Nederland eerste natie die het E.D.G.-verdrag aanvaardt Kostbare lading van vrachtauto op Afsluitdijk verbrand De eerste V.S.- vandaag De 50.000e in Deventer gaat gouden toekomst tegemoet atoomduikboot te water Behalve communisten, prof. Gerretson, mr Jonkman tegen Korea-gevangenen zingende naar de vrijheid E.D.G. Juridische bezwaren Eisenhower toonde zich verheugd De Chinezen' gaan naar Formosa GROTE INBRAAK in WERVERSHOOF Baby krijgt eigen huis, meubels en studiefonds Donderdag 21 jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e ->aarsan8 No- 1347 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Na uitvoerige behandeling in de Eerste Kamer Generaal Naguib zuivert nog steeds Schade van f150,000.- Medische instrumenten, radio's, levensmiddelen gingen verloren Voor f5000 aan goederen ontvreemd WEERBERICHT Bouwkosten zijn 55 millioen dollar Het kind van de week Jongetje door een vallend raam gedood Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") lot 15 woorden.... L— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal per maand f 2,1° bü vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 (Van onze parlementaire redacteur J\[EDERLAND ratificeert het verdrag tot instellin» O van een Europese Defensie Gemeenschap. Dit staat vast, nu de Eerste Kamer na een tweedaags debat Woensdagavond tegen half acht het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag met 36 tegen 4 stemmen heeft aanvaard. Dit wetsontwerp zal nu wel spoedig in het Staatsblad verschijnen. De ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Beyen en Luns hadden, toen de beslissing gevallen was, verscheidene felicitaties in ontvangst te nemen. Vier Eerste Kamerleden hebben hun stem aan het goed- keuringswetsoutwerp onthouden. Het waren de beide communisten de heren Geugjes en Brandenburg, de' Christelijk-historische afgevaardigde prof. Gerretson en de Kamervoorzitter, mr Jonkman van de P.v.d.A. De tegenstand van de communisten was duidelijk. De Sovjet-Unie heeft belang bij een innerlijk ver deeld en verzwakt Europa. Als trouwe paladijnen van de Sovjet-Unie bestreden zij dus heftig de tot standkoming van de E.D.G., welker waarde niet eens zo zeer ligt in haar militaire betekenis van ver scheidene kanten is daarop de aandacht gevestigd, ook van de zijde der regering dan wel in haar politieke betekenis. De E.D.G. moet namelijk be schouwd worden als een symptoom van de groei van de Europese politieke eenheid. Het is natuurlijk de vraag, of de voordelen opwe gen tegen de bezwaren, die ontegenzeggelijk de E.D.G. aankleven. Behalve voor de beide commu nisten was dit voor de heren Gerretson en Jonkman niet het geval. Maar anders dan bij de heren Geugjes en Jonkman sproot de tegenstand van de Christelijk- historische en van de socialistische afgevaardigde voornamelijk voort uit de moeilijkheid zich te ver enigen met een verdrag, dat volgens prof. Gerretson Nederland toch nog niet voldoende garanties biedt en dat naar de mening van mr Jonkman juridisch onaanvaardbaar is, omdat men geen verdrag kan aangaan met een land in casu met Duitsland waarmede nog geen vredesverdrag is gesloten. DE internationale rechtsorde wordt niet deugdelijk bevorderd, vond hij, als men duurzaam in een supra-natio- nale organisatie één lid opneemt, dat nog als een volkomen internationale rechtspersoon moet worden beschouwd. Hij gaf de voorkeur aan een minder klemmende regeling dan in de E.D.G. is voorzien, aan een soortgelijk systeem als de Engelse Commonwealth. Aange zien wantrouwen tegen Duitsland een van de elementen van het verdrag is, geloofde hij niet aan de levensvat baarheid ervan. Tegen een Europees leger waren deze heren niet gekant. Prof. Gerretson sprak met zoveel woorden uit, dat geen enkel land meer zichzelf alleen kan verdedigen en dat Europa een gemeen schappelijk leger nodig heeft. UET tegenstemmen van vier leden leg de voor het lot van het desbetref fende wetsontwerp weinig -gewicht in de schaal. Volgens de Grondwet was voor de goedkeuring van dit belang rijke internationale verdrag een meer derheid van twee derden van het aan tal uitgebrachte stemmen vereist. Deze meerderheid is ruimschoots verkregen. De deelneming van de Kamervoor zitter mr Jonkman aan het debat was een staatsrechtelijke bijzonderheid. In het Nederlandse parlement komt dat zelden voor. Hij had aan het Voorlopig Verslag een afzonderlijke, door hem ondertekende Nota toegevoegd aan gezien hij de vergaderingen van de af delingen niet bijwoont, stond hem geen andere weg open waarin hij zijn bezwaren in de vorm van een aan tal vragen aan de regering had gefor muleerd. Toen hij zijn afwijkende me ning toelichtte, hij deed dat van het spreekgestoelte af nam mr dr Kolff (C.H.) de voorzitterszetel in. UITVOERIG hebben de minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen en die van Marine, ir. Staf de goedkeu ring van het E.D.G.