Werkliedenvereniging remedie tegen ontevredenheid Wilt U even noteren? Van het eiland Texel H. D. Louwes sprak op Texel over landbouwcoöperaties De heer J. de Jong (60 jaar) te Huisduinen overleden Vakbonden nog niet hekend Voor vakman 18 ets per uur. HELDERSE COURANT Clematisstraat 4 IN HET KORT Uit de geschiedenis van Den Helder (29) VAN A rbeiders-kapi taa l Verhoging van loon Van de vereniging JIMMY RROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER No. J. EELMAN, Sternstraat 25 Opzichter van kustwacht en vuurtoren f -v Maandagmiddag vindt de begrafenis plaats Agentschap Tussen Haaks en Kuit je Beëdiging aan boord van „Karei Doorman" Lezing mej. Hoekendijk in Luthersekerk Beiaardbespelingen Reisje naar Australië ZATERDAG #0 JANUARI 1954 IN DE STEDELIJKE GESCHIEDENIS weerspiegelt zich het vaderland, se gebeuren. Dat is ook het geval bij het oprichten van de Werklieden vereniging „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart", dat op 5 Janu ari 1872 plaats vond. Hoewel door de Amsterdamse typografen reeds elf jaren daarvoor een vereniging was opgericht, die wij in onze tijd nog een „vakvereniging" zouden kunnen noemen, kon de Helderse werk liedenvereniging, noch uit oogpunt van organisatie, noch uit doelstel ling, op de naam „vakvereniging" aanspraak maken. integendeel. De vereniging werd als we het zo mogen noemen „van boven af" op gericht en geprotegeerd, om de opkomende ontevredenheid onder de arbeiders te onderdrukken. algemeen kiesrecht was in die jaren nog geen sprake. In 1880, dus bijna tien jaar later, bezat slechts 13% van het aantal mannen boven de 25 jaar het kiesrecht en het zou daarna nog vele, vele jaren duren voor het kiesrecht, zoals wij dat nu kennen, tot stand kwam. De arbeider „Jan met de Pet", had dus geen enkele invloed op het staats bestuur. De regeringsmacht was in handen van een beperkt aantal men sen (in 1880: 122.48) die niet tot de „bezitlozen" behoorden, en die we ruw weg kunnen verdelen in liberalen en conservatieven. De arbeiders in Nederland leidden geen florissant bestaan. Het loon dat zij verdienden was ""nauwelijks vol doende om in leven te kunnen blijven en in tegenstelling tot de tegenwoor dige gang van zaken vonden zij geen willig oor bij de ondernemers als er klachten waren. Het mag geen wonder heten, dat de ontevredenheid in de arbeidersklasse hand over hand toe nam en dat een ex-predikant, Domela Nieuwenhuis, voorvechter werd voor de lotsverbetering van de arbeiders klasse. De opkomst van het socialisme was in het geheel niet naar de zin van de heersende partijen, die niet ten on rechte vreesden, dat mettertijd een door arbeiders geleide arbeidersorga nisatie een gevaar zou blijken te zijn voor hun eigen politieke en economi sche positie. Als het getij verloopt verzet men de bakens. Vond men eerst de positie van de arbeider niet de moeite waard om over te spreken, nu de ontevre denheid toenam en de arbeiders in Domela Nieuwenhuis niet alleen een voorvechter, maar ook een leider ge vonden hadden, begon men zich voor de arbeider te interesseren. In 1871 werd onder liberale leiding het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond opgericht, waarbij in 1872 zestien verenigingen met tezamen 3,400 leden waren aangesloten. Dit verbond en dus ook de afdelingen was anti-socialistisch. Op 5 Januari 1872 werd in het lo kaal „Tivoli" de Helderse Werklieden vereniging opgericht, onder de zin spreuk „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart". Op deze vergadering sprak de voorzitter van het voorlopige Comité, de heer L. Hartog Jr. (zelf geen arbeider) over het doel van de vereniging, hoofdzakelijk er op neer komend, dat men niet door verzet, masr door oi le en spaarzaamheid tot meerdere welvaart moest trachten te geraken. Daartoe werd de algemene deelneming van de werklieden en de ondersteuning van werkgevers en an dere belangstellenden verzocht. De strekking van de vereniging blijkt uit de eerste twee artikelen van de statuten, die wij hieronder laten volgen: 1. Verbetering van het lot van den werkman kan alleen plaats vinden door ontwikkeling van eigen krach ten, besparing en vorming van een arbeiders-kapitaal. 