„Windwijzer" tien jaar ouder dan jubilerend K.N.M.I. Reepte De Waterstaat nam het initiatief tot stichting van Observatorium Instrumentarium werd vrijwel ieder jaar uitgebreid Wat de theaters brengen „De Meid" door het gouden Tavenu TESO: twee diensten Fa. J. Beemsierboer Wat een vergeeld album ons vertelde Uit de raadsportefeuille C. van der Sterr: eerste opzichter WITTE „Meisjes van de grote stad" TIVOLI „Sergeant Friederike" Keizerstraat 15 Tel. 2626 Bezichtiging van nieuwe Prins Bernhardschool plaatsen van een zelfregistrerend peil- werktuig. De werkzaamheden, waar mee reeds in Juli 1846 een begin werd gemaakt, kwamen op 12 September 1850 gereed. Van die dag af konden de niveau-verschillen van het zeewa ter nauwkeurig worden bijgehouden. Zo werden in de periode voor 31 Januari 1854 nog verscheidene aanvul lingen en verbeteringen in het instru mentarium aangebracht. Geen wonder, dat het Helderse observatorium van meet af aan een der hoofdstations van het KNMI is geweest. Ook thans nog behoort „Meteo Den Helder" tot de voornaamste inlichtingenbronnen van „De Bilt". OP ONZE TAFEL LIGT een fraai „Album der bezoekers van het Meteorologisch Observatorium te Helder", een keurig gebonden boekwerk, verguld-op-snee, een tikkeltje vergeeld weliswaar, maar toch nog bijzonder duidelijk leesbaar. Met een fijne hand geschreven etaat op de eerste pagina het volgende: „Anno 1843. In het Observa torium te Helder, gelegen op 52° 57' 42" Noorderbreedte en 0° 8' 14' bewesten de Meridiaan, gaande over de Westertoren van Amsterdam, zijn onder leiding van den Opzichten- van den Waterstaat C. van der Sterr, en onder medewerking der Heeren Hoofdingenieur en Inge nieurs van den Waterstaat, in de maand Julij 1843 de navolgende werk tuigen geplaatst: eene kwik-barometer, eene psychrometer, eene maxima- en minima-thermometer, eene regenmeter en eene uitdam- pingsmeter." Meer dan honderd jaar oud is deze tekening van de „Windwijzer", die toen wel voor de bewoners van de Oude Helder een centrum van ge heimzinnige verrichtingen moet zijn geweest. Toen naderde een ander werk zijn voltooiinghet maken van een put, door middel van buizen in verbinding staande met het Marsdiep, voor het Vanavond brengt „Tavenu" ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan een oud stuk van Herman F.eyermans ten tonele, „De Meid" genaamd, onder re gie van de heer P. Fiege uit Velsen. Door omstandigheden van financiële aard moest ditmaal van een officiële viering worden afgezien. In de loop van de avond zal echter de gelegenheid tot gelukwensen worden geboden. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden voert de TESO ook vandaag weer twee diensten naar en van Texel uit. De vertrektijden zijn, zowel van Oudeschild als van Den Helder, twaalf uur en twee uur. De agenda voor de Dinsdagavond te houden raadsvergadering is inmiddels uitgebreid tot veertig punten. Eén der voorstellen heeft betrekking op de voorgenomen bouw van dertig etage woningen, door de heer S. Dobber te Purmerend. Voorgesteld wordt, een terrein aan de Spuistraat te verkopen aan de R.K. Spaarbank „Sint Antonius van Padua", die ter plaatse drie woonhuizen wil bouwen. Een ander voorstel betreft een grond- transactie in verband met de bouw van vier woningen aan de Brouwerstraat. Deze woningen worden in opdracht van drie particulieren gebouwd door de aannemer A. Cuperus te Den Helder. Ter voorziening in de vacature vap de heer J. van Es stellen B. en W. voor, de heer M. Slof te Langezwaag te be noemen tot onderwijzer aan de open bare lagere school nr. 14 (Weststraat). Een crediet van f 2350 wordt gevraagd voor het