j Vragen staat vrij r Sociale Rentetrekkers krijgen compensatie huurverhoging Kieswet steeds ingewikkelder DAM PO Chefarine .4" De beste ruil Aanbevelingen voor leningen en subsidies 4 beroemde genees middelen tegen griep O, die huur Zink De overweg Het vervuilde schilderij Volksmening Ik-hij, ik-hij Pas op Onmogelijk Pim, Pam Pom en de De Eerste Kamer besliste: Prof .Oud, kemphaan in Tweede Kamer Stemmen bij volmacht wordt ingekrompen Een interpellatie over de pr ij s verhogingen KOU, GRIEP, Schotse Hooglanders in bloemencorso Provinciale Staten van Noord-Holland F 100.000 voor geestelijke Volksgezondheid Verhoging van de kinderbijslagen I.IM4!UJMI!« MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma ^EN HUURDER was het helemaal niet eens met de huur die hij na de verhoging te betalen kreeg. Hij ging naar de huuradvies-commissie en deze stelde de huur precies f 1.per week lager vast dan de eigenaar wilde. Dan, zei die eige naar, pak ik de huur niet aan. Ik eis f 5.of niks, dan zul je wel zien. Nu vraagt huurder wat hij doen moet, want hij voelt er (te recht) niets voor om teveel te gaan betalen. Onze lezer kan het beste de huur ad f 4 blijven aanbieden. Eventueel neemt hij twee getuigen mee (geen familie) om deze t.z.t. bij de hand te hebben als de eigenaar soms zin krijgt om hem, wegens huurschuld, voor de kantonrechter te dagen. Dan kan hij, met getui gen, bewijzen wat er aan de hand is. Vergeet niet, dat de huurder zich altijd kan beroepen op de huurbe- scherming. Overigens zijn er nog andere mogelijkheden zoals: de huur door een deurwaarder laten aanbieden en eventueel storten in de consignatiekas van de Recht bank, proberen een postwissel te storten of op de giro van de eige naar. Maar, na de uitspraak en schriftelijke bevestiging, niet meer betalen dan u moet. Een bevreesd mens is al half verloren, dus nooit bang zijn. U weet dat toch wel van die hete soep? FEN LEZERES beklaagt zich over het feit dat haar zinken teil en emmers gaan roesten. Hieraan is niets te doen. Zink wordt sterk aan getast door zuren en zouten en op den duur verdwijnt de dunne zink- laag, waardoor het metaal gaat roes ten. Opnieuw laten verzinken. Wel na gebruik zinken emmers en teilen goed drogen, terwijl u er verder geen zuren of zouten in moet doen. gR komen, schrijft een lezer, nog spoorwegoverwegen voor die men zelf moet openen en sluiten. Bij voorbeeld in weilanden. Maar wie is er nu aansprakelijk, wanneer iemand vergeet om de hekken ach ter zich te sluiten, waardoor een ander een ongeluk krijgt? Wij vrezen dat in deze zin van aansprakelijkheid niet kan worden gesproken. Het betreft in ieder ge val een onbewaakte overweg. De bekende tekens zijn er eveneens bijgeplaatst. Iedereen die van de overweg gebruik maakt moet dus uitzien of het veilig is en er geen trein nadert. Dit ongeacht of die hekken open of dicht zijn. In beide gevallen moet men opletten. Of dus iemand die de hekken open laat aansprakelijk kan worden gesteld? Wanneer uw koeien op de lijn zou den komen, dan misschien wel. JEMAND heeft enkele schilderijen die dof zijn geworden Nu zou hij die graag schoonmaken en opnieuw Vernissen. Wat is nu, wil hij weten, de beste manier? De allerbeste ma nier is, vooral als het kostbare schilderijen zijn, om dit werkje door een vakman te laten opknap pen. Het verwijderen van oude ver.