Stemmenvirtuoos schaadde een deurwaarder voor f 75.000 de schaats van Staveren Op naar Enkhuizen Jeugdige tonelisten zweeft een jeugdtheater voor ogen Het Elfsteden-avontuur heeft een aanvang genomen Gedupeerde zes jaar lang aan het lijntje gehouden Drie korfbalbonden ontmoeten elkaar Elfstedentocht Zes imitaties waaronder een stotteraar „Ik kan niet geloven, dat het één man was" DTT Matste werd door verdachte ont kend, „Ikzelf gebruikte zes verschil lende stemmen" voegde hij er trots aan toe. Koopman kreeg twee jaar wegens oplichting IJsprimeur van twee Duitsers Podelijke aanrijdingen berecht Tweede slachtoffer van botsing overleden De alastrim in Den Haag Brand in Deventer woning Laat men ons voorbeeld niet tè snel navolgen Uitspraken in de affaire „Djumpol" SSaSSSS; m r„«. C. V. d. ELST OPNIEUW 46.3 OVER 500 METER Scheepvaartberichten Terwijl hun meesters confereren Experiment van de toneelgroep „Puck" Precies om zes uur klonk het startschot Doel: publiek kweken Eisenhower sprak over eer waterstof-explosie fotograaf j.'j. v" eÏSS"»' 'huZZT dTer^nt^d Amst"rtdamSe een tijdsbestek van 6 jaar voor totaal minstens f 60 000 fvn?,»™ deu.rwaarder in eelf 75.000.-) te hebben opgelichtwF^b^fXd'de de gedupeerde, die zelfs ter zitting nog nauwelijks kon irfSH'V i' J voorgespiegelde luchtkastelen uitsluitend in de fantasie van i, «„f l* kem stonden. Ook de officier van Justitie, mr W B J Aberson °?hchter be" Straf van 3 jaar eiste, sprak er in zijn requisitoir zijn verwondering ow* deze deurwaarder, die jarenlang bij strafprocessen in 7 bemerkt heeft, dat h« bedrogen werd de Zaal 18 Seweest' nlmmer |N 1946 kwam de fotograaf, die over leen verrassend vermogen om mensen te imiteren, beschikte, in aanraking piet de deurwaarder. Zijn tante was everleden en er was iets van haar boe del te regelen. „Dit gaf mij het idee", Vertelde hij ter zitting. Hij verrichtte goms wel werkzaamheden voor een pndere deurwaarder, dus hij was van een en ander op de hoogte. Hij vertel de de oude man, dat in Echteld boe dels beschikbaar zouden komen van enorme waarde, gaf een nauwkeurige beschrijving van een aantal meubels, poemde namen van eigenaars en zei, dat de deurwaarder de afwikkeling daarvan kon krijgen. Voorts sprak hij ft ver het notariskantoor Kok en Van Ommeren, kortom, het klonk allemaal érg geloofwaardig. De deurwaarder ging er nu toe over geregeld voor- Schotten uit te keren. Voor alles en rog wat. Er moest toch immers geld Zijn voor reizen en besprekingen? Dit grapje duurde zes jaar. Om vertrouwen te wekken belde ver dachte de deurwaarder geregeld op, doch iedere keer met een andere stem. De gedupeerde kreeg zodoende de in druk, dat zes verschillende mensen bij deze zaak betrokken waren. „Ik ken hun stemmen op mijn duimpje" ver klaarde de oude man ter zitting. „Het is onmogelijk, dat alleen verdachte ïiiij heeft opgebeld. Hij moet handlan gers hebben gehad." „Ook die van de stotte- President: raar?" Verdachte: „Inderdaad". Het vorig jaar raakten de middelen van de deurwaarder uitgeput. Teneinde toch nog voorschotten aan verdachte te kunnen verstrekken, leende hij geld bij een Amsterdamse veilinghouder, die hij de veilingen toezegde. Deze laatste kreeg argwaan en praatte over de zaak met de recherche. Een nader onderzoek werd ingesteld, waaruit kwam vast te staan, dat er in het ge heel geen boedels