Franco zal zich werkelijk niet in een avontuur storten ÉPf? HERSENGYMNASTIEK De wekelijkse wereldschouw Kruiswoordpuzzle Assistente MATR0ZENSHAG PUZZLERLBR1EK De opwinding in Marokko Spanje blijft een vreemde eend in de bijt Drie minuten stilte in Berlijn.... %»caeSN5, PimPam Pom en de graafmachine Radioprogramma voor het weekeinde KOU-KOORTS-GRIEP DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: ZATERDAG 23 JANUARI 1954 OPNIEUW verscheen deze week de naam „Marokko" op de voor pagina's van de dagbladen. Nu waren het echter geen onrustver wekkende berichten uit Rabat, Marrakesh of Casablanca, doch kwam de oorzaak van die nieuwe belangstelling uit de Spaanse zone van Marokko, welke zich juist tegenover Gibraltar langs de uiter ste Noordwestpunt van het donkere werelddeel uitstrekt. De kalief van Tetoean is verant- woording schuldig aan de sultan van Marokko, in wie de geestelijke en wereldlijke macht over dit be langrijke Afrikaanse gebied met ongeveer 10 millioen inwoners, is verenigd. De kalief oefent daarbij macht uit in het kleinere deel van Marokko, dat als Spaans protec toraat wordt beschouwd en waar een Spaanse Hoge Commissaris, generaal Valino, het bewind van Madrid vertegenwoordigt. De kalief van Tetoean heeft nooit sultan Sidi Mohammed ben Moulai Arafa willen erkennen, sinds deze figuur onder invloed van de Berbers en de Pasja van Marrakesh door de Fransen aan het bewind werd geholpen. Zij zeg gen nog steeds hun gebeden tot Alljth in de naam van de vorige sultan van Marokko, Mohammed ben Yoessoef, die in Augustus van het vorige jaar door de Fransen als balling werd weggevoerd. £)EZE week werd door de kalief van Tetoean te kennen gegeven, dat de Mohammedaanse bevolking zich niet langer wilde neerleggen bij deze toe stand, dat men zich zelf een regent zou kiezen en er dus in feite een scheiding zou ontstaan tussen de beide delen van het sultanaat, waardoor tevens de gees telijke eenheid van Marokko bedreigd zou worden. Er werd een grootscheepse demonstratie aangekondigd, hetgeen vele factoren voor een ernstige ver storing van de rust zou kunnen inhou den. Daarbij had het er alles van, dat de Spaanse Hoge Commissaris en met hem Madrid deze volksbeweging met welwillendheid gade sloegen. Ja zij verstrekten zelf- reisgeld, voeding en onderdak voor degenen, die aan de demonstratie in Tetoean zouden willen deelnemen. In Parijs werd onmiddellijk alarm geslagen. Bidault ontbood de Spaanse ambassadeur in de Franse hoofdstad en sprak tegenover hem duidelijke taal. Frankrijk kan geen onrust in Marokko dulden. Een vlooteskader werd als zichtbaar bewijs van deze woorden naar de Noordafrikaanse kust gezon den. Ook de sultan van Marokko ver zamelde in Rabat zijn adviseurs om zich en besloot Parijs op de gevaren te wijzen. Gevaren, die vnl. liggen in de politieke sfeer. Horizontaal: 1 spoed, 6 monster, 11 Europ. hoofdstad, 12 kunst, 14 vruchtbare plek, 15 uien, 18 heen en terug, 20 Noord Afrikaan, 21 monnikskleed, 22 rivier, 24 ieder, 25 gereed, 27 plaats in Brabant, 29 voor, 30 plant, 31 gezicht, 32 bouw. land, 33 legeronderdeel, 35 stilte, 36 sportterm, 39 ogenblik, 41 titel, 42 voldaan, 46 noot, 47 landgenoot, 49 vloeistof, 51 centimeters (afk,), 52 zwart paard, 54 geldvoorraad, 55 gebouw. Verticaal: 1 boerderij, 2 middel lijn, 3 wanneer, 4 toevoegsel aan saus of soep, 5 eigenschap van kip pen, 7 indertijd, 8 voorzetsel, 9 aanstaande, 10 erg, 12 algemeen (afk.), 13 straat (afk.), 16 zange res, 17 geurig kruid, 19 omgang, 21 verdediger, 23 weide, 24 wat men ten volle' meent, 26 onbep. vnw., 27 kroost, 28 bevel, 29 speel goed, 34 Belgische taal, 36 rook, 37 