Turnkring HNK stelde werkprogram voor het nieuwe jaar vast Op hard terrein speelde H.R.C. Hollandia naar nederlaag HCSC op eigen veld met 4-1 door Jong Holland verslagen Verrassende overwinning van Watervogels op ZAP (2-0) Noordhollandse teams boekten slechts een overwinning Wieringerwaard tegen W.G.W. niet opgewassen (3-0) Kostbare fouten van Van der Kooy Texel klopte Limmen op de streep Leider Flevo kreeg nederlaag De bezoekers voetbalden onder protest Nu met Zwaluwen op laatste plaats Doelman Maas werd niet gepasseerd JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Verenigingskampioenschappen op het lijstje van plannen teruggekeerd Voetbal in de afdeling Volleybal-Sterrenparade Haagse ploegen wezen Amsterdam terug Clubkampioenschappen van de H.J.A.C. Brand T'n dokterswoning te Dreumel SED jaagt zondebokken de woestijn in MAANDAG 25 JANUARI 1954 0 DE WEDSTRIJD HRC—HOLLANDIA, die gistermiddag te Den Helder zijn beslag kreeg, is onder protest van de bezoekende vereniging ge speeld. Hoewel de consul en de scheidsrechter het veld hadden goedge keurd, achtte het bestuur van de club uit Hoorn het terrein te hard voor bespeling. Wij willen omtrent de kwaliteit van de grasmat na de vorst geen oordeel uitspreken, doch wel staat het voor ons vast, dat het protest, zo het officieel mocht zijn ingediend, geen kans van slagen heeft. De mening van consul, de heer A. G. van der Linde, en scheids rechter, de heer Van der Toorren, is ons voldoende, zodat HRC, dat de ontmoeting met 41 won, zich wel evenmin zorgen zal maken. „Wat een weelde" is er na afloop gezegd over de verdiende zege van de roodjakken. En niet ten onrechte, want een zo grote overwinning is de Nieuwe- diepers lange tijd niet ten deel geval len. In de eerste helft heeft 't er overigens niet naar uitgezien dat Hollandia het er nog zo lelijk bij zou laten zitten. In de tiende minuut zou de thuisclub reeds een achterstand hebben gehad, ware het niet,. dat doelman Lingbeek een hard schot van middenvoor Verrell on fraaie wijze had onschadelijk gemaakt Vijf minuten later nam HRC de leiding, na verdienstelijk werk van rechtsbuiten Den Os, die de bal goed af gaf aan Jager. Deze vond nog juist een klein hoekje om keeper Van der Kooy het nakijken te geven (10). Maar ook het heiligdom van HRC ontsnapte enkele malen ternauwernood aan doorboring. Zo besloot Verrell een fraaie aanval met een geweldig hard schot tegen de lat, volkomen buiten het bereik van Lingbeek. De bal kwam nog terug, doch linksbuiten Bos treuzelde te lang met inschieten. Toen hij alsnog schoot, stond de doelman van HRC in de goed hoek. Middenvoor De Roo ging er nog alléén vandoor, maar op het kri tieke moment werd hem de bal ont futseld. Daarbij maakte de verdediger van Hollandia in het strafschopgebied hands, hetgeen de arbiter evenwel is ontgaan. Reeds twee minuten na de hervatting werd de stand in evenwicht gebracht. Rechtsbuiten Groot nam het leder mee en zond vervolgens een crosspass af naar Jager, die van Bos de linksbuiten plaats had overgenomen. Jager schoot meteen. Het werd een geweldige kogel, waar Lingbeek tevergeefs naar poogde te grijpen (1—1). Verder dan dit doelpunt heeft Hollandia het niet gebracht, ondanks- de gewijzigde opstelling, die aanvan kelijk inderdaad beter voldeed. Bos was middenvoor gaan spelen, en Ver rell rechtsbinnen, terwijl Jager dus op links opereerde. De mannen uit Hoorn hadden niet de kracht, het korte offensief na hun doelpunt uit te bui ten. Daartoe was men te zelfzuchtig. Men wilde te snel zelf een doelpunt maken; zo kon het gebeuren, dat van links maar raak werd geknald, terwijl rechts twee of drie spelers vrij stonden, althans in betere positie. Tot over maat van ramp miste De Flart van dichtbij een opgelegde kans, nadat Nieuwstad radicaal over de bal had heen