waren. pRESIDENT tot deurwaarder: „Hebt u nooit argwaan gekregen? Het komt toch weinig voor, dat men zo lang op de afwikkeling van boedels moet wach ten?" Deurwaarder: „Ik heb wel eens tegen notaris Van Ommeren enige ongerust heid uitgesproken, oandat het zo lang duurde, maar dan werd ik de volgende dag opgebeld door verdachte of een van zijn handlangers en dan verweten ze mij mijn haast op hoge toon. Toen ik een keer zei, dat ik tegen de notaris niets van dien aard gezegd had, ant woordde de man aan de andere kant van de lijn mij: Dat is wel waar, luis ter maar, dan kunt u het zelf horen". En dan hoorde de deurwaarder tot zijn verbazing het hele gesprek, dat hij daags tevoren met de man had gevoerd, die zich voor notaris Van Ommeren uitgaf, inclusief zijn eigen stem en precies zijn eigen woorden, opgenomen op een wire recorder. In het psychiatrisch rapport wordt verdachte een praatjesmaker genoemd, een fantastische leugenaar, die licht verminderd toerekenbaar moet worden geacht. De Haagse arrondissementsrecht bank heeft gisteren de Amsterdamse koopman F. E. van den B. veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Van den B. was ten laste gelegd op lichting meermalen gepleegd te heb ben. Door een samenweefsel van ver dichtselen had hij een zekere K. G. van Leyden bewogen tot afgifte van meer dan f 30.000. De eis was twee en een half jaar. De Utrechtse meervoudige kamer heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen de 48-jarige vishandelaar K. K. te Spakenburg, beschuldigd van dood door schuld ten gevolge vaneen aanrijding. In Juli 1952 had de ver dachte te Utrecht een inwoner van Zeist aangereden, toen deze de rijweg wilde oversteken. Het slachtoffer kreeg daarbij de portierkruk van de bestelwagen tegen het hoofd, ten ge volge waarvan de dood intrad. De handelaar, die f 75 of 25 dagen tegen zich had horen eisen, werd veroor deeld tot een geldboete van f 50 of 25 dagen. Wegens aanrijding van een per sonenauto onder de gemeente Breu- kelen, waarbij de heer S. om het .e- ven kwam, werd de 27-jarige chauf feur Th. H. uit Abcoude, die met een NBM-bus de aanrijding had veroor zaakt, tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld met eon proeftijd van 3 jaar, alsmede tot f 40 of 20 dagen hechtenis. Geëist was een zelfde voorwaardelijke straf doch met een geldboete van f 75 of 25 dagen. Conform de eis, heeft de Haagse arrondissementsrechtbank de chauf feur Th. van E. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Bovendien ontzegde de rechtbank v. E. de be voegdheid van 't besturen van motorrij wielen voor de tijd van een jaar voorwaardelijk. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op 21 October 1953 hoogst onvoorzichtig me( een be stelauto op de Haagse Mient had ge reden, ten gevolge waarvan een i.o- delijke aanrijding met de fietser J. E. van Willigen ontstond. De heer J. Kip uit Alteveer, die Vrijdagavond zeer ernstige verwon dingen opliep bij een verkeersonge val op de weg tussen Stadskanaal en Onstwedde, is in het Academisch zie kenhuis in Groningen overleden. De heer K. was 33 jaar oud, gehuwd en had twee kinderen. Bij dit ongeval vond de heer L. G. Wubbolts uit Stads kanaal reeds de dood. Uit de observatie-afdeling te Den Haag zijn drie alastrimpatiënten ont slagen, e e n is naar de ziekenafdeling gebracht, zodat het aantel personen, dat