meisjesnaam, 38 Duitsland, 40 ziekte, 42 gat, 43 ziekte, 44 meis jesnaam, 45 half, 47 nog eens, 48 zang van kanarie, 50 noot, 53 onder leiding. (Voot de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag a.s.) yOORLOPIG heeft men in Spaans Marokko deze waarschuwing wel begrepen. De demonstratie is gehou den, de eisen zullen door de Spaanse Commissaris aan Franco worden be kend gemaakt. Doch verdere incidenten deden zich niet voor. Wel beweerde de Hoge Commissiaris tegenover de Moorse leiders, die hem het verzoek schrift om volledige souvereiniteit voor Spaans Marokko aangeboden, dat „we gewoon verder gaan en ons niets van Frankrijk zullen aantrekken", doch wij mogen aannemen, dat dit alles werd toegestaan om de Moren een uitlaat klep voor hun wat opgeschroefde ge voelens te laten. Ja, wij willen zelfs aannemen, dat deze actie hiermede weer snel tot het verleden zal gaan behoren en de ka di's, de oelema's en de andere stam hoofden zich weer rustig aan hun da gelijkse arbeid en overpeizingen zullen zetten. Immers gereraal Franco is di plomaat genoeg om in deze te hoog spel te gaan spelen. Een proefbalon- netje, even stoom afblazen is soms goed, maar daarbij moet het dan ook blijven. Franco, de man, die eens met steun van Hitier en Mussolini aan de macht kwam, staat niet alléén in grote gunst .bij de Paus, doch heeft het tenslotte ook zover weten te brengen, dat de Amerikanen met hem een verdrag slo ten tot wederzijdse steun, die vooral ligt in de militaire sector. Het Iberisch schiereiland neemt nu eenmaal één uitermate belangrijke strategisch punt in, in de stalen verdedigingsgordel van de vrije wereld en kan, hoe de toestand er in politiek opzicht ook is, in die ke ten niet worden gemist. Opneming in de NAVO van Spanje zou bij vele sta ten op ernstige tegenstand hebben ge stuit. Daarom tekenden de Amerika nen een bilateraal verdrag. De daad- wérkelijke gevolgen van dit verdrag komen juist binnenkort tot uiting in de verzendingen van scheepsladingen met militaire goederen naar het land van Franco. Nu hebben de Ver. Staten uitermate grote militaire belangen ook in Noord- West Afrika, waarvan Marokko een voornaam deel vormt. Zou Franco zijn adspiraties in Spaans-Marokko door zetten, dan zou hij door het verwek ken van onrust, wel heel snel een waarschuwende Amerikaanse diplo maat in zijn werkkamer hebben te ontvangen. Wij geloven niet, dat de ge neraal de nog zo tere banden met de Amerikanen door een gevaarlijk avon tuur zal willen schaden. Afgezien nog van het feit, dat ook de Britten met een vergroting van de Spaanse invloed in Marokko zeker niet accoord zullen gaan. pRANCO heeft zich dezer dagen toch al de wrevel van vele goede Engelsen op de hals gehaald omdat in zijn land met kracht de wens werd geuit, dat de Britse souverein, koningin Elizabeth, bij haar reis door het Gemenebest haar voorgenomen eendaagse bezoek aan de Britse rotsvesting Gibraltar zou laten vallen. De bladen keurden het bezoek af, studenten hielden demonstraties, dat alles omdat Spanje voor zich het bezit opeist van de rots van Gibraltar, sinds 1704 een Britse kroonkolonie. Hieraan zal door Londen en door geen enkele rechtgeaarde Brit ook maar één ogen blik worden gedacht. Werd niet onlangs de post op de begroting van het Ver enigd jjConinkrjjk, welke dient voor on derhoud vah* de apen op de Rots nog niet sterk verhoogd. In het moederland zegt men, dat er Engelsen in Gibraltar zullen zijn zolang de apen zich daar ook bevinden. Meer geld en meer voed sel dus voor de apen onderstreept in andere geest, dat het Empire zeker geen afstand zal doen van de belang rijke sleutelpost op de