Berlijn bad voor het welslagen van de conferentie Vliegtuig met Hemingway in Oeganda neergestort Nederlandse auto in België door truck verpletterd De Arabische Liga adviseert Spanje te steunen Berlijn 'begint om 15 uur Dr Dibelius de dappere man van de Oost-sector Vlaggen en leuzen De sultan vermaant Daders van inbraak te Wervershoof gepakt Maandag 25 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHÖLLANÖSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1350 mm DE drie Westelijke ministers hebben Saterdag en Zondag voorbespre kingen gehouden :n de woning van de Franse hoge commissaris,, Fran- COis-Poncet, waar minister Eidault lo geert, en ten huize van Foster Dulles. Aan de Russen zal worden medege deeld, dat de Chinese communisten niets te maken hebben met de zuiver Europese kwesties, die in Berlijn aan de orde komen. Voorts is besloten dat Oostenrijk moei worden uitgeno digd tot deelneming aan de bespre kingen, wanneer de kwestie van een staatverdrag voor dit land aan de orde zou komen. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna VPRO won 10.000 leden Bekend schrijver verongelukt Weinig kans op redding Twee doden, twee zwaar gewonden VS halveren militaire bestellingen Mr Van Doorn voorzitter van de KVP Spaans-Marokko onafhankelijk De SULTAN verklaarde verder dat het openlijk verzet van een kloin aantal Marokkanen niet tot een alge mene verstoring van de openbare orde heeft geleid. Na gewezen te hc'.ben op de vooruitgang en beschaving die de Fransen in Marokko hebben Je bracht, besloot sultan Ben Arafa met de woorden: „Niemand k"n .o- diensten hiervoor aan anderen toe schrijven, zonder het licht van een vuurtoren te verwarren met dat an een armzalige kaars". Buit kon geheel worden achterhaald Vrijwillig filiaalbedrijf gaat ook prijsverlagen Blinde tegen tram gelopen WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 ill De aankomst van minister Molotov op het vliegveld van Oost-Berlijn. DE BESPREKINGEN tussen de ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier beginnen hedenmiddag om drie uur. In som mige kringen met name in de Franse delegatie wordt ver wacht, dat de conferentie tenmin ste vier weken zal duren. Aange zien de eerste zitting wordt ge houden in de Amerikaanse sector van de stad zal Foster Dulles de openingsrede houden. Vermoede lijk zal hij Bidault voordragen voor het voorzitterschap geduren de de eerste vergadering. Geduren de de conferentie zal de West- duitse regering voortdurend op de hoogte worden gehouden van het verloop der besprekingen. De Amerikaanse minister Foster Dulles heeft gisteravond een ontmoe ting gehad met zijn Russische am'u- genoot Molotof. Het was een beleefd heidsbezoek, waarop Eisenhowers voorstel inzake een atoombank niet aan de orde kwam. Agenten van de Russische geheime dienst hebben Zondagavond de ge hele vertalingsinsiai.aue in dé verga derzaal der vier ministers gecontro leerd, om r a te gaan of er geen po gingen waroii gedaan, de draden „af te tappen". Talloze veiligheidsmaatre gelen zijn getroffen. Molotof v.'ordt vergezeld van zijn eigen lijfwacht, Amerikaanse, Franse en Britse mili taire politie zal het gebouw van de geallieerde controlecommissie, waar de ministers de eerste week bijeonkr- tnen, van binnen en van buiten nauw gezet bewaken. HËLDERSË (OIRlïï TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. nam Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0,52 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) #8 BERLIJN, Zondagavond. - Vanmiddag om twaalf uur begonnen hier plotseling alle kerkklokken te luiden. Vijf minuten lang buitelden de klanken over de besneeuwde huizen der stad teneinde de gedachten van de Berlijners bij de morgen te openen vier mogendheden-conferentie te bepalen. Het sonore geluid van de door Amerika geschonken vrij- heidsklok overstemde alle andere klanken. Een vijftigtal kerktorens zweeg stil, omdat zij hun door oorlogsgeweld verloren stem nog steeds niet hebben teruggekregen. Ook in de Oost-sector