2. Regeringsvormen of bestaande wet ten, zijn geene hinderpalen, om het lot van den werkman te ver beteren. Van daar dat de vereeni- ging zich bij voorkeur schaart om het stamhuis van Oranje en om de altaren, als vertegenwoordigen de den godsdienst, die het wezen uitmaakt van den mensch. De contributie bedroeg de somma van vijf cent per week voor de werk man, terwijl donateurs f 6.— per jaar zouden bijdragen. Het doel was, om met de bijeengebrachte gelden inko pen in het groot te doen van brand stoffen, levensmiddelen en andere be nodigdheden, en die voor de leden zonder winst verkrijgbaar te stellen. Het zal de lezer opgevallen zijn, dat de donateurs een hogere bijdrage moesten leveren dan de leden. Nog opvallender is echter, dat in het be stuur der vereniging mensen werden gekozen, die allerminst mochten gel den als vertegenwoordigers van de werkliedenstand, zoals Baron Melvill van Carnbée, dr W. Kroll en we mo gen haast wel zeggen „natuurlijk" mr Ch. Bosch Reitz, machinefabrikant en directeur van de gasfabriek. De on mondigheid van de werkman uit die dagen wordt hiermede helder ge ïllustreerd. Uit andere bron vernemen wij meer over de moeilijkheden, die aanleiding hadden gegeven tot het oprichten van de werkliedenvereniging om de ar beiders in de hand te houden. Het is een brief van een aannemer, J. D. de Graaf, gedateerd 27 Januari 1872. Deze De Graaf woonde in de Tuinstraat, zoals toen de bij ouderen onder ons bekende Breeddwarsstraat heette. De brief uiteraard verkort luidt als volgt. Enige werkbazen in deze gemeente zijn overeengekomen de arbeidslonen te verhogen, overtuigd, dat het lot van de arbeider verbeterd dient te worden. De meeste werkbazen zijn eens knechts geweest, en bijaldien kan niemand beter dan zij weten, hoe moeilijk het is een huisgezin te onder houden van een ontoereikend loon. Het getij is voor ieder zichtbaar ver lopen, zodat de bakens verzet moeten worden. De lonen moeten verhoogd worden, de enige en ware weg om de arbeider te bevredigen en dadelijk hulp te bezorgen. Zeker is het, dat langs deze weg alle internationale woelingen de kop worden ingeslagen, want het ligt niet in het karakter van de Nederlandse arbeider om revolutie te bewerken. Het lot van de arbeider gaat thans iedereen ter harte, het is een sociale kwestie geworden. De cou ranten zijn er vol van. De lonen werden dus verhoogd, en nog wel vrijwillig door de onderne mers of werkbazen zelf uit de ver korte weergave van de brief blijkt wel sociaal gevoelal is het wellicht onder de dwang der omstandigheden. Wellicht interesseert het de lezer te weten, hoeveel dat loon dan zou be dragen. Dat was voor een vakman 18 cent per uur. Bij een 48-urige werk week zou dat dus f 8.64 zijn. Laten wij nog even de lotgevallen van de werkliedenvereniging volgen en zien wat de eerste jaarvergadering bracht, die op Zaterdag 4 April 1872 in „Musis Sacrum" werd gehouden. Allereerst blijkt, dat van de ruim 400 leden er slechts ongeveer 200 zijn overgebleven, wel een bewijs, dat de arbeiders in de vereniging toch niet gevonden hadden, wat zij er meenden te vinden. De belangrijkste onderne ming was de winkelzaak geworden, waar voornamelijk brood werd ver kocht. En niet zo weinig ook, want in \\7IJ mensen uit de tweede helft van de twintigste eeuw zijn volkomen vertrouwd met het bestaan van vakverenigin gen. De macht van de gezamen lijke arbeidersorganisaties is wel zeer duidelijk aan het licht ge treden bij de besprekingen over de laatste