-verdrag verdedigd. Eerstgenoemde, o.a. de behandeling van het verdrag in de Nederlandse Eerste Kamer zo kort vóór de conferen tie van Berlijn besprekende, vestigde er de aandacht op, dat de E.D.G. op zich zelf voor de Russen in Berlijn geen struikelblok bmoeft te zijn. De E.D.G. is slechts een van de symptonen der Europese integratie en tegen deze inte- MAAR aanleiding van de Neder landse ratificatie van het ver drag voor de E.D.G. heeft presi dent Eisenhower het volgende gezegd: „Ik heb zo juist gehoord, dat Nederland door goedkeuring door de Eerste Kamer de wet gevende arbeid ten aanzien van het verdrag ter instelling van een Europese defensiegemeenschap heeft voltooid. Nederland word.t op deze wijze het eerste land, dat met het nodige parlementaire proces gereed is gekomen. Ik verheug mij ten zeerste over ae gestage voortgang die gemaakt wordt bij het streven om de voor waarde m Europa te bereiken, welke permanente vrede en wel vaart zullen verzekeren." De Ame rikaanse ambassadeur in ons land, de heer Freeman Matthews legde de volgende verklaring af: „Ik was zeer verheugd het d°or ™e Eerste Kamer genomen besluit te vernemen. Zoals U weet hebben de Verenigde Staten dit Europese project van het begin af gesteund. Ik weet hoe vast president Eisen hower en de minister van Buiten landse Zaken Dulles erin geloven en ik was blij huil te kunnen mee delen dat Nederland het eerste land is. dat de parlementaire goedkeuring heeft voltooid en in zijn beraadslagingen zijn overtui ging heeft bevestigd dat deze ge meenschap een onmisbare grond slag is voor een sterk Europa en een duurzame vrede". gratie als zodanig is Ruslands misnoe gen gericht. Zonder E.D.G. zou Rusland evenveel bezwaren tegen de Westelijke mogendheden blijven opperen. y^ANGEZIEN de minister zich over het saamhorigheidsgevoel van de Euro pese naties nog weinig illusies maakte, noemde hij de contracvorm een nutti ger middel tot het gestelde doel dan de minder klemmende regeling die mr Jonkman bepleitte. De positie van Benelux zag de be windsman als een heel bijzondere. Er wordt gezocht naar een verenigd Eu ropa zonder hegemonie. Welnu, Bene lux heeft nimmer een hegemonie ge wild of gekend en zij is daarom ge roepen in dit opzicht tot voorbeeld te strekken. Met nadruk verklaarde mr Beyen, dat de afsluiting van afzonderlijke vre desverdragen door de verdragspartners na een eventuele oorlog, of beëindiging van de strijd, vóór het grondgebied van een der deelnemers bevrijd is, als contractbreuk beschouwd wordt. Hij was ervan overtuigd, dat alle bondge noten, hoewel een desbetreffende bepa ling niet in het verdrag is opgenomen, er zo over denken. £N wat het onderlinge wantrouwen aangaat, was de bewindsman zo op timistisch te geloven, dat er over het wantrouwen heen voldoende positieve factoren zijn die tot een vruchtdragen de samenwerking in de E.D.G. zullen leiden. Uit de verdediging van minister Staf sprong vooral naar voren zijn duide lijke ontkenning, dat er sprake zal zijn van een koppeling van Nederlandse eenheden aan de Britse troepen van de Noordeuropese sector. Deze mening was hier te lande gerezen na een door „Belga" verspreid bericht, dat de Bel gische minister van Defensie, generaal De Greef, zich in deze zin zou hebben uitgelaten. Hij deelde mee, dat er nog geen ver trouwelijke plannen zijn voor de sa menstelling van het Europese leger, maar dat wel Nederlandse officieren tot in de hoogste instanties van de E.D.G. zijn opgenomen en ons land dus volledig op de hoogte is. Sinds gen. Naguib de Mohamme daanse broederschap ontbond, zijn talrijke arrestaties onder de leden van deze gemeenschap verricht. Bij een huiszoeking in de