aan alastrim lijdt, thans 27 bedraagt, tn de observatieafdeling zijn er nog acht. Hen heeft daar namelijk een pa tiënt ondergebracht, die echter zo goed als zeker slechts waterpokken heeft. Peze ligt dan ook geheel apart. Maandagavond is te Deventer door oververhitting van een houten scno steenmantel brand ontstaan in bovenhuis aan de Rielerwe®',ï>e,Y?jI1i[ door de 71-jarige weduwe Meye - De bovenverdieping brandde g uit. De benedenwoning bewoond door de schoonzoon van mevrouw M., heer Van der Woude, kreeg waterschade. Het gehele huis was verzekerd. (Eigen bericht) Qisteren hebben twee personen voor het eerst in deze winter de tocht van Staveren naar Enkhuizen over het Üs volbracht. Voor deze primeur zorg den twee inwoners uit Bremen, de he ren Krauss en Gildemeister. Zaterdag waren zij vanuit Duitsland naar Ne derland gekomen om hier enkele da gen van de schaatssport te genieten. Maandag maakten zij per schaats de tocht van Leeuwarden naar Workum. Vandaar vertrokken zü Dinsdagmor gen naar Staveren met het voornemen om dan per schaats over het IJselmeer naar Enkhuizen te rijden. Dinsdagmid dag om twee uur verlieten zij de ha ven van Staveren en om even half vijf arriveerden zü reeds in de aloude Haringstad. De beide heren kenden geen ver moeidheid. want direct na aankomst maakten zij een fikse wandeling door Enkhuizen, waarbij de pikhaken, die zij tijdens de „oversteek" gebruikten om de zwakke steeën mee af te tas ten, hun als wandelstaf dienden. Rechts op'de foto ziet men de 54-jarige heer Krauss, naast hem de 57-jarige heer Gildemeister, van beroep architect. Hij verklaarde ons enthousiast te zijn over de prachtige gebouwen, die hij in Enkhuizen had gezien en over de tocht over het IJselmeer repte hij met. Gisteren heeft de Utrechtse recht bank uitspraak gedaan in de zaak van de brandstichting in het houten cafe- restaurant De Djumpol te Loosdrecht gelegde uitlokking. Tegen hem was ?weeS weken geleden een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek eeëist maar de verdediger mr J. w. Lely had onmiddellijk mvrijhe.dsstel- Hne gevraagd, welke na de raadka mer werd verleend. De 26-jarige D. H M vertegenwoordiger te Hilver sum, werd veroordeeld tot een g:rn!onzèuelUkembrandsUchüng. De eis tegen hem had geluid: een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Wegens uitlokking van de brand stichting veroordeelde de rechtbank F V oud 38 jaar en botenbouwer te Loosdrecht, tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eis was conform, echter zonder aftrek. Blij verrast keken de heren op, toen wij hun vertelden, dat zij de eerste mensen in deze winter waren, die dit toch altijd nog stoutmoedige stukje hadden verricht. „Men moet ons voor beeld maar niet al te gauw opvolgen", zei de heer Krauss, „want er zijn heel wat onbetrouwbare stukken ijs bij". Architect Gildemeister was alleen maar vol over de monumentale schoon heid van Enkhuizen. „Dat stadhuis, prachtig. Ons stadhuis in Bremen is eertijds ook door een Hollander ge bouwd. En onze schaatstocht? Heer lijk. Ik houd van avontuur. Vele jaren achtereen steek ik zomers in een klein jacht naar Engeland over. Mijn schaat sen hebben van die trip van Staveren naar Enkhuizen bar geleden". Het ligt in de bedoeling om dit jaar op Hemelvaartsdag een Driebonden- tornooi op korfbalgebied te doen plaats vinden. Dit