van Berlijn riepen de kerkklokken de bewoners op het lot van Duitsland in hun gebeden te gedenken. De machtige klanken van de zwaar geschonden Dom dreun den over de levenloze ruïnes heen alsof ze hen tot een nieuw leven wilden wekken. De stenen resten van woonblokken en zakenpanden zijn in dit gedeelte van de stad nog vrijwel nergens opgeruimd. Alleen het puin dat in de weg lag, is weggeschept, doch honderden meters ver is er daar geen levend wezen te zien. \\/IJ WETEN dit allemaal omdat wij ons vanmorgen in de Oost-sector hebben begeven om onder het gehoor van de Evangelische bisschop van Ber lijn dr Dibelius te kunnen zijn. De ondergrondse bracht ons in tien mi nuten van het centrum van de West sector naar het centrum van de Oost sector. Controle was er niet. Iedere buitenlander, zelfs de journalist, kan zich vrij in de Oost-sector bewegen. En dat er druk gebruik van wordt ge maakt, wordt bewezen door het feit, dat wij zeker twintig collega's in de straten van Oost-Berlijn hebben ont moet. Toen wij op de Alexanderplatz het hoofd boven de grond staken, wa ren wij even met stomheid geslagen Overal om ons heen hingen Duitse rood-wit-gele) en knalrode commu nistische vlaggen uit de ramen terwijl er ook een paar in brede banen langs gevels of masten waren gedrapeerd Het toneel werd afgewisseld door vaak tientallen meters lange rode of blauwe doeken, die direct onder de dakrand langs de fagade waren gespannen en in navolging van zijn opdrachtgevers in Moskou had de Duitse communis- tenlieder Wilhelm Pieck een portret van zichzelf, dat zeker een afmeting van tien bij vijf meter had, aan de muur van een regeringsgebouw laten slaan. De zinnen op de spandoeken droe gen uiteraard een propagandistisch karakter en waren net zo hol als die, welke de Duitsers tijdens de bezetting op hun plakkaten in Nederland ge- I bruikten. „Wie vrede wil, moet han delen" stond op de ene. „Wij danken de Sovjet-Unie voor de wederopbouw van Duitsland" stond op een andere. En de overige spandoeken waren bijna alle bedrukt met woorden als „een heid", „vrijheid", „zekerheid" enz. „Speciaal voor de conferentie aan gebracht", zei een laconieke Oost- Berlijner, die met ons de spandoeken stond te bekijken. „Allemaal propa ganda. Je moet niet denken", voegde hij er aan toe, „dat er rode vlaggen door .particulieren zijn uitgestoken. Al deze bombastische doeken zijn op be vel van stads- en rijksautoriteiten aan de gevels van officiële gebouwen aan gebracht. En als er eentje uit een raam van een particulier hangt, dan is het meestal nog verplicht geweest". QEFLANKEERD door de vlaggen en leuzen van een machtsstaat arri veerden wij bij de kerk waar bisschop Dibelius zou spreken, doch niet dan nadat wij tientallen leden van de Volkspolizei waren gepasseerd. Deze jonge snaken met hun groenbruine en ook wel zwarte uniformen zagen er uit als voormalige SS-ers en stonden dikwijls in groepjes van vier en meer op de hoeken der straten. Alleen de officieren en onder-officieren waren gewapend. De rest had men de kara bijnen afgenomen, waarschijnlijk ter voorkoming van incidenten tijdens de conferentieweken. Met moeite hebben wij ons een plaatsje in de Marienkirche veroverd om bisschop Dibelius aan te horen Een kwartier voor de aanvang van de dienst werden de deuren al gesloten, hoewel er in de gangen en koren nog honderden konden staan. Maar het staan of het gebruik van klapstoeltjes in kerken is in de Duitse democrati sche republiek verboden. Als de zit plaatsen zijn ingenomen, mag, aldus een stadsverordening, niemand meer worden toegelaten. Bisschop Dibelius, een kleine grij zende man met snor en puntbaardje, sprak over geduld en geloof naar Jo- hannes 13 vers 10. In een felle aan klacht tegen het onrecht op de wereld werkte hij zijn thema uit zonder ook maar een keer Rusland of het commu nisme te noemen. „Na zoveel bange jaren", zei hij letterlijk, „is het einde lijk mogelijk dat wij onder de druk zullen uitkomen, maar mochten de re- Om een eensgezinde gedragslijn