getrapt. Het mankeerde Hollandia aan het doorzettingsvermogen, dat met grote ijver door de thuisclub werd aan de dag gelegd. Na negen minuten werd dit al beloond. Rijkers Jiad de bal hoog in het strafschopgebied gebracht, waar Jager en De Roo samen door de verdediging snelden. Laatstgenoemde verzorgde de afwerking, 21. Ons moet hierbij van het hart, dat Van der Kooy dit doelpunt had kunnen voorkomen. Ook bij het eerste was hy niet geheel vrij-uit gegaan. En driemaal is scheeps recht. want in de twintigste minuut liet hij zich in de luren leggen door Den Os, ofschoon hij de bal voor het grijpen had (31). Zes minuten later bracht Den Os de stand op 4—1. Het was een prachtig doelpunt. P. de Vries zette hard en scherp voor, Den Os schoot ineens zeer hard in, onhoudbaar voor Van der Kooy. Kort hiervoor zagen wij nog een zeldzame combinatie tussen Jager, De Flart en Bos, waaruit de laatste een keurige omhaal afzond. Lingbeek stond echter andermaal op zijn post. Vlak voor het einde (nadat De Roo was uit gevallen en De Werker de HRC-ploeg was komen aanvullen) misten Nieuw stad en De Vries nog een redelijke kans. De Roo moest het veld verlaten, omdat hij tweemaal door eigen schuld gevoelig met een tegenstander in bot sing was gekomen. Zijn te prijzen enthousiasme liep thans op onverstan dige roekeloosheid uit. Ons bleek, dat een wond aan zijn pols moest worden gekramd. HRC," dat onder deze omstandigheden een verrassend goede partij voetbal liet zien, was als volgt samengesteld: Lingbeek; Bot en Kramer; Nieuwstad. A. de Vries en Bakker; Den Os, Jager, De Roo, P. de Vries en Rijkers. De op stelling van Hollandia luidde: Van der Kooy; Koopmans en Den Bakker; Oer- lemans, De Vries en Swinkels; Groot, De Flart, Verrell, Jager en Bos. (Van onze correspondent te Limmen) Op een bevroren veld, waarop de spelers zich niet geheel konden ge ven, heeft Limmen tegen Texel het onderspit moeten delven. Niet omdat Limmen minder was, maar onder der gelijke terreinomstandigheden is de overwinning voor de gelukkige. Of het maar heel gewoon was, maakte Texel uit twee vrije trappen vanaf het middenveld twee doelpunten en daarmee was het pleit beslecht. De thuisclub, die met een invaller voor de doelman speelde, had eerst de Oostenwind mee en was daardoor meer in de aanval. In de eerste tien minuten kreeg Limmen een paar be hoorlijke kansen, om de leiding te nemenmaar het wil niet vlotten. Texel bracht daarna meer evenwicht in het veld en het spel ging gelijk op. Maar de verdedigingen bleven de baas, zodat met blanco stand werd gedraaid. Hoewel Texel na de hervatting een overwicht had, was het voor Limmen geen beletsel om de leiding te nemen. Toen Hooogeboom een kans kreeg, wist hij daarvan prompt gebruik te ma ken. Texel ging nu weer aanvallend spelen, waardoor de achterhoede van Limmen het hard te verduren kreeg. Texel kreeg een vrije trap te ne men op het middenveld. Blijkbaar met de gedachte: kan het niet van dicht bij, dan maar van veraf, loste spil Boon een harde kogel, waarmee hij de stand gelijk maakte. Tien minuten voor het einde weer een vrije trap op het middenveld. Nu was het de rechtsback Wilner, die een hard schot loste. De invaller doelman van de thuisclub beoordeelde de bal verkeerd en moest voor de tweede maal mis grijpen. (12). Limmen probeerde nog een gelijk spel te behalen, maar Texel deed geen afstand meer van de overwinning. Na een rustperiode van zeven weken trad HCSC Zaterdag in het veld om Jong Holland partij te geven. De Nieuwediepers hebben geen kans gezien de punten, die zij zo hoog nodig hebben, in eigen huis te houden. De 41 nederlaag mag enigszins geflatteerd worden genoemd, de over winning van de Alkmaarders was volkomen verdiend. Voor de rust waren beide partijen aan elkaar gewaagd. De 2—0 voorsprong, die Jong