Stad en omgeving De dijk bij 't Horntje op Texel door de zee besprongen Rijkswaterstaat heeft herstel energiek aangepakt Oud-leerlingen landbouwschool gaven bonte avond Bouw van een nieuw ziekenhuis noodzakelijk geacht Stedelijk muziekcorps bracht serenade Meester G. van Hoek verliet de gemeentelijke ULO Na 42 jaar dienst bij het onderwijs Voor het eerst na 1920 Joop Roeper oogstte weer alle lof Boot kwam te laat Statenlid A. Sietsma overleden Voorbereiding vergt geruime tijd Beschermende dam in 1944 weggevaagd Regeling Storingsdienst Genoeglijk programma voor volle zaal „Parkzicht" in de toekomst onvoldoende Groninger rundveebeslag op 16 Maart t.b.c.-vrij Inval in een roulettehol te Nieuw-Loosdrecht Vierjarig kind in Zaandam verdronken Hartelijk afscheid in gymnastieklokaal Vrijdagmorgen1 verdween een meetstok van de Rijkswaterstaat, die enkele tientallen meters vóór de dijk in zee stond, plotseling onder de waterspiegel, als weggezogen door een geheimzinnige vis. Korte tijd later gevolgd door nummer twee, die verder binnenwaarts stond. Zorg vuldig controleert de Waterstaat daar de stand van zaken voortdurend, want de getijdenstroom nadert vrij dicht de kust. Maar vóór de djjk, groot en zwaar, lag nog een vlak stuk zand, slechts zichtbaar bij abnor maal laag water, zoals het nu op Zaterdagmiddag is: 1.60 m beneden NAP. En daar bij die boei, zo'n tweehonderd meter zeewaarts, ligt de ebstroom. Een kleine geul takt er van af: de Mokgeul, de vaargeul van de Marinebasis. Juist op de plaats, waar reeds jaren geleden een nieuwe haven was ge pland, die nog steeds de Texelaars ver deelt in vóór- en tegenstanders, juist op die plaats heeft de zee de zand plaat plotseling weggenomen. Met een achteloos gebaar doet de zee, wat de mens tonnen gelds zou kosten. Na de zandplaat zakte de zgn. kreu- kelberm weg in het zilte nat (beneden ste bijna vlakke stuk dijk, waarop de kreukels bij voorkeur hun home ves tigen) de palen, die de o-lijn (peil nul) Vormden, bogen zich voorover als lu gubere hulde aan de zee en de hoger gelegen bazaltblokken begonnen de wet van de zwaartekracht te volgen. Toen stopte het vernielingsproces. Een klein moment had de zee zijn kracht ver toond. De mens kon verlicht adem halen. Nu kwam de Rijkswaterstaat in de weer. Nu kan er worden aangepakt. Zandzakken is natuurlijk een eerste vereiste. En dan daarna groot mate riaal. Eerder dan Maandag kan er geen baggermachine zijn om het zand tegen de dijkvoet aan te gooien en zo twee vliegen in een klap te slaan. Geluk kig blijft de wind Oostelijk en het water dus laag, want een Zuidwester is het laatste, wat men nu zou wen sen. Alleen, als het Oostenwind blijft en de vorst komt, dan wordt de ver schijning van de baggermolen twijfel achtig, want welke molenbaas zou er voor voelen, voor de kust Angevroren te raken? (Advertentie, Ing. Med.) De storingsdienst der gemeente- water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3549), Dinsdag A. A. Cornielje (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Don derdag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Vrijdag A. Schutte (Ja- eob Beenstraat 25, telefoon 2431), Zaterdag en Zondag W. Oostendorp (Reigerstraat telefoon 2457). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, .telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Stie- rumstraat 24, telefoon 2452). Links van het nu bedreigde dijk- fragment verdween in 1820 nagenoeg het hele dijklichaam. Slechts een ang stig klein stukje bleef overeind staan. Aan de overkant rechts, aan de andere zijde van de baai, steekt aan de kop van de Stuifdijk nog een restant van de oude strekdam in zee. Gelegd om de stroom buitenwaarts te dwingen. Een overzicht van de werkzaamhe den aan de verzakte dijk bér 't Horntjee. Snel moet worden ge werkt, omdat een Zuidwester storm fguneste gevolgen zou kunnen hebben. Maar in 1944 vaagde de zee die dam weg. De stroom liep toen recht op het Horntje aan. In 1947 werden er zink- stukken voor de dijk daar gelegd en ook hiervan steken nu de steenbrok- ken boven de zeespiegel uit. En toch is de zee weer bij verras sing gekomen. En besprong zijn prooi. Kantonnier Lakeveld steekt even voor bij de zandzakken een lange peilstok in het lage water. Een moment stokt het hout, maar weinige centimeters uit de voet, plonst hij al in veel die per water. De werkploegen van de firma Daal der rukken in. Even nog loopt een zware truck bijna vast in de zachte bovenberm van de dijk en dan daalt hij langzaam langs de schuine nood weg naar beneden af. Zondagmorgen begint de dag weer om acht uur. Als de zwakke stralen van een bleke zon nog geen verwar ming bieden tegen de snijdende Oos tenwind. Een totaal uitverkocht huis heeft Vrijdagavond genoten van de zo veelste avond van de vereniging van oud-leerlingen der lagere Land bouwschool van Texel. Wij hebben bewondering voor de wijze waarop Joop Roeper nu al enkele jaren achtereen een dergelijke avond weet samen te stellen. Te meer daar het steeds moeilijker wordt goede ideeën te vinden. En er waren beslist aardige vondsten tussen. Het tempo was redelijk en in aanmerking genomen dat deze avond niet méér beoogt dan genoeglijk samenzijn de prestaties goed. Dat de vereniging, waar eigen krach ten beslist ontoereikend waren, een be roep op anderen hadden gedaan, ge tuigt van verstandige bescheidenheid. Een bijzonder waarderend woord voor de smaakvolle en uitstekend verzorg de decors (P. v. Heerwaarden) is zeker gemotiveerd. De start, waarbij een helicopter uit de hemel daalde was, hoewel niet direct' origineel, goed geslaagd en bracht meteen de juiste stemming. Wij zullen niet de hele avond op de voet volgen, want het aantal modsspeleis was groot en we zouden tal van namen vergeten. Schetsjes, accordeonklanken, declamatie en dansen wisselden elkan der in een bonte rij af. De zangnummers blijken altijd weer de grootste moeilijkheden op te leve ren De stemmen van L. Sok en K.. Smit, hoewel ieder afzonderlijk goed te noemen, pasten niet geheel bijeen, ter wijl de stemopvang van mevr. Roeper niet toereikend was voor de bedoelin- gen van de componist. Een goed opgezette en dito uitge werkte scène, was die m het Amster damse café, waar een groepje Texelse boeren in uniforme kleding een op zienbarende verschijning vormden. Zoals altijd verzorgde Joop Roeper zelf de conference, die hem gelegen heid boor kleine steken onder water te lanceren. Een gelegenheid die ook in het buurpraatje tussen de koe en het varken duidelijk werd uitgebuit. Hetgeen er steeds als koek ingaat. Door de uitzonderlijk lage water stand kon de Texelse boot, die volgens de dienstregeling omstreeks vijf uur te Oudeschild had moeten aankomen, eerst tegen half zeven de haven bin nenlopen. Het water stond 1.80 meter beneden N.A.P. Resumerend: een gezellige, pretentilo- ze avond, die bij de talrijke vrienden van de vereniging weer in de smaak is gevallen. Voor hen, die geen plaats meer kon den vinden: a.s. Zaterdag komt de tweede uitvoering. De afscheidsplechtigheid begon een half uurtje later dan aanvankelijk de bedoeling was. De oorzaak was een bijzondere: wethouder J. J. Landman moest eerst ten Raadhuize het huwe lijk voltrokken vaneen oud-leer ling van meester Van Hoek. De heer Landman vertelde dit in zijn toespraak tot de scheidende leerkracht en ver bond daaraan een beschouwing over de invloed, die de heer Van Hoek op vele duizenden Helderse kinderen moet hebben gehad. Hij werd in Maart 1912 verbonden aan de openbare lage re school te Julianadorp, na circa een jaar in Leeuwarden te hebben