betekent eigenlijk een voortzetting van de wedstrijden tussen Noord-Holland en Haarlem om de Ho nig Maizenabeker, welke trophee defi nitief in het bezit van de HKB is ge komen. Aangezien er van deze traditio nele wedstrijden altijd een grote pro paganda voor de korfbalsport uitging, achtte men het wenselijk deze traditie niet zonder meer te verbreken. De HKB heeft op zich genomen voor een nieuwe beker te zorgen en door mede werking van enige Haarlemse korfbal vrienden is men hierin reeds geslaagd. Kokkie van der Eist is voor de tweede maal binnen enkele dagen on der het Nederlandse record op de 500 meter gebleven en evenals vorige week Vrijdag te Middelstum reed hij tijdens nationale langebaanwedstrijden op de in het Asser-bos fraai gelegen baan van de ijsclub „Voorwaarts" de sprint in 46,3 sec., wederom dus 0,3 sec. snel ler dan de tijd, waarmee Teun Hooft- man sinds 1933 het nationale record op zijn naam heeft staan. Er is goede hoop dat de prestatie van de Rotter dammer als nieuw record erkend zal worden daar 4 officiële tijdwaarnemers de 46,3 sec. hebben genoteerd en on middellijk na Van der Elst's rit de baan is opgemeten. Ook de 1500 meter was voor Van der Eist in 2 min. 34.2 sec. Op de 3000 meter moest hij met de derde plaats genoegen nemen, maar dat kon toch niet verhinderen dat hij met 153.667 pnt. bovenaan in het totaal klassement eindigde, voor Dijkstra (Heerenveen), Bandt (Purmerend) en Hopman (Egmond aan Zee). Adinda, 1-2 van Haiphong naar Sungei- gerong Algenib, 1-2 van Hamburg te Antwerpen Armilla, 2-2 te Haiphong Alchiba, 2-2 van Antwerpen naar H'- dam Agamemnon, 30-1 van Port au Prince naar New York Albireo, 1-2 van Bahia naar Rio de Janeiro Al pherat, 1-2 van Santos naar Montevideo Altair, 31-1 te Vitoria Arundo, 2-1 van Fremantle naar Port Said (V O) Axeldijk, 1-2 van Hamburg naar Bremen Aagtedijk, 1-2 van Victoria naar New York Alioth, pass. 1-2 Fernando No- ronha naar Antwerpen Alnati, 1-2 340 mijl zuid ten westen van Santos naar Santos Alphacca, 2-2 van Montevideo te Paranagua Aludra, 1-2 van Puertó Alegre naar Rio Grande do Sul An- dijk, 2-2 van Hamburg naar R'dam Barito, 1-2 van Tapatuan naar Pinabang Billiton, 2-2 van Portland te San Fran- cisco Bloemfontein, 1-2 400 mijl west van Kaap Frio naar Las Palmas Bo naire, 1-2 1120 mijl zuidwest van Flores naar Plymouth Britsum, 2-2 van Bal boa te Kobe Caltex Delft, pass. 1-2 Kaap Vincent naar R'dam Caltex Lei den, pass. 1-2 Kaap Vincent naar R'dam Caltex Utrecht, 3-2 van Sidon te R' dam verwacht Cistula, 1-2 van Singa pore naar Miri Celebes, 1-2 van Bar- celona naar A'dam Dalerdijk, 1-2 van Havanna naar Vera Cruz Duivendijk, 1-1 te Newport News Dongedijk, pass. 1-2 Azoren naar Antwerpen Eos, 1-2 n.m. te R'dam Esso Den Haag, pass. 1-2 n m. Ouessant naar Sidon Enggano, 31-1 te Calcutta Friesland (KRL), 2-2 v.m. van Bahrein naar Bombay Fries land (SSM), 2-2 van Methil naar R'dam Gaasterkerk, 1-2 van Le Havrë naar Lissabon Hathor, 1-2 van Alexandrië naar Beyrouth Hermes, 3-2 te Puerto Limon Hector, 1-2 n.m. te Genua Hilversum, pass. 2-2 Perim naar Lands End (V O) Hos, 1-2 n.m. te Savona Ivoorkust, 2-2 te Matadi Indrapoera, pass. 1-2 8 uur Ouessant naar Djakarta Johan van Oldenbarnevelt, 1-2 van Fremantle naar Melbourne Kertosono, pass. 1-2 Hawai Eil. naar San Francisco Kedoe, pass. 1-2 Malta naar R'dam Laertes, 2-2 