op te stellen, namen Zaterdag Dulles, Bidault en Eden reeds aan de con ferentietafel plaats. sultaten van de Berlijnse conferentie teleurstellend voor de Duitsers zijn, dan moeten de Oost-Berlijners gedul dig en gelovig op Gods hulp blijven vertrouwen". Het was doodstil in de wit gepleis terde kerk waar zo weinig jongeren zaten en het grauw en zwart zo over heersten. Iedereen wist en voelde waar deze kleine dappere man het over had, vooral toen hij met verhef fing van stem uitriep, dat het uit moest zijn met die bedriegerij en on eerlijkheid daarbuiten. Zo eindigde deze plechtige kerk dienst in de Oost-sector waar evenals in de West-sector voor de volkeren der wereld, het welslagen der Vier mo- gendhedenconferentie en de vrede werd gebeden. Op de terugweg pas seerde ons op Unter den Linden, een betere naam zou thans zijn: Langs de Ruines een vrachtauto met Rus sische soldaten. Deze jonge mannen met hun bontmutsen en glanzend ge poetste laarzen gingen de wacht af lossen voor de Russische ambassade. Hoelang zullen zij en hun landgenoten het regime van Wilhelm Pieck nog met hun bajonetten steunen? In zijn actie om de 115.000 leden te bereiken, welke als zijnde 5 procent van het totaal aantal geregistreerde luisteraars volgens de op stapel staan de omroepwet recht heeft op 12 zend uren per week, is de VPRO thans de 110.000 leden ruimschoots gepasseerd. In het afgelopen weekeinde werd mee gedeeld, dat dit aantal thans 110.744 bedraagt zodat de VPRO in een kor te spanne tijds ruim 10.000 leden ge wonnen heeft. Een vliegtuig met aan boord de 55- jarige Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway en zijn vrouw is Zaterdag boven de Murchison waterval in Noord- West-Oeganda, waar de Nijl een val maakt van 130 meter, neergestort. Een wrak van een vliegtuig, vermoedelijk dat van Hemingway, is Zondag vijf km. beneden de waterval waargenomen. Levenstekenen zijn niet gezien. Een reddingsploeg is naar het wrak onder weg, dat in een zeer woest gebied ligt, vol wilde dieren. Hemingway woonde op Cuba. In Augustus van 't vorige jaar kwam hij met zijn vrouw naar Oost-Afrika. Hij heeft verscheidene maanden in Kenia doorgebracht, waar hij veel belang stelde in de strijd tegen de Mau Mau Daarna maakte hij een reis om te vis sen en te jagen. Hemingway is waarschijnlijk de be kendste romanschrijver in de Engels sprekende wereld. Hij heeft veel in vloed gehad op het werk van jonge Amerikaanse en Britse schrijvers. Als zoon van een arts is hij te Chicago ge boren. Zijn vader bracht hem de hartstocht voor jagen en vissen bij. Na zijn schooltijd is hij in de journalistiek gegaan. In de eerste wereldoorlog werd hij wegens een ooggebrek voor mili taire dienst afgekeurd. Hij nam echter dienst bij het Rode Kruis en maakte de oorlog aan het Italiaanse front mee In 1919 keerde hij naar Amerika terug met twee Italiaanse onderscheidingen wegens betoonde moed. In 1921 ging hij weer naar Europa, nu als oorlogs correspondent in de GrieksTurkse oorlog. Daarna vestigde hij zich te Parijs, waar hij het literaire idioom van de moderne Amerikaanse school Op het zeer drukke verkeerspunt ln België, waar de rote weg Brussel- Gent de weg DendermondeAsscne kruist, is Zaterdagmorgen omstreeks half elf een err- g auto-ongeval ge beurd, waarbij twee personen het le ven verloren en twee andere zwaar gewond werden. De 29-jarige J. Weyns uit Drie wegen gemeente Tcnenzen) maakte Jhet zijn echteer ste en het echtpae' Dekker—De Feyter een uitstapje per auto naar Brussel. Toen de wagen, die door de heer W. werd bestuurd, de ver keersweg Brussel—Gent insloeg, werd hij door een op die weg in de richting Gent rijdende 20 ton truck met aan hangwagen in de flank gegrepen en totaal vernield. De vier inzittenden v—. de perso nenauto werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Assche overgebracht. Kort na aankomst zijn de heer W. en mevr. D.