loonronde. De vakbon den hebben er in de loop der jaren niet weinig toe bijgedra gen, dat in Nederland een com plex van sociale maatregelen en wetten is tot stand gekomen, dat met glans elke vergelijking met het buitenland kan door staan. De arbeider heeft een stem in het kapittel; door de vakbonden en door het algemeen kiesrecht. Er was een tijd dat daar geen sprake van was. de eerste 12 maanden werd er voor f 23.000.aan brood omgezet, zeer tot leedwezen van de Helderse bakkers, want het brood werd betrokken van een Amsterdamse broodfabriek. Deze winkel was eigenlijk het aller eerste begin van een coöperatie in Den Helder, zoals blijkt uit de woor den van de voorzitter der vereniging: „De winkel is niet de winkel van het bestuur, maar de winkel van de gehe le vereniging. Al zou in de winkel een artikel eens een paar centen duurder zijn dan bij een particulier, dan zijn die centen niet verloren. Zij komen in de kas der vereniging, waar ieder lid recht en aanspraak op heeft". Dit Is eens een ander kijkje op het Den Helder van bijna een eeuw ge leden. Het was nog niet zover, dat van een kiassebewustzijn van de ar beidersklasse kon worden gesproken, maar toch werd geprobeerd van li berale zijde de arbeiders in een vereniging samen te brengen en hen kleine voordelen te laten genieten, bijvoorbeeld door bet kopen in eigen winkel. Dit heeft echter de ontwikke ling van de arbeiders- en vakbeweging niet kunnen tegenhouden. Men leefde toen met recht in de kentering der tijden. 65. De tent was weg! De jeep stond er nog wel, doch de tent waarin Jim- my de nacht zou moeten doorbrengen, was verdwenen, spoorloos verdwenen. Jimmy had dat natuurlijk in één oog opslag ontdekt. Hij smeet de twee boomstammen op de grond en rende naar de jeep. Op de motorkap was met paarse verf door een mysterieuze hand dat vreemde teken in Chinese karak ters weer aangebracht. Het hart klopte Jimmy een ogenblik in de keel. Daar begon de narigheid weer. Hij begon haastig naar sporen te zoeken, maar de avond was al te ver gevorderd. Jimmy besloot de volgende morgen af te wachten. Hij kroop in de jeep, nadat hij er een paar kisten had uit gezet, zodat er een plekje was vrij gekomen waar hij het zich enigszins behagelijk kon maken. Jimmy probeerde niet al te vast in slaap te vallen, maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want door een dag hard werken was hij zo moe als een hond. Jimmy streed enige tijd tegen de slaap, doch toen kon hij het niet langer houden. Hij dutte in en het duurde niet lang of hij sliep, alle Bloedboef-Beren ten spijt, als een roos. Jimmy ontwaakte eerst, toen de zon reeds geruime tijd op was. Hij had die nacht ongestoord kunnen slapen, maar toch was er een verrassing voor hem. Op de motorkap, precies op het vreem de teken, lag een brief, 'n doodgewone brief van dik wit papier. 3696 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bi Bestelkantoor van Fa. H. BOOIJ ZOON, Kolengroothandel b. g. g. Kantoor 2381 Privé 2396 (Advertentie. Ing. Med.) Donderdagavond mocht de heer H. D. Louwes zich over een aanzienlijke schare luisteraars tevreden voelen, toen hij in hotel „De Oranjeboom" kwam spreken over landbouwcoöpera Met de heer J. de Jong, die Donderdagavond op zestigjarige leeftijd overleed, is een bekend stadgenoot, die vooral in Huisduinen zeer ge zien was, heengegaan. Al geruime tijd was het hoofd van de Kustwacht ernstig ziek. Verleden jaar trad enig herstel in na een zware operatie te Utrecht, maar korte tijd later werd de heer De Jong weer aan het ziekbed gekluisterd. Zijn sterke lichaam gaf de strijd niet op en zijn geest droeg het lijden met groot geduld, tot Donderdagavond het einde kwam. Na enige jaren te hebben gevaren, werd de heer De Jong op 1 Juni 1924 benoemd tot hoofd van de Kustwacht en opzichter der Kustverlichting te Hollum