van Port Said te Bilbai Lombok, 3-1 te Kaapstad verwacht Leopoldskerk, pass. 1-2 Gibraltar naar Antwerpen Maasdam, 1-2 te Ciudad Trujillo Macuba, 2-2 van Singapore te Miri Marisa, 1-2 Malta gepass. naar Port Said Mirza, pass. 1-2 noordpunt Luzon naar Niigata Mentor, 1-2 van Tunis naar Sfax Molenkerk, 2-2 te A' dam Maas, L-2 van Heraklion naar Patras Maasdam, 1-2 van Ciudad Tru jillo naar San Thomas Modjokerto, 1-2 van Singapore te Tandjong Priok Nieuw-Amsterdam, 1-2 van Trinidad naar Laguaira Noordam, 1-2 420 mijl zuid west van Kaap Race naar R'dam Oma- 'a, 2-2 te Sydney Oranje, 2-2 70 mijl west van Sabang naar Belawan Peper kust, 31-1 te Takoradi Poelau Laut, pass. 1-2 n.m. Malta naar Beyrouth Polydorus, 29-1 van Port Swettenham naar A'dam. Polyphemus, pass. 1-2 n.m. Minikoy naar Aden Perna, 1-2 van Singapore naar Wellington Prins Frederik Hendrik, pass. 1-2 Scillys naar Halifax Prins Philips Willem, pass. 1-2 Ouessant naar Dakar Rotti. 1-2 van Djibouti naar Penang Ridderkerk, pass. 2-2 Perim naar Port Said Riouw, 29-1 te New Orleans Rijnkerk, pass. 1-2 Kreta naar Port Said Salawati, pass. 1-2 Gibraltar naar Marseille Schisd&k. ..Jjr^tg-.An.tw.erpgn^^., SQestdiik- 1-2 van Singapore naar Sungeigerong Stad Rotterdam, 1-2 van Narvik naar Im- mingham Sunetta, pass. 1-2 z.o. punt Banka naar Melbourne. Schie, 2-2 te A'dam Stad Alkmaar, 2-2 12 uur te Hoek van Holland Stad Amsterdam, 1-2 120 mijl oost van Shetlands naar Glasgow Straat Soenda, 3-2 te Hong kong Slamat, 1-2 20 uur van Ban- darshapur te Abadan Sommêlsdijk, 1-2 van Halifax te Boston Stad Schiedam, 1-2 van Sfav naar Gibraltar Tosari, 1-2 15 uur van Genua te Marseille Teiresias, 1-2 n.m. te Birkenhead Tero, 1-2 van Necochea naar R'dam Titus, pass. 1-2 Finisterre naar R'dam Wa terman, 1-2 670 mijl noordwest van Wal visbaai naar Kaapstad Wieldrecht, 2-2 Van Port Said te Tripoli Willem Ruys, 2-2 te Southampton, 3-2 te Hoek van Holland Westerdam, 1-2 190 mijl west van Ouessant naar Bermuda Zuider kruis, 1-2 420 mijl zuid ten westen van Galapagos Eiland naar Balboa Zijpen berg, 1-2 van rede Ceuta naar Emden. Broederlijk staan de vier wagens van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hier in Ber lijn naast elkaar te wachten op hun meesters, die beraadslagen over de vele politieke wereldproblemen'. IN DEZE TIJD werpt het idealisme nog wel eens vruchten af. Niet vaak, maar het gebeurt. Het toneelgezelschap „van en voor jonge men sen", Puck, is er een bewijs van. Enige jaren geleden dook de naam van deze groep voor het eerst op. Welwillende, doch sceptisch gestem de journalisten, achtten het brengen van de jeugd tot het toneel een mooi doel en (daarom?) Puck een kort leven beschoren. Zij vergisten zich. Het gezelschap bleek zich staande te kunnen houden. Tussen vaste bespelers van onze schouwburgen nam het al spoedig een eigen plaats in. Uitmuntend verzorgde voorstellingen deden „Puck overal in het land goodwill krijgen, regeringssubsidie (en daarmee dus de erken ning van zijn belangrijke culturele taakwerd verleend. Met deze vaste grond onder de voeten kon men zich concentreren op het doel: de jeugd tot 14 jaaren de jongeren tot 24 jaarHet repertoire werd op deze beide groepen ingesteld. Regelmatig kwamen nieuwe stukken in première. Mede dank zij de zakelijke leiding van Hans Tobi „liep" Puck. Je ligt onder een dekenvracht, Maar in het duister van de nacht, Bindt een divisie schaatsen aan Om Friesland's steden langs te [gaan. Je stapt uit 't bed met tmannenmoed En rillend in je ondergoed, Sta je te draaien aan een knop En vangt de eerste nieuwtjes op. Je ging niet mee voor 100 riks, Je voelt je echt een vent van niks, Maar niettemin zeg je parmant: Zó is het volk van Nederland! Ja, nü is het dé grote dag, Nu ivaait in 't Heiteldn de vlag, En zou daar 't spinnewiel nog [gaan, Vandaag zou het verlaten staan. 