—de F. daar overleden. De toestand van de echtgenote van de heer W. is zeer zorgwekkend. De heer D. liep een zware hersenschud ding op. Naar gemeld wordt, is Amerika voornemens volgend jaar de in het buitenland te plaatsen militaire be stellingen met de helft te verminderen. Tevens zal men er naar streven de orders alleen te plaatsen bij fabrieken, waar de communistische arbeiders geen overheersende positie innemen. Van officiële zijde voorspelt men, dat bedoelde militaire orders in het jaar na 1 Juli a s. ongeveer een half mj'üard dollar zullen belopen. De be paling betreffende de communistische arbeiders is gemaakt op aandringen van de ambassadeur te Rome, Clare Luce. Zij is gericht tegen de commu nistische vakverenigingen in Italië. Frankrijk, de grootste producent in Europa van door Amerika gefinan cierd oorlogsmateriaal, zal naar ver wachting minder door de nieuwe be perkingen worden getroffen dan Ita lië, dat in de afgelopen drie jaar voor meer dan 400 millioen dollar aan Ame rikaanse bestellingen heeft gekregen. De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft mr H. W. van Doorn uit Rotterdam gekozen tot partijvoor zitter. Mr Van Doorn kreeg 78 van de 81 uitgebrachte stemmen. Hij volgt als voorzittei van de Katholieke Volks partij de heer A.idriessen op, die enige maanden geleden om gezondheidsrede nen het voorzitterschap moest neer leggen. Mr Van Doorn is substituut officier van Justitie te Rotterdam. Hij was de candidaat van het partijbestuur INBRAAK IN JUWELIERSZAAK Tegen het middernachtelijk uur is Zaterdagavond de etalageruit van de drogist-juwelier H. D. Vlach te De Lier met een steen vernield, waarna zeven horloges uit de etalage werden ont vreemd. Met behulp van een speurhond is de politie onmiddellijk met het on derzoek begonnen, tot dusverre echter zonder resultaat. EEN woordvoerder op het hoofdkwartier van de Arabische Liga te Cairo heeft verklaard, dat Spanje de Arabische landen heeft mee gedeeld, dal het spoedig zelfbestuur aan Spaans Marokko zal aanbieden. De politieke commissie van de Liga heeft haar acht leden geadviseerd Spanje te steunen in het geschil met Frankrijk over de erkenning van de sultan van Marokko, Moeia Ben Arafa. De Arabische Liga zal Spanje voorts steunen bij zijn eis tot ontruiming van Gibraltar door de Engel- de sultan van Marokko, Moelai Ben Arafa. De Arabische Liga zal Spanje vaardigd, waarin hij verklaart, dat hij met algemene stemmen en geheel volgens de voorgeschreven wettelijke procedure tot sultan is uitgeroe pen. Hij voegt hieraan toe: ,£en ieder, die hier geen rekening mee houdt stelt zichzelf buiten de Mohammedaanse gemeenschap De Hoge Commissaris van Spanje in Spaans Marokko, generaal Valino heeft i. en onderhoud met e-ei Vü slaggever van het Spaanse blad „A.B.C." verklaard, dat „de Fhanse bewering, dat de wens van 430 Moorse leiders uit Spaans-Marokko om het gezag van de huidige sultan niet lan ger te erkennen de Marokkaanse po litieke eenheid vernietigt, onjuist is Deze eis is slechts de weerga van de r' emeen onder de inv« Sr.^„"^-Marokko levende wens om geest van terrorisme, hetgeen alles is wat de Marokkanen van Frankrijk te verwachten hebben". Volgens Valino hebben de M .ors leiders geëist, dat de kalief van Spaans- Marokko volledige souvereiniteit zal v ijgen. De Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Guillaume, heeft mede gedeeld. dat afgevaardigden van ste den en stammen on bev van Spaanse autoriteiten naar Tetoean woren ge trokken, na e: 'i weken door Spaanse officieren op de betoging te zijn voor bereid. Hij beschuldigd» d e Spaanse machthebbers van een steeds meer aan het licht tredende vijandigheid. In een overzicht van in Marokko gepleegde ver 'hs deelde de re sident-generaal voorts mede, dat in totaal 58 personen zijn gedood en 121 gewond als gevolg van aanslagen. Er waren 370 personen aangehouden en 135 veroorder" leerde. Veel leerde hij in de Jaren twintig van schrijvers als Gertrude Stein, Scott Fitzgerald, James Joyce en Ezra Pound. Zijn eerste roman, „Fiesta", verscheen in 1926. Zijn eerste oorlogsroman „A farewell to arms", bezorgde hem