- nis is voor een leek een heel ge vaarlijk werkje. Het aanbrengen van een nieuwe vernislaag over de oude is verkeerd. Die vernis don kert op en de voorstelling wordt steeds donkepder. Op de lange duur gaat die vernis soms barsten of wordt kleverig. De juiste keus van de juiste vernis is al zeer belang rijk. Nee, lezer moet dit werkje maar door een vakman laten doen. Een beetje schoonmaken kan men de olieverf wel, met een zacht lapje en wat gewoon warm water. Geen zeep of ammoniak of andere soort gelijke middelen gebruiken. Een beetje vloeibaar reinigingsmiddel kan geen kwaad, zei ons iemand. Maar zelfs daarop durven wij geen antwoord geven. Want wat is op den langen duur de chemische in werking op de verf? Vergeet niet dat lang niet alle verven van ge lijke samenstelling zijn. FR bestaan van die ingewortelde meningen op velerlei gebied, die toch per se verkeerd zijn. Zo zegt men, dat na vijf jaar scheiding van tafel en bed deze scheiding in een gewone scheiding overgaat, hetgeen niet waar is. Wel kan men na 5 jaar scheiden zonder opgaaf van rede nen, maar dan moeten beide partijen die scheiding ook willen. Zo wil de volksmond ook: de langstlevende erft de helft plus een kindsdeel. Dezer dagen kregen wij een brief hierover. Lezer vertelde ons dat wij er niets van wisten. Krachtens het huwelijks-goederen recht, schreef hij, is de helft voor de langstlevende. En volgens „de regel van het Burgerlijk Wetboek" erft de langstlevende de helft plus een kind-deel van de helft. Maar een dergelijke regel kent ons B. W. niet. Daar staat eenvoudig dat de vrouw een kindsdeel erft en niet meer. We hebben het hier natuurlijk over een meer gewoon geval, dus huwelijk in gemeenschap, geen tes tament, geen tweede huwelijk, geen voorkinderen of iets dergelijks. De helft van het bezit van de huwelijksgemeenschap is van de langstlevende. Die helft welke was van de overledene, wordt erfenis, de andere helft dus niet. En aan gezien de langstlevende een kinds deel hiervan erft kan men nareke nen hoe de verdeling worden moet. Die langstlevende blijft dus „ach ter" met: a. de helft die reeds van hem of haar was; b. een kindsdeel van de andere helft. Of alles als er geen kinderen waren. Over dat laatste is men het ook niet altijd eens, want er zijn veel lieden die denken, dat dan de fa milie (ouders, broers, zusters) nog mee-erven. Maar ook dat is een fou tieve mening die algemeen ingewor teld is. jy^ET zijn huisbaas heeft ook een andere huurder nog een conflict. Hij zegt: altijd heeft men de huur gehaald. Nu moet ik die brengen, of tenminste zorgen dat die huur bij hem komt. Dat wil dus zeggen naar het postkantoor gaan. Ik zeg: Nee, dat doe ik niet. Hij zegt: Je moet, anders er uit wegens huurschuld. Er liggen nu twee weken huur. Hij of ik, wie heeft gelijk? Hij, die huiseigenaar. Want huur is een brengschuld. Huurder heeft de plicht te zorgen dat die huur tij dig bij de eigenaar komt. Kosten voor rekening huurder. Anders komt ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe. Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brieniet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan er Inderdaad huurschuld en dan. heeft HIJ de sterkste papieren en draait u op voor de kosten. Een mens moet soms wel eens handelen tegen zijn natuur, al is het niet altijd gemakkelijk, wanneer je te vaak IK heb gezegd. Sterkte! QNLANGS schreven wij dat in de badkamer geen electrisch ka cheltje mag worden gebruikt. Een lezer vult dit aan en schrijft: geen enkel verplaatsbaar electrisch appa raat mag in een badkamer staan. Wel mag er door een erkend instal lateur een vast electrisch verwar- mings-apparaat worden aangebracht, welk apparaat van een deugdelijke aardleiding moet zijn voorzien. Het gaat hier natuurlijk voornamelijk om dat erkende installateur. QF wij het onmogelijk achten om weer goede vrienden te worden met boze buren? Nu vinden wij niet spoedig iets onmogelijk. Er is veel mogelijk, als de goede wil maar aan wezig is. Wanneer men de moed maar kan opbrengen om eens onge lijk te erkennen, de kleinste te wil len zijn. Dat is niet eenvoudig. Maar edeler dan stoer doen. Het: ik ben te trots om ongelijk te erkennen wil zeggen: ik kan daartoe de moed niet opbrengen en verberg mijn onmacht achter „trots". Overweegt u dit eens. Er zal wat geduld bij moeten ko men. maar dat is een goedkoop ar tikel. MENTOR. 