't Frysk bloed tsjuch op [nabij het iis, Vertoeft thans elk' oprjuchte Fries, De pakes en de beppes zijn Weer op van ouds bekend terrein. Maar óveral, door heel het land Wordt op de kaart gekeken, want Het bloed kruipt waar 't niet kan [gaan: We voelen ons op schaatsen staan. Per radio gaan we op reis, Hoe bitter koud, hoe zwaar de reis, We rijden mee (de kachel brandt Langs 't elftal in het Friese land. SIEGE DE JONG. iis ijs in 't Fries. De 138 wedstrijdrijders (vanmorgen om drie uur meldde zich nog de Groninger Woudstra) zijn om precies 6.00 uur vertrokken voor de elf stedentocht 1954. Een aantal schijnwerpers verlichtte het eerste ge deelte van het traject naar de eerste contrólestad Sneek. Op ongeveer 200 meter van de startplaats werden de deelnemers een half uur voor het vertrek verzameld in de fabrieksloods van Posthuma's carrosserie- bedrijf. Om vijf minuten voor zes gingen de grote deuren open, het touw werd weg genomen en met de schaatsen onder de arm renden de deelnemers over de straatweg naar het Kanaal. Het waren de Alkmaarder Hoog- schagen, de Hilversummer Vollebroek, en Vis uit Abcoude, die het eerst de schaatsen hadden ondergebonden en Vollebroek was de eerste wedstrijd rijder, die het goede gedeelte van de baan naast het schotsige ijs opgleed, de duisternis tegemoet. Om precies half acht arriveerde een groep van circa 20 man bij de controle in Sloten. In deze kopgroep bevonden zich o.m. A. Verhoeven uit Dussen, W. Wijnia uit Cornwerd, K. Lefferstra uit Stobbegat, Charisius uit Leeuwarden, Lamberts uit Wage- ningen en Van der Berg uit Beets. De Alkmaarder Hoogschagen is iets te ruggevallen en kwam met een groep van circa 10 man 20 seconden na de leiders in Sloten. In deze groep be vinden zich ook Van der Hoorn uit Ter Aar, Piet Keyzer uit Werkhoven en W. Vermeulen uit Ter Aar. Op 1 minuut achter de leiders kwam J. Vermeulen uit Breukelen alleen binnen. Volgens de officiële controle te Slo ten was de situatie in de voorste ge lederen van de wedstrijd als volgt. Aar en W. Wijnia uit Cornwerd. Op Dussen, Vollebroek uit Hilversum, Koen uit Jubbega, Van der Berg uit Nij-Beets, N. A. de Koning uit Bee-n- sterburgwal, J. Nauta uit Wartena, P. Zwart uit Warga, Hoogschagen uit Alkmaar, P. Keyzer uit Werkhoven, Vossegat uit Barneveld, A. de Vries uit Giekerk, W. Vermeulen uit Ter Aard en W. Wijnia uit Cornwerd. Op 1 minuut volgden: Klaas Schipper uit Steenwijkerwold en J. Vermeulen uit Breukelen. Op 2 minuten volgden Woudstra uit Britsum, Van der Sluis uit Roermond en Beijen uit Amster dam. Op 3 minuten kwamenVan der Pol uit Hilversum en De Waard uit Utrecht. Om 8.24 uur liet Charisius uit Leeu warden als eerste zijn kaart afstempe len in Stavoren. Hij was de eerste van een groep van 13 man, onder wie A. Verhoeven uit Dussen, Frederiks uit Utrecht en W. Wynia uit Cornwerd. ALS ver