gewerkt. Gedurende verscheidene jaren diende de heer Van Hoek op verschillende scholen het lager onderwijs in Den Helder, tot hij in 1929 werd benoemd aan de ULO Molenstraat. Het gemeen tebestuur is de heer Van Hoek dank baar voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn taak altijd heeft ver vuld. Ook de inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder, de heer H. M. Bos, getuigde van zijn waardering de onderwijzer, die zovele jaren heeft voor persoon en werk van de scheiden gestaan tegenover jonge mensen op een moeilijke leeftijd. Veel sympathie sprak voorts uit de 'toespraak van het hoofd der school, de heer W. J. Klein- veld, die wist, dat de heer Van Hoek niet op zijn lauweren zou gaan rusten. „U wilt gaan studeren, welnu, van de collega's bij uw afscheid deze bijdra ge", aldus de heer Kleinveld onder het overhandigen van enkele studieboe ken. De heer Pieterse bedankte als voor zitter van de oudercommissie en de heer W. F. Louwrier nam afscheid namens de afdeling Den Helder van de N.O.V., waarop Riet Zweed achter de katheder trad om als voorzitster van de schoolvereniging een dank woord te spreken. De genegenheid, die de scholieren meester Van Hoek toe droegen, bleek uit hun geschenk: een fraaie haardfauteuil, waarvan de heer Van Hoek onder grote hilariteit onmid dellijk bezit nam. Toen werden nog enkele aardige persoonlijke herinneringen opgehaald door de heer L. Tigchelaar, oud-onder- wijzer aan de school te Julianadorp, de eerste collega van de heer Van Hoek te Den Helder. De scheidende maakte zijn afscheidswoord kort, maar kernachtig. Hij wenste de jongelui veel levensvreugde, veel lust in het werk, veel succes en een goede ge zondheid. Te Alkmaar is Zaterdagavond in de ouderdom van 65 jaar overleden de heer A. Sietsma, tweede voorzitter van de PvdA-fractie in de Provinciale Sta ten en fractie-voorzitter van deze par tij in de Alkmaarse gemeenteraad. De heer Sietsma was sinds 1923 raadslid, voor de oorlog voor de Vrijzinnig De mocratische Bond, die hij ook in de Staten vertegenwoordigde. Hij was verder oud-bestuurslid van de afd. Noord-Holland van de KNVB en werd op 1 Januari jl. gepensionneerd als referendaris van het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier. De begrafenis is bepaald op Woens dagmiddag half vier. De inspecteur van het L.O., de heer H. M. Bos, drukt de heer Van Hoek ten ajscheid de hand. Links de heer W. J. Kleinveld, is het midden methouder J. J. Landman. |N EEN MET REDENEN OMKLEED voorstel hebben B. en W. de raad gevraagd, in beginsel te besluiten tot de bouw van een nieuw zieken huis en een „programma van eisen" (uitgangspunt bij het opstellen van een voorlopig bouwplan) te aanvaarden. Het college vraagt voorts machtiging tot het nemen van verdere maatregelen, o.a. het vragen van een Rijksbijdrage in de stichtingskosten. Aangetekend wordt, dat het voorbereidende werk geruime tijd in beslag zal nemen. Nadat de raad op 19 Maart 1953 een crediet van f 5000 beschikbaar had ge steld voor een onderzoek naar de wijze, waarop in de naaste toekomst kan worden voorzien in de groeiende behoefte aan ziekenhuisruimte, heb ben B. en W. het advies gevraagd van de heer G. Westerhout, architect te 's-Gravenhage en deskundige op he gebied van de ziekenhuisbouw. Op diens voorstel is een kleine werkcommissie ingesteld, .bestaande uit burgemeester mr G. D. Rehorst, de directeur van Openbare Werken, jhr ir S. Laman Trip, en de geneesheer directeur van het Gemeente-ziekenhuis, dr P. H. Eykman. Op verzoek van deze commissie heeft drs J. Kwantes. de leider van het bureau, dat met het sociografisch onderzoek voor Den Helder werd belast, een nota opgesteld inzake de toekomstige behoefte aan ziekenhuisruimte. Mede op grond hiervan kwam de werkcommissie tot de