31. Piet Pakkum en commissaris Bullebak sprongen door het gat in de muur en zetten de achtervolging in. Het was juist tegen etenstijd en dood stil. Wat dat betreft, hadden de twee bandieten geen betere tijd kunnen uit zoeken om te ontsnappen. Maar daar door konden de commissaris en bri gadier ook duidelijk het geluid van de snelle voetstappen horen, dat in de nauwe steeg tegen de muren weer kaatste. Piet Pakkum stormde de Nauwe Steeg in, terwijl de commissa ris, zich door het gat naar buiten wrong. Billie en Kareltje renden er juist aan de andere kant uit, rakelings langs een dikke boer, die woedend omkeek en daarna de steeg in ging. Maar tot zijn ongeluk kwam daar juist Piet Pakkum aanrennen. Deze vloog met een klap tegen de dikk» boer op. Terwijl Billie en Kareltje al- weer een andere straat inrenden hoorden ze achter zich 't geschreeuw van de beide mannen, die over de grond rolden. „Laat me los schreeuwde de boer, die vergeef» probeerde overeind te komen. „Nooit!" hoorden ze de brigadier roepen. „Wat ik eenmaal vast heb, hou ik vast!" (Van onze parlementaire redacteur) F)E EERSTE KAMER heeft Dinsdagmiddag het op 15 December jl. door de Tweede Kamer gegeven uitstekende voorbeeld gevolgd en een aantal wets wijzigingen goedgekeurd, dat bedoelt de soiciale renten bjj de op 1 Januari in gegane loonsverhoging aan te passen. Er is snel gewerkt, waardoor de minder bedeelde groepen niet lang op een geringe inkomensverhoging behoefden te wachten, al heeft men de desbetref fende wetten niet vóór de jaarwisseling in het Staatsblad kunnen krijgen. De loongrens voor de Invaliditeits-, de Ziekte- en de Zeeongevallenwet 1919 en de wet tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit (ver hoging loongrenzen) wordt verhoogd van 5025,tot 5300, (Van onze parlementaire redacteur) r)E Tweede Kamer heeft het Dinsdagmiddag in haar openbare vergadering de minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer De Bruyn, niet moeilijk gemaakt. Hij had de dames en heren een wetsontwerp voorgelegd, dat de mogelijkheid opent om de levensduur van de bestaande bedrijfschappen op het gebied van de voedselvoorziening en de mijnindustrie met maximaal een jaar te verlengen en dat ook de termijn voor het optreden van het scheids gerecht verlengt. Alleen de heer Koersen van de K.V.P. wenste enkele inlichtingen. Ze werden hem grif door minister De Bruyn gegeven, waarna de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming, maar met aantekening, dat de C.P.N. tegen was, aannam. Minister Beel, die een wijziging van de Kieswet moest verdedigen, kwam er lang zo gemakkelijk niet af. Op een gegeven ogenblik stonden hij en prof. Oud van de V.V.D. een staatsrechtsgeleerde, die er zeer gevestigde prin cipes op na houdt, zelfs als kemphaantjes tegenover elkaar. FR was zo diepgaand verschil van mening en zo'n sterk onderscheid in appreciatie van een sedert lang hoog gehouden staatkundig beginsel prof. Oud meende, dat er de hand mee werd gelicht dat de V.V.D.