Stemming in Berlijn: Onzekerheid en hoop „Franco, wij willen Gibraltar" riep de menigte Plan voor groot zeeaquarium in Bergen aan Zee Verscheurde stad in gespannen afwachting Eiaen verslaggever Oostenrijk verzoekt gehoord te worden over eigen zaak Russisch „njet" een gevreesd woord Frans protest in Madrid Nieuwe broodprijzen vastgesteld Arbeider vindt pot met 285 zilveren munten Dijk verzakking op Texel Zaterdag 23 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1349 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aan de vooravond van de conferentie in Berlijn DB ogen van heel de wereld zul len in de komende dagen en wellicht weken zijn gericht op Berlijn, de voormalige hoofdstad van Hitiers Reich, waar de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier eindelijk weer om de conferentietafel gaan plaats nemen. Kwesties van wereldfor maat zullen daarbij ter sprake komen en naar men vurig hoopt worden opgelost. Anti-Britse rel in Spanje Bomscherf in wrakstuk van „Cornet"? Nog voor het a.s. seizoen gereed? De actie in Marokko DE Nederlandse Staatscourant bevat de beschikking van de minister Van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening tot vaststelling van de nieuwe broodprijzen. In de nieuwe regeling is het resultaat verwerkt van het nadere overleg met de Nederlandse Bakkerij stichting over de voorstellen naar aan leiding van de voor 4 Januari aange kondigde prijzen van het volksbrood. De prijs voor v lkswitbrood werd in een aantal provinciesteden met 1 cent verlaagd, terwijl de prijs voor volks brood op het platteland met 1 cent werd verhoogd. Rikn Hopper werd gehuldigd Oostenwind met enige vorst te verwachten HE? leek er veel op, dat wij na I WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 (Telefonisch van onze gERLIJN, Zaterdag. In de Westelijke sector van Berlijn branden 's avonds de lichten als in Parijs. De nachtclubs op de Kurfürstendam zijn frivoler dan in vooroorlogse jaren en de zo correcte kellners jn de stemmig ingerichte restaurants serveren ka viaar, goulasch, punch en spaghetti. De wonden, welke de voormalige hoofdstad van Hitiers derde rijk zichzelf heeft toegebracht, ziet men in de avonduren niet meer. De ruïnes van de Gedachtnis- kirche en die van de monumentale regeringsgebou wen zijn door het nachtelijk duister opgeslokt, evenals de met puinhopen bedekte open plekken en de zielloze woonblokken, welke achter de gevels met hun helkleurige neonreclames liggen. Zo druk en vrolijk het 's avonds in het uitgaans centrum van West-Berlijn is, zo stil, onheilspellend stil is het terzelfder tijd in Oost-Berlijn. Daar achter de Potzdammerplatz en de Brandenburger Tor schijnt het leven te zijn uitgeblust. De gevels dragen geen geweldige neonreclames want er is niets om reclame voor te maken. De restaurants zijn niet ge vuld met vrolijke mensen, want alle3 is er uitzon derlijk duur en schaars. Slechts lang naklinkende speciale verslaggever) voetstappen worden daar gehoord. Het kunnen de voetstappen zijn van zich naar huis spoedende Oost- berlijners, maar ook die van een lid van de Volks- politie, de Vopo, of van een Russische soldaat. In deze verscheurde stad, op dit politieke eiland van een in zichzelf verdeelde wereld worden Maandag besprekingen tussen Oost en West geopend, welke vrijwel overal op de voet gevolgd zullen worden. Voor het eerst sinds 1949 zijn de vier groot machten der wereld weer om de conferentietafel verenigd. Voor de achtste maal in tien jaar tijds zal de toekomst van Duitsland het voornaamste agenda punt van een bespreking der Grote Vier zijn. De (men kan nu reeds zeggen: ongelukkige) besluiten van Teheran (1943), Yalta (1945) en Potsdam (1945), hebben vooral de Berlijners aan den lijve ondervonden. Door Roosevelts vertrouwen