Holland wist te nemen, was het ge volg van een beter doorzetten van de Alkmaarders. Bij HCSC was het schot zoek- De Haan, die zeer actief was, wist menige kans te scheppen. Molijn kwam alleen voor het doel te staan, doch hij miste deze mooie kans. De Alkmaarders daar entegen schoten er lustig op los. Kers- sies was echter in goede vorm. Bais Bur- gerhoff en vooral Vinke waren het grote struikelblok en menige aanval strandde op hun stug verdedigen. Een goede voor zet van Bakker stichtte grote verwar ring in de Alkmaarse gelederen, doch met vereende krachten wist men een doelpunt te voorkomen. Meer succes kwam aan de andere kant, toen midden voor Jansen even eerder bij de bal was dan Bais en Kerssies het nakijken gaf (01). Even later was het dezelfde spe ler, die na goed doorzetten er 02 van maakte. Nauwelijks was het spel na de rust hervat of het werd 03, toen de gehele verdediging, keeper incluis, bleef staan voor een buitenspelgeval. De scheids rechter gaf echter doelpunt. HCSC kwam hierna opzetten en wist enkele corners te forceren, die evenwel niet het ge wenste resultaat opleverden. Door de Tegen de verwachting is het Water vogels gelukt, de thuiswedstrijd tegen ZAP te winnen. De anders zo gevaar lijke voorhoede van de gasten zag ditmaal geen kans om doelman Maas het nakijken te geven. D3ar de Tor ren zowel voor als na de rust een doelpunt scoorden, werd het voor de thuisclub een 2—0 overwinning. Het ons inziens te harde veld en de daardoor zeer levendige bai wa ren een groot struikelblok voor de aanval van de gasten. Bovendien was de defensie van Watervogels in uit stekende vorm. F.n als Van de Hert c.s. er geen raad mee wisten, dan was daar nog doelman Maas, die bewees, zijn plaats volledig waard te zijn. De wedstrijd begon met enkele gevaarlijke Watervogels-aanvallen. In de tweede minuut was het bijna raak. maar het volgende schot werd met meer geluk dan wijsheid door doel man Kuys gestopt. Enkele minuten later kon de aanhang van Watervo gels echter toch juichen, toen Eriks goed op een voorzet over rechts in liep en met een kopbal doelt an Kuys passeerde. Zowel de Torren als ZAP kregen in de eerste helft nog enige goede kansen maar tot doelpunten kwam men niet. Na de thee was ZAP aanvankelijk ve~' sterker. Goed stuwend werk van de halflinie gaf. de beide Van Fostens en Van de Berg keer op keer gele genheid tot aanvallen, maar tot wer kelijk goede schietkansen kwamen zit niet veel. Hoewel er soms aardig werd gecombineerd, duurde het allemaal net even te lang. Bij een uitval van de Torren maak te één der ZAP-verdedigers hands bin nen het strafschopgebied. Beers zette xich achter de bal en schoot beheerst in de linkerhoek, de stand daarmee op 20 brengend. ZAP bleef het beste van het spel houden, doch de verde- deging van Watervogels rook de over winning en stond geen doelpunt toe. grote druk veroorzaakte een der Jong Hollandspelers een strafschop, welke door De Haan onhoudbaar werd Inge schoten (13). Blind moest wegens een blessure het veld verlaten en Cornielje nam zijn plaats in. Uit een corner op het Helderse doel werd het vierde doelpunt voor Jong Holland geboren. De bal werd goed geplaatst en direct Ingeschoten, volkomen onhoudbaar voor Kerssies, Door deze uitslag en de overwinningen van de mede-gegadigden voor de laatste plaats ls de positie van HCSC er niet beter op geworden. HCSC 3 kon het ook niet tot een overwinning brengen. Met 1—5 werd van Jong Holland 3 verloren. HCSC jun. b zorgen voor de winstpunten door met 1—0 baas te blijven over Wa tervogels jun. In de afdeling van HCSC 1 werden voorts gespeeld: Dindua—Blauw Wit 0—1, KMVZ—Zwaluwen 1—2, Kromhout—AGT 0—2 en VVGA—PVWA 2—1. Verrassende uitslagen dus! Voor leider Dindua was het maar gelukkig, dat ook concurrent KMVZ verloor. In de staart is de