Stad en omgeving li Nieuw schoolgebouw aan de Lombokstraat In onderlinge competitie HDC heeft Leibbrand de leiding Helderse Bruinvissen hervatten competitie met overwinning Nog altijd de positie van de Helderse Gemeenschap Loodscommissaris te Amsterdam benoemd Gunningen IN HET KORT .-j Urker op bezoek in Argentinië JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN R.K. landarbeiders vierden feest onder voorzitterschap mn dw p. s. d„ yaaH kmm Vergadering bestuursraad ten Raadhuize Vanavond tweede lezing „Muziek in de opvoeding" Goede resultaten van de IV A-teams Tussen Haaks en Kuif je Nog meer „Avengers" voor de MLD De heer A. van Lieshout verlaat Den Helder Iets van u bij? 'Hfllf lli W.Ili Hl Mr-rum yy| DAW 2 uit Alkmaar met 5-2 geklopt Gode zorgde voor drie doelpunten Stoll blijft op de voet volgen Verdiende overwinning van KVH op BEP Bridgecompetitie H.B.C. Urk Tehuis voor Ouden van dagen Nieuwe IJsselmeerhaven? 't Zand Kleumende bezoekers door spel niet verwarmd de bestuursraad van de stichting ,J)e Helderse Gemeenschapgister- avond in de trouwzaal van het Raadhuis bijeen, teneinde van gedach- ten te kunnen wisselen over een aantal zaken, die sedert de vergadering van 6 Juli 19o3 aan de orde waren gekomen. Enkele ingekomen stuk- ken (o.a. de aanvragen tot toetreding van de Sluisdijkstraatwinkeliers- vereniging het Lutherse kerkkoor „Een vaste Burgen de toneelver- eniging „Het Masker leidden tot een discussie over een onderwerp, dat eigenlijk inmiddels uitgeput diende te zijn: de positie van de Hel derse Gemeenschap. Hoe het mogelijk is zal altijd een raadsel blijven, maar er blijken nog altijd verenigingen te zijn, die geen juiste visie hebben op de positie van deze organisatie. De Helderse Ge meenschap kan en wil niets meer of minder zijn dan een platform, waar op alle Helderse verenigingen, op welk gebied dan ook, elkaar kunnen ontmoeten; een centrum van gesprek, waar allen baat bij kunnen vinden en dat niemand schade berokkent; het dagelijks bestuur wil zich niet inla ten met interne verenigingszaken en overigens op geen enkele wijze gaan zitten op de stoelen van verenigings bestuurders. Bij vele gelegenheden heeft de Hel derse Gemeenschap bewezen, in deze geest van nut te kunnen zijn, en op velerlei wijze heeft de stichting haar visitekaartje gepresenteerd. Voor wie niet ziende blind is (of men moet spe ciaal niet willen zien!) kunnen de uiterlijke verschijningsvormen van de Helderse Gemeenschap moeilijk vaag of onduidelijk zijn. Met name de ge dachte, dat de Helderse Gemeenschap een „overkoepeling van neutrale or ganisaties" zou zijn, is van alle grond ontbloot. Wanneer er verenigingen Zeer interessant belooft de serie van vier lezingen te worden, welke Her man J. Zaal, dirigent van „Toonkunst" voor de Helderse Volksuniversiteit houdt. Verleden week hebben wü in de aula van de ULO-school aan de Pasteurstraat de eerste causerie in de ze cyclus (Muziek in de opvoeding) mogen beluisteren, en hedenavond om kwart voor acht verwachten wü aan de tweede even veel genoegen te be leven. De heer Zaal heeft op de eerste, avond onder meer betoogd, dat reeds de kleuters een warm begrip voor de muziek dient te worden bijgebracht, daar eik kind van nature gevoel heeft voor rhythme en geluiden. De ouders kunnen de kleuters in de goede rich ting leiden, zelfs al zou blijken, dat de kinderen vals zingen en absoluut geen aanleg tot muzikaliteit schijnen te be zitten. In de praktijk is maar al te vaak gebleken, dat kinderen weinig of niets van muziek begrijpen, omdat er nie mand was, die hun er iets over ver telde of poogde het sluimerende ge voel voor" de muziek wakker te ma ken. De heer Zaal liet aan de hand van een flanelbord zien, hoe de jeugd op speelse wijze met notenbalken en andere in aanraking kan worden ge bracht. Deze methode, getoetst aan de praktijk, heeft goede vruchten afgele verd. 