ideaal bleef de tonelisten echter een eigen jeugdtheater voor ogen zweven. Zover is het nog niet. Maar een begin werd in Amsterdam gemaakt. Met „Het geheim van de Prins" opende Puck een reeks voorstel lingen voor de jeugd, welke (in samen werking met het Scapinoballet) elke Zaterdagmiddag in het De La Mar- theater zullen worden gegeven. „Wij willen een traditie van deze uitvoerin gen maken en zo als het ware een be hoefte scheppen. De mensen moeten weten, dat zij op dezelfde dag en de zelfde tijd elke week met hun kinde ren „uit" kunnen'. Wanneer we dat een maal bereikt hebben, en de voorstel lingen staan op hoog peil, komt het publiek vanzelf", zei Frans 't Hoen, één der leiders van het gezelschap. De eerste voorstelling in dit kader had bij de helaas weinig talrijke toeschouwers een onverdeeld succes. De kinderen vonden de belevenissen van Prinses Lioba van Tartaturkia uiter- mate boeiend. Auteur Cas Baas had het niet zo heel originele gegeven knap weten uit te werken en Cecilia Licht veld maakte een succes van de hoofd rol. Iets minder in onze smaak viel Dick Scheffer als Prins Armesos. Het over grote deel van het jeugdig publiek had nooit toneel gezien. Ze kregen op deze wijze de kans er op goede en verant woorde wijze kennis mee te maken. Misschien verdient het echter aanbe veling van te voren een korte inleiding te geven. We hoorden bv in de pauze verschillende vragen als: zijn dat nu heus gewone mensen op het toneel? Komt hierna het hóófdstuk? Is het pauze? Vooral kinderen, die wel eens naar de bioscoop zijn geweest, weten kennelijk niet helemaal „hoe ze het hebben". Het jongetje van de tweede vraag bij voorbeeld beschouwde het eerste bedrijf als een soort journaal. De jongens en meisjes genoten van het stuk, maar wanneer ze inderdaad dich ter bij het toneel gebracht moeten worden, dienen ze ook een klein beetje inzicht in de materie te krijgen! Commerciële winst zullen de voorstel lingen hoogstwaarschijnlijk niet afwer pen. Dat beschouwt men bij Puck thans ook niet als belangrijk. Hoofddoel is, een publiek te kweken, dat weet, dat de bioscoop niet de enige amusements mogelijkheid is. Slechts één procent van de Nederlandse bevolking gaat gere geld naar de schouwburg. Dit percen tage is veel te laag en aan het omhoog- brengen hiervan wordt middels het jeugdtheater door Scapinoballet en Puck gewerkt. Zeventien spelende leden telt het ge zelschap. Dat is genoeg om de opvoe ringen te kunnen voortzetten tot half April, de datum, welke men zich voor lopig als doel gesteld heeft. Wanneer een gedeelte van de medewerkers op tournée is, kunnen de anderen Zater dagmiddags programma's verzorgen. Het ligt o.m. in de bedoeling met het Sca- pino-ballet tot gecombineerde voorstel lingen te komen van toneel, ballet, pantomimes e.d. Bij de propaganda van dit nieuwe initiatief heeft Puck wijkcentra inge schakeld. Of het experiment zal lukken, weten wjj pas in April. Of misschien ook geruime tijd later. Maar het probe ren alleen is reeds de moeite waard. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft Dinsdagmiddag een motie van vertrouwen in de homo geen-katholieke regering goedgekeurd. President Eisenhower heeft gisteren het Congres medegedeeld, dat de Ver. Staten „de eerste volledige waterstof bom-ontploffing in de geschiedenis in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3