aanleggen van een proefveld bij de gemeentelijke Lagere Landbouw school te Julianadorp. Zo ziet de Windwijzer er tegenwoordig uit. Het vaantje wijst naar de koude hoek, die ons naast de ijspret ook vele ongemakken brengt. J-JET IS AARDIG van deze feiten kennis te nemen, nu het honderd jarig bestaan van het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut te De Bilt wordt gevierd. Wij wijdden reeds een artikel aan deze uitermate nuttige instelling, die op initiatief van Koning Willem II werd gesticht op 31 Januari 1854. De wereldberoemde professor Buijs Ballot een straat in Den Helder is naar hem genoemd werd er directeur van. Ten onrechte zou men kunnen ver onderstellen, dat het Meteorologisch Observatorium te Den Helder pas werd gevestigd na de oprichting van het KNMI, maar uit de aanhef blijkt reeds, dat onze „Windwijzer" nog ruim 10 jaar ouder is. Het was toen nog een Waterstaats-aangelegenheid, die in de hoogste kringen veel be langstelling trok. Het album vermeldt de namen en handtekeningen van tal loze autoriteiten, waaronder buiten landse deskundigen. De man, die met grote zorgvuldig heid het boek heeft bijgehouden, no teerde telkens trouw, wanneer de in ventaris werd uitgebreid. Zo werd in de maand Juni 1845 het „zelfregi- strerende windrichtingwijzende werk- Het bezoekersboek van de Wind wijzer bevat de namen en hand tekeningen van vele hooggeplaat ste personen. Op 11 Juli 1854: Prins Willem van Oranje, luite nant ter zee der tweede klasse, te 's-Gravenhage. Op 11 Juni 1861: S. van Heemstra, minister van Binnenlandse Zaken, te 's-Gra- venhage. Op 11 September 1861: W. J. C. van Katttendijke, minis ter van Marine, te 's-Gravenhage. Op 15 September 1870: Prins Hen drik der Nederlanden, luitenant admiraal, woonplaats 's-Graven hage. Op 11 Juli 1878: Prins Oscdr van Zweden, adelborst bij de Zweedse marine. En nog vele anderen tuig gemaakt en geplaatst". Dat is vermoedelijk de omvangrijke windwij zer geweest, waaraan het observato rium zijn nog altijd geldende bijnaam „De Windwijzer" te danken heeft. Een uit 1845 daterende tekening, die wij hierbij afdrukken, geeft een beeld van de toenmalige situatie. In Juni 1846 werd aan de Zuidzijde van het woonhuis een psychrometer geplaatst, „teneinde ook aan die kant de dampdrukking en betrekkelijke vochtigheid op te nemen". Aan dezelf de zijde werd in April 1847 een maxi mum- en minimum-thermometer aan gebracht. Eind 1849 werd in een kast op de Zeedijk een zelfregistrerende winddrukmeter opgesteld. (Advertentie, Xng. Med.) In de Witte-bioscoop wordt tot en met Maandagavond de aandacht ge vraagd voor de Amerikaanse film „Meisjes van de grote stad", een boei end verhaal van misdaad. Men moet zich niet blind staren op de titel, want deze rolprent had voor het zelfde geld „Jongens van de grote stad" kunnen heten, of, als ge wilt: „Hoe vang ik een moordenaar". De titel doet er dus niets toe. Er is sprake van een viertal jonge mensen, die hogere idealen hebben dan de slop pen waarin zij leven. De kansen voor hen zijn gering en zij dreigen zelfs ge heel verloren te gaan, wanneer hun de moord op een oude, blinde man in de schoenen schijnt te worden geschoven. De wijze, waarop dit onderwerp in beeld is gebracht, laat weinig te wen sen over. Doch wellicht had men een even knappe geschiedenis kunnen ma ken zonder juist kleine prikkelende fragmenten en enkele allesbehalve „menselijke" scènes. Nochtans bewon dering voor het spel van een zestal jeugdige Amerikanen van wie Jaclynne Green uitmuntte als de „lelijke" Vera. „Sergeant Friederike", geannonceerd als een muzikaal blijspel, is weer een bewijs van de