'Voorts achtte de heer Zaal het toe te juichen, wanneer een kind een muziekinstrument wil bezitten. Het zelf-doen vindt het mooi; men behoeft niet direct een piano te kopen of een accordeon, want veelal doet men met een eenvoudige blokfluit reeds won deren. Het was jammer, dat deze eerste cursusavond over „Muziek in de op voeding" zo weinig belangstelling trok. Immers, de muziek behoort bij de mens en is voor het kind bij de algehele vorming van het grootste be lang. De heer Zaal lichtte zijn lezing toe met gramofoonmuziek. Gedurende het afgelopen weekend hebben verscheidene teams van IVA hun positie op de ranglijst verbeterd. Zo behaalde IVA 2 bij Dito een 8—2 overwinning. Sinjewel en Valkenier wonnen ieder drie partijen en Van der Vliet won éénmaal. Ook het dubbel spel was voor de Nieuwcdiepers. IVA 3 ging op bezoek bij de leider In de tweede klasse. WGW, en won verdiend met 82. P. van Oeveren (3), Goedegebuur (2) en Van de Dool (2) leverden deze verrassende presta tie. Met IVA 4 en IVA 5, die Tempo ontvingen, was het een vreemd geval. Het vierde team verloor namelijk met 73, en het vijfde (met een derde klasse-invaller) haalde met 6—4 de volle winst binnen! Voor het vierde scoorden De Bunje en Adriaansen. IVA 5 moest het zonder R- Sinjewel stellen, maar Niessink bleek een waar dig invaller; hij won tweemaal, w. Valkenier leverde eveneens twee pun" ten. en M. Oosterbeek zorgde voor net vijfde punt. Het dubbel was voor IVA. IVA 6 zegevierde met 82 over_De Merletten 2, IVA 7 deelde met pss 3 (5—5). en IVA 9 bleef met 7—3 baas over Schagen 2. De IVA-dames speel de met twee „man", maar wisten toen tegen HCSC gelijk te spelen. De Groninger kustvaarder „Jo- nia", met een lading stukgoederi n on derweg van Haufleur (Fr.)) naarLor- sens (Zw.), heeft gistermiddag de ha ven aar,gedaan om een matroos aan te monsteren Het is morgen hoog water om 12.10 uur. en laag water om 6.15 en 18.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 2,5 graden Celsius. op grond van bepaalde gemeenschap pelijke trekken in bepaalde raden zijn georganiseerd (dergelijke „overkoepe lingen" of contactorganen treft men in verscheidene vormen te Den Helder aan), dan behoeft dat in het geheel niet het onthouden van medewerking aan de Helderse Gemeenschap te im pliceren. Men kan immers het ene doen zonder het andere na te laten, vooral indien dat „andere" gericht is op de grootst denkbare groep van de Helderse bevolking: de mensen die hun vrije tijd in verenigingsverband besteden. Wanneer men de functie van de Helderse Gemeenschap niet over-, maar ook niet onderschat, behoeft van geen enkele moeilijkheid sprake te zijn. Blijft natuurlük altijd de moei- lykheid, dat er mensen zijn, Voor wie de horizon te klein is om in de wereld rond te kunnen küken. Het Amerikaanse vliegdekschip „Cor- regidor" wordt vandaag omstreeks elf uur voor een kort bezoek in de Mer- wehaven te Rotterdam verwacht. Het schip, een zogenaamde „baby-flat- top", heeft een aantal „avengers" van het „killer"-type aan boord, waarmee de Nederlandse Marine Luchtvaart dienst overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand (MDAP)) zal worden versterkt. Deze toestellen zullen op