Koude in Europa maakte reeds vele slachtoffers Ramp-eilanden geïsoleerd Molotovs Duitsland-plan door het Westen afgewezen Elf steden Hjallis Andersen c.s. komt Maandag naar Nederland Rijn en Elbe zitten ook dicht De Russen wezen de uitnodiging af Griekse premier in ons land woensdag 3 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaarSang N°- 1858 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Frankrijk heeft het zwaar te verduren Noordzeekanaal wordt open gehouden Felle brand in houthaven van Amsterdam „Oostzee" verloor sleep WEERBERICHT Vandaag komt de Rus weer aan het woord Dr Drees onderscheiden Kringcommissaris van het Roode Kruis Europese integratie op de scholen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1LDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1 elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 1 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 J-JOLVi EL uit Zuid-Noorwegen en Zweden het bericht komt, dat de temperaturen iets minder laag worden en de weerberichten mel den, dat warmer weer op komst is uit het Middellandse Zeegebied, blijft de aanvoer van koude lucht uit Rusland naar de andere delen van Europa voortduren. Fel en onbarmhartig slaat de vorst toe. In Frankrijk zijn als gevolg van de koude minstens zestien mensen om het leven gekomen, in België zijn twee vrouwen en een man aan de kou op straat bezweken en ook in West-Duitsland vond men een vrouw doodgevroren. Zelfs in Algiers (Noord-Afrika) maakte de vorst een slachtoffer.... In een bos in Nieuw-Brunswijk (Canada) is een man gered uit een berenhol, waarin hij zijn toevlucht had gezocht, toen hij was verdwaald in een sneeuwstorm. De beer, die zijn winter slaap in dat hol hield, had geen notitie van de vreemde indringer ge nomen. Enkele honderden dorpen in de bergen van midden-Italië zijn door de sneeuw van de rest van de wereld afgesloten. Triëst werd door een ijzige Noordoosterstorm geteisterd. De wind bereikte er een suel- heid van 170 km. per uur. Daken werden van huizen gerukt en bomen ontworteld. Mensen werden gewond door vallend gesteente. Hoewel de temperaturen over het algemeen in ons land gisteren overdag iets hoger waren dan in de vooraf gaande periode, blijft het nog steeds stevig vriezen en duren de moeilijk heden, die de vorst veroorzaakt voort. Texel is bijna aan zijn isolement toe. Ingaande vandaag zal de veerboot da gelijks slechts een heen- en weertocht Oudeschild—Den Helder maken. Op het eiland is voldoende voedsel aan wezig. Het Noordzeekanaa'1 tussen Vel- sen en Amsterdam wordt sinds giste ren door drie ijsbrekers opgehouden. Gisternacht moest een ijslaag van 20 cm. worden doorbroken. Zowel de Velsense ponten als die bij de Hera- brug houden hun eigen baan ijsvrij. Inmiddels is men in IJmuiden begon nen door de kleine sluis het ijs te spuien. Tussen de pieren begint zich ook het eerste ijs vast te zetten. Op de kcrppen van de strekdammen vormt zich een dikke ijskraag. Ook zijn in den lande reeds enkele scholen gesloten tengevolge van de koude o.a. in Alkmaar, Oss (gasver- warming) en in Haren bij Nijmegen. In het merengebied van Noordoost Overijsel werden honderd wilde zwa nen door de vorst met de hongerdood bedreigd. De natuurbeschermingswacht Meppel en omstreken heeft een brood actie voor de zwanen op touw gezet. Gistermiddag reed een bestelwagen met brood naar het plassengebied, waar de zwanen het voedsel werd verstrekt. Het was overigens een ge vaarlijk avontuur, daar de dieren zich ophouden op plaatsen, waar de vele wakken het ijs moeilijk begaanbaar maken. Vandaag bestaat de mogelijkheid om vanuit Volendam per auto een bezoek te brengen aan Marken. De haven van Middelharnis zit