woning van de vader van Hassan El Ashmany, een promi nent leider van de Mohamme daanse broederschap, werd onder de garage een grote hoeveelheid springstoffen door de Egyptische politie gevonden. (Van onze correspondent) EEN truck met oplegger van de lijn HunzeGroningen, die gis ternacht onderweg was van Am sterdam naar Groningen, heeft liet niet verder gebracht dan een par keerplaats op cle Afsluitdijk, onge veer twee en een halve km Oostelijk van de sluizen bij Den Oever. Daar rjISTEREN in de vroege morgenuren is in Korea de overdracht begonnen van de 22.000 krijgsgevangenen, die niet naar de communistische landen willen terugkeren. Zij worden door de geallieerden overgenomen van de neu trale commissie van toezicht en de In dische bewakingstroepen. Ruim hon derd gevangenen verzochten alsnog te worden overgebracht naar communis tisch of neutraal gebied. De krijgsgevangenen staken voor het vertrek hun tenten en bedden in brand. Een lange rij Chinese gevangenen over schreed weldra de grens tussen de neutrale zone bij Panmoendjon en het geallieerde gebied. De Chinezen droe gen portretten van Tsjiang Kai Spek en Soen Yat Sen. de stichter van het mo derne China. Zij zongen en zwaaiden met vlaggen van nationalistisch China naar de Amerikaanse militairen, die hen begroetten. Een geweldige witte boog overspande de ingang van het geallieerde terrein. Er stond op „Wel kom". Via luidsprekers werden wel komstwoorden tot de gevangenen ge sproken. De meeste Chinezen zullen naar For mosa worden overgebracht. De Noord- koreanen zullen het Zuidkoreaanse staatsburgerschap verkrijgen.De Kore aanse gevangenen zwaaiden met Zuid koreaanse vlaggen en riepen „Banzai" (leve toen zij onder een gewel dig schilderij van president Syngman Rhee doorliepen. Gedurende de gehele nacht riepen de Noordelijke door luidsprekers bood schappen om, waarin zij de gevangenen aanspoorden naar hun eigen land te: rug te keren en de wens hiertoe bij het verlaten van het kamp te kennen geven Enkele Chinezen en Koreancn veranderden nog van gedachten en wensten gerepatrieerd te worden. De Indiërs zijn nl. tot de overdracht overgegaan ondanks het feit, dat de Noordelijken Dinsdagavond de eis stel den, dat de krijgsgevangenen nog 120 dagen langer onder Indische hoede zouden blijven. Het opperbevel der V.N. heeft be kend gemaakt, dat de gevangenen Za terdag in vrijheid zullen worden ge steld, de datum welke in de bestands overeenkomst is genoemd. Inmiddels hebben yier Amerikaanse schepen te Intsjon reeds Chinezen aan boord ge nomen. die naar Formaso zullen worden overgebracht. raakte de laadbak van de oplegger in brand, waardoor de lading, waarvan de waarde wordt geschat op 150.000, bijna geheel verlo ren ging. DE chauffeur had de wagen op een daartoe bestemde plek geparkeerd en zat in de cabine zijn brood op te eten. Op een gegeven ogenblik bemerkte hij, dat er rook langs de cabine trok. Hij stelde direct een onderzoek in en ontdekte tot zijn grote schrik, dat in de laadbak van de oplegger brand was ontstaan. De houten laadbak borg een lading bestaande uit radiotoestellen, medische instrumenten, boter, koffie, chocolade en tabak. Direct waarschuw de de chauffeur de vrijwillige brand weer van Den Oever op Wieringen, die onder leiding van de heer J. Bakker Cz spoedig bij de in brand staande wagen arriveerde. Dank zij het energieke op treden van de spuitgasten bleef het chassis van de oplegger behouden. De truck was door de chauffeur al afge koppeld. Van de lading konden echter slechts twee radiotoestellen worden gered. Door dit gebeuren ontstond stagna tie in het wegverkeer op de Afsluit dijk. De Rijkspolitie uit Den Oever achtte het raadzaam om het verkeer in verband met de vonkenregen stop te zetten. Later is de oplegger naar garage Boersen te Den Oever gesleept. De truck met oplegger behoorde aan diverse eigenaars en de verzekering is bij verschillende maatschappijen on dergebracht. (Eigen bericht). QISTERMORGEN tussen half zeven en tien uur hebben inbrekers kans ge zien de deur van de woning van de zeventigjarige opkoper T. Neefjes te Wervershoof te forceren. Daarna heb ben zij uit het huis voor naar schatting f 5000 aan goud en zilver ontvreemd. De laders (men vermoedt dat verschil lende personen bij de zaak zijn betrok ken) hebben