Dwingeloo, straks belangrijk centrum voor sterrekunde In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: Soesterberger bood zijn oog aan voor blinde Gavanna Mislukte roofoverval op een winkel in Den Haag Radiotelescoop verrijst aan de rand van natuurmonument Amerikaanse onderscheiding voor JhrH. A. van Foreest 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Herdenkingswoord van Prins Bernhard Gezin zat 16 uur in lift opgesloten V errichtingstarief op 15 Februari f325 millioen voor dijkherstel Overleg op Curacao verloopt beter Vice-admiraal kreeg Legion of Merit" Wetenschap wil verder vorsen in heelal waarschuwen tegen De watersnoodramp Herinneringsreportage AFN over watersnood Huisartsen EEN jeugdige inwoner van Vancouver in Canada daarentegen is tot de conclusie geko men, dat het heldendom hem geen toekomst biedt. Toen hij namelijk een buurjongen uit een rivier had gered, kreeg hij van zijn moeder een flink pak slaag, omdat zij hem al zo vaak had gezegd uit Na een verzoek van Fausto Coppi Om zelf van ziekte te kunnen genezen Belangstelling in hele wereld Twee vrouwen waren één man te erg Bemanningslid „Cottica" vermist W. Vogt directeur van de N.V. Fridor-radio In de houding DINSDAG 26 JANUARI 1954 (Van een onzer redacteuren) J)E WETENSCHAP, die tot voor enige jaren haar onderzoekingen in het heelal moest verrichten met geperfectioneerde kijkers en via het nemen van foto s, ontdekte in hot jaar 1934 voor het eerst, dat de Melkweg een eleclromagnetische straling op een golflengte van enige meters uitzendt. Het was een Amerikaanse geleerde, doch sindsdien hebben verschillende onderzoekers dit verschijnsel waargenomen en tevens geconstateerd, dat ook de zon en tal van andere objecten en gas- ten een gelijksoortige straling uitzenden. Daarna heeft de ontwikkeling van de radartechniek gedurende de tweede wereldoorlog geleid tot algemene bekendheid met dit verschijnsel. Na het jaar 1945 zijn dan ook in Australië, Engeland en de Verenigde Staten groeperingen tot Stand, gekomen, die vele nieuwe astrophysische en zonnephysisclie ver schijnselen hebben kunnen waarnemen en ontdekken. Waar kijker en foto faalden, bracht de radiotelescoop resultaten; de radioastronomie deed haar intrede, gebaseerd op het ontvangen van electromagnetische stralingen, die uitgezonden worden door waterstofatomen. Door een radiotelescoop op een bepaald deel van het heelal te richten, is het mogelijk gegevens te verzamelen die vroeger aan de astronomen onbe kend waren. VJATUURLIJK heeft ook de Neder- landse wetenschap zich met kracht op deze materie geworpen. Door de stichting „Radiostraling van Zon en Melkweg" werd te Kootwijk een kleine radiotelescoop gebouwd, waarmede een speciale studie kan worden gemaakt van de waterstofwolken, die tussen de sterren zweven. De resultaten van dit ondetnzoek zijn zodanig geweest, dat deze de toets der critiek met het bui tenland konden doorstaan, maar men was niet tevreden, men wilde steeds verder vorsen in het heelaL Van de straling die in het gebied buiten de aarde voorkomt, worden door de aard-atmosfeer twee golfleng ten doorgelaten, t.w. een golflengte- gebied dat in hoofdzaak het visuele licht bevat (golflengte 0.31 cm) en een gebied met een golflengte van 1 cm tot 10 m, de z.g. kortegolf-<mdio- straling. Het eerste heeft tot nu toe het gebied van waarneming in de as- trophysica gevormd, dioch heeft slechts een interval van 1 op 3. Het tweede „venster" in onze dampkring heeft een veel grotere tussenruimte, n.1. pl.m. 1 op 1000. Het is duidelijk, dat hier mede een veel groter gebied van physi- sche verschijnselen kan worden be streken. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van at te jkomen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het Ook. En vtrel zo Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever- pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidelijk Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) Meer dan zevenduizend Londense ha venarbeiders weigerden met ingang van gisteren overwerk te verrichten, omdat dit in de arbeidsbepalingen als ver plichtend werd gesteld. Zij zijn daar toe alleen genegen op basis van vrij willigheid. Doch intussen kost deze ac tie de scheepseigenaars duizenden pon den. Oud-president Hoover van de VS heeft er bij het Amerikaanse volk op aangedrongen een petitie te tekenen tegen toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. Het aantal gevallen van witte pokken in Den Haag is de laatste dagen niet groter gewor den. Het bleef nl. 26. Nog 14 personen zijn bovendien in observatie. In Am sterdam is Zaterdag onverwacht over leden de schrijver Samuel Goudsmit. Hij zou a.s. Vrijdag zeventig jaar ge worden zijn. Verdacht van fraude ten nadele van het ziekenfonds te Gronin gen is in Uithuizen een tandarts gear resteerd. Hij accepteerde gelden voor patiënten, die nooit onder zijn behan deling waren geweest. Ter herinne ring aan de in de nood redding bren gende helicopters zal het door de wa tersnood zwaar geteisterde Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee een He- Ücopterstraat krijgen. Het plein, waar dertien van Finland ontvangen wonin gen zijn gebouwd, zal Finlandplein worden genoemd. Op een bedrijf in Westerbork is varkenspest ontdekt. Honderd varkens weiden daarom naar het slachthuis gebracht.... jaar 1952-1953 zijn in ons land 210.201 Btuks rundvee onderzocht op t.b.c. Ruim 84 procent werd vrij van t.b.c. ver klaard. Een vorig jaar bedroeg dit cij fer nog 73 procent. De bestrijding van de ziekte heeft dus toenemend succes. O.a. wegens een tekort aan arbeids krachten is de opbrengst van de goud mijnen in de Oranje Vrijstaat in de eerste negen maanden van 1953 ge daald. Een lichtpunt voor Zuid-Afnka vormt de uraniumproductie. Het ziet er naar uit dat de Unie van Zuid-Afn ka de belangrijkste uraniumproducent ter wereld zal worden. De waarde van de Nederlandse invoer bedroeg in December '53 f 830 millioen (November t 808 millioen), de uitvoer bedroeg in deze maanden resp. f 681 millioen en f 736 millioen. TERWIJL lichtverschijnselen slechts bij zeer heldere weersgesteldheid kunnen worden waargenomen, wordt radiostraling op geen enkele wijze door bewolking beïnvloed. De verhouding tussen de op de aarde opgevangen in tensiteiten van zonnelicht en licht van andere hemellichamen is zo groot, dat overdag met foto en kijker geen andere waarnemingen dan aan de zon kun nen worden verricht. Voor de radio straling is deze verhouding daarentegen zo gering, dat een radio-astronomisch observatorium dag en nacht kan wor den gebruikt. Naast de onafhankelijkheid van aard se verschijnselen, biedt de radio- astro nomie de mogelijkheid, processen in het heelal te bestuderen, die niet met licht gepaard gaan of waarvan het licht niet tot de aarde doordringt, hetgeen bijv. bied in deze gemeente voor de astrono men zal worden gereserveerd, want in feite is het zo. dat de ogen van de wetenschap in de gehele wereld straks gericht zullen zijn op dit mooie Drentse dcirp. De tegenstand die aanvankelijk in de gemeente werd ondervonden kan gerust op onwetendheid met de materie worden geschoven. De kaarten lagen toen nog niet open op tafel en aange zien twijfel wantrouwen kweekt, waren bepaalde groeperingen van de bevol king tegen de plaatsing van de tele scoop. Nu evenwel alle geheimzinnig heden verdwenen zijn, is het aanvanke lijke wantrouwen omgeslagen in enthousiasme omdat men weet, dat Dwingeloo, na gereedkoming van de radiolkijker in 1955, een belangrijk cen trum op het gebied van de sterrekunde zal worden. Maandag 1 Februari des avonds te half acht, zal een programma, gewijd aan de watersnoodramp 1953, over beide Hilversumse zenders worden uitgezon den. Z.K.H. Prins Bernhard zal dit pro gramma met een herdenkingswoord in leiden. Twee Amerikaanse radioverslagge vers van het radiostation voor de Ame rikaanse bezettingstroepen in Duitsland, het American Forces Network, de he ren Knouse en McLaughlin, zijn gister avond met het lijntoestel van de KLM uit Neurenberg voor een driedaags verblijf in ons land op Schiphol aan gekomen. Zij hebben de opdracht hier een herinneringsreportage op te nemen over de watersnood, die naar in de