stand: 60. Toen die dag, dat zjj In het woud waren vastgelopen, de nacht kwam, hadden zij negen bomen omgehakt en daarmee was een begin gemaakt met het bouwen van de „brug" over de dikke boomstam, die de weg ver sperde. Jimmy had geen woord meer gezegd en was aan het werk getogen en zijn voorbeeld hadden oom Pepie en Jackie gevolgd. Alle drie werkten zij als paarden en toen zij tegen de sche mering in de tent kropen, waren zij als honden zo moe. Jackie had nog voor een maaltijd gezorgd, maar eigenlijk waren zij alle drie te moe om deze met smaak op te eten. „Toch moet er ge waakt worden", zei Jimmy kortaf. „Wij worden hier, naar het blijkt, door ge varen omringd en het zou niet ver antwoord zijn alle drie op één oor te gaan liggen. Eerst moet de professor twee uur waken en daarna Jackie één uur en de rest van de nacht zal ik dan wel voor mijn rekening nemen'". Jimmy wachtte niet eens het antwoord af, maar kroop onder de wol. Even later volgde Jackie. Oom Pepie bleef buiten voor de tent zitten. Hy vond dat maar een griezelig baantje. Het wa* heel stil in het bos en heel donker Voor zich zag hij heel vaag het witte vlak van het tentdoek. Af en toe kraak. te er iets in het bosOom Pepie voelde dan een koude rilling over zijn rug lopenSoms was het net of een of ander log lichaam over de bosgrond naderbij schoof. Maar als de professor dan zijn oren spitste, was het stil.... DE TURNKRING „Hollands Noorderkwartier" heeft Zaterdagmiddag in „De Posthoorn" de balans van 1953 opgemaakt. Uit de jaarstukken kwam duidelijk vast te staan, dat bestuur en aangesloten verenigingen in de beste verstand houding hebben gewerkt en dat het een vruchtbaar jaar is geweest. Het oog was echter óók op de toekomst gericht. Het programma voor dit Jaar werd vastgesteld. Naast de gebruikelijke evenementen staan bij het begin van de zomer voor het eerst sinds vele jaren weer verenigingskampioenschappen op het programma. Destijds had men die in verband met de instelling van vaardigheids- proeven laten vervallen, maar de T.C. kwam op de maatregel terug omdat er in 1954 geen openluchtdag zal zijn. Ten aanzien van de opzet van de kampioen schappen (waaraan de clubs met dames, heren, meisjes en jongens dienen deel te nemen) werd nog geen beslissing genomen. Wel kwam vast tq staan, dat de oefenstof niet al te zwaar zal zijn, zodat ook de kleinere verenigingen met redelijke kans op succes naar de titel kunnen meedingen. AGT VVGA HCSC Zwaluwen 13 13 12 12 NA welkomstwoorden van mr D Breebaart tot de in ongekend grote getale verschenen verenigingsbestuur ders werd, naar aanleiding van een vraag van „Sparta" uit Winkel, mede gedeeld, dat ook het bestuur van het KNGV over de gymnastiek op de scholen niet bijster tevreden is; over deze zaak is een onderhoud aange vraagd met de hoogste functionaris van OKW. Voor turnsters en turners die iets groots wensen te zien: ,,Ly curgus" gaat t.g.v. het 75-jarig bestaan op 3 Maart de film van de Gymnas- trada vertonen. In het jaarverslag van secretaris J Kaan Kzn werd melding gemaakt van een algehele en vlotte afwerking van het werkprogramma met als hoogte punten het succes in de dual-meet te gen de Zaanse Turnkring, de open lucht- en de athletiekdag. „Hercules- Hebe" (N. Niedorp) moest wegens ge< brek aan leiding de kring verlaten Het aantal verenigingen liep daardoor terug tot 22 met 3393 leden: 1671 meis jes, 933 jongens, 518 dames en 271 he ren. Dit betekent een achteruitgang van 52 leden. De aftredende bestuursleden, de heren Jae. Schotsman en J. Kaan Kz., en de aftredende leden van de T.C. de heren J. Molenaar en T. van Essen werden met de grootst mogelijke meer derheid van stemmen herkozen. Het werkplan voor 1954 omvat de voi Ook In de afdeling U gisteren wei nig gevoetbald. In de eerste klasse C werd één wedstrijd