-fractie bij de eindstemming over het wetsontwerp liet aantekenen, dat zij tegen was. De wetswijziging beperkte het stem men bij volmacht behalve tot huis genoten tot bloed- en aanverwan ten tot in de derde graad. Tot dusver kon een volmacht aan bloed- en aanverwanten tot in de vier de graad verleend worden. Ook ver valt de eis van een medische verkla ring. Het ontwerp maakt voorts een eind aan de splitsing in A en B lijsten voor de verkiezing van leden van de ge meenteraad en opent de mogelijkheid een candidatenlijst met veertig namen in te dienen in plaats van de tot dusver gebruikelijke maximaal twintig. f)P die lange candidatenlijst hadden de meeste leden het niet begrepen. Zij prefereerden het herstel van kies kringen of kiesdistricten, maar nu ja, zij slikten deze wijziging. Sterk iri verzet kwamen enkelen hunner echter tegen het stemmen bij volmacht, prof. Oud vooraan. Deze af gevaardigde voerde daarvoor sterke argumenten aan, door anderen gedeel telijk overgenomen. Wanneer men een ander voor zich laat stemmen, zo zeide hij, wordt de geheimhouding prijs gegeven; dan gaat een element in ons kiesstelsel verloren, dat angstvallig bewaard dient te blij ven. Het stemrecht is een persoonlijk, democratisch recht en aan dit persoon lijke recht dient men niet te tornen. NJOG erger vond prof. Oud het, dat de beslissing of iemand inderdaad huis genoot of bloed- of aanverwant tot in de derde graad is, aan het gemeente bestuur is overgelaten. Dat strijdt, be toogde hij, met alle staatkundige be ginselen, die wij in ons land jarenlang angstvallig in ere gehouden hebben. De gemeenteraad is namelijk een politiek college en aan een politiek college wordt dus de macht in handen gelegd om iemand de uitoefening van zijn stemrecht onmogelijk te maken. Prof. Oud kon daaraan niet mede werken. Met hem haddèn meer leden ernstige bezwaren tegen de paragraaf, waarin het stemmen bij volmacht wordt geregeld. Dat bleek, toen de Kamervoorzitter een beslissing over deze paragraaf vroeg. Hij werd aange nomen met 47 tegen 24 stemmen. Er tegen waren V.V.D., A.R., C.H. en SGP Het slot van het liedje was, dat het wetsontwerp in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming werd aangeno- mten, doch met aantekening, dat de V.V.D. tegen was. Ook een wetsontwerp, strekkende om de inwerkingtreding van het Ver- keersfonds twee jaar op te schorten vond genade in de ogen van de Twee de Kamerleden. (Van onze parlementaire redac teur) In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer heeft het communistische lid de heer Reuter verlof gevraagd de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid in verband met de prijsstijgingen in de laatste tijd te interpelleren over de uit werking van de huurverhoging en de compensatiemaatregelen. Over deze interpellatie-aan vraag wordt in de vergadering van Woensdagmiddag beslist. Zij namen het zonder hoofdelijke Stemming aan, maar dat wil niet zeg gen, dat er geen bedenkingen tegen werden ingebracht. zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met (Advertentie, Ing. Med.) Het grote bloembollencorso, dat op 24 April door de bollenstreekdorpen Hillegom, Li'sse en Sassenheim zal trekken, zal worden voorafgegaan door de pijpers en de drumband van de Schotse Hooglanders. De Schotten ko men voor dit doel speciaal uit Duits land naar ons land Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de volgende aanbeve lingen, in de vorm van ontwerp besluiten aan de Provinciale Staten doen toekomen: Het verlenen van een renteloze le ning van f 100.000 aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland. Deze lening zal moeten wor den afgelost in tien jaar van 1955 af. Het verlenen van een renteloze le ning van f 75.000 aan de Stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest onder nader vast te stellen voorwaar den. Het verlenen van een subsidie aan de Vereniging voor Algemene Scheep- vaartbelangen als bijdrage in de kos ten voor ijsbestrijding in het Noordzee kanaal en de wateren om Amsterdam. Deze subsidie over de periode van Mei 1951 tot April 1953 bedraagt f 42.000. Bovendien zal jaarlijks een bijdrage van 20 procent in de kosten van het ijsbreken worden toegekend. Als bij drage in het nadelig saldo van de ver eniging wordt f 3.694,29 toegekend on der voorwaarde