ongestoord hun duister werk kunnen verrichten. De woning van de heer Neefjes staat er in de eer ste plaats zeer eenzaam en bovendien was de bejaarde man, die alleen woont, naar de markt in Purmerend. De deur is geforceerd met een breek ijzer, waarna men vrij toegang had tot het huis, waarin zich tal van waarde volle voorwerpen, o.a. van goud en zilver bevonden. De politie heeft gis teren direct al twee inwoners van Wer vershoof, die ervan verdacht werden meer van het geval af te weten, een verhoor afgenomen, doch zij moesten weer op vrije voeten worden gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Tot gisteravond echter nog zonder tastbaar resultaat. Verwachting tot hedenavond: In de ochtend zwaar bewolkt met regen. In de middag vanuit het Noorden opklaringen. Iets lagere middagternperaturen. Zwakke tot matige wind, voornamelijk uit Noordelijke richtingen. Vrijdag: Zon op 8.35, onder 17.09 Maan op 21.25. onder 9.37 J-JET lag in de lijn der verwachtingen, dat de Eerste Kamer aan de Euro pese Defensie Gemeenschap niet al te veel moeilijkheden in de weg zou leg gen. Maar wie de debatten met enige aandacht heeft gevolgd zal hebben be merkt, dat tal van senatoren geen enkel enthousiasme konden opbrengen en de E.D.G. dus eigenlijk alleen aanvaard baar achtten, omdat er geen beter al ternatief is. Men is het natuurlijk in volle breedte en lengte eens over de vraag of een defensie-gemeenschap te genover het Oosten tot stand moet ko men ja dan neen. Het antwoord daarop is positief. De voorgestelde organisatie van deze defensie is niet aantrekkelijk. Men kan haar aanbevelen met de op merking, dat in de E.D.G. de enige kans gelegen is om een herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan; van de andere kant zal een ieder genoeg practisch inzicht in Europese zaken be zitten om te vermoeden, dat de positie van West-Duitsland in de defensie-ge meenschap uiteraard een ongemeen sterke zal zijn. West-Duitsland is nu al het krachtigste West-europese land gebleken en Adenauer werd niet voor niets „de man van 1953" genoemd! Over al deze bezwaren is al uit en te na geschreven. Zij zijn op honderd en één manieren naar voren gebracht. Er is nog nooit een opmerking gemaakt, die wees in een nieuwe richting, waar achter alle opposanten zich zonder be zwaar zouden kunnen scharen. Zelfs het Franse blad „Le Monde", dat steeds een sterke tegenstander van de E.D.G. is geweest, laat thans een diplomaat aan het woord, die een soort compro mis voorstelt: hij wil een proefperiode van vijf jaar, waarin besluiten unaniem zullen moeten worden genomen; daar na bij normale meerderheid van stem men; hij wil voorts geen verdrag voor vijftig jaar, maar voor tien jaar, waar na iedere deelnemer recht van opzeg gen heeft. De uitslag van de stemming in de Eerste Kamer van 36 tegen 4 laat dui delijk zien, dat ook de senatoren geen ander constructief plan naar voren kon den brengen. Men heeft van twee kwa den het minste gekozen, waarbij aan tekening verdient, dat de voorzitter, de heer Jonkman, er (evenmin als wij) zeker van is. dat de Duitse aspiraties in de E.D.G. zullen worden onderdrukt. Hij stemde tegen, evenals prof. Gerret son, die grondwettelijke bezwaren had, Met dat al is nog helemaal niet komen vast te staan op welke wijze het 'Neder landse grondgebied in tijden van gevaar zal worden verdedigd, terwijl er geen waarborg tegen bestaat, dat bij een eventuele bezetting van Nederland een der bondgenoten een afzonderlijke vre de zal sluiten, voor dat ons gehele grondgebied is bevrijd. De regering zal er naar onze mening bijzonder verstandig aan doen op deze punten volledige opheldering te ver schaffen. Het is tenslotte niet zo best, dat een vérstrekkend verdrag door het Nederlandse parlement wordt aan vaard, zonder dat de volksvertegen woordigers alle consequenties kunnen overzien. Nog afgezien hiervan, dat het Nederlandse volk toch wel uitermate graag wil weten waar het nu met zijn verdediging aan toe is. Iedere onzeker heid over het antwoord op deze vragen laat een gevoel van onbevredigdheid be staan. dat aan de noodzakelijke West-europese eensgezindheid I afbreuk doet. Vandaag wordt de „Nautilus", de eerste onderzeeboot ter wereld die door nE 5UMU inwoner van Deventer, wiens geboorte binnen enkele