en Stalins schuwheid werd de stad in stukken verdeeld en kwamen zij op de grens van twee werelden te wonen. De overwinnaars hadden de buit verdeeld. Duitsland moest economisch gesteriliseerd worden. Van een industriestaat zou een agrarische staat wor den gemaakt. Pers- en radiomensen uit alle windstreken zijn naar Berlijn ge komen om de gebeurtenissen te verslaan. Ook wij vaardigden daartoe een speciale verslaggever af, die ons dagelijks van het ge beuren in Berlijn, op de hoogte zal houden. Zijn eerste indrukken, welke hij ons vandaag telefonisch doorgaf, drukken wij hierbij af. ■TOEN duidelijk werd, dat het Kremlin alleen de russificatie van Duitsland voor ogen had, hebben de verhoogde spanningen tussen Oost en West de be sluiten van Yalta en Potsdam tot een farce gemaakt. De ontmanteling van West-Duitsland werd gestaakt en de productiequota van staal en steenkool verhoogd. Hetzelfde Amerika, dat in 1944 het Morgenthal-plan ontwierp om Duitsland voor eeuwig murw te maken, hielp West-Duitsland er in economisch opzicht weer bovenop. Dezelfde Chur- chill, die het Morgenthal-plan onder schreef en ook in Yalta en Potsdam aanwezig was, stelde voor West-Duits land in de Raad van Europa op te ne men (1949), het weer te bewapenen (1950) en het met eigen contingenten tot het Europese leger toe te laten (1950). De inwoners van Berlijn weten dit al lemaal ook, al zullen zij zich niet in de details verdiepen. Ze kennen de wens van het Westen Duitsland in vrijheid te herenigen en ook de garantie, dat Duitslands herbewapening noch de E.D. G. ruilobjecten bij de komende bespre kingen zullen zijn. Maar zij weten bo venal dat het Westen Duitsland zonder de hulp van het Oosten niet kan her enigen. Het Russische „njet" dat zolang in de conferentiezalen der wereld heeft geklonken en later in een jarenlange nota-wisseling steeds weer naar voren kwam, is een gevreesd woord in Berlijn geworden. Het betekent inmiddels niet, dat er geen hoop op een vergelijk ten aanzien van Duitsland in Berlijn be staat. De deze week afgelegde verkla ring van Herr Grotewohl als zou de hereniging van Duitsland ter conferen tie een lagere orde van belangrijkheid bezitten dan de atoomkwestie, het Chi nese probleem en het Oostenrijkse vre desverdrag gaat er noch bij West- noch bij Oost-Berlijners in. En Grotewohls wens om te drie uur de eenheid van Duitsland te beklinken, om zes uur het vredesverdrag af te sluiten, om negen uur een regering te vormen en om twaalf uur verkiezingen uit te schrij ven (aldus een spotprent in „Die Neue Zeitung") wordt alleen uit drang naar zelfbehoud verklaard. QE stemming in Berlijn kan misschien het beste worden weergegeven met de woorden: onzekerheid en hoop. Men verkeert in het onzekere over de vraag of de Russen inschikkelijk zullen zijn en men hoopt op deze inschikkelijkheid omdat de plotselinge vrijlating van en kele duizenden door de Russen gevangen genomen Duitsers hier een gunstig teken voor schijnt. Belangrijk is, dat de 1.2 millioen Oost-Berlijners en trouwens alle 18 millioen in de Oost-zone wonende Duit sers er net zo over denken als de 2.~ millioen West-Berlijners en de 50 mil lioen in de West-zone levende Duitsers. Duitsland mag dan in stukken zqn gescheurd, ook het hart van zijn onder de Russische laars vertrapte bewoners gaat naar de vrijheid uit. „Naar schat ting zijn er niet meer dan 5 pet. com munisten in Oost-Duitsland", zei een goed van de verhoudingen in 't Oosten op de hoogte zijnde Duitser tegen ons en met een schouderophalen voegde hij er aan toe: „Net zoveel als in de Bonds republiek De voorbereidingen voor de confe rentie zijn de Berlijners inmiddels met voorbij gegaan. De door het Berlijnse toeristenbureau gelanceerde leuze: „Der- lijn trefpunt der wereld" schijnt in de afgelopen