wegen der we reld, die Gibraltar altijd is geweest. Met dat al heeft Franco weer eens blijk gegeven van vreemde kuren en daar mede bewezen, dat het nieuwe Spanje nog altijd een eigenaardige eendvogel is in de Europese bijt. QISTEREN kondigden negentien ka nonschoten in het Westelijk deel van Berlijn aan, dat de lang verbeide con ferentie weldra een aanvang gaat ne men, nu de voornaamste deelnemers aan het gesprek, de ministers, in de nog zo verwonde wereldstad arriveren. Maandagmorgen als de eigenlijke con ferentie tussen de vertegenwoordigers van de Grote Vier begint, zal West- Berlijn drie minuten stilte betrachten om nog eens de wens tot vrije hereni ging van het gesplitste land plechtig te onderstrepen. Misschien is het goed, dat wij in Europa, over welks toekomst het gaat, ook de drie minuten stilte op Maandagmorgen in acht nemen om even alleen in ons hart de hoop en de bede te laten leven, dat deze bespre kingen van de grote wereldlijke macht hebbers tot goede resultaten en dus een betere verstandhouding tussen de volkeren zal mogen leiden. VAN ROSSEM S (Advertentie, Ing. Med.) Puzzle 20. Hoe verplaatst ge de 8 aangegeven blokjes? (Opl.) De blok jes lagen in het doosje als volgt: G E F H C B D A Om deze letters in de gewenste volg orde te krijgen zijn tenminste 23 ver schuivingen nodig en wel de volgende: (het genoemde blokje gaat telkens naar het lege vakje): A B F E C A B F E C A B D H G A B D H G D E F. (De blokjes liggen nu in alpha- betische volgorde). Deze puzzle was nog moeilijker dan wij gedacht hadden. Maar velen had den zich niet laten afschrikken en zonden een correcte oplossing in 23 verschuivingen). Na loting onder de inzenders van een correcte oplossing is de wekelijkse prijs van ƒ5,ditmaal ten deel ge vallen aan: de heer J. de Haas, Aca cialaan 4 te Zaandijk. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 21. Een lettergreep-puzzle. (No. 4 der Jan.-serie). Hieronder vindt men in alphabeti- sche volgorde 45 lettergrepen. Daarvan kunnen de 11 woorden gevormd wor den, die voldoen aan de verder gege ven omschrijvingen. Heeft men de bedoelde woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar staan, danvormen de eerste letters van boven naar beneden gelezen, een bekende Latijnse spreuk. Lettergrepen: Aan - ad - an - bla - da - de - der - di - e - e - ge - ge - gen - Ier - li - lich - lu - ma - mi - ming - ne - ne ni - nis - o - on - ont - por - ra - re ring - si - stel - stel - stra - ta - te - te - ten - tie - toe - va - val - ve-voor. Omschrijvingen: 1. kan soms zeer hachelijk zijn; 2. vindt men in vele huiskamers; 3. eist meestal veel schrijf- of typewerk; 4. meisjesnaam; 5. is beslist geen bofje; 6. plaats in Nederland; 7. kan op zee plaats vinden; 8. iets om zich over te schamen; 9. schrik; 10. berichtgeving; 11. deel van Spanje. Welke zijn de bedoelde woorden en wat vormen de eerste letters van bo ven naar beneden gelezen? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 28 Januari aan de Re dactie van dit blad. (Onder de inzen ders van een correcte oplossingen wordt weer een prijs van f 5 verloot). EN zegt wel eens, waarde lezer, wan neer men een bepaalde eigenschap van iemand wil taxeren: „Hij (of zelfs: zij) is zo vasthou dend als een terrier". Het zou echter beter zijn te zeggen: „zo vasthoudend als een mier". Een bioloog, die een mier eens een dode sprinkhaan zag voortsle pen, wóóg deze diertjes een? afzonderlijk en ont dekte, dat de mier doen de was geweest, 60 x haar eigen gewicht voort te slepen. Waarmede wij maar bedoelen, dat een man van laten we zeg gen 150 pond, om dit kunststukje van deze mier te evenaren, een