gespeeld, en nog wel de belangrijkste, tussen SEW en Flevo. De thuisclub heeft deze ontmoe ting met 1—0 gewonnen, en daardoor de achterstand op leider Flevo tot één punt teruggebracht. Flevo is dus niet zo zeker van de titel, als aanvankelijk is verondersteld! In de eerste klasse C deed leider WGW het beter. Wieringerwaard werd met een 30 nederlaag huiswaarts ge zonden. Vrone wist LSW een punt te ontfutselen (11). In de tweede klasse C noteerden wij een 1—1 resultaat tus sen Geelzwart en Koedijk. Hierdoor staat Zeemacht alleen op de laatste plaats. Verder werden gespeeld: 3B: KSV AGSV 2—0; 3C: Wiron—WSW 2—0; Res. 1B; Helder 2—KW 3 1—2; Res. IC: Succes 2DTS 2 5—1; Res. 2D: WGW 2 —Hollandia T 2 1—2; Res. 3G: Geel zwart 2Succes 3 2—1; 4K: Wiron 2— Vesdo 3 2—1; Succes 4—WGW 5 l-O. Junioren L: HRC eHRC d 1—2, Wa tervogels—HCSC b 0—1. Adspiranten P; Breez. BoysHelder b 11. Zaterdag werd voor de tweede achereenvolgende maal in het Kre- lagehuis te Haarlem het twaalf districten tornooi gespeeld. In dit monster tornooi, dat op zes velden tegelijkerijd werd gehouden, be kampen jaarlijks met de meeste zorg samengestelde districtteams uit het gehele land elkaar de fraaie NeVoBo-wisselbeker. Met recht kan op deze dag worden ge sproken van een volleybal sterren parade, want na nauwkeurige se lectie traden 200 van Neêrlands beste volleybalspeelsters en -spelers in het strijdperk om voor het oog van een duizendtal toeschouwers te trachten hun distrietsteam naar een overwinning te voeren. Zowel bij de dames als heren behaalden de Haagse teams de zege. Het district Noord-Holland-Noord werd vertegenwoordigd door de dames v. Tuyl, v. d. Haar, v. Gruting en Hoe- vens uit Haarlem, de dames Bracht en Kok, resp. uit Den Helder en Zaandam, en mej. Nijdam en Zwart uit Alkmaar. Onze vertegenwoordigsters troffen het bij de poule-indeling slecht. Reeds in de eerste ontmoeting mochten zij uit komen tegen district Den Haag en het is niet te verwonderen, dat tegen deze sterke ploeg een 20 nederlaag moest worden geïncasseerd. Ook in haar twee de ontmoeting tegen Groningen konden de Noordhollandse dames het niet tot winst brengen. Met een eerste gewon nen set voor (15—10) gingen de beide volgende met 159 en 15—7 naar het hoge Noorden. Pas de derde wedstrijd tegen Brabant leverde na felle strijd positieve winst. Hoewel de eerste set met 15—10 werd verloren, herstelden de Noordhollandse dames zich en wonnen de tweede met 159. De laatste en be slissende set was voor de Noordhol landse dames wel de meest spannende van dit tornooi. Bij het wisselen der velden stond ons districtsteam nog met 82 voor, doch langzaam maar zeker liep Brabant de achterstand in. De stand kwam onder ademloze spanning op 15—15, 16—16, 17—17 en 18—18 en de spanning steeg bij bet vele malen wisselen van opslag. Met een laatste goede serve wist mej. Nijdam de eind stand op 2018 te brengen en konden de Noordhollandse dames opgelucht een overwinning tegen Brabant note ren. Hiermede bleken de krachten van ons districtsteam verbruikt en tegen het sterke Utrechtse team gingen zij roemloos met 20 ten onder. Bij het herenteam van district Noord-Holland- Noord werden uiteindelijk dezelfde re sultaten geboekt. Ook het sterke ge slacht kon slechts één overwinning be halen. District Drente was met 156 en 155 het slachtoffer. Tegen de ster ke teams uit Groningen, Utrecht en Den Haag e.o. konden zij het op het kri tieke moment steeds niet bolwerken en tegen Brabant ging na een gewonnen en verloren set in de beslissende set de overwinning toch naar het Zuiden. Voor Noord-Holland kwamen uit de heren Boukes, Clay, v. Kampen, Kooistra en Christianus uit Haarlem, de Vries en Dekker uit Zaandam, Untied en Brou wer uit Alkmaar. Opvallend was het Hoe de Haarlemmers steeds trachtten van het districtsteam