dat het Rijk en de Ge meente Amsterdam eenzelfde bijdrage zullen verstrekken. Aan het Rijk zal een bijdrage van 20 procent tot een maximum van f 1.600.000 worden verleend in de kos ten voor uitvoering van werken voor de verdediging van de Noordoostpunt van Texel. Wanneer mocht worden be sloten tot afsluiting van het Eierlandse Gat, waarvoor plannen bestaan, zal tot hetzelfde maximum bijdrage worden verleend onder voorwaarde dat het Rijk intussen zorg draagt voor de be veiliging van de Noordkust van Eier- land. Voor de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning wordt het vrije minimum verhoogd van f 100,-— tot f 200,— per jaar en worden de uit te keren bedragen ver hoogd als volgtvoor een gehuwde man in een gemeente van de eerste klasse met f 84,tot f 1200,per jaar, twee de klasse met f 84,tot f 1164,derde klasse met f 90,tot f 112,vierde klasse met f 90,tot f 1086,en vijfde klasse met f 90,:tot f 1038,voor een ongehuwde in een gemeente vgn de eerste klasse met f 60,tot f 696,- per jaar, tweede klasse met f 60,tot f 672,derde klasse met f 66,tot f 642,vierde klasse met f 66,tot f 618,en vijfde klasse met f 66,tot f 594,—. De renten ingevolge de Invaliditeits wet en de op die renten verleende toe slagen worden met 6 pet. verhoogd, zodat de tijdelijke bijslag dan 21 pet: bedraagt. De toeslag per gezin wordt f 42,50 in plaats van f 35,Er komt op de uitkeringen krachtens de Onge vallenwet 1921, de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 en de Zeeongeval lenwet 1919 na een reeds vroeger ver leende toeslag opnieuw een toeslag van 5 pet. Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'n 4tje doel wonderen (Advertentie Ing. Med.) DOOR 5) „Natuurlijk, omdat ik u graag iets gegeven had," verzekerde hij. „En wat die keuze betreft, ik vertrouw niet op de smaak van die lieve Emma, wèl op de uwe. 't Komt me voor, dat u wel het juiste zou weten te kiezen." Op dit ogenblik kwam juffrouw Twist weer haastig binnen. „Kom, juf frouw Serena, schenkt u alsjeblieft in. Dat zal een goede oefening voor u zijn." Ogenschijnlijk zonder reden fronste Nicholas eensklaps de wenkbrauwen. Juffrouw Twist, die het zag, begreep eerst waarom toen hij, op een ogenblik dat ze alleen waren, plotseling zei: „Hoor eens, Emma, als ik jou was, zou ik dat kind niet het hoofd op hol bren gen door haar „juffrouw Serena" te noemen." „Dat moet zeker leer om leer bete kenen om wat ik daareven zei," luidde het antwoord. „Ik begrijp waar ik staan moet, meneer Nicholas. Ik ben huishoudster bij uw ouders geweest en als ik een jongedame ontmoet, weet ik hoe haar aan te spreken. In dit geval dus als juffrouw Serena". „Een jongedame!" spotte hij. „Maar beste, brave ziel, ze is een boeren dochter. O, ik geef toe een tikje boven het gemiddeldeze gelooft immers, dat haar moeder bij een dame heeft ge diend." „Wat ik sterk betwijfel", hernam juf frouw Twist vastberaden. „Ik weet mijn weetje op dit punt. Hebt u op haar handen gelet, meneer Nicholas? Zeker ze zijn ruw door het werk, maar lang en slank; als 't niet ouderwets was zou ik zeggen elegant. En met de voeten dito. O, als u te blind is om het op te merken kan ik er niets aan doen. Maar versta me goed, meneer Nicholas, u heb haar onder mijn bescherming gesteld en zolang ze hier is, versta ik geen gek heden." „Natuurlijk niet", zei hij ongeduldig. „Denkt u heus, dat ik van plan zou zijn, me belachelijk te maken met een boerendochter?" „O, wat dat betreft, kan ik moeilijk een oordeel vellen", klonk het onver stoorbaar. „Ik zeg u alleen, dat ik het niet zou toelaten". Een ogenblik keek Nicholas boos en beledigd, maar toen klopte hij haar lachend op de schouder. „Lieve, beste Emma, wees gerust, ik zal een brave jongen zijn", beloofde hij, „maar