de terreinen van de N.V. W. M. Müller en Co te Rotter dam worden overgeladen op lichters, die voor het verdere transport naar het vliegveld Valkenburg bij Leiden zullen zorgdragen. De „avengers", die heden in Neder land aankomen, wijken enigszins af van de soortgelijke toestellen van het type, waarover de MLD onlangs, zoals bekend is, de beschikking heeft gekre gen. Zoals men weet zijn er twee ty pes „avengers" n.1. die voor de opspo ring van onderzeeboten (de zgn. „hun- ters"), uitgerust met electronische op sporingsinstrumenten, ondergebracht o.a. in een koepel onder de romp van het vliegtuig, en die voor de vernieti ging van onderzeeboten. De „avengers" die vandaag in ons land aankomen, zijn van het „killer"-type". Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer A. C. H. van Lieshout, commissa ris van het Loodswezen etc. te Den Helder, in gelijke functie benoemd te Amsterdam, de standplaats van de directeur van het Loodswezen in het Derde District. Commissaris Van Lieshout, die in October 1946 te Den Helder werd be noemd als opvolger van commissaris Wildschut, zal zijn taak overdragen aan de heer J. N. B. Bijleveld, thans Loodscommissaris te Harlingen. Het is uiteraard nog niet bekend, wie de heer Van Lieshout zal opvolgen als secretaris van de commissie van plaat selijk bestuur der Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. Het maken van een betonnen kraan- railfundatie langs Dok II op de Rijks werf is voor f 137.243 opgedragen aan de laagste inschrijfster, de N.V. tot aanneming van werken v/h H. J. Ne- derhorst te Gouda. Het maken van een stalen damwand met railbak langs de Westzijde van het Natte Dok is door de directie van de Rijkswerf voor f 249.100 opgedra gen aan de laagste inschrijfster, de fa. J. de Vries en Zn. te Den Helder. De N.V. Bouwkas Noord-Nederland se Gemeenten heeft het bouwen van 33 woningen aan de Abel Tasman straat gegund aan het Bouwbedrijf P. Buur te Haarlem. De sociale werkster van de Neder lands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donder dagavond van zeven tot acht uur, spreekuur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. In het Tivoli-theater wordt van he den- tot en met Donderdagavond „Ta- hia" vertoond, en in de Witte bios coop „New Mexico". Voor het marinepersoneel brengt het Bureau O.S. en O. deze week de film „Francis bij de cadetten" in roulatie. Op Vrijdagavond 29 Januari wordt een voorstelling in de Marine- cantine gegeven. Gevonden: Boodschappentas; shawl; vulpen; lieren- en damesrijwiel; broche met imitatieparel; ijzeren ket ting; kruiwagen; gloeilamp; polshorlo ge; sierduif; bril; portefeuille met in houd; autoped; wanten en handschoe nen. Verloren: Kinderschoentje; hond (terrier); autoped; gouden broche; reclamebord; blauwe shawl; geruite hoofddoek; gouden oorknop met steen tje; étui met schrijfbehoeften; motor- bril; koralen ketting; knot jaegerwol; schooltas met boeken; zwarte overall; portemonnaies, respectievelijk inhou dend f 7.f 2.50 en sleuteltje; twee maandkaarten voor NACO-bus; wanten en hanschoenen. I" j SÉ**.. Nog altijd interessant is de onderlinge strijd om de punten in de Helderse Damclub. In de eerste klasse heeft Leibbrand de leiding, maar Stoll zit hem met één partij en twee punten achterstand wel zeer dicht op de hielen. De laatste plaats wordt bezet door Wieren (drie punten), en onmiddellijk daarboven staat Slort met vier punten. Laatstgenoemde heeft echter één partij meer gespeeld. (Advertentie, Ing. Med.) De Helderse Bruinvissen zijn het twee de