dagen bewaarheid te zlln' want mensen van vrijwel alle nationa liteiten hebben zich in deze vooral eco nomisch zo zwaar getroffen stad verza meld. Er is een grote Amerikaanse de legatie aangekomen en een haast even grote Engelse en Franse. Ook Bonn en Wenen hebben sterke politieke missies gestuurd. De Russen, wier delegatie uu 200 experts zal bestaan, zal eerst vj(n' middag in de Oostelijke sector aanko men. En dan het duizendtal journalisten voor wie het tien verdiepingen nog Kathreinerhaus is ingericht. Dit ge bouw, dat preces naast het conferentie oord: de voormalige zetel van de ge allieerde contröleraad aan de Pots- dammerstrasze is gelegen, is met hon derden telefoontoestellen en tientallen telexmachines uitgerust. Dagelijks kun nen enkele millioenen woorden naar alle delen van de wereld worden ge zonden. Terwijl de bedrijvigheid in de Pots- dammerstrasze met het uur groter wordt, hopen duizenden Berlijners zwijgend voor de monumentale ingang van het conferentieoord samen. Schupo's en leden van de Amerikaanse Militaire Politie houden er de wacht en aan tr einde van de lange otiryi.-tar» k de fagade van het gebouw staan vier hoge witte masten, waar nu voor het eerst sinds 1949 ook de vlag van de Sovjet-Unie aan is bevestigd. Op het dak van het Kathreinerhaus wappert een vlag met de zwarte Ber lijnse beer in vechthouding tegenover een denkbeeldige vijand. Zou het de bruine Russische beer kunnen zijn? Of moet er de symboliek van sterkte en .ïdvastigheid in gezocht worden? Vanavond drinken de Berlijners weer hun glaasje bier evenals zij dit gisteren deden en ook morgen weer zullen doen. Maar Maandagmorgen om half tien, even voor de aanvang van de con ferentie zal deze aan banden gelegde stad gedurende drie minuten verstillen Het zal een stomme en daardoor zo zin volle manifestatie zijn van het belang, dat Berlijn bij het welslagen van deze eerste vier snogendheden-conferentie sinds 1949 heeft. Enkele honderden personen hebben gisteren voor de Britse ambassade in Madrid gedemonstreerd voor het over dragen door Engeland van Gibraltar aan Spanje. Ruiten werden ingegooid. Ook werd een betoging gehouden voor het gebouw van het Britse Instituut. Hier zongen de betogers het lied „Cara al Sol", terwijl zij met gestrekte arm de groet brachten. De politie deed geen poging om de met stenen en steenkolen werpende demonstranten te HEDENMORGEN zullen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de V.S.Groot-Brittannië en Frankrijk in het Franse hoofd- ktvartier te Berlijn bijeenkomen voor een voorbespreking. Hun con ferentieprogramma's zullen dan op elkaar worden afgestemd. De eer ste verrassing, die de ministers na hun aankomst werd bereid, was een officieel verzoek van de Oos tenrijkse regering om tot de con ferentie te tvorden toegelaten wan neer over Oostenrijk zal worden gesproken. De Oostenrijkse dele gatie zal door minister Figl worden geleid. De weinige woorden, die Dulles, Bi- dault en Eden bij hun aankomst voor de pers beschikbaar hadden, gaven wei nig opheldering over hun standpunt. Eden zette een domper op de verwach ting van grote resultaten in het beraad over Duitsland. Hij verwachtte geen volledige oplossing. Adenauer heeft gisteren te Bonn verklaard, dat zonder een Duitse hereniging een ontspanning in Europa niet denkbaar zou zijn. De drie Westelijke ministers werden allen ontvangen door hun Hoge Com missaris, hun Berlijnse stadscomman- Hant en door het stadsbestuur van West-Berlijn. Het decor der plechtig heid wisselde echter. Dulles, die in Ei- senhowers viermotorige „Columbine on Tempelhof arriveerde, werd met sa luutschoten, het volkslied en een grote Amerikaanse erewacht ontvangen. Een uur later rangeerde men de trein van Georges Bidault een half uur lang over het miezerige spoorwegemplace ment van Tegel. Ook hier was een ere wacht, maar overigens was er niets van het vormelijk ceremonieel van Tempelhof, 's Middags klonk de klaag zang van de doedelzakken over het Boli.'nse vliegveld. Stijlvol begroetten de fuseliers minister Anthony Eden. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, inspecteert bij zijn aankomst op het Berlijnse vliegveld Tempelhof de erewacht van Amerikaanse soldaten. De Italiaanse hoogleraar Carossini heeft meegedeeld dat hij een metaal- scherf gezien heeft in een ten Zuiden van Elba, opgevist wrakstuk van een vliegtuig, dat mogelijk afkomstig is van de in die buurt verongelukte Britse „Cornet". De professor ver moedt, dat het een bomscherf is: (Van onze correspondent). Indien de gemeenteraad -n Bergen aan het plan zijn fiat verleent, zal de weer snel herrgzende badplaats Ber gen aan Zee binnen afzienbare tjjd be- mikken over een groot zee-aquarium met een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter, hetgeen als ünieu kar> worden beschouwd voor de West- curopese kust. Gis'-ren hebben ',e be sprek'-gen wat br*-~ft het financiële deel van de zaak reeds haar beslag ge kregen. Het ligt in het -oornemen het aquarium reeds in het komende sei zoen voor het publiek open te stellen Over de vijfhonderd vierkante metei zullen vier en dertig aquaria worden ingebouwd, waardoor het mogelijk woi "t een ruim overzicht te krijgen van hoofdzakelijk de Nederlandse zee fauna, die uit een geheel donkere ruimte in de verlichte aquaria zal kun nen worden bekeken. Het aquarium is in U-vorm geprojecteerd. Om het aquarium zullen een kantoor, diverse verblijven en een machinekamer wor den opgetrokken. Het geheel z-.l wor den overdekt door een betonnen dak, waarop te zijner tijd een café-terras zal worden ingericht. Het aquariumobject zal verrijzen op de oude fundamenten van het in de oorlog afgebroken badhotel „Nassau- Bergen", dat elders in het dorp is her rezen. De initiatiefnemer van dit plan ls de heer John. J. Jager uit Den Haa<\ die ook leverancier is van Ce zeefauna van het aquarium van Artis te Am sterdam. arresteren. Zij verzocht hun alleen door te lopen. In Sevilla werd het gebouw van het Britse consulaat gedurende vijf en twintig minuten met sinaasappelen be kogeld door een menigte van driedui zend personen. Met schreeuwde: „Franco, Franco, Franco, wij willen Gibraltar". De burgemeester verzocht deze mensen buitensporigheden te ver mijden. In Granada gooiden betogers twin tig ruiten in van de woning van de Britse vice-consul. Zij hezen op diens huis de Spaanse vlag Ook in Malaga en Cordova werden anti-Britse demonstraties gehouden. De Britse regering heeft te Madrid geprotesteerd tegen de aanvallen. De Britse ambassadeur heeft de Spaanse autoriteiten om de verzekering ver zocht, dat de ambassade voldoende be schermd wordt. Intussen werd er, o wonder, elders in het land een vriendschappelijke Spaans-Britse ontmoeting gehouden. De pas benoemde militaire gouver neur van de nabij Gibraltar gelegen Spaanse stad Algeciras, generaal Mo- nereo, heeft gisteren een officieel be zoek aan Gibraltar gebracht. De Franse ambassadeur te Madrid heeft op het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest van zijn regering overhandigd tegen de „anti-Franse uitbarsting van de Spaan se Hoge Commissaris in Marokko". Hij wees ook op het gevaar van de toestand. De Spaanse Hoge Commissaris, generaal Valino, heeft intussen in de Spaanse zone van Marokko een grootscheepse amnestie voor gevangenen aangekon digd. Het blijkt ook, dat hij de „wen sen" van de bewoners van de zone, ge uit tijdens de jongste demonstratie, aan generaal Franco heeft doen toekomen. In Franse deskundige kringen ver klaart'men, dat de petitie van Donder dag voorgelezen werd door een