gewicht van 9000 pond over de grond zou moe ten trekken. Een Australische mier hield eens, hangende aan haar pootjes, een paar handschoenen tussen haar kaken boven de grond, die meer dan elfhonderd maal zwaarder wogen dan zijzelf. Zou de eer dergenoemde man dus even sterk zijn als deze mier, dan zou hij, han gend aan zijn tenen, met zijn tanden een gewicht van 165.000 pond kunnen dragen Bekend genoeg is ove rigens het feit, dat als vechtende mieren elkaar eenmaal goed vast heb ben, zij nooit meer los laten. Zelfs als zij wor den onthoofd, houden de kaken het lichaam van de tegenstander nog vast. Om deze reden worden mieren in o.a. India en Algerie door de inboor lingen aangewend, zoals wij bv. krammetjes of hechtdraad gebruiken. De „dokter" daar drukt de randen van de wond met zijn linkerhand te gen elkaar, terwijl hij in zijn andere hand de mier vasthoudt. De kaken van het dier staan wijd open, doch zodra zij vlak bij de wond is gebracht, klapt zij de kaken opeen, waardoor zij de wond randen bij elkaar houdt. Dan scheidt de „dokter" de koppen van de licha men, of beter gezegd, de lichamen van. de koppen, want de koppen laat hij aan de wond zitten, net zo lang tot die wond ge nezen is. De onderstaande vra gen zijn voor U van avond: 1. In vroeger dagen gingen onze „jongsten" nog wel ëens met een „vaderliefje" naar bed. Wat wordt hiermede be doeld? 2. Wat is' een „kronen- tiener"? 3. Wie heeft de uitvin ding der margarine (zg. kunstboter) op zijn ge weten? 4. Aan welke boom (heesterachtig) komen de „meelappeltjes" voor? 5. Wat is de kleur van de pinguins in de Noord poolstreken? 6. Geeft U eens enige andere woorden, met re- beginnend, voor „herha ling". 7. Wanneer deed „Schinderhannes" van zich spreken? 8. Zoals Nederland zijn K.L.M. heeft, zo heeft België zijn SABENA. Van welke woorden is dit „SABENA" afgeleid? 9. Hoelang duurt de ambtsperiode van de Franse president? 10. Heeft. TI wel eens van „Salpen" gehoord? (Voor de oplossingen zie men ons blad van Dinsdag). 22. Billie en Kareitje hadden diezelf de namiddag bevel gekregen hun cel te witten. Er stonden zoveel namen en tekeningen op de inuur, dat er geen plekje meer schoon was. En dus had Piet Pakkum de mannen een emmer witkalk en twee kwasten gegeven met de order de boel eens netjes op te knappen. „En zorgen jullie, dat je cel voor het avondeten klaar is", bromde hij. „Dan kunnen jullie op wat extra's rekenen!" „Alles beter dan graven", had Billie verheugd uitgeroepen, ter wijl hij de kwast meteen in de emmer had gedoopt. „Vooruit met de geit:" Met een gerust hart had Piet Pakkum achter hen de deur op slot gedaan. ,Ze worden al wat gezeglijker", dacht hij bij zichzelf. En Piet Pakkum leek zo op het eerste gezicht gelijk te krijgen De twee boosdoeners waren ijverig be zig om hun cel een goede beurt te ge. ven. Ze deden het werkelijk netjes. Piet Pakkum, die kwam kijken, was tevre den en beloofde chocoladestrooisel op het brood, toen ze klaar waren. „Maar gaan jullie even mee", zei hij, „Dezs cel moet eerst drogen. Ik zal jullie zo lang in cel elf stoppen!" En dat was toevallig dezelfde cel, die de commis- saris uitgekozen had om er de graaf, machine van de professor in op te ber gen. Had Piet Pakkum nu maar eerst even naar binnen gekekenMaar dat deed hij niet, hij was er van over- tuigd dat de cel leeg was. ZONDAG 24 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10-30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gram. 8.45 Sportmededelingen. 8.50 Voor het platteland. 9.00 Gram. met com mentaar. 9.45 „Geeselijk leven", causerie. 10.00 „Geef het door", causerie. 10.05 Voor de kinderen. 