bedoeling ligt over de zenders van AFN op 1 Februari, precies een jaar na de ramp, zal worden uitgezonden. - Onze tekenaar fantaseerde, naar officiële gegevens, deze radiotelescoop te Dwingeloo. dan de rand vctn de Kralose heide. Het enorme gevaarte dat ongeveer 40 m hoog is, komt te staan op de scheiding van de staatsbossen en het .boerenbos" zoals dit in Dwingeloo wordt genoemd, juist voor het rijwielpad naar de schaapskooi in Ruinen. Op de voorgrond ziet men dit rijwielpad. De bosrand is ter plaatse ongeveer 10 m hoog, zodat deze fan tasie wel een beeld geeft van de situatie, zoals deze straks zal worden. Toen personeelsleden van een groot kantoor aan de Herengracht te Amster dam gistermorgen om negen uur bij het gebouw kwamen, vonden zij de buiten deur gesloten. Op hun voortdurend bel len kregen zij geen gehoor en ten einde raad wendden zij zich tot de politie ra- dio-autodienst. De agenten sloegen een ruitje in en konden zo de deur openen. De congierge en zijn gezin (vrouw en driejarig zoontje) lieten zich nu horen. Zy zaten opgesloten in de lift, die tus sen de begane grond en de eerste ver dieping was blijven steken. Pas toen de agenten het drietal uit hun benarde positie hadden bevrijd, konden zij ver tellen, dat zij sinds Zondagmiddag vijf uur in de lift opgesloten waren geweest. Het gezin had gebruik gemaakt van de lift die onderweg defect was geraakt. Van de koude hebben zij niet veel last gehad, omdat de centrale verwar ming brandde. Na de bevrijding hebben zij echter wel een stevig ontbijt geno men, want de magen knorden geducht. Een op 23 Januari gehouden leden vergadering van de Landelijke Huis artsen Vereniging heeft besloten de in gangsdatum voor het verrichtingstarief uit te stellen tot uiterlijk 15 Februari. Indien echter mocht blijken, dat reeds de in de loop van deze week te houden besprekingen met de ziekenfondsen aangaande het rapport van de commis sie-Van Schaik onmogelijk een basis van overeenkomst kunnen opleveren, zal alsnog tot invoering van het ver richtingstarief per 1 Februari worden overgegaan. In een nieuw gebouwde directiekeet aan de Newtonstraat te Den Haag. bestemd voor de gemeentewerken, afdeling electri- elteitsbedrijf, is brand uitgebroken. De keet brandde voor het grootste deel af- De schade beloopt tussen de f 30.000 en f 40.000. TOEN DE ZESTIENJA RIGE Jopie Luteijn uit Koudekerke met haar herdershond Bello op het Roeiershoofd te Vbssin- gen wandelde, sprong het dier in een speelse bui plotseling over de muur van de zeewering en kwam acht meter lager met een smak op de ba saltblokken terecht. De hevig geschrokken Jopie liep onmiddellijk langs de afrit naar de onderkant van het Roeiershoofd en slaagde er met veel moei te In, Bello, die een voor poot had gebroken, te redden. Zy moest daar voor tot aan haar middel door het koude zeewater van de opkomende vloed waden. Redster en gered de maken het nu geluk kig allebei goed. de buurt van dat natte water te blijven. LIET HUIS van de heer Williams te Sheiman in de Amerikaanse staat Texas is onlangs hele maal opnieuw grondig in de verf gezet. Dit is na tuurlijk niets bijzonders. Het aardige is echter, dat het mijnheer Williams geen cent heeft gekost. De schilder had zich in het huisnummer vergist, hij had by de buren moe ten zyn. RADIO BOEDAPEST heeft gemeld, dat de arbeiders in de Hongaar se itveiKmiddelenindus- trie eenmaal per week hun nagels moeten laten knippen, zulks uit hygië nische overwegingen en „in overeenstemming met in de Sovjet-Unie opge dane ervaringen". In Boe dapest hebben verschei dene fabrieken reeds ma nicuresalons voor arbei ders geopend. Het wor den daar dus min of meer saloncommunisten. ^AAR Egypte emigre ren doen wij toch ook maar niet. Wij hebben er eerst wel even over ge dacht, maar nu horen wij, dat een nieuwe Egypti sche wet het bezitten van meer dan één vrouw en de echtscheiding aanzien, lijk moeilijker maakt. Totdusver hoefde de Egyptenaar maar drie keer achter elkaar tegen zijn vrouw te zeggen: verstoot je" en hij wat weer een vrij manEn in totaal mocht hij vier vrouwen tegelijk hebben. Maar