een Haarlems team te maken en zelfs de omroeper deelde bij zijn aankondigen nu en dan in de malaise door te verkondigen, dat het Haarlems team ging spelen. Gaarne hadden we in verscheidene sets de Haarlemse aanvoerder vervangen ge zien door de Zaandammer J. de Vries, die een betere partij speelde, of het Alkmaarse spelertje Brouwer die be weeglijker was en de aanvallen beter opbouwde. Aan het einde van dit grote tomooi, waarbij in de finale zowel het dames- als het herenteam van Den Haag de Amsterdamse teams terugwe zen, reikte de penningmeester van de NeVoBo, de heer H. H. Spruit, de wel verdiende wisselbeker aan de teams van district VIII (Den Haag) uit. gende gebeurtenissen: 13 Februari „Fe- bruari-wedstrijden" te Middenme^r, 4 April Technische Dag te Schagen, 2 en 9 Mei Vaardigheidsproeven te Bar singerhorn (deze worden dus niet zo als vorig jaar in verenigingsverband afgenomen), begin zomer Verenigings kampioenschappen en athletiekdag en eind November persoonlijke Turn kringkampioenschappen. Texele, W.e- ringerwaard en Schagerbrug blek.m gegadigden voor de organisatie van de athletiekdag; voor het aanlokkelijke, maar helaas te dure zeereisje naar Texel werd over het algemeen niet zo veel gevoeld. Ten aanzien van de aansprakelijk heid bij ongevallen tijdens wedstrij den werd medegedeeld, dat het de voorkeur verdient als de verenigin gen zich verzekeren; dat is beter dan dat de Turnkring voor bepaalde eve nementen verzekeringen gaat afslui ten. Bij de rondvraag werd geinfor meerd of er mogelijkheden zijn de z.g. Februari wedstrijden ook voor de jeugd te houden. De Technische Commissie bleek niet afwijzend te staan tegen over dit plannetje. De grote belangstelling voor deze bijeenkomst sproot voor een deel voort uit het feit, dat de heer J. H. van der Burg, bestuurslid van het KNGV, het een en ander kwam vertellen over de problemen van belasting en sociale verzekering. Op verschillende vroe gere vergaderingen werd steeds ge klaagd over de moeilijkheden, waar mee de clubs in aanraking komen als zij een betaalde kracht aanstellen en de bezwaren richten zich met name tegen de vereveningsheffing.. Al deze moeilijkheden, zo vertelde de heer Van der Burg in een gemoe delijk praatje, draaien om de vraag of de leider in loondienst is of dat hij zijn werk als „vrij beroep" beschouwt. Voor leiders, die boven de welstands- grens uitkomen, is loondienst niet be langrijk. Blijven zij onder de wei standsgrens, dan biedt loondienst voor hen talrijke voordelen. Vandaar, dat zowel de inleider als later mr Bree. baart er met grote nadruk op wezen, dat op dit terrein overleg tussen ver eniging en leider van het hoogste be lang is. Geeft de leider de voorkeur aan vrij beroep, dan is er niettemin een beste kans, dat de Inspecteur van de Belastingen vaststelt dat er feitelijk van loondienst sprake is en zijn maat regelen gaat treffen. De Raad van Ar beid doet insgelijks.... Om narigheden te voorkomen dienen de verenigingen te zorgen dat de re glementen en in het contract met dt leider geen artikelen voorkomen, waarop men kan worden gevangen. Voorts dient men heel voorzichtig te zijn bij het invullen van toegezonden formulieren. De indiening van be zwaarschriften tegen beslissingen van de R. v. A. en de Inspecteur van de Belastingen kunnen vrij gemakkelijk worden opgesteld: ze behoeven name- lijk niet in „stadhuistaal" worden ge schreven. Boven R. v. A. en Inspecteur zijn telkens twee beroepsinstanties. Het is uiteraard onmogelijk hier weer te geven hoe de procedure pre cies werkt. Wel mogen we nog even wijzen op een opmerking van de heer Van der Burg: als de leider niet in loondienst werkt, is er bij ongeval of ziekte kans op moeilijkheden. Men dient dus deze risico's door verzeke ring te dekken en dat kan zowel de leider als de