gedeelte van de wintercompetitie goed begonnen. Niemand had verwacht, dat de thuiswedstrüd tegen het Alk- maarse DAW 2 in een overwinning voor de Nieuwediepers zou eindigen. De Kaasstedelingen behoren weliswaar niet tot de sterkste ploegen, maar zij werden toch wel iets hoger aangeslagen dan onze stadgenoten. De Bruinvissen danken de overwin ning, de eerste in het winterseizoen, voornamelijk aan de omstandigheid, dat de thuisclub compleet in het water kon verschijnen. Slechts Tijsen had in Prins een plaatsvervanger gevonden. De voor hoede, geducht versterkt door het mee spelen van Gode, had nu voldoende stootkracht en reeds spoedig na het be- ginsignaal maakte Ab Scholte uit een mooie omzwembal het eerste doelpunt. Gode zorgde er voor, dat de Bruinvis- sen nog voor de rust een 2—0 voor sprong hadden. Wij hadden verondersteld, dat de Nieuwediepers nu na het doelwisselen een grote overmacht zouden demonstre ren De gasten kregen namelijk het diepe doel te verdedigen, hetgeen al tijd meer moeilijkheden oplevert Uit een snelle aanval van DAW werd het echter 21, en eerst nadat de Alkmaar- se keper een overtreding had begaan kon Wildenberg uit een strafworp de stand op 3—1 brengen. Vele kansen werden de Bruinvissen nog geboden, doch men talmde veel te lang met het afgeven van da bal, waardoor verschil lende malen vrije mogelijkheden on: benut bleven. Toch kon Gode, nadat hij het leder op het middenveld had te pakken gekregen, er met een vliegend schot 41 van maken. De Bruinvissen meenden toen, dat zij het pleit gewon nen hadden, maar de bezoekers bleven terugkomen. Slecht verdedigen en een misgreep van Van de Water schonk de Aïkmaarders inderdaad succes, en pas kort voor het einde maakte Gode aan alle onzekerheid een einde (52. z De ranglijst van de eerste klasse ziet er momenteel als volgt uit: C.J. J. Leibbrand 11 7 4 0 18 J. Stoll 10 6 4 0 16 P. van de Berg 10 4 6 0 14 A. Ouwens 10 5 3 2 13 J. W. Beezemer 9 4 4 1 12 D. Dissel 11 4 2 5 10 J. Bijl 11 1 5 5 7 J. C. Zijderveld 11 0 7 4 7 J. van der Molen 8143 6 J. J. Vink 8 1 4 3 6 S. Slort 9 0 4 5 4 W. Wieren 8 0 3 5 3 In de tweede klasse gaat J. Boon aan de kop. Concurrenten heeft hij voor het ogenblik niet, getuige de stand: J. Boon 12 9 2 1 20 P. Oost 11 6 1 4 13 P. van Veen 10 4 4 2 12 A. Bekebrede 9 5 0 4 10 M. Kwast 9 4 2 3 10 P. Kwast 6 3 2 1 8 G. Roerdomp 6 3 1 2 7 O. Ottervanger 8 3 1 4 7 J. P. Bommezijn 12 2 3 7 7 J. Bouwman 8 2 2 4 6 B. van der Heijden 7 115 3 H. Kraan 8 1 1 6 3 De overige standen zijn: DERDE KLASSE: J. Hooijenga 13—18; R. Oost 12—17; P. J. Arends 17—16; G. W. Bekebrede 1314; A. van der Heij den 1213; B. Verkerk 1213; B. Bon- gprs 1413; D. Groot 1312; J. Jagel 1011; J. Broersen 139; T. Schol 96. VIERDE KLASSE: P. Kramer 14—22; W. Slort 15—17; J. Halm 13—15; F. van der Molen 1214; D. Bethlehem 1413; A. J. Beezemer 1312; P. van de Sluijs 109; R. Idema 118; P. Slort 107; P. Schipper 42; J. Deijman 4—1. Het is KVH gelukt, de belangrijke wedstrijd tegen BEP 1 met 42 te win nen. Deze zege werd door een zeer en thousiaste ploeg op een hard terrein be vochten. Na ongeveer tien minuten spelen nam KVH door Niggendijker de leiding. Even later maakte Koster 20. Het werd zelfs 30, toen C. Schutte van dichtbij inschoot. In de tweede helft viel BEP fel aan, maar de verdediging van onze stadge noten wist van geen wijken. Het was KVH, dat weer het eerst scoorde, en wel door H. Lebbe (40). BEP wist uiteindelijk de achterstand tot 42 te verkleinen. KVH kan nu weer iets rui mer ademhalen. VIJFDE KLASSE: J. de