persoon van mindere rang, en dat er geen aan wijzingen voor zijn, dat de Marokkaan se nationalisten de eisen steunen. Men acht het ook van betekenis, dat de kalief van Spaans Marokko, niet zelf bij de demonstratie aanwezig was. De nieuwe prijzen die vandaag van kracht worden, zijn vastgesteld als volgt: Maximumprijzen voor witbrood in centen: Provincie Noord-Holland: Amsterdam, Diemen, Haarlem 35 56 Hilversum, Bussum, Naarden 36 38 Alkmaar, Heiloo, Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer- veer Wormer, Jisp Oostzaan. Westzaan, Assendelft, Krommenie, Velzen, Beverwijk met uitzonde ring van het gebied genaamd Wijk aan Zee, Heemskerk 37 37 Urk en Texel 38 39 Marken 39 40 Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten 37 38 De maximumprijzen voor volks- bruinbrood zijn 1 cent per brood van 800 gram lager dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor volkswit- en volksbruinbrood zijn twee cent per brood van 800 gram lager dan de daarvoor geldende maxi mumprijzen. De 77-jarige actrice Rika Hopper werd gisteravond met een rijtuig van haar woning in de Henri Polaklaan te Amsterdam afge haald voor de première van „Anastatia", waarmede zij af scheid neemt van het toneel. (E;„„n bericht). Tijdens graafwerk bij het egaliseren van het weiland van dé heer H. Kanis te Nieuwe Niedorp deed een der ar beiders een merkwaardige vondst. Op ongeveer 60 cm. diepte stuitte hij op een bruine aarden pot, die geheel ge vuld bleek te zijn met oude munten. Bij telling kwam men tot een aantal van 285 zilveren munten daterende uit de vijftiende eeuw. Zij zijn afkomstig uit verschillende landen zoals Spanje en Oostenrijk. Ook munten uit West- Friesland vormen een onderdeel van de bijzondere schat. De grootsten zijn groter dan een zilveren rijksdaalder. Door de Noordoostenwind, die na de storm van enige dagen geleden is ko men opzetten, zijn de berm en de stort- berm van de Wadden-zeedijk bij het Horntje op Texel in de buurt van De Mok over ruim honderd meter wegge zakt. In het dijkgedeelte op de zeebodem is een groot trechtervormig gat gesla gen. Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot 8 meter en 20 meter van de dijk- voet 12 meter. In totaal beslaat de ver zakking een oppervlakte van 1 hectare. In 1920 is een soortgelijke verzakking voorgekomen. Een aannemersbedrijf is bezig noodvoorzieningen te treffen. de vorst, die er in het begin van de maand voorkwam, onge merkt de winter zouden doorko men. DU zal toch niet het geval zijn, want de rollen zijn omge wisseld. De Oceaandepressies trekken nu in de richting van IJsland, terwijl van Scandinavië een krachtig hogedrukgebied bo ven het vasteland van Europa aan de touwtjes trekt. De wind is naar het Oosten gedraaid en daarmee wordt koudere lucht naar ons land, gevoerd. Nu zal het met de vorst in onze provin cie aan zee gelegen dadelijk nog niet zo'n vaart lopen. Maar lichte tot matige- vorst is tijdens het weekeinde niet onwaarschijnlijk. Dit ligt echter helemaal aan de deugdelijkheid van het hogedruk gebied boven Scandinavië. Gaat dit zich tijdens het weekeinde verder naar het Zuiden verplaat sen, dan zal het met het koude vorstweer spoedig zijn gedaan. De schaatsliefhebbers in onze provin cie zullen hun geduld zeker nog tot na Zondag op de proef moeten stellen. Daar wij nog in het hart je van de winter zitten, zal het niet erg zijn, wanneer de vorst komende week eens doorzette Beter nu dan straks in Maart. Verwachting tot hedenavond: Droog weer en overdrijvende wol kenvelden. Matige tot vrij krach tige Oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Zondag: Zon op 8.33, onder 17.12 Maan op 23.43, onder 10.02 Maandag: Zon op 8.32, onder 17.14 Maan op 0.00. onder 10.15

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1