Het is het oude lied: noch Westen noch Oosten wil elkaar iets toege ven men vertikt het om terwille van de wereldvrede op een „rode" of op een „democratische" stoel plaats te nemen. En dat terwijl de wereld nu al jarenlang uitziet naar een betere ver standhouding tussen de staatslieden. Niemand zal namelijk kunnen bewe ren, dat de mensen niet met elkaar kunnen omgaan. Is het wonder, dat men zich ge- ergerd begint af te vragen of de gro ten der aarde inderdaad willen, wat zij altijd onder zulke mooie [71 woorden kunnen brengen? H.M. Koningin Juiiana heeft een persoonlijk schrijven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke stich bijzonder hebben on derscheiden bij de hulpverlening aan Nederland in verband met de watersnoodramp in Februari 1953. Deze brieven van Hare Majesteit zullen vandaag aan de geadresseerden worden overhandigd. In de brieven getuigt H.M. de Koningin namens de Nederlandse slachtoffers der ramp en mede namens alle landgenoten van Haar diepe dankbaarheid voor de verleende hulp, welke hulp een bewijs vormt dat menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen gebonden is.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1