conclusie, dat de bouw van een nieuw ziekenhuis noodzakelijk is. Door verbouwing en uitbreiding van het bestaande ge bouw, dat toch al niet op ziekenver- Het gouden echtpaar P. Schrijver, Van Speijkstraat 17 werd Zaterdagmiddag onthaald op een bijzonder jubileumgeschenk: een serenade door het Stedelijk Muziekkorps, dal hier keurig in het gelid over de Polderweg marcheert naar het huis der vreugde. pleging Is Ingesteld, kan geen oplos sing worden verkregen, die aan rede lijke eisen voldoet. De vooruitgang van de wetenschap doet haar invloed ook gelden op het gebied van de ver pleging en behandeling van zieken. Aan de steeds veranderende inzichten op dit punt kan alleen worden tege moet gekomen wanneer de gemeente beschikt over een behoorlijk zieken huis, dat mogelijkheden van uitbrei ding en aanpassing biedt. De heer Westerhout heeft een „pro gramma van eisen" opgesteld, dat ook is onderworpen aan het oordeel van de specialisten, die aan het Gemeente ziekenhuis zijn verbonden. Hunner zijds werden opmerkingen en wensen naar voren gebracht, maar in beginsel had het programma aller instemming. Wanneer de raad zich hiermee even eens accoord verklaart en B. en W. de gevraagde machtiging geeft, zullen je voorbereidende werkzaamheden met spoed ter hand worden genomen. Het bestuur van de Gezondheids dienst voor Dieren in de provincie Groningen heeft in overleg met de zui velindustrie besloten om ingaande 16 Maart geen melk meer af te nemen van boerenbedrijven, waarop nog tubercu leus rundvee voorkomt. Dit betekent, dat in de provincie Groningen gelegen zuivelfabrieken en melkinrichtingen van die datum af uitsluitend tubercu- lose-vrije melk en melkproducten zul len verwerken en afleveren. Half No vember 1953 waren op nog slechts 97 Groningse Veehouderijbedrijven zoge naamde „reactiedieren" aanwezig. Bij enquête bleek, dat het overgrote deel dezer veehouders deze reactiedieren in de loop van de winter op zal ruimen. Vandaar dat dit besluit genomen kon worden. Gistermiddag heeft de Rijkspolitie een inval gedaan in de woning van de 37- jarige veehandelaar G. van der W. te Uiouw-Loosdrecht. De politiemannen troffen een gezelschap van vijf personen aan rond de roulette. Zij werden meege nomen en verhoord. Vier bezoekers, uit Zeist en Utrecht, werden na een proces verbaal te hebben gekregen naar huic gestuurd. Van der W., die bankhouders was en aldus de politie al meerma len in aanraking met de Justitie is ge weest ter zake van hazardspel, ls inge sloten en zal een dezer dagen voor de officier van Justitie te Utrecht worden' geleid. De roulettebenodigdheden en een bedrag aan geld zijn in beslag genomen. Gistermiddag is het vierjarig dochter tje van de familie B. te Zaandam in het water van het zogenaamde ,,'t Weertje" geraakt en verdronken. Het kind heeft vermoedelijk getracht in een bootje te klimmen of heeft geprobeerd of het ijs al sterk genoeg was. DE LEERLINGEN van de gemeentelijke VLO aan de Molenstraat, Zaterdagmorgen bijeen in het gymnastieklokaal, waren minder luid ruchtig dan bij een feestelijke gebeurtenis het geval zou zijn geweest. Zij begrepen, wat het voor meester G. van Hoek betekende, na twee-en- veertig jaar afscheid te moeten nemen van het onderwijs. De ouderen onder de lezers herinneren zich ongetwijfeld de populaire meester Van Hoek met-de-baard. Welnu, inmiddels heeft diens zoon alweer een leven in dienst van het onderwijs achter de rug. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd hem op ondubbelzinnige wijze dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs en van de Helderse jeugd in het bijzonder is geweest. Meestere van Hoek moest onmid dellijk het cadeau van de leerlingen proberen. Het bleek hem best te bevallen!

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5