dicht, waardoor het zwaar getroffen Flakkee is afgesneden van alle aanvoer. De burgemeesters van het eiland hebben de minister van Waterstaat dringend verzocht maatregelen te treffen. Het zelfde lot treft Schouwen-Duiveland. Gisteren moest de veerdienst naar Zierikzee worden gestaakt. Dit geldt ook voor Zijpe. Het eiland is door ondoordringbaar ijs omgeven. De aan voer is daardoor geheel tot stilstand gekomen. Vandaag zal per vliegtuig post worden gebracht. De Schelde ligt vol met drijvend ijs, maar de grote schepen kunnen deze belangrijke route nog wel bevaren. Een felle, met grote wolken _ylieS" vuur gepaard gaande, brand heelt i - teravond een circa 20x40 meter grot houten loods aan de Danziger Bocht de Amsterdamse houthaven in een uu tijds in de as gelegd. De felle Oosten- vind joeg het gevaarlijke vliegvuur tientallen meters in de richting van ae stad. De sleepboot „Oostzee" van L.Smit en Co's Internationale Sleepdienst t Rotterdam, die met een zuiger en sleepboot op weg was van Beita. naar Rio Grande do Sul, heeft sleepboot op ongeveer 150 mijl t Oosten van Madeira verloren. Uc sleepboot „Roode Zee" van dezelfde rederij heeft nu koers gezet naar ae losgeslagen sleepboot. Mocht de de Zee" de sleepboot bereikenu...e" kunnen vastmaken, dan zal worden gezet naar Las Palmas. Verwachting tot hedenavond: IETS MINDER VORST In het Noorden van het land en kele overdrijvende wolkenvelden, elders weinig bewolking. tot krachtige Noordoostelijke wind. Matige tot lichte vorst, maar in het Zuidoosten in de ocn- tend nog strenge tot matige vors Donderdag: Zon op 8.17, onder 17.32 Maan op 8.25, onder 19.02 pRANKRIJK wordt getroffen door een koude, die er sinds mensen heugenis niet is voorgekomen. Het aantal doden tengevolge van de felle kou was er gisteravond reeds tot zes tien gestegen. Tot de slachtoffers be hoort een oud, gepensionneerd echt paar, dat door buren dood werd ge vonden in een onverwarmde kamer te Vire in Normandië. Bij Le Mans viel een zwerver, die aan de oever van de rivier de Sarthe lag te slapen, in het water. Zijr\ lijk was bedekt met een dikke laag ijs, toen het werd gevon den. De Franse regering heeft een be roep gedaan op de bestuursorganen in alle provincies om mee te werken met gemeentelijke autoriteiten en particu lieren in de operatie-„Daklozen" om zwervers, bedelaars en slecht behuis- den aan een verwarmde verblijfplaats te helpen. De Parijse nieuwsbladen zijn een campagne begonnen om de zwervers en daklozen in de millioe- nenstad te helpen. Ruim driehonderd mensen namen gisternacht de uitnodi ging aan de nacht op een politiebureau door te brengen. Er was gezegd, dat hun geen vragen zouden worden ge steld Voor zover bekend was het eerste slachtoffer in West-Duitsland een vrouw, die uit een tehuis was gevlucht. Zij werd doodgevroren gevonden in een stal in Westfalen. De Rijn en de Elbe zijn dichtgevroren. Twee eilan den voor de Duitse Noordzeekust zijn geïsoleerd. Men heeft vliegtuigen in gezet om de verbinding met de vaste wal te onderhouden. Ook in Zwitserland is de vorst zeer streng. In de Jura daalde het kwik tot- 27 graden onder nul. In Bazel tot 22 graden beneden het vriespunt. Het Meer van Genève is langs de oevers dichtgevroren. De Donau in Oostenrijk is geheel dichtgevroren. Ook in Zuid-Slavië wintert het behoorlijk. De Oriënt- express en de Tauern-express komend uit Parijs en Ostende liepen ten Wes ten van Belgrado vast in de sneeuw. Er moesten vier locomotieven aan te pas komen om hulp te bieden. In Belgrado lag het werk stil. Schoolkin deren werden naar huis gestuurd. Ook bij Capelle aan de IJsel is het veer stilgelegd. Men heeft nu een pad in gereedheid gebracht voor voetgangers en wielrijders. (Van