Vrij 13—17; H. van Gij zen 1316; R. Buddingh 913; J. Dekkers 13—13; J. Sterk 10—11; H. Luders 1010; A. de Leeuw 137; J. Jansen 125. De Helderse Bridgeclub 1945 heeft de onderlinge competitie voortgezet met de achtste ronde, waarvan de uitslagen waren: A-lijn: BakkerDoms 58.32; Visser Bakker 57.47; HoutkoperRosing 54.01; KemperDe Vries 48.61; Grande Snoerwang 46,25; DekkersZoon 45.37; DukersKerkhof 39.97. B-lijn: heer en mevr. Schotmans 57.00; BeeldmanJansen 51.00; Van de BergVan de Helm 50.00; heer en mevr. Planken 48.00; gebr. Kersbergen en mevr. VriesWulffelé 47.00. C-lijn: KrabBouwman 66.00; Swen- nenVan Praag 53.00; BijlsmaDroste 50.00; HarjerSchilperoort 45.00; Spruit Vries 44.00; mevr. Eversmevr. Way 42.00. Een zoon van R. Brands Kzn., die bij de grote vaart is, bezocht met zijn schip Buenos-Aires. Een Urker bezoekt in de vreemde de Urker, ook hij. En na een reis van ongeveer 130 K.M. kwam hij in Mar del Plata. Hoewel geen Spaans kennende, vond hij de weg naar de emigranten, die niet weinig verblijd waren een landgenoot-Urker bij hen op bezoek te zien. Hij vond allen in de beste welstand en in een zo goed als nieuwe behuizing. De Urkers konden het in hun nieuwe vaderland goed heb ben en dachten aan geen terugkeer. Al geruime tijd bestaan er te Urk plannen tot oprichting voor een te huis van ouden van dagen. Deze plan nen maken nu voortgang. De kerkeraad der Ger. Kerk heeft nu gegadigden op geroepen voor dit tehuis. Deze oproep geldt voor alle gezindten. Blijkens de aan de vissers voorgelegde vragenlijst voor afvloeiing wordt ook overwogen Lelystad IJsselmeervissersha ven te maken. Dit zal dan meer voor de overblijvende vissers van de Zuid wal bedoeld zijn. Gaat dit plan door dan komen er drie aanvoerplaatsen aan het IJsselmeer, nl. Urk, Enkhuizen en Lelystad. Dit is de „Prins Bernhardschool", de nieuwe Christelijke school voor voortgezet lager onderwijs, onder architectuur van de heer J. J. van der Leek, gebouwd aan de Lom bokstraat. Het schoolgebouw wordt Zaterdagmiddag om half drie door burgemeester mr G. D. Rehorst geopend. 61. Midden in de nacht werd Jim- my wakker. Hij had diep geslapen en naar hij geloofde lang geslapen. Naar zijn gevoelen had hij al lang op wacht moeten staan.... Jackie lag naast hem. „Jack!" riep hij, terwijl hij zijn zoon aanstootte. De jongen sliep echter door Hij was doodmoe. Jimmy krabbelde overeind en kroop op handen en voe ten de tent uit. „Hei, professor", riep hij. „Ben je in slaap gevallen?" Hij kreeg geen antwoord. Jimmy haalde zijn zaklantaarn te voorschijn en be gon de naaste omgeving van de tent te inspecteren. Maar waar de lcihtbundel van zijn zaklantaarn ook heen scheen, er was van oom Pepie geen vezel te bekennen. Dit verontrustte Jimmy in niet geringe mate. Hij schoot snel een trui aan en besloot de omgeving wat nauwkeuriger af te zoeken. Tweemaal riep hij met een harde stem: Profes sor! Oom Pepie, waar zit je? Kom eens voor de draad!" Het bleef enige tijd stil.... De lichtbundel speelde door het bos en wierp vreemde sinistere schaduwen daar, waar hij tegen een boomstam kaatstePlotseling bleef Jimmy roerloos staan luisteren. In de verte hoorde hij gekraak, net alsof iemand zich uit de voeten maakte Jimmy luisterde scherp naar dit ge luid en begon toen te lopen in de rich ting vanwaar het scheen te komen Snel ging het niet, want telkens dreig de hij tegen een boom te zullen botsen. Als hij stil hield om beter te kunnen luisteren, hoorde hij heel in de verte takken kraken.... Zonder zich te be denken, zette