10-30 Ned. Herv. kerk dienst. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Ham mond-orkest. 12.35 „Even afrekenen", he ren!". 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Omroep orkest en solist. 15.10 Toneelbeschou wing. 15.25 Viool en piano. 15.50 Dans- orkest. 16.30 Sportrevue. 1700 „Tussen kerk en wereld". 17.15 „Van het kerke lijk erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Hammond-orgelspel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram. 19.45 Cabaret. 20.00 Nieuws. 20.05 Puzzle-pa- rade. 21.05 „Rijk en geen geld", hoorspel- 21.35 Mededelingen. 21.40 Strijkorkest. 22.05 De Vier Mogendheden Conferentie. 22.10 Actualiteiten. 22.30 Gram. 22.4p Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19 45 24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Orgelconcert. 8.30 Vroeg dienst. 9.30 Nieuws. 9-45 Gram. 9.55 Plechtige Liturgie. 11.30 „Wie 'is mijn patroon?". 11.45 Viool en piano. 1210 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Hammond orgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.10 Amus.- muziek. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Voor de jeugd. 14.25 Spaanse muziek. 14.55 „Op de paden van het nabije Oosten", cau serie. 15.15 Radio Philharmonisch Orkest, klein koor en sol. 16.10 Katholiek Thuis front Overal! 16.15 Sportreportage. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.05 Samenzang. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", causerie. 19.45 Nieuws 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Metropole-Orkesten sol. 21.15 Actualitei ten. 21.25 Limburgs Promenade-Orkest. 21.50 „Zo goed als nieuw", hoorspel. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. PrIJ» per koker 90 en 50 cl (Advertentie. Ing. Med.) DOOR: 44) „Hierqver!" De korte woorden wer den gevolgd door twee felle schoten. De man draaide zich om en verdween even snel en dramatisch door de deur als hij was gekomen. „Janice!" Deze kreet kwam van dok ter Holbrook. Hij liep de kamer door naar Janice toe, die nu tegen het bu reau leunde, daar ze de paar passen die ze zo dapper voorwaarts had ge daan, was teruggeweken. „Ben je gewond?" Dat was een zinneloze vraag. Ieder een, dokter of niet, kon dat zien. De hand die ze in haar middel drukte kon niet voorkomen dat haar witte uniform zich langzaam donkerrood kleurde. Juffrouw Willows kwam bazig van achter haar schrijftafel vandaan en ondersteunde Janice met haar krachti ge arm. „Natuurlijk is ze gewond!" snauwde ze. En dat, terwijl ze nog nooit tegen dokter Holbrook, haar ideaal, had ge snauwd. „Doe toch iets, sta daar niet zo dom". Ze wenddde zich tot juffrouw Susie Fox .en mevrouw Smyth (Smith). „Een van de beide dames moet koud water gaan halen en Betty-Jane in het gezicht gooien. We zullen haar hulp ook nodig hebben. Een geschikt mo ment voor een dokters-assistente om flauw te vallen". Ook een geschikt moment voor een dokter om toe te geven aan zijn emo ties, had ze erbij kunnen voegen, want dokter Holbrook gedroeg zich nog steeds als was hij versuft. Hij hief één hand op om juffrouw Willows of ieder ander die wilde kijken, te laten zien dat die trilde als een Ford-motor van het oude T-type. „Ik roept u dokter Richards maar" zei hij, terwijl zijn stem ook trilde. Hij zonk neer in de stoel die juffrouw Wil lows had verlaten en bedekte zijn ge zicht met beide handen. Intussen was juffrouw Susie Fox met, het water teruggekeerd. Juffrouw Wil lows nam het van haar over, maar in plaats van het op Betty-Jane om te keren Betty-Jane had haar ogen ge opend en trachtte zich op te richten gooide ze het de dokter in zijn gezicht. Achteraf kon