toch wil ik haar eens wat mee uit nemen". „Hm".... aarzelde ze, maar gaf ten slotte toe; „Goed dan, als u haar maar niet op malle gedachten brengt, hoor! „Och, schat, wanneer jij het moderne meisje even goed kende als ik, zou je weten, dat ze bij hun geboorte zulke gedachten al hebben". „Misschien wel", merkte ze droogjes op, maar we zullen dit voor 't ogen blik daar laten. Ik geloof, dat het tijd wordt, uw flat eens een goede beurt te komen geven." „O, Emma", jammerde hij, op de knieën vallend en de handen smekend omhoog heffend, „doe het niet; laat me toch in mijn vuil rondwentelen; dat wil ik zo graag". „Ik weet het", sprak ze knorrig, „maar dat is geen reden om het u te laten doen. En meneer John evenmin Dat kunt u hem dus vertellen en jullie tweeën kunnen er alvast op rekenen". „Hardvochtige vrouw," riep hij uit, opstaande en zorgvuldig de knieën van zijn broek afstoffend. Toen kreeg hij eensklaps een idee; „Zeg eens Emma", vroeg hij, „ben je van plan, Serena mee te brengen?" Juffrouw Twisk aarzelde. Ten slotte zei ze echter: „Ik denk van wel". „Goed dan; ik zal me er in schikken" zei hij gedwee, nochtans zonder dat het oudje er inliep. „Juffrouw Twisk?" „Ja, kindlief?" Ze zaten samen boven op een bus, op weg naar Nick's flat en Serena was sinds ze onderweg waren gegaan, erg stil geweest. „Houdt u houdt u niet van me neer Hunslow?" „Natuurlijk wel", zei juffrouw Twist snel. „Ik ben erg op hem gesteld" „Maar soms is u zo bits tegen hem bijna alsof u iets in hem afkeurt, vind ik". „Ik beken, dat ik soms prikkelbaar tegen hem ben", gaf de oude huishoud ster na enige aarzeling toe. „Dat komt zeker doordat hij een van die mensen is bij wie alles van een leien dakje is gegaan. Toen hij nog kind was had hij een uitstekend tehuis, een van de beste die ik ooit gekend heb. Zijn ouders hielden innig veel van elkaar. Ze aan baden hun enig kind en daar ze ge noeg geld hadden om alles te kopen wat ze begeerden, deed Nicholas dat ook". „Dus hij werd verwend?" vroeg Se rena ernstig. „Dat niet bepaald, maar hij raakte zo gewend aan een hogere levensstandaard dan die van de meeste mensen, dat hij stilzwijgend op voortzetting van die weelde ging rekenen. Toen hij vijf-en twintig was, ondervond hij eigenlijk voor het eerst wat verdriet is. Zijn ou ders stierven en dat heeft hem diep ge troffen. Zulke narigheden overkwamen natuurlijk anderen, maar hij moest er vrij van blijven dacht hij vermoedelijk! Gelukkig, dat hij toen juist aan zijn eerste toneelstuk werkte en hem dat afleiding gaf. Ja, hij ging er tenslotte helemaal in op en behoefde zich niet af te vragen, hoe ondertussen aan de kost te komen. Zijn ouders hadden de laatste tijd wel wat geld verloren, maar er was genoeg over gebleven, om hem een gemakkelijk bestaan te verzeke ren". „En was dat stuk een succes?" vroeg Serena, alvast op het einde der ge schiedenis vooruitlopend. „O, ja," antwoordde juffrouw Twist kalm. „Hij slaagde erin iemand te vin den, die de helft van het benodigde geld fourneerde en Nicholas zelf zorgde voor de andere helft. Nu gaat het al meer dan een jaar en trekt elke avond volle zalen". „Wonderlijk", zei Serena dromerig; „ik verlang er erg naar het te zien. Misschien begrijp ik hem dan beter"! „Hm!" hernam juffrouw Twist wei felend. „Ja dat is wel mogelijk. Ik voor mij kan er, ondanks het succes, niet zo hard mee dwepen. Dat kan ook wel komen doordat ik het spel van juffrouw Chale nogal nu ja, niet bepaald onbehoorlijk vind, maar toch niet wat je van een dame als ze er een is verwacht". „Juffrouw Chale, zegt u?" „Ja, de eerste vrouwenrol in het stuk", legde de oude dame uit, even met haar handschoen over de stemmig zwarte japon strijkend. „Er wordt be weerd.." ze aarzelde en zei toen lang zaam; „Ik