op Ameland, waar hij de den nen heeft geplant, die nu in de nabij heid van de vuurtoren een prachtig bos vormen. Hij was daar oprichter van de V.V.V., voorzitter van het „Groene Kruis" en betekende ook op ander ge bied veel voor de bevolking van Ame land. Toen hij na vijf jaar in gelijke functie werd overgeplaatst naar Huis duinen, leerde men hier de heer De Jong spoedig kennen als een man met een warm hart en een grote sociale be langstelling. Men waardeerde zijn rus tig en evenwichtig karakter, zijn ruime blik en volstrekte betrouwbaar heid. Gedurende achttien jaar heeft hij het voorzitterschap van „Huisduiner Belang" bekleed. Zijn mening over uit eenlopende zaken werd dikwijls ge vraagd en wanneer .iemand zijn hulp nodig had, stond hij "altijd klaar. In de loop van 1949 werden op zijn arbeidsterrein twee belangrijke verbe teringen aangebracht: het oude stalen uitkijktorentje van de Kustwacht werd door een moderne stenen toren vervan gen en enkele maanden later krege de vuurtoren 'n nieuw optiek in de plaats van het bescheiden noodlicht, dat een laatste herinnering vormde aan de droeve Meidagen van 1940. Toen im mers moesten alle kustlichten en ver dere technische hulpmiddelen worden vernietigd, opdat ze niet in handen der bezetters zouden vallen. Bij zijn superieuren stond de heer De Jong uitstekend aangeschreven. Nog betrekkelijk kort geleden, op 29 April Wijlen de heer J. de Jong bij het optiek in de Huisduiner vuurtoren. 1953, kreeg hij in huize „Kijkduin" be zoek van de directeur van het Loods wezen in het Derde District, kapitein ter zee H. Tichelman, die hem de zil veren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op de borst speldde. Het stoffelijk overschot van de heer De Jong wordt Maandagmiddag om half twee ter aarde besteld op de Al gemene Begraafplaats te Huisduinen. voor Nieuw-Den Helder: Hr Ms mijnenveger „Rozenburg" keerde gistermorgen uit Vlissingen te rug en koos ligplaats achterin de haven. De met kolen geladen kustvaarder „Corsica", onderweg van Boston naar Hamburg, kwam gisteren in Den Hel der aan. De tanker „Marianne", in ballast onderweg van Amsterdam naar Bre- men, liep gisteren eveneens de haven binnen. Het is morgen hoog water om 4.15 en 17.00 uur, en laag water om 10.40 en 23.30 uur. Maandag is het hoog water om 5.45 en 18.10 uur, en laag water om 11.55 uur. De temperatuur van het zee water was 1,5 graden .Celsius onder nul. De commandant van het vliegdek- schip „Karei Dooramn", kapitein ter zee A. M. Valkenburg, heeft gistermid dag aan boord van dit schip, dat op stroom te Rotterdam ligt, luitenant ter Zee arts der eerste klasse K. M. R. (Koninklijke Marine Reserve) F. W. M. Reijen, luitenant ter zee van vak diensten der derde klasse J. van der Ende, alsmede de adelborsten waarne mers der eerste klasse K.M.R., N. Brink man, W. P. G. van Engen. Th. J Heyners, H. W. Kandel en W. van der Zee beëdigd. De plechtigheid geschiedde, in aan wezigheid van een aantal familieleden, in de hangar en wegens de kou niet zoals gebruikelijk is aan dek. Over het onderwerp „Donker Amster dam en Den Haag" houdt mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede, voor velen in Den Helder een bekende spreekster, op Maandagavond 1 Februari een lezing in de Lutherse kerk. De bijeenkomst, die vrij toegankelijk is, gaat uit van de N.C.G.O.V., afdeling Den Helder. Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen mevrouw T. Schrauwen Monshouwer, Javastraat 18, tel. 2707, b.g.g. 3775, en J. J. Fahrenfort, West gracht 9, tel. 2981. Aanmeldingen zo mogelijk vóór 's morgens tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telfoon 2303 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. In de bovenzaal van café „Post- brug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse evangelisatie-bijeen komst voor niet-kerkelijken gehouden; spreekster is mej. A. M. Hoekendijk. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix geeft de stads- belaardier, de heer Tj. Joh. Dito, Zon dag op het klokkenspel van het monu ment Nederlands Reddingwezen een viertal conccerten: 88.30 uur: 1. Wilhelmus (Valerlus), 2. Al is ons prinsesje nog zo klein, 3. In een blauw geruite kiel (Hol), 4. De Zilvervloot (Hol), 5. Hollands vlag (WiertsL 8. Varia, 9. Wien Neerlands bloed (Wilms); 12—12.30 uur: 1. Vlaggelied (Smits), 2. Een scheepje (Viotta), 3. Een liedje van de zee (Viotta), 4. Naar zee (Vi otta), 5. Zeemans- en andere liederen, 6. Voor Nederland. 1616.30 uur: 1. Een lied van Neder land (Den Hartog), 2. De kabels los (Vi otta). 3. Marslied (Brandts-Buys), 4. Varia, 5. Een draaiersjongen (Hol). 20—20.30 uur: 1. Een jongen hoort op het water thuis (Spoel), 2. a. Laet sang en spel (Valerius), b. Geluckig vader- 1 -d (Valerius), c. Waer dat men sich (Valerius), 3. Roemeense volksdans (Bartock), 4. Melodie Slavacque, 5. Kglague (Schmitt), 6. Zcemans- en an dere liederen, 7. Wilhelmus. ties. Als toehoorders waren hiervoor uitgenodigd de gezamenlijke Texelse coöperaties. Deze avond was bedoeld als voorlichting en propaganda-avond voor het werk der talrijke coöpera ties op elk gebied in ons land, meer speciaal op dat van de landbouw. Tal van facetten werden eens onder de loupe genomen. De regeringsbemoeiïng met het dagelijks doen en laten van de boer is in het laatste tiental jaren erg toegenomen. Bijzonder belangrijk hierbij noemde spreker de handels overeenkomsten die de regering af sloot en de instelling van de product schappen. Hoe dat allemaal werkt en wat het precies behelst weet vrijwel geen en kele boer. Hij bemoeit zich liever al leen met zijn eigen bedrijf en dat kan ook want wij hébben voor het zake lijke wetenschappelijke werk onze co- operaties. Wij kunnen de product schappen met eigen krachten beman nen. Daarmee dien wij ook een groot nationaal belang, want de regering heeft voor alles behoefte aan deskun dige voorlichting. De coöperaties heeft de boeren onafhankelijker en zelfs verzekerder gemaakt. Als sprekend voorbeeld wees spreker op Drente. Vele kleine Drentse zandboeren leden vroeger een armelijk bestaan en thans zien we dat het beeld van vele dor pen volkomen door de coöperatie wordt beheerst. Het welvaartspeil is daar aanzienlijk gestegen. En voor het gehele volk is het van zeer grote betekenis dat de kleine boerenstand een weerbaar en actief deel van de maatschappij uitmaakt. De grootste vijand van de coöperatie is zelfgenoeg zaamheid, de gedachte van „we zijn er". Beweging moet er blijven. Ont wikkeling en aanpassing aan nieuwe mogelijkheden en toestanden. Nog een gevaar Politiek en coöperatie passen niet bij elkaar en uit de mond van deze spreker krijgt deze uitspraak betekenis. Want hij is reeds jaren lid van het parlement. Omtrent de grens van de activiteiten der coöperatie merkte spreker op dat deze dienen te liggen waar men geen boeren en tuin ders meer bereid vindt voor aanslul- ting. De vraag of de coöperatie zelf standige middenstand aantast meende hij deels met ja te moeten beantwoor den. Maar hij stelde daartegenover dat ook deze middenstand meer de co- operatieve gedachten weet aan te hangen zoals dit o.a. in de kruide- niersbedrijven reeds geschiedt. De co- operatie werkt ook internationaal want ook internationaal zijn we steeds weer op elkander aangewezen. Dit streven naar samenwerking stoot op tal van weerstanden waarbij vooral de boe renstand in een ander land een groot struikelblok kan vormen. De reden is dat die boerenstand daar dikwijls op een te laag peil staat en van de laagte van dit peil hangt vaak het ontstaan van een vrij handelsverkeer af. Ver der wordt de stelling geponeerd: co- operatie is een geruisloze socialisatie. Hiertegen