Jimmy zijn achtervolging in! De Rooms Katholieke landarbeiders van 't Zand en omgeving hebben eveneens het feit herdacht, dat hun bond, St. Deus Dedit vijftig jaar be staat. Zaal Smit was uitstekend be zet, toen voorzitter Commandeur opende en speciaal welkom heette de eerwaarde heer pastoor. De heer Hoogenhoff hield, hierna een propa gandistisch betoog' om zich als Katho liek in Roomse verzekeringsmaatschap pijen te verzekeren, waarna door een zestal personen werd opgevoerd een schijnbaar naamloos stuk van het zee mansleven, bewerkt door Andre Grishomme. In dit stuk maakten we kennis met het ruige zeemansleven in de kroeg en op het schip. In de kroeg maken we eerst kennis met de kapi tein, de heer C. Dignum en zijn huis houdster Martha, mevrouw Tuin-Van der Eng, die een groot gedeelte van het stuk hebben gedragen. De kapi tein heeft een brief ontvangen van zijn dochter, Anna Christie, die hij bij het overlijden van haar moeder bij haar geboorte heeft uitbesteed en die hij nadien nog slechts sporadisch heeft ontmoet. De dochter wil bij hem komen. De huishoudster meende, dat het beter was dat zij vertrok, maar tenslotte liet zij zich overha len te blijven. Gezamenlijk gaan ze dan op een oude kolenschuit de zee op. Op zeer wonderlijke wijze redt Anna Christie een zeeman, de heer P. Dignum uit de golven en na spannende taferelen wordt het zelfs een gelukkig paartje. Een stuk aldus met een happy-end, waarop de verschillende speelsters ^n spelers onder leiding van regisseur M. Visser ernstig hebben gestudeerd en dat het publiek door een behoor lijke vertolking goed heeft voldaan. Ook aan de decors v as grote aan dacht besteed. Aan de leden van de Bond wred als herinnering een bord van Delfs porcelein aangeboden. We hebben ons in deze wedstrijd afgevraagd, of het wel verantwoord was, op een zo hard terrein een zo be langrijke wedstrijd te laten spelen. Immers met het oog op het degrada tiegevaar was deze wedstrijd vooral voor Geel Zwart belangrijk. Van bei de zijden werd echter sportief ge speeld en zo werden ongelukken voor komen. Geel Zwart had vooral in de eerste helft een grote veldmeerderheid en het zag er veelbelovend uit. Koe dijk wist daarentegen het eerst te scoren toen Kramer na tien minuten zich vrij speelde en Van der Weij kansloos passeerde. Even later faalt Baltus vrij voor doel jammerlijk. Een paar uitstekende corners van de in goede vorm zijnde Huiberts jr wor den slecht afgewerkt, maar toch slaagt dezelfde speler er in om nog voor rust de koelbloedige Bloothoofd te passe ren en de partijen op gelijke voet te brengen. Met de rug tegen de muur verdedig den de Koedijkers zich en hielden stand. Na rust was er voor de verkleumde toeschouwers niets om zich mee te- verwarmen daar alle spelers door het steeds harder wordende terrein alle voorzichtigheid in acht namen en in de stand kwam geen wijziging. Geel Zwart had wel iets meer verdiend. GEMEENTEAVON» Aanstaande Woensdagavond wordt er in de Nederlands Hervormde kerk te 't Zand een gemeenteavond gehou den, waarin ds Bitter een lezing zal houden over leven en werken van dr Albert Schweitzer, verduidelijkt met lichtbeelden. De aanvang is gesteld op half acht en ieder is van harte welkom. Ook andere vragen zullen aan de orde worden gesteld. De regering van India is van zins, ln drie jaar tijd 125 millioen personen on vatbaar te maken voor malaria. Het plan zal honderd millioen roepiah kosten. In het afgelopen jaar zijn reeds 43 millioen personen ingeënt.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5