juffrouw Willows niet be grijpen dat ze zoiets had durven doen. Nog wel dokter Holbrook zelf! Maar achteraf kon dokter Holbrook ook niet begrijpen hoe hij zijn zelfbeheersing zo had kunnen verliezen. Het bewees dat Elissa gelijk had: Wanneer een man de middelbare leeftijd had bereikt, deugde opwinding niet meer. Betty-Jane kon niet begrijpen dat ze was flauw gevallen, en de enige ver klaring die ze er voor kon geven was, dat ze de nacht tevoren niet had ge slapen. Wat mevrouw Smythe (Smith) betreft, die had nu werkelijk eens een nieuwtje om rond te vertellen, hoewel ze er nooit achterkwam wie de man met de revolver was geweest of waar om hij had geschoten op de assistente van dokter Holbrook, tenzij de vrouw van de dokter of de verloofde van de assistente hem had gehuurd. Maar degene die er het minst van be greep was Janice zelf, toen ze wakker werd op de dag dat ze naar Mexico had moeten vliegen en merkte dat ze in een ziekenhuis lag. Inderdaad was er „iets onvoorziens" gebeurd, zoals juffrouw Willows had voorspeld. HOOFDSTUK XVI Janice vond het heus nogal grappig om nu eens patiënte te zijn in plaats van verpleegster. Het was heerlijk om in een behagelijk bed met fris linnengoed te liggen, de blinden half gesloten en de kamer vol bloemen. Eigenlijk behoorde ze nu op weg te zijn naar Mexico. Maar dit was haast even prettig. Mexico liep niet weg. Het kwam allemaal best in orde. Ze had geen zin om voorlopig iets te doen of aan iemand of iets te denken. Dit was juist wat ze wenste: hier maar rustig liggen en niets doen, niets denken, niets voelen vooral niets voelen. Maar een dergelijke zalige' toestand bleek niet eindeloos te kunnen voortduren. Met ritselende rokken en een opgewekt, op beurend glimlachje op haar gezicht stak de verpleegster het hoofd om de deur en deelde haar patiënte monter mee dat er bezoek voor haar was. „Maar ik wil geen begon Janice, maar toen ze het bezoek zag, vond ze het goed. Ze kon Betty-Jane de toegang niet weigeren. Verder had ze iedereen belet gegeven, behalve natuurlijk haar naaste familie, moeder en vader en Al- bie en Allen en zijn vrouw waren er geweest. Maar Janice had wel geweten hoe hen te ontvangen. Ze had flauwtjes geglimlacht en haar ogen bijna voort durend gesloten gehouden en tenslotte waren ze vertrokken en hadden haar alleen gelaten. „U mag niet lang blijven", waar schuwde de zuster met dreigende vin ger en liet Betty-Jane binnen. „Onze patiënte maakt het goed, maar we mo gen haar niet vermoeien!" „O neen! Ik blijf maar een paar mi nuutjes", beloofde Betty-Jane. Ze over handigde de zuster iets in groen vloei papier gewikkeld. Het konden slechts nog meer bloemen zijn. Ik ben benieuwd, dacht Janice, of ik ook zoveel bloemen met mijn begrafe nis zal krijgen. Niet dat al die bloemen niet beeldig waren. Maar Janice was momenteel in een te onverschillige stemming om er dankbaar voor te kun nen zijn. Maar toch, dacht ze, terwijl ze Betty- Jane toelachte, was ze blij, dat het haar begrafenis nog niet was. Zo on verschillig was ze niet of ze was blij nog in leven te zijn. „Ze maakt het goed", had de zusfer gezegd. Zij kon het beoordelen, hoewel Janice zich ook lichamelijk nogal slap voelde, wat er nu niet bepaald op wees, dat ze het uitstekend maakte. „Lieve hemel, je ziet er patent uit," zei Betty-Jane. Maar het klonk niet erg overtuigend. Ik zal er wel als een geest uitzien, dacht Janice. Tot op dit ogenblik had het 'haar onverschillig gelaten hoe ze er uit zag. Het kon haar niets schelen. „Hoe gaat het ermee?" zei ze. Ook dat interesseerde haar niet bij zonder, maar het klonk vriendelijk en iets dergelijks zou Betty-Jane van haar verwachten. (Wordt vervolgd.) 