liefde, die onze Ooster buren voor de operette koesteren. Frie derike is een meisje met jongensallures en haalt in het begin allerlei streken uit zoals Pietje Bell ten onzent. Vooral haar belevenissen in de kostschool le veren menige grappige scène. De pret begint pas goed als „Fritz" terecht komt bij de „Sonnenschein Armée", een super-leger, waarin de mannen een sprookjesachtige verzorging genieten. In de kazerne ontmoet zij opnieuw de man, die reeds op kostschool haar pad had gekruist. Maar Friederike blijft in haar rol van sergeant en dat brengt allerlei verwikkelingen mee. Een bij zonder komische situatie ontstaat als de familie komt opdagen van de man, die zijn papieren aan Friederike over deed. Dan snelt de film naar het einde, het meisje Friederike (Liselotte Pul ver in de arraren van kapitein Henry (Albert Lieven Deze onder regie van Geza von Bolvary vervaardigde aar dige Duitse film wordt tot en met Maandagavond in het Tivoli-theater vertoond. 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL (Advertentie, Ing. Med.) De nieuwe Prins Bernhardschool aan de Lombokstraat, de school voor voort gezet gewoon lager onderwijs van de vereniging „Laat de Kinderkens tot Mij Komen", die vanmiddag om half drie officieel wordt geopend door burge meester mr G. D. Rehorst, kan van avond tussen zeven en negen uur wor den bezichtigd door de ouders der leerlingen en verdere belangstellenden. :.::V ■- ',v v HMMBMHHMWBBBMMHëlHIBMewTlWihfinii „hsprvaicren In het midden de heer A. Een kijkje in het domein v"n. u n een ba rograaf, die binnenkort Tabeling bij een der oudste^^vangeTrechts9 de' heer Dijkshoorn door een modern exemplaar. ^^ZrJeter. WIJNJA HET zou te ver voeren, dit stukje op te dragen aan de heer H. Wijnja uit Huis duinen, die gistermiddag schaatskampioen is gewor den van het Helderse ge- meentepersoneel, maar wel wil Gradus zijn grote be wondering voor hem uit spreken. Deze man, vrien den, snelt als een razende over het ijs, zo hard, dat zelfs politieman R einders hem niet kon bijhouden! Het was gezellig rond de Singel. Er was sfeer en zelfs was er een versterker, die op kundige wijze door de heer G. Heeringa werd bediend. Er waren ook vrij veel toeschouwers, want op het laatste moment was nog afgekomen, dat het personeel, dat niet mee reed, van half vier af mocht gaan kijken. Alles zat mee; alleen het ijs was niet zo best. doch daarvan heeft men zich weinig aan getrokken. Bij de dames is mej. Slikker als eerste geëindigd. Hulde voor haar, en ook voor mej. Geerlings (2) en mej. Joons (3). In de heren- „junioren"-klasse was de eerste plaats voor Reinders, en na hem kwamen in deze tijdritten: 2. Doeksen, 3. Vos, 4. Groot, 5. Sikkink. Als ge het nog niet wist: dit vijftal maakt deel uit van het Helderse politie korps, dat dus wel bijzon der goed voor de dag kwam! In de seniorenklasse (he ren boven de zes en dertig jaar) zegevierde dus Wijn- ja. Hem is reeds de uiterste lof toegezwaaid. Achter hem werden geplaatst: 2. Brandsma, 3. Haisma, 4. Jongman en 5. Groeneveld. Daarmee was men niet te vreden, want men wenste nog uitgemaakt te zien, wie sneller zou zijn: Reinders of Wijnja. Ge wéét het al: de heer Wijnja bleef de baas, maar niet dan na hevige en schone strijd. Overigens dient uw Gra dus ook de heer Haisma met ere te noemen; deze pres teerde het. als oudste deel nemer, beslag te leggen op de derde prijs; geen klei nigheid! Men had voorts een prijs voor de „grootste" pechvogel; die was voor de heer Draaijer, die zonder deze pech onbetwist in de ere-prij-.en zou zijn gevallen Om ongeveer zes uur heeft weth. J. J. Landmna op het gemeentehuis de