voortaan zal de rechter moeten nagaan, of een man financieel en qua karakter geschikt is om meer dan een vrouw te hebben. Bovendien zal een vrouw, die zonder meer wordt verstaten, aanspraak kunnen maken op 'n niet geringe schade vergoeding. REGELMATIG komen nog transporten Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie aan in het Westduitse grenskemp Friedland bij Göttingen. Daarbij wordt op een merkwaardige manier het grote vrouwenoverschot in de Bondsrepubliek dui delijk, want stromen hu welijksaanzoeken berei ken dagelijks het kamp. Ze worden echter bij was manden tegelyk wegge gooid. Zoals ge zult hebben bemerkt, vormen de bewoners van onze Noordhollandse stadjes, dorpen en vlekken een niet bij zonder zwijgzame gemeenschap, of, zo ge wilt, zij zijn puur praterig. Nu is dit een eigenschap, welke haar goede en haar kwade kanten heeftWij nu willen - wijzen op een van de goede kanten ervan, en wel door u te vertellen, welkt noodlottige gevolgen zwijgzaamheid kan hebben. Het is een oude geschiedenis, welke gij mogelijk reeds kent, doch het doet deugd u er nog eens op te bezin, nen. Het speelde zich af in een dorp elders in het land, waar men niet zo breed- sprakig is en waarvan wij de naam om veiligheidsredenen in het duister gehuld zullen laten. Een boer zijn koe was ziek en omdat het er nogal lelijk uitzag, liep de man naar zijn nabuur en vroeg om raad. „Geef 'r terpentijn", zei de man, „heb ik laatst aan mijn zieke koe ook gegeven". De boer keerde verheugd huis- waarts en gaf het beest terpentijn. De volgende morgen was de koe dood. De boer weer naar zijn nabuur. „Ik heb het gegeven", zei hij bedroefd, „maar ze is doodgegaan". De buurman trok eens aan zijn pijp. „Dat zal wel," antwoordde hjj spraakzaam, „de mijne ging er ook dood aan". Zo ziet ge. Enige tyd geleden circuleerde er In de pers een bericht over de blind geworden Italiaan Cavanna, de soig- neur van Fausto Coppi, die door trans plantatie van het oog van een ziende wellicht nog gedeeltelijk van zijn blindheid kon genezen worden. De onderhandelingen met iemand, die zijn oog aanbood om met het daarvoor be schikbaar gestelde geldbedrag het le ven van zijn zieke kind te kunnen red den, sprongen echter af. Naar het heet te, zou Cavanna geen oog meer accep teren. Dit laatste bericht berustte echter op onwaarheid, daar Coppi met zijn Hol landse vriend, de wielrenner Wim van Est, er reeds enkele malen over gespro ken had, om een Nederlander op te zoeken, die een ook voor zijn blinde soigneur zou willen missen. Dit had tot gevolg, dat er een Ne derlander, de heer A. Langenberg, van Maarenstraat 2 te Soesterberg, een zij ner ogen beschikbaar stelde. De heer Langenberg is tot dit in' grijpende besluit gekomen, omdat hij iemand is, die in .behoeftige omstan digheden verkeert. Hij is een zware asthmalijder, niet in staat om te wer ken. Met de beschikbaar gestelde prijs hoopte hij in staat te worden gesteld osn een betere verzorging en in het buitenland herstel voor zijn gezondheid te vinden. Een ter zake gevoerde corresponden tie tussen Wim van Est en de heer Langenberg, waarbij laatstgenoemde reeds zover was, dat hij met de voor waarden geheel accoord ging, werd op 't laatst nog afgebroken, toen werke lijk vast kwam te staan, dat op de be middeling geen prijs meer werd ge steld, daar een nader onderzoek bij Cavanna had uitgewezen, dat de oog spieren stuk zyn en dat overplaatsing zijn oorzaak kan vinden in verstrooiing op we* naar de aarde toe. Dez' kunnen slechts met bijzondere instrumenten worden waargenomen en daarvoor zal men nu in Dwingeloo een radiotelescoop gaan oprichten, een enorm grote antenne, die de straling uit een bepaalde richting kan opvan gen. Op een mast van 14 m hoogte, die op rails draaibaar is, zal een enorme holle metaalspiegel worden gemon teerd, die op alle delen van de wereld buiten onze aarde kan worden gericht. Deze spiegel zal een middellijn krijgen van 25 m, want hoe groter de spiegel is hoe groter het richteffect zal zon net gaat dus bij deze onderzoekin gen om kennis te vergaren over het heelal, tot het verste einde