een speciale verslaggever DINSDAGAVOND hebben de Noorse rijders te Davos een beslissing genomen in verband met het verzoek van de Nederlandse officials, die zich op het ogenblik in de Zwitserse wintersportplaats bevinden, om volgende week een ploeg van Noorse hardrijders bij .doorgaand vriezend weer naar Nederland te zenden. De Noorse rijders, die in getale van vijftien zich momenteel in Davos bevinden, wilden allen gaarne naar Nederland komen, hetgeen natuurlijk praetische moeilijk heden met zich zou meebrengen. Daarom besloten de Noorse leiders om te loten. De loting had tot resultaat, dat de volgende Noorse rijders Maandag, bij doorgaand vriezend weer, per vliegtuig van Ziirich naar Schiphol vertrekken: Hjallis Andersen, Knut Johannessen, Jan Kris- tiansen, Sverre Farstad, Vigo K. Hansen en Arne Johansen. F)E VOORWAARDE is gesteld, «lat Hjallis Andersen, Knut Johannes sen en Jan Kristiansen uitsluitend op Dinsdag 9 Februari in Nederland mo gen starten, Woensdag 10 Februari zullen zij per vliegtuig van Amster dam naar Oslo moeten vertrekken. Sverre Farstad, Wigo K. Hansen en Arne Johansen zullen evenwel op Woensdag 10 Februari in Nederland aan de start kunnen verschijnen en zelfs zijn de Noorse leiders bereid, dat dit drietal ook nog zal deelnemen aan een derde wedstrijd in ons land op Donderdag 11 Februari. De bedoe ling is, dat op de eerste dag de 500 en de 5000 meter op het programma wordt geplaatst en dat de rijders Far stad, Vigo K. Hansen en Arne Johan sen op de tweede dag nog een 1500 en een 3000 meter zullen rijden. Als leiders van de Noorse ploeg zullen meegaan: M. Simonsen en Harry H> raldsen. Het staat vast, dat de Russische lei ders te Davos de uitnodiging van Ne derlandse zijde om met de Noren te zamen naar Nederland te komen, van rjE drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben giste ren het plan van hun Russische col lega voor een Duits vredesverdrag verworpen en opnieuw het standpunt verdedigd, dat de hereniging 'an Duitsland tot stand moet komen door middel van vrije verkiezmgen. Onder krachtige druk van het Westen be loofde minister Molotov toen, later voorstellen met betrekking tot verkie zingen in geheel Duitsland te zullen indienen. Hij deelde echter niet mee, wanneer hij dit zal doen. Een Britse woordvoerder verklaar de na afloop der bijeenkomst, welke vfer uur duurde, dat „men redelijker- wijze mag veronderstellen, dat de Rus- sische voorstellen vandaag ter tafel zullen worden gebracht. In het plan voor een vredesconferentie, dat Maan dag door de Russische delegat.e werd ingediend, werd niet gerept van het spoedig houden van verïiezingen. Minister Dulles, die de vergadering leidde, was de eerste spreker. Hij zei- de dat Molotov zich Maandag door eln grote twistrede" te houden ge dingen had gevoeld, de internatio nale Spanning te vermeerderen door felle beschuldigingen te richten aan het adres van de drie Westelijke mo gendheden. De Amerikaanse minister noemde de Westelijke verdedigings- maaTregelen, welke Maandag door Rus land waren aangevallen, „een machti- ge waarborg tegen aggressie Minister Bidault, die na Dulles het woord voerde, verklaarde, dat de Franse regering uit het „tragische ex- neriment met Je beperkingen welke men na 1918 aan Duits and had op gelegd die leidden tot Hitier t ae onwrikbare conclusie heeft getrokken, Hat het weer oprichten van een tonaal Duits leger, zoals in het Rus- sische plan voorgesteld, gevaarlijk voor de democratie in Duitsland en onverenigbaar met de internationale veiligheid is. De Britse minister Eden was van oor deel, dat ieder voorstel van Molotov „be doeld schijnt te zijn om vrije verkie zingen in Duitsland zo lang mogelijk uit te stellen en te