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram.muziek. MAANDAG 25 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7-00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Operette muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor d» huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Radio Philharmo nisch Orkest. 12.00 Lichte muziek. 12-30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade-Orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", cause rie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Müzikale causerie. 17.20 Gram. 17-30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Mu. zikale causerie. 18-30 Phil-Harmonicaclub. 19.00 Studentenuitzending. 19.15 Repor tage of gram. 19.25 Cabaret. 19.45 Rege. ringsuitzending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20-35 Caba ret. 21.05 Sopraan en piano. 21.50 Voor dracht en muziek, 22.05 De Vier Mogend heden Conferentie. 22.10 Gram. 22.20 Gevar. programma. 24.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12-33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 -Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Piano-duo. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. L. D. Brongers- ma: „Rijksdelen Overzee: Nieuw Guinea's dierenwereld". 18.00 Mannenkoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelsé les. 19.44 Nieuws en weerbericht. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gitaar en blokfluit. 19.30 „Volk en Staat", causerie, 19.45 Huismuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 „Mozart", hoorspel. 22.00 Geestelijke liederen. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. OMROEPORKEST. Onder lei ding van de thans ook in onze streken bekende Jan Brassen speelt het eerst de ouverture Manfred, van Schumann. Dan de clameert Johann Schmitz de be roemde Ballade van de Boer, van J. W. F. Werumeus Buning. Ru- dolf Mengelberg schreef hierbij orkestmuziek; een zeer zware taak, want de verbinding tussen ge sproken tekst en muziek is uiter mate moeilijk te leggen. Tenslotte horen we van de hedendaagse Amerikaanse componist Aaron Copland de suite Statements (uit eenzettingen), waarin een muzi kale karakteristiek wordt gege ven van enige mensen, met wie de componist in zijn leven heeft gesproken. (Zondag 14.20 uur over Hilversum I, 402 m.) RIJK EN GEEN GELD, het derde deel van een hoorspel naar de bekende roman van E. Philips Oppenheim. Zondag 21.05 uur over Hilversum I, 402 m.) SAINT ANTOINE, een nieuw werk van Sem Dresden. Hij noemt het een syrnphonie-oratorium, en bedoelt dus een synthese van bei de kunstvormen. Er werken vijf sopranen, een alt, een tenor, een bariton, een recitante en een spreekstem aan mede, alsmede een koor en een orkest. Dresden componeerde het werk verleden jaar op verzoek van de Neder landse Radio-Unie voor deelne ming van Nederland aan de Prix Italia 1953. Voor deze eerste radio-uitvoering spreekt de com ponist een korte inleiding uit. Zondag 15.15 uur over Hilversum II, 298 m.) MOZARTLIEDEREN. Het lied is van oorsprong huismuziek, maar werd in de tijd van de Ro mantiek een typisch concertstuk- De overgang ligt onder andere bij Mozart. Deze begint met het componeren van coupletliederen, waarbij dus elk couplet dezelfde melodie krijgt, ongeacht de sfeer van de tekst. Tegen het eind van zijn leven schrijft hij doorgecom- poneerde liederendaar bepaalt de tekst het verloop van de me lodie. Dit programma geeft een zeer mooi overzicht van de ont wikkeling. (Maandag 21.05 uur over Hilversum I, 402 m.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2