wat mo menteel kan worden waargenomen. nE WETENSCHAPSMENSEN in de U gehele wereld volgen met belang stelling de ontwikkeling van deze materie in Nederland; reeds nu komen groepen astronomen naar Dwingeloo om de plaats te bekijken, waar dit be langrijke instrumentarium zal verrij zen. De omgeving van de radiokijker moet aan verschillende voorwaarden voldoen; een van de voornaamste daar van is het hebben van een vry veld in zuidelijke richting over een lengte van 4 km. Verschillende terreinen in Neder land werden bezocht, doch Dwingeloo werd uitverkoren, omdat men hier over het ruime natuurmonument, de „Kra lose heide", de beschikking heeft, het- geen impliceert dst men ook in de toe- komst niet bevreesd behoeft te zyn voor storende invloeden, hetgeen in andere delen van het land wel het ge val is Dwingeloo Is enthousiast, dat een ge- Zaterdagmiddag verscheen in een winkelfiliaal aan de Haagse Toren' straat een man met een pistool in de hand en gelastte de filiaalhoudsters, de gezusters J. en A. Schlingmann, hem de kas te geven. De gezusters bleken echter niet voor een klein ge ruchtje vervaard. De ene wierp de openstaande cassa dicht en de ander bonsde op de ruiten om de aandacht der voorbygangers te trekken. De „klant" ging er daarop snel van door, achtervolgd tot de deur door de ge zusters, die luide riepen: „Houdt de dief". Een wilde achtervolging nam daarop een aanvang. Het was niet gemakkelyk om de man te pakken, want zoals later bleek, was deze een getraind hardloper. In militaire dienst had hij namelyk eens een veldloop van zeven kilometer gewonnen. De harloper be dreigde bovendien degenen, die nem wilden vastgrijpen, met zijn pistool. In de Hamerstraat werd hy tenslotte door twee jeepagenten gevat. Het bleek een 21-jarige winkelbediende te zijn, C. S. van V. geheten. Het pistool, dat hij in handen had, was slechts een alarm pistool. Van V. had de Zondag te voor kennis gemaakt met een meisje er; zich als Amerikaan voorgedaan. De avond van de overval zou hij weer met het meisje uitgaan, maar was door zyn contanten heen, hetgeen bij een Ame rikaan in Europa meestal niet het ge val is. Om aan geld te komen, had hy de overval willen plegen. Van V. is opgesloten. Tot 28 December 1953 heeft de Rijks waterstaat 225 millioen gulden voor het herstel der door de ramp beschadigde zeeweringen uitgegeven. Voor 1954 kan de Rijkswaterstaat voor het voleinden van deze taak nog over honderd milli oen gulden beschikken. DIRECTEUR VAN ZUIVELFABRIEK TE LANGWEER FAILLIET De gearresteerde directeur van de Coöp. zuivelfabriek te Langweer C. van der H., die schuldig wordt geacht aan verduistering tot een bedrag van f 230.000,is thans door de Leeuwar der rechtbank in staat van faillissement verklaard. JONGETJE ONDER VRACHTAUTO De 7-jarige Klaas Heeres uit Frane- ker is gistermiddag op de Harlinger- weg door een vrachtauto aangereden en op slap gedood. Het knaapje kwam j den met de popularisering van het ont ijsbaantje naast de begraaf-'- van een oog hierdoor niet meer mo gelijk was. In elk geval kwam het feit, dat een Nederlander, in casu een Soesterberger, zicth beschikbaar had gesteld om afstand te doen van een oog, ons merkwaardig genoeg voor om het hier te vermelden. Het Nederlandse vrachtschip „Cot tica", (3.900 ton heeft gisteren ge seind, dat bij kaap Finisterre een lid van de bemanning wordt vermist. Het schip, dat op weg is naar West-Indië, heeft zijn reis voortgezet, na ver geefs in het betrokken zeegebied naar de vermiste te hebben gezocht. De „Cottica" is eigendom van de KNSM. De derde week van de bijeenkomst der kleine commissie te Willemstad over de voortzetting der RTC met de Westindische Rijksdelen is ingezet met gunstiger berichten over de besprekin gen dan laatstelijk werden vernomen. De voorzitter van de Antilliaanse de legatie, mr dr M. F. da Costa Gomez, zal meegaan naar Paramaribo (eerder was gemeld, dat hen dit „wegens druk ke werkzaamheden" niet zou doen). De heer Henny Eman, Arubaans lid der Antilliaanse delegatie, heeft Zaterdag weer aan het overleg deelgenomen. De Antilliaanse delegatie schijnt een