vertragen". Hij voegde hieraan toe, dat Molotov tot dusverre geen weloverwogen oordeel had uitgesproken over het uit vijf punten bestaande plan van het Wes ten om tot hereniging van Duitsland te komen. Pas wanneer de Rus dit zou doen, „kunnen wij weten, of er ten aanzien van het Duitse vraagstuk al dan niet vorderingen kunnen wor den gemaakt", aldus de Britse spreker. Molotov deelde mee, met het oog op de tijd liever vandaag het woord te zullen voeren. Gisteravond heeft de Britse minis ter van Buitenland Zaken, Eden, in de Sovjetrussische ambassade te Oost- Berlijn met zijn Russische ambtgenoot Molotov gedineerd. Bidault en Dulles, de Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, hebben de vorige week ieder afzonderlijk met Molotov gedineerd. De door de Oostberlijnse Volkspoli- tie rondom het gebouw van de Sovjet russische ambassade in Oost-Berlijn ge troffen veiligheidsmaatregelen waren gisteren veel strikter dan Maandag. Een foto van de Rus Molotov tij dens de rede, waarin hij zijn teleur stellende voorstellen deed de hand hebben gewezen. Zij staan op het standpunt, dat de Russische ploeg na de Europese kampioenschap pen te Davos volkomen rust moet heb ben. Naar men weet zal de Russische .ploeg <jp 13' en 14 Februari te Oslo te- gén Noorweg n" in 'een officiële lan- denwedstrijd uitkomen. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid,, dat de Zweedse kampioen, Sigge Ericsson, met de Noorse en Nederlandse ploeg Maandag naar Nederland zal komen. Onderhandelingen hierover zullen mor gen of overmorgen worden gevoerd. Maandagmiddag arriveerde de Griek se eerste minister maarschalk Alexander Papagos in ons land. Dinsdagmorgen maakte hij een begin met het afleggen van een aantal officiële bezoeken, o.a. aan de minister-president dr W. Drees, in diens werkkamer aan Plein 13 te Den Haag. Maarschalk Papagos, de Griekse minister van Buitenlandse Za ken, de heer Stefanos Stefanopoulos, minister Panayotis Sifneos en generaal Karadgenis, directeur-generaal van Po litieke Zaken van het kabinet, waren vergezeld van de Griekse gezant in ons land, de heer Nicolas G. Lely. Tijdens dit bezoek overhandigde dr Drees aan maarschalk Papagos het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Laatstge noemde overhandigde de minister president het Grootkruis in de Orde van George I van Griekenland. Tijdens het daaropvolgende bezoek aan de ministers Beyen en Luns over handigde minister Luns aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken het Grootkruis in de ,Orde van Oranje Nas sau. Op hun beurt ontvingen de minis ters Beyen en Luns uit handen van de Griekse minister van Buitenlandse Za ken het Grootkruis in de Orde van George I van Griekenland. De direc teur van het Politiek Bureau van het Griekse kabinet ontving tenslotte uit handen van de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr W. van Tets, het Grootoffi cierskruis in de Orde van Oranje Nas sau. Om half drie legde de Griekse eerste minister een bezoek af bij de minister van Oorlog, ir Staf. Na een onderhoud vai. een half uur begaf het gezelschap zich naar de nieuwe Alexander Kazer ne, waar maarschalk Papagos zich op de hoogte liet stellen van onze lucht verdediging. Op het Waalsdorper ter rein werd een batterij zware luchtdoel- artillerie in stelling gebracht. 