heb horen zeggen, dat me neer Nicholas en zij „U bedoelt dat zij verloofd zijn?" viel Serena haar in ae rede. „O, zóver zou ik niet willen gaan. Maar ze ze schijnen wel erg op elkaar gesteld. Meneer John, de vriend met wie meneer Nicholas de flat be woont, heeft me verteld, dat wanneer het nu op stapel staande stuk even goed slaagt als het eerste, ze bijna ze- kerhun verloving publiek zullen ma- Ken (Wordt vervolgd.) De kinderbijslagen worden verhoogd tot 45 cent per dag voor het eerste kind, 54 cent voor het tweede en derde kind, 75 cent voor het vierde en vijfde kind en 85 cent voor het zesde en de volgende kinderen. Verhoogd worden voorts de kinder- bijslagen en de inkomensgrenzen van de Noodwet Kinderbijslag kleine zelf standigen. Die inkomensgrenzen wor den namelijk van f 2800,tot f 3000, verhoogd. De kleine zelfstandigen ont vangen pas van het derde kind af kin derbijslag en wel 28 cent voor het der de kind en 34 cent voor het vierde en de volgende kinderen. Deze bedragen worden respectievelijk 30 cent en 43 cent per dag. Al deze verbeteringen gaan op 1 Januari 1954 in. T1EFLAND, opera van Eugene d'Albert. Hiervan worden enkele van de fraaiste fragmenten uitge zonden. (Donderdag 15.45 over Hilversum I, 402 meter). MUZIEK VAN BACH. Er begint een nieuwe serie concerten te lopen, gewijd aan de Branden- burgse Concerten en de Suites van Bach. De Brandenburgse con certen danken hun naam aan het feit, dat zij zijn geschreven als een attentie voor de keurvorst van Brandenburg. Er is een kleine sologroep, die concerteert (wed ijvert) met het orkest. De suites bestaan alle uit een voorspel en een reeks dansvormen. Ditmaal horen wij het vijfde concert en de eerste suite. (Donderdag 20.05 over Hilversum I, 402 meter). DE SCHAAPHERDER, het tweede en laatste deel van het hoorspel van dr P. H. Schröder naar de roman van J. F. Oltmans. Don derdag 21.05 over dezelfde zender). DONDERDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.508.00 VPRO). 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gr^m. 9.25 De groenteman. 9.30 Water standen. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kamerorkest. U.45 „Laat los", causerie. 12.00 Orgelspel. 12.25 In t spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Oosterse muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Metropole- Orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Mezzo-so praan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 16.45 Voor de Jeugd. 17..30 Gram. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen Overzee: „Het ge bied van de Zuid-Pacific", door J. J. van der Laan. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Gram. 18.40 Reportage of gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn prairie- duivels", hoorspel. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafel-parle ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 21.00 Mededelingen. 21.05 „De schaapher der", hoorspel. 22.05 Amus.-muziek. 22.25 Commentaar uit Berlijn. 22.30 Sportactu- aliteiten. 22.40 Pianosnel. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 14 00 Voor de zieken. U.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen12.33-12-40 Voor het Platteland.) 12.5.5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14-30 Instr. Ensemble. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Cello en piano. 16 00 Bijbeioverdenking, 16.30 Instr. kwartet. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht 18.00 Banjo- Orkest. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils-Orkest. 19.00* Nieuws en weer bericht. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. program ma. 21.55 Amus-muziek. 22.20 Orgelcon cert. 22.4,5 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2