be langrijk tegemoetkomender houding te hebben aangenomen voor wat betreft de kwestie van de positie van de gou verneur. De in de aanvang gekoesterde ver wachting, dat te Paramaribo slechts schriftelijk zal worden vastgesteld wat men te Willemstad is overeengeko men, wint bij de waarnemers te Wil lemstad veld. In de residentie van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag heeft de Amerikaanse vice-admiraal J. Wright, commandant van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Oostelijke Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, gistermiddag vice-admiraal Jhr H. A. van Foreest begiftigd met het commandeurschap in de „Legion of Merit". De admiraal merkte daarby op, dat de onderscheiding is toegekend voor yver en kunde by de oplossing van gemeenschappelijke problemen, die betrekking hebben op onze veilig heid in een wereldsituatie vol dreiging. Vice-admiraal Van Foreest is nl. van 14 Mei 1949 tot 15 October 1953 Neder lands Marine-attaché in Washington geweest en was voorts belast met de functie van vertegenwoordiger van de Nederlandse regering voor marine aangelegenheden by de gecombineerde chefs van staven. Bij de plechtigheid waren o.a. aan wezig de Amerikaanse ambassadeur, Freeman Matthews, minister Staf, de staatssecretaris van Marine- vice-ad miraal Moorman, kapt. ter zee J. F. van Duim en de Amerikaanse generaal Noble. Jhr Hendrik Albert van Foreest werd in 1898 geboren in Oosthuizen (N.H.). Hy diende de Koninklyke Ma rine in talrijke functies en bevond zich in de jaren van de strijd tegen Japan o.a. in Batavia, Colombo en Australië. Vice-admiraal Van Foreest, die 1 No vember met eervol ontslag de zeedienst verliet, is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nassau. De rantsoenering van boter, kaas, mar garine, en bak- en braadvet in Engeland zal met ingang van 8 Mei a.i. worden opgeheven. De heer W. Vogt, oud-directeur van de AVRO. zal per 1 Februari een nieu we taak aanvaarden bij de N.V. Fridor- fabrieken te Den Haag, die zoals be kend, onlangs een millioenenorder af sloot op naaimachines naar de Ver enigde Staten. De N.V. Fridor zal ook de productie van radio-ontvangsttoe stellen, gramofoons e.d. gaan uitbrei den en in verband daarmee heeft zij de heer W. Vogt benoemd tot techn.sch directeur der vennootschap. Als zodanig zal hij zich in het bijzonder bezig hou- van een plaats aan de Harlingerweg. Zonder op het naderende verkeer te letten stak hy de weg over. vangstmedium voor frequentiemodulatie de toekomst: de (FM), waarvoor I de N.V. Fridor een nieuw ontvangst- I toestel heeft geconstrueerd. (Van een onzer verslaggevers) „Ga in de houding staan", had meneer L. J. V. uit Rotterdam ge roepen toen een marinierspa trouille het Heldserse Musis Sacrum binnentrad. Korporaal Ramp had hem wat aarzelend aangekeken, waarop de man-in burger hem het bevel nog eens had toegesnauwd met de medede ling, dat hy kapitein was. Tegen zoveel overwicht was de korpo raal niet bestand. Hij rechtte zijn rug en stond stram in de houding, terwijl de kapitein in burger in tussen het bandje van de helm van een ander lid van de pa trouille recht trok. Gisteren stond „kapitein Van V. voor de Alkmaarse rechtbank. Het was later gebleken, dat hij „al leen maar" een burger was en dat hij in een ver verleden eens tot de rang van reserve-korporaal zon der vooruitzichten was opgeklom men. Verdachte zei zich niets van het voorval te herinneren. Hij had wat gedronken en hij nam ter stond aan, dat de verklaringen van de getuigen in orde waren. „De dronkenschap van deze meneer was voor u natuurlijk geen reden te veronderstellen, dat u niet met een kapitein te doen had', merkte mr J. N. Alblas fijntjes op tot de korporaal. Deze haastte zich te verklaren dat hij niet bevoegd was naar een legiti matie te vragen. De officier van Ju?Htle< dr J. M. Vellinga, achtte het vergrijp bepaald ern stig en requireerde f 100,of 30 dagen, maar mr Alblas wilde de humoristische zijde van de zaak naar voren schuiven en redu ceerde de eis tot f 25,— of 10 dagen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7