nam de spreker met beslist heid stelling. Het communisme, zei hij, richt zich vooral tot de „verwor penen der aarde". En waar deze groe pen te vinden zijn is juist geen co- operatie. Een boerenstand die sterk genoeg is om zich van een goede co- operatie te voorzien is onvatbaar voor communistische invloeden. Als voor beeld voor dit laatste noemde hij Zweden en Denemarken waar het communisme hij de boeren geen voet aan de grond krijgt. Als tegenstelling de uitgemergelde boerenstand van Zuid-Italië. Na een korte pauze wer den tal van vragen gesteld waarbij de heer Louwes een grote mate van deskundigheid aan de dag, legde. De ruim zeventigjarige W. G. Bak ker uit de Molenstraat vertrekt a.s. Dinsdag vanuit Rotterdam met het s.s. Sibajak naar Australië om er zijn zoon op te zoeken. Deze zoon had zijn vader uitgenodigd om met het vliegtuig over te komen maar de ondernemende oude heer verkoos het schip. De Bakkers zijn een ondernemende familie want twee zoons boeren reeds in Frankrijk waar de vader vorig jaar eens een kijkje is wezen nemen. De derde zoon en zijn twee dochters zijn op het eiland Texel gebleven. Hij hoopt een klein jaar weg te blijven en als bet kan nog wat langer. Met dezelfde boot vertrekt ook de Texelaar Maohielse naar Australië. Mevrouw Bakker durft x da reis niet meer aan. Zij begint al wat slechter ter been te raken. OUDE VROUW DOOR UITSTRO MEND GAS OVERLEDEN De 75-jarige mevrouw J. J. van der K.-S. had eergisteravond in haar wo ning aan de Hoefbladlaan in Den Haag een gasgeysertje afgetapt met het oog op de vorst. Daarbij is de gaskraan opengestoten, hetgeen de dame niet bemerkt heeft. Gistermor gen werd zij dood in bed gevonden. QEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag- 30 Januari t.e.m. Zaterdag 6 Februari 1954. Zaterdag 30 Jan. 14.00 18.00 14.30 17.00 18.00 19.00 21.00 20.00 Zondag Maandag Dinsdag 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.15 20.30 31 Jan. 10.30 15.00 20.00 1 Febr. 20.00 20.00 2 Febr. 19.30 19.45 20.00 20.00 20.00 20.00 Woensdag 3 Febr. Donderdag Vrijdag Zaterdag 20.00 20.00 20.00 4 Febr. 20.00 20.00 20.00 5 Febr. 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 6 Febr. 20.00 20.00 20.00 Marinecantine: Tafeltennis en badminton. Officiële opening Prins Bernhardschool (Chr. VGLO) Dennenheuvel: Receptie 20-jarig bestaan „D.O.K." Museum Den Helder. Casino: Toneelavond „T.A.V.E.N.U." (50-jarig bestaan) C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. Dennenheuvel: Feestavond 20-jarig bestaan „D.O.K." Formosa: Soirée H.F.C. „Helder" (Trainings fonds) Mouton: Contactavond „Tuindorp/Zuid". Postbrug: Dansavond „Terpsichore". R.K. Volksbond: Ontspanningsavond N.K.J.B. M.O.O.C.-sociëteit: Cabaretavond M.O.O.C. Bellevue: Lezing Humanistisch Verbond. Oud-Kath. Kerk: Evensong Engelse Kerk. Casino: Feestavond trainingsfonds W.G.W. Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O. Marinecantine: Dansavond O.S. en O. Marinecantine: Dansles O.S. en O. U.L.O. (Pasteurstraat): V.U.-lezing (Muziek in de opvoeding, II) Postbrug: Bijeenkomst British Women's Club. Casino: Ontspanningsavond L.S.K. Formosa: Algemene ledenvergadering A.B.V.A. Raadhuis: Vergadering gemeenteraad. Bethelkerk: Filmvoorstellingen Geref. Jeugdraad. Casino: Uitvoering „M.U.L.O. V". Mouton (achterzaal): Ledenverg. „Sportfokkers". Marinecantine: Filmavond O.S. en O. Casino: Als Woensdag. Lunchroom De Boer: Ledenverg. „Streven naar .Beter Marinecantine: Dansavond O.S. en O. Casino: Gymnastiekuitvoering „O.K.K." Formosa: Ledenverg. „Onderling Belang". Mouton: Clubavond M.I.D. Vakschool: V.U.-lezing door prof. Minnaert. Marinecantine: Toneelavond O.S. en O. Casino: Als Vrijdag. Formosa: Middensoirée dansschool „Siebeling". Mouton: Contactavond „Stedelijk Muziekcorps'.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6