dagen wordt verwacht, gaat een gouden toe komst tegemoet. Nog nauwelijks gewend aan het eerste levenslicht zal hij zich gelukkig kunnen prijzen een eigen huis te bezitten, over een eigen meubilair te kunnen be schikken, terwijl hij zich. voorts geen zorgen behoeft te maken over de beklimming van de maatschappelijke lad der. Want daar wordt allemaal voor gezorgd. In Deventer is men sinds kort druk *n de weer de 50.000e stadgenoot een welkom toe te roepen, dat zijn weerga niet vindt. Wanneer men zo hoort welke plannen de burgemeester van deze goede stad, mr H. W. Bloemers, op dit moment met verenigingsbesturen en zakenmensen aan het bera men is, dan mogen we het bestaan van de nu nog onbe kende baby zonder overdrijving als het meest ideale be schouwen. De toekomstige moeder van dit gelukskind, het zal haar vergaan als in de sprookjes van Duizend en een Nacht, de poorten van Luilekkerland zullen zich voor haar openen, zonder dat er een fee met een tovet staf aan te pas komt. een daartoe te vormen fonds stort de gemegnte het voor de bouwgrond nodige bedrag". IN Deventer is men reeds over ds eerste verbazing heen. Alle hoop gaat nu uit naar de burgerij, want die moet spontaan zorgen voor Het was wel een bijzon dere zitting, die de burge meester dezer dagen voor zijn college bijeenriep. „De geboorte van de 50.000e moet een geweldig feest worden", zo zal hij gezegd hebben. „De baby geven we een huis, met zo moge lijk compleet meubilair. In het bouwkapitaal. De za kenlieden moeten zorgen ast de hele inboedel bij el kaar komt. Het te bouwen huis kan dan komen in een door de ouders zelf te kie zen stadsdeel. En als het optimisme van de burge meester niet zal bedriegen, dan komt deze zas/k prach tig voor elkaar. Uit de vergadering kwam grote instemming en allerlei voorstellen werden gedaan om de jonggeborene het toekomstig leven gemakke lijk te maken. Men dacht o.a. aan een studiebeurs en andere heerlijke zaken. Het huis zal, naar de wethou der van Publieke Werken mededeelde, een gedenk steen dragen. jy^AAR dat is niet alles. Heel Deventer zal op die gedenkwaardige geboorte dag een groots feest orga niseren. Op het programma staat o.a. een optocht naar het geboortehuis, de kinde ren krijgen traetaties op school, kortom men wil de ze dag maken tot een ge beurtenis van de bovenste plank. De burgemeester deelde mede, dat men nog maar 33 af is van hetfeest- getal 50.000. Volgens hem zullen die 33 er binnen 10 dagen wel zijn. In het kamp van toekomstige moeders heerst op het ogenblik een schier ondra gelijke spanning. atoomkracht wordt voortgestuwd, van de marinewerven van de „General Dy namics Corporation" te Groton, in de Amerikaanse staat Connecticut, te wa ter gelaten. De „Nautilus" is, in negen tien maanden tijds, voor rekening van de Amerikaanse marine gebouwd. De bouwkosten hebben ongeveer 55.000.000 dollar bedragen, nl. veertig millioen voor de duikboot zelf en vijftien mil lioen voor de kernreactor, die de voort stuwingskracht voortbrengt. De „Nautilus" is de vierde Amerikaanse onderzeeër van deze naam. De eerste da teert van 1800. Deze was, als proefne ming. door ir Robert Fulton gebouwd. Een tweede atoom-onderzeeboot, de ,,Sea Wolf" is op dezelfde werf in aanbouw. De „Nautilus" is ongeveer honderd me ter lang. met een waterverplaatsing van drie duizend ton. De bemanning telt tach tig i honderd koppen. De kernreactor is zodanig afgeschermd, dat geen gevaar be staat voor de bedieningsmanschappen. De snelheid onder water is van officiële zijde opgegeven als „meer dan twintig mijl". Officieus wordt achter vernomen, dat zij tussen dertig tot vijf en dertig mijl per uur ligt. De actieradius is theoretisch onbe perkt. In feite zal haar beperking be paald worden dooi- het uithoudingsver mogen der opvarenden. De „Nautilus" zou verscheidene malen achtereen een reis om de wereld kunnen maken, zonder dat zijn energiebron aanvulling zou behoeven. In Hoek van Holland is gisteren het negenjarige zoontje van de familie W. C. Korteland om het leven gekomen toen hij in de tuin van zijn vader door een raart in een schuur wilde klim men. Het opengeschoven raam viel naar beneden en kwam op de nekwer- vel van de jongen terecht. Deze over leed ter plaatse.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1