prijzen uitgereikt, welke met gulheid aan het organi serende ..Comité Sportbeoe fening Gemeentepersoneel waren geschonken. De heer Landman sprak in de geest van de vorige spreker, de heer Heringa. Beiden wezen op de zeer belangrijke ach tergrond: de saamhorigheid onder het gemeentenerso- neel te bevorderen. En dat bereikt men inderdaad mede door dergelijke con tacten. daarvan is ook uw stukjesschrijver overtuigd. VISBUITRT He speeltuinvereniging „Vis- buurt" schijnt nog kaar ten over te hebben voor haar feestavond, die op Maandag 8 Februari in Ca sino wordt gegeven. Men verzekerde Gradus. dat er een aardig programma wordt gebracht, verzorgd door het cabaretgezelschap AMSTERDAM Qnlangs vertelde uw stuk jesschrijver over de lan delijke spelregeltest voor voetbalscheidsrechters. Men zal zich herinneren, dat na veel spanning de strijd tus sen Schagen, Den Helder en Alkmaar door de Schage- naars werd gewonnen. De zer dagen kwamen zij uit tegen Amsterdam, dat had gezegevierd over Haarlem en Zaandam. Vrienden, de Amsterdam mers hebben wederom aan het langste eind getrokken. Schagen werd met 207 te gen 194 punten verslagen. De hoofdstedelingen waren daarmee kampioen van Noord-Holland. Voor hen betekent thans de volgende stap een ontmoeting met de kampioen van Zuid-Holland, 's-Gravenhage. Dat deze spelregeltest- wedstrijden in de smaak vallen, is bewezen, nu is be sloten, dat de finale door de radio wordt uitgezonden. Men fluisterde Gradus in het oor, dat het publiek die avond (wanneer is nog niet bekend) maar eens goed moet luisteren. Men zou er, zei deze zegsman, véél van kunnen leren.... Deze zegsman is scheids rechter. IJSPRET Van de week is al bericht, dat Watervogels. onze plaatselijke vierde klasser, voor leden en donateurs schaatswedstrijden organi seert, die Zondag hun be slag moeten krijgen. Om tien uur begint de strijd voor junioren en adspiran- ten. om twee uur voor de senioren. En het geheel, zo weet Gradus nu. vindt plaats op de Singel. SCHAATSEN Qok de Werf-, Sport- en Ontspanningsvereniging organiseert voor haar leden sahaatswedstrijderu; van middag om half drie, op de Singel-baan, waar gisteren het personeel van de ge meente op de ijzers zijn vaardigheid heeft getoond. Naar Gradus vernam, ligt het in de bedoeling, deze middag tevens een wed strijd in schoonrijden te houden. Dat zou een attrac tie op zichzélf zijn! DIEREN J-Joewel gij, waarde Gradi- anen, natuurlijk reeds uw beste beentje hebt vóór- gezet, dient toch nog even de aandacht te worden ge vestigd op de vogels en de dieren. Zij hebben, nu het zo bar koud is, onze war me, verwarmende belang stelling nodig. Er moet wat te drinken zijn en te eten; doet uw plicht. OPGERICHT £)e oprichting van de Per soneelsvereniging Ma rine Vliegkamp De Kooy, enige tijd geleden in voor bereiding gemeld, is thans definitief. De officiële da tum van oprichting is 12 Januari 1954. De vereniging bestaat uit leden van het militaire- en burger-perso neel, werkzaam bij het Ma rine Luchtvaart Technisch Bedrijf, het Bureau Coördi nator voor Mag. Aangel., het Magazijn voor Lucht vaartartikelen, het Marine Wakerskorps en de BA_B. O.V. Men berichtte Gradus, dat de heer L. den Haan Jr. voorzitter is, en de heer A. B. Wapperom secretaris. Met een gevel van de in aanbouw zijnde Rijks HBS als achtergrond spelen deze vier kinderen, stevig ingepakt tegen de koude, hun spel. Zij doen zo maar wat en zijn nochtans hevig geïnteresseerd. En straks zullen zij ineens opstappen en niet minder intensief het ijsgenoegen gaan beleven. Zij hebben tóch niets om handen...

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5