vereniging doen. In zaal „Mouton" heeft de Helderse Judo Amateur Club Zaterdagavond voor het eerst de clubkampioenschappen ge houden. Voor deze wedstrijden bestond grote belangstelling. Bij de junioren plaatsten J. van Beek en J. de Vries zich in de finale. Eerst na een verlenging van drie minuten wist Van Beek het winnende punt te maken en zo de titel in de wacht te slepen. In de senioren-finale traden G. Wisse en P. Hollander tegen elkaar aan. Dit was een zware strijd. Er was een ver lenging van vier en een halve minuut nodig, aleer Hollander onder daverend applaus winnaar en titelhouder werd. De beide kampioenen werden voor hun prestatie met een lauwertak be loond. De heer Hollander werd boven dien bevorderd van de groene naar do blauwe band Voorts werd een stedenwedstrijd ge houden tussen Den Helder (HJAC), Zaandam (Judoclub Zaandam) en Alk maar (Judoclub Alkmaar). De eind stand werd: 1 Alkmaar, 2 Den Helder, 3 Zaandam. De ontmoeting tussen WGW en Wie ringerwaard ls geen fraaie wedstrijd ge weest. Het was weliswaar zonnig weer, maar het terrein was hard en dat bevor derde uiteraard de balcontröle niet. Bovendien telden beide ploegen enkele invallers en was de verhouding ln het veld niet prettig te noemen. Reecis binnen enkele minuten kopte Laan de bal juist in de handen van keeper Van Balen Blanken en kort daar op gaf dezelfde speler WGW de leiding (1—0). De thuisclub bleef het eerste kwartier in de aanval. Uit een voorzet van Ramler schoot Brondsema net naast- De eerste aanval van Wieringerwaard liep op een vrije schop uit, Kort voor de rust constateerde de scheidsrechter een overtreding ln het strafschopgebied. De onenigheid tussen Amersfoort en Oost indiër viel uit in het voordeel van laatst genoemde; Geertsema schoot de straf schop evenwei de paal. Na de rust had Wieringerwaard de wind Iets mee. Het spel ging toen meer gelijk op. We meenden, dat de bezoekers zouden doelpunten, doch het schot van Verblauw werd door de lat gekeerd. Toen de achterhoede van Wieringerwaard voor vermeend buitenspel bleef staan, leek het er op, dat Laan de voorsprong ging vergroten. Hij kreeg de bal evenwel niet onder contröle. Bij een volgende aanval van WGW werkten Geertsema en Wind de bal slecht weg en daar profiteerde Ramler van. Hij liep door de verdedi ging heen en gaf Van Balen Blanken het nakijken (2—0). Met nog een kwartier te spelen kreeg Wieringerwaard opnieuw een penalty toe gewezen. Wind plaatste zich achter de bal, maar zijn harde schot werd door in valler-keeper r.-'t gestopt. Vlak voor het eind bracht Brondsema de stand on 3—0. Zaterdag heeft te Dreumel in de w°- ning van de arts A. Rademaker eer korte maar felle brand gewoed, waa_I door de spreekkamer met de daarnaar gelegen apotheek geheel uitbrand"- Ook de rest van de woning, die even als de praktijkruimte geheel Seresja reerd was, liep ernstige brand- en wa terschade op. Dr R. trachtte nog te re - den wat te redden was, maar zag daardoor plotseling de uitweg versp® n door de vlammen. Door een .raa®. ln de badkamer slaagde hij er in ZiCni veiligheid te stellen. De brand tr deze jonge arts temeer, daar hij n s slechts kort in Dreumel is. Het huis w verzekerd. Zaisser, oud-minister van Stastsvelllï heid en Herrnstadt, voorheen boo redacteur van het communistische Neues Deutschland, die na de op» van verleden Jaar Juni uit hun fune werden gezet, z(Jn thans uit <ie duitse communistische partij SED stoten. Ackermann, de oud-minlster Buitenlandse Zaken, is uit het een comité der partij geworpen. Andere gezette leiders zijn streng berispt. en ander geschiedde in een Vrijdag Zaterdag gehouden vergadering van eentra'e comité. Men ziet hierin een sterking van de positie van Walter bricht, de feitelijke partijleider.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6