's Avonds boden de minister-president en mevrouw Drees in hotel Des Indes een officieel diner aan maarschalk Pa pagos aan. Bij K.B. is de heer J. C. Corver, inspecteur-directeur van het districts arbeidsbureau in de provincie Noord- Holland te Haarlem, benoemd tot kringcommissaris in de kring Noord- Holland van het Nederlandsche Roode Kruis. P. LIEFTINCK NAAR SYRIË Binnenkort zal een delegatie van de Wereldbank onder leiding van de vroe gere Nederlandse minister P. Lieftinck een bezoek brengen aan Syrië om een onderzoek in te stellen naar de econo mische toestand van dit land. IJsbrekers in actie om een ijsdam op de Merwede bij Dordrecht te breken. Op de achtergrond de Noord. yANMORGEN is een groot aantal schaatsliefhebbers gestart voor de zeldzame rit langs elf Friese steden. De rijders met de beste voornemens bezield, langs de kant fotografen, ver slaggevers en duizenden belangstellen den. Wij mogen wel zeggen, dat deze Elfstedentocht het Nederlandse winter sportevenement bij uitstek is. Voorzover onze oude botten zulks nog toestaan beoefenen wij de schaats sport nog in de practijkanders dan vele collega's, die met kennis van zaken over schaatsen schrijven en zelf mis schien nog nooit Noren onder de be verige enkels hebben gehad.... Nu horen wij van verscheidene kanten schande spreken over het feit, dat een „dodenrit" over rond 200 kilometer als de Elfstedentocht in onze „verlichte tijd" zonder meer wordt toegestaan. Wie iedere dag de snijdende kou aan den lijve voelt, kan deze opmerking wel begrijpen. De Elfstedentocht is geen ritje voor de zwakke zusters en broeders. Evenmin als wij een enthou siast wielrijder zouden willen aanra den de Tour de France mee te fietsen. Daar komt voor zo'n wedstrijd heel wat kijken aan lichamelijke en men tale training. Van de andere kant zit er iets groots in, dat de mens zich meet met bijna onmenselijke omstandigheden. Misschien zouden wij het argument van diegenen willen aanvaarden die opmerken, dat de inschrijvers voor de Elfstedentocht immers niet aan een medische controle worden onderworpen en dat zij in het algemeen deelnemen op eigen initiatief en verantwoordelijkheid. Laten wij niet vergeten, dat de wed strijdrijders vandaag in het algemeen goedgetrainde en keiharde sportmensen zijn, die het hele jaar door hun lichaam in prima conditie plegen te houden. De deelnemers aan de „tour" hebben de tijd aan zichzelf; zij behoeven zich niet aan overmatige inspanningen bloot te stellenzij hebben om zo te zeggen helemaal geen haast om in Leeuwarden terug te keren. Bovendien mogen wij aannemen, dat alle deelnemers precies weten waaraan zij zich wat betreft kleding en voeding te houden hebben en dat zij wel zo wijs zijn verstek te laten gaan, indien zij zich niet voor de volle honderd pro cent fit voelen. Wij verafschuwen abnormale presta ties in de sport, maar indien volkomen bevoegde mannen niet van oordeel wa ren, dat de Elfstedentocht door een gezond mens kan worden uitgereden, dan zou deze rit nimmer worden ge houden. En het is nu eenmaal zo, dat hij de verstandigste sportman is, die zijn eigen beperkingen kentl Öm deze redenen is deze Elfsteden tocht nu juist een evenement, waar mee de schaatssport in ons land in een strenge winter haar be- [Tl kroning vindt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de daar voor in aanmerking komende school besturen en directeuren van onderwijs inrichtingen geschreven, dat het hem bekend is, dat bij het onderwijs aan vele scholen reeds in ruime mate aan dacht wordt geschonken aan het vraag stuk der Europese integratie. Gezien het belang van deze materie en de ac tualiteit van dit vraagstuk zal de mi nister het op prijs stellen indien de leerlingen van alle dagscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, kweekscholen en U.L.O.- scholen bi; het onderwijs worden voor gelicht omtrent de plannen op het ge bied van de Europese integratie en de vorderingen, die te dezer zake reeds zijn gemaakt. Bij de examens zullen vragen over dit onderwerp niet behoeven te worden vermeden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1