inter» nationale faam en een niet onaanzien lijk fortuin. Het begin van de jaren dertig bracht hij in Florida door, onderbroken door lange jachtexcursies in Afrika. Deze periode verschafte hem materiaal voor romans als „To have and have not", „Winner take nothing" en „The snows of Kilimanjaro". In de Spaanse burgeroorlog vocht hij tegen Franco. Hij werkte als chauf feur op ambulance-auto's en als oor logscorrespondent, maakte een film en schreef tenslotte de best-seller „For whom the bell tolls". Vorig jaar won hij een Pulitzerprijs met zijn roman „The old man and the sea". In de tweede wereldoorlog voer hij met zijn jacht in de Caraïbische Zee als U-bootjager, werkte als oorlogs correspondent en leidde een Franse verzetsgroep bij de aanval op Parijs. In 1950 publiceerde hij zijn eerste grote roman sinds tien jaar, „Across the river and into the trees", een verhaal uit de tweede wereldoorlog. De laatste jaren woonde Hemingway op zijn boer derij op Cuba, waar hij vijftig katten hield. Hij maakte lange vis- en jacht excursies. Hij was viermaal getrouwd, het laatst met Mary Welsh, een oor logscorrespondente uit Chicago. (Eigen bericht) J^OG in dezelfde week waarin werd ingebroken in het huis van de op koper Neefjes te Wervershoof, waarbij voor vijfduizend gulden aan gouden en zilveren voorwerpen werden meegeno men, heeft de rijkspolitie aldaar in sa menwerking met de Rijksrecherche te Hilversum de daders weten op te spo ren. Het bleken te zijn B. en R. uit Wervershoof. Eerstgenoemde werd reeds enkele uren na de inbraak in arrest gesteld, maar moest kort daarna wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Later in de week kreeg de politie voldoende be wijsmateriaal tegen deze man in han den. Maar toen men hem opnieuw wilde arresteren bleek B. juist naar Hilver sum te zijn vertrokken om daar een deel van de buit bij opkopers van de hand te doen. Voor hij hiertoe gele genheid kreeg legde de politie de hand op hem. Vrijwel gelijktijdig werd te Wervershoof gearresteerd een zekere R. die na een kort verhoor bekende te zamen met B. de inbraak te hebben gepleegd. De gehele buit, verstopt in de woning van de moeder van B., kon wor den achterhaald. De mannen verklaar den aan de politie ruim drie maanden met het plan te hebben rondgelopen bij opkoper Neefjes in te breken. Toen deze van de week naar de Purmeren- dermarkt ging, gaven zij uitvoering aan hun duister plan. In aansluiting op het bericht van het besluit van een groot Nederlands le- vensmiddelenbedrijf om tot prijsverla gingen van diverse artikelen over te gaan, deelt de leiding van een vrijwil lig filiaalbedrijf, waarbij 1150 zelfstan dige kruideniers in Nederland zijn aan gesloten, ons mede, dat zij ook een der gelijk besluit genomen heeft. Het be treft hier o.m. de volgende artikelen: jamsoorten, bakmeel, cakemeel, patent bloem, biscuitsoorten, vermicelli, rijst, limonade en slaolie. Gistermorgen is de 70-jarige blinds voetganger J. C. H. op de Stadhou derskade te Amsterdam tegen een tram gelopen en met verwondingen naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. De man, die een witte stok in de hand had en vergezeld was door een geleidehond, stak voor een naderend tramstel van lijn 3 de rails over. De bestuurder van de motorwagen rem de krachtig en de tram kwam vrijwel tot stilstand. Omdat de blinde inmid dels al over de rails was, liet de be stuurder de motorwagen langzaam op trekken. Waarschijnlijk, omdat hij etn naderende auto hoorde aankom rr, is de blinde toen achteruit gestapt en liep tegen de tram op. niet meer deel uit te maken van de (Canada). Tien personen zijn om het leven ge komen bij een ongeval op het bouw project van het Bersimiskrachtstation, ongeveer 270 kilometer van Quebec Verwachting tot hedenavond: MEER WIND Weinig bewolking met aanvanke lijk matige en in de middag lichte vorst. Matige tot